Εδώ κάνουμε δίαιτα!

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Δεν ξέρω σε τι κατάσταση είσαι αλλά από ότι γνωρίζω μάλλον καλύτερα να αυξομειώνεις την ταχύτητα σου και να μην περπατάς σε ένα σταθερό ρυθμό

Η εναλλαγη χαμηλης με υψηλης εντασης ασκηση που προτεινε ο Φαντα ειναι καλη ιδεα.

Aυτό είναι ό,τι χειρότερο.
Πέρυσι τέτοια εποχή που πήγαινα για τρέξιμο στο γήπεδο.. έκανα 5 γύρους τρέχοντας, συνέχιζα μισό με γρήγορο περπάτημα, συνέχιζα άλλους 3 γύρους τρέξιμο, πάλι γρήγορο περπάτημα κοκ.
Με σταμάτησε ένας αθλητής και μου είπε ότι δεν πρέπει να το κάνω αυτό. Καλύτερο είναι να τρέχεις μέχρι εκεί που μπορείς χωρίς εναλλαγές. Από την αρχή μέχρι το τέλος πρέπει να προσπαθείς να έχεις τον ίδιο ρυθμό.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Οι γνώμες διίστανται σχετικά με την ιδανική προπόνηση. Κάθε εβδομάδα βγαίνουν αντικρουόμενα αποτελέσματα ερευνών.
Νομίζω τελικά μετράει να βρει ο καθένας το είδος της άθλησης που θα αγαπήσει και το οποίο θα εντάξει σε έναν υγιεινό τρόπο ζωής... γιατί αν περιμένουμε μαγικές φόρμουλες, δε θα δούμε ποτέ καλό.

Για του λόγου το αληθές:

Η «διαλειμματική» προπόνηση ξεκίνησε αρχικά σαν ένα είδος εξειδικευμένης προπόνησης, κυρίως για αθλητές με διαστήματα πολύ έντονης προσπάθειας που εναλλάσσονταν με διαλείμματα ανάπαυσης ή καλύτερα ενεργητικής ανάπαυσης, όπως λέγεται, δηλαδή πολύ ηπιότερης προσπάθειας, στα οποία το σώμα ξεκουράζεται και αναλαμβάνει δυνάμεις για να συνεχίσει. Για παράδειγμα, οι αθλητές κάνουν σπριντ για 20΄΄, μετά τρέχουν χαλαρά για 30-60΄΄, μετά πάλι σπριντ κ.ο.κ. Ποια είναι, όμως, τα πλεονεκτήματα της διαλειμματικής προπόνησης για ένα μέσο ασκούμενο σε σχέση με μια συνηθισμένη προπόνηση;

Πιο γρήγορα αποτελέσματα
Με αυτό τον τρόπο εκγύμνασης μπορεί κάποιος να αυξήσει την ένταση της άσκησής του, αφού αυτό γίνεται για συγκεκριμένα σύντομα διαστήματα, ανάμεσα στα οποία ξεκουράζεται (ασκείται σε πολύ χαμηλή ένταση) και έτσι μπορεί να βελτιώσει τη φυσική του κατάσταση πιο γρήγορα.
΄Ετσι, μπορεί να έχει επίσης τα καρδιοαναπνευστικά οφέλη της εντονότερης προσπάθειας, τα οποία δεν θα ήταν δυνατό να έχει αλλιώς.

Μεγαλύτερη καύση θερμίδων
Από την άσκηση σε μεγαλύτερη ένταση προκύπτει άλλο ένα όφελος για όσους ενδιαφέρονται να ελέγξουν το σωματικό τους βάρος ή και να έχουν απώλεια κιλών: Η μεγαλύτερη καύση θερμίδων. Με τη διαλειμματική προπόνηση υπάρχει, έστω και κατά διαστήματα, αυξημένη καύση θερμίδων.

Μικρότερη διάρκεια
Λόγω της αυξημένης έντασης, η συνολική διάρκεια της προπό*νησης μειώνεται, χωρίς να ελατ*τώνεται, ωστόσο, η αποτελεσμα*τικότητά της.

Με τη διαλειμματική προπόνηση υπάρχει, έστω και κατά διαστήματα, αυξημένη καύση θερμίδων.

Διπλό όφελος
Η διαλειμματική προπόνηση προσφέρει μεγαλύτερη ποικιλία στο πρόγραμμα γυμναστικής εναλλάσσοντας, για παράδειγμα, ασκήσεις αερόβιας γυμναστικής με ασκήσεις μυϊκής ενδυνάμωσης. Με αυτό τον τρόπο, υπάρχει διπλό όφελος: Η μυϊκή ενδυνάμωση, που εκ των πραγμάτων γίνεται σε χαμηλότερη ένταση, προσφέρει την απαιτούμενη ξεκούραση μεταξύ των αερόβιων ασκήσεων που γίνονται σε μεγαλύτερη ένταση.
...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Λολ, μάλλον απλώς δεν έχεις περιττά κιλά οπότε δεν γίνεται να χάσεις εύκολα. Δεν ξέρω σε τι κατάσταση είσαι αλλά από ότι γνωρίζω μάλλον καλύτερα να αυξομειώνεις την ταχύτητα σου και να μην περπατάς σε ένα σταθερό ρυθμό

εχμ, περπαταω γρηγορα, δεν κανω χαβαλε (η ταχυτητα μου ειναι γυρω στα 9km/h) και κατα διαστηματα (οχι συχνα ομως) το γυριζω σε τρεξιμο και ανεβαζω ταχυτητα στα 14km/h. Εκτος του οτι δεν περπαταω σταθερα, ειχα αυξησει και τα χιλιομετρα. Ξεκινησα απο 10 και το ανεβασα σταδιακα στα 17. Επιπλεον παω σε ανωμαλο δρομο συνηθως (χωματοδρομος, ανηφορες κατηφορες, σκαλοπατια). Καθε φορα παω σε διαφορετικη περιοχη οποτε δεν πιστευω οτι τιθεται θεμα ρουτινας και σταθερου ρυθμου.

Δεν θελω να κανω τρεξιμο γιατι συνηθως εκτος απο λιπος καις και μυες και δεν θελω να χασω την μυικη μου μαζα. Για να χασεις λιπος πρεπει να κανεις cardio χαμηλης εντασης (60% του HRmax), ωστε ο μεταβολισμος να ειναι αποκλειστικα αεροβικος. Αλλωστε οι θερμιδες που θα καψεις οταν περπατησεις (γρηγορα) ενα χιλιομετρο ειναι πανω κατω οι ιδιες με το να τρεξεις ενα χιλιομετρο.

Αναρωτιεμαι μηπως το λαθος μου ηταν στο οτι ετρωγα λιγοτερες θερμιδες απο οτι επρεπε :hmm:Θα δοκιμασω τρεξιμο και jogging για 40 λεπτα τη μερα :hmm:. Αν δω οτι καιω μυες θα το γυρισω στο γρηγορο περπατημα. Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina192

Δραστήριο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Παιδιά,ξέρεις κανεις τίποτα για το σκοινάκι?Είναι καλή ασκηση?Που βοηθάει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Aυτό είναι ό,τι χειρότερο.
Πέρυσι τέτοια εποχή που πήγαινα για τρέξιμο στο γήπεδο.. έκανα 5 γύρους τρέχοντας, συνέχιζα μισό με γρήγορο περπάτημα, συνέχιζα άλλους 3 γύρους τρέξιμο, πάλι γρήγορο περπάτημα κοκ.
Με σταμάτησε ένας αθλητής και μου είπε ότι δεν πρέπει να το κάνω αυτό. Καλύτερο είναι να τρέχεις μέχρι εκεί που μπορείς χωρίς εναλλαγές. Από την αρχή μέχρι το τέλος πρέπει να προσπαθείς να έχεις τον ίδιο ρυθμό.
:)


Τα παραπονα σου στους προπονητες-γυμναστες με τους οποιους εχω μιλησει. :redface:

Και δε μιλησα για συνεχες τρεξιμο επι 5 γυρους, ωστε να σου "βγει" η γλωσσα...Αυτο που μου ειχαν πει ειναι τρεξιμο στο πλαινο μηκος, περματημα στο μηκος του τερματος και τοσους γυρους μεχρι εκει που αντεχει κανεις...
Οσον αφορα στο διαδρομο των γυμναστηριων, μου ειχαν πει για τριλεπτα -περματημα/γρηγορο περπατημα/τρεξιμο (δλδ εντασεις 5,5 /6,5/9,00-10,00)

Αυτο που εγω μπορω να πω, ειναι πως εχω δει στην πραξη τα αποτελεσματα αυτων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Παιδιά,ξέρεις κανεις τίποτα για το σκοινάκι?Είναι καλή ασκηση?Που βοηθάει?

ειναι παρα πολυ καλη αεροβικη ασκηση, βελτιωνει την αντοχη σου και καις πολλες θερμιδες. Ειναι επισης καλυτερη ασκηση απο το τρεξιμο γιατι δεν πιεζει πολυ τις αρθρωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν θελω να κανω τρεξιμο γιατι συνηθως εκτος απο λιπος καις και μυες και δεν θελω να χασω την μυικη μου μαζα.

Αυτο εχει σχεση με τη διατροφη που κανει αυτος που γυμναζεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nagia

Νεοφερμένος

Η nagia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
ειναι παρα πολυ καλη αεροβικη ασκηση, βελτιωνει την αντοχη σου και καις πολλες θερμιδες. Ειναι επισης καλυτερη ασκηση απο το τρεξιμο γιατι δεν πιεζει πολυ τις αρθρωσεις.

Συμφωνώ κι εγώ! Απλά είναι βαρετό το σχοινάκι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
E όχι και βαρετό αν κάνεις κόλπα με σταυρώματα, διπλά πηδήματα, ανάποδα κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nagia

Νεοφερμένος

Η nagia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
E όχι και βαρετό αν κάνεις κόλπα με σταυρώματα, διπλά πηδήματα, ανάποδα κλπ

χαχα!!! Εγώ με το ζόρι κάνω το απλό. φοβάμαι μην μπουρδουκλωθώ κιολάς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οια ειναι η καλυτερη ασκηση για να χασουμε την μπακα?
περπατημα 3 χιλ μερικες φορες την εβδομαδα ,κανει(σε ανωμαλο εδαφος, όχι πολη)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
ειναι παρα πολυ καλη αεροβικη ασκηση, βελτιωνει την αντοχη σου και καις πολλες θερμιδες. Ειναι επισης καλυτερη ασκηση απο το τρεξιμο γιατι δεν πιεζει πολυ τις αρθρωσεις.

σε περιπτωση προβληματος με τον αυχενα κανει να γυμναζεται κανεις με σχοινακι? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Σε περίπτωση που κάποιος θέλει να χάσει πόντους από τις γάμπες τί γυμναστική μπορεί να κάνει;
(δεν κάνω πλάκα:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
λιποαναρρόφηση ή λυπογλυπτική ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nagia

Νεοφερμένος

Η nagia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Σε περίπτωση που κάποιος θέλει να χάσει πόντους από τις γάμπες τί γυμναστική μπορεί να κάνει;
(δεν κάνω πλάκα:P)

Περίεργο σημειο όντως... Υποθέτω όχι ασκήσεις ενδυνάμωσης .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
σε περιπτωση προβληματος με τον αυχενα κανει να γυμναζεται κανεις με σχοινακι? :hmm:

ιδεα δεν εχω :/: Ρωτα καποιον ορθοπεδικο για να σιγουρευτεις οτι δεν υπαρχει προβλημα :)

Σε περίπτωση που κάποιος θέλει να χάσει πόντους από τις γάμπες τί γυμναστική μπορεί να κάνει;
(δεν κάνω πλάκα:P)

απο οσο γνωριζω δεν υφισταται χασιμο ποντων σε τοπικο σημειο. Αν κανεις κοιλιακους δεν θα αποκτησεις φετες για παραδειγμα. Μαλλον πρεπει να ασχοληθεις με αεροβικη ασκηση για να μειωσεις το ποσοστο λιπους στο σωμα σου και συνεπως να γινουν οι γαμπες σου μικροτερες. Αν αυτοι οι ποντοι που θελεις να χασεις ειναι μυες, μαλλον πρεπει να σταματησεις την γυμναστικη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Σε περίπτωση που κάποιος θέλει να χάσει πόντους από τις γάμπες τί γυμναστική μπορεί να κάνει;
(δεν κάνω πλάκα:P)

αναλόγως,
αν είναι λόγω λίπους τοπικού ή μη σίγουρα πρέπει να ξεκινήσεις τρέξιμο ή ποδήλατο για να αρχίζει να φεύγει το περιττό λίπος και ανάλογα με τον οργανισμό σου αργά ή γρήγορα θα "αδυνατήσουν" και οι γάμπες.
αν είναι λόγω γυμναστικής,τότε όλες τις ασκήσεις για πόδια με βάρη τις σταματάς για να σταματήσουν να "φουσκώνουν" και άλλο οπότε με τον καιρό θα υπάρχει μια κάποια αρμονία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
λιποαναρρόφηση ή λυπογλυπτική ;)

Περίεργο σημειο όντως... Υποθέτω όχι ασκήσεις ενδυνάμωσης .

ιδεα δεν εχω :/: Ρωτα καποιον ορθοπεδικο για να σιγουρευτεις οτι δεν υπαρχει προβλημα :)



απο οσο γνωριζω δεν υφισταται χασιμο ποντων σε τοπικο σημειο. Αν κανεις κοιλιακους δεν θα αποκτησεις φετες για παραδειγμα. Μαλλον πρεπει να ασχοληθεις με αεροβικη ασκηση για να μειωσεις το ποσοστο λιπους στο σωμα σου και συνεπως να γινουν οι γαμπες σου μικροτερες. Αν αυτοι οι ποντοι που θελεις να χασεις ειναι μυες, μαλλον πρεπει να σταματησεις την γυμναστικη :P

αναλόγως,
αν είναι λόγω λίπους τοπικού ή μη σίγουρα πρέπει να ξεκινήσεις τρέξιμο ή ποδήλατο για να αρχίζει να φεύγει το περιττό λίπος και ανάλογα με τον οργανισμό σου αργά ή γρήγορα θα "αδυνατήσουν" και οι γάμπες.
αν είναι λόγω γυμναστικής,τότε όλες τις ασκήσεις για πόδια με βάρη τις σταματάς για να σταματήσουν να "φουσκώνουν" και άλλο οπότε με τον καιρό θα υπάρχει μια κάποια αρμονία.

Ευχαριστώ παιδιά πολύ για τις πληροφορίες σας.

Αρχικά να πω πως δεν θα ηθελα να καταφύγω σε χειρουργική επέμβαση και ας είναι (πιθανοτατα) θέμα χτισίματος του σώματος.

Χάρη σε πολύτιμες πληροφορίες που μου έδωσαν κάποια κορίτσα όμορφα (:hug:) πέρα από χάσιμο λίπους χρειάζεται cardio ασκήσεις (jogging, walking, running), stretching και yoga/pilates.

Θα ξεκινήσω και θα σας ενημερώσω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
αναλόγως,
αν είναι λόγω γυμναστικής,τότε όλες τις ασκήσεις για πόδια με βάρη τις σταματάς για να σταματήσουν να "φουσκώνουν" και άλλο οπότε με τον καιρό θα υπάρχει μια κάποια αρμονία.

Kαι λογω γυμναστικης να μην ειναι, οι ασκησεις με βαρη εν προκειμενω ειναι απαγορευτικες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Αν πας γυμναστήριο έχει ένα ειδικό μηχάνημα για γάμπες:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top