Εδώ κάνουμε δίαιτα!

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Αν τρως λιγότερο από αυτό που χρειάζεσαι θα αδυνατίσεις, είτε κάνεις γυμναστική, είτε όχι.
Απλά με τη γυμναστική ενεργοποιείες το μεταβολισμό σου και είναι και πιο καλό το αποτέλεσμα.
Γυμναστική όμως στην αρχή θέλει συστηματικά, όχι δυο φορές τη βδομάδα.
Τουλάχιστον πέντε φορές από 45 λεπτά. Αλλιώς δεν κάνεις τιποτα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Αν τρως λιγότερο από αυτό που χρειάζεσαι θα αδυνατίσεις, είτε κάνεις γυμναστική, είτε όχι.
Απλά με τη γυμναστική ενεργοποιείες το μεταβολισμό σου και είναι και πιο καλό το αποτέλεσμα.
Γυμναστική όμως στην αρχή θέλει συστηματικά, όχι δυο φορές τη βδομάδα.
Τουλάχιστον πέντε φορές από 45 λεπτά. Αλλιώς δεν κάνεις τιποτα. :)

Nομίζω ότι αν αρχίσει γυμναστική με πρόγραμμα τουλ 5 φορές την εβδομάδα για 45 λεπτά,κάποια στιγμή θα κουραστεί πολύ σαν αρχάρια που είναι.Βασικά επειδή δεν γυμνάζεται και με 3 φορές την εβδομάδα,θα δει τεράστια διαφορά πάνω της.Όσο περνάει ο καιρός θα βλέπει λιγότερα αποτελέσματα.
Εγώ πιστεύω ότι με 3 φορές(4 το πολύ) την εβδομάδα αεροβική για καμιά ώρα θα είναι υπεραρκετά αν θέλει απλά να αποκτήσει πιο σφιχτό σώμα και να χάσει λίπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Το σώμα στην αρχή χρειάζεται να γυμνάζεται περισσότερο, για να "πιάσει". Και μετά φυσικά το ελαττώνει. Όμως στην αρχή - αρχή, πρέπει να ενεργοποιηθούν θέματα του σώματος, που όταν κάποιος δεν γυμνάζεται κοιμούνται.

Αυτό τουλάχιστον μου λένε στο γυμναστήριο οι γυμναστές, και σ εμένα έπιασε όταν ξεκίνησα πριν χρόνια τη συστηματική γυμναστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
χανεις κιλα αν δεν τρως
εγω τις τελευταιες μερες που επαθα νευρωση στομαχου και ειμαι σε διατα-γιαυτο δεν εγραφα κιολας,,ημουν ψιλοχαλια-
και εχασα 5-6 κιλα.τωρα ομως το ισορροπω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Περαστικά σου Άγγελε :)

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχασες λίπος, αλλά υγρά. Κι αυτό είναι κακό.
Ο ανθρώπινος οργανισμος δεν μπορεί να χάσει πάνω από 1 κιλό λίπους τη βδομάδα.
Εσύ έχασες υγρά και τώρα θα τα αναπληρώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
λες?μα ηταν μονο νερο? τα ειχα διαβασει και γω αυτα..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Σημασία έχει ότι τώρα είσαι καλά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Αν τρως λιγότερο από αυτό που χρειάζεσαι θα αδυνατίσεις, είτε κάνεις γυμναστική, είτε όχι.
Απλά με τη γυμναστική ενεργοποιείες το μεταβολισμό σου και είναι και πιο καλό το αποτέλεσμα.
Γυμναστική όμως στην αρχή θέλει συστηματικά, όχι δυο φορές τη βδομάδα.
Τουλάχιστον πέντε φορές από 45 λεπτά. Αλλιώς δεν κάνεις τιποτα. :)

Και ποτε θα ξεκουραζεται ο οργανισμοςΑν κανει μερα παρα μερα γυμναστικη,θα ναι καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Με διατροφή -όχι δίαιτα- χαμηλή σε υδατάνθρακες, και υψηλή σε πρωτείνες...και συστηματική άσκηση(περπάτημα, τρέξιμο, κολύμβηση...), θα δεις τρελή διαφορά. Πρέπει απλά να εξοπλιστείς με υπομονή γιατί το καλό πράγμα, αργεί να γίνει. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θυμάμαι με είχαν βάλει στο γυμναστήριο να χάσω γύρω στα 5 κιλά για λόγους ασκήσεων και με το διατροφολόγιο που μου έδωσαν δεν έχασα καθόλου κιλά σε μυς και έχασα μόνο λίπος. Αυτό σε ένα μήνα. Μετά που το συνέχισα αυτό πήρα κάποια κιλά στην πορεία γιατί μετά μου πρόσθεσαν γεύματα για αύξηση όγκου αλλά μόνο σε μυς. Με λίγα λόγια είτε με λιγοτερο φαί είτε με διαιτιτική διατροφή σε κανονικη ποσότητα χάνεις βάρος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αυτό τουλάχιστον μου λένε στο γυμναστήριο οι γυμναστές

Οι γυμναστες ειναι καθυστεριμενοι. Δεν ξερουν τιποτα, σοβαρα, τιποτα.

Οσο γυμναστικη και να κανεις αν δεν υπερκοποθεις/τραυματιστεις το σωμα σου θα βρει τροπο να ανταπεξελθει. Δεν κοιμαται κατι πριν ξεκινησεις να γυμναζεσαι. Αυτο που αλαζει ειναι ποση δυναμη μπορεις να ασκησεις και τι ειδους ασκησεις μπορεις να κανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Πάλι εγώ. :P

Κάθε φορά που λέω πως θα κάνω δίαιτα αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα: δεν προλαβαίνω να μαγειρέψω αυτά που θέλω(πρέπει) = > καταλήγω σε εξαιρετικά υποθερμιδική διατροφή. Δε με ενοχλεί η μικρή ποσότητα τροφής και δε νιώθω το αίσθημα της πείνας συχνά για να πεις ότι θα το πάρω απόφαση να φτιάξω κάτι. Στην καλύτερη να κόψω μια σαλάτα μαρούλι.

Πώς στα κομμάτια σταματάς τέτοια συνήθεια; :/: Υπάρχουν ημέρες που το πρόγραμμά μου είναι απαγορευτικό για να αφιερώσω χρόνο σε μαγείρεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Και τελικά τί τρως?
Αν παραγγέλνεις απ έξω, μπορείς να αγοράζεις light φαγητά.
Αν τελικά κάτι φτιάχνεις, τί φτιάχνεις?

Κι εγώ έχω έλλειψη χρόνου απίστευτη. Γι αυτό κάνω το εξής.
Μία μέρα τη βδομάδα, συνήθως Κυριακή, ψήνω ψάρι, γαλοπούλα κτλ. Τα αφήνω να κρυώσουν και τα βάζω στην κατάψυξη. Κάθε βράδυ από τις επόεμενες μέρες, βγάζω ένα ψάρι ή ένα φιλέτο γαλοπούλας απ την κατάψυξη στο ψυγείο, και την άλλη μέρα το μεσημέρι είναι ολόφρεσκο. Μονο σαλάτα ετοιμάζω. Μάλιστα αν βάλεις όλα τα κρέατα μαζί και όλα τα ψάρια μαζί στη σχάρα ή στον ατμό, ουσιαστικά μαγειρεύονται ταυτόχρονα και ο χρονος για να τα ετοιμάσεις ειναι ελάχιστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Κανένα γιαούρτι, καρύδια (ναι, γέλα :P), πίνω τσάι, τοστ (ένα πάααντα), φρούτα, καρότα αυτά. Π.χ. σήμερα τα γεύματά μου ήταν καρύδια (2-3 δηλαδή) και γιαούρτι! Και δεν αισθάνομαι πείνα παρόλο που έχω ξυπνήσει φυσιολογική ώρα. Είμαι αδιόρθωτη. :/:

Καλή η ιδέα με την κατάψυξη, δε λέω... Αλλά κι εκεί ιδιότροπη είμαι, δε θα μου αρέσουν ξαναζεσταμένα. :redface: Είναι βέβαια μια λύση. Ευχαριστώ. ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Κάν το μία φορά για δοκιμή και μπορεί να σου αρέσει, ποτέ δεν ξέρεις!!
(Μακάρι να μπορούσαμε να μην τρώμε ξαναζεσταμένο, αλλά θα έπρεπε να μην εργαζομαστε, να μαστε κάθε μεσημέρι σπίτι κτλ. Πράγμα αδύνατο.).

;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Να ξέρεις ότι πολλές φορές τα κατεψυγμένα προϊόντα διατηρούν τις διατροφικές τους ιδιότητες καλύτερα από τα φρέσκα. Αυτό ισχύει και για πολλά λαχανικά (πχ σπανάκι), αλλά και για κρέατα. Μην έχεις κανένα ενδοιασμό για αυτή τη λύση, μιας και σου επιτρέπει να μαγειρεύεις 1-2 φορές την εβδομάδα. Μετά μπορείς να αποψύξεις το γεύμα, και να "παίξεις" αναλόγως, πχ να έχεις μπιφτέκια και τη μία να κάνεις σαλάτα δίπλα, την άλλη να φράσεις καροτάκια και λίγο ρύζι...
Καλή λύση είναι και το κουσκούς, γίνεται πολύ γρήγορα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Κουσκούς δεν έχω φάει ποτέ μα ποτέ. :redface: Είναι καλό; Σούπα δεν το κάνουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Όχι, μήπως το μπερδεύεις με τον τραχανά; Είναι σαν πληγούρι, αλλά πολύ πολύ μικρά μπαλάκια. Τυπικό της αραβικής κουζίνας, πχ οι μαροκινοί κ τυνησιανοί κλπ το κάνουν tajine, δηλαδή σε ένα ειδικό σκεύος πήλινο (σα να λέμε στον ατμό), με κρέας και λαχανικά, και το κουσκούς "ρουφάει" τα ζουμιά. Θα βρεις πολλές συνταγές, αλλά πιο απλές. ;) Εναλλακτικά, κάνεις με αυτό ταμπουλέ.

Εμένα με βολεύει γιατί κάνω το εξής:
Γυρνάω σπίτι. Πεινάω.
Βράζω μισό με ένα φλιτζάνι νερό και το ρίχνω πάνω από μισό φλιτζάνι κουσκούς. Ρίχνω αλάτι και λαδάκι και το αφήνω να ρουφήξει (θέλει 3-4 λεπτά)
Αν έχω φρέσκα λαχανικά, τα ανακατεύω, συν φέτα ή cottage, και απολαμβάνω.
Αλλιώς ανοίγω μία κονσέρβα τόνο, ψιλοκόβω μία ντομάτα, ρίχνω και λίγες σταφίδες, και όπως είπα πριν, απολαμβάνω.
Φαντασία να έχεις, και θα σου βγει ένα φαΐ μούρλια, γρήγορο, εύκολο και υγιεινό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Δεν ξέρω με τι το μπερδεύω, αλλά σίγουρα όχι με τραχανά. :P Θα δοκιμάσω! Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
και εγω δεν προλαβαινω να μαγειρεψω και τα σαββατοκυριακα κανω οτι κανει και η glida. αυτο το σκ έφτιαξα κιμα, γιουβαρελάκια και μουστοκουλουρα. κάπως έτσι τη βγάζω όλη τη εβδομάδα! προσπαθω να τρωω καθε 3-4 ωρες και δεν κάνω δυστυχώς καθολου γυμναστικη...:/:
misskit να προσεχεις να τρως γευματα για να παιρνεις ουσιες, το γιαουρτι με τα καρυδια δε λεω ειναι ένα εξαιρετικό σνακ ή βραδυνο όχι κυρίως γευμα!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top