Ενδιαφέροντα μαθηματικά προβλήματα προς λύση

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Η άσκηση είναι άκυρη. Και απο μισό μέτρο να πετάξεις ένα αυγό, σπάει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
ε! μα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Η άσκηση είναι άκυρη. Και απο μισό μέτρο να πετάξεις ένα αυγό, σπάει. :P

Μου ηθελες να γινεις και μαθηματικος εσυ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μφφφ... Απλά δεν μου αρέσουν τα δήθεν "βγαλμένα απο τη ζωή" μαθηματικά προβλήματα. Προτιμώ χίλιες φορές ένα που είναι τελείως μαθηματικοποιημένο, παρά ένα που πάει να γίνει ενδιαφέρον προσπαθώντας να φανεί οτι είναι "καθημερινό" ενώ τελικά είναι ντιπ άκυρο. Δεν το λέω μόνο για το συγκεκριμένο, ευκαιρία βρήκα να κράξω αυτού του είδους τα προβλήματα (γι'αυτό άλλωστε δεν μου αρέσει και η φυσική, βρίθει απο τέτοια). :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ε, καλα, απο τηλεφωνικη συνενετυξη για δουλεια φιλου μου ειναι, τι περιμενεις απο management consultants.:P

Μη προσπαθεις τωρα να μου ξεφυγεις, κατσε κατω και βρες τη λυση!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coincidence

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ορίστε 3 προβληματάκια για να ασχοληθεί οποίος θέλει!

1.Με τη βοήθεια του κανόνα και του διαβήτη να χωριστεί η γωνία των 19 μοιρων σε 19 ίσα μέρη.
2. Με τη βοήθεια του κανόνα και του διαβήτη να χωριστεί η γωνία των 27 μοιρων σε 3 ίσα μέρη.
3.Να δείξετε ότι κάθε εξαψήφιος φυσικός αριθμός της μορφής xyzxyz, όπου x,y,z ψηφία με διαιρείται με τους αριθμούς 7,11 και 13. (Από το Μαθητικό Διαγωνισμό Ευκλείδης της Ε.Μ.Ε. στις 20/1/07)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Με τη βοήθεια του κανόνα και του διαβήτη

Aμάν πια με την Ευκλείδια :P :P :P Ελάτε στον 21ο αιώνα πλιζ... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coincidence

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Aμάν πια με την Ευκλείδια :P :P :P Ελάτε στον 21ο αιώνα πλιζ... :P
Γιατί σου δημιουργεί τέτοια αντίδραση η ευκλείδεια γεωμετρία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Γιατί δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου :P Άντε βάλε κάτι μουράτο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coincidence

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Γιατί δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου :P Άντε βάλε κάτι μουράτο!!!
Φίλε Rempeske, επειδή δε ξέρω τι ακριβώς θεωρείς μουράτο, ορίστε μερικά προβλήματα λογικής που επιζητούν λύση.

Γεμίζουμε ένα ποτήρι με νερό. Τι θα συμβεί πρώτα;
Α )το ποτήρι θα είναι κατά το 1/4 άδειο.
Β) το ποτήρι θα είναι κατά τα 2/3 γεμάτο.

Για να απασχολήσει λίγο την τάξη ο δάσκαλος, έβαλε στα παιδία να κάνουν την παρακάτω διαιρεση.
666664/166666
Ο Πίπης αμέσως σήκωσε το χέρι του και είπε ότι βρήκε αποτέλεσμα 4. Ο δάσκαλος τον ρώτησε πως το βρήκε τόσο γρήγορα, και απάντησε ο Πίπης:
ʽΑπλοποίησα τα εξάρια πάνω και κάτω!ʼ
Μπορείτε να βρείτε αλλά κλάσματα (με διψήφιο όμως αριθμητή και παρονομαστή) για τα οποία η λανθασμένη απλοποίηση οδηγεί σε σωστό αποτέλεσμα;

Φανταστείτε ένα σιδερένιο δίσκο με σχήμα λουκουμά. Κατά τη θέρμανση του δίσκου η τρυπά θα μεγαλώσει, θα μικρύνει ή θα μείνει η ίδια?

Τι μέρα είναι;
Ακουστέ την απάντηση του κύριου καθηγητά στην ερώτηση:
΄΄Kοιτάξτε! Αν το αύριο ήταν χθες, τότε το μεθαυρίο θα ήταν Κυριακή΄΄.
Τι μέρα ήταν τελικά;

Είναι δυο ζευγάρια που θέλουν να κάνουν σεξ μεταξύ τους (ο κάθε άντρας να πάει με τη κάθε γυναικά, ξεχωριστά). Έχουν και οι τέσσερις όμως από ένα διαφορετικό αφροδίσιο νόσημα, και στη διάθεση τους μόνο δυο προφυλαχτικά. Πως λοιπόν θα γίνει η πράξη ώστε κανείς να μη κολλήσει την ασθένεια του αλλού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
είναι Ο rempeskes Και θα σου πρότεινα να κάνεις επεξεργασία στο ποστ σου και να το αλλάξεις :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
είναι Ο rempeskes Και θα σου πρότεινα να κάνεις επεξεργασία στο ποστ σου και να το αλλάξεις :P:P
Βιολογική άγνοια ή απλή γκαβομάρα; :P :P

(kidding :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coincidence

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Είναι όλοι ευχαριστημένοι τώρα;
Ζήτω συγγνώμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Είναι όλοι ευχαριστημένοι τώρα;
Ζήτω συγγνώμη!


βρε σιγάααααααααααααα :P
απλά σε πειράξαμε (για να μη σε πειράξει Ο ρεμπεσκές :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coincidence

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Κάντε όσα αστειάκια θέλετε!!!:)
Από τον Rempeske ζήτω ννωμη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coincidence

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
3.Να δείξετε ότι κάθε εξαψήφιος φυσικός αριθμός της μορφής xyzxyz, όπου x,y,z ψηφία με διαιρείται με τους αριθμούς 7,11 και 13.

N=xyzxyz=100000x+10000y+1000z+100x+10y+z
=100100x+10010y+1001z
=1001(100x+10y+z)
=7*11*13*xyz
Άρα οι αριθμοί 7, 11, 13, διαιρούν τον Ν.

Να αναφέρω πως ο tanos56 έχει δώσει μια πολύ πιο καλή λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Από τον Rempeske ζήτω ννωμη!!!

Στη δίνω ελεύθερα παιδί μου. :) Να ρωτήσω όμως πρώτα τι μου έκανες και ζητάς συγγνώμη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Oταν ένας Γάμος περνά κρίση τότε η γυναίκα αρχίζει και αναρωτιέται τί να έγινε ο άντρας που παντρεύτηκε, ενώ ο άντρας αρχίζει και αναρωτιέται τί να έγινε η Γυναίκα που δε παντρεύτηκε...

ΑΣΧΕΤΟ ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ΑΣΧΕΤΟ ......

...Noμίζεις!!

Υποκλίνομαι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Puff_Daddy

Νεοφερμένος

Ο Puff_Daddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Πω πω...τι φοβερό thread!!!! Μακάρι να είχα λίγο παραπάνω χρόνο να εξασκούμαι με αυτό!!!!!!

Θα δεχτείτε μια άσκηση από έναν φυσικό; (Ξέρω, ξέρω, μας έχετε του πεταματού, αλλά εμείς υποκλινόμαστε στη δύναμή σας!!!!)

Με τους αριθμούς 1, 3, 4, 6, και χρησιμοποιώντας ΟΛΟΥΣ τους, μόνο ΜΙΑ φορά τον καθένα, και ΜΟΝΟ τις βασικές πράξεις (+,-, %, χ ) , όσες φορές θέλετε την καθεμία, αλλά ΜΟΝΟ αυτές, να μου "φτιάξετε" τον αριθμό 24.

Απαγορεύονται οι δυνάμεις, οι περιοδικοί αριθμοί, οι συγκλίσεις κατά Taylor (και ότι άλλο έχω ακούσει κατά καιρούς σαν λύση :P)

Greetings
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top