Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 239)
  • Ναι

    Ψήφοι: 195 81.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,278 μηνύματα.
Ναι καθώς δεν με κρατάει τίποτα στην Ελλάδα. Δεν έχω κάποιον να με περιμένει εδώ ούτε κάποιον που θα με κάνει μα το σκεφτώ σοβαρά να μείνω.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,797 μηνύματα.
Oικογενεια?

Γιατι θα πρέπει η οικογένεια κάποιου - μαμάς - μπαμπά να πρέπει να διαμορφώνουν τις μελλοντικές κινήσεις του ;

Οι γονείς οσο μένεις εδω θα σε βλέπουν ως παιδί. Χάραξε νέα πορεία και προσπάθησε να ξεπεράσεις τους γονείς σου. -.-


Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι καθώς δεν με κρατάει τίποτα στην Ελλάδα. Δεν έχω κάποιον να με περιμένει εδώ ούτε κάποιον που θα με κάνει μα το σκεφτώ σοβαρά να μείνω.

Να φύγεις. Εγω θα πήγαινα εκτός Ευρώπης βέβαια. Θα ήθελα Κίνα- Ιαπωνία- ΗΠΑ.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,275 μηνύματα.
Το έχω κάνει και θα το έκανα ξανά.
Όχι όμως Ευρώπη η οποία οικονομικά και τεχνολογικά ξόφλησε.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,278 μηνύματα.
Oικογενεια?

Δεν μπορώ να διαμορφώνω το μέλλον μου βάση της οικογένειας καθώς δεν έχουμε το ίδιο όραμα. Ζω μια φορά και αν δρω πάντα σύμφωνα με τους γονείς μου στο τέλος δεν θα έχω πετύχει τίποτα από τους στόχους μου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γιατι θα πρέπει η οικογένεια κάποιου - μαμάς - μπαμπά να πρέπει να διαμορφώνουν τις μελλοντικές κινήσεις του ;

Οι γονείς οσο μένεις εδω θα σε βλέπουν ως παιδί. Χάραξε νέα πορεία και προσπάθησε να ξεπεράσεις τους γονείς σου. -.-


Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Να φύγεις. Εγω θα πήγαινα εκτός Ευρώπης βέβαια. Θα ήθελα Κίνα- Ιαπωνία- ΗΠΑ.

ΗΠΑ θέλω και εγώ σαν πρώτη επιλογή πλέον καθώς η Ευρώπη έχει τελειώσει για πολλούς λόγους.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Το ερώτημα δεν είναι γενικό για μετανάστευση αλλά για καρριέρα. Ήτοι, για να επιτύχεις κάτι υψηλό, όχι απλά μεροδούλι μεροφάι.

Η απάντηση είναι μάλλον όχι χδ.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,797 μηνύματα.
Δεν μπορώ να διαμορφώνω το μέλλον μου βάση της οικογένειας καθώς δεν έχουμε το ίδιο όραμα. Ζω μια φορά και αν δρω πάντα σύμφωνα με τους γονείς μου στο τέλος δεν θα έχω πετύχει τίποτα από τους στόχους μου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



ΗΠΑ θέλω και εγώ σαν πρώτη επιλογή πλέον καθώς η Ευρώπη έχει τελειώσει για πολλούς λόγους.

Φίλε πολύ σωστά... άσε τι λένε οι γονείς οσο ειναι καιρός! Και εγω πχ αν σε ένα - δυό χρόνια δεν αλλάξει κάτι στα προσωπικά μου έχω φύγει αέρα απο την Αθήνα. Και αν ποτέ με χρειαστούν θα έρθω μια βόλτα.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι καθώς δεν με κρατάει τίποτα στην Ελλάδα. Δεν έχω κάποιον να με περιμένει εδώ ούτε κάποιον που θα με κάνει μα το σκεφτώ σοβαρά να μείνω.
Την Ελλάδα δεν την εγκαταλείπεις γιατί δεν έχεις κάποιον εδώ!
Την εγκαταλειπεις αν εκεί που θα πας έχεις ένα καλύτερο επίπεδο ζωής από όλες τις πλευρές!

Φίλους αν δεν έχεις εδώ ή αν δεν μπορείς να κάνεις ,δεν θα μπορέσεις όπου και να πας !
Ένα περισσότερο στο εξωτερικό που μιλάμε για μια τελείως διαφορετική κοινωνία!

Οπως και οικογένεια, αν έχεις ισχυρούς δεσμούς φεύγοντας τους διατηρείς ακόμα ,δεν σημαίνει ότι θα σε κρατήσει ή θα σταθεί εμπόδιο στο θέλω σου για να υπολογιστεί ως παράγοντας!

Σίγουρα σαν γονείς μας είναι δύσκολο αν φύγουν εκτός τα παιδιά μας γιατί ξέρουμε πως και στο εξωτερικό πλεον δεν είναι εύκολα τα πράγματα!
Σίγουρα έχει καλύτερες αμοιβές αλλά πάντα κάτι χάνεις και κάτι βρίσκεις σε κάθε νέο σου ξεκίνημα!

Μια φίλη στη Νορβηγία μου λέει τα καλύτερα όσο αφορά αμοιβές σχολεία παροχές μητροτητας κ.α,αυτά εμείς ούτε στα πιο τρελα μας όνειρα, αλλά προχθές χρειάστηκε να πάει νοσοκομείο και τη είχαν 3 ώρες σε κρεβάτι στο διάδρομο να περιμένει χωρίς να τη δει ούτε νοσοκομος ..
Κάναμε πλάκα με τα ράντζα της Αθήνας και την αναμονή...

Έπειτα ζορίστηκε πάρα πολύ τα πρώτα χρόνια να προσαρμοστεί με το μέγεθος της νύχτας και με το κρύο...
Μέχρι αυτοανοσο απέκτησε από την ψυχολογική πίεση που περνούσε τον πρώτο καιρό...

Επιστράτευσε την μαμα της για 5 μηνες να την βοηθησει λιγο ψυχολογικα και το εκανε εκεινη !!
Αυτο σημαινει δεσιμο !
Της πηρε κοντά μια 5 ετια να το συνηθίσει και καθώς έκανε και οικογένεια δυσκολεύτηκε ακόμα περισσότερο αλαλούμ πάλι η μητέρα της ήταν εκεί !!

Το παν ειναι να το θες εσύ πραγματικα ασχετα με τους αλλους παραγοντες και να είσαι προετοιμασμενος ότι και εκεί που θα πας οι δυσκολίες θα είναι αρκετές ειδικά στην αρχή!!
Αντέχεις;
Αυτά να σκεφτείς και μια δοκιμή Σίγουρα θα σε πείσει, καλή δύναμη!!!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,737 μηνύματα.
Προσωπικά δε θα ήθελα να την αφήσω για πολύ καιρό. Ιδανικά θα εκμεταλλευόμουν κάποιες ευκαιρίες έξω αλλά θα ήθελα να επιστρέψω και να δουλέψω εδώ, να μη γεράσω στο εξωτερικό. Το βλέπω ας πούμε ως καθήκον μου να ανταποδώσω έστω και λίγα στην χώρα μου απ' όσα κατάφερε κουτσά στραβά να μου προσφέρει.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
@Devil @Katia@ @Volkswagen Fan
Οσον αφορά τους γονείς που λετε, δεν ειναι μονο το μενω Ελλαδα για την οικογενεια ετσι απλα.
Αν πχ οι γονεις σας εχουν προβληματα υγειας, αν ειναι χωρισμενοι κλπ
Θα φευγατε το ιδιο ευκολα; Μην τα παραβλεπετε αυτα, δεν ειναι μονο το "παιδι μου θελω να σε εχω εδω τι θα απογινω", αλλά υπαρχουν καποιες φορες οντως πρακτικα προβληματα που σε εμποδιζουν απο το να φυγεις και να ριξεις πισω μαυρη πετρα, ειδικα για εκτος ευρωπης που λετε.

Συμφωνω πως δεν σπουδασαμε τοσα χρονια για να γηροκομησουμε τους γονεις μας και να μας κρατανε πισω στη ζωη μας, σιγουρα πρεπει κι εμεις να κανουμε τα δικα μας, να χαραξουμε τη δικη μας πορεια και να ζησουμε, αλλά δεν ειναι τοσο απλο το θεμα.

Στην καλη περιπτωση που οι γονεις ειναι μαζι εχουν ο ενας τον αλλον να γερασουν μαζι και ειναι λιγο πολυ υγιεις οι ανθρωποι, και σε παιρνει οικονονικα, τοτε ναι σαφως ειναι πολυ πιο ευκολο να πας οπου θελεις. Ακομα και τη βοηθεια τους να εχεις και στηριξη. Πχ οπως λεει η @Katia@ για τη φιλη της, η μαμα της φιλης της να παει Νορβηγια να κρατησει το παιδι της για μερικες βδομαδες ακομα και αυτο γινεται. Στην δυσκολη περιπτωση ομως που ανεφερα - η οποια ειναι πιο συνηθης κατασταση σε μια οικογενεια απ'ο,τι πιστευετε ή δεν φανταζοσαστε - αυτο δεν γινεται. Και αυτο θα ειναι ακομα πιο εντονο οσο γηρασκουν οι γονεις. Πχ καποιοι που τωρα ειναι 20-25 χρονων μπορει να εχουν γονεις ανω των 60-65. Αν πας μεχρι τα 40-45+ σου εξωτερικο, σε 20 χρονια που θα επιστρεψεις μπορεις να μην ζουνε καν. Ξερω οτι ειναι καπως διφορουμενο, αλλά πχ εγω θα ειχα τυψεις που δεν θα ημουνα εκει για αυτους και πεθάνανε μόνοι τους ή που δεν περασα περισσοτερο χρονο μαζι τους.

Και προφανως δε λεω να τους γηροκομησουμε ολη μας τη ζωη και να μενουμε στο πατρικο μας. Μια μεση λυση ειναι να παμε στις βασικες μεγαλουπολεις της Ελλαδας (Αθηνα, Θεσσαλονικη κλπ) και οπου και να βρισκονται ειμαστε σε αποσταση μερικων ωρων. Αυτα για το εσωτερικο. Από εκεί και πέρα, ο καθένας ζυγίζει τις καταστάσεις, ανάλογα με το πώς είναι οικογενειακά, και αποφασίζει αν θα μείνει Ελλάδα ή αν θα βγει εξωτερικό, εντός Ευρώπης ή και πιο μακριά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,797 μηνύματα.
Aμα χώρισαν προβλήμα τους :D

Δεν ανακατεύομαι σε αυτά και δεν ανακατεύονται ουτε οι γονείς μου. Έχω βάλει όρια.

Γιατι αν εγω πχ έλεγα στη μάνα μου να έχει μια ασχολία και αυτη με έγραφε μη περιμένει μετά όταν αυτο της βγει μπροστά να κάτσω και εγω να μείνω. Στα ειπα θα ειναι η απάντηση... στα έλεγα καιρό τωρα. Με κουραζει να μην με ακούνε.... ειδικα οταν λέω κάτι σωστό. Τωρα πρέπει να κάνω και εγω τη ζωή μου.

Αν ειναι εξαιρετική αναγκη θα το δούμε αλλιώς. Αλλα μέχρι τότε δεν μπορείς να κινείσαι με γνώμονα αυτό.

Τις προάλλες με έπιασε ενας γείτονας επειδη τον πήρε τηλ. ο πατερας μου να του πει για ένα θέμα και του λέω δεν γνωρίζω... μίλα με τον ίδιο. Βρειτε τα εσείς. (Το θέμα το ήξερα) Ο πατερας μου και εσυ είσθε ικανοί να συζητήσετε εγω δεν έχω λόγο να εμπλακώ. όχι σαν κάτι αλλους απέναντι που θα μιλησεις στον εναν και θα πεταχτούν και αλλοι 3. Αυτο εγω το λέω ταράφι.... σαν τους τσιγγάνους που πετάγονται όλοι μαζί. Ελεος.

Αυτα ειναι παπαριές. Σορρυ κιόλας. όρια λέγονται. τα βάζεις εξαρχής. Για να αγαπάς και να σε αγαπανε οι γονεις σου με εναν υγιή τρόπο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Devil @Katia@ @Volkswagen Fan
Οσον αφορά τους γονείς που λετε, δεν ειναι μονο το μενω Ελλαδα για την οικογενεια ετσι απλα.
Αν πχ οι γονεις σας εχουν προβληματα υγειας, αν ειναι χωρισμενοι κλπ
Θα φευγατε το ιδιο ευκολα; Μην τα παραβλεπετε αυτα, δεν ειναι μονο το "παιδι μου θελω να σε εχω εδω τι θα απογινω", αλλά υπαρχουν καποιες φορες οντως πρακτικα προβληματα που σε εμποδιζουν απο το να φυγεις και να ριξεις πισω μαυρη πετρα, ειδικα για εκτος ευρωπης που λετε.

Συμφωνω πως δεν σπουδασαμε τοσα χρονια για να γηροκομησουμε τους γονεις μας και να μας κρατανε πισω στη ζωη μας, σιγουρα πρεπει κι εμεις να κανουμε τα δικα μας, να χαραξουμε τη δικη μας πορεια και να ζησουμε, αλλά δεν ειναι τοσο απλο το θεμα.
Έχεις δίκιο σε αυτό που λες και εγώ προσωπικά δεν θα έφευγα όχι μόνο αν δεν ήταν καλά οι γονείς μου,γενικά την αγαπώ πολύ τη ζωή μου εδώ!

Ανέκαθεν σαν οικογένεια είμαστε πολλοί δεμένοι και με ξαδέρφια και γενικά έχουμε ένα ισχυρό δεσμό!
Δεν μπορώ να φανταστώ την ζωή μου χωρίς αυτούς εξου και ειπα κάτι χάνεις κάτι βρίσκεις!
Δεν θα θυσιαζα ποτέ την υγεία μου για τα χρήματα...Ξέρω ότι θα αρρωστήσω αν θα φύγω!

Σαν γονέας όμως πλέον δεν θέλω να απαγορεύσω στο παιδί μου αν θέλει να φύγει!

Τον βλέπω κάνει ήδη από τώρα σχέδια και πολλές φορές αναρωτιέται και εκείνος πόσο δύσκολα θα είναι μόνος του ..
Του είπα θα τα παρατήσω όλα εδώ και θα πάω μαζί του αν με θέλει μέχρι να προσαρμοστεί..να μην στερήσει από το εαυτό του μια επιθυμία μονο και μόνο για ένα συναισθηματικο δεσμό!

Οπότε αντιλαμβάνομαι πλήρως τα παιδιά που έχουν γονείς εδώ με κάποιο πρόβλημα υγείας και δεν αντέχουν να τους αφήσουν, δεν τους δημιουργείτε όμως ένα απωθημένο, ένα παράπονο;

Αυτά δεν θέλω αργότερα να έχουν τα δικά μου παιδιά τουλάχιστον !
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Έχεις δίκιο σε αυτό που λες και εγώ προσωπικά δεν θα έφευγα όχι μόνο αν δεν ήταν καλά οι γονείς μου,γενικά την αγαπώ πολύ τη ζωή μου εδώ!

Ανέκαθεν σαν οικογένεια είμαστε πολλοί δεμένοι και με ξαδέρφια και γενικά έχουμε ένα ισχυρό δεσμό!
Δεν μπορώ να φανταστώ την ζωή μου χωρίς αυτούς εξου και ειπα κάτι χάνεις κάτι βρίσκεις!
Δεν θα θυσιαζα ποτέ την υγεία μου για τα χρήματα...Ξέρω ότι θα αρρωστήσω αν θα φύγω!

Σαν γονέας όμως πλέον δεν θέλω να απαγορεύσω στο παιδί μου αν θέλει να φύγει!

Τον βλέπω κάνει ήδη από τώρα σχέδια και πολλές φορές αναρωτιέται και εκείνος πόσο δύσκολα θα είναι μόνος του ..
Του είπα θα τα παρατήσω όλα εδώ και θα πάω μαζί του αν με θέλει μέχρι να προσαρμοστεί..να μην στερήσει από το εαυτό του μια επιθυμία μονο και μόνο για ένα συναισθηματικο δεσμό!

Οπότε αντιλαμβάνομαι πλήρως τα παιδιά που έχουν γονείς εδώ με κάποιο πρόβλημα υγείας και δεν αντέχουν να τους αφήσουν, δεν τους δημιουργείτε όμως ένα απωθημένο, ένα παράπονο;

Αυτά δεν θέλω αργότερα να έχουν τα δικά μου παιδιά τουλάχιστον !
Είναι σίγουρα δύσκολη απόφαση, ειδικά αν υπάρχουν προβλήματα υγείας και δεν είναι μόνο το συναισθηματικό δέσιμο. Προσωπικά θέλω να μείνω Ελλάδα όσο βρίσκω εδώ δουλειά και υπάρχει κάτι να επιδιώξω. Δε θέλω να τα αλλάξω όλα και να κάνω καριέρα στο εξωτερικό. Ξέρω ότι εκεί μπορεί να έπαιρνα και 5πλάσια λεφτά, αλλά δεν είναι αυτό η ευτυχία για εμένα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Aμα χώρισαν προβλήμα τους :D

Δεν ανακατεύομαι σε αυτά και δεν ανακατεύονται ουτε οι γονείς μου. Έχω βάλει όρια.

Γιατι αν εγω πχ έλεγα στη μάνα μου να έχει μια ασχολία και αυτη με έγραφε μη περιμένει μετά όταν αυτο της βγει μπροστά να κάτσω και εγω να μείνω. Στα ειπα θα ειναι η απάντηση... στα έλεγα καιρό τωρα. Με κουραζει να μην με ακούνε.... ειδικα οταν λέω κάτι σωστό. Τωρα πρέπει να κάνω και εγω τη ζωή μου.

Αν ειναι εξαιρετική αναγκη θα το δούμε αλλιώς. Αλλα μέχρι τότε δεν μπορείς να κινείσαι με γνώμονα αυτό.

Τις προάλλες με έπιασε ενας γείτονας επειδη τον πήρε τηλ. ο πατερας μου να του πει για ένα θέμα και του λέω δεν γνωρίζω... μίλα με τον ίδιο. Βρειτε τα εσείς. Ο πατερας μου και εσυ είσθε ικανός να συζητήσετε εγω δεν έχω λόγο να εμπλακώ. όχι σαν κάτι αλλους απέναντι που θα μιλησεις στον εναν και θα πεταχτούν και αλλοι 3.

Αυτα ειναι παπαριές. Σορρυ κιόλας. όρια λέγονται. τα βάζεις εξαρχής. Για να αγαπάς και να σε αγαπανε οι γονεις σου με εναν υγιή τρόπο.
Ναι για το χωρισμένοι συμφωνώ, είναι δικές τους αποφάσεις και επιλογές και δεν φταίνε τα παιδιά σε κάτι. Όμως αν έχουν προβλήματα υγείας εκεί τι κάνεις; Όσο μεγαλώνουν θα χειροτερεύουν.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
. Ξέρω ότι εκεί μπορεί να έπαιρνα και 5πλάσια λεφτά, αλλά δεν είναι αυτό η ευτυχία για εμένα.
Ακριβώς!
Ο καθενας στην ζωή του έχει ορίσει τι σημαίνει ευτυχία!

Εκεί ειναι η διαφορά με τους ανθρώπους που έχουν άλλη άποψη από τη δική σου και την δική μας !

Όλοι θέλουμε να είμαστε ευτυχισμένοι, άλλοι με περισσότερα και άλλοι με λιγότερα!!

Άλλωστε ο συναισθηματικος πλούτος δεν βρίσκετε εύκολα και αν το βρεις δύσκολα τον θυσιάζουν μερικοί για τον χρηματικό..
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,797 μηνύματα.
Ναι για το χωρισμένοι συμφωνώ, είναι δικές τους αποφάσεις και επιλογές και δεν φταίνε τα παιδιά σε κάτι. Όμως αν έχουν προβλήματα υγείας εκεί τι κάνεις; Όσο μεγαλώνουν θα χειροτερεύουν.

Για επαρχία θα έφευγα... και όποτε είχαν ανάγκη θα ερχόμουν. Ίσως βεβαια ακόμη δεν έχει παρουσιασθεί κάτι σοβαρό αρα δεν μπορώ να σου απαντήσω 100%. Λύσεις πάντα υπάρχουν αλλά αν έχεις και μια γυναίκα θα πρέπει να την ρωτήσεις. Οταν παντρεύεσαι και ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΣΑΙ με κάποια (γιατι πλέον δεν θα ήμουν για μαλακίες) προηγείται η γυναίκα σου. Αυτη ειναι η πρώτη σου οικογένεια. Τωρα βέβαια καλό θα ηταν να έχει και αυτή κάποια κατανόηση στο θέμα των γονιών καθως την ίδια θα έχεις και εσυ στο μέλλον για αυτήν. Αλλα οκ αυτο πάλι ειναι επιλογή δική σου με ποιά επέλεξες να μπλέξεις κοκ. Πχ δεν μπορώ να φανταστώ να έχεις ενα θεμα με τη μανα σου και να αρχισει να στραβώνει.

Οι χωρισμοι στους γονείς προφανως ειναι δική τους υπόθεση. Κατα τα άλλα οταν παντρευεσαι οικογενεια εισαι εσύ και η γυναίκα σου. Χωρις αυτο να σημαινει πως θα αποξενώσετε τους γονείς σας αλλα ανακατέματα καλο ειναι να μη γίνονται.

Σου ειπα αυτα που βλέπω απο κάτι γείτονες ειναι λίγο τραγικά... πας να πείς κάτι στην αδερφή και πετάγεται απο διπλα η αλλη ΜΑΖΙ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΤΗΣ χαχα

εγω στον αλλον ειπα αν εχεις ένα θεμα με τον πατερα μου πιάσε τον και μιλήστε εγω δεν γνωρίζω. Τέλος. Και εξω να τους άκουγα δεν θα ανακατεύομουν εκτος και αν βέβαια πηγαινε κάποιος να σηκώσει χέρι. (Λέμε τωρα ακραιες περιπτώσεις) εκει θα έβγαινα και θα τον έπιανα τον αλλον να τον απομακρύνω. Μεχρι τοτε όμως τσιμουδιά οτι και αν άκουγα.

Δεν ανακατεύεσαι. Όρια λέγονται. Αν πχ μπορει ο μπαμπάς ή η μαμα να κανονισουν έναν γιατρό το κάνουν και μόνοι τους. Δεν απασχολούν εσένα. Και αυτο είναι οκ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,278 μηνύματα.
@Devil @Katia@ @Volkswagen Fan
Οσον αφορά τους γονείς που λετε, δεν ειναι μονο το μενω Ελλαδα για την οικογενεια ετσι απλα.
Αν πχ οι γονεις σας εχουν προβληματα υγειας, αν ειναι χωρισμενοι κλπ
Θα φευγατε το ιδιο ευκολα; Μην τα παραβλεπετε αυτα, δεν ειναι μονο το "παιδι μου θελω να σε εχω εδω τι θα απογινω", αλλά υπαρχουν καποιες φορες οντως πρακτικα προβληματα που σε εμποδιζουν απο το να φυγεις και να ριξεις πισω μαυρη πετρα, ειδικα για εκτος ευρωπης που λετε.

Συμφωνω πως δεν σπουδασαμε τοσα χρονια για να γηροκομησουμε τους γονεις μας και να μας κρατανε πισω στη ζωη μας, σιγουρα πρεπει κι εμεις να κανουμε τα δικα μας, να χαραξουμε τη δικη μας πορεια και να ζησουμε, αλλά δεν ειναι τοσο απλο το θεμα.

Στην καλη περιπτωση που οι γονεις ειναι μαζι εχουν ο ενας τον αλλον να γερασουν μαζι και ειναι λιγο πολυ υγιεις οι ανθρωποι, και σε παιρνει οικονονικα, τοτε ναι σαφως ειναι πολυ πιο ευκολο να πας οπου θελεις. Ακομα και τη βοηθεια τους να εχεις και στηριξη. Πχ οπως λεει η @Katia@ για τη φιλη της, η μαμα της φιλης της να παει Νορβηγια να κρατησει το παιδι της για μερικες βδομαδες ακομα και αυτο γινεται. Στην δυσκολη περιπτωση ομως που ανεφερα - η οποια ειναι πιο συνηθης κατασταση σε μια οικογενεια απ'ο,τι πιστευετε ή δεν φανταζοσαστε - αυτο δεν γινεται. Και αυτο θα ειναι ακομα πιο εντονο οσο γηρασκουν οι γονεις. Πχ καποιοι που τωρα ειναι 20-25 χρονων μπορει να εχουν γονεις ανω των 60-65. Αν πας μεχρι τα 40-45+ σου εξωτερικο, σε 20 χρονια που θα επιστρεψεις μπορεις να μην ζουνε καν. Ξερω οτι ειναι καπως διφορουμενο, αλλά πχ εγω θα ειχα τυψεις που δεν θα ημουνα εκει για αυτους και πεθάνανε μόνοι τους ή που δεν περασα περισσοτερο χρονο μαζι τους.

Και προφανως δε λεω να τους γηροκομησουμε ολη μας τη ζωη και να μενουμε στο πατρικο μας. Μια μεση λυση ειναι να παμε στις βασικες μεγαλουπολεις της Ελλαδας (Αθηνα, Θεσσαλονικη κλπ) και οπου και να βρισκονται ειμαστε σε αποσταση μερικων ωρων. Αυτα για το εσωτερικο. Από εκεί και πέρα, ο καθένας ζυγίζει τις καταστάσεις, ανάλογα με το πώς είναι οικογενειακά, και αποφασίζει αν θα μείνει Ελλάδα ή αν θα βγει εξωτερικό, εντός Ευρώπης ή και πιο μακριά.

Θα σου απαντήσω αναλυτικά πάνω σε αυτό που λες όταν είμαι καλύτερα. Κρατά μόνο ότι δεν με κρατάει τίποτα στην Ελλάδα ούτε επαγγελματικά ούτε ψυχικά, καθώς θέλω να κάνω μια νέα αρχή μακριά από όλους και από όλα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,035 μηνύματα.
Θα σου απαντήσω αναλυτικά πάνω σε αυτό που λες όταν είμαι καλύτερα. Κρατά μόνο ότι δεν με κρατάει τίποτα στην Ελλάδα ούτε επαγγελματικά ούτε ψυχικά, καθώς θέλω να κάνω μια νέα αρχή μακριά από όλους και από όλα.
Βλέπω ειμαστε όλοι σε μια ομορφη ολοιδια ατμοσφαιρα.

Βεβαια θα μου πεις εσυ 23 εισαι, να φταρνιστεις θα σε πάρουν οπουδηποτε εξωτερικο.

Αλλά σε καταλαβαινω. Ψυχραιμία, δε μπορεις να παιρνεις τις αποφάσεις σου συναισθηματικα επειδη εγινε ή δεν εγινε κατι μες το σπίτι σου.

Βεβαια δε σημαινει και να το γραφεις αμα συμβαινει κατι, αλλά θέλω να σου πω ηρεμία, με δεδομένα θα κανεις τα κουμάντα σου, οχι με συναισθηματα.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.
Αν τώρα ξεκινούσα την ενήλικη μου πορεία, θα έφευγα ασυζητητί,δεν είμαι ο τύπος του ατόμου που δένεται με υλικά αγαθά και οικείες παραστάσεις και θα μου άρεσαν οι προσκλήσεις ,που πιθανότατα μετά από προσεκτική επιλογή τόπου ,θα υπόσχονταν καλύτερο βιοτικό επίπεδο.

Στο σήμερα τώρα δεν έχω κανένα άλλο συγγενή πλην των παιδιών μου .. Θα μου ήταν αδιανόητο απλά να σηκωθώ να φύγω, όσο στηρίζονται σε εμένα, από την άλλη έχω ήδη επεξεργαστεί το σενάριο να φεύγουν αυτά ( όπως έχουν δηλώσει). Οι γονείς δεν πρέπει να λειτουργούν ως συναισθηματικά βαρίδια για τα παιδιά τους , οι ίδιοι έχουν κάνει τις επιλογές τους και πρέπει να σεβαστούν τις αντίστοιχες των παιδιών.
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Δεν ισχύει αυτό εξαρτάται το επάγγελμα που κανείς και τη χώρα που ζεις. Στη Γερμανία η την Αγγλία αν έχεις τις δεξιότητες και τη προϋπηρεσία που ζητάνε δε σε πληρώνουν ψίχουλα.

Κοίταξε να δεις. Εχω ένα θείο που ξεκίνησε να μαζεύει χρήματα από 7 χρονών κάνοντας θελήματα του φούρναρη. Τώρα είναι 70 και έχει ένα τεράστιο κτήμα στη Βάρκιζα και άλλο ένα σπίτι στο κέντρο, καταθέσεις, μια BMW. Και από τα χέρια του πατέρα μου πέρασαν πάρα πολλά λεφτά αλλά δεν τα κατάφερε τόσο καλά τα σκόρπαγε στα Restaurant και στα μπουζούκια. Αυτά δεν υπάρχουν πια. Ισως αμα είσαι κάτι super εξειδικευμένο πχ αρχιτέκτονας ή Golden boy. Σπάνιες περιπτώσεις γενικά. Εδώ αμα έχεις μερικές χιλιάδες στην άκρη πέφτει το κράτος σαν κοράκι πάνω σου να στις φάει!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Ετοιμάζω την επαγγελματική επάνοδό μου στην Ελλάδα.. :bye2:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top