Κοιτάζετε τον άλλο στα μάτια όταν μιλάτε;

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μέχρι το λύκειο ντρεπόμουν πολύ να κοιτάζω κάποιον/α όταν του/της μιλούσα. Δεν είχε δηλαδή να κάνει με το φύλο. Όταν όμως συνειδητοποίησα ότι το έκανα αυτο, άρχισα σιγά-σιγά να το κάνω όλο και λιγότερο και πλέον δεν ντρέπομαι καθόλου. :upside:
 

Jocaste

Νεοφερμένος

Η Jocaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Ναι κοιτάω στα μάτια και έχω παρατηρήσει ότι συνήθως κοιτάζω προς το αριστερό μάτι του συνομιλητή μου.😄
 

Jocaste

Νεοφερμένος

Η Jocaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 60 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Τι αριστερό όπως κοιτάζω εγώ, δλδ το δεξί δικό του.

Λες αυτό να πάθαινε κι ο Τσίπρας;

Εγώ πάντως ακόμα νιώθω ότι γίνομαι οριακά επιθετικός όταν κοιτάζω το άτομο με το οποίο συνομιλώ στα μάτια αν δεν είναι για κάτι σοβαρό. Το παράξενο είναι ότι δε νιώθω άβολα όταν με κοιτάνε άλλα άτομα στα μάτια - ίσως λίγο με τον οφθαλμίατρό μου, αλλά δεν μιλάμε πολύ την ώρα της εξέτασης.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Η βλεμματική επαφή διαφέρει και από πολιτισμό σε πολιτισμό. Σε ορισμένες χώρες/πολιτισμούς το να κοιτάς τον άλλον ευθέως στα μάτια υποδηλώνει αυτό που είπε ο Βασίλης, ότι αισθάνεται δηλαδή λίγο επιθετικός να γίνεται ή να λαμβάνει από τον άλλον επιθετικότητα. Σε άλλες χώρες, υποδηλώνει ίσα ίσα σεβασμό και εμπιστοσύνη.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Συνήθως δεν κοιτάω τον συνομιλητή μου, όταν :
α) νιώθω άβολα λόγω της συζήτησης ή επειδή δεν τον γνωρίζω καλά
β) είμαι zoned out λόγω κούρασης
γ) υπάρχει μπροστά μου ωραίο τοπίο, πιο ενδιαφέρον από τα μάτια του συνομιλητή (σόρρυ κιόλα, έχω προτεραιότητες)

Στις υπόλοιπες περιπτώσεις διατηρώ οπτική επαφή, κυρίως δε όταν κάνω μία συζήτηση σοβαρή όπου δε θέλω να 'μαι γαϊδούρα.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συνήθως δεν κοιτάω τον συνομιλητή μου, όταν :
α) νιώθω άβολα λόγω της συζήτησης ή επειδή δεν τον γνωρίζω καλά
β) είμαι zoned out λόγω κούρασης
γ) υπάρχει μπροστά μου ωραίο τοπίο, πιο ενδιαφέρον από τα μάτια του συνομιλητή (σόρρυ κιόλα, έχω προτεραιότητες)

Στις υπόλοιπες περιπτώσεις διατηρώ οπτική επαφή, κυρίως δε όταν κάνω μία συζήτηση σοβαρή όπου δε θέλω να 'μαι γαϊδούρα.
δ) θέλω εσκεμμένα να τσαντιστεί
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Εναν μικρό πρόλογο πριν απαντήσω με την οπτική που έχω για μένα στα 36 μου.

Ασχέτως με οτι δείχνω εδω μέσα, έξω είμαι ένας πολύ ήσυχος άνθρωπος. Δεν μ αρέσει να ενοχλώ ή να φέρνω σε δύσκολη θέση τους άλλους. Τουλάχιστον αυτό ήμουν επί πολλά χρόνια και πιστεύω ότι ακόμα κι αν πάει στο "πίσω κάθισμα" θα αποτελεί κομμάτι του χαρακτήρα μου. Δεν το θεωρώ κακό.

Σε ορισμένες περιπτώσεις όμως πλέον το θεωρώ ακατάλληλο τρόπο συμπεριφοράς. Για να φτιάξεις ομελέτα πρέπει να σπάσεις αυγά. Δεν μπορείς να περάσεις ήσυχα για να ανελιχθείς και πλέον το έχω καταλάβει καλά αυτό.

Άρα λοιπόν, εκεί που παλιά ντρεπόμουν ή ένιωθα αδύναμος να διατηρήσω το οπτικό κλείδωμα και "έσπαγα", πλέον δεν σπάω.

Αναγνώρισα κάποια ατου επάνω μου που δεν είχα καταλάβει ότι είχα, έναν νέο τρόπο να τα μεταχειριστώ στις συζητήσεις και τα μάτια είναι ένα από αυτά. Οχι μονο δεν είναι σημείο ντροπής όπως πίστευα, αλλά είναι σημείο επιβολής.

Σέβεσαι τον άλλο με το οπτικό κλείδωμα; Ναι, χωρίς αυτό να είναι απαραίτητο. Έχω λοκάρει και άτομα για τα οποία δεν είχα καμία εκτίμηση.

Το οπτικό κλείδωμα σε συνδυασμό με άλλες τεχνικές, εδραιώνει έλεγχο και επιβολή. Μου είναι απαραίτητο πλέον στις σοβαρές συζητήσεις μου, όταν θέλω να βγάλω αποτέλεσμα και σχεδόν το απολαμβάνω.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Και μπορεί απλώς να είναι δείγμα πως τον προσέχεις τον άλλον όταν σου μιλάει... και δεν κοιτάς την οθόνη του κινητού σου, τα πλούσια ελέη της απέναντι σου.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Εναν μικρό πρόλογο πριν απαντήσω με την οπτική που έχω για μένα στα 36 μου.

Ασχέτως με οτι δείχνω εδω μέσα, έξω είμαι ένας πολύ ήσυχος άνθρωπος. Δεν μ αρέσει να ενοχλώ ή να φέρνω σε δύσκολη θέση τους άλλους. Τουλάχιστον αυτό ήμουν επί πολλά χρόνια και πιστεύω ότι ακόμα κι αν πάει στο "πίσω κάθισμα" θα αποτελεί κομμάτι του χαρακτήρα μου. Δεν το θεωρώ κακό.

Σε ορισμένες περιπτώσεις όμως πλέον το θεωρώ ακατάλληλο τρόπο συμπεριφοράς. Για να φτιάξεις ομελέτα πρέπει να σπάσεις αυγά. Δεν μπορείς να περάσεις ήσυχα για να ανελιχθείς και πλέον το έχω καταλάβει καλά αυτό.

Άρα λοιπόν, εκεί που παλιά ντρεπόμουν ή ένιωθα αδύναμος να διατηρήσω το οπτικό κλείδωμα και "έσπαγα", πλέον δεν σπάω.

Αναγνώρισα κάποια ατου επάνω μου που δεν είχα καταλάβει ότι είχα, έναν νέο τρόπο να τα μεταχειριστώ στις συζητήσεις και τα μάτια είναι ένα από αυτά. Οχι μονο δεν είναι σημείο ντροπής όπως πίστευα, αλλά είναι σημείο επιβολής.

Σέβεσαι τον άλλο με το οπτικό κλείδωμα; Ναι, χωρίς αυτό να είναι απαραίτητο. Έχω λοκάρει και άτομα για τα οποία δεν είχα καμία εκτίμηση.

Το οπτικό κλείδωμα σε συνδυασμό με άλλες τεχνικές, εδραιώνει έλεγχο και επιβολή. Μου είναι απαραίτητο πλέον στις σοβαρές συζητήσεις μου, όταν θέλω να βγάλω αποτέλεσμα και σχεδόν το απολαμβάνω.

Ναι, η αλήθεια είναι ότι σε ό,τι αφορά το social engineering είναι όντως ένα σημαντικό εργαλείο το eye contact - ή η απουσία του, όπως μας ενημέρωσε η @olivi@ :Ρ - αλλά σε χαλαρές συνθήκες τι σου βγαίνει πιο αυθόρμητα τώρα πια;

Και μπορεί απλώς να είναι δείγμα πως τον προσέχεις τον άλλον όταν σου μιλάει... και δεν κοιτάς την οθόνη του κινητού σου, τα πλούσια ελέη της απέναντι σου.

Πράγματι. Βέβαια, μπορείς να δείχνεις στον άλλον ότι τον προσέχεις και με άλλους τρόπους χωρίς να τον κοιτάς.
 

betonieras

Νεοφερμένος

Ο betonieras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Κοιτάμε στα μάτια κατά διαστήματα γιατί έχει τη γοητεία του ...αλλά δεν κολλάμε. Είναι απλά creepy
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ο συγκεκριμένος κύριος είναι σίγουρα υπέρμαχος υποστηρικτής της μη βλεμματικής επαφής...



Η βλεμματική επαφή έχει γίνει και τραγούδι...:beach:
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
Ναι, μαλλον παντα. Οχι καρφωτα, αλλα γενικά το προσωπο εστιαζοντας στα μάτια. Οταν, όμως, μιλαω με καποιο ενοχλητικο άτομο κοιτω στα μάτια μονο μπας και νιωσει λιγο αβολα για να τελειώνει η συζήτηση 😝
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,338 μηνύματα.
Ένα καλο της μασκας ήταν αυτό. Έμαθα να κοιτάζω τους άλλους στα μάτια γιατί συνήθως τους κοιτουσα στα χείλη!!
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,438 μηνύματα.
I avoid eye contact at all cost
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top