Ζωή στην επαρχία

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Ποιος στην επαρχία δεν έχει δουλειά; Ο γονιός δεν έχει ένα μαγαζί, μια εταιρεία, μια βιοτεχνία; Πώς ζει; Σε αυτή τη δουλειά δεν μπορεί να δουλέψει το παιδί του στα 18 του ΑΝ ΘΕΛΕΙ χωρίς προϋπηρεσία, σπουδές και συνεντεύξεις; Για να μην πω για τα χωράφια που όλοι έχουν και μπορούν να τα εκμεταλλευτούν ή για τα έξτρα σπίτια που μπορούν να νοικιάζουν.
Εμείς χδ. Ούτε χωράφια έχουμε ( δυστυχώς ) και οι δουλειές των γονιών μου δεν είναι ακριβώς δουλειές που μπορούν να κληροδοτηθούν εις τας επόμενας γεννεάς.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,827 μηνύματα.
Ποιος στην επαρχία δεν έχει δουλειά; Ο γονιός δεν έχει ένα μαγαζί, μια εταιρεία, μια βιοτεχνία; Πώς ζει; Σε αυτή τη δουλειά δεν μπορεί να δουλέψει το παιδί του στα 18 του ΑΝ ΘΕΛΕΙ χωρίς προϋπηρεσία, σπουδές και συνεντεύξεις; Για να μην πω για τα χωράφια που όλοι έχουν και μπορούν να τα εκμεταλλευτούν ή για τα έξτρα σπίτια που μπορούν να νοικιάζουν.
Καταρχήν, δεν έχουν όλοι χωράφια στη επαρχία, πολλοί μπορεί να είναι δημόσιοι ή ιδιωτικοί υπάλληλοι και δεν μεταβιβάζεται η εργασία στο παιδί στο μέλλον, τα έξτρα σπίτια από πού προκύπτει; Από καμία κληρονομιά μπορεί ναι όπως και στη Αθήνα γίνεται να έχουν έξτρα σπίτια.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Εμείς χδ. Ούτε χωράφια έχουμε ( δυστυχώς ) και οι δουλειές των γονιών μου δεν είναι ακριβώς δουλειές που μπορούν να κληροδοτηθούν εις τας επόμενας γεννεάς.

Το αυτό και ο πατήρ μου. Εγεννήθη εις ένα μικρό χωριό της επαρχίας, μα ουδέ χωράφια εκληρόμησε, ουδέ κάποια εργασία εκ του πατρός του. Μόνη λύσις υπήρξε η μετανάστευσις εις την πρωτεύουσα ινα σπουδαση.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Το αυτό και ο πατήρ μου. Εγεννήθη εις ένα μικρό χωριό της επαρχίας, μα ουδέ χωράφια εκληρόμησε, ουδέ κάποια εργασία εκ του πατρός του. Μοναδική λύσις υπήρξε η μετανάστευσις εις την πρωτεύουσα ινα σπουδαση.
Παρομοία ιστορία θα έχω με του πατρός σου. Ωραία η καθαρεύουσα σου, να την υιοθετήσεις και συ.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Το αυτό και ο πατήρ μου. Εγεννήθη εις ένα μικρό χωριό της επαρχίας, μα ουδέ χωράφια εκληρόμησε, ουδέ κάποια εργασία εκ του πατρός του. Μόνη λύσις υπήρξε η μετανάστευσις εις την πρωτεύουσα ινα σπουδαση.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Ε χέστε με, όλοι φτωχαδάκια είστε;
Πονεμένη ιστορία. Πάντως αν δεν ήμουν φτωχαδάκι δεν θα έμενα στα 21 μου στο χωριό με το να ταλαιπωρούμαι πέρα δώθε με τα μαθήματα του πανεπιστήμιου σχεδόν κάθε μέρα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Ποιος λογικός άνθρωπος θα ζήσει στην ελληνική επαρχία όπου εκτός από θέσεις εργασίας δεν έχει καν ανθρώπινους δρόμους , υπηρεσίες , σύνδεση internet και γενικά η ζωή είναι 100 χρόνια πίσω;; Και δεν μιλάω για χωριά αλλά για πόλεις με 10.000-100.000 κατοίκους.

Στην Ελλάδα έχουμε ισχυρή πόλωση των δραστηριοτήτων με το 70% των μεγάλων επιχειρήσεων , το 40% του πληθυσμού και το 52% των θέσεων εργασίας να βρίσκονται στην Αττική. Στην Ελλάδα έχουμε ένα βασικό οικονομικό κέντρο ενώ στις άλλες χώρες 3-4 (Καναδάς : Toronto, Montreal , Vancouver,Calgary ) (Γερμανία : Μόναχο , Βερολίνο , Φρανκφούρτη ), Βρετανία (Λονδίνο , Manchester) Αυστραλία (Melbourne, Sydney , Perth ). Πρέπει στην χώρα μας να εφαρμοστεί ένα αποκεντροτικο σύστημα έτσι ώστε να μειωθούν τα αρνητικά της αττικής (αντί-οικονομίες κλίμακας).
 
Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Όταν ήσουν παιδάκι δεν είχες χρόνο ή δούλευες; Μήπως περνούσες 3 μήνες του καλοκαιριού έξω στο δρόμο ή στα δάση, τα βουνά με τους φίλους σου να παίζεις; Ξέρεις τί κάνουν τα παιδιά της πόλης που δεν πάνε διακοπές; Κάθονται στο γκαράζ του σπιτιού τους και βαράνε την μπάλα στον τοίχο. Θεϊκό.
Αφού δούλευε ο πατέρας μου κάθε μέρα-όλη μέρα, πού θα έβρισκε χρόνο να μας πάει διακοπές; Δεν ξέρω πώς το έχεις στο μυαλό σου, αλλά ο μικρός επιχειρηματίας δεν είναι "πηγαίνω όποτε γουστάρω στη δουλειά", αλλά "πρέπει να βγάλω όση περισσότερη δουλειά γίνεται".

Επίσης, εγώ δεν μεγάλωσα στα 80s και στα 90s που είχε παιδιά να φαν κι οι κότες (:P). Oταν ήμουν εγώ παιδάκι, ούτε καν δημοτικό είχαμε στο χωριό μου. Το ηλικιακό γκρουπ 6-12 στο χωριό μου είχε 3 αγόρια και 5 κορίτσια. Με τα κορίτσια προφανώς δεν παίζαμε σε εκείνη την ηλικία, ενώ από τα αγόρια το ένα παιδάκι είχε νοητικό θέμα (κι άρα η σκληρή παιδική συμπεριφορά, το απέρριπτε). Πόσο να βγεις να τρέξεις και να παίξεις με το άλλο παιδάκι ή πόσες δραστηριότητες να κάνεις, όντας ομάδα 2 ατόμων; Συχνά καταλήγαμε να παίζουμε ηλεκτρονικά, όπως και τα παιδάκια της πόλης, που εκείνα τουλάχιστον μπορούσαν να γραφτούν σε καμιά δραστηριότητα και να κάνουν ομαδικά αθλήματα... Και να παίξουν με πολύ περισσότερα παιδιά.

Το δικό μας χωριό πάλι καλά είχε γραμμές για Internet και μπορούσαμε να επικοινωνούμε με τον πολιτισμό. Το χωριό που έμεναν τα ξαδέρφια μου δεν είχε καν ίντερνετ μέχρι το 2015, χρονιά στην οποία έκανε επένδυση μία εταιρεία που προσέφερε ίντερνετ μέσω κεραίας. Lol...


Ε χέστε με, όλοι φτωχαδάκια είστε;
Angry Hate GIF
Δες λίγο τα οικονομικά δεδομένα των περιφερειών... Μην βλέπεις περιφέρεια Αττικής και περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου!

Οι περιφέρειες Ηπείρου, Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, Δυτικής Μακεδονίας και Βορείου Αιγαίου είναι να τις κλαίνε οι ρέγγες!
Για αυτό όλοι οι κάτοικοι της επικράτειας παραπονιόμαστε, γιατί ο πολιτικός κόσμος νομίζει ότι Ελλάδα είναι μόνο η Αθήνα!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως ξέχασα κάτι και στα αρνητικά της επαρχίας όπου με το θύμισε ο Φώτης ( απορώ και που το ξέχασα μιας που όλη μέρα γκρινιάζω για αυτά :P )

1) στα περισσότερα χωριά της επαρχίας το αποχετευτικό έχει γίνει το δικό μας «Μετρό Θεσσαλονίκης». Ολημερίς το χτίζανε το βράδυ εγκρεμιζόταν. Τόσα χρόνια η ίδια ιστορία. Ακόμα βόθρο έχουμε σε αυτά τα μέρη και είναι τρομερά μη πρακτικός. Μόνο προβλήματα δημιουργεί και είναι ικανός να θέσει τρομερά ζητήματα ( όπως να υπερχειλίσει και να καταλήξουν οι από κάτω να κολυμπάνε στα σκ@τ@ κυριολεκτικά ). Άλλοι βγάζουν το σωλήνα έξω με αποτέλεσμα τα βρωμόνερα να καταλήγουν στο δρόμο και η δυσοσμία σε όλη την γειτονιά.

2) ποιότητα ρεύματος, σήματος και ταχύτητα διαδικτύου άθλιες.
Σήμα εντός του χωριού δεν πιάνεις, απλά τα πράγματα. Μία κλήση τηλεφώνου θες να κάνεις ΚΑΙ ΣΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ Η ΠΙΣΤΗ. Είναι απίστευτο αυτό το πράγμα. Με την Vodafone ο εφιάλτης είναι ακόμα μεγαλύτερος, η cosmote είναι κάπως καλλίτερη αλλά πάλι υπάρχουν ΠΟΛΛΑ προβλήματα στο τομέα των επικοινωνιών. Το ρεύμα είναι ο MVP της υπόθεσης. Έβρεξε λίγο, πάει το ρεύμα στο χωριό, κάνουν έργα, πάει το ρεύμα στο χωριό, έπεσε αστραπή, πάει το ρεύμα στο χωριό, τράκαρε χελώνα σε κολώνα της ΔΕΗ, πάει το ρεύμα στο χωριό. Το τι γκρίνια υπάρχει από τοπικούς επιχειρηματίες-καταστηματάρχες για καμένες συσκευές λόγω πτώσεων ρεύματος δεν λέγεται. Είναι σπαστικό. Τώρα βρέχει οπότε θα κλείσω το PC καλού κακού ας πούμε. Τέλος, το μόνο που κάπως έχει διορθωθεί τα τελευταία χρόνια είναι η ταχύτητα σύνδεσης. Πριν μερικά χρόνια πέρασαν επί τέλους οπτικές ίνες και η κατάστασις αισθητά βελτιώθηκε. Παλαιόθεν ήταν κατάθλιψη.

Αυτά τα επίσης καλά από την επαρχία μας :P
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως ξέχασα κάτι και στα αρνητικά της επαρχίας όπου με το θύμισε ο Φώτης ( απορώ και που το ξέχασα μιας που όλη μέρα γκρινιάζω για αυτά :P )

1) στα περισσότερα χωριά της επαρχίας το αποχετευτικό έχει γίνει το δικό μας «Μετρό Θεσσαλονίκης». Ολημερίς το χτίζανε το βράδυ εγκρεμιζόταν. Τόσα χρόνια η ίδια ιστορία. Ακόμα βόθρο έχουμε σε αυτά τα μέρη και είναι τρομερά μη πρακτικός. Μόνο προβλήματα δημιουργεί και είναι ικανός να θέσει τρομερά ζητήματα ( όπως να υπερχειλίσει και να καταλήξουν οι από κάτω να κολυμπάνε στα σκ@τ@ κυριολεκτικά ). Άλλοι βγάζουν το σωλήνα έξω με αποτέλεσμα τα βρωμόνερα να καταλήγουν στο δρόμο και η δυσοσμία σε όλη την γειτονιά.

2) ποιότητα ρεύματος, σήματος και ταχύτητα διαδικτύου άθλιες.
Σήμα εντός του χωριού δεν πιάνεις, απλά τα πράγματα. Μία κλήση τηλεφώνου θες να κάνεις ΚΑΙ ΣΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ Η ΠΙΣΤΗ. Είναι απίστευτο αυτό το πράγμα. Με την Vodafone ο εφιάλτης είναι ακόμα μεγαλύτερος, η cosmote είναι κάπως καλλίτερη αλλά πάλι υπάρχουν ΠΟΛΛΑ προβλήματα στο τομέα των επικοινωνιών. Το ρεύμα είναι ο MVP της υπόθεσης. Έβρεξε λίγο, πάει το ρεύμα στο χωριό, κάνουν έργα, πάει το ρεύμα στο χωριό, έπεσε αστραπή, πάει το ρεύμα στο χωριό, τράκαρε χελώνα σε κολώνα της ΔΕΗ, πάει το ρεύμα στο χωριό. Το τι γκρίνια υπάρχει από τοπικούς επιχειρηματίες-καταστηματάρχες για καμένες συσκευές λόγω πτώσεων ρεύματος δεν λέγεται. Είναι σπαστικό. Τώρα βρέχει οπότε θα κλείσω το PC καλού κακού ας πούμε. Τέλος, το μόνο που κάπως έχει διορθωθεί τα τελευταία χρόνια είναι η ταχύτητα σύνδεσης. Πριν μερικά χρόνια πέρασαν επί τέλους οπτικές ίνες και η κατάστασις αισθητά βελτιώθηκε. Παλαιόθεν ήταν κατάθλιψη.

Αυτά τα επίσης καλά από την επαρχία μας :P
Καλά στη Χίο από όπου κατάγομαι δεν έχουν καν πόσιμο νερό εν ετη 2022.😑😑
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
...
Γιατί ως γνωστόν τα νησιά είναι ο ορισμός της "ελληνικής επαρχίας"...
Κοσμοπολίτικα νησιά, που έχεις στο νου σου, όπως η Σαντορίνη, η Μύκονος, η Κρήτη, η Ρόδος, η Κέρκυρα κλπ δεν μπορούν με τίποτα να θεωρηθούν υποτιμητικά ως "επαρχία".

Είναι τραγικό ότι η διαστρεβλωμένη εικόνα που έχουν οι Αθηναίοι για την επικράτεια της Ελλάδας ταυτίζεται με την εικόνα που έχουν οι ξένοι: "Αθήνα + νησιά", "Ακρόπολη και Θάλασσες".

Εν πάση περιπτώσει , νομίζω ότι η γνώμη εμού, του Γιάννη, της methexys που ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ και ΖΗΣΑΜΕ στην επαρχία και εκτός των πόλεων, έχει περισσότερη βαρύτητα για το τι συμβαίνει στην πραγματικότητα για τους κατοίκους της, σε σχέση με άτομα που έχουν μεγαλώσει στην Αθήνα...
Μ'αρέσει που επιμένετε κιόλας! Αν είναι δυνατόν!

Άπαξ και ακολουθούσαμε το μοντέλο της Γερμανίας, με τα κρατίδια, οι δημόσιοι υπάλληλοι των περιφερειών εκτός Αττικής και Νοτίου Αιγαίου, θα ψωμολυσσούσαν αν περίμεναν να πληρωθούν από τις διοικήσεις των περιφερειών...

ΥΓ. Όπως είπα, οι δημόσιοι υπάλληλοι ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ θεωρούνται ευκατάστατοι, γιατί έχουν του μισθούς της κεντρικής διοίκησης (άρα της Αθήνας).
Αυτό που είπα συμβαίνει σε όλα τα μεγάλα νησιά. Επίσης σε όλες τις επαρχίες της Ελλάδας που έχουν έστω και αξιοπρεπή τουρισμό, π.χ. πόλεις στην Εύβοια και την Αρκαδία π.χ., όπου ο τουρισμός είναι αρκετός κι ας μη συγκρίνεται με τη Χαλκιδική ή το Ναύπλιο.

Η οικονομία της Ελλάδας βασίζεται κατά κόρον στον τουρισμό και είτε έχεις μαγαζί, είτε είσαι υδραυλικός η προμηθευτής ξέρω γω, που πάλι από τα $$ του τουρισμού βγάζεις, από εκεί είναι πιο εύκολο να βγάλεις λεφτά. Οι επαρχίες της Ελλάδας λοιπόν, είναι γεμάτες από άπειρα ευκατάστατα άτομα χωρίς απολύτως κανένα ουσιαστικό skillset, κάτι το οποίο πολύ απλά δεν ισχύει στις μεγαλύτερες πόλεις.

Αυτοί σαφώς μπορούν να αφήσουν τις δουλειές στα παιδιά τους και αυτά να τα πάνε πολύ καλά χωρίς να αλλάξουν τίποτα φόβερο. Το ίδιο ισχύει και για άλλους (πρωτογενείς συνήθως) τομείς. Τα πράγματα είναι γενικά πιο εύκολα.

Προφανώς και υπάρχουν άπειρα χωριά χωρίς παραγωγή, τουρισμό ή κάτι άλλο που βγάζει χρήματα, αλλά μαν μου κανείς δε νοιάστηκε αν το χωριό σου το επισκέπτονται 5 καινούργια άτομα κάθε χρόνο και πως μόνο το 1% των 500 κατοίκων βγάζει πάνω από 500 μεικτά το μήνα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης, εγώ δεν μεγάλωσα στα 80s και στα 90s που είχε παιδιά να φαν κι οι κότες (:P). Oταν ήμουν εγώ παιδάκι, ούτε καν δημοτικό είχαμε στο χωριό μου. Το ηλικιακό γκρουπ 6-12 στο χωριό μου είχε 3 αγόρια και 5 κορίτσια. Με τα κορίτσια προφανώς δεν παίζαμε σε εκείνη την ηλικία, ενώ από τα αγόρια το ένα παιδάκι είχε νοητικό θέμα (κι άρα η σκληρή παιδική συμπεριφορά, το απέρριπτε). Πόσο να βγεις να τρέξεις και να παίξεις με το άλλο παιδάκι ή πόσες δραστηριότητες να κάνεις, όντας ομάδα 2 ατόμων; Συχνά καταλήγαμε να παίζουμε ηλεκτρονικά, όπως και τα παιδάκια της πόλης, που εκείνα τουλάχιστον μπορούσαν να γραφτούν σε καμιά δραστηριότητα και να κάνουν ομαδικά αθλήματα... Και να παίξουν με πολύ περισσότερα παιδιά.
Αυτό είναι πραγματικά μίζερο και σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να γενικευτεί για την παιδική ηλικία των παιδιών της επαρχίας στην Ελλάδα, πλούσιων και φτωχών.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,808 μηνύματα.
Πονεμένη ιστορία. Πάντως αν δεν ήμουν φτωχαδάκι δεν θα έμενα στα 21 μου στο χωριό με το να ταλαιπωρούμαι πέρα δώθε με τα μαθήματα του πανεπιστήμιου σχεδόν κάθε μέρα.

Ναι όλοι φτωχαδάκια ειναι στο χωριό. Άι χέσε με τωρα εχουν χωραφια με ελιές μέσα κ μπορουν άνετα να κάνουν δουλειές. Το Σαββατο πηγα για χαβαλε 2 ωρες και μάζεψα ελιές , απο οσο ρωτησα αυτο θα ειχε καθαρο κέρδος 60 ευρώ.

Μιλαμε για 2 ωριτσες σκάρτες και δεν κουραστηκα κιολας.

Κλαιγονται ολοι οι συνταξιουχοι οτι τους εκοψαν τις συνταξεις αλλα αν έκαναν κ καμια τέτοια δουλειά χαλαρα εφταναν το μηνα 1500+ ευρω μαζι με τη συνταξη. Μοναδικη προϋποθεση να μη σάπιζες ολη σου τη ζωη σε εναν καναπέ με πατατάκια ωστε να εχουν συρικνωθει τοσο οι μυς που να μη μπορεις να σηκωσεις μια σακουλα του σουπερ μάρκετ απο το πάτωμα. Τα λέγαμε κ παλαιοτερα - γυμναστειτε. Θα τα βρειτε μπροστά σας ολα αυτα στο μέλλον. Οι δουλειες γραφειου δεν πληρώνουν πάντα πολύ.

Υπο αυτη την εννοια χεστηκα και για το Τσιπρα και για το Μητσοτάκη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,808 μηνύματα.
Κατεβαίνω Πειραιά σήμερα γιατί είχα μια δουλειά. Με το αυτοκίνητο. Ευτυχώς έφτασα μισή ώρα πριν κ αυτή την ώρα την έφαγα στο να ψάχνω που θα παρκαρω. Τελικά βρήκα. Σε κάποια φάση το αφήνω σε ένα σημείο αλλά μ φάνηκε περιεργο. Πάω πιο κάτω ρωτάω έναν ταξιτζή μ λέει είναι πιατσα κ ας τα παρκαρουν οι άλλοι είναι μαλακες εσυ τουλάχιστον ήρθες κ ρώτησες. Το ξεπαρκαρα κ συνέχισα την αναζήτηση κανα 15 λεπτό γυρω γυρω.

Σε κάποια φάση ρώτησα και σε ένα παρκιν μου λέει φέρτο εδώ. Ένα λεπτό του κάνω.

Πόσο χρεώνεις ;λέει 6 ευρώ και για κάθε ώρα +1 δηλαδή θα έδινα 10 αρικο για παρκαρισμα.

Ευτυχώς οδηγάω χρόνια και δεν έπαθα πανικο με τα στενά δρομάκια τις στροφές με τα παρκαρισμενα που περνας στο όριο και συνέχισα.

Και δεν έχω μικρό αμάξι.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Ναι όλοι φτωχαδάκια ειναι στο χωριό. Άι χέσε με τωρα εχουν χωραφια με ελιές μέσα κ μπορουν άνετα να κάνουν δουλειές. Το Σαββατο πηγα για χαβαλε 2 ωρες και μάζεψα ελιές , απο οσο ρωτησα αυτο θα ειχε καθαρο κέρδος 60 ευρώ.
Δεν μίλησα γενικά. Δεν είπα ότι όλοι είναι φτωχαδάκια. Μίλησα για τη δικιά μου περίπτωση μιας που είναι κοινή πεποίθησις εδώ μέσα πως όσοι ζούμε επαρχία είμεθα τυχεροί που έχουμε στάνταρ δουλειά από γονείς. Αυτά είναι γενικεύσεις. Ναι, υπάρχουν και στα χωριά άτομα με καλό εισόδημα ( δικηγόροι, γιατροί κλπ ) που έχουν και ωραία σπίτια αλλά δεν είναι παντού έτσι. Σταματήστε να βλέπετε τα πάντα άσπρο ή μαύρο. Και η ζωή στη πόλη και στην επαρχία έχουν τα συν και τα πλην τους. Όσο νεώτερος τόσο το καλλίτερο εντός της πόλεως και όσο πρεσβύτερος τόσο καλλίτερα εις την επαρχία.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
και όσο πρεσβύτερος τόσο καλλίτερα εις την επαρχία

Ασθενοφόρο μόνο μην χρειαστείς για κάτι σοβαρό, αν μένεις σε καμιά βαρβάτη επαρχία. Καλύτερα να φωνάξεις κατευθείαν το "τελεταί Μπούκουρας". :P
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,287 μηνύματα.
Τι να την κάνω την ηρεμία και την γαλήνη της επαρχίας αν δεν εχω αρκετές επιλογές σε θέατρο/κινηματογράφο, διασκέδαση γενικά και πρόσβαση σε όλα τα δρώμενα και μέσα; (incl. και αεροδρόμιο να φύγω ανα πάσα στιγμή να κάνω ο,τι θέλω και να πάω όπου θέλω).
Για μένα η επαρχία είναι μια χρυσή φυλακή. Σου δίνει φαινομενικά ηρεμία και γαλήνη και σου παίρνει την ζωή. Για να μην μιλήσω για τους ανθρώπους με τους οποίους συναναστρέφεσαι εκεί και το ευρύτερο περιβάλλον...
Ούτε καν με ελκύει το πλάνο συνταξιοδότησης στην επαρχία που ακούω απο ορισμένους. Δεν ξέρω τι ζωή θέλουν να κάνουν στα γηρατειά, αλλά αν φτάσω σε σημείο να ξυπνάω και απλα να αγναντεύω τα βουνά θα έχω πεθάνει ήδη μέσα μου. :P
Είναι και στον άνθρωπο βέβαια.Εγώ βαριέμαι τόσο εύκολα που θέλω συνεχώς κάτι να με ιντριιγκάρει και οπουδήποτε αλλού θα ήμουν δυστυχισμένη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επαρχια και πάλι επαρχια ...

Ζωντας καποιες μερες Θεσσαλονικη και Αθηνα τον μηνα , πραγματικα ποσο πολύτιμο προσωπικο χρονο χανουν εκει οι ανθρωποι στις μετακινησεις τους ?

Ποιοτητα ζωης καμια ειδικα αν εχεις παιδια που δεν μπορεις ουτε στην γειτονια να τα αφήσεις να βγουν να παίξουν ...

Βεβαια ολο αυτο καθορίζετε και απο τον καθένας μας ως προς τον ορισμο που εχει δώσει για την σημασία της ποιότητας ζως σε συναρτηση με την ποσοτητα αυτης !
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.
πραγματικα ποσο πολύτιμο προσωπικο χρονο χανουν εκει οι ανθρωποι στις μετακινησεις τους ?
ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ

80 ώρες τον μήνα, τον χρόνο 29.000, βγάζοντας σαββατοκυριακα και καμιά άδεια που δεν κουνιέμαι με οασθ ή οχήματα εύκολα.

Εγώ είμαι παιδί βουνισιο, μεγάλωσα σε ένα σημαντικό ποσοστό της ζωης μου σε χωριό. Σε ένα χωριό βεβαια που αποτελείται από 1.200 μόνιμους κατοικους σίγουρα, όπου έχει ένα σούπερ μάρκετ, φαρμακειο, ιατρείο, 3 καφέ μπαρ κτλ. Επίσης είναι μόλις 35 λεπτά από τη Θεσσαλονίκη, δηλαδή είναι εύκολο να βγεις και στη πόλη και να γυρίσεις σπίτι σου. Αυτη ειναι η ιδανική λύση του χωριού για εμένα, να μην εισαι στη πόλη, αλλά να είσαι κοντά.
Το χωριό έχει μια ποιότητα ζωής που δεν μπορούν να τη καταλάβουν όλοι δυστυχώς, αλλά για εμένα είναι πολύ κρίμα που πολλά χωριά ειναι παρατημένα στη μοίρα τους, και κάνουν τη νεολαία να φεύγει από αυτά.. θα ήταν τόσο ωραία αν ελκουσε παραπάνω κόσμο. Πιστευω τα νέα μυαλά θα έβρισκαν τρόπους να κάνουν και τα χωριουδακια άξια ψυχαγωγίας με τον τρόπο τους και ζωής, όπως συμβαίνει σε αρκετά ήδη που έχουν παραπάνω νεολαία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top