Ελληνοτουρκική Φιλία!

Θα θέλατε να είστε σαν αδέρφια με τους Τούρκους;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 99)
  • Ναι, θα ήθελα!

    Ψήφοι: 55 55.6%
  • Όχι βέβαια!

    Ψήφοι: 27 27.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 17 17.2%

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
"οποιος εχει ξεχασει την ιστορια του

ειναι αναγκασμενος να την ξαναζησει.."

τουρκος καλος

μονο ο .. :knife:
Έχεις ban, το ξέρω, αλλά τι :whatever: ήταν αυτή;:confused:



Μου φτανει η απαντηση σου.

Θα ηθελα παρα πολυ να βαλω τις φωτο απο τα αερια
μουσταρδας που εριξαν (το τονιζω) περσι στους Κουρδους. Αλλα ειναι πολυ φρικη. Πολυ.

Τωρα, μπορεις να πιστευεις οτι το παραπανω ΔΕΝ χαρακτηριζει ενα λαο. Κι εγω το πιστευω.
Αλλα θα πω και μια ρηση της Ελευθεροτυπιας που φορεθηκε πολυ:

Οι λαοι εχουν τους ηγετες που τους ταιριαζουν.
Ναι, και εγώ θα ήθελα να είχα μία καλή ψηφιακή όταν ο στρατός του Μέγα Αλέξανδρου πετσόκοβε ότι έβρισκε μπροστά του για να ικανοποιήσει το όνειρο του να κυριαρχήσει το κόσμο (Ωχ, ποιός άλλος πρόσφατος με μουστάκι το έκανε αυτό;:confused:)...
Αλλά ξέχασα, ο Αλέξανδρος είναι περσινό ξινό σταφύλι για να σκεφτόμαστε τις αιματοχυσίες του και και το hollywood και τα ελληνικά βιβλία φρόντισαν να μας διδάξουν καλά πως μέσα από την ιστορία του Μέγα Αλέξανδρου, κάτι μαγικό και εππικό πηγάζει, κάτι άκρατα ηρωικό, σχεδόν παράδειγμα προς μίμησην.

Όσο για το τελευταίο με τους ηγέτες που έχουν τα κράτη έχεις δίκιο, δες την Ελλάδα τα τελευταία 20 χρόνια.:)

Γιατί... Εμάς τι μας μαθαίνουν δηλαδή; :P:P:P:P
Μία μερίδα από τα ίδια, αναγκάζοντας μας να σηκωνόμαστε όρθιοι, να κάνουμε το σταυρό μας και σχεδόν να μας κάνουν να βουρκώνουμε κάθε φορά που ακούμε τον εθνικό ύμνο. Ω περήφανη ελληνική ιστορία.:/:

Έμαθα να ζω με ένα σύνθημα Τούρκος καλός μονάχα νεκρός!
Λυπάμαι που έμαθες να ζεις με αυτό.:/:

Σωστή η άποψη σου αλλά ρε γμτ έχω μια απορία και εσείς περάσατε πολλά γιατί μπορείτε να ζείτε μαζί τους. Είπες πιο πριν ότι συγκατοικείς με μια από την Τουρκία πως μπορείς? Δεν σε ενοχλεί που έχουν γίνει τόσα μεταξύ Τουρκίας και Ελλάδας ?
Γιατί αν το πάμε έτσι θα πρέπει να τα έχουμε βάλει με όλους, Ιταλούς, Γερμανούς, Αλβανούς και πάει λέγοντας. Είναι απλό.


Εδώ Χρυσή Αυγή, εκεί Γκρίζοι Λύκοι... Τι να πεις, σκατά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
Λυπάμαι που έμαθες να ζεις με αυτό.:/:
Γιατί αν το πάμε έτσι θα πρέπει να τα έχουμε βάλει με όλους, Ιταλούς, Γερμανούς, Αλβανούς και πάει λέγοντας. Είναι απλό.
Εδώ Χρυσή Αυγή, εκεί Γκρίζοι Λύκοι... Τι να πεις, σκατά.

borat μου ίσως να με θεωρείς κακιά αλλά εσύ καλέ μου δεν έχεις μια μοιρασμένη πατρίδα για (σήμερα επέτειος της πρώτης εισβολής) 34 χρόνια να περνάς από διάφορες περιοχές και να βλέπεις τα τούρκικα παρατηρητήρια με τις σημαίες του ψευδοκράτους και με τις σημαίες της Τουρκίας, συρματοπλέγματα παντού. Να μην μπορείς να πας σπίτι των γονιών σου. Να μην έχεις γνωρίσει θείο και παππού να απορείς για 34 χρόνια ζουν πέθαναν? Να κερδίζεις δίκη του ΕΔΑΔ και να έχει 6 μήνες και πάλι να σε αγνοούν να μην σου λένε ακόμα που είναι.
Όσο για τους Ιταλούς, Γερμανούς και τους Αλβανούς αυτό έγινε πάει πέρασε δεν συνεχίζεται για 34 χρόνια είναι πολύ μεγάλη διαφορά να έγινε πόλεμος και να τελείωσε και άλλο να συνεχίζεται για τόσα χρόνια.
Όσο για την Χρυσή Αυγή δεν άκουσα να σκοτώσουν κανένα εν ψυχρό όπως έκαναν οι γκρίζοι λύκοι στον ΙΣΑΑΚ.


Γίδι μου δεν μπορώ να πω κάτι άλλο ίσως να έχεις δίκαιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ειλικρινά δεν ξέρω πώς θα ένιωθα για το θέμα, αν ήμουν Κυπραία.
Βέβαια, πάλι θα αναρωτιόμουν αν έπρεπε να στρέψω όλο μου το μίσος προς τους Τούρκους, ή αν θα ένιωθα σαν άτυχο πιόνι πολιτικών χειρισμών των "μεγάλων" δυνάμεων... Δύσκολο.

Commie, πώς θα 'λεγες ότι νιώθουν γενικά οι συμπατριώτες σου;
Έχω μιλήσει με Κύπριους για το θέμα, και έχω ακούσει ανάμικτες απόψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
Ειλικρινά δεν ξέρω πώς θα ένιωθα για το θέμα, αν ήμουν Κυπραία.
Βέβαια, πάλι θα αναρωτιόμουν αν έπρεπε να στρέψω όλο μου το μίσος προς τους Τούρκους, ή αν θα ένιωθα σαν άτυχο πιόνι πολιτικών χειρισμών των "μεγάλων" δυνάμεων... Δύσκολο.

Commie, πώς θα 'λεγες ότι νιώθουν γενικά οι συμπατριώτες σου;
Έχω μιλήσει με Κύπριους για το θέμα, και έχω ακούσει ανάμικτες απόψεις...
θα μιλήσω ειλικρινά τώρα και μην με παρεξηγήσετε,
βασικά εδώ εμείς είμαστε μοιρασμένοι άλλοι πιστεύουν άλλα και άλλοι άλλα, θα σας πω και τις δυο απόψεις.
Αυτοί που είναι με το ΑΚΕΛ, ΕΔΕΚ, ΔΗΚΟ ( όχι όλοι από το Δήκο) πιστεύουμε ότι φταίνε όπως και πιο πάνω Αμερική χρόνια τώρα λέει της Τουρκίας τι να κάνει, Αγγλία,Ελλάδα (Χούντα Αθηνών) , Γρίβας ( Στρατιωτικός από την ΄Ελλάδα ) και οι χουντικοί κύπριοι αλλιώς ΕΟΚΑ Β που την είχε δημιουργήσει ο Γρίβας για να σκοτώσουν τους αριστερούς και τους Κομμουνιστές με συνεργασία της Χούντας Αθηνών. Εμείς λέμε αυτά και είμαι σιγουρότατη ότι αυτά είναι τα σωστά. Εμείς σαν ακελ μπορούμε να ζήσουμε με τους Τουρκοκύπριους όπως είπα και για μας είναι αδέλφια μας άλλωστε ζούσαμε αγαπημένοι μαζί για πολλά χρόνια.

Τώρα πάμε στους υπόλοιπους του ΔΗΚΟ και ΔΗΣΥ πιστεύουν και μας κάνουν ήρωες τους φασίστες της ΕΟΚΑ Β΄ μισούνε τους τουρκοκύπριους και μας λένε Τούρκους που εμείς είμαστε μαζί τους. Θεωρούν ότι η Ελλάδα , Χούντα Αθηνών , Αμερική και Άγγλοι δεν έφταιξαν σε τίποτα και ότι για όλα φταίει η Τουρκία.
Όπως είπες και εσύ τα συναισθήματα είναι ανάμικτα... Αλλά οι περισσότεροι πιστεύουν αυτά που πιστεύω εγώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
borat μου ίσως να με θεωρείς κακιά αλλά εσύ καλέ μου δεν έχεις μια μοιρασμένη πατρίδα για (σήμερα επέτειος της πρώτης εισβολής) 34 χρόνια να περνάς από διάφορες περιοχές και να βλέπεις τα τούρκικα παρατηρητήρια με τις σημαίες του ψευδοκράτους και με τις σημαίες της Τουρκίας, συρματοπλέγματα παντού. Να μην μπορείς να πας σπίτι των γονιών σου. Να μην έχεις γνωρίσει θείο και παππού να απορείς για 34 χρόνια ζουν πέθαναν? Να κερδίζεις δίκη του ΕΔΑΔ και να έχει 6 μήνες και πάλι να σε αγνοούν να μην σου λένε ακόμα που είναι.
Όσο για τους Ιταλούς, Γερμανούς και τους Αλβανούς αυτό έγινε πάει πέρασε δεν συνεχίζεται για 34 χρόνια είναι πολύ μεγάλη διαφορά να έγινε πόλεμος και να τελείωσε και άλλο να συνεχίζεται για τόσα χρόνια.
Όσο για την Χρυσή Αυγή δεν άκουσα να σκοτώσουν κανένα εν ψυχρό όπως έκαναν οι γκρίζοι λύκοι στον ΙΣΑΑΚ.


Γίδι μου δεν μπορώ να πω κάτι άλλο ίσως να έχεις δίκαιο...
Kατ΄ αρχήν δε θα χρησιμοποιήσω τη λέξη πατρίδα με την έννοια που τη χρησιμοποιείς εσύ, απλά διότι δε μου αρέσει αυτή λέξη με οτιδήποτε αυτό σημαίνει.
Σωστά όλα αυτά που λες και καλά κάνεις και τα αναφέρεις, αλλά όσο και να προσπαθήσεις δε θα με πείσεις ποτέ για την ισχύ της γενίκευσης "τούρκος καλός μόνο νεκρός". Κανείς μα κανείς δε έχει κανένα μα κανένα δικαίωμα να εκφράζει τόσο φασιστικές ιδέες και να προκαταβάλει ένα λαό σε σφαγη προς τέρψην του κοιμώμενου αλλά και σε ετοιμότητα εθνικισμού μας.
Και στο κάτω κάτω, για ποιό λόγο τέτοια γενίκευση; Ναι έγιναν λάθος χειρισμοί, λάθος κινήσεις, ναι, έγιναν ακρότητες αλλά δε θα πετσοκόψουμε έτσι ένα λαό, και μάλιστα ένα λαό χωρισμένο σε πολιτικά και στρατιωτικά στρατόπεδα που μάλιστα οι σχέσεις ανάμεσα σε αυτά τα στρατόπεδα είναι απο καιρό διαταραγμένες.
Και ναι, μπορεί εδώ κανείς εθνικιστής να μην έσφαξε στο γόνατο κάποιον άτυχο, αλλά ουκ ολίγες φορές "μειονότητες" έφαγαν ξύλο από μάγκες που νομίζουν πως είμαστε ακόμη στην εποχή του Αλεξάνδρου και πως είμαστε λαός ευνοημένος από τους 12 θεούς του ολύμπου, ω φευ.:/:


Βέβαια, πάλι θα αναρωτιόμουν αν έπρεπε να στρέψω όλο μου το μίσος προς τους Τούρκους, ή αν θα ένιωθα σαν άτυχο πιόνι πολιτικών χειρισμών των "μεγάλων" δυνάμεων... Δύσκολο.
Δε θα χρειαστεί να το νιώσεις, πιόνι θα ήσουν σε ένα παιχνίδι συμφερόντων.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
Kατ΄ αρχήν δε θα χρησιμοποιήσω τη λέξη πατρίδα με την έννοια που τη χρησιμοποιείς εσύ, απλά διότι δε μου αρέσει αυτή λέξη με οτιδήποτε αυτό σημαίνει.
Σωστά όλα αυτά που λες και καλά κάνεις και τα αναφέρεις, αλλά όσο και να προσπαθήσεις δε θα με πείσεις ποτέ για την ισχύ της γενίκευσης "τούρκος καλός μόνο νεκρός". Κανείς μα κανείς δε έχει κανένα μα κανένα δικαίωμα να εκφράζει τόσο φασιστικές ιδέες και να προκαταβάλει ένα λαό σε σφαγη προς τέρψην του κοιμώμενου αλλά και σε ετοιμότητα εθνικισμού μας.
Και στο κάτω κάτω, για ποιό λόγο τέτοια γενίκευση; Ναι έγιναν λάθος χειρισμοί, λάθος κινήσεις, ναι, έγιναν ακρότητες αλλά δε θα πετσοκόψουμε έτσι ένα λαό, και μάλιστα ένα λαό χωρισμένο σε πολιτικά και στρατιωτικό στρατόπεδο που μάλιστα οι σχέσεις ανάμεσα σε αυτά τα στρατόπεδο είναι απο καιρό διαταραγμένες.
Και ναι, μπορεί εδώ κανείς εθνικιστής να μην έσφαξε στο γόνατο κάποιον άτυχο, αλλά ουκ ολίγες φορές "μειονότητες" έφαγαν ξύλο από μάγκες που νομίζουν πως είμαστε ακόμη στην εποχή του Αλεξάνδρου και πως είμαστε λαός ευνοημένος από τους 12 θεούς του ολύμπου, ω φευ.:/:
.-

1. δεν κατάλαβα αυτό που θες να πεις για τη λέξη πατρίδα και ακόμη δεν είσαι σε θέση να ξέρεις πως νιώθω εγώ όταν λέω πατρίδα και τι είναι η πατρίδα για μένα.
2. Με αυτά που είπα πριν δεν είναι για να σε κάνω να αλλάξεις πιστεύω και ιδέα άλλωστε έχουμε δημοκρατία εγώ αυτά νιώθω αυτά πιστεύω. Δεν με νοιάζει ούτε τι κάνει η Τουρκία ούτε τα στρατόπεδα της. Εγώ ξέρω τι έκανε αυτή η Χώρα στη δική μου.
Όσο για τους εθνικιστές τι να πω εμείς δεν έχουμε τέτοιες φάσεις δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη ναι έχουμε εθνικιστές ναι προσκυνούν το Γρίβα ναι μας λένε Εοκα Β Γρίβα ξανακτύπα αλλά είναι μια πολύ μικρή μερίδα ανθρώπων ναι τα καταδικάζω αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο. Όπως είπα έχουμε δημοκρατία ο καθένας μπορεί να εκφραστεί όπως θέλει... άσχετα αν αυτό είναι λάθος ή σωστό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
1. δεν κατάλαβα αυτό που θες να πεις για τη λέξη πατρίδα και ακόμη δεν είσαι σε θέση να ξέρεις πως νιώθω εγώ όταν λέω πατρίδα και τι είναι η πατρίδα για μένα.
2. Με αυτά που είπα πριν δεν είναι για να σε κάνω να αλλάξεις πιστεύω και ιδέα άλλωστε έχουμε δημοκρατία εγώ αυτά νιώθω αυτά πιστεύω. Δεν με νοιάζει ούτε τι κάνει η Τουρκία ούτε τα στρατόπεδα της. Εγώ ξέρω τι έκανε αυτή η Χώρα στη δική μου.
Όσο για τους εθνικιστές τι να πω εμείς δεν έχουμε τέτοιες φάσεις δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη ναι έχουμε εθνικιστές ναι προσκυνούν το Γρίβα ναι μας λένε Εοκα Β Γρίβα ξανακτύπα αλλά είναι μια πολύ μικρή μερίδα ανθρώπων ναι τα καταδικάζω αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο. Όπως είπα έχουμε δημοκρατία ο καθένας μπορεί να εκφραστεί όπως θέλει... άσχετα αν αυτό είναι λάθος ή σωστό!

Αγαπητή Βαλάντω σόρρυ αλλά θα συμφωνήσω με τον borat. Ο τελευταίος αναφέρει ότι το Τούρκος καλός μόνο νεκρός" είναι φασιστικό. Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Αυτή η φράση προϋποθέτει ότι ο Τούρκος ο οποίος θα κατακρίνει της βιαιότητες των ομοεθνών του αλλά θα κατακρίνει και τις βιαιότητες των Ελλήνων είναι ένα τίποτα. Δεν ξέρω τι συμβαίνει στη Κύπρο αλλά εδώ αυτή ή άποψη δεν εκφράζεται από κομμουνιστές αλλά από ακροδεξιούς χρυσαυγίτες...

Μετά κατακρίνεις την ΕΟΚΑ Β και το χουντικό Γρίβα. Δεν διαφωνώ σε αυτό αλλά ενστερνίζεσαι ουσιαστικά τις απόψεις του για τους Τούρκους και την εκ φύσεως (sic) βαρβαρότητα τους. Δεν είναι σωστό αυτό.

Καταλαβαίνω ότι αυτά μπορεί να σε ενοχλήσουν μιας και είσαι Κύπρια και εγώ βολεμένος Έλληνας (η παλιότερη κυβέρνηση μου έστω και αν ήταν Χούντα ευθύνεται για τα προβλήματα σας σε μεγάλο βαθμό) αλλά και αυτή η μισαλλοδοξία μόνο κακό φέρνει στη πατρίδα σου. Είναι λάθος να παραμένεις σε παλαιά μίση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
Αγαπητή Βαλάντω σόρρυ αλλά θα συμφωνήσω με τον borat. Ο τελευταίος αναφέρει ότι το Τούρκος καλός μόνο νεκρός" είναι φασιστικό. Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Αυτή η φράση προϋποθέτει ότι ο Τούρκος ο οποίος θα κατακρίνει της βιαιότητες των ομοεθνών του αλλά θα κατακρίνει και τις βιαιότητες των Ελλήνων είναι ένα τίποτα. Δεν ξέρω τι συμβαίνει στη Κύπρο αλλά εδώ αυτή ή άποψη δεν εκφράζεται από κομμουνιστές αλλά από ακροδεξιούς χρυσαυγίτες...

Μετά κατακρίνεις την ΕΟΚΑ Β και το χουντικό Γρίβα. Δεν διαφωνώ σε αυτό αλλά ενστερνίζεσαι ουσιαστικά τις απόψεις του για τους Τούρκους και την εκ φύσεως (sic) βαρβαρότητα τους. Δεν είναι σωστό αυτό.

Καταλαβαίνω ότι αυτά μπορεί να σε ενοχλήσουν μιας και είσαι Κύπρια και εγώ βολεμένος Έλληνας (η παλιότερη κυβέρνηση μου έστω και αν ήταν Χούντα ευθύνεται για τα προβλήματα σας σε μεγάλο βαθμό) αλλά και αυτή η μισαλλοδοξία μόνο κακό φέρνει στη πατρίδα σου. Είναι λάθος να παραμένεις σε παλαιά μίση.

αν είμασταν φασίστες δεν θα είχαμε για σύνθημα : ναι στην επαναπροσέγγιση οι Τούρκοι της Κύπρου δεν είναι εχθροί μας οι Τούρκοι της Κύπρου είν' αδελφοί μας.
Εξήγησα πιο πάνω πολλούς από τους λόγους που έχω να πιστεύω αυτά που πιστεύω δεν θα ξαναλέω τα ίδια και τα ίδια, ναι ρε φίλε με αυτά μάθαμε να ζούμε και δεν είναι παλιά μίση... θα ήταν παλιά αν είχε λυθεί το κυπριακό... για μια συνεχόμενη για 34 χρόνια κατοχή δεν είναι παλιά. Τι ζητάς τώρα να ξεχάσουμε αυτά που έγιναν και να ζήσουμε εμείς με το κάθε Τούρκο έποικο που έφεραν στη Κύπρο στη δική μας πατρίδα? Ε όχι δεν μπορούμε να το κάνουμε.
Και δεν μπορείτε να ξέρετε πως νιώθουμε εμείς άρα νομίζω ότι δεν πρέπει και να μας κρίνετε. Όσο για αν με ενόχλησαν ναι με ενόχλησαν αυτά που είπες και ότι είπες ναι τα σκέφτηκα όταν άρχισα να διαβάζω το μήνυμα σου. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
αν αφήσουμε λίγο την πολιτική απ' έξω και σκεφτόμενη καθαρά συναισθηματικά, συμφωνώ ότι είναι πολύ δύσκολο να ξεχάσεις.

Βάζω και εαυτόν στη θέση του κάθε Κυπρίου και χωρίς να λέω ότι είναι το ίδιο θα φέρω ένα άκρως υποθετικό παράδειγμα:

αν γινόταν -ΑΝ λέμε- εισβολή από την Αλβανία στην Ήπειρο και φτάνανε μέχρι τα Γιάννενα, έπρεπε δε, να τα μαζέψουμε από δω και να φύγουμε, αφήνοντας ζωές, περιουσίες, να έχουμε τραγικές ανθρώπινες απώλειες, ανάμεσά τους αγαπημένα πρόσωπα, να έπρεπε εν πάσει περιπτώση να υποστώ όλες τις συνέπειες μια τέτοιας κίνησης και μου λέγανε μετά από 35 χρόνια για ελληνοαλβανική φιλιά θα έλεγα ευχαριστώ ΔΕΝ θα πάρω.

Δε λέω ότι τα μίση, οι ακραίες φασιστικές απόψεις είναι καλά ΑΛΛΑ δεν μπορείς να χαρακτηρίζεις και φασιστή έναν άνθρωπο που υπέστη κάτι τόσο τραγικό και δεν μπορεί να ''συγχωρέσει'' υπό μία έννοια.

Τα άνω δεν πάνε για κάποιον συγκεκριμένα, σκέψεις εκφράζω.

Αλλά να πω και κάτι που έχω παρατηρήσει: όσοι δεν ζουν κοντά στα σύνορα τείνουν σε γενικές γραμμές να μην μπορούν να καταλάβουν κάποια πράγματα. Πάλι γενικά το λέω και ίσως λίγο αυθαίρετα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
prime εγώ μέχρι τα 15 μου σε παραμεθόριο περιοχή ζούσα (Λέσβο) αλλά δεν έχω κάποια αντιπάθεια προς τους Τούρκους. :)
Η μόνη "προκατάληψη" που έχω με αυτούς προέρχεται από την εμπειρία: Τα αγγλικά τους είναι ΦΡΙΚΤΑ :P
Επίσης έχω επισκεφθεί την (Ευρωπαική) Τουρκία και μου είχε κάνει εντύπωση πόσο φιλικοί ήταν οι Τούρκοι ΕΙΔΙΚΑ με τους Έλληνες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
αν αφήσουμε λίγο την πολιτική απ' έξω και σκεφτόμενη καθαρά συναισθηματικά, συμφωνώ ότι είναι πολύ δύσκολο να ξεχάσεις.

Βάζω και εαυτόν στη θέση του κάθε Κυπρίου και χωρίς να λέω ότι είναι το ίδιο θα φέρω ένα άκρως υποθετικό παράδειγμα:

αν γινόταν -ΑΝ λέμε- εισβολή από την Αλβανία στην Ήπειρο και φτάνανε μέχρι τα Γιάννενα, έπρεπε δε, να τα μαζέψουμε από δω και να φύγουμε, αφήνοντας ζωές, περιουσίες, να έχουμε τραγικές ανθρώπινες απώλειες, ανάμεσά τους αγαπημένα πρόσωπα, να έπρεπε εν πάσει περιπτώση να υποστώ όλες τις συνέπειες μια τέτοιας κίνησης και μου λέγανε μετά από 35 χρόνια για ελληνοαλβανική φιλιά θα έλεγα ευχαριστώ ΔΕΝ θα πάρω.

Δε λέω ότι τα μίση, οι ακραίες φασιστικές απόψεις είναι καλά ΑΛΛΑ δεν μπορείς να χαρακτηρίζεις και φασιστή έναν άνθρωπο που υπέστη κάτι τόσο τραγικό και δεν μπορεί να ''συγχωρέσει'' υπό μία έννοια.

Τα άνω δεν πάνε για κάποιον συγκεκριμένα, σκέψεις εκφράζω.

Αλλά να πω και κάτι που έχω παρατηρήσει: όσοι δεν ζουν κοντά στα σύνορα τείνουν σε γενικές γραμμές να μην μπορούν να καταλάβουν κάποια πράγματα. Πάλι γενικά το λέω και ίσως λίγο αυθαίρετα :hmm:
Ευχαριστώ Ελένη μου δεν έχω τίποτα άλλο να πω ... αυτό προσπαθούσα και εγώ ίσως να μην τα διατύπωσα σωστά αλλά μάλλον όχι γιατί εσύ κατάλαβες τι ήθελα να πω!
Όσο για το πολιτικά τα ανάφερα γιατί με ρώτησε το Γίδι τι πιστεύουν οι συμπατριώτες μου γι αυτό αναφέρθηκαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Delfis

Νεοφερμένος

Η Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
αν αφήσουμε λίγο την πολιτική απ' έξω και σκεφτόμενη καθαρά συναισθηματικά, συμφωνώ ότι είναι πολύ δύσκολο να ξεχάσεις...

Τα άνω δεν πάνε για κάποιον συγκεκριμένα, σκέψεις εκφράζω... Πάλι γενικά το λέω και ίσως λίγο αυθαίρετα :hmm:

Μάλλον, "πολύ αυθαίρετα"!
Τι θα πει "καθαρά συναισθηματικά"; Υπάρχει πολιτική χωρίς συναίσθημα; Πως ξεχωρίζουν αυτά; Τέτοια ακούνε και διαβάζουν οι συγκαιριανοί μας (επαγγελματίες) Πολιτικοί και έπειτα μας "δουλεύουνε ψιλό γαζί"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Delfis προς τι το έντονο ύφος; Η Prime είπε την άποψή της, κατ' αρχήν, και δε μίλησε μόνο για την πολιτική, κατά δεύτερον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Μάλλον, "πολύ αυθαίρετα"!
Τι θα πει "καθαρά συναισθηματικά"; Υπάρχει πολιτική χωρίς συναίσθημα; Πως ξεχωρίζουν αυτά; Τέτοια ακούνε και διαβάζουν οι συγκαιριανοί μας (επαγγελματίες) Πολιτικοί και έπειτα μας "δουλεύουνε ψιλό γαζί"!

Τα υπόλοιπα δεν τα σχολιάζω, σόρι αλλά δεν βγάζω νόημα.

Υπάρχει πολιτική με συναίσθημα? :confused:

υγ. thanks Γίδι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Delfis

Νεοφερμένος

Η Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Delfis προς τι το έντονο ύφος; Η Prime είπε την άποψή της, κατ' αρχήν, και δε μίλησε μόνο για την πολιτική, κατά δεύτερον.
Αγαπητή πίου πίου, πως το διαπίστωσες το "έντονο" του ύφους μου; Ο (ακούσιος έστω) μακιαβελισμός που ενυπάρχει στον ορισμό της Πολιτικής, όπως αυτός προκύπτει από τα συμφραζόμενα της φίλης Prime, είναι δηλαδή "χαμηλότερου τόνου"; Ή μήπως αναρωτιέσαι επίσης αν "υπάρχει πολιτική με συναίσθημα", μαζί με την Prime; Είναι βέβαια και αυτή μία άποψη για την Πολτική, αλλά προσωπικά ασπάζομαι τον ορισμό που έδωσαν γι΄αυτήν διανοητές όπως ο Πλάτων κι ο Αριστοτέλης κι όχι κάποιοι διαχρονικοί "Σημίτηδες", ως "τέχνη του εφικτού"! Παντώς συγνώμη κι από τις δύο, αν το "ύφος" μου σας έθιξε. Δεν ήταν στις προθέσεις μου, αλλά... " τα σύκα, σύκα και η σκάφη, σκάφη", όταν πρόκειται για έννοιες που μας τσουρουφλίζουν μαζικά και συνολικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Delfis

Νεοφερμένος

Η Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Είστε θετικοί απέναντι στην Τουρκία ή όχι; Θα λέγατε ναι ή όχι σε μια γνωριμία με έναν Τούρκο και φιλία με αυτόν; Θα μοιραζόσασταν ποτέ τα εδάφη σας με αυτούς; (μιλάω για διμερή σχέση!)

Θέλετε με λίγα λόγια τη φιλία των δυο λαών;
Με ποια «Τουρκία», αδελφέ Μαχμούτ; Την Τουρκία των «ντονμέδων» Στρατηγών ή του ταλαίπωρου λαού της; Την Τουρκία που ανέδειξαν στην ιστορία ο Οίκος των Οσμανίδων(13ο- 18ο αιών.) ή την Τουρκία που κατασκεύασε ο Αγγλοσαξονικός Ιμπεριαλισμός (19ο- 21ο αιών.);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Με ποια «Τουρκία», αδελφέ Μαχμούτ; Την Τουρκία των «ντονμέδων» Στρατηγών ή του ταλαίπωρου λαού της; Την Τουρκία που ανέδειξαν στην ιστορία ο Οίκος των Οσμανίδων(13ο- 18ο αιών.) ή την Τουρκία που κατασκεύασε ο Αγγλοσαξονικός Ιμπεριαλισμός (19ο- 21ο αιών.);

Κάθε λαός έχει τις πλευρές του, οπότε μπορείς απλά να απαντήσεις με βάση το τι σημαίνει για σένα "Τουρκία". Αν και το να αναφερθείς στους γείτονες ως Σελτζούκους δε θα ήταν πετυχημένο.
(πήρα την πρωτοβουλία να απαντήσω, γιατί ο Mahmut έχει καιρό να μπει. Δυόμισι χρόνια, για την ακρίβεια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Delfis

Νεοφερμένος

Η Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Κάθε λαός έχει τις πλευρές του, οπότε μπορείς απλά να απαντήσεις με βάση το τι σημαίνει για σένα "Τουρκία". Αν και το να αναφερθείς στους γείτονες ως Σελτζούκους δε θα ήταν πετυχημένο.
(πήρα την πρωτοβουλία να απαντήσω, γιατί ο Mahmut έχει καιρό να μπει. Δυόμισι χρόνια, για την ακρίβεια).
Ευχαριστώ για την απάντηση, αγαπητή πίου πιου, αλλά οι Οσμανίδες δεν ήταν Σελτζούκοι. Κάθε άλλο μάλιστα! Πάντως κρίμα που δεν μπαίνει πια ο Μαχμούτ. Θα είχε ενδεχόμενα ενδιαφέρον, να μας κάνει μία ιστορική διάκριση μεταξύ των Σελτζούκων Τούρκων και των Οσμανίδων. Από όσα γνωρίζω πάντως, οι δεύτεροι ήταν περισσότερο μία μετάλλαξη των πάλαι ποτέ βορειοανατολικών Περσών, που κατέφθασαν στην περιοχή της Βιθυνίας, ως έμποροι και αριστοτελίζοντες, που ήθελαν να σπουδάσουν στην Κωνσταντινούπολη και την πλατωνική φιλοσοφία. Κατά μία έννοια, η οικογένεια του Οσμάν προερχόταν από μαθητές του πρώτου φιλόσοφου τουρανικής καταγωγής, του Αλ Φαραμπί και συνεργοί στο "μυστικό " και φιλοελληνικό κίνημα της Βαγδάτης με τον τίτλο "Αδελφοί της Ειλικρίνειας".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το ξέρω ότι άλλο Σελτζούκοι κι άλλο Οθωμανοί, γι' αυτό και τους ανέφερα, σε αντιπαράθεση με τους "οσμάνους" που είπες.
Αλλά και πάλι, τι σχέση έχουν οι πολιτισμοί του παρελθόντος;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Delfis

Νεοφερμένος

Η Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Το ξέρω ότι άλλο Σελτζούκοι κι άλλο Οθωμανοί, γι' αυτό και τους ανέφερα, σε αντιπαράθεση με τους "οσμάνους" που είπες.
Αλλά και πάλι, τι σχέση έχουν οι πολιτισμοί του παρελθόντος;;;
Έχουν, τουλάχιστον, με το μίσος που αναμοχλεύουν διάφοροι "Ταγοί", ένθε και ένθεν, πχ για τους "εξοπλισμούς"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top