Εκκλησία και θάνατος

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Σε ορισμένες περιπτώσεις, προκειμένου να κρατήσω το ενδειαφέρον για το μάθημα, συνηθίζω να μή κάνω επαναλήψεις και το τονίζω λέγοντας πως ότι πρόλαβαν να συγκρατήσουν κατα την παράδοση του μαθήματος συγκράτησαν.
Αλλά τί να κάνω, ελεύθερη συζήτηση έχουμε και πρέπει να συμβάλλω.
Τί γνώμη έχεις για την μουσική;
Γνωρίζεις να τραγουδάς;
Άν όχι, θα μπορούσες να μαθεις και σε ποιό επίπεδο πιστεύεις πως είσαι ικανή να φτάσεις;

Όλα τα δικαιώματα των ανθρώπων είναι σεβαστά.
Διατηρούμε όμως το δικαίωμα να τα αποδεχθούμε ή να τα απορίψουμε.

Υ.Γ. Προτείνω να πατήσεις την αρνητική ψήφο, είναι και αυτό μιά στάση.

Εχεις το δικαιωμα να συνδιαλεγεσαι οπως εσυ νομιζεις, αλλα εχε υποψιν σου οτι, εν προκειμενω, υπεκφευγεις.
Η συγκεκριμενη σταση/τακτικη θα επρεπε να γνωριζεις, οντας και καθηγητης, οτι δεν προαγει τον εποικοδομητικο διαλογο, οπου αυτος ειναι και ο σκοπος υπαρξης αυτου αλλα και των υπολοιπων θεματων στο e-steki.gr.

υ.γ. Η αρνητικη ψηφος χωρις καμμια δικαιολογηση, προσωπικα θεωρω, πως δεν εχει καμμια αξια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Αγαπητέ Achilles.
Το πίστευε και μη ερεύνα δεν το λέει κανείς.
Ο ίδιος ο Ιησούς Χριστός είπε "Ερευνάτε τας γραφάς, διότι σεις νομίζετε ότι εν αυταίς έχετε ζωήν αιώνιον· και εκείναι είναι αι μαρτυρούσαι περί εμού" (Ιωάννη ε'39).
Δεν ξέρω πως βγήκε αυτό που το ακούω συχνά σαν επιχείρημα, αλλά δεν το έχω ακούσει προσωπικά από κανέναν χριστιανό, ή άνθρωπο καμιάς εκκλησίας, και αν το έχει πει κάποιος είναι σαφώς λάθος.


Ναι, οκ.

Πραγματικά και εγώ προσπαθώ να θυμηθώ
την πηγή του ρητού αυτού,
αλλά δεν.

Τώρα αν είναι η τηλεόραση, έντυπο μέσο,
η απλά φιλολογία, δεν ξέρω και δεν νομίζω πως έχει
μεγάλη σημασία.


Χρησιμοποίησα την φράση αυτή όχι για το ουσιώδες
του περιεχουμένου της, αλλά γιατί με εκφράζει ως προς
την άποψη μου για τις θρησκείες.

Και η άποψη αυτή είναι πως όσο και να αναρωτιόμαστε
για το Α ή Β που αναφέρουν, το πόσο είναι δυνατό,
το αν συμβαδίζουν με τον κοινό νου,
με την επιστήμη,
αποδεκτό και ορθό είναι αυτό που αναφέρουν
στα ιερά κείμενά τους.

Είτε το αποδέχεσαι
και είσαι καλός χριστιανός, μωαμεθανός, κοκ.
είτε δεν το αποδέχεσαι και είσαι άθεος.
( υπάρχει και μια τρίτη κατηγορία λένε, ναι,
ναι, οκ, αλλά στην ουσία περιμένουν την δευτέρα
παρουσία για συγχώρεση, όταν και αν. )

Τα υπόλοιπα τα θεωρώ χάσιμο χρόνου.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Εχεις το δικαιωμα να συνδιαλεγεσαι οπως εσυ νομιζεις, αλλα εχε υποψιν σου οτι, εν προκειμενω, υπεκφευγεις.
Η συγκεκριμενη σταση/τακτικη θα επρεπε να γνωριζεις, οντας και καθηγητης, οτι δεν προαγει τον εποικοδομητικο διαλογο, οπου αυτος ειναι και ο σκοπος υπαρξης αυτου αλλα και των υπολοιπων θεματων στο e-steki.gr.

υ.γ. Η αρνητικη ψηφος χωρις καμμια δικαιολογηση, προσωπικα θεωρω, πως δεν εχει καμμια αξια.
Επιβάλλει η τροπή που πήρε η συζήτηση να εξηγήσω τις επικοινωνιακές μου απόψεις.
Άς προχωρήσουμε λοιπόν παρακάτω.
Οι απόψεις μου περι του τρόπου ταφής απορρέουν απο τον απόλυτο σεβασμό στην παράδοση, με ότι αυτό συνεπάγεται.
Αυτό το έχω δηλώσει άλωστε.
Επ- ΟΙΚΟΔΟΜΙΤΙΚΟΣ διάλογος, όπως ερμηνεύεται απλά, είναι κατα την άποψή μου αυτός που είναι μεστός και αφήνει γερά θεμέλεια για τον αντίλογο.
Δέν έχεις απέναντι κάποιον ο οποίος μασάει αυτά που λέει ή τα καταπίνει αμμάσητα.
Δέν επιζητώ την νίκη με την στάση μου ή την ήττα σου τέλος πάντων.
Όσο ποιό δυναμική είναι η δική σου στάση τόσο ποιό μεγάλος θα είναι ο σεβασμός μου σε αυτά που λές και υποστηρίζεις.
Αλλά αγαπητή μου συνοδοιπόρισα, γνωρίζω πολύ καλά πως το ταξίδι που είμαστε συνταξιδιώτες έχει μόνο ένα εισητήριο και αυτό είναι στην αφετηρία, επιστροφής εισητήριο δέν έχει.
Άς είναι πλούσιο όπως περίπου λέει και ο ποιητής.
Υ.Γ. θέλω επίσης να επισημάνω πως οι απόψεις που καταθέτω είναι αυστηρά προσωπικές και σάν αρκετά μεγάλο παιδί άλωστε, φέρω και την απόλυτη ευθύνη.
Επίσης απο σήμερα αλάζω επάγγελμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ναι, οκ.

Πραγματικά και εγώ προσπαθώ να θυμηθώ
την πηγή του ρητού αυτού,
αλλά δεν.

Τώρα αν είναι η τηλεόραση, έντυπο μέσο,
η απλά φιλολογία, δεν ξέρω και δεν νομίζω πως έχει
μεγάλη σημασία.


Χρησιμοποίησα την φράση αυτή όχι για το ουσιώδες
του περιεχουμένου της, αλλά γιατί με εκφράζει ως προς
την άποψη μου για τις θρησκείες.

Και η άποψη αυτή είναι πως όσο και να αναρωτιόμαστε
για το Α ή Β που αναφέρουν, το πόσο είναι δυνατό,
το αν συμβαδίζουν με τον κοινό νου,
με την επιστήμη,
αποδεκτό και ορθό είναι αυτό που αναφέρουν
στα ιερά κείμενά τους.

Είτε το αποδέχεσαι
και είσαι καλός χριστιανός, μωαμεθανός, κοκ.
είτε δεν το αποδέχεσαι και είσαι άθεος.
( υπάρχει και μια τρίτη κατηγορία λένε, ναι,
ναι, οκ, αλλά στην ουσία περιμένουν την δευτέρα
παρουσία για συγχώρεση, όταν και αν. )

Τα υπόλοιπα τα θεωρώ χάσιμο χρόνου.



Πολύ επιφανειακή η προσέγγισή σου φίλε μου.
Η θρησκεία μας είναι θρησκεία αποκάλυψης και όχι ανθρώπινο κατασκεύασμα.

Εχεις το δικαιωμα να συνδιαλεγεσαι οπως εσυ νομιζεις, αλλα εχε υποψιν σου οτι, εν προκειμενω, υπεκφευγεις.
Η συγκεκριμενη σταση/τακτικη θα επρεπε να γνωριζεις, οντας και καθηγητης, οτι δεν προαγει τον εποικοδομητικο διαλογο, οπου αυτος ειναι και ο σκοπος υπαρξης αυτου αλλα και των υπολοιπων θεματων στο e-steki.gr.

υ.γ. Η αρνητικη ψηφος χωρις καμμια δικαιολογηση, προσωπικα θεωρω, πως δεν εχει καμμια αξια.
Είναι προφανές το κίνητρο της απάντησής σου.
Σαφώς και δέν ήταν η κατάθεση των απόψεών σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Πολύ επιφανειακή η προσέγγισή σου φίλε μου.
Η θρησκεία μας είναι θρησκεία αποκάλυψης και όχι ανθρώπινο κατασκεύασμα.


Έχεις την γνώμη σου.

Έχω την δική μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Πολύ επιφανειακή η προσέγγισή σου φίλε μου.
Η θρησκεία μας είναι θρησκεία αποκάλυψης και όχι ανθρώπινο κατασκεύασμα.

Φίλε μου Μάξιμε, η "θρησκεία τους"( πχ Μωαμεθανών) τι είναι; Εξ αποκαλύψεως ή ανθρώπινη επινόηση;
Τι σημαίνει "θρησκεία αποκάλυψης"; Η ανθρώπινη επινόηση, έμπνευση, ποίηση, δεν μπορεί να είναι αποκαλυπτική; Το αν επίσης ο άνθρωπος μπορεί και κατασκευάζει, δεν προϋποθέτει μία προτεραία αποκάλυψη; Αλλά, τελικά, ποιος αποκαλύπτει, τι και ποιος απέκρυψε;

Υγ: Ο θανάτω θάνατον Πατήσας, άραγε προσδοκούσε, αυτά που σήμερα και ιστορικά αντιλαμβανόμαστε ως "Εκκλησίες" Του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Φίλε μου Μάξιμε, η "θρησκεία τους"( πχ Μωαμεθανών) τι είναι; Εξ αποκαλύψεως ή ανθρώπινη επινόηση;
Τι σημαίνει "θρησκεία αποκάλυψης"; Η ανθρώπινη επινόηση, έμπνευση, ποίηση, δεν μπορεί να είναι αποκαλυπτική; Το αν επίσης ο άνθρωπος μπορεί και κατασκευάζει, δεν προϋποθέτει μία προτεραία αποκάλυψη; Αλλά, τελικά, ποιος αποκαλύπτει, τι και ποιος απέκρυψε;

Υγ: Ο θανάτω θάνατον Πατήσας, άραγε προσδοκούσε, αυτά που σήμερα και ιστορικά αντιλαμβανόμαστε ως "Εκκλησίες" Του;
Ώς απλός άνθρωπος που πιστεύω πως είμαι, πιστεύω στο ότι η "αποκάλυψη του Θεού¨, στην θρησκεία μας γίνεται καί σήμερα ακόμα.
Όμως πώς μπορώ εγώ να μιλήσω για αυτά τα θέματα;
Τα λάθη μου είναι πολλά, όταν τα σκέφτομαι με κάνουν καλύτερο άνθρωπο, η απόσταση όμως είναι μεγάλη.
Άν θέλει κάποιος να έχει μιά εικόνα γι'αυτά που λέω, μπορεί να ανατρέξει στους βίους των Αγίων.
Εκεί θα καταλάβει πολλά πράγματα. Εκεί απερίσπαστος απο προσωπικές αντιπαραθέσεις και μεγάλα λόγια θα κάνει τον απολογιμό του, αυτός και αυτά που θα διαβάζει.
Εκεί θα λογαριάσει πόσα βήματα απέχει η ουσία απο την οπτική γωνία που προσεγγίζει αυτός τα θέματα που συζητάμε εδώ.
Εκεί θα μετρηθούν οι γνώσεις του, εκεί θα ζυγιστούν οι απόψεις του και όταν δεί την ζυγαριά τις δικής του κρίσης, δίχως κάποιου άλλου την παρουσία θα αντιληφθεί άν υπολείπεται απο την ουσία αυτό που νομίζει πως είναι.
Δηλώνω άθεος είπε κάποιος, αλλά για να φτάσει κανείς σ'αυτή την δήλωση, πρέπει τεκμηριωμένα ώς επιστήμονας να αποδείξει ότι δέν υπάρχει "Θεός"...
Υ.Γ. Το ζητούμενο δέν είναι οι άλλες θρησκείες, αλλά η κατανόηση της δική μας.
Όσο για το ποιός αποκαλύπτει, θα έλεγα, "ποιός αποκαλύπτεται".
Ε Ι Ν Α Ι Φ Α Ν Ε Ρ Ο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ώς απλός άνθρωπος που πιστεύω πως είμαι, πιστεύω στο ότι η "αποκάλυψη του Θεού¨, στην θρησκεία μας γίνεται καί σήμερα ακόμα.
Όμως πώς μπορώ εγώ να μιλήσω για αυτά τα θέματα;
Τα λάθη μου είναι πολλά, όταν τα σκέφτομαι με κάνουν καλύτερο άνθρωπο, η απόσταση όμως είναι μεγάλη.
Άν θέλει κάποιος να έχει μιά εικόνα γι'αυτά που λέω, μπορεί να ανατρέξει στους βίους των Αγίων.
Εκεί θα καταλάβει πολλά πράγματα. Εκεί απερίσπαστος απο προσωπικές αντιπαραθέσεις και μεγάλα λόγια θα κάνει τον απολογιμό του, αυτός και αυτά που θα διαβάζει.
Εκεί θα λογαριάσει πόσα βήματα απέχει η ουσία απο την οπτική γωνία που προσεγγίζει αυτός τα θέματα που συζητάμε εδώ.
Εκεί θα μετρηθούν οι γνώσεις του, εκεί θα ζυγιστούν οι απόψεις του και όταν δεί την ζυγαριά τις δικής του κρίσης, δίχως κάποιου άλλου την παρουσία θα αντιληφθεί άν υπολείπεται απο την ουσία αυτό που νομίζει πως είναι.
Δηλώνω άθεος είπε κάποιος, αλλά για να φτάσει κανείς σ'αυτή την δήλωση, πρέπει τεκμηριωμένα ώς επιστήμονας να αποδείξει ότι δέν υπάρχει "Θεός"...
Υ.Γ. Το ζητούμενο δέν είναι οι άλλες θρησκείες, αλλά η κατανόηση της δική μας.
Όσο για το ποιός αποκαλύπτει, θα έλεγα, "ποιός αποκαλύπτεται".
Ε Ι Ν Α Ι Φ Α Ν Ε Ρ Ο .

Φίλε μου Μάξιμε! Κάνουμε διάλογο, με ερωτήσεις και απαντήσεις, νομίζω...Λοιπόν:
- ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΕΡΟ ;
- Ποιος μέτρησε την απόσταση και τη βρήκε μεγάλη;
- Ποια είναι απ' αυτά που λες και μπορεί να βρει κανείς στους βίους των Αγίων;
- Επισημαίνεις: "Εκεί θα λογαριάσει πόσα βήματα απέχει η ουσία απο την οπτική γωνία που προσεγγίζει αυτός τα θέματα που συζητάμε εδώ." Αλλά τόσο αόριστα, που ούτε η "ουσία" ούτε η "οπτική γωνία" των "θεμάτων" πια έχουν σημασία. Σε τελική ανάλυση, δίνεις την εντύπωση να (μας) προτρέπεις, να παρατήσουμε όλα τα υπόλοιπα συγγράμματα και να το ρίξουμε στην αναζήτηση μίας απάντησης, στο πιο διαβολικό ερώτημα, που ταλανίζει τα φυλοκάρδια της χριστιανοσύνης: "Μα αφού ήταν άγιοι, γιατί τους ανακάλεσε ο Θεός;". Γιατί, φίλε μου, και "Βίοι Αγίων" και "αγιαστούρες" διαβάστηκαν και διαβάζονται, μα οι "εκκλησίες", φευ, συνεχίζουν να φέρονται, ως...ακέφαλες;
-Δηλαδή, ο ένθεος μπορεί να αποδείξει, ότι "υπάρχει Θεός"; Πως; Πεθαίνοντας;
-Αγαπημένε μου φίλε, τα "μεγάλα λόγια" πολλές φορές, κρύβονται και πίσω από "μικρή" περιαυτολογία!
-Και πως γίνεται να κατανοήσω τον εαυτό μου, αν δεν λάβω υπόψη μου, ότι υπάρχεις εσύ, αλλά, και ο άλλος; Να εθελοτυφλήσω;
- Γιατί, πράγματι, το τελικό ζητούμενο είναι το "ποιος αποκαλύπτεται", οπότε χρειάζεται, η πιο λεπτεπίλεπτη ικανότητα διάκρισης, για να μπορεί κανείς να διακρίνει με απόλυτη βεβαιότητα, τι χωρίζει το φως απ' το σκοτάδι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Φίλε μου Μάξιμε! Κάνουμε διάλογο, με ερωτήσεις και απαντήσεις, νομίζω...Λοιπόν:
- ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΕΡΟ ;
- Ποιος μέτρησε την απόσταση και τη βρήκε μεγάλη;
- Ποια είναι απ' αυτά που λες και μπορεί να βρει κανείς στους βίους των Αγίων;
- Επισημαίνεις: "Εκεί θα λογαριάσει πόσα βήματα απέχει η ουσία απο την οπτική γωνία που προσεγγίζει αυτός τα θέματα που συζητάμε εδώ." Αλλά τόσο αόριστα, που ούτε η "ουσία" ούτε η "οπτική γωνία" των "θεμάτων" πια έχουν σημασία. Σε τελική ανάλυση, δίνεις την εντύπωση να (μας) προτρέπεις, να παρατήσουμε όλα τα υπόλοιπα συγγράμματα και να το ρίξουμε στην αναζήτηση μίας απάντησης, στο πιο διαβολικό ερώτημα, που ταλανίζει τα φυλοκάρδια της χριστιανοσύνης: "Μα αφού ήταν άγιοι, γιατί τους ανακάλεσε ο Θεός;". Γιατί, φίλε μου, και "Βίοι Αγίων" και "αγιαστούρες" διαβάστηκαν και διαβάζονται, μα οι "εκκλησίες", φευ, συνεχίζουν να φέρονται, ως...ακέφαλες;
-Δηλαδή, ο ένθεος μπορεί να αποδείξει, ότι "υπάρχει Θεός"; Πως; Πεθαίνοντας;
-Αγαπημένε μου φίλε, τα "μεγάλα λόγια" πολλές φορές, κρύβονται και πίσω από "μικρή" περιαυτολογία!
-Και πως γίνεται να κατανοήσω τον εαυτό μου, αν δεν λάβω υπόψη μου, ότι υπάρχεις εσύ, αλλά, και ο άλλος; Να εθελοτυφλήσω;
- Γιατί, πράγματι, το τελικό ζητούμενο είναι το "ποιος αποκαλύπτεται", οπότε χρειάζεται, η πιο λεπτεπίλεπτη ικανότητα διάκρισης, για να μπορεί κανείς να διακρίνει με απόλυτη βεβαιότητα, τι χωρίζει το φως απ' το σκοτάδι!
Είμαι πολύ μικρός για να Τον Φανερώσω. Είμαι πολύ μικρός για να Τον δώ.
Υ.Γ. όσο για ερωτήματα ο χριστιανός δέν έχει. Εδώ κρίνω πως ο κύκλος έκλεισε, ένα ευχαριστώ για την φιλοξενία και ένα μικρό αντίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Πώς τολμάς να φτάσεις στον θάνατο:
Έλα ντε ? Πως τολμώ ? Αφού είμαι καλύτερη ζωντανή …για μένα τουλάχιστον …για τους άλλους δεν είμαι και τόσο σίγουρη …
Επειδή ο θάνατος είναι μακρυνή υπόθεση προς το παρόν, πιστεύω πως θα τον κατανοήσουμε καλύτερα
άν καταφέρουμε να προσεγγίσουμε την ζωή.
Πόσο μακρινή δλδ ? :worry:

Μήπως ξέρετε κάτι που δεν ξέρω ?

Πείτε μου καλέ κι έχει φτάσει η πίεσή μου 20

( .. φωνή του αθάνατου Νίκου Ρίζου από το υπερπέραν ...
- Άμα φτάσει 22 πούλα … είναι καλή τιμή )
Όταν αγγαλιάζεις την κοπέλα σου η σκέψη σου είναι μόνο σ'αυτήν?
Ο Έποτε ?
Ε ,όχι βέβαια , συνήθως σκέφτεται τη Μέγκαν Φοξ !
Γιατι είμαι σίγουρος πως όταν τσιμπάς το τυρί δέν σκέφτεσε πως έχεις στο πηρούνι σου χαβιάρι.
Λοιποόοον ...

αφηνω το ποτηρι αργα αργα κατω....κ δε θα το ξαναπιασω αποψε..... το υπόσχομαι ...



αλλα πειτε μου πως δεν ειμαι η μονη που δεν καταλαβε τίποτα ....:(
Μή προσπαθήσεις να πάς στο φεγγάρι όμως γιατι και τα μέσα δεν έχεις αλλά και θα χρειαστείς πολύ χρόνο προσπαθώντας.
Αχχχ , μου φαίνεται δεν έχετε πέσει σε κίνηση στην Κηφησίας πιο σύντομα πας περπατώντας στο Μέτσοβο παρά Αμπελόκηπους για καφέ ..
Η Εκκλησία δεν επιβάλει τίποτα,απλά κάνει ότι την διέταξε ο Αρχηγός της και Ιδρυτής της
Διέταξε ? :hmm:


Δεν θυμάμαι ούτε μια ευαγγελική παραβολή ή φράση του Ιησού που να διέταξε … εκτός ίσως από τους

Φαρισαίους που πέταξε έξω από τον ναό αφού τον είχαν μετατρέψει σε σούπερ μάρκετάδικο …
λαικ τουντέι … γιου νόου !
Δεν προσπαθεί να εκσυγχρονιστεί.
Κι όμως για μένα το πρόβλημα με την εκκλησία είναι ακριβώς το ότι έχει τόοοοσο πολύ εκσυγχρονιστεί , σε σημείο να θυμίζει εταιρεία ( για να μην πω και οφ –σορ μάλιστα ) και όχι πνευματικό χώρο . Με αποτέλεσμα να απέχει παρασάγκας από το πώς ξεκίνησε ή το πώς θα έπρεπε να είναι δλδ …οίκος Θεού , οίκος προσευχής , αγάπης κλπ .
Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά αλλά γιατί οι παπάδες συνεχίζουν να ντύνονται με αυτό τον τρόπο; Ψάξε να βρεις από πότε οι παπάδες φορούν αυτά τα ράσα και πόσους αιώνες δεν έχει αλλάξει τίποτα.
Ε, από πότε βρε πουλάκι μου λες να τα φορούν?
[FONT=&quot]Όχι και αιώνες έλεος , υποθέτω κάθε 2-3 μέρες θα τα πλένουν :P[/FONT]
Γιατί η Αγία Γραφή δεν είναι στην νέα ελληνική δημοτική; Μήπως επειδή είναι ιερή γλώσσα;
Φαντασμένε πιδίʼ μ να μη χάζευες στην ώρα των αρχαίων με τον διπλανό σου το μίνι της Μαρίτσας να ήξερες τώρα τι θέλει να πει το ποιητή
Ο Χριστός μίλησε σε εβραϊκά αν δεν με απατά η μνήμη μου. Οι περισσότεροι πιστοί δεν καταλαβαίνουν σε μια λειτουργία τη λέει ο ρασοφόρος κληρικός, είναι παράλογο η γλώσσα να γίνει κατανοητή στο λαό;
Αιντααα , όταν είναι για Αγγλικά πρώτοι είμαστε , αλλά είπαμε δεν τραγούδησαν κι αυτοί οι Μετάλλικα εις την Αραμαικήν να δεις για πότε θα τα μαθαίναμε !
Για να αγιάσεις πρέπει πρώτα να πέσεις σε λάθη.

Γνωστό ! Το έχει πει και η Αρλέτα !
Βέβαια υπάρχει και το
<< Σφάξε με αγά μου να αγιάσω >>
Αλλά μη βάλουμε και θέματα τουρκοκρατίας στο τοπίκιον …
Είναι φανερό νομίζω. Και αφού μάθεις αρκετά για την ζωή, (στα 20 χρόνια σου ούτε την μυρωδιά της μπορείς να ξεχωρίσεις) τότε μίλα μου για τον θάνατο. Εγώ θα σε ακούσω με την ίδια προσοχή.
Μάαααλιστα !

Ας απαντήσω λοιπόν κι εγωωω ..

Αγαπητέ Μάξιμε – Γεώργιε :)

Ας υποθέσουμε πως η αναγράφουσα ηλικία της Ντράμι εις το προφίλιον της είναι όντως αυτή , δλδ 20
κι όχι ίσως 88 ,ή 63 μισό
διότι κι εγώ θέλω να δηλώσω επάγγελμα : πυρηνικός υδραυλικός , αλλά εκτός του ότι δεν μου έχει αυτή τη δυνατότητα στις επιλογές επαγγελμάτων και οφείλω να το καταγγείλω δημόσια όπως αυτό διορθωθεί τάχιστα … όμως … όντως είμαι ?
Ποια είμαι τελικά ?
Και σεις ποΙος είστε ?
Είστε όντως εκπαιδευτικός ? Ή μήπως είστε
Πολιτικός ? Ναυτικός ? Ιατρός ίσως ? :hmm:

Ποιοι είμαστε τελικά ? Από πού ερχόμαστε ?
Και που πάμε ?
( για να επανέλθουμε και στο θέμα μας )

Όπως καταλαβαίνετε υπερτόνισα το ερώτημα μου κυλώντας ελαφρώς εις τον βόρβορον του αστεισμού , για να σας καταδειξω πως το γεγονός ότι κρίνετε με τοιαύτην φρασεολογίαν δυο εκ των συνομιλητών εις εκ των οποίων δεν αναφέρει καν την ηλικία του , την οποία και εσείς προυποθέσατε ως νεαρή , απέχει μακράν εκ της παράθεσης επειχηρημάτων και προσπάθειας ουσιαστικού διαλόγου
Δια το ζητούμενο του θέματος το οποίο και συζητούμε…

Και για να επανέλθω ... αφού από ότι κατάλαβα πρεσβεύετε την αθανασία της ψυχής , θα γνωρίζετε φαντάζομαι πως η ψυχή ως άχρονος και αιώνεια δεν γηράσκει και δεν έχει ηλικία !
Άρα οποιαδήποτε χρησιμοποίηση της ηλικίας ως επιχείρημα αδυναμίας συζητήσεως εκτός του ότι αντιβαίνει στο άνωθεν , αντιβαίνει και εις την ρήσην του Ιησού :
<<Γίνετε παιδιά για να εισέλθετε εις την βασιλείαν των Ουρανών !>>
Στην ουσία του θέματος

Από τα πατερικά κείμενα που έχω διαβάσει και την Αγία Γραφή έχω διαπιστώσει τα εξής :
1 ) Η ταφή είναι θέμα παράδοσης και μόνο της Εκκλησίας . Δεν αναφέρεται πουθενά ως κανόνας ρητός ή ως εντολή .
Ο Ιησούς ετάφη ακολούθως και όλοι οι υπόλοιποι χριστιανοί .

2 ) Το σώμα στην χριστιανική διδασκαλία θεωρείται ναός της ψυχής και τιμάται με τον ίδιο τρόπο όπως και όταν βρισκόταν η ψυχή μέσα σε αυτό .

Για να κατανοήσει κανείς έστω και με τη λογική του αυτήν την συλλογιστική ας αναρωτηθεί πόσο εύκολο θα του ήταν να κάψει το σπίτι που κατοίκησε ο γονιός του .
Ή να πετάξει τα ρούχα του ανθρώπου που αγάπησε . Αν κανείς εντελώς ανθρώπινα κωλύεται να πράξει κάτι τέτοιο σε άψυχα αντικείμενα φανταστείτε πόσο δύσκολο είναι να συμβεί για το σώμα που θεωρείται για την ορθόδοξη διδασκαλία κατοικιτήριον Αγίου Πνεύματος και οφείλει να τιμάται δεόντως .

3 ) Η ανάσταση των νεκρών που πρεσβεύει το χριστιανικό δόγμα ουδεμία σχέση έχει με τον τρόπο τον οποίο το σώμα αποσυντειθετε , είτε με καύση κατά τα μαρτύρια των Αγίων , ή από τυχαία πυρκαγιά , ή πνιγμό σε θάλλασσα κλπ κλπ
Η ανάσταση αφορά όλους τους ανθρώπους που έζησαν σε όλους τους αιώνες ανεξαρτήτως του τρόπου σήψης , καύσης κλπ του σώματός τους .

Κοινώς η Ανάσταση κατά την ορθόδοξη θρησκεία θα συμβεί σε όλους το ζήτημα είναι ποιος θα … σωθεί ?

4 ) Το θέμα της καύσης δεν ετέθη μέχρι σήμερα ως θέμα σε Οικουμενική σύνοδο διότι οι Σύνοδοι
συνήθως ασχολούνται με θέματα είτε δογματικά , είτε θέματα τα οποία θα απασχολήσουν την κοινωνία
σε τέτοιο βαθμό και σε τέτοια έκταση ώστε να «εξαναγκάσουν» τους πατέρες να λάβουν θέση .
Μέχρι και σήμερα ιστορικά δεν προέκυψε τέτοιο θέμα .
Προκύπτει όμως τα τελευταία χρόνια , οπότε καταλαβαίνετε πως όσοι ενδειαφέρεστε να καείτε
(λες και λίγο καιγόμαστε καθημερινώς τεςπα ) , οφείλετε να επιμείνετε σε αυτό το θέμα με όποιο
τρόπο και μέσο ώστε να αναγκαστεί η Εκκλησία να καλέσει Πανορθόδοξη Σύνοδο
( όχι οικουμενική διότι μετά το σχίσμα δεν εχουμε Οικουμενικές Συνόδους ) για να το επιλύσει .
Όπως γίνεται κατανοητό , μέσα στους αιώνες προέκυψαν αρκετές φορές ζητήματα στα οποία η
κοινωνία ζητούσε αλλαγές , όμως πολλές φορές αυτά τα ζητήματα ήταν είτε πρόσκαιρα είτε θέματα
τελικά μόδας , οπότε και σαφώς δεν ασχολήθηκε καμιά Σύνοδος .
Για το συγκεκριμένο θέμα αν η κοινωνία επιμείνει και δείξει σθεναρή προσπάθεια να αλλάξει , προβάλοντας σημαντικούς λόγους περαν του … απλά σε συζήτηση να βρισκόμαστε , είμαι σίγουρη
πως θα έχουμε Σύνοδο ώστε να επιλυθεί .
Εξαρτάται ( και ) από εμάς δλδ ..για να το πω πιο απλά !


Τέλος … αυτό που αδυνατώ ελαφρώς να κατανοήσω είναι το εξής ….
Πως γίνεται ένας ορθόδοξος χριστιανός να επιθυμεί καύση και σινάμα εξόδιο ακολουθία .
Όταν κάποιος πιστεύει σε ένα δόγμα και το ακολουθεί ακόμα και στις παραδόσεις του δεν
βρίσκω το λόγο να έχει άλλη επιθυμία .
Προσωπικά τουλάχιστον , δεν γνωρίζω ούτε έναν ορθόδοξο χριστιανό που να επιθυμεί την καύση .
Αν υπάρχει εδώ μέσα κάποιος ας το δηλώσει αν το επιθυμεί θα ήταν ενδειαφέρον να ακούσουμε τους λόγους και τις απόψεις του .:)

Αν βέβαια κάποιος είτε πιστεύει σε άλλο δόγμα , ή είναι άθεος , αγνωστικιστής ή οτιδήποτε άλλο
και επιθυμεί άλλον τρόπο ή οποιαδήποτε άλλη τελετή , οφείλει να το διεκδικήσει προς την πολιτεία
και όχι προς την εκκλησία .


Είμαι πολύ μικρός για να Τον Φανερώσω. Είμαι πολύ μικρός για να Τον δώ.

Υ.Γ. όσο για ερωτήματα ο χριστιανός δέν έχει. Εδώ κρίνω πως ο κύκλος έκλεισε, ένα ευχαριστώ για την φιλοξενία και ένα μικρό αντίο.
Κι όμως ο χριστιανός έχει μονο ερωτήματα τα οποία και οφείλει να ερευνά

Ο μητροπολίτης Μεσογαίας και Λαυρεωτικής έχει ομολογήσει σε συνέντευξή του πως κάθε μέρα Τον
αναζητά και αναρωτιέται

- Που είσαι ?

Και εδώ είναι μερικές από τις απόψεις που έχει εκθέσει ο ... καλόγερος από τη Νάσα όπως είναι
γνωστός σε
πολύ κόσμο .. ακόμα κι αν διαφωνεί κανείς στο δογματικό κομμάτι των απόψεων , οφείλει να του αναγνωρίσει
το θάρρος και την γεναιότητα να καταδείξει την κατάσταση που επικρατεί σήμερα στο θέμα εξόδιος
ακολουθία και ταφή!


Για το τέλος αγαπητέ Μάξιμε προσωπικά δεν σας λέω αντίο :)
αλλά ορεβουάγρ και εις αύριον τα σπουδαία
η φυγή είναι λιποταξία , και δεν νομίζω πως σας ταιριάζει .
Κι αν κάποιες φράσεις ακόμα και δικές μου σας φάνηκαν σκληρές μην ξεχνάτε
πως ο Αγιος Διονύσιος συγχώρεσε τον φονιά του αδελφού του και δεν τον κατέδωσε στους
αστυνομικούς .
Η χριστιανική πίστη και διδασκαλία μιλά για δυο ύψιστα πνευματικά ιδανικά
Την Αγάπη και τη Συγχώρεση .
Γι αυτό ...
Θα αναμένω με ενδειαφέρον μια ολοκληρωμένη και εμπεριστατωμένη άποψή σας
επί του θέματος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
συμφωνω απολυτα και επαυξανω με οσα εχουν ειπωθει απο το μελακι:)
εξαλλου ας μην ξεχναμε ο χριστος πρεσβευε την ζωη, ηρθε για να νικησει τον θανατο και να μας προσφερει την αιωνια ζωη γιαυτο υποτιθεται δεν πρεπει να στεναχωριομαστε οταν φευγει καποιος γιατι δεν πεθαινει αλλα θα ζει εις τους αιωνες.

το προβλημα και το ξαναλεω ειναι οτι πολλοι απο μας συγχιζουμε την εκκλησια και τους εκπροσωπους αυτης με την θρησκεια και τα οσα πρεσβευει. το εχω πει ξανα. τους πρωτους που εδιωξε ο ιδιος ο χριστος ηταν τους γραμματεις και τους φαρισσαιους. το ιδιο θα κανε και τωρα, παντα θα υπαρχουν γραμματεις και φαρισσαιοι και παντα θα υπαρχουν ατομα που θα θελαν να τον σταυρωσουν αν και δεν τους εκανε τιποτα.

εγω προσωπικα ποτε δεν φοβηθηκα τα ατομα που ψαχνουν τα θρησκευτικα θεματα. εκ πειρας εκτος εκκλησιας υπαρχουν ανθρωποι που αποδεικνυονται οτι την αντιπροσωπευουν καλυτερα απο οσους ειναι εντος. ο χριστος δεν ειπε πουθενα και σε κανενα να μην ερευνα και να ψαχνει. αντιθετα νομιζω οτι αυτο ειναι το καλυτερο γιατι μονον ετσι ολοκληρωνεται το ατομο. θα ψαξει , θα πεσει , θα αμφισβητησει , θα θυμωσει , θα ξανασηκωθει, θα δοξασει, θα ευχαριστησει ολα ειναι μεσα στη ζωη μας.

εν κατακλειδι εκκλησια και θανατος= ζωη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Έλα ντε ? Πως τολμώ ? Αφού είμαι καλύτερη ζωντανή …για μένα τουλάχιστον …για τους άλλους δεν είμαι και τόσο σίγουρη …

Πόσο μακρινή δλδ ? :worry:

Μήπως ξέρετε κάτι που δεν ξέρω ?

Πείτε μου καλέ κι έχει φτάσει η πίεσή μου 20

( .. φωνή του αθάνατου Νίκου Ρίζου από το υπερπέραν ...
- Άμα φτάσει 22 πούλα … είναι καλή τιμή )

Ο Έποτε ?
Ε ,όχι βέβαια , συνήθως σκέφτεται τη Μέγκαν Φοξ !

Λοιποόοον ...

αφηνω το ποτηρι αργα αργα κατω....κ δε θα το ξαναπιασω αποψε..... το υπόσχομαι ...



αλλα πειτε μου πως δεν ειμαι η μονη που δεν καταλαβε τίποτα ....:(

Αχχχ , μου φαίνεται δεν έχετε πέσει σε κίνηση στην Κηφησίας πιο σύντομα πας περπατώντας στο Μέτσοβο παρά Αμπελόκηπους για καφέ ..
Διέταξε ? :hmm:


Δεν θυμάμαι ούτε μια ευαγγελική παραβολή ή φράση του Ιησού που να διέταξε … εκτός ίσως από τους

Φαρισαίους που πέταξε έξω από τον ναό αφού τον είχαν μετατρέψει σε σούπερ μάρκετάδικο …
λαικ τουντέι … γιου νόου !
Κι όμως για μένα το πρόβλημα με την εκκλησία είναι ακριβώς το ότι έχει τόοοοσο πολύ εκσυγχρονιστεί , σε σημείο να θυμίζει εταιρεία ( για να μην πω και οφ –σορ μάλιστα ) και όχι πνευματικό χώρο . Με αποτέλεσμα να απέχει παρασάγκας από το πώς ξεκίνησε ή το πώς θα έπρεπε να είναι δλδ …οίκος Θεού , οίκος προσευχής , αγάπης κλπ .

Ε, από πότε βρε πουλάκι μου λες να τα φορούν?
[FONT=&quot]Όχι και αιώνες έλεος , υποθέτω κάθε 2-3 μέρες θα τα πλένουν :P[/FONT]
Φαντασμένε πιδίʼ μ να μη χάζευες στην ώρα των αρχαίων με τον διπλανό σου το μίνι της Μαρίτσας να ήξερες τώρα τι θέλει να πει το ποιητή
Αιντααα , όταν είναι για Αγγλικά πρώτοι είμαστε , αλλά είπαμε δεν τραγούδησαν κι αυτοί οι Μετάλλικα εις την Αραμαικήν να δεις για πότε θα τα μαθαίναμε !

Γνωστό ! Το έχει πει και η Αρλέτα !
Βέβαια υπάρχει και το
<< Σφάξε με αγά μου να αγιάσω >>
Αλλά μη βάλουμε και θέματα τουρκοκρατίας στο τοπίκιον …
Μάαααλιστα !

Ας απαντήσω λοιπόν κι εγωωω ..

Αγαπητέ Μάξιμε – Γεώργιε :)

Ας υποθέσουμε πως η αναγράφουσα ηλικία της Ντράμι εις το προφίλιον της είναι όντως αυτή , δλδ 20
κι όχι ίσως 88 ,ή 63 μισό
διότι κι εγώ θέλω να δηλώσω επάγγελμα : πυρηνικός υδραυλικός , αλλά εκτός του ότι δεν μου έχει αυτή τη δυνατότητα στις επιλογές επαγγελμάτων και οφείλω να το καταγγείλω δημόσια όπως αυτό διορθωθεί τάχιστα … όμως … όντως είμαι ?
Ποια είμαι τελικά ?
Και σεις ποΙος είστε ?
Είστε όντως εκπαιδευτικός ? Ή μήπως είστε
Πολιτικός ? Ναυτικός ? Ιατρός ίσως ? :hmm:

Ποιοι είμαστε τελικά ? Από πού ερχόμαστε ?
Και που πάμε ?
( για να επανέλθουμε και στο θέμα μας )

Όπως καταλαβαίνετε υπερτόνισα το ερώτημα μου κυλώντας ελαφρώς εις τον βόρβορον του αστεισμού , για να σας καταδειξω πως το γεγονός ότι κρίνετε με τοιαύτην φρασεολογίαν δυο εκ των συνομιλητών εις εκ των οποίων δεν αναφέρει καν την ηλικία του , την οποία και εσείς προυποθέσατε ως νεαρή , απέχει μακράν εκ της παράθεσης επειχηρημάτων και προσπάθειας ουσιαστικού διαλόγου
Δια το ζητούμενο του θέματος το οποίο και συζητούμε…

Και για να επανέλθω ... αφού από ότι κατάλαβα πρεσβεύετε την αθανασία της ψυχής , θα γνωρίζετε φαντάζομαι πως η ψυχή ως άχρονος και αιώνεια δεν γηράσκει και δεν έχει ηλικία !
Άρα οποιαδήποτε χρησιμοποίηση της ηλικίας ως επιχείρημα αδυναμίας συζητήσεως εκτός του ότι αντιβαίνει στο άνωθεν , αντιβαίνει και εις την ρήσην του Ιησού :
<<Γίνετε παιδιά για να εισέλθετε εις την βασιλείαν των Ουρανών !>>
Στην ουσία του θέματος

Από τα πατερικά κείμενα που έχω διαβάσει και την Αγία Γραφή έχω διαπιστώσει τα εξής :
1 ) Η ταφή είναι θέμα παράδοσης και μόνο της Εκκλησίας . Δεν αναφέρεται πουθενά ως κανόνας ρητός ή ως εντολή .
Ο Ιησούς ετάφη ακολούθως και όλοι οι υπόλοιποι χριστιανοί .

2 ) Το σώμα στην χριστιανική διδασκαλία θεωρείται ναός της ψυχής και τιμάται με τον ίδιο τρόπο όπως και όταν βρισκόταν η ψυχή μέσα σε αυτό .

Για να κατανοήσει κανείς έστω και με τη λογική του αυτήν την συλλογιστική ας αναρωτηθεί πόσο εύκολο θα του ήταν να κάψει το σπίτι που κατοίκησε ο γονιός του .
Ή να πετάξει τα ρούχα του ανθρώπου που αγάπησε . Αν κανείς εντελώς ανθρώπινα κωλύεται να πράξει κάτι τέτοιο σε άψυχα αντικείμενα φανταστείτε πόσο δύσκολο είναι να συμβεί για το σώμα που θεωρείται για την ορθόδοξη διδασκαλία κατοικιτήριον Αγίου Πνεύματος και οφείλει να τιμάται δεόντως .

3 ) Η ανάσταση των νεκρών που πρεσβεύει το χριστιανικό δόγμα ουδεμία σχέση έχει με τον τρόπο τον οποίο το σώμα αποσυντειθετε , είτε με καύση κατά τα μαρτύρια των Αγίων , ή από τυχαία πυρκαγιά , ή πνιγμό σε θάλλασσα κλπ κλπ
Η ανάσταση αφορά όλους τους ανθρώπους που έζησαν σε όλους τους αιώνες ανεξαρτήτως του τρόπου σήψης , καύσης κλπ του σώματός τους .

Κοινώς η Ανάσταση κατά την ορθόδοξη θρησκεία θα συμβεί σε όλους το ζήτημα είναι ποιος θα … σωθεί ?

4 ) Το θέμα της καύσης δεν ετέθη μέχρι σήμερα ως θέμα σε Οικουμενική σύνοδο διότι οι Σύνοδοι
συνήθως ασχολούνται με θέματα είτε δογματικά , είτε θέματα τα οποία θα απασχολήσουν την κοινωνία
σε τέτοιο βαθμό και σε τέτοια έκταση ώστε να «εξαναγκάσουν» τους πατέρες να λάβουν θέση .
Μέχρι και σήμερα ιστορικά δεν προέκυψε τέτοιο θέμα .
Προκύπτει όμως τα τελευταία χρόνια , οπότε καταλαβαίνετε πως όσοι ενδειαφέρεστε να καείτε
(λες και λίγο καιγόμαστε καθημερινώς τεςπα ) , οφείλετε να επιμείνετε σε αυτό το θέμα με όποιο
τρόπο και μέσο ώστε να αναγκαστεί η Εκκλησία να καλέσει Πανορθόδοξη Σύνοδο
( όχι οικουμενική διότι μετά το σχίσμα δεν εχουμε Οικουμενικές Συνόδους ) για να το επιλύσει .
Όπως γίνεται κατανοητό , μέσα στους αιώνες προέκυψαν αρκετές φορές ζητήματα στα οποία η
κοινωνία ζητούσε αλλαγές , όμως πολλές φορές αυτά τα ζητήματα ήταν είτε πρόσκαιρα είτε θέματα
τελικά μόδας , οπότε και σαφώς δεν ασχολήθηκε καμιά Σύνοδος .
Για το συγκεκριμένο θέμα αν η κοινωνία επιμείνει και δείξει σθεναρή προσπάθεια να αλλάξει , προβάλοντας σημαντικούς λόγους περαν του … απλά σε συζήτηση να βρισκόμαστε , είμαι σίγουρη
πως θα έχουμε Σύνοδο ώστε να επιλυθεί .
Εξαρτάται ( και ) από εμάς δλδ ..για να το πω πιο απλά !


Τέλος … αυτό που αδυνατώ ελαφρώς να κατανοήσω είναι το εξής ….
Πως γίνεται ένας ορθόδοξος χριστιανός να επιθυμεί καύση και σινάμα εξόδιο ακολουθία .
Όταν κάποιος πιστεύει σε ένα δόγμα και το ακολουθεί ακόμα και στις παραδόσεις του δεν
βρίσκω το λόγο να έχει άλλη επιθυμία .
Προσωπικά τουλάχιστον , δεν γνωρίζω ούτε έναν ορθόδοξο χριστιανό που να επιθυμεί την καύση .
Αν υπάρχει εδώ μέσα κάποιος ας το δηλώσει αν το επιθυμεί θα ήταν ενδειαφέρον να ακούσουμε τους λόγους και τις απόψεις του .:)

Αν βέβαια κάποιος είτε πιστεύει σε άλλο δόγμα , ή είναι άθεος , αγνωστικιστής ή οτιδήποτε άλλο
και επιθυμεί άλλον τρόπο ή οποιαδήποτε άλλη τελετή , οφείλει να το διεκδικήσει προς την πολιτεία
και όχι προς την εκκλησία .


Κι όμως ο χριστιανός έχει μονο ερωτήματα τα οποία και οφείλει να ερευνά

Ο μητροπολίτης Μεσογαίας και Λαυρεωτικής έχει ομολογήσει σε συνέντευξή του πως κάθε μέρα Τον
αναζητά και αναρωτιέται

- Που είσαι ?

Και εδώ είναι μερικές από τις απόψεις που έχει εκθέσει ο ... καλόγερος από τη Νάσα όπως είναι
γνωστός σε
πολύ κόσμο .. ακόμα κι αν διαφωνεί κανείς στο δογματικό κομμάτι των απόψεων , οφείλει να του αναγνωρίσει
το θάρρος και την γεναιότητα να καταδείξει την κατάσταση που επικρατεί σήμερα στο θέμα εξόδιος
ακολουθία και ταφή!


Για το τέλος αγαπητέ Μάξιμε προσωπικά δεν σας λέω αντίο :)
αλλά ορεβουάγρ και εις αύριον τα σπουδαία
η φυγή είναι λιποταξία , και δεν νομίζω πως σας ταιριάζει .
Κι αν κάποιες φράσεις ακόμα και δικές μου σας φάνηκαν σκληρές μην ξεχνάτε
πως ο Αγιος Διονύσιος συγχώρεσε τον φονιά του αδελφού του και δεν τον κατέδωσε στους
αστυνομικούς .
Η χριστιανική πίστη και διδασκαλία μιλά για δυο ύψιστα πνευματικά ιδανικά
Την Αγάπη και τη Συγχώρεση .
Γι αυτό ...
Θα αναμένω με ενδειαφέρον μια ολοκληρωμένη και εμπεριστατωμένη άποψή σας
επί του θέματος :)
Καλή μου Μελιώ, αρχικά σε ευχαριστώ που αφιέρωσες τον χρόνο σου.
Δέν μπορώ να μήν απαντήσω.
Αρχικά πισεύω πως σε τέτοιο θέμα πρέπει οι απόψεις που καταθέτουμε πρέπει και να μας εκφράζουν.
Θεωρώ δηλαδή αλήθειες τα γραφόμενα και πως οι γράφοντες αυτά πιστεύουν.
Μπορεί σε κάποια σημεία να είμαι απόλυτος, αλλά κάποια πράγματα δέν λέγονται αλιώς.
Η άποψή μου για το θέμα ήταν πως <<σέβομαι την παράδοση ώς έχει>>.
Με τα γραφόμμενά σου την κάλυψες και εσύ.
Πλατιάσαμε όμως και ήταν ενδειαφέροντες οι απόψεις που κατατέθηκαν.
Όσο για τους χριστιανούς, που είπα πως δέν έχουν απορίες, αναφερόμουν σε συγκεκριμένη φρασεολογία που την δικαιολογεί απόλυτα πιστεύω.
Γραφήκαν πολές απόψεις κάποιες δέν μπορώ να τις κατανοήσω.
Ίσως να είμαι ασθενής ή κάτι άλο. Ο epote μάλιστα με είπε γέρο. Δέν ξέρω να πώ κάτι για το γέρος, ίσως και δέν θέλω. Αλλά παππούς θα γίνω.
Σε μερικές μέρες θα κρατώ στην αγκαλιά μου την μελισταλαχτουλίτσα μου.
Υ.Γ. η αντίστροφη μέτρηση έχει αρχίσει και μετά απο ένα μικροατύχημα με το αυτοκίνητό μου προχθές που είχα, (ίσως να με επιρέασε και αυτό για το αντίο), αποφάσισα να περιμένω, να περιμένω και τέλος πάντων απλά με μεγάλη χαρά την περιμένω...

Αγαπητέ συνομιλητή , μπορείς τότε εσύ να μου απαντήσεις γιατί τους τελευταίους αμέτρητους αιώνες δεν έχουν αλλάξει τα παρακάτω, αν όχι λόγω παράδοσης και αδράνειας; Εφόσον δεν τα υπαγόρευσε κάπου ο Χριστός στους πρώτους χριστιανικούς κύκλους; Επίσης αν λάβουμε υπόψιν μας ότι οι περισσότερες παραδόσεις και κανόνες της εκκλησίας λήφθηκαν από οικουμενικές συνόδους εποχών που καμία σχέση δεν έχουν πλέον με την δική μας,γιατί να μην επανεξεταστούν και να προσαρμοστούν στις νέες κοινωνικοπολιτικές συνθήκες; Έτσι δεν θα γίνονταν περισσότερο αντιληπτές και σεβαστές από τα μέλη της χριστιανικής εκκλησίας;
Δεν θα απαριθμήσω τις παραδόσεις που είχα κατά νου, διότι πρέπει να τις επανεξετάσω για να μην γράψω κάποια ασάφεια. Ας μείνουμε στο γεγονός ότι από την χριστιανική εκκλησία δεν είναι επιτρεπτή/δεκτή η καύση των νεκρών. Οι πρωτοχριστιανοί δεν είχαν την απαραίτητη μόρφωση και καλλιέργεια ώστε να εξετάζουν τους συμβολισμούς του λόγου του Χριστού και ακολουθούσαν κατά γράμμα και κυριολεκτικά τις διδαχές του (οι οποίες δεν είναι και γραπτές οπότε ας φανταστούμε τί χαμός και αλλαγές και παραφράσεις έγιναν ανά τους αιώνες). Οπότε είναι λογικό για τους χριστιανούς εκείνων των εποχών να πιστεύουν ότι αν καταστραφεί το σώμα τους μετά την ταφή, αν δεν υπάρχει ο σκελετός τους or whatever , δεν θα αναστηθεί το σώμα τους στην δευτέρα παρουσία. Στη σύγχρονη εποχή όμως που μπορεί ένας πιστός να αντιληφθεί καλύτερα και περισσότερο την συμβολικότητα των γραφών και των λόγων του Χριστού γιατί να ακολουθεί τις παραδόσεις των πρωτοχριστιανών που αντιλαμβανόντουσαν μονοδιάστατα και κυριολεκτικά τις γραφές/διδαχές;
Γιατί να μην είναι δεκτή η καύση των νεκρών από την χριστιανική εκκλησία; Έχει τόση σημασία η ταφή ενός σώματος που έτσι κι αλλιώς θα αποσυντεθεί; Θα επηρεάσει μήπως την πνευματικότητα του ατόμου εαν αυτό πιστεύει στην δευτέρα παρουσία;
Αγαπητή συνομιλήτρια,
η συμμετοχή μου στο θέμα που αναδιπλώνουμε εδώ, είναι απλή.
Δηλαδή δέν ανατρέχω σε συγγράμματα και απλά προσπαθώ να δείξω τον δικό μου τρόπο προσέγγισης.
Οι πρωτοχριστιανοί δεν είχαν την απαραίτητη μόρφωση και καλλιέργεια, γράφεις λές και οι διαθέτοντες μόρφωση και διδακτορικό κατα προτίμηση είναι αυτοί που θα κληθούν να κληρονομήσουν.
Όσο για το τί θεωρούσαν λογικό και τί όχι λογικό παραθέτω τον βίο του Άγιου Ιωάννη του Δαμασκηνού, προς συζήτηση.
Επίσης άν αμφισβητήσουμε Τον Ιησού Χριστό, τα έργα Του και μόνο είναι αρκετά για να μας οδηγήσουν.
Έχουμε υποστεί ένα κουρκούτιασμα του εγκεφαλικού μας συστήματος και ψάχνουμε σε ανθρώπους ατελείς που ενδεχομένως να μή μπορούν το ράσο ούτε σάν ρούχο να σηκώσουν, πόσο μάλον να πλησιάσουν και να αντιληφθούν τον προορισμό τους.
Αλλά και δέν μπορούμε να ζητάμε απο τους συνομιλητές μας να τοποθετούνται στείρα. Δηλαδή λές και βρισκόμαστε σε αίθουσα κάποιου δικαστηρίου και μας ρωτούν να απαντήσουμε με ένα ΝΑΙ ή ΟΧΙ.
Πιστεύω πως πρίν φθάσουμε να εξετάσουμε τον θάνατο, απαραίτητο είναι να δούμε τί καταλαβαίνουμε πως είναι η ζωή. Γιατί χωρίς την ζωή δέν υπάρχει ο θάνατος.
Και αφού το σαρκίο μας βρίσκεται κάτω απο την δική μας θέληση, άς δούμε άν μπορεί να υπακούσει στην δική μας δύναμη όπως έκανε στην περίπτωση του αγίου της Ορθόδοξης αλλά και της Καθολικής εκκλησίας.
Η δέ μνήμη του εορτάζεται στις 4 Δεκ.
Υ.Γ. θέλω δέ να δηλώσω ότι δέν έχει καμιά σημασία για εμένα άν η ηλικία και το επάγγελμα που δηλώνουμε ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα ή όχι. Προσωπικά εμένα δέν με πειράζει και απλά το λαμβάνω ώς αληθές. Άλωστε ουδέν κρυπτόν υπο τον ήλιο. Κάποτε θα ειπωθεί μιά λέξη παραπάνω, κάπoιες φορές θα αποφευχθεί η τοποθέτηση σε κάποιοα ερώτηση. Οπότε το συμπέρασμα βγαίνει.
Ουδείς σκύλος κατέχει Lower. Κατα συνέπεια μόνο γάτες στα κεραμύδια τραγουδούν. Συγνώμη νιαουρίζουν...

Φίλε μου Μάξιμε! Κάνουμε διάλογο, με ερωτήσεις και απαντήσεις, νομίζω...Λοιπόν:
- ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΕΡΟ ;
- Ποιος μέτρησε την απόσταση και τη βρήκε μεγάλη;
- Ποια είναι απ' αυτά που λες και μπορεί να βρει κανείς στους βίους των Αγίων;
- Επισημαίνεις: "Εκεί θα λογαριάσει πόσα βήματα απέχει η ουσία απο την οπτική γωνία που προσεγγίζει αυτός τα θέματα που συζητάμε εδώ." Αλλά τόσο αόριστα, που ούτε η "ουσία" ούτε η "οπτική γωνία" των "θεμάτων" πια έχουν σημασία. Σε τελική ανάλυση, δίνεις την εντύπωση να (μας) προτρέπεις, να παρατήσουμε όλα τα υπόλοιπα συγγράμματα και να το ρίξουμε στην αναζήτηση μίας απάντησης, στο πιο διαβολικό ερώτημα, που ταλανίζει τα φυλοκάρδια της χριστιανοσύνης: "Μα αφού ήταν άγιοι, γιατί τους ανακάλεσε ο Θεός;". Γιατί, φίλε μου, και "Βίοι Αγίων" και "αγιαστούρες" διαβάστηκαν και διαβάζονται, μα οι "εκκλησίες", φευ, συνεχίζουν να φέρονται, ως...ακέφαλες;
-Δηλαδή, ο ένθεος μπορεί να αποδείξει, ότι "υπάρχει Θεός"; Πως; Πεθαίνοντας;
-Αγαπημένε μου φίλε, τα "μεγάλα λόγια" πολλές φορές, κρύβονται και πίσω από "μικρή" περιαυτολογία!
-Και πως γίνεται να κατανοήσω τον εαυτό μου, αν δεν λάβω υπόψη μου, ότι υπάρχεις εσύ, αλλά, και ο άλλος; Να εθελοτυφλήσω;
- Γιατί, πράγματι, το τελικό ζητούμενο είναι το "ποιος αποκαλύπτεται", οπότε χρειάζεται, η πιο λεπτεπίλεπτη ικανότητα διάκρισης, για να μπορεί κανείς να διακρίνει με απόλυτη βεβαιότητα, τι χωρίζει το φως απ' το σκοτάδι!
Φίλε μου Νωέα, Νώε τέλος πάντων ότι δηλώνεις, μέσα ή έξω και απέναντι απο την εκκλησία για τους δικούς σου λόγους που μου είναι αδιάφοροι, θέλω να πώ ένα μόνο. Λίγη ταπεινώτης δέν βλάπτει κανέναν. Είναι προσόν όπου και άν είσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Φίλε μου Νωέα, ... Λίγη ταπεινώτης δέν βλάπτει κανέναν. Είναι προσόν όπου και άν είσαι.

Αγαπημένε μου Μάξιμε, η "λίγη" βλάπτει όσο η "καθόλου", η "πολύ" όμως ωφελεί, επειδή δεν απαιτεί καν κάποιο προσόν, νομίζω...

Υγ: Να είσαι καλά, φίλε μου και ευλογημένος από τον Κύριο ο ερχομός της!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος:
Οι πρωτοχριστιανοί δεν είχαν την απαραίτητη μόρφωση και καλλιέργεια, γράφεις λές και οι διαθέτοντες μόρφωση και διδακτορικό κατα προτίμηση είναι αυτοί που θα κληθούν να κληρονομήσουν.

Αυτό το ανέφερα ως προς την συμβολικότητα των γραφών και του λόγου των προφητών, μαθητών του Χριστού. Αυτό σημαίνει ότι πλέον η πλειοψηφία των πιστών (θέλω να πιστεύω) κατανοεί την διττή σημασία των προφητειών και των γραφών, δεν ακολουθούν τυφλά και κατά γράμμα διδαχές οι οποίες ήταν προσαρμοσμένες στην καθημερινότητα και την μόρφωση ανθρώπων 2000 χρόνια πριν!

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος:
Επίσης άν αμφισβητήσουμε Τον Ιησού Χριστό, τα έργα Του και μόνο είναι αρκετά για να μας οδηγήσουν.
Έχουμε υποστεί ένα κουρκούτιασμα του εγκεφαλικού μας συστήματος και ψάχνουμε σε ανθρώπους ατελείς που ενδεχομένως να μή μπορούν το ράσο ούτε σάν ρούχο να σηκώσουν, πόσο μάλον να πλησιάσουν και να αντιληφθούν τον προορισμό τους.
Οι εκπρόσωποι τηε ςκκλησίας εννοείται πως δεν είναι άγιοι, πώς δεν είναι απεσταλμένοι του Θεού. Το "κουρκούτιασμα" είναι υποκειμενική άποψη μιας και στο συγκεκριμένο forum γράφουν και άτομα που δεν πιστεύουν στον Χριστό, θα μας κατηγορούσες ως ανόητους; Δεν είναι της παρούσης αυτό όμως. Ακριβώς επειδή οι εκρπόσωποι ρασοφόροι της εκκλησίας δεν μπορούν να αντιληφθούν πλήρως τον οποιονδήποτε προορισμό τους, είναι άδικο και αναχρονιστικό να γίνεται αναμάσηση των ίδιων ιδεών που ταίριαζαν σε κοινωνίες ανθρώπων πριν από 2000 χρόνια. Θα φανούν δυσλειτουργικές σαφώς.



Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος:
Οπότε το συμπέρασμα βγαίνει.
Πολλές φορές βεβιασμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Αγαπημένε μου Μάξιμε, η "λίγη" βλάπτει όσο η "καθόλου", η "πολύ" όμως ωφελεί, επειδή δεν απαιτεί καν κάποιο προσόν, νομίζω...

Υγ: Να είσαι καλά, φίλε μου και ευλογημένος από τον Κύριο ο ερχομός της!
Ίσως έχεις μπερδέψει κάτι στα λεγάμενά σου φίλε μου Νωέα.
Η σαφήνεια ή όχι αυτών που λές, προυποθέτει την κατανόηση αυτών που υποτίθεται πως έχεις διαβάσει.
Όσον αφορά την απαξίωση απο την μεριά σου σε αυτό που ονομάζω λίγο, έχω να πώ πως το λίγο δέν είναι αμελητέο για τον εξής λόγο. Το λίγο προϋποθέτει την αρχή. <<Η αρχή είναι το ήμιση του παντός>>. Κατα συνέπεια δέν είναι καθόλου βλαβερό.
Το αντίθετο μάλιστα ωφελεί.
Δέν έχω σκοπό να χαϊδέψω με τα λεγάμενά μου και δέν εκλιπαρώ την αποδοχή αυτών που λέω.
Απλά αυτά πιστεύω.
Προέτρεψα δέ την ταπεινώτητα, έστω και λίγη για τον εξής λόγο.
Δέν διέκρινα ίχνος απο αυτή στις αντιπαραθέσεις σου.
Άν στο μέλλον κάτι αλλάξει, να είσαι σίγουρος πως θέλω να το δώ. Αλλά επιφυλάσομαι, και επειδή δέν θέλω να είμαι απόλυτος, ιδιαίτερα σε τέτοια πολύ λεπτά θέματα, όσον αφορά την ευαισθησία που υπόκειται στην δική μου αντίληψη, άν μου διαφύγει κάτι, ζητώ προκαταβολικά συγνώμη.

Αυτό το ανέφερα ως προς την συμβολικότητα των γραφών και του λόγου των προφητών, μαθητών του Χριστού. Αυτό σημαίνει ότι πλέον η πλειοψηφία των πιστών (θέλω να πιστεύω) κατανοεί την διττή σημασία των προφητειών και των γραφών, δεν ακολουθούν τυφλά και κατά γράμμα διδαχές οι οποίες ήταν προσαρμοσμένες στην καθημερινότητα και την μόρφωση ανθρώπων 2000 χρόνια πριν!


Οι εκπρόσωποι τηε ςκκλησίας εννοείται πως δεν είναι άγιοι, πώς δεν είναι απεσταλμένοι του Θεού. Το "κουρκούτιασμα" είναι υποκειμενική άποψη μιας και στο συγκεκριμένο forum γράφουν και άτομα που δεν πιστεύουν στον Χριστό, θα μας κατηγορούσες ως ανόητους; Δεν είναι της παρούσης αυτό όμως. Ακριβώς επειδή οι εκρπόσωποι ρασοφόροι της εκκλησίας δεν μπορούν να αντιληφθούν πλήρως τον οποιονδήποτε προορισμό τους, είναι άδικο και αναχρονιστικό να γίνεται αναμάσηση των ίδιων ιδεών που ταίριαζαν σε κοινωνίες ανθρώπων πριν από 2000 χρόνια. Θα φανούν δυσλειτουργικές σαφώς.



Πολλές φορές βεβιασμένα.
Πολύ μακρυά πήγες την βαλίτσα.
Άν είσαι άθεη είναι δικαίωμά σου, τεκμηρίωσέ το, ( άλωστε δέν σου στέρησα το δικαίωμα της απόλυτης ελευθερίας σου να πιστεύεις και να λές ότι εσύ νομίζεις πως σε εκφράζει). Για να τεκμηριώσεις κάτι όμως προϋποθέτει λεπτομερειακά να εμβαθύνεις στο θέμα που σε απασχολεί.
Διαφορετικά απλά υπεκφεύγεις με μεγάλη ευκολία.
Ασκήσου στην αντιπαράθεση. Ποιό ουσιαστικά όμως. Ποιό δυναμικά.
Αυτά που γράφεις να μήν αμφισβητούνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Προέτρεψα δέ την ταπεινώτητα, έστω και λίγη για τον εξής λόγο.
Δέν διέκρινα ίχνος απο αυτή στις αντιπαραθέσεις σου.
Μήπως να του δάνειζες λίγη από τη δική σου; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ίσως έχεις μπερδέψει κάτι στα λεγάμενά σου φίλε μου Νωέα.
Η σαφήνεια ή όχι αυτών που λές, προυποθέτει την κατανόηση αυτών που υποτίθεται πως έχεις διαβάσει.
Όσον αφορά την απαξίωση απο την μεριά σου σε αυτό που ονομάζω λίγο, έχω να πώ πως το λίγο δέν είναι αμελητέο για τον εξής λόγο. Το λίγο προϋποθέτει την αρχή. <<Η αρχή είναι το ήμιση του παντός>>. Κατα συνέπεια δέν είναι καθόλου βλαβερό.
Το αντίθετο μάλιστα ωφελεί.
Δέν έχω σκοπό να χαϊδέψω με τα λεγάμενά μου και δέν εκλιπαρώ την αποδοχή αυτών που λέω.
Απλά αυτά πιστεύω.
Προέτρεψα δέ την ταπεινώτητα, έστω και λίγη για τον εξής λόγο.
Δέν διέκρινα ίχνος απο αυτή στις αντιπαραθέσεις σου.
Άν στο μέλλον κάτι αλλάξει, να είσαι σίγουρος πως θέλω να το δώ. Αλλά επιφυλάσομαι, και επειδή δέν θέλω να είμαι απόλυτος, ιδιαίτερα σε τέτοια πολύ λεπτά θέματα, όσον αφορά την ευαισθησία που υπόκειται στην δική μου αντίληψη, άν μου διαφύγει κάτι, ζητώ προκαταβολικά συγνώμη.


Πολύ μακρυά πήγες την βαλίτσα.
Άν είσαι άθεη είναι δικαίωμά σου, τεκμηρίωσέ το, ( άλωστε δέν σου στέρησα το δικαίωμα της απόλυτης ελευθερίας σου να πιστεύεις και να λές ότι εσύ νομίζεις πως σε εκφράζει). Για να τεκμηριώσεις κάτι όμως προϋποθέτει λεπτομερειακά να εμβαθύνεις στο θέμα που σε απασχολεί.
Διαφορετικά απλά υπεκφεύγεις με μεγάλη ευκολία.
Ασκήσου στην αντιπαράθεση. Ποιό ουσιαστικά όμως. Ποιό δυναμικά.
Αυτά που γράφεις να μήν αμφισβητούνται.

-Κατ' αρχή, αγαπημένε μου Μάξιμε, οφείλω μάλλον εγώ να σου ζητήσω ειλικρινά συγνώμη και μόνον για το γεγονός, ότι σε οδήγησα στον πειρασμό να με κρίνεις! Βέβαια, ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι είμαι σοφός, άρα και ταπεινός. Είναι όμως η ταπεινοφροσύνη μία από τις αρετές που ζηλεύω στους άλλους!
-Κατά δεύτερο, και πάλι ειλικρινά, θα σου ήμουν υπόχρεος, αν, αντι αφορισμού, μου υποδείκνυες, που "μπερδεύω τα λεγόμενά" μου. Το επιθυμώ, όσο ένας φιλομαθής μαθητής θα περίμενε από το δάσκαλό του, να του μάθει την προπαίδεια!
-Ναι, πράγματι, μπορεί η "αρχή" να είναι "το ήμισι του παντός, αλλά η μισή αλήθεια, δεν οδηγεί σίγουρα στην υπόλοιπη μισή. Πάντως η "λίγη ταπεινότητα", μου θυμίζει πάντα τον αδελφό του "Ασώτου"(της γνωστής παραβολής), μα παρά ταύτα δεν την απορρίπτω, αφού τουλάχιστον έστω τόση, δεν θα μπορούσα να πω πως με "κοσμεί" προσωπικά!
-Και τέλος, ίσως το πιο αξιοσημείωτο! Μου γράφεις, ότι στις "αντιπαραθέσεις" μου, δεν βρήκες- την έψαχνες;-"ίχνος απ' αυτή". Δεν μου λες όμως τι βρήκες, αντ' "αυτής" και γιατί. Επειδή δε εκτιμώ, ότι είσαι δίκαιος κριτής, θα σου ήμουν επίσης υπόχρεος, αν αιτιολογούσες στοιχειωδώς τις συγκεκριμένες κρίσεις σου. Θα τις εκλάμβανα, ειλικρινά, ως διδαχές, με κάθε ευλάβεια!
Δικός σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Φίλε μου Νωέα, Νώε τέλος πάντων ότι δηλώνεις, μέσα ή έξω και απέναντι απο την εκκλησία για τους δικούς σου λόγους που μου είναι αδιάφοροι, θέλω να πώ ένα μόνο. Λίγη ταπεινώτης δέν βλάπτει κανέναν. Είναι προσόν όπου και άν είσαι.

Προέτρεψα δέ την ταπεινώτητα, έστω και λίγη για τον εξής λόγο.
Δέν διέκρινα ίχνος απο αυτή στις αντιπαραθέσεις σου.

Ο Νωεύς στερείται ταπεινότητας; :confused: Ίσως και ο Αμαζόνιος να στερείται υδάτων...:whistle:

Το ακούσαμε κι αυτό, θου Κύριε...:/:

Αυτός που κατηγορεί τον συνομιλητή του για έλλειψη ταπεινότητος, υπονοεί ότι ο ίδιος είναι ταπεινός, πράγμα που όταν ομολογείται δημοσίως, αποτελεί το επιστέγασμα της έπαρσης. Εξαιρετική αυτοακύρωση των ίδιων σου των γραφομένων φίλε Μάξιμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ο Νωεύς στερείται ταπεινότητας; :confused: Ίσως και ο Αμαζόνιος να στερείται υδάτων...:whistle:

Το ακούσαμε κι αυτό, θου Κύριε...:/:

Αυτός που κατηγορεί τον συνομιλητή του για έλλειψη ταπεινότητος, υπονοεί ότι ο ίδιος είναι ταπεινός, πράγμα που όταν ομολογείται δημοσίως, αποτελεί το επιστέγασμα της έπαρσης. Εξαιρετική αυτοακύρωση των ίδιων σου των γραφομένων φίλε Μάξιμε.

Φίλε μου Ότο, παραθέτω τα παρακάτω για να μορφώσεις ποιό σφαιρική άποψη αυτών που έχω πεί.
Μήν πιάνεσαι απο μιά λέξη.
Πιστεύω στην ειλικρίνεια της προσέγγισης του θέματος.
Άλωστε άν απο την ανταλλαγή των απόψεων άν δέν προκύπτει κάτι ώς αποτέλεσμα θα έχουμε αποτύχει πρώτα απο όλους εγώ στην σκέψη μου και την αυτοκριτική μου.
Λέγοντας πως δέν διέκρινα ίχνος ταπεινώτητας στα λεγάμενα, πιστεύω πως δέν προκύπτει χαρακτηρισμός και προσπάθεια μείωσης του καθ' όλα ικανότατου συνομιλητή, συνοδοιπόρου Νωέα.
Δέν σκοπεύω να τον μειώσω ή να βγώ νικητής.
Παρακαλώ για την προσοχή σου στα παρακάτω.
Ίσως έχεις μπερδέψει κάτι στα λεγάμενά σου φίλε μου Νωέα.
Η σαφήνεια ή όχι αυτών που λές, προυποθέτει την κατανόηση αυτών που υποτίθεται πως έχεις διαβάσει.
Όσον αφορά την απαξίωση απο την μεριά σου σε αυτό που ονομάζω λίγο, έχω να πώ πως το λίγο δέν είναι αμελητέο για τον εξής λόγο. Το λίγο προϋποθέτει την αρχή. <<Η αρχή είναι το ήμιση του παντός>>. Κατα συνέπεια δέν είναι καθόλου βλαβερό.
Το αντίθετο μάλιστα ωφελεί.
Δέν έχω σκοπό να χαϊδέψω με τα λεγάμενά μου και δέν εκλιπαρώ την αποδοχή αυτών που λέω.
Απλά αυτά πιστεύω.
Προέτρεψα δέ την ταπεινώτητα, έστω και λίγη για τον εξής λόγο.
Δέν διέκρινα ίχνος απο αυτή στις αντιπαραθέσεις σου.
Άν στο μέλλον κάτι αλλάξει, να είσαι σίγουρος πως θέλω να το δώ. Αλλά επιφυλάσομαι, και επειδή δέν θέλω να είμαι απόλυτος, ιδιαίτερα σε τέτοια πολύ λεπτά θέματα, όσον αφορά την ευαισθησία που υπόκειται στην δική μου αντίληψη, άν μου διαφύγει κάτι, ζητώ προκαταβολικά συγνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
-Κατ' αρχή, αγαπημένε μου Μάξιμε, οφείλω μάλλον εγώ να σου ζητήσω ειλικρινά συγνώμη και μόνον για το γεγονός, ότι σε οδήγησα στον πειρασμό να με κρίνεις! Βέβαια, ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι είμαι σοφός, άρα και ταπεινός. Είναι όμως η ταπεινοφροσύνη μία από τις αρετές που ζηλεύω στους άλλους!
-Κατά δεύτερο, και πάλι ειλικρινά, θα σου ήμουν υπόχρεος, αν, αντι αφορισμού, μου υποδείκνυες, που "μπερδεύω τα λεγόμενά" μου. Το επιθυμώ, όσο ένας φιλομαθής μαθητής θα περίμενε από το δάσκαλό του, να του μάθει την προπαίδεια!
-Ναι, πράγματι, μπορεί η "αρχή" να είναι "το ήμισι του παντός, αλλά η μισή αλήθεια, δεν οδηγεί σίγουρα στην υπόλοιπη μισή. Πάντως η "λίγη ταπεινότητα", μου θυμίζει πάντα τον αδελφό του "Ασώτου"(της γνωστής παραβολής), μα παρά ταύτα δεν την απορρίπτω, αφού τουλάχιστον έστω τόση, δεν θα μπορούσα να πω πως με "κοσμεί" προσωπικά!
-Και τέλος, ίσως το πιο αξιοσημείωτο! Μου γράφεις, ότι στις "αντιπαραθέσεις" μου, δεν βρήκες- την έψαχνες;-"ίχνος απ' αυτή". Δεν μου λες όμως τι βρήκες, αντ' "αυτής" και γιατί. Επειδή δε εκτιμώ, ότι είσαι δίκαιος κριτής, θα σου ήμουν επίσης υπόχρεος, αν αιτιολογούσες στοιχειωδώς τις συγκεκριμένες κρίσεις σου. Θα τις εκλάμβανα, ειλικρινά, ως διδαχές, με κάθε ευλάβεια!
Δικός σου
Φίλε μου Νωέα.
Αρχικά θα επιθυμούσα μια ποιό διακριτή τοποθέτηση στο θέμα που εξετάζουμε και εννοώ πως δέν έχει προκυψει η τοποθέτησή σου όσον αφορά την εκκλησία. Μέσα ή έξω απο την εκκλησία βρίσκονται οι απόψεις σου;
Εδώ δέν έχουμε πολιτικό όφελος και η θολούρα που προκύπτει άν τα λεγάμενα δέν έχουν σαφή αφετηρία δημιουργεί ατέρμονες συζητήσεις.
Άν για δικούς σου λόγους δέν θέλεις να τοποθετηθείς, τους σέβομαι προκαταβολικά και απόλυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top