Θα κάνατε παρέα με ιερόδουλη/ζιγκολό;

Θα κάνατε παρέα με ιερόδουλη/ζιγκολό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 64)
  • Αν ταιριάζαμε κατα τα άλλα, γιατί όχι;

    Ψήφοι: 40 62.5%
  • Όχι, με τίποτα.

    Ψήφοι: 16 25.0%
  • Μόνο αν ήταν "πολυτελείας" και το έκρυβε

    Ψήφοι: 2 3.1%
  • Ο κουμπάκιας πάει και στον οίκο ανοχής :P

    Ψήφοι: 6 9.4%

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα το εκαναν με τις λουξ γιατι πιστευω θα τις εβλεπαν ως τροπαιο. Ο μεσος αντρας δεν μπορει να παει με αυτες γιατι δεν μπορει να τις πληρωσει, ειναι ακριβες, και επισης λογψ ελλειψης χρηματων ουτε αυτες θα εδιναν ποτε σημασια σε εναν μεσο αντρα. Ειναι επισης με αναλογιες μοντελων και ομορφες σε σημειο που πολλοι απο τους αντρες που προανεφερα δεν θα μπορουσαν να σκοραρουν.
Αυτό που λες είναι αβάσιμο λόγω ελλειπής πληροφόρησης... Οι άντρες δεν πληρώνουν μόνο τις γκλαμουροβιζίτες για το σεξ, αλλά πολύ περισσότερο για την παρέα τους. Νομίζω καλείται "Girlfriend experience", οπού πηγαίνουν για σινεμά ή φαγητό για λίγες ώρες πριν απομονωθούν. Αυτό είναι που τις ξεχωρίζει, δλδ, η ικανότητα τους στην παρέα.

Ο λόγος που οι άντρες προτιμούν τις γκλαμουροβιζίτες για παρέα είανι επειδή είναι πολύ καλύτερες στη συζήτηση, με περισσότερα ενδιαφέροντα, αλλά κι επειδή είναι πολύ πιο ευχάριστες από τη μέση γυναίκα οποιασδήποτε ηλικίας. Αυτό ισχύει και για μεσήλικες που έχουν βγάλει λεφτά και με γυναίκα που έχει παχύνει και όλο γκρινιάζει, αλλά και για νέους μοιραίους εργένηδες που μπορεί να βρίσκουν τις κοπέλες που γνωρίζουν "γλάστρες", χωρίς ενδιαφέροντα κλπ. Το σεξ είναι απλά το κερασάκι στην τούρτα.

Πέρα απ' αυτό, οι γυανίκες αυτές πέραν του αντικειμενικά είναι πολύ καλές για παρέα, είναι και πολύ έξυπνες και επειδή κατάφεραν να φτάσουν σε αυτό το επίπεδο, αλλά και επειδή έχουν μοναδικές εμπειρίες που μπορούν να μοιραστούν.

Bonus insider info: Πολλοί συνήθως μεγαλύτεροι άντρες εκτιμούν ιδιαίτερα στις γκλαμουροβιζίτες το γούστο τους για υψηλή κουλτούρα, να μπορούν να πάνε μαζί όπερα και να ξέρουν πως όντως αρέσει στη γυναίκα και θα πήγαινε και μόνη της, να ξέρει ότι όντως της αρέσει και μπορεί να εκτιμήσει το καλό φαγητό ενώ ξέρει πως να φερθεί στο σερβιτόρο, να πιάσει το μαχαιροπίρουνο κοκ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Νομίζω ότι τα άτομα που βάζουμε/βγάζουμε στη ζωή μας βοηθάει περισσότερο να τα κρίνουμε on a case by case basis και όχι με στερεότυπα. Ναι, τα στερεότυπα μπορεί κάποιες φορές να εκφράζουν μία στατιστική πραγματικότητα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να τα χρησιμοποιούμε για να προκαταβαλλόμαστε (θετικά ή αρνητικά) απέναντι σε άτομα/καταστάσεις κ.λπ.

Οπότε, γνωρίζεις τον άνθρωπο που έχεις απέναντί σου και βλέπεις στην πορεία. Προσωπικά, είμαι θετικός σε νέες γνωριμίες ούτως ή άλλως.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,291 μηνύματα.
Αυτό που λες είναι αβάσιμο λόγω ελλειπής πληροφόρησης... Οι άντρες δεν πληρώνουν μόνο τις γκλαμουροβιζίτες για το σεξ, αλλά πολύ περισσότερο για την παρέα τους. Νομίζω καλείται "Girlfriend experience", οπού πηγαίνουν για σινεμά ή φαγητό για λίγες ώρες πριν απομονωθούν. Αυτό είναι που τις ξεχωρίζει, δλδ, η ικανότητα τους στην παρέα.

Ο λόγος που οι άντρες προτιμούν τις γκλαμουροβιζίτες για παρέα είανι επειδή είναι πολύ καλύτερες στη συζήτηση, με περισσότερα ενδιαφέροντα, αλλά κι επειδή είναι πολύ πιο ευχάριστες από τη μέση γυναίκα οποιασδήποτε ηλικίας. Αυτό ισχύει και για μεσήλικες που έχουν βγάλει λεφτά και με γυναίκα που έχει παχύνει και όλο γκρινιάζει, αλλά και για νέους μοιραίους εργένηδες που μπορεί να βρίσκουν τις κοπέλες που γνωρίζουν "γλάστρες", χωρίς ενδιαφέροντα κλπ. Το σεξ είναι απλά το κερασάκι στην τούρτα.

Πέρα απ' αυτό, οι γυανίκες αυτές πέραν του αντικειμενικά είναι πολύ καλές για παρέα, είναι και πολύ έξυπνες και επειδή κατάφεραν να φτάσουν σε αυτό το επίπεδο, αλλά και επειδή έχουν μοναδικές εμπειρίες που μπορούν να μοιραστούν.

Προσυπογράφω. Καλύτερα εκεί παρά σε ψυχολόγο. (και δεν κάνω πλάκα)
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Καλα ρε Νέλλη απο τις πτανες θα μαζευες πληροφοριες για την ελίτ;;; :P
και πιστευεις οτι οι συγκεκριμενες "πληροφοριες'' θα σου ηταν χρήσιμες; :D
Μα δεν χρειαζεσαι να μαθεις και ποιος ξερει τι. Απλες πληροφοριες, πχ τα χομπυ τους, που συχναζουν και τι ωρες.

Μια που αναφερομαστε σε αυτον τον κλαδο, υπαρχει και μια τριτη κατηγορια, τα sugar babies. Οι φοιτητριες που ψαχνουν sugar daddies για να τους πληρωνουν τα διδακτρα και να τους αγοραζουν πραγματα με ανταλλαγμα το σεξ. Πλεον αυτο εχει επεκταθει σε ευρυτερο κοινο και δεν ειναι μονο οι φοιτητριες sugar babies.
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Εγω απορώ γιατί οι γυναίκες έχουν τέτοια issues. Η άλλη γίνεται πουτάνα πολυτελείας για τα λεφτά κλπ, οι άλλες γίνονται πουτάνες για να τους πληρώνουν τα δίδακτρα και τα φορέματα. Και μετά, αυτή που δίνει κώλο για να φαει μια γαρίδα στο Zonar's, θα μάχεται με θέρμη για την ίση μεταχερείρηση γυναικών και ανδρών.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Εγω απορώ γιατί οι γυναίκες έχουν τέτοια issues. Η άλλη γίνεται πουτάνα πολυτελείας για τα λεφτά κλπ, οι άλλες γίνονται πουτάνες για να τους πληρώνουν τα δίδακτρα και τα φορέματα. Και μετά, αυτή που δίνει κώλο για να φαει μια γαρίδα στο Zonar's, θα μάχεται με θέρμη για την ίση μεταχερείρηση γυναικών και ανδρών.

Νομίζω ότι αυτή η κατάσταση θα έπρεπε να σε προβληματίζει για το πώς αντιμετωπίζουν οι ανθρώπινες κοινωνίες τα φύλλα και όχι αντίστροφα, όπως το θέτεις.
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Νομίζω ότι αυτή η κατάσταση θα έπρεπε να σε προβληματίζει για το πώς αντιμετωπίζουν οι ανθρώπινες κοινωνίες τα φύλλα και όχι αντίστροφα, όπως το θέτεις.
Δεν μπορείς να αντιμετώπισεις τη συγκεκριμένη κατάσταση ως εξωγενή ενώ είναι ενδογενής. Δηλαδή το πως η κοινωνία αντιμετωπίζει το συγκεκριμένο θέμα (εξωγενής μεταβλητή) προέρχεται απ τις επιλογές που κάνουν οι γυναίκες (ενδογενής μεταβλητή). Οι επιλογές των γυναικών οδηγούν σε συγκεκριμένη αντιμετώπιση από την κοινωνία, όχι the other way around.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Μα δεν χρειαζεσαι να μαθεις και ποιος ξερει τι. Απλες πληροφοριες, πχ τα χομπυ τους, που συχναζουν και τι ωρες.

Μια που αναφερομαστε σε αυτον τον κλαδο, υπαρχει και μια τριτη κατηγορια, τα sugar babies. Οι φοιτητριες που ψαχνουν sugar daddies για να τους πληρωνουν τα διδακτρα και να τους αγοραζουν πραγματα με ανταλλαγμα το σεξ. Πλεον αυτο εχει επεκταθει σε ευρυτερο κοινο και δεν ειναι μονο οι φοιτητριες sugar babies.

Καλα ξέρω γινεται χαμος ;)
οπως ειχε πει και ο Καπτεν Τζακ Σπαροου στο Σεντουκι του νεκρου

"Η σκοτεινη πλευρα της φιλοδοξιας" χαχαχα πάει γαντι εδω no offence :D
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Δεν μπορείς να αντιμετώπισεις τη συγκεκριμένη κατάσταση ως εξωγενή ενώ είναι ενδογενής. Δηλαδή το πως η κοινωνία αντιμετωπίζει το συγκεκριμένο θέμα (εξωγενής μεταβλητή) προέρχεται απ τις επιλογές που κάνουν οι γυναίκες (ενδογενής μεταβλητή). Οι επιλογές των γυναικών οδηγούν σε συγκεκριμένη αντιμετώπιση από την κοινωνία, όχι the other way around.

Μα, παίρνεις σαν υπόθεση ότι οι επιλογές που γίνονται είναι όλες αμιγώς ελεύθερες και αγνοείς ότι ιστορικά το status που είχε το prostitution για άντρες και γυναίκες είναι παντελώς διαφορετικό, πράγμα που, προφανώς, έρχεται από την κοινωνία για να επηρεάσει την απόφαση που θα πάρει ένα άτομο για το αν θα ασχοληθεί με κάτι τέτοιο ή όχι.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα δεν χρειαζεσαι να μαθεις και ποιος ξερει τι. Απλες πληροφοριες, πχ τα χομπυ τους, που συχναζουν και τι ωρες.

Μια που αναφερομαστε σε αυτον τον κλαδο, υπαρχει και μια τριτη κατηγορια, τα sugar babies. Οι φοιτητριες που ψαχνουν sugar daddies για να τους πληρωνουν τα διδακτρα και να τους αγοραζουν πραγματα με ανταλλαγμα το σεξ. Πλεον αυτο εχει επεκταθει σε ευρυτερο κοινο και δεν ειναι μονο οι φοιτητριες sugar babies.
Tα sugar babies δεν κάνουν απαραίτητα σεξ, απλά περνάνε χρόνο με τον τυπά που τις πληρώνει.
Άλλη μια μέρα που συνεδητοποιώ τις λάθος επαγγελματικές επιλογές μου.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η κοινωνία πάει από το κακό στο χειρότερο. Η ανηθικότητα που μας περιτριγυρίζει έχει φτάσει στο ζενίθ της. Μόνο που στο κούτελο δεν γράφουν τιμούλα να το ξέρουμε. Δυστυχώς αυτές είναι οι μαμάδες τις επόμενης γενιάς, από την γενιά της χρεοκοπίας θα πάμε στην γενιά των πουτανισκων. Όσο για το ερώτημα, ποτέ να μην κρίνεις έναν άνθρωπο, γιατί δεν είσαι άξιος να το κανεις αυτό. Μόνο με κριτική σκέψη να δεις γιατί κάνει αυτό το επάγγελμα. Εγώ βεβαίως θα έκανα παρέα με μια ιεροδουλο και θα προσπαθούσα να την φέρει στον σωστό δρόμο. Φυσικά μιλάω για αυτές που το κάνουν από ανάγκη, οι πολυτελείας είναι Καμμένο χαρτι
 

Πα.Κ

Νεοφερμένος

Ο Πα.Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Πάντως σε παλαιότερα θέματα που υπάγονταν στο κομμάτι των σχέσεων έχεις αναφερθεί αρκετές φορές στις ιερόδουλες προτρέποντας λοιπά μέλη να απευθυνθούν σε αυτές για την ικανοποίηση σεξουαλικών τους αναγκών. Μάλιστα, ειπώθηκε από την πλευρά σου, πως θα κοστίσουν χρηματικά λιγότερο συγκριτικά με τη σύναψη μίας ολοκληρωμένης -και όχι καθαρά ερωτικής- σχέσης με μία κοπέλα. Σαφώς αναγνωρίζω το ενδεχόμενο οι προηγούμενες δημοσιεύσεις σου να έφεραν χιουμοριστική διάθεση, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να προσεγγίζουμε στο δημόσιο λόγο μας τόσο λεπτά ζητήματα με ανάλογο τρόπο.

Να σημειώσω πως δεν επιτίθεμαι, απλά μου φάνηκε κάπως αντιφατική η απάντησή σου στο παρόν θέμα σε σχέση με τις παρελθοντικές σου δηλώσεις. (Βέβαια η αλλαγή πεποιθήσεων και η επαναξιολόγηση αξιών είναι κάτι υγιές και συμβαίνει πολύ συχνά σε αυτό το ηλικιακό φάσμα, το οποίο εκ φύσεως χαρακτηρίζεται από έντονη ρευστότητα.)
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,291 μηνύματα.
Πάντως σε παλαιότερα θέματα που υπάγονταν στο κομμάτι των σχέσεων έχεις αναφερθεί αρκετές φορές στις ιερόδουλες προτρέποντας λοιπά μέλη να απευθυνθούν σε αυτές για την ικανοποίηση σεξουαλικών τους αναγκών. Μάλιστα, ειπώθηκε από την πλευρά σου, πως θα κοστίσουν χρηματικά λιγότερο συγκριτικά με τη σύναψη μίας ολοκληρωμένης -και όχι καθαρά ερωτικής- σχέσης με μία κοπέλα. Σαφώς αναγνωρίζω το ενδεχόμενο οι προηγούμενες δημοσιεύσεις σου να έφεραν χιουμοριστική διάθεση, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να προσεγγίζουμε στο δημόσιο λόγο μας τόσο λεπτά ζητήματα με ανάλογο τρόπο.

Να σημειώσω πως δεν επιτίθεμαι, απλά μου φάνηκε κάπως αντιφατική η απάντησή σου στο παρόν θέμα σε σχέση με τις παρελθοντικές σου δηλώσεις. (Βέβαια η αλλαγή πεποιθήσεων και η επαναξιολόγηση αξιών είναι κάτι υγιές και συμβαίνει πολύ συχνά σε αυτό το ηλικιακό φάσμα, το οποίο εκ φύσεως χαρακτηρίζεται από έντονη ρευστότητα.)


Και στα οικονομικά έτσι συζητάει, μην απορείς. Κομμουνιστής με νεοφιλελεύθερες απολήξεις, ουσιωδώς ρέπων προς τον εφαρμοσμένο αναρχοκαπιταλισμό με κευνσιανό πρόσημο.

Οι πουτάνες θα τη γλίτωναν;
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως σε παλαιότερα θέματα που υπάγονταν στο κομμάτι των σχέσεων έχεις αναφερθεί αρκετές φορές στις ιερόδουλες προτρέποντας λοιπά μέλη να απευθυνθούν σε αυτές για την ικανοποίηση σεξουαλικών τους αναγκών. Μάλιστα, ειπώθηκε από την πλευρά σου, πως θα κοστίσουν χρηματικά λιγότερο συγκριτικά με τη σύναψη μίας ολοκληρωμένης -και όχι καθαρά ερωτικής- σχέσης με μία κοπέλα. Σαφώς αναγνωρίζω το ενδεχόμενο οι προηγούμενες δημοσιεύσεις σου να έφεραν χιουμοριστική διάθεση, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να προσεγγίζουμε στο δημόσιο λόγο μας τόσο λεπτά ζητήματα με ανάλογο τρόπο.

Να σημειώσω πως δεν επιτίθεμαι, απλά μου φάνηκε κάπως αντιφατική η απάντησή σου στο παρόν θέμα σε σχέση με τις παρελθοντικές σου δηλώσεις. (Βέβαια η αλλαγή πεποιθήσεων και η επαναξιολόγηση αξιών είναι κάτι υγιές και συμβαίνει πολύ συχνά σε αυτό το ηλικιακό φάσμα, το οποίο εκ φύσεως χαρακτηρίζεται από έντονη ρευστότητα.)
Το ότι αναγνωρίζω μια πραγματικότητα δεν σημαίνει ότι την ενστερνίζομαι. Βεβαίως, και η παροχή τέτοιων υπηρεσιών είναι πιο οικονομική από τος σημερινές ελλεηνιδες. Αλλά προφανώς δεν είναι ηθικά σωστό και δεν το εφαρμόζω εγώ, τόσο για ηθικούς λόγους όσο και για λόγους υγιεινής
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και στα οικονομικά έτσι συζητάει, μην απορείς. Κομμουνιστής με νεοφιλελεύθερες απολήξεις, ουσιωδώς ρέπων προς τον εφαρμοσμένο αναρχοκαπιταλισμό με κευνσιανό πρόσημο.

Οι πουτάνες θα τη γλίτωναν;
Έχω πει ξεκάθαρα ότι ή σοσιαλισμός θα εφαρμόσεις ή καπιταλισμό. Κάτι μέσο δεν υπάρχει, εσείς θέλετε τα κέρδη των ιδιωτών να πάνε στις τσέπες τους ενώ οι απώλειες στο κράτος δηλαδή τον λαό. Άρα μάλλον εσυ είσαι άναρχοκαπιταλιστής με κρατικοδίαιτο πρόσημο. Εγώ από πλευράς μου έχω ξεκαθαρίσει ότι είναι σοσιαλιστής, αλλά σε σχέση με αυτό που συμβαίνει στην χώρα μας δηλαδή σοσιαλισμό με κρατικοδίαιτο ιδιωτικό τομέα, καλύτερα φουλ καπιταλισμό να τελειώνουμε
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ηθικά σωστό γιατί δεν είναι;
Ηθικά σωστό για μένα και νομίζω για την ελληνική κοινωνία γενικότερα σαν μέσο όρο. Αρχικά είναι αντίθετο από τις διδαχές Του Κυρίου, αλλά και κάθε άνθρωπος εκ φύσεως του νομίζω ότι αποστρέφεται κάθε τι ανήθικο, όπως η σεξουαλικη πράξη μετά πληρωμής
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω πει ξεκάθαρα ότι ή σοσιαλισμός θα εφαρμόσεις ή καπιταλισμό. Κάτι μέσο δεν υπάρχει, εσείς θέλετε τα κέρδη των ιδιωτών να πάνε στις τσέπες τους ενώ οι απώλειες στο κράτος δηλαδή τον λαό. Άρα μάλλον εσυ είσαι άναρχοκαπιταλιστής με κρατικοδίαιτο πρόσημο. Εγώ από πλευράς μου έχω ξεκαθαρίσει ότι είναι σοσιαλιστής, αλλά σε σχέση με αυτό που συμβαίνει στην χώρα μας δηλαδή σοσιαλισμό με κρατικοδίαιτο ιδιωτικό τομέα, καλύτερα φουλ καπιταλισμό να τελειώνουμε
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ηθικά σωστό για μένα και νομίζω για την ελληνική κοινωνία γενικότερα σαν μέσο όρο. Αρχικά είναι αντίθετο από τις διδαχές Του Κυρίου, αλλά και κάθε άνθρωπος εκ φύσεως του νομίζω ότι αποστρέφεται κάθε τι ανήθικο, όπως η σεξουαλικη πράξη μετά πληρωμής

Εγώ πάντως μπορώ να σκεφτώ πολλά πράγματα που η κοινωνία θεωρεί ηθικά και αξιοπρεπει τα οποία είναι μακράν πιο ανήθικα από το σεξ επί πληρωμή.

Στην τελική οι πουτανες ούτε βλάπτουν κανέναν, ούτε κλέβουν. Πολλές φορές επιτελούν και λειτουργημα.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Δεν έχω κάνει ποτέ μου παρέα με κάποια (απ' όσο γνωρίζω έστω) για να μπορώ να απαντήσω με βεβαιότητα, αλλά στο μυαλό μου έχω διαχωρισμένα τα πράγματα ως εξής:

Υπάρχουν κοπέλες που παρέχουν τέτοιου είδους υπηρεσίες επειδή η αμοιβή είναι σχετικά καλή και ενδεχομένως να τους είναι ευχάριστο αυτό που κάνουν (αν μη τι άλλο, υποφερτό, αλλιώς δε θα το έκαναν φαντάζομαι). Παραδέχονται δημοσίως τη δουλειά που κάνουν και συνήθως είναι νορμάλ γυναίκες, ίσως απλά ταλαιπωρημένες απ' τη ζωή που κάνουν. Με μια τέτοια κοπέλα μπορώ να με φανταστώ να κάνω παρέα εάν είναι ενδιαφέρουσα προσωπικότητα και καλός άνθρωπος, δε μου φαίνεται "ανήθικη" ή κατώτερη από οποιαδήποτε άποψη.

Υπάρχουν, ωστόσο, πολλές (συνήθως ωραίες κι εντυπωσιακές γυναίκες) που πλασάρονται ως μοντέλα, ψάχνουν άντρες - "χορηγούς", κάνουν παρέα μόνο με πλούσιους ή/και κοσμικούς, βγάζουν ξεκάθαρα όλα τους τα λεφτά από βίζιτες αλλά το αρνούνται κατηγορηματικά. Θίγονται άμα υπαινιχθείς κάτι τέτοιο, το παίζουν αμέμπτου ηθικής και εν τέλει καταλήγουν να πιστεύουν ότι είναι όντως κάτι το σπουδαίο που αξίζει όλα αυτά τα δώρα και τη χλιδή. Είναι συνήθως υποκατηγορία των συνοδών πολυτελείας και τις βρίσκω τουλάχιστον αξιολύπητες, οπότε όχι, δε θα έκανα παρέα μαζί τους. Τώρα για τις δηλωμένες συνοδούς πολυτελείας, πάλι δύσκολα γιατί με προβληματίζει ένας άνθρωπος τόσο προσκολλημένος στην "πολυτέλεια", αλλά θα τους αναγνώριζα τουλάχιστον την ειλικρίνεια.

ΥΓ: Δεν αναφέρομαι προφανώς σε γυναίκες που κάνουν πιάτσα σε δρόμους, παίρνουν ναρκωτικά κι αφήνουν τον κάθε τελειωμένο να τους κάνει ό,τι θέλει. Αναφέρομαι σε οργανωμένες και ελεγχόμενες καταστάσεις πάντα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΥΓ: Δεν αναφέρομαι προφανώς σε γυναίκες που κάνουν πιάτσα σε δρόμους, παίρνουν ναρκωτικά κι αφήνουν τον κάθε τελειωμένο να τους κάνει ό,τι θέλει. Αναφέρομαι σε οργανωμένες και ελεγχόμενες καταστάσεις πάντα.

Ποια είναι φιαφορα κατά την άποψή σου που σε οδηγεί στο να κάνεις αυτόν τον διαχωρισμό; Το ναι στην οργανωμένη κατάσταση και το όχι στην πιάτσα;
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,262 μηνύματα.
Υπάρχουν κοπέλες που παρέχουν τέτοιου είδους υπηρεσίες επειδή η αμοιβή είναι σχετικά καλή και ενδεχομένως να τους είναι ευχάριστο αυτό που κάνουν (αν μη τι άλλο, υποφερτό, αλλιώς δε θα το έκαναν φαντάζομαι). Παραδέχονται δημοσίως τη δουλειά που κάνουν και συνήθως είναι νορμάλ γυναίκες, ίσως απλά ταλαιπωρημένες απ' τη ζωή που κάνουν. Με μια τέτοια κοπέλα μπορώ να με φανταστώ να κάνω παρέα εάν είναι ενδιαφέρουσα προσωπικότητα και καλός άνθρωπος, δε μου φαίνεται "ανήθικη" ή κατώτερη από οποιαδήποτε άποψη.

Υπάρχουν, ωστόσο, πολλές (συνήθως ωραίες κι εντυπωσιακές γυναίκες) που πλασάρονται ως μοντέλα, ψάχνουν άντρες - "χορηγούς", κάνουν παρέα μόνο με πλούσιους ή/και κοσμικούς, βγάζουν ξεκάθαρα όλα τους τα λεφτά από βίζιτες αλλά το αρνούνται κατηγορηματικά. Θίγονται άμα υπαινιχθείς κάτι τέτοιο, το παίζουν αμέμπτου ηθικής και εν τέλει καταλήγουν να πιστεύουν ότι είναι όντως κάτι το σπουδαίο που αξίζει όλα αυτά τα δώρα και τη χλιδή. Είναι συνήθως υποκατηγορία των συνοδών πολυτελείας και τις βρίσκω τουλάχιστον αξιολύπητες, οπότε όχι, δε θα έκανα παρέα μαζί τους. Τώρα για τις δηλωμένες συνοδούς πολυτελείας, πάλι δύσκολα γιατί με προβληματίζει ένας άνθρωπος τόσο προσκολλημένος στην "πολυτέλεια", αλλά θα τους αναγνώριζα τουλάχιστον την ειλικρίνεια.
Για τη δεύτερη κατηγορία συμφωνώ απόλυτα. Αναφορικά όμως με την πρώτη κατηγορία, το γεγονός ότι κάποια επιλέγει να γίνει συνοδός πολυτελείας και ακόμη χειρότερα να παραμείνει για καιρό σε αυτό το επάγγελμα αντί να κάνει κάτι άλλο, δεν δείχνει κάτι για την ηθική της;

Έστω ας δεχτώ ότι έχουμε μια κοπέλα σε οικονομική ανάγκη, η οποία γίνεται ιερόδουλη οποιασδήποτε κατηγορίας. Όταν καταφέρει και σταθεί στα πόδια της και συνεχίσει σε αυτό το επάγγελμα, αντί να κάνει κάτι άλλο, αυτό δείχνει τη νοοτροπία του εύκολου κέρδους και της αρπαχτής, η οποία δεν αφορά μόνο το κομμάτι του επαγγέλματος αλλά μεταφράζεται σε διαφθορά σε όλες τις εκφάνσεις της προσωπικότητάς της. Δεν είναι τυχαίο που σε αυτό το θέμα όλοι μιλάνε θεωρητικά για το εάν θα έκαναν παρέα με ιερόδουλη, αλλά εν τοις πραγμάσι, κανείς δεν κάνει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top