Ζωή χωρίς sex!

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ πάντως σε φάσεις που δεν μπορώ να έχω έρωτα, επειδή δεν υπάρχει κάποιος να ερωτευτώ/να είμαι ερωτευμένη, ενίοτε (όχι συχνά κι όχι όποτε είμαι σε τέτοια περίοδο, έχει υπάρξει και περίοδος που απλά δεν έκανα τίποτα) κάνω σεξ κυρίως για το σεξ, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως δεν υπάρχει κανένα συναισθηματικό υπόβαθρο, αφού επιλέγω ανθρώπους που αγαπώ κι εκτιμώ για να το κάνω αυτό, αλλά με τους οποίους δεν είμαι ερωτευμένη, ούτε μπορώ να συνυπάρξω ερωτικά. Δεν θα μπορούσα όμως να κάνω κάτι τέτοιο με κάποιον άγνωστο ή κάποιον που ξέρω ελάχιστα. Κι ενώ αυτό δεν με καλύπτει απόλυτα, στις φάσεις που το επιλέγω τελικά, νιώθω πως λειτουργεί θετικά επάνω μου.

Αλλά πάντα μου λείπει ο έρωτας. Μου λείπει η οικειότητα που έχει ένα κορμί που αγαπάς πολύ και θέλεις τρελά και το νιώθεις δικό σου.. Μου λείπει η συναισθηματική και διανοητική επαφή που έχεις με κάποιον που έχεις ερωτευτεί παράφορα, μου λείπει το να νιώθω πως υπάρχει μια αγκαλιά που μπορώ μέσα της να νιώσω πλήρης κι ολοκληρωμένη.. και γυναίκα. Οπότε προφανώς ο έρωτας έχει μεγαλύτερη σημασία από το σεξ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Kajira:
κάνω σεξ κυρίως για το σεξ, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως δεν υπάρχει κανένα συναισθηματικό υπόβαθρο, αφού επιλέγω ανθρώπους που αγαπώ κι εκτιμώ για να το κάνω αυτό, αλλά με τους οποίους δεν είμαι ερωτευμένη, ούτε μπορώ να συνυπάρξω ερωτικά.


Πολύ ενδιαφέρουσα άποψη αυτή. Ουσιαστικά μας λες πως κάνεις έρωτα με κάποιον για τον οποίον τρέφεις φιλικά αισθήματα (αγαπώ κι εκτιμώ χωρίς να είμαι ερωτευμένος = φίλος ή κάνω λάθος; ). Δεν διαφέρει λοιπόν πολύ με την άποψη που έχω διατυπώσει, ότι δηλαδή σε περίπτωση που δεν θα μπορούσε κανείς να έχει σεξουαλική επαφή με το σύντροφό του για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα, θα μπορούσε να βρει ένα αποκούμπι σε κάποιον, υπό τις προϋποθέσεις που αναφέρει η συνομιλήτρια, με σκοπό να περιμένει το σύντροφό του.

Αυτή η άποψη πάλι θεωρείται ηθικά επιλήψιμη από πολλούς και κάποιες συνομιλήτριες έγραψαν πως θα προτιμούσαν ο σύντροφός τους να πάει με μια πόρνη για να ξεδώσει, πράγμα που εγώ θεώρησα ως άτοπο, παρά να κάνει μια τέτοια σχέση, αφού κάτι τέτοιο δεν θα το ανέχονταν γιατί θα τις πλήγωνε. Ο Λόρυ πάλι το είχε αποκαλέσει "μοιχεία" και το θεωρούσε βαρύτερο ηθικό ολίσθημα της πορνείας (αν δεν έχω καταλάβει καλά φίλε συμπάθα με, δεν θέλω ν' αρχίσουμε πάλι τα ίδια).

Η συζήτηση πιθανώς παίρνει ενδιαφέρουσα τροπή, ή τείνει να εξελιχθεί σε νέο θέμα...

Θα δεχόσασταν αυτό που λέει η Kajira ως εναλλακτική λύση; Ακόμη κι αν δεν έχετε κάποιον σύντροφο, θα κάνατε ποτέ έρωτα με κάποιον που απλά εκτιμούσατε κι αγαπούσατε (πολύ κοντά στον ορισμό του "φίλου" δηλαδή);

Σίγουρα πάντως εκείνο που νιώθεις όταν κάνεις έρωτα ενώ είσαι ερωτευμένος, με τις ενδορφίνες να κατακλύζουν τον εγκέφαλο, είναι παραπάνω από σεξ, είναι trip!!! Ποιος μπορεί αυτό να το ανταλλάξει με οτιδήποτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πολύ ενδιαφέρουσα άποψη αυτή. Ουσιαστικά μας λες πως κάνεις έρωτα με κάποιον για τον οποίον τρέφεις φιλικά αισθήματα (αγαπώ κι εκτιμώ χωρίς να είμαι ερωτευμένος = φίλος ή κάνω λάθος; ). Δεν διαφέρει λοιπόν πολύ με την άποψη που έχω διατυπώσει, ότι δηλαδή σε περίπτωση που δεν θα μπορούσε κανείς να έχει σεξουαλική επαφή με το σύντροφό του για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα, θα μπορούσε να βρει ένα αποκούμπι σε κάποιον, υπό τις προϋποθέσεις που αναφέρει η συνομιλήτρια, με σκοπό να περιμένει το σύντροφό του.

:redface::redface::redface:

Δεν ξέρω πως θα αποκαλούσα μια τέτοια σχέση, αλλά μάλλον προς το "φιλία" γέρνει. Ο ενδοιασμός μου προκύπτει από το ότι θεωρώ πως η λέξη "σεξ" δεν χωρά στη λέξη "φιλία". Άπαξ και υπάρξει σεξ, δεν υπάρχει απλή φιλία, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Για κάποιο "μυστήριο" λόγο μου ήταν πάντα πολύ εύκολο να δημιουργήσω τέτοιες "φιλίες" αν ήθελα, συνήθως με άντρες τους οποίους σε πρώτη φάση ερωτεύτηκα παράφορα, αλλά τελικά η ερωτική μας σχέση δεν τσούλησε για διάφορους λόγους (κι αυτός είναι ένας ακόμα λόγος που δεν μπορώ να τους αποκαλέσω απλά ..φίλους :redface:)

Και πάντως προσωπικά δεν τους βλέπω σαν αποκούμπι. Το σεξ με αυτούς δεν είναι δεδομένο και δεν αποτελεί σταθερό στοιχείο της σχέσης μας, η οποία κατά τα άλλα είναι μια πολύ καλή φιλία, όπου ο ένας εμπιστεύεται τον άλλο για τα πάντα, ενώ αν αυτή η σχέση εκτεθεί στο μάτι κάποιου τρίτου, άσχετου παρατηρητή, θα θεωρηθεί πως είναι απλά μια καλή φιλική σχέση ανάμεσα σε δύο άτομα αντίθετου φύλου. Περνώντας ο χρόνος, πάντα έρχεται μια στιγμή που είτε λόγω συνθηκών είτε λόγω προσωπικών συγκυριών του ενός ή του άλλου, το σεξ σταματά και μένει μόνο η φιλία, μια φιλία που εγώ την νιώθω φοβερά πολύτιμη και βαθιά, αφού στον άλλο στο μεταξύ έχω ανοίξει την καρδιά μου με τρόπο που σίγουρα δεν θα άνοιγα σε κάποιον με τον οποίο θα είχα καθαρά ερωτική σχέση, επειδή θα φοβόμουν μην τον πληγώσω. Κι αυτό το δέσιμο και το συναίσθημα δεν μου φεύγει ποτέ, ακόμα κι αν κάνουμε μήνες ή χρόνια να μιλήσουμε.. και ξέρω πως είναι αμφίδρομο!

(Και επίσης ναι συμφωνώ, πως είναι ηθικά επιλήψιμο. Δεν ήμουν σίγουρη πως έκανα καλά που επέλεξα να το γράψω, από την άλλη όμως αυτή είμαι, δεν το έχω στην ουσία μετανιώσει και δεν βρίσκω κάποιο λόγο να το κρατήσω κρυφό, άλλο που λίγο ντρέπομαι! :redface:)

Σίγουρα πάντως εκείνο που νιώθεις όταν κάνεις έρωτα ενώ είσαι ερωτευμένος, με τις ενδορφίνες να κατακλύζουν τον εγκέφαλο, είναι παραπάνω από σεξ, είναι trip!!! Ποιος μπορεί αυτό να το ανταλλάξει με οτιδήποτε.

Συμφωνώ απόλυτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Με την ίδια λογική που δεν μπορείς να είσαι ικανοποιημένος κάνοντας ωμό σεξ, διεγείροντας δηλαδή μόνο τα κατώτερα τμήματα του εγκεφάλου, μπορεί να συμβεί να νιώσεις άσχημα αν διεγείρονται μόνο τ' ανώτερα, έστω και για κάποιο επαρκές χρονικό διάστημα, όπως το ένα έτος που συζητάμε. Κάθε άνθρωπος έχει τις αντοχές του και δεν θα πρέπει να κρίνουμε τόσο αυστηρά κάποιον που δεν αντέχει όσο εμείς.
Κατι μου λεει οτι τα ανωτερα κεντρα, μας "γεμιζουν" βαθυτερα και χρονικα περισσοτερο απο τα κατωτερα. Ειναι οπως οταν μας γεμιζει ενα επαγγελμα, οταν μας γεμιζει το να κανουμε καποιον ευτυχισμενο, οταν ειμαστε υπερηφανοι γονεις κλπ. Δινουν νοημα στη ζωη γενικοτερα. Τα κατωτερα κεντρα οσο και να μας δινουν ευχαριστηση, ειναι της στιγμης και ξεθωριαζει πριν πουμε "αφήχθειν" :P Φυσικα και αυτα θελουμε να καλυπτονται, αλλά ισως αντιμετωπιζονται πιο ευκολα απο οτι τα ανωτερα.

Μήπως οι συνομιλητές που μιλάνε για στερητικά κεφαλοχτυπήματα ενισχύουν αυτό που λέω;
Tσου. :P

Αλήθεια αγαπητοί μου, τι σας λείπει περισσότερο, το σεξ ή ο έρωτας; Μήπως το μαγικό άγγιγμα του Απείρου που νιώθουμε όταν λειτουργούν και τα δυο εν αρμονία;
Με τη σειρα που τα εγραψες, ξεκινανε απο το κατωτερο στο ανωτερο. Ισως το τι λειπει περισσοτερο στον καθενα, εχει καποια διαφορετικη σημασια γιαυτον.

Πολύ ενδιαφέρουσα άποψη αυτή. Ουσιαστικά μας λες πως κάνεις έρωτα με κάποιον για τον οποίον τρέφεις φιλικά αισθήματα (αγαπώ κι εκτιμώ χωρίς να είμαι ερωτευμένος = φίλος ή κάνω λάθος; ). Δεν διαφέρει λοιπόν πολύ με την άποψη που έχω διατυπώσει, ότι δηλαδή σε περίπτωση που δεν θα μπορούσε κανείς να έχει σεξουαλική επαφή με το σύντροφό του για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα, θα μπορούσε να βρει ένα αποκούμπι σε κάποιον, υπό τις προϋποθέσεις που αναφέρει η συνομιλήτρια, με σκοπό να περιμένει το σύντροφό του.
Ολα εξαρτωνται απο την αντιληψη που εχει ο καθενας για ολα αυτα. Ξαναλεω ομως, οτι μη ξεγελιομαστε οτι το "αποκουμπι" ειναι το σεξ με τον ορισμο που ειχες δωσει.Μπορει να μην ειναι οσο κατω οσο με μια αγνωστη, αλλα ουτε τελικα μπορεις να πεις οτι κανεις το σεξ οπως το θελεις. Αρα το κανεις για να εκτονωσεις ορμες περισσοτερο, και βολευει να γινει με γνωστα ατομα που εκτιμαμε. Αλλωστε, στην περιπτωση που ειχαμε θεσει αρχικα, ο ερωτας δε λειπει απο το ατομο μας. Το σεξ λειπει μονο. Και αυτο θα ψαξουν καποιοι, αλλά γιατι να το κανουν με αγνωστο και οχι με γνωστο ; ;) Δεν αλλαζει ομως το γεγονος οτι δεν εφερε ο ερωτας και η ελξη τον φιλο κοντα μας, αλλα η ιδια η ορμη για σεξ. ;) Και δεν εννοω οτι δεν θα υπαρχει μια καποια ελξη, αλλα οτι ηταν ενας γνωστος,ενας φιλος, και μεχρι εκει.

Αυτή η άποψη πάλι θεωρείται ηθικά επιλήψιμη από πολλούς και κάποιες συνομιλήτριες έγραψαν πως θα προτιμούσαν ο σύντροφός τους να πάει με μια πόρνη για να ξεδώσει, πράγμα που εγώ θεώρησα ως άτοπο, παρά να κάνει μια τέτοια σχέση, αφού κάτι τέτοιο δεν θα το ανέχονταν γιατί θα τις πλήγωνε.
Αυτο το λενε μαλλον γιατι οι γυναικες ενδιαφερονται περισσοτερο (αλλα οχι αποκλειστικα) για συναισθηματικά "κερατα" , παρα σωματικα.

Ο Λόρυ πάλι το είχε αποκαλέσει "μοιχεία" και το θεωρούσε βαρύτερο ηθικό ολίσθημα της πορνείας (αν δεν έχω καταλάβει καλά φίλε συμπάθα με, δεν θέλω ν' αρχίσουμε πάλι τα ίδια).
Η μοιχεια αναφερθηκε απο εσενα, και διαφωνησα οτι ειναι ιδιου βαρους λαθος, με την πορνεια (την οποια μετεπειτα αντικατεστησες με την μαστροπεια, που ειναι αλλο πραγμα).Το γιατι δεν ειναι ιδιου βαρους λαθη, τα παμε.

Σίγουρα πάντως εκείνο που νιώθεις όταν κάνεις έρωτα ενώ είσαι ερωτευμένος, με τις ενδορφίνες να κατακλύζουν τον εγκέφαλο, είναι παραπάνω από σεξ, είναι trip!!! Ποιος μπορεί αυτό να το ανταλλάξει με οτιδήποτε;
Ισως οσοι δε το εχουν γνωρισει, γιατι γνωριζουν μονο το πιο επιφανειακο σεξ, οποτε και αυτο αναζητουν θεωρωντας οτι ειτε δεν υπαρχει κατι αλλο, ειτε οτι ειναι δυσκολο να βρεθει. Κι αν στον ερωτα προσθεσεις και την αγαπη, ακομα πιο ψηλα.
-------------------

Φιλια και σεξ ; Χμ...σιγουρα συνυπαρχουν ; Το ιδιο πραγμα εννοουμε με τη λεξη φιλια ; Το "when Harry met Sally" μουρθε στο νου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Τωρα δηλαδή μου λές ότι μια γυναίκα με έναν άντρα μπορούν να συκριθούν στο θέμα της αντοχής?
Δεν έχω ακούσει έναν !!!!!!Αντρα να έχει αντισταθεί έναν πειρασμό...!
Μπορεί σε περίπτωση αρρώστειας να κρατηθεί αλλά και πάλι θα είναι για λίγο...
Ενώ η γυναίκα μπορεί να κρατηθεί όταν αγαπάει αληθινα όχι μόνο για έναν χρόνο αλλά και για πολύ περισσόερο
Ο άντρας μου. Για πολλούς μήνες.(περισσότερους από 3)
Είναι άδικο να τσουβαλιάζεις όλους τους άντρες και να τους βάλεις στην κατηγορία «δεν μπορώ χωρίς σεξ καθε... (βαλτε εσεις εναν αριθμο)" ή "δεν μπορω να αντισταθω στον πειρασμο".

Τι θα πει πειρασμός? Τι θα πει δεν μπορώ? Όλα τα μπορούμε αρκεί να πειστούμε ότι αξίζει τον κόπο… (εδώ κάνουμε κόπο για πολύ λιγότερο σημαντικά πράγματα….)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δεν έχω ακούσει έναν !!!!!!Αντρα να έχει αντισταθεί έναν πειρασμό...!

Μάλλον δεν έμαθες ν' ακούς τους άντρες. Λόρυ, εκείνο τον ορισμό του αφορισμού, μπορείς να μας τον ξαναποστάρεις να γουστάρουμε;:hehe:

Μπορεί σε περίπτωση αρρώστειας να κρατηθεί αλλά και πάλι θα είναι για λίγο...

Επιμένεις να πιστεύεις ότι γνωρίζεις το οτιδήποτε για τους άντρες; Και πάλι λοιπόν η λογική "όλοι οι άντρες είναι τέτοιοι κι αλλιώτικοι ενώ..."

Ενώ η γυναίκα μπορεί να κρατηθεί όταν αγαπάει αληθινα όχι μόνο για έναν χρόνο αλλά και για πολύ περισσόερο


...ενώ οι γυναίκες είναι καλές, ηθικές κι αγγελικά πλασμένες.

Μπορεί μια τέτοια άποψη να έχει την απαίτηση να λάβει μέρος σε εποικοδομητικό διάλογο; Να ληφθεί υπόψιν στα σοβαρά; Δεν είναι κατά βάθος σοβινιστική, αιδιοκρατική και προσβλητική όσο κι επιφανειακή; Αν εγώ γράψω ότι οι γυναίκες είναι μόνο για την κουζίνα (που φυσικά δεν το πιστεύω, παράδειγμα φέρνω) ή μόνο για το κρεββάτι, ή όλες άπιστες κατά πώς λέει ο Ζαγοραίος
"Όλες είσαστε ίδιες, ΙΔΙΕΣ, στην καρδιά, στο μυαλό και στις συνήθειες" :music:
(δέκα χιλιάδες πιάτα μιλάμε δικέ μου) :drunk: θα είμαι μετά φρικτός φαλλοκράτης και δενξερωτί; Άρχισε να γίνεται ενοχλητική αυτή η γενίκευση, από όποια πλευρά κι αν ακούγεται. Οι γυναίκες διαμαρτύρονται και κάνουν τα ίδια...

Πότε θα μάθουμε να βλέπουμε το υποτιθέμενο αντικείμενο της αγάπης μας ως άνθρωπο κι όχι ως γουρούνι εκ προοιμίου; Μπορούμε να πείσουμε ότι έχουμε καλές προθέσεις έναντι του άλλου φύλου όταν το αντιμετωπίζουμε έτσι; Είναι της μόδας αυτή η αντιμετώπιση; Μας κάνει να αισθανόμαστε πως κάτι λέμε όταν δεν έχουμε τίποτε στο μυαλό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
...ενώ οι γυναίκες είναι καλές, ηθικές κι αγγελικά πλασμένες.

επ!υπερβολες!
κατσε ντε!
οι γυναικες δεν ξυπνανε το πρωι και θελουν σεξ!
πως να το κανουμε....λειτουργουμε διαφορετικα απο τους αντρες....ειτε μας/σας αρεσει ειτε οχι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Νεράιδα να με συγχωρεί η χάρη σου, αλλά εγώ έχω ξυπνήσει πολλάκις με τρελές ορέξεις για σεξ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Νεράιδα να με συγχωρεί η χάρη σου, αλλά εγώ έχω ξυπνήσει πολλάκις με τρελές ορέξεις για σεξ! :D

ε υπαρχουν και εξαιρεσεις!:P
τωρα σοβαρα....δηλαδη θεωρεις οτι ειναι κανονας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ξέρω κι άλλες αρκετές πάντως, αν και μάλλον δεν ισχύει για τις περισσότερες (δεν έχω κάνει και γκάλοπ :P). Αλλά παραδόξως είχα τουλάχιστον δύο εραστές που το πρωί μόνο το σεξ δεν σκεφτόντουσαν (και το έχω ακούσει από πολλούς άλλους πως κακώς τους αντιμετωπίζουν σαν μηχανές του σεξ. Είναι όλα θέμα διάθεσης και στιγμής - και θεωρώ πως δίκιο έχουν). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
επ!υπερβολες!
κατσε ντε!
οι γυναικες δεν ξυπνανε το πρωι και θελουν σεξ!
πως να το κανουμε....λειτουργουμε διαφορετικα απο τους αντρες....ειτε μας/σας αρεσει ειτε οχι....

Τελικά το πρόβλημα είναι να αποδείξουμε ότι εγώ ειρωνεύομαι; Γιατί δεν διαβάζουμε καλύτερα τι γράφει ο άλλος;

Όσο για τις γυναίκες το πρωί, συγνώμη αλλά έχω διαφορετικές παραστάσεις, μάλλον δεν γνωρίσαμε τις ίδιες γυναίκες. Πάντως, όλες όσες γνώρισα έχουν ξυπνήσει με διάθεση για σεξ, φυσικά όχι κάθε μέρα. Οι γενικεύσεις συνεχίζονται και πάντα από γυναίκες...εννοώ την παρούσα συζήτηση, για να μη θεωρηθεί ότι κι εγώ γενικεύω.

Επιμένεις να πιστεύεις ότι γνωρίζεις το οτιδήποτε για τους άντρες; Και πάλι λοιπόν η λογική "όλοι οι άντρες είναι τέτοιοι κι αλλιώτικοι ενώ..."
...ενώ οι γυναίκες είναι καλές, ηθικές κι αγγελικά πλασμένες.


Μπορεί μια τέτοια άποψη να έχει την απαίτηση να λάβει μέρος σε εποικοδομητικό διάλογο; Να ληφθεί υπόψιν στα σοβαρά; Δεν είναι κατά βάθος σοβινιστική, αιδιοκρατική και προσβλητική όσο κι επιφανειακή;

Πότε θα μάθουμε να βλέπουμε το υποτιθέμενο αντικείμενο της αγάπης μας ως άνθρωπο κι όχι ως γουρούνι εκ προοιμίου; Μπορούμε να πείσουμε ότι έχουμε καλές προθέσεις έναντι του άλλου φύλου όταν το αντιμετωπίζουμε έτσι; Είναι της μόδας αυτή η αντιμετώπιση; Μας κάνει να αισθανόμαστε πως κάτι λέμε όταν δεν έχουμε τίποτε στο μυαλό;

Με αναγκάζετε να ξαναδημοσιεύω τα κείμενά μου, πράγμα που δεν προσφέρει στη συζήτηση. Αγαπητή μου Νεράιδα, γιατί δεν διαβάζεις ολόκληρη τη φράση; Δεν ήταν δα και τόσο μεγάλο το ποστ μου. Ο Μάριος κατάλαβε θαυμάσια το τι ήθελα να πω. Από το ποστ της Αγγελικής προέκυπτε αυτή η ανεπίτρεπτη γενίκευση κι εγώ τη σχολίασα. Είναι κι αυτό ειρωνεία; Θα είναι καλύτερα να μη λέω τίποτε τελικά εις ώτα μη ακουόντων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
θα εκανα υπομονη αν αξιζε το κοπο:P (Εννοω αν υπηρχαν τα αμοιβαια αισθηματα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Τα ζόρια είναι όταν η γυναίκα είναι εγκυμονούσα και οι ορμόνες της τα έχουν παίξει και θέλει σεξ.

Αντιστρέφονται οι ρόλοι εκεί.Κρατιέται ο άντρας(δεν θέλει το παιδί του να βλέπει τέτοια πράματα----κάτι που πιστεύω με τα χίλια και εγώ) και η γυναίκα έχει άγριες ορέξεις.


:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αγαπητέ Stand, όλοι οι γυναικολόγοι ανεξαιρέτως, συνιστούν σεξ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης εκτός κι αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα που απαιτεί την αποχή. Τους τελευταίους μήνες μάλιστα σχεδόν επιβάλλεται γιατί βοηθάει το παιδί να πάρει σωστή θέση μέσα στη μήτρα για τη στιγμή του τοκετού.

Το παιδί σε αυτή τη φάση έχει ακουστικά ερεθίσματα και σίγουρα όχι οπτικά...



Υ.Γ. Το σχολείο χρειάζεται επειγόντως μάθημα σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Υ.Γ. Το σχολείο χρειάζεται επειγόντως μάθημα σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης!

Αυτο ξαναγραψε το!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Αγαπητέ Stand, όλοι οι γυναικολόγοι ανεξαιρέτως, συνιστούν σεξ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης εκτός κι αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα που απαιτεί την αποχή. Τους τελευταίους μήνες μάλιστα σχεδόν επιβάλλεται γιατί βοηθάει το παιδί να πάρει σωστή θέση μέσα στη μήτρα για τη στιγμή του τοκετού.

Το παιδί σε αυτή τη φάση έχει ακουστικά ερεθίσματα και σίγουρα όχι οπτικά...



Υ.Γ. Το σχολείο χρειάζεται επειγόντως μάθημα σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης!

Συγνώμη.Αλλά ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ.ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΑΒΟΛΑ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ εκείνες τις μέρες για σεξουαλική επαφή.
Όσο και αν ξέρω,εφόσον δεν μου πάει η καρδιά δεν θα το κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Συγνώμη.Αλλά ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ.ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΑΒΟΛΑ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ εκείνες τις μέρες για σεξουαλική επαφή.
Όσο και αν ξέρω,εφόσον δεν μου πάει η καρδιά δεν θα το κάνω.

η αλήθεια είναι ότι είσαι λίγο μακρυά από αυτό το ενδεχόμενο αυτή τη στιγμή καθότι μάλλον θα αργήσεις να έχεις τη σύντροφο σου έγκυο, αλλά τουλάχιστον κράτησε το στο μυαλό σου ότι το βρέφος έχει ανάγκη την σεξουαλική επαφή ώστε όταν έρθει η ώρα ίσως τελικά να μπορέσεις

όχι η μαμά, ούτε ο μπαμπάς... το βρέφος χρειάζεται να έρθουν οι γονείς του σε επαφή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menace82

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος Δημόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ήμαρτον ρε παιδιά! Τι έχει πια το σεξ; Μέλι; Σιγά το πράγμα! Ένα ταξίδι είναι πιο ευχάριστο από το σεξ. Το φαγητό, επίσης, είναι πιο ευχάριστο από το σεξ!
Εάν ερχόταν η Monica Bellucci ή η Angelina Jollie και μου πρότειναν: να κοιμηθώ μαζί τους, ή να φάω μαζί τους, θα επέλεγα το 2ο, γιατί
α) όπως είπα είναι πιο ευχάριστο από το σεξ και
β) θα γνώριζα και άλλον έναν άνθρωπο εις βάθος, μέσα από την συζήτηση κατά την διάρκεια του φαγητού.
Το σεξ είναι καθαρά ζωώδης πράξη, ευχάριστη μεν, αλλά όχι τόσο εντυπωσιακή όσο λένε ή όσο θέλουν να πιστέψουμε ότι είναι. Τα οφέλη από αυτήν την πράξη είναι μηδαμινά, εκτός και αν θες να τεκνοποιήσεις.
Το να κάνεις σεξ, δεν σε χαρακτηρίζει άνθρωπο (όπως λένε μερικοί), μιας και υπάρχει διάχυτο στην φύση, σε όλες του τις μορφές (ετεροφυλοφιλία, ομοφυλοφιλία, σεξ πολλών ατόμων, κλπ).
Το να συζητάς σε χαρακτηρίζει άνθρωπο!

Αν αντέχει κάποιο άτομο χωρίς σεξ; Φυσικά, αρκεί να μην το μεγαλοποιείς στο μυαλό σου!
Είναι γενικό πρόβλημα του ανθρώπου, πάντως, αυτό. Μεγαλοποιεί τα ζωώδη ένστικτα και τα μετατρέπει σε "ανθρώπινα", και έχουν ως αποτέλεσμα να του προκαλούν προβλήματα στις ανθρώπινες σχέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ενώ συμφωνώ με αυτό...
Το να κάνεις σεξ, δεν σε χαρακτηρίζει άνθρωπο (όπως λένε μερικοί), μιας και υπάρχει διάχυτο στην φύση, σε όλες του τις μορφές (ετεροφυλοφιλία, ομοφυλοφιλία, σεξ πολλών ατόμων, κλπ).
Το να συζητάς σε χαρακτηρίζει άνθρωπο!


μήπως είσαι λίγο (έως και πολύ) ισοπεδωτικός σε αυτό? :worry:
Ήμαρτον ρε παιδιά! Τι έχει πια το σεξ; Μέλι; Σιγά το πράγμα! Ένα ταξίδι είναι πιο ευχάριστο από το σεξ. Το φαγητό, επίσης, είναι πιο ευχάριστο από το σεξ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
ενώ συμφωνώ με αυτό...
Κοινώς, το σεξ χρειάζεται μία απομυθοποίηση.



Είναι σημαντικότατο φυσικά, αλλά αποτελεί (για μένα τουλάχιστον) έναν τρόπο επικοινωνίας ενός ζευγαριού. Ούτε αφορμή για έπαρση (περί των σεξουαλικών επιδώσεων) ούτε φυσικά αφορμή για να νοιώσει κάποιος ανώτερος / κατώτερος σε σχέση με τους άλλους επειδή πχ κάνει σεξ κάθε βδομάδα ή έχει να κάνει 2 χρόνια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top