Ζωή στην επαρχία

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Δουλειές έτοιμες συνήθως δεν υπάρχουν. Καταρχάς όταν λέμε χωριό δεν εννοούμε απαραίτητα αυτό το παραδοσιακό χωριό που όλοι είναι μία οικογένεια, που υπάρχει η ντοπιολαλιά, αγνοί άνθρωποι με τα χωραφάκια τους, τα ζωάκια τους κλπ. Τα περισσότερα τέτοιου στυλ χωριά όπως το δικό μου αποτελούνται από ανθρώπους που εργάζονται κανονικά εντός της πόλεως απλά για πολλούς λόγους είτε προσωπικής αρεσκείας ( ησυχία κλπ ) είτε οικονομικού προβλήματος ( τα σπίτια σε αυτά τα μέρη τόσο σε ενοίκια όσο και σε αγορά έχουν εξαιρετικά χαμηλές τιμές σε σύγκριση με της πόλεως ) έχουν σπίτι σε τέτοια μέρη. Αν και πράσινο έχει άφθονο, καλλιεργήσιμη έκταση δεν μπορώ να πω ότι έχει ή τουλάχιστον δεν έχει τόση ώστε να χρειαστούν εργατικά χέρια. Θα το είχα αντιληφθεί σίγουρα αν υπήρχε κάτι γιατί είναι προσωπικός μου πόθος να ασχοληθώ και λίγο με αγροτικά.

Παρ'όλα αυτά ούτε γνωρίζονται όλοι μεταξύ τους εδώ ( για την ακρίβεια ούτε ποιοι ζουν στην γειτονιά μου δεν ξέρω καλά καλά ) ούτε μιλάμε με νι και σι ούτε τίποτα. Ούτε ιδιαίτερη επιχειρηματική κίνηση έχει εδώ ώστε να βρεις δουλειές. 2-3 καφέ λειτουργούν που έχουν ξεσκιστεί κιόλας να καλούν την αστυνομία το ένα στο άλλο για δήθεν φασαρία. Καταστήματα στα χωριά δεν στεριώνουν εύκολα. Κλείνουν και ανοίγουν συνεχώς το ένα μετά το άλλο.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,680 μηνύματα.
Αρκετοί πάντως έχουν αφήσει την πρωτεύουσα για την επαρχία, λέτε και αυτοί να μην ξέρουν τίποτα;

Οι πρωτεύουσες τον νομών παρέχουν άνετα όλες τις υπηρεσίες της Αθήνας αλλά εμείς έχουμε μείνει ακόμα στην πολύ παλιά νοοτροπία ότι αν δεν είσαι Αθηναίος σε βλέπουν οι άλλοι σαν άνθρωπο δεύτερης κατηγορίας.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Οπότε δουλειές έτοιμες υπάρχουν, απλά δε θέλουν να τις ακολουθήσουν. Τί λέω εγώ δυο μέρες;
Δουλειές υπάρχουν σε ορισμένες περιπτώσεις ναι,αλλά ένα παιδί που μόχθησε να βγάλει μια σχολή,δύσκολα θα συμβιβαστεί με το να εκτρέφει πχ ζωάκια ή να καλλιεργεί χωράφια.Εξάλλου αυτές οι δουλειές είναι από μόνες του πάρα πολύ σκληρές.Δύσκολα ένα νέο παιδί θα θελήσει να τρώει όλη του τη μέρα στο χωράφι,οργώνοντας,οδηγώντας τρακτέρ,ραντίζοντας.

Οι πρωτεύουσες τον νομών παρέχουν άνετα όλες τις υπηρεσίες της Αθήνας αλλά εμείς έχουμε μείνει ακόμα στην πολύ παλιά νοοτροπία ότι αν δεν είσαι Αθηναίος σε βλέπουν οι άλλοι σαν άνθρωπο δεύτερης κατηγορίας.
Δεν ισχύει για όλες τις πρωτεύουσες νομών.Παράδειγμα είναι η Άμφισσα,πρωτεύουσα του νομού Φωκίδας.Ναι οκ,έχει νοσοκομείο αλλά είναι άθλιο από όλες τις απόψεις.Παραλίγο να χάναμε συγγενικό πρόσωπο εκεί και αν δε το μεταφέραμε Αθήνα,θα το είχαμε χάσει.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,680 μηνύματα.
Δεν ισχύει για όλες τις πρωτεύουσες νομών.Παράδειγμα είναι η Άμφισσα,πρωτεύουσα του νομού Φωκίδας.Ναι οκ,έχει νοσοκομείο αλλά είναι άθλιο από όλες τις απόψεις.Παραλίγο να χάναμε συγγενικό πρόσωπο εκεί και αν δε το μεταφέραμε Αθήνα,θα το είχαμε χάσει.

Στις περισσότερες έχει αλλά το σπουδαιότερο είναι ότι σχεδόν σε όλες τις μεγάλες επιχειρήσεις προτίμησαν οι ιδιοκτήτες σαν έδρα την Αθήνα με μοναδικό στόχο το μεγαλύτερο κέρδος, με αυτό τον τρόπο συνδέθηκε η εργασία αποκλειστικά με την Αθήνα. Σε αυτό το πράγμα συντέλεσαν πολλοί σε όλη την διάρκεια της μεταπολίτευσης τόσο πολιτικοί όσο και δήμαρχοι.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,809 μηνύματα.
Ωραίο να μην έχει κίνηση!!! Δε μπορω τη βαβούρα πλεον.

IMG_20221120_100626.jpg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

IMG_20221120_101511.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Όσο για τη ζωή στην επαρχία, αν και έχω ζήσει σε πόλη, γνωρίζω πολλούς που ζούσαν μικροί σε χωριά και κυρίως κακά λόγια έχω ακούσει. Κουτσομπολιό, κλειστόμυαλοι άνθρωποι, τραμπούκοι συνομήλικοι με "επαρχιώτικη" νοοτροπία και συμπεριφορά(όποιος κατάλαβε κατάλαβε), μεγάλες αποστάσεις για την πόλη, περιορισμός στα χόμπυ κλπ.
Η εξιδανίκευση της επαρχίας μου θυμίζει την εξιδανίκευση από ορισμένους του εξωτερικού, σα μηχανισμός που σε καλμάρει οτι υπάρχει κάτι καλύτερο και ίσως μια μερα πας και σου λύσει όλα τα προβλήματα.

Και στην Αθήνα δεν είμαστε λιγότερο Κατίνες. Ο μόνος λόγος να μη σε σχολιάζει κάποιος είναι να μην υπάρχει κανένα ενδιαφέρον στη ζωή σου. O.k σε χωριό χτυπάει περισσότερο αλλά ουκ ολίγα πισώπλατα σχόλια, ζήλιες και μαχαιρώματα έχω δει. Απλώς το δουλεύεις μέσα σου μέχρι τίποτα να μη σε αφορά.
Κάποιοι νομίζουν α Αθήνα, και γκέι να είμαι δεν πειράζει (παράδειγμα).
Μέρη σαν τον Ωρωπό που λέει ο Devil δε βλέπω λόγο να μην ικανοποιούν έναν νέο άνθρωπο. Ναι, μπορεί να μην έχει δέκα ταϋλανδέζικα, θα ζήσουμε και χωρίς αυτά.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,072 μηνύματα.
"Κι αν είσαστε καλά παιδάκια, πολύ πιθανόν να συναντήσετε και τα στρουμφάκια!"
Γέλασα πάρα πολύ. :laugh:

Καλοκαίρι, Χριστούγεννα και Πάσχα πόσα λεφτά ξόδευε ο πατέρας σου Τζιτζίκο για να σας πάει διακοπές;
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Και στην Αθήνα δεν είμαστε λιγότερο Κατίνες. Ο μόνος λόγος να μη σε σχολιάζει κάποιος είναι να μην υπάρχει κανένα ενδιαφέρον στη ζωή σου. O.k σε χωριό χτυπάει περισσότερο αλλά ουκ ολίγα πισώπλατα σχόλια, ζήλιες και μαχαιρώματα έχω δει. Απλώς το δουλεύεις μέσα σου μέχρι τίποτα να μη σε αφορά.
Κάποιοι νομίζουν α Αθήνα, και γκέι να είμαι δεν πειράζει (παράδειγμα).
Μέρη σαν τον Ωρωπό που λέει ο Devil δε βλέπω λόγο να μην ικανοποιούν έναν νέο άνθρωπο. Ναι, μπορεί να μην έχει δέκα ταϋλανδέζικα, θα ζήσουμε και χωρίς αυτά.
Δε συμφωνώ. Στο χωριό σε ξέρουν όλοι και σχολιάζουν με ποιον βγήκες και τι έκανες, πετυχαίνεις μπροστά σου άτομα που δες θες κλπ. Στην Αθήνα κουτσομπολιό μόνο από τον κύκλο σου να φας, τον οποίο εσύ επιλέγεις. Ακόμα και στην εργασία να αντιμετωπίζεις άσχημες συμπεριφορές μπορείς να πας αλλού.
Κατά τα λοιπά, κανείς δε νοιάζεται για σένα, που έχει βέβαια και τα κακά του αυτό, αλλά είναι και ανακουφιστικό ταυτόχρονα.

Τώρα η αντιμετώπισή σου ως γκέι/λεσβίας/οτιδήποτε είναι πολύ καλύτερη στην Αθήνα, άσχετα από το αν δεν είναι ιδανική ακόμα. Εγώ συχνά βλέπω ζευγαράκια που δε διστάζουν να κρατιούνται από το χέρι ή και να φιλιούνται. Σε πολλά χωριά και μόνο να σου βγει το όνομα είναι κοινωνικός θάνατος. Πατέρας αυτοκτόνησε στη Ρόδο λόγω μπούλινγκ που έτρωγε εξαιτίας του γιου του.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,072 μηνύματα.
Εγώ πάντως έχω συγγενικό πρόσωπο 15 ετών που ακόμα και να μη βγάλει καν το λύκειο, μένει σε παραθαλάσσιο χωριό και έχει έτοιμες αυτή τη στιγμή 4 δουλειές να επιλέξει. Δε βάζω μέσα την επιλογή να σπουδάσει αυτό που θέλει αυτός. 4 έτοιμες δουλειές.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Γέλασα πάρα πολύ. :laugh:

Καλοκαίρι, Χριστούγεννα και Πάσχα πόσα λεφτά ξόδευε ο πατέρας σου Τζιτζίκο για να σας πάει διακοπές;
Ας μην το σχολιάσω αυτό. Θες να πας σε νησί του Αιγαίου και μένεις επαρχία; Κανε ταξίδι να φτάσεις Αθήνα. Αν είσαι νεος και δεν οδηγάς, πρέπει να παρεις ΚΤΕΛ. Ή θα ξεκινήσεις ξημερώματα για να είσαι Πειραιά το πρωί, ή θα πρέπει να μείνεις το προηγούμενο βράδυ Αθήνα. Αν δεν έχεις γνωστούς (εγώ δεν ειχα), πρέπει να μείνεις σε ξενοδοχείο. Στην επιστροφή; Άντε πάλι παρε ΚΤΕΛ, φτάνεις σπίτι σου το βράδυ ή στην χειρότερη την επόμενη μέρα. Πρέπει να πας κάπου με αεροπλάνο; Άντε πάλι τα ίδια. Οκ, προσωπικά δεν έχω κανένα παράπονο που πηγαινα κάθε καλοκαίρι Πηλιο αλλά πηγαινα κάθε καλοκαίρι Πήλιο. Όλοι οι γνωστοί μου από Αθήνα έχουν γυρίσει όλα τα νησιά. Για τα ταξίδια στο εξωτερικό ας μην το σχολιάσω. Ας είναι καλά οι φίλοι μου στη Θεσσαλονίκη που με εχουν φιλοξενήσει τόσες φορες. Και δεν έμενα καν σε χωριό,έτσι; Έμενα σε πόλη στην επαρχία.
Εγώ πάντως έχω συγγενικό πρόσωπο 15 ετών που ακόμα και να μη βγάλει καν το λύκειο, μένει σε παραθαλάσσιο χωριό και έχει έτοιμες αυτή τη στιγμή 4 δουλειές να επιλέξει. Δε βάζω μέσα την επιλογή να σπουδάσει αυτό που θέλει αυτός. 4 έτοιμες δουλειές.
Οκει, αλλά αυτός δεν είναι ο κανόνας. Δεν ξέρω πως προκύπτει ότι όλοι είναι πλούσιοι στην επαρχία. Οι περισσότεροι φίλοι μου έχουν φύγει είτε Αθήνα/Θεσσαλονίκη είτε εξωτερικό, και ξαναλέω ότι δεν μένω καν σε χωριό.

Καιι για να επιστρέψω στο αρχικό θέμα :P Η Δάφνη πως σας φαίνεται σαν περιοχή; Έχω ακούσει ότι είναι σχετικά ήσυχη και δεν είναι τόσο αποπνικτική όσο το Παγκράτι πχ. Έχει και μετρό.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Γέλασα πάρα πολύ. :laugh:

Καλοκαίρι, Χριστούγεννα και Πάσχα πόσα λεφτά ξόδευε ο πατέρας σου Τζιτζίκο για να σας πάει διακοπές;
0€ γιατί ΔΕΝ πηγαίναμε διακοπές...

Πέτυχες κι εσύ την περίπτωση παιδιού που οι πρώτες ever διακοπές που πήγε (χειμώνα-καλοκαίρι) ήταν όταν πήγε σε σπίτι φίλου του στα 18...
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,072 μηνύματα.
0€ γιατί ΔΕΝ πηγαίναμε διακοπές...
Ακριβώς αυτό ήταν το point μου. Όταν μένεις στην εξοχή δε χρειάζεται να στριμώχνεσαι σε αεροπλάνα και βαπόρια για να πας λάχα λάχα 15 μέρες διακοπές και να δίνεις μισθούς 2 μηνών.. Είσαι ήδη διακοπές όλο το χρόνο. Αυτό δεν είναι σημαντικό;

Δεν ξέρω πως προκύπτει ότι όλοι είναι πλούσιοι στην επαρχία.
Δεν είπα οτι είναι πλούσιοι, είπα οτι υπάρχουν τόσοι συγγενείς και φίλοι και γείτονες που μια δουλειά τουλάχιστον θα τη βρει, γιατί κοιτάνε να παίρνουν τους γνωστούς τους. Το θεωρείς λίγο να φτάσεις 18 χρονών, να μη θες ή να μην μπορείς να σπουδάσεις και με μηδενική εμπειρία, γνώση και προϋπηρεσία, μόνο επειδή είσαι ο γιος ή η κόρη του τάδε, να έχεις μισθό που άλλοι φτάνουν 25 χρονών με σπουδές και ψάξιμο να βγάζουν;
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό ήταν το point μου. Όταν μένεις στην εξοχή δε χρειάζεται να στριμώχνεσαι σε αεροπλάνα και βαπόρια για να πας λάχα λάχα 15 μέρες διακοπές και να δίνεις μισθούς 2 μηνών.. Είσαι ήδη διακοπές όλο το χρόνο. Αυτό δεν είναι σημαντικό;
Ναι, είναι υπέροχο συναίσθημα να μην έχεις τα λεφτά ή τον χρόνο για να πας σε ταξίδια :) Λες "πόσο υπέροχα είναι που μένω στην εξοχή και είμαι ήδη διακοπές, άσχετα που δουλεύω κάθε μέρα όλη μέρα, βλέπω τις ίδιες φάτσες πρωί-βράδυ και δεν μου μένει φράγκο ούτε για να πάω στον φούρνο απέναντι"...

Θα τρελαθουμε τελείως εδώ μέσα!
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,827 μηνύματα.
Εγώ πάντως έχω συγγενικό πρόσωπο 15 ετών που ακόμα και να μη βγάλει καν το λύκειο, μένει σε παραθαλάσσιο χωριό και έχει έτοιμες αυτή τη στιγμή 4 δουλειές να επιλέξει. Δε βάζω μέσα την επιλογή να σπουδάσει αυτό που θέλει αυτός. 4 έτοιμες δουλειές.
Επειδή εσύ έχεις ένα μικρό δείγμα ενός συγγενή που μένει στη επαρχία και έχει έτοιμη δουλειά, δεν σημαίνει ότι είναι δεδομένο για τους κατοίκους της επαρχίας.
Καλοκαίρι, Χριστούγεννα και Πάσχα πόσα λεφτά ξόδευε ο πατέρας σου Τζιτζίκο για να σας πάει διακοπές;
Ακριβώς αυτό ήταν το point μου. Όταν μένεις στην εξοχή δε χρειάζεται να στριμώχνεσαι σε αεροπλάνα και βαπόρια για να πας λάχα λάχα 15 μέρες διακοπές και να δίνεις μισθούς 2 μηνών.. Είσαι ήδη διακοπές όλο το χρόνο. Αυτό δεν είναι σημαντικό;
Μέγα λάθος αυτή η σκέψη για εμάς τους επαρχιώτες και νησιώτες ότι είμαστε σε διακοπές όλο το χρόνο, εμείς δεν το σκεφτόμαστε έτσι, το σπίτι είναι σπίτι, εκεί κοντά δουλεύεις, έχεις υποχρεώσεις κτλ δεν νιώθουμε καθόλου ότι είμαστε σε διακοπές ακόμη και αν είμαστε κοντά από τη θάλασσα ή από φύση. Εμείς στα νησιά έχουμε πήξει από κόσμο τα καλοκαίρια και δεν θέλουμε εμείς οι ντόπιοι να πάμε κάπου για μπάνιο ή για φαγητό στο ελευθέρο χρόνο επειδή είτε θα βρούμε κίνηση στο δρόμο ή θα έχει κόσμο εκεί στη παραλία

Άσε που για να πάμε κάπου πρέπει να δώσουμε έως και διπλάσια μεταφορικά από ότι σε σχέση με τους κάτοικους πόλεων που έχουν αεροδρόμιο με πολλές συνδέσεις σε διάφορες χώρες ή λιμάνια όπως το Πειραιά.
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Δε συμφωνώ. Στο χωριό σε ξέρουν όλοι και σχολιάζουν με ποιον βγήκες και τι έκανες, πετυχαίνεις μπροστά σου άτομα που δες θες κλπ. Στην Αθήνα κουτσομπολιό μόνο από τον κύκλο σου να φας, τον οποίο εσύ επιλέγεις. Ακόμα και στην εργασία να αντιμετωπίζεις άσχημες συμπεριφορές μπορείς να πας αλλού.
Κατά τα λοιπά, κανείς δε νοιάζεται για σένα, που έχει βέβαια και τα κακά του αυτό, αλλά είναι και ανακουφιστικό ταυτόχρονα.

Τώρα η αντιμετώπισή σου ως γκέι/λεσβίας/οτιδήποτε είναι πολύ καλύτερη στην Αθήνα, άσχετα από το αν δεν είναι ιδανική ακόμα. Εγώ συχνά βλέπω ζευγαράκια που δε διστάζουν να κρατιούνται από το χέρι ή και να φιλιούνται. Σε πολλά χωριά και μόνο να σου βγει το όνομα είναι κοινωνικός θάνατος. Πατέρας αυτοκτόνησε στη Ρόδο λόγω μπούλινγκ που έτρωγε εξαιτίας του γιου του.

Μπορείς να αλλάξεις δουλειά αλλά παρόμοιες καταστάσεις θα βρίσκεις παντού εκτός αν είσαι πολύ τυχερός (που μου έχει τύχει μια φορά να πηγαίνω στη δουλειά σα να πηγαίνω σε καφετέρια αλλά ήταν μόνο μια φορά, σε μια σύμβαση, για λίγους μήνες και πάλι όχι ιδανικά αλλά καλά).
Νομίζεις πως το τελευταίο δε θα μπορούσε να είχε συμβεί σε κάποιο προάστιο της Αθήνας; Λίγα έχουμε δει με κακοποιήσεις και γυναικοκτονίες και εδώ;
Άσε τα τελευταία χρόνια αλλά και πρόσφατα έχω αντιμετωπίσει πράγματα που με έχουν σοκάρει. Στην Αθήνα, που αν γίνονταν στην επαρχία θα λέγαμε επαρχία είναι, υπάρχει φθόνος, κλειστά μυαλά κ.λπ. κ.λπ. Και δεν είμαι και μικρή να πεις τώρα μαθαίνω τον κόσμο.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό ήταν το point μου. Όταν μένεις στην εξοχή δε χρειάζεται να στριμώχνεσαι σε αεροπλάνα και βαπόρια για να πας λάχα λάχα 15 μέρες διακοπές και να δίνεις μισθούς 2 μηνών.. Είσαι ήδη διακοπές όλο το χρόνο. Αυτό δεν είναι σημαντικό;


Μένεις στην εξοχή -> δεν χρειάζεται να κουνηθείς για να δεις εξοχή.
Το μένεις στην εξοχή -> δεν χρειάζεται να κουνηθείς για να κάνεις διακοπές παίρνει ως δεδομένα πολλά πράγματα που δεν είναι.
Πχ. ότι διακοπές = εξοχή ή ότι το να άλλαξεις κάποιες μέρες παραστάσεις είναι αχρείαστο αν έχεις την εξοχή κοντά.
Οπουδήποτε και να μένεις, συνήθως στις διακοπές σου (στις άδειες σου για να 'μαι πιο ακριβής) θες να δεις κάτι διαφορετικό, κι αυτό το διαφορετικό για τον επαρχιώτη/χωριάτη μπορεί και να είναι μια μεγάλη πόλη πχ.
'Η και μια άλλη εξοχή στην τελική.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,680 μηνύματα.
Τώρα η αντιμετώπισή σου ως γκέι/λεσβίας/οτιδήποτε είναι πολύ καλύτερη στην Αθήνα, άσχετα από το αν δεν είναι ιδανική ακόμα. Εγώ συχνά βλέπω ζευγαράκια που δε διστάζουν να κρατιούνται από το χέρι ή και να φιλιούνται. Σε πολλά χωριά και μόνο να σου βγει το όνομα είναι κοινωνικός θάνατος. Πατέρας αυτοκτόνησε στη Ρόδο λόγω μπούλινγκ που έτρωγε εξαιτίας του γιου του.

Υπάρχει και η αντίθετη άποψη δηλαδή να γίνεις με κάτι τέτοια σούπερ σταρ όπως παράδειγμα ο Ρουβάς που εμφανιζόταν παλιότερα 1998 δημόσια με φούστα.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό ήταν το point μου. Όταν μένεις στην εξοχή δε χρειάζεται να στριμώχνεσαι σε αεροπλάνα και βαπόρια για να πας λάχα λάχα 15 μέρες διακοπές και να δίνεις μισθούς 2 μηνών.. Είσαι ήδη διακοπές όλο το χρόνο. Αυτό δεν είναι σημαντικό;

Διακοπές συνήθως εννοούμε σπάσιμο της ρουτίνας, να δούμε νέα μέρη, να αλληλεπιδράσουμε με άλλους ανθρώπους κλπ.

Δεν αρκεί απλώς το ωραίο τοπίο. Που και να αρκούσε, δε νομίζω μια κωμόπολη στα Γρεβεννά να συγκρίνεται με τη Σύρο πχ ή τη Φλωρεντία :P

Επίσης το τι θέλει ο καθένας στις διακοπές του είναι εντελώς υποκειμενικό. Μπορεί κάποιος να θέλει απλώς ησυχία, οπότε πράγματι η εξοχή είναι μια χαρά. Άλλος μπορεί να θέλει όμως να πάει σε θέατρα, μουσεία, σε κλαμπ κλπ. Άρα γι αυτόν το να μένει Αθήνα ή Θεσσαλονίκη είναι καλύτερο. Δηλαδή το επιχείρημά σου μπορεί και να αντιστραφεί.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Δεν αρκεί απλώς το ωραίο τοπίο. Που και να αρκούσε, δε νομίζω μια κωμόπολη στα Γρεβεννά να συγκρίνεται με τη Σύρο πχ ή τη Φλωρεντία :P
Ειδικά αν σκεφτείς ότι ακόμη και τα Γρεβενά, κοτζαμ πρωτεύουσα νομού, μπορεί να θεωρηθεί κι αυτή καταχρηστικά ως κωμόπολη... με 13.000 κατοίκους :laugh:
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,072 μηνύματα.
Ναι, είναι υπέροχο συναίσθημα να μην έχεις τα λεφτά ή τον χρόνο για να πας σε ταξίδια :) Λες "πόσο υπέροχα είναι που μένω στην εξοχή και είμαι ήδη διακοπές, άσχετα που δουλεύω κάθε μέρα όλη μέρα, βλέπω τις ίδιες φάτσες πρωί-βράδυ και δεν μου μένει φράγκο ούτε για να πάω στον φούρνο απέναντι"...

Θα τρελαθουμε τελείως εδώ μέσα!
Όταν ήσουν παιδάκι δεν είχες χρόνο ή δούλευες; Μήπως περνούσες 3 μήνες του καλοκαιριού έξω στο δρόμο ή στα δάση, τα βουνά με τους φίλους σου να παίζεις; Ξέρεις τί κάνουν τα παιδιά της πόλης που δεν πάνε διακοπές; Κάθονται στο γκαράζ του σπιτιού τους και βαράνε την μπάλα στον τοίχο. Θεϊκό.
Επειδή εσύ έχεις ένα μικρό δείγμα ενός συγγενή που μένει στη επαρχία και έχει έτοιμη δουλειά, δεν σημαίνει ότι είναι δεδομένο για τους κατοίκους της επαρχίας.
Ποιος στην επαρχία δεν έχει δουλειά; Ο γονιός δεν έχει ένα μαγαζί, μια εταιρεία, μια βιοτεχνία; Πώς ζει; Σε αυτή τη δουλειά δεν μπορεί να δουλέψει το παιδί του στα 18 του ΑΝ ΘΕΛΕΙ χωρίς προϋπηρεσία, σπουδές και συνεντεύξεις; Για να μην πω για τα χωράφια που όλοι έχουν και μπορούν να τα εκμεταλλευτούν ή για τα έξτρα σπίτια που μπορούν να νοικιάζουν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top