Εδώ κάνουμε δίαιτα!

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
62(και λίγο μείον) κιλά σήμερα και εμφανώς ξεπρησμένη! :jumpy::alljumpy: Να'ναι καλά η μανούλα μου, πήγα 4 μέρες στους δικούς μου: φαί καλό, φρούτα, σαλάτες, ύπνος στην ώρα και αμέσως ένιωσα άλλος άνθρωπος. Αθήνα μου τη δίνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kristy314

Νεοφερμένος

Η kristy314 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Και εγω ευτυχώς!Ηρθε η μανούλα μου και αρχίσαμε τις σαλάτες και συνεχίζω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Σαν το σπιτικό φαί τίποτα!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
To ξέρατε αυτό ; Εγώ σήμερα το έμαθα. Από το site Σαν σήμερα.gr



Η Παγκόσμια Ημέρα κατά της Δίαιτας εορτάζεται κάθε χρόνο στις 6 Μαΐου. Πρόκειται για έναν βρετανικής εμπνεύσεως εορτασμό, που καθιερώθηκε το 1992 από μία πρώην ανορεξική, την Μέρι Έβανς-Γιανγκ, επικεφαλής της αντιδιαιτικής καμπάνιας στη Μεγάλη Βρετανία και συγγραφέως του μπεστ σέλερ «Τα έχεις όλα, χωρίς να κάνεις δίαιτα».
Μας καλεί να αποδεχθούμε το σώμα μας χωρίς κόμπλεξ, να γιορτάσουμε την ομορφιά και την ποικιλομορφία όλων των φυσικών μεγεθών του ανθρώπινου σώματος. Να κηρύξουμε μορατόριουμ μιας μέρας στη δίαιτα και στην εμμονή μας για απώλεια βάρους. Να πληροφορηθούμε τις βλαβερές συνέπειες που μπορεί να έχει μία δίαιτα αδυνατίσματος. Να συμβάλουμε στον τερματισμό των διακρίσεων κατά των υπέρβαρων συνανθρώπων μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nani_68

Νεοφερμένος

Η nani_68 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Φετος το χειμωνα πηρα μια πολυ σημαντικη αποφαση θα εκανα διαιτα... ειμαι 15 χρονων και 1,77 και ζυγιζω 67 κιλα... το προβλημα μ ηταν οτι επειδη αθλουμαι τα 6 κιλα θα μπορουσαν ν μου προκαλεσουν καποιο τραυματισμο.... Το χειμωνα καταφερα ανα φτασω τα 63 κιλα... εξαιτιας της ηλιθιοτητας μου και μερικων κρισιμων αγωνων καταφερα να τα ξαναπαρω και με το παραπάνω τωρα ειμαι 67.... Μερικες φορες τρωω κατι και μετα εχω απιστευτες τύψεις για αυτο που εκανα .... ξέρω πως ακούγετε ηλίθιο... και πως αλλοι εχουν πολυ σημαντικοτερα προβληματα αλλα θελω και εγω μια μικρη βοηθεια ....Σκοπευω να ξαναξεκινησω διαιτα ....θελω πολυ να τα καταφρω αυτη τη φορα.... Εχετε μηπως εσεις στο νου σας καμια διαιτα ή καποια συμβουλη......:(:( :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntziWin

Διάσημο μέλος

Η Κουφό Χρυσόψαρο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,096 μηνύματα.
Λοιπον Ναni πριν καιρο αντιμετωπιζα το ιδιο προβλημα με εσενα!!(και ακομη δλδ το αντιμετοπιζω:( αλλα τεσπα)κοιτα τα κιλα σου θα ελεγα οτι ειναι ιδανικα για το υψος σου!!Εγω ειμαι 1.73 και 61 κιλα(δυστυχως) και παιζω και basket γι'αυτο πρεπει και εγω το ιδιο να τα χασω:confused:!!Μια μερα λοιπον μου τν εδωσε και πηγα σε εναν διαιτολογο και αυτος μου εδωσε την παρακατς διαιτα:


Μην πίνετε θερμίδες. Τα αναψυκτικά, οι καφέδες και τα γλυκά ροφήματα προσθέτουν κενές θερμίδες στην καθημερινότητα μας. Επιπλέον, τα ροφήματα δεν προκαλούν τον κορεσμό που προκαλεί μία στερεά τροφή, με αποτέλεσμα να μην καλύπτουν το αίσθημα της πείνας. Πιείτε άφθονο νερό αντί για τα παραπάνω, προσπαθώντας να έχετε πάντα ένα μπουκαλάκι νερό δίπλα σας για να το θυμάστε ευκολότερα.
Καταναλώστε τουλάχιστον 6 μερίδες φρούτων και λαχανικών την ημέρα (μερίδα φρούτου= 1 φρούτο, μερίδα λαχανικών= 1 κούπα λαχανικά). Τα φρούτα και τα λαχανικά πλούσια σε φυτικές ίνες, βιταμίνες και νερό αποτελούν την ιδανική επιλογή για απώλεια βάρους και για ευεξία.
Μειώστε τις μερίδες του μεσημεριανού και του βραδινού τουλάχιστον κατά 1/3 και προσπαθείστε να προσλάβετε πιο ορθολογικά της ημερήσιες θερμίδες σε μικρά και συχνά γεύματα. Να τρώτε αργά και να σταματάτε μόλις νιώθετε το αίσθημα του κορεσμού.
Να καταναλώνετε πάντα πρωινό γεύμα, όσο το δυνατόν πλησιέστερα στην ώρα αφύπνισης. Το πρωινό γεύμα ενεργοποιεί το μεταβολισμό και αυξάνει τις ημερήσιες καύσεις, ανώ επιπλέον βοηθά στον καλύτερο έλεγχο της όρεξης και των γευμάτων καθόλη τη διάρκεια της ημέρας.
Μην αφήνετε τον οργανισμό σας χωρίς πρόσληψη γεύματος για πάνω από 3 ώρες. Πραγματοποιείστε ποιοτικά ενδιάμεσα-σνακς 120-150 θερμίδων (φρούτα, προϊόντα ολικής αλέσεως-σικάλεως, γαλακτοκομικά χαμηλά σε λιπαρά).
Αντικαταστήστε τα αμυλούχα προϊόντα που χρησιμοποείτε καθημερινά με τα αντίστοιχα ολικής αλέσεως ή σικάλεως (ψωμί, φρυγανιές, δημητριακά, μπισκότα, κράκερς, ζυμαρικά). Κατά αυτόν τον τρόπο θα πετύχετε υψηλότερη πρόσληψη φυτικών ινών και χαμηλότερη πρόσληψη θερμίδων.
Εκπαιδευτείτε στην ανάγνωση της σήμανσης τροφίμων και προσπαθείστε να υπολογίζετε πόσες περίπου θερμίδες παίρνετε σε κάθε γεύμα. Συχνά η πραγματική πρόσληψη θερμίδων υποεκτιμάται αρκέτα, με αποτέλεσμα να νομίζουμε ότι παίρνουμε λιγότερες θερμίδες από αυτές που χρειαζόμαστε, χωρίς αυτό να ισχύει στην πραγματικότητα
Αυτα!!:hmm:ελπιζω να σε βοηθησα λιγο!!ααα!!και οσον αφορα το οτι τρωωσ κατι και μετα εχεις τυψεις πιστεψε με δεν εισαι η μονη!!;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nani_68

Νεοφερμένος

Η nani_68 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες ..... παω τωρα αμέσως στη κουζινα να γεμισω το μπουκαλακι μου......;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntziWin

Διάσημο μέλος

Η Κουφό Χρυσόψαρο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,096 μηνύματα.
x0ax0ax0ax0axa0xa0!!!!;) καλα θα κανεις!!Εγω καθε μερα πεινω 2 λιτρα νερο!!Ασε αλλα πιστεψε με εχω αρχισει να βλεπω αποτελεσματα και ειμαι πολυ χαρουμενη:clapup:!!! Το κακο βεβααι ειναι οτι εχουμε και εξετασεις και πρεπει να καθομαστε ολη τν μερα σπιτι χωρης να γυμναζομαστε:confused:!!!αλλα τι να κανουμε???:hmm:!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nani_68

Νεοφερμένος

Η nani_68 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Να σου πω την αληθεια εγω συνεχιζω κανονικα τις προπονησεις .... το προβλημα μου ειναι οι απογευματινες ωρες .... καθε μερα το απογευμα με πιανει κατι και θελω να φαω γλυκο...:redface: και γενικα ολη τη διαρκεια της μερας μπορει να μην φαω τπτ αλλα το απογευμα δε μπορω να μην φαω κατι γλυκο ... ειδικα μετα τη προπονηση.....:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntziWin

Διάσημο μέλος

Η Κουφό Χρυσόψαρο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,096 μηνύματα.
Ναι i know και εγω το ιδιο πραγματικα!!!!αλλα ξερεις ποιο πιστευω οτι θα ηταν το καλυτερο για εσενα??:worry:να ετρωγες γλυκο πριν τν προπονηση ωστε να τς εχανες τς θερμιδες με τν προπονηση αφου λεσ οτι δεν μπορεις χωρης γλυκο!!;)η να ετρωγεσ γλυκα διαιτης που εχουν λιγες θερμιδες!!:hmm:εε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nani_68

Νεοφερμένος

Η nani_68 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Βασικα εχω διπλες προπονησεις οπότε παλι θα τρωω γλυκα ολη την ωρα...:( Παντος αυτο για τα γλυκα διαιτης δεν το ειχα σκεφτει ποτε... θα ρωτησω τη μαμα μου αν ειναι να παει να μου παρει να τα δοκιμάσω;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntziWin

Διάσημο μέλος

Η Κουφό Χρυσόψαρο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,096 μηνύματα.
Ναι υπαρχουν παρα πολλα γλυκα διαιτης και πολυ ωραια πιστεψε με!!!!:)τεσπα εγω βγαινω!!ελπιζω να βοηθησα:!!!!:hmm:και καλη επιτυχια!!!!;););)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
μεσα σε 5 μερες περπατησα 11.5 ωρες, εκανα 4 ωρες ασκησεις με βαρη, αντικατεστησα το ψωμι, το αμυλο και τα ζυμαρικα με λαχανικα και το αποτελεσμα; +1 κιλο. Ελπιζω το επιπλεον κιλο να ειναι μυες ή νερο :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Μπορεί να είναι οτιδήποτε. Το σώμα σου μπορεί να αντιστέκεται στην ξαφνική αλλαγή συνηθειών. Μπορεί να έχει σχέση με τον κύκλο σου. Μην το βάζεις κάτω έτσι απλά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntziWin

Διάσημο μέλος

Η Κουφό Χρυσόψαρο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,096 μηνύματα.
LOL!!!!Το ελπιζω και εγω γτ τζαμπα κοπος τοτε!!!!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
το βαρος μου ειναι κανονικο, απλα προσπαθω να ριξω το ποσοστο λιπους πανω μου για να δω περισσοτερες γραμμωσεις. Νομιζα πως με περισσοτερη ασκηση και καλυτερη διατροφη θα εβλεπα να μειωνεται το λιπος και να παραμενει το βαρος μου το ιδιο ή και λιγοτερο. Δε νομιζω να εκανα 1 κιλο μυες μεσα σε 5 μερες :/: Τι να πω, εχω μεινει αφωνη. Οταν δεν γυμναζομουν εχανα βαρος, και τωρα που ειπα να γυμναστω λιγο παραπανω εβαλα 1 κιλο!! Αν ειναι δυνατον! Δεν τα παραταω παντως, αυριο θα περπατησω 20km :D Ελπιζω πως ειναι κατακρατηση υγρων γιατι με τοση ασκηση αυτες τις μερες εχουν πιαστει ολοι οι μυες μου απο την κορυφη ως τα νυχια :weak:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
το βαρος μου ειναι κανονικο, απλα προσπαθω να ριξω το ποσοστο λιπους πανω μου για να δω περισσοτερες γραμμωσεις. Νομιζα πως με περισσοτερη ασκηση και καλυτερη διατροφη θα εβλεπα να μειωνεται το λιπος και να παραμενει το βαρος μου το ιδιο ή και λιγοτερο. Δε νομιζω να εκανα 1 κιλο μυες μεσα σε 5 μερες :/: Τι να πω, εχω μεινει αφωνη. Οταν δεν γυμναζομουν εχανα βαρος, και τωρα που ειπα να γυμναστω λιγο παραπανω εβαλα 1 κιλο!! Αν ειναι δυνατον! Δεν τα παραταω παντως, αυριο θα περπατησω 20km :D Ελπιζω πως ειναι κατακρατηση υγρων γιατι με τοση ασκηση αυτες τις μερες εχουν πιαστει ολοι οι μυες μου απο την κορυφη ως τα νυχια :weak:

Λολ, μάλλον απλώς δεν έχεις περιττά κιλά οπότε δεν γίνεται να χάσεις εύκολα. Δεν ξέρω σε τι κατάσταση είσαι αλλά από ότι γνωρίζω μάλλον καλύτερα να αυξομειώνεις την ταχύτητα σου και να μην περπατάς σε ένα σταθερό ρυθμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Η χαμηλη εντασης ασκηση, οπως ειναι το περπατημα δεν ενδεικνυται για καυση λιπους. Ειναι οκ για βελτιωση φυσικης καταστασης, αλλα μεχρι εκει...
Καλυτερα καποιος να κανει γρηγορο τζοκινγκ για 15 λεπτα, παρα να περπατησει 45...
Η εναλλαγη χαμηλης με υψηλης εντασης ασκηση που προτεινε ο Φαντα ειναι καλη ιδεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καλυτερα τζοκινγκ δηλ? εγω πχ θελω να χασω 20 κιλα περιπου..κοιλια..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntziWin

Διάσημο μέλος

Η Κουφό Χρυσόψαρο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,096 μηνύματα.
Αληθεια ισχυει αυτο για το joging??το οτι καλυτερα να κανεις 15 λεπτα γρηγορο παρα 45 λεπτα περπατημα:hmm:!!!????lol δεν θα ελεγα ποτε οτι ισχυει κατι τετοιο!!!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top