Κρίνετε κάποιον με βάση τον αριθμό προηγούμενων συντρόφων του/της;

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,584 μηνύματα.
:lol::lol::lol:
Μεσα στην αισιοδοξία και τη θετική σκέψη, σε βρίσκω!
Ποιος σε πείραξε πάλι;

Οχι βρε μια χαρα είμαι και να φανταστεις ειχα ''αποστολη'' το πρωι γιατι πηγα σιφουνας στον ιδιοκτητη
για ενα θέμα με κάτι ''ζώα'' που χουμε στη πολυκατοικια καιτοι ειχαμε μια ενταση και λγες φωνές εν τελει με υποστηριξε και θα λυθει το θέμα τη Δευτέρα. Πλεον ειμαι συνηθισμενος σε αυτά. Οποτε ειμαι πάντα σε ετοιμοτητα.
Οπως η Αμερική ή το Ισραηλ που έχουν επιλογές στο τραπέζι και απαντάνε ανάλογα μέσα σε .... 24 ώρες !
Βγηκε και μια ''κολλητη'' μιας και την έδωσε κανονικα ειπε οτι δε πληρώνει για καθαρισμους. Υποστηριξε εμενα που την εχω στο πάγο και δεν την εχω βάλει ποτέ σπιτι μου. Τα λεγα; :P

Τα τυπικά! Και δεν ασχολεισαι με κανέναν. Μονο με τον διαχειριστη-ιδιοκτητη. Δεν θέλω άλλες επαφές! Εκτος και αν αξιζει κάποιος/κάποια.

Οσο για το άλλο, δεν εχω κάτι απλα λέω τη πραγματικοτητα. Χαμος απο διαζυγια και χωρισμους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όμως, εγώ δεν θα ήθελα να είμαι με κάποιο άτομο, που αντλεί ικανοποίηση, κατά βάση από το σεξ με διαφορετικούς συντρόφους και όχι από άλλες δραστηριότητες. Το θέμα αφορά το σεξ με πολλούς συντρόφους και όχι την ίδια την πράξη. Θα μου πεις τι διαφορά έχει αν το κάνεις 7 φορές τη βδομάδα με 7 διαφορετικούς ή με τον ίδιο. Εν προκειμένω, ίσως να μην ξέρω να σου απαντήσω ξεκάθαρα, αλλά μπορώ να υποθέσω ότι στην 1η περίπτωση υπάρχει ανάγκη βίωσης του σεξ ως κάτι θέλω να δοκιμάσω μακαρόνια με διαφορετικές σάλτσες κάθε μέρα και στη 2η το βίωμα είναι κάτι πιο ουσιώδες, στο ότι τρώω μακαρόνια με κιμά, γιατί μου αρέσει και το πιάτο, αλλά κυρίως μου αρέσει το εστιατόριο.

΄Αστα τώρα αυτά! Αποκαλύφθηκες!:D
Το ίδιο θα σε πείραζε αν το έκανε 7 φορές την εβδομάδα με 7 ευκαιριακούς συντρόφους και το ίδιο αν το έκανε 7 φορές την εβδομάδα με κάποιον με τον οποίο ήταν απλά sex buddies.
Απλά προσπαθείς να το δικαιολογήσεις στον εαυτό σου μάλλον αποτυχημένα και δεν υπάρχει κανένας λόγος να το κάνεις.
Είμαι σίγουρη ότι πιστεύεις πως το σεξ αποκτά νόημα, αλήθεια και ομορφιά μόνο όταν είσαι ερωτευμένος!
(Αν ισχύει αυτό, έχεις ένα "μπράβο" από μένα!!!)
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
8
Προφανώς, ο/η καθένας/μία έχουμε διαφορετικές ανάγκες, αλλά το σεξ είναι φυσική. Αλλά τις ανάγκες μας μπορούμε να τις ιεραρχούμε. Μην παρεξηγηθώ, ότι θα κρίνω, άσχημα, κάποια τρίτη, για το ότι επιθυμεί να καλύπτει τη συγκεκριμένη φυσική ανάγκη και τη θέτει ως βασική προτεραιότητά της. Όμως, εγώ δεν θα ήθελα να είμαι με κάποιο άτομο, που αντλεί ικανοποίηση, κατά βάση από το σεξ με διαφορετικούς συντρόφους και όχι από άλλες δραστηριότητες. Το θέμα αφορά το σεξ με πολλούς συντρόφους και όχι την ίδια την πράξη. Θα μου πεις τι διαφορά έχει αν το κάνεις 7 φορές τη βδομάδα με 7 διαφορετικούς ή με τον ίδιο. Εν προκειμένω, ίσως να μην ξέρω να σου απαντήσω ξεκάθαρα, αλλά μπορώ να υποθέσω ότι στην 1η περίπτωση υπάρχει ανάγκη βίωσης του σεξ ως κάτι θέλω να δοκιμάσω μακαρόνια με διαφορετικές σάλτσες κάθε μέρα και στη 2η το βίωμα είναι κάτι πιο ουσιώδες, στο ότι τρώω μακαρόνια με κιμά, γιατί μου αρέσει και το πιάτο, αλλά κυρίως μου αρέσει το εστιατόριο. Δεν ξέρω κατά πόσο εύστοχη είναι η αναλογία και ίσως να αναθεωρήσω σε 5 λεπτά και να μου πεις το σημαντικό είναι το φαγητό σε ένα εστιατόριο (να σημειώσω ότι γενικά τις αποφεύγω τις αναλογίες, γιατί ενώ στο μυαλό μου έχουν νόημα, οι άλλοι δεν το βλέπουν συνήθως :hehe: )

Αν λοιπόν ιεραρχισεις αντικειμενικά τις ανάγκες σου θα δεις πως το σεξ και η ανθρώπινη επαφή είναι κάτω κάτω, ακριβώς δίπλα στο φαγητό και το νερό και όποιος δεν τις ικανοποιεί για αρκετό καιρό αρχίζει να υποφέρει από ψυχοσωματικες παθήσεις.

Για να δώσω και απτό παράδειγμα, αυτόν τον καιρό έχω επιλέξει να ζω αρκετά απομονομενος. Τις τελευταίες μέρες είχε αρχίσει να με πιάνει μια μελανχολια ως εκ τούτου. Όπως καθόμουνα σε μια πλατεία ήρθαν δύο πρέζαδες από δίπλα και αρχίσανε να μιλάνε και μετά μπήκα και εγώ στην κουβέντα. Μετά από αυτό ήμουνα οκ στα κανονικά μου, ακριβώς επειδή ικανοποιησα αυτήν την ανάγκη να μιλήσω με κάποιον.

Όσον αφορά το σεξ, οι άνθρωποι είμαστε στην καλύτερη περίπτωση σειριακά μονογαμικα όντα (μην ακούτε τι λέει η Λένω). Έχουμε εξελιχθεί να αναζητούμε νέους συντρόφους μετά από κάποιο καιρό γιατι έτσι εξασφαλίζεται μεγαλύτερο γενετικό diversity στον πληθυσμό. Στους άντρες είναι πιο έντονο το φαινόμενο αυτό λόγο coolinge effect αλλά ισχύει και για τις γυναίκες.

Οι γυναίκες που αλλάζουν συχνά ερωτικούς συντρόφους έχουν κατά βάσιν ψυχολογικά προβλήματα τα οποία προσπαθούν να καλύψουν μέσα από τον εθισμό στο novelty. Έχουμε και data (το ποσό αξιόπιστα είναι δεν ξέρω) που συνδέουν τον μεγάλο αριθμό συντρόφων μιας γυναίκας με την ανικανότητα της να δεθεί συναισθηματικά με αυτούς. Τι προκαλεί τι δεν γνωρίζω αλλά εικάζω πως είναι ένα feedback loop.

Οι άνθρωποι που δεν αλλάζουν καθόλου συντρόφους επίσης έχουν ψυχολογικά θέματα κατ εμέ, κυρίως φόβο για το καινούργιο, καθώς ας μην κοροιδευομαστε το να είσαι 50 χρόνια με την σχέση των 15 σου μπορεί να ακούγεται ρομαντικό αλλά μάλλον κατά βάσιν δείχνει ότι δεν υπήρξε καμία προσπάθεια για περαιτέρω growth αλλά πλήρης συμβιβασμός στο εντελώς πρώτο πράγμα που είδες.

Προσωπικα εκεί που έχω καταλήξει είναι πως ευτυχισμένο με κανει το να δοκιμάζω νέα πράγματα και ιδιαίτερα πράγματα που θεωρούσα εντελώς αντισυμβατικα με το ποιος νομίζω πως είμαι. Όσες φορές μετάνιωσα πράγματα στην ζωή μου και καταστάσεις ήταν όταν είχα κολλήσει να κάνω τα ίδια και τα ίδια βαρετά πράγματα.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Αστα τώρα αυτά! Αποκαλύφθηκες!:D
Το ίδιο θα σε πείραζε αν το έκανε 7 φορές την εβδομάδα με 7 ευκαιριακούς συντρόφους και το ίδιο αν το έκανε 7 φορές την εβδομάδα με κάποιον με τον οποίο ήταν απλά sex buddies.
Απλά προσπαθείς να το δικαιολογήσεις στον εαυτό σου μάλλον αποτυχημένα και δεν υπάρχει κανένας λόγος να το κάνεις.
Είμαι σίγουρη ότι πιστεύεις πως το σεξ αποκτά νόημα, αλήθεια και ομορφιά μόνο όταν είσαι ερωτευμένος!
(Αν ισχύει αυτό, έχεις ένα "μπράβο" από μένα!!!)
Πριν λίγο ενόσω περίμενα στη σειρά μου στο ταμείο του μάρκετ να πληρώσω τις σοκολάτες μου, σκεφτόμουν ότι το γ@μησα το θέμα... Η αλήθεια είναι ότι όντως δεν το είχα ξεκαθαρίσει πώς να το μεταφράσω το επιχείρημα. Όντως έχεις δίκιο, αυτή είναι η ειδοποιός. Στην 1η το νόημα που τις αποδίδεται είναι καθαρά σαρκικό, ενώ στη 2η το κέντρο της πράξης δεν είναι η ίδια η πράξη, αλλά παρεπόμενο του εστιατορίου :popcorn:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

8

Αν λοιπόν ιεραρχισεις αντικειμενικά τις ανάγκες σου θα δεις πως το σεξ και η ανθρώπινη επαφή είναι κάτω κάτω, ακριβώς δίπλα στο φαγητό και το νερό και όποιος δεν τις ικανοποιεί για αρκετό καιρό αρχίζει να υποφέρει από ψυχοσωματικες παθήσεις.

Για να δώσω και απτό παράδειγμα, αυτόν τον καιρό έχω επιλέξει να ζω αρκετά απομονομενος. Τις τελευταίες μέρες είχε αρχίσει να με πιάνει μια μελανχολια ως εκ τούτου. Όπως καθόμουνα σε μια πλατεία ήρθαν δύο πρέζαδες από δίπλα και αρχίσανε να μιλάνε και μετά μπήκα και εγώ στην κουβέντα. Μετά από αυτό ήμουνα οκ στα κανονικά μου, ακριβώς επειδή ικανοποιησα αυτήν την ανάγκη να μιλήσω με κάποιον.

Όσον αφορά το σεξ, οι άνθρωποι είμαστε στην καλύτερη περίπτωση σειριακά μονογαμικα όντα (μην ακούτε τι λέει η Λένω). Έχουμε εξελιχθεί να αναζητούμε νέους συντρόφους μετά από κάποιο καιρό γιατι έτσι εξασφαλίζεται μεγαλύτερο γενετικό diversity στον πληθυσμό. Στους άντρες είναι πιο έντονο το φαινόμενο αυτό λόγο coolinge effect αλλά ισχύει και για τις γυναίκες.

Οι γυναίκες που αλλάζουν συχνά ερωτικούς συντρόφους έχουν κατά βάσιν ψυχολογικά προβλήματα τα οποία προσπαθούν να καλύψουν μέσα από τον εθισμό στο novelty. Έχουμε και data (το ποσό αξιόπιστα είναι δεν ξέρω) που συνδέουν τον μεγάλο αριθμό συντρόφων μιας γυναίκας με την ανικανότητα της να δεθεί συναισθηματικά με αυτούς. Τι προκαλεί τι δεν γνωρίζω αλλά εικάζω πως είναι ένα feedback loop.

Οι άνθρωποι που δεν αλλάζουν καθόλου συντρόφους επίσης έχουν ψυχολογικά θέματα κατ εμέ, κυρίως φόβο για το καινούργιο, καθώς ας μην κοροιδευομαστε το να είσαι 50 χρόνια με την σχέση των 15 σου μπορεί να ακούγεται ρομαντικό αλλά μάλλον κατά βάσιν δείχνει ότι δεν υπήρξε καμία προσπάθεια για περαιτέρω growth αλλά πλήρης συμβιβασμός στο εντελώς πρώτο πράγμα που είδες.

Προσωπικα εκεί που έχω καταλήξει είναι πως ευτυχισμένο με κανει το να δοκιμάζω νέα πράγματα και ιδιαίτερα πράγματα που θεωρούσα εντελώς αντισυμβατικα με το ποιος νομίζω πως είμαι. Όσες φορές μετάνιωσα πράγματα στην ζωή μου και καταστάσεις ήταν όταν είχα κολλήσει να κάνω τα ίδια και τα ίδια βαρετά πράγματα.
Συμφωνώ απόλυτα, στο ότι πολλές φορές κάνουμε λάθος εκτιμήσεις στο τι πραγματικά έχουμε ανάγκη. Επίσης, συμφωνώ ότι υπάρχουν περιπτώσεις ανθρώπων που, λόγω χαρακτήρα δεν χωρίζουν.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
για τον άντρα η πλούσια σεξουαλική ζωή, θεωρείται δείκτης ωριμότητας και ανδρισμού.

Δε θα συμφωνήσω σε αυτό και ίσως είμαι στη μειοψηφία αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να το δω έτσι. Αν και φυσικά δεν έχω θέμα με την προσωπική ζωή κανενός εφόσον είμαστε γνωστοί, συνάδελφοι ή φίλοι, όταν πρόκειται για ερωτικό σύντροφο δε θα μπορούσα ποτέ να με δω με κάποιον που είχε πολλές ολιγόχρονες σχέσεις ή ακόμα χειρότερα πολλές σεξουαλικές σχέσεις άνευ αισθημάτων. Θα μού έδειχνε απλά έναν επιφανειακό άντρα που αρέσκεται στο να αλλάζει τις γυναίκες οπότε θα υπέθετα οτι κάποιο συναισθηματικό κενό ή πρόβλημα έχει. Για ποιο λόγο να θέλω να κάνω σχέση με έναν τέτοιο άντρα για τον οποίο γνωρίζω εκ των προτέρων οτι είμαι το νούμερο Χ και που κατά πάσα πιθανότητα θα ψάχνει να με αλλάξει sooner rather than later;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,873 μηνύματα.
Δε θα συμφωνήσω σε αυτό και ίσως είμαι στη μειοψηφία αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να το δω έτσι. Αν και φυσικά δεν έχω θέμα με την προσωπική ζωή κανενός εφόσον είμαστε γνωστοί, συνάδελφοι ή φίλοι, όταν πρόκειται για ερωτικό σύντροφο δε θα μπορούσα ποτέ να με δω με κάποιον που είχε πολλές ολιγόχρονες σχέσεις ή ακόμα χειρότερα πολλές σεξουαλικές σχέσεις άνευ αισθημάτων. Θα μού έδειχνε απλά έναν επιφανειακό άντρα που αρέσκεται στο να αλλάζει τις γυναίκες οπότε θα υπέθετα οτι κάποιο συναισθηματικό κενό ή πρόβλημα έχει. Για ποιο λόγο να θέλω να κάνω σχέση με έναν τέτοιο άντρα για τον οποίο γνωρίζω εκ των προτέρων οτι είμαι το νούμερο Χ και που κατά πάσα πιθανότητα θα ψάχνει να με αλλάξει sooner rather than later;

Ανεξαρτήτως του τι είναι ο άλλος, δεν πιστεύω πως πρέπει να ζούμε με το φόβο σε οτιδήποτε. Πρέπει να πιστεύουμε στην ικανότητά μας να διατηρούμε μια σχέση και στις δυνατότητές μας, που είναι καλύτερες από τους προηγούμενους "αριθμούς". Ας μην ξεχνάμε ότι ανεξαρτήτως φύλου, ο άλλος άνθρωπος μας βλέπει ως βελτίωση της προσωπικής του ζωής, ως ένα σκαλί πιο πάνω από τους προηγούμενους, και είναι μαζί μας.

Βεβαίως, θα μου πεις "μα αν έχει συνηθίσει να ζεί έτσι με το να μας αλλάζει κάθε Χ μήνες, είναι γραμμένο στον τρόπο ζωής του, πόσο μπορώ εγω να το επηρρεάσω με το να είμαι καλή, θα με εκτιμήσει όταν σκέφτεται τόσο επιφανειακά ή θα πιαστώ κορόιδο;"

Μπορεί να γίνεις κι εσυ άλλος ένας αριθμός, είναι πολύ πιθανό. Μπορεί και να γίνει το κλικ και να του καλυψεις το κενό, να του ηρεμήσεις το πρόβλημα και να ταιριάξετε μια χαρά.

Εχω καταλήξει στο ότι η ζωή σε μερικές εκφάνσεις της είναι πιο γκρι απ οσο πίστευα...
 

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Νομίζω ότι το έχουμε χάσει το νόημα.

Δεν πιστεύω ότι η εναλλαγή πολλαπλών συντρόφων συμβάλλει πουθενά θετικά.

Απο ότι έχω προσέξει, όσο περισσότερους/ες έχει κάποιος /α αλλάξει συντρόφους/ισσες, τόσα παραπάνω απωθημενα αποκτά.


Άντι να κάτσουμε να βελτιώσουμε τον εαυτό μας, ψάχνουμε γύρω μας καποιον/α πιο σωστό/η μήπως και αλλάξει η ζωή μας, έτσι στα ξαφνικά.
1000 άτομα να αλλάξουμε, εάν εμείς δεν εξελιχθούμε, στο ίδιο αποτέλεσμα θα καταληγουμε.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε θα συμφωνήσω σε αυτό και ίσως είμαι στη μειοψηφία αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να το δω έτσι. Αν και φυσικά δεν έχω θέμα με την προσωπική ζωή κανενός εφόσον είμαστε γνωστοί, συνάδελφοι ή φίλοι, όταν πρόκειται για ερωτικό σύντροφο δε θα μπορούσα ποτέ να με δω με κάποιον που είχε πολλές ολιγόχρονες σχέσεις ή ακόμα χειρότερα πολλές σεξουαλικές σχέσεις άνευ αισθημάτων. Θα μού έδειχνε απλά έναν επιφανειακό άντρα που αρέσκεται στο να αλλάζει τις γυναίκες οπότε θα υπέθετα οτι κάποιο συναισθηματικό κενό ή πρόβλημα έχει. Για ποιο λόγο να θέλω να κάνω σχέση με έναν τέτοιο άντρα για τον οποίο γνωρίζω εκ των προτέρων οτι είμαι το νούμερο Χ και που κατά πάσα πιθανότητα θα ψάχνει να με αλλάξει sooner rather than later;

Στην ουσία του μηνύματος σου, συμφωνώ απόλυτα!
Δεν δήλωσα ότι το πιστεύω εγώ αυτό. Είπα ότι αυτό είναι η επικρατούσα γενική αντίληψη.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Απο ότι έχω προσέξει, όσο περισσότερους/ες έχει κάποιος /α αλλάξει συντρόφους/ισσες, τόσα παραπάνω απωθημενα αποκτά.
Πώς συνδέεται η ενναλαγή συντρόφων με τα απωθημένα κατά τη γνώμη σου;
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και τι γίνεται ρε παιδιά στην περίπτωση που κάποιος δεν αποζητά μία σοβαρή σχέση; Λογικό δεν είναι να αλλάζει (συχνά) παρτενέρς;

Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι κολλάτε, εφόσον υπάρχουν και οι ελεύθερες σχέσεις. Αναφέρομαι στις ελεύθερες σχέσεις και όχι στα one night stands.

Edit: Όταν, δηλαδή, περάσει τη φάση των παροδικών σχέσεων, θα βρίσκεται σε μειονεκτική θέση επειδή είχε πολλές εμπειρίες; :gamer:
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δε θα συμφωνήσω σε αυτό και ίσως είμαι στη μειοψηφία αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να το δω έτσι. Αν και φυσικά δεν έχω θέμα με την προσωπική ζωή κανενός εφόσον είμαστε γνωστοί, συνάδελφοι ή φίλοι, όταν πρόκειται για ερωτικό σύντροφο δε θα μπορούσα ποτέ να με δω με κάποιον που είχε πολλές ολιγόχρονες σχέσεις ή ακόμα χειρότερα πολλές σεξουαλικές σχέσεις άνευ αισθημάτων. Θα μού έδειχνε απλά έναν επιφανειακό άντρα που αρέσκεται στο να αλλάζει τις γυναίκες οπότε θα υπέθετα οτι κάποιο συναισθηματικό κενό ή πρόβλημα έχει. Για ποιο λόγο να θέλω να κάνω σχέση με έναν τέτοιο άντρα για τον οποίο γνωρίζω εκ των προτέρων οτι είμαι το νούμερο Χ και που κατά πάσα πιθανότητα θα ψάχνει να με αλλάξει sooner rather than later;
Συμφωνω απολυτα και προσθετω οτι για εμενα αυτοι οι τυποι ειναι και υγειονομικες βομβες.
 

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Πώς συνδέεται η ενναλαγή συντρόφων με τα απωθημένα κατά τη γνώμη σου;
Να σου πω την αλήθεια, την ώρα που το έγραφα ήμουν σουπερ μάρκετ και έγραφα γρήγορα.

Θα σου εξηγήσω τι είχα στο μυαλό μου και μετά ας αποφασίσουμε αν θα το ονομάσουμε απωθημενο ή όχι.

Όταν κάνουμε μια σχέση κι έπειτα η σχέση αυτή λήγει για τον οποιοδήποτε λόγο, ολα τα αρνητικά της πρώτης τείνουμε να τα μεταφέρουμε στην επομενη.

Συχνά κατηγορούμε και θεωρούμε ένοχο τον/την πρώην μας που απέτυχε η σχεση και μεταπηδαμε στην επόμενη χωρίς να έχουμε κάνει την αυτοκριτική μας και παραπάνω από συχνά καταληγουμε να μεταφέρουμε τα προβλήματα της προηγούμενης στην τωρινη μας σχεση.

Εαν για παράδειγμα μας απατούσε ο σύντροφος μας ή πήγαινε με ιερόδουλες, θα μας δημιουργηθεί η ανασφάλεια κι αυτήν την ανασφάλεια το πιο πιθανό να την μεταφέρουμε στην επόμενη σχέση μας.

Όσες περισσότερες σχέσεις κάνουμε, τόσα αρνητικά αποκτάμε όταν αυτή αποτυγχάνει.
Μεγαλώνοντας, ο άνθρωπος τείνει να χάνει την υπομονή του και να μην ανέχεται καταστάσεις/ανθρώπους που όντας νεότερος θα έδινε μια - δυο- τρεις κλπ ευκαιρίες.

Δυο ατομα του αντίθετου φύλου σε ηλικία 30+ έχοντας κι οι δυο ενα παρελθόν γεμάτο, δε θα ανεχθουν τόσο εύκολα τα ελαττώματα του άλλου. Κι αυτό γιατί κάθε φορά που θα προκύπτει μια κατάσταση, το μυαλό αυτόματα θα το συνδέει με μια (κάπως) παρόμοια κατάσταση που μπορεί να είχε τύχει στο παρελθόν.
Γενικότερα είμαι της άποψης ότι θέλω με τον σύντροφο μου να μεγαλώνω και να εξερευνω τον κόσμο μαζί του, να χτίζω εμπειρίες μαζί του, να εξελίσσομαι μαζί του. Δεν με ενθουσιάζει να αλλάζω συντρόφους για την εμπειρία.
Όσα θέλω να ζήσω φροντίζω να τα ζω με ανθρώπους που μαθαίνω να τους αγαπώ. Με άλλα λόγια επενδυω στους ανθρώπους που πιστεύω ότι αξίζουν.
Γι αυτό το λόγο άλλωστε είμαι πολύ αυστηρή στο τι ανθρώπους επιτρέπω να μπαίνουν στη ζωή μου. Όπως είχα γράψει και σε άλλο ποστ, δεν έχω όρεξη ούτε χρόνο για παιχνίδια.

(Disclaimer) Φυσικα δεν προτρέπω ούτε συμβουλεύω κανέναν να μείνει με κάποιον /α με τον οποίο/α η σχέση έχει καταλήξει να γίνει ή ήταν από την αρχή τοξική.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα έχετε παρεξηγήσει τα κορίτσια. Να ζήσουνε θέλουνε μέχρι τα 30 όπου πατσαβούριαζουνε και μετά ψάχνουν το έρωτα της ζωής τους σε κανα μάτσομενο μπας και κάνουν κανα παιδί και ζήσουν ζωάρα. Αυτό ευνοεί και τους δυο, ο άλλο ο 40αρης στα είκοσικατι ήταν ο χλαπάτσας που δεν τον πλησίαζε καμία γιατί πήγαιναν με τους ωραίους. Έως τα 30 δε ούτε οι ίδιες δε ξέρουν πόσους έχουν πάρει και πόσες «εμπειριες» απόκτησαν.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,873 μηνύματα.
Γενικότερα είμαι της άποψης ότι θέλω με τον σύντροφο μου να μεγαλώνω και να εξερευνω τον κόσμο μαζί του, να χτίζω εμπειρίες μαζί του, να εξελίσσομαι μαζί του. Δεν με ενθουσιάζει να αλλάζω συντρόφους για την εμπειρία.
Όσα θέλω να ζήσω φροντίζω να τα ζω με ανθρώπους που μαθαίνω να τους αγαπώ. Με άλλα λόγια επενδυω στους ανθρώπους που πιστεύω ότι αξίζουν.
Γι αυτό το λόγο άλλωστε είμαι πολύ αυστηρή στο τι ανθρώπους επιτρέπω να μπαίνουν στη ζωή μου. Όπως είχα γράψει και σε άλλο ποστ, δεν έχω όρεξη ούτε χρόνο για παιχνίδια.

Από τη ρομαντική πλευρά της ανάρτησής σου, δεν θα διαφωνήσω μαζί σου. Όμως είναι λίγο ευρεία έτσι όπως έχει τεθεί, λίγο αόριστη.

Βρισκόμαστε στο χρονικό σημείο υποθετικά λίγο πριν κάνεις μια νεα γνωριμία. Ποιό είναι το προφιλ ενός τέτοιου ανθρώπου πιο συγκεκριμένα για σένα; (μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τον υπάρχοντα, τι σε τράβηξε πχ στο αγόρι σου)


Και το ρωτώ διότι κάλλιστα μπορεί κάποιος να σκεφτεί "οκ όλοι αυστηροί πιστεύουμε πως είμαστε με τις επιλογές μας, ακόμα κι αν κάνουμε παιχνίδια ή αν δεν κάνουμε. Τι ορίζεις ως αυστηρό;"
 

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Να πω την αλήθεια, περισσότερο με ενδιαφέρει ο απολογισμός του παρελθόντος, παρά αυτό το ίδιο. Δεν θα το παίξω άγια, είμαι σίγουρη ότι έχω διάφορες προκαταλήψεις, αλλά νομίζω ότι πρέπει και θέλω να δίνω την ευκαιρία να καταλάβω πρώτα την οπτική/κριτική του άλλου ατόμου. Μάλλον ο τρόπος που σκέφτεται και μιλάει για το παρελθόν έχει περισσότερη σημασία.
 

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Από τη ρομαντική πλευρά της ανάρτησής σου, δεν θα διαφωνήσω μαζί σου. Όμως είναι λίγο ευρεία έτσι όπως έχει τεθεί, λίγο αόριστη.

Βρισκόμαστε στο χρονικό σημείο υποθετικά λίγο πριν κάνεις μια νεα γνωριμία. Ποιό είναι το προφιλ ενός τέτοιου ανθρώπου πιο συγκεκριμένα για σένα; (μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τον υπάρχοντα, τι σε τράβηξε πχ στο αγόρι σου)
Αρχικά παρατηρώ τρία βασικά (κατ εμε) πράγματα:

Α. Την σταθερότητα της φωνής του
Β. Το πως με κοιτάει
Γ. Το χιούμορ του

Ύστερα θα κρίνω βέβαια τη χημεία μας. Ερωτήσεις καθημερινές αλλα σημαντικές, οι οποίες θα με βοηθήσουν να χτίσω το προφίλ του.

Ο τρόπος που θα εκφράζεται για τον εαυτό του, ο τρόπος που θα με προσεγγίζει είναι πολύ σημαντικά στοιχεία για το χαρακτήρα του.

Δεν μου αρέσουν οι άνθρωποι που μιλούν πολύ για τον εαυτό τους, αλλά ούτε εκείνοι που στρέφουν την συζήτηση μακριά από τον εαυτό τους και μιλάνε για γενικά κι αόριστα πράγματα.

Θα τον αφήσω να μιλήσει για τον εαυτό του, το ποσό καιρός είναι ελεύθερος, το τι αναζητά και πως φαντάζεται τον εαυτό του σε 10 χρόνια από τώρα.

Απαντήσεις στυλ : Το μέλλον είναι απρόβλεπτο, δεν κάνω σχέδια, γενικά βλέποντας και κάνοντας για εμένα είναι Χ.

Θα βγω ακόμη 3-4 ραντεβού μαζί του και θα δω εάν ταιριάζουμε κι έχουμε κοινούς στόχους και θέλω.

Κανεις δεν εγγυάται βέβαια ότι η σχέση θα πετύχει. Αλλά είμαι άτομο που προσπαθώ, δεν αφήνω τα πράγματα στη τύχη.

**Εν τω μεταξύ, διαβάζοντας τα όσα εγραψα, όντως ακούστηκα πιο ρομαντική από όσο είμαι πραγματικά. **

Με το άτομο που είμαι τώρα δε γνωρίζω πόσο θα διαρκέσει. Αλλά, βλέπω θετικά σημάδια που για εμένα μου ειναι πολύ απαραίτητα, όπως :

Α. Είναι πολύ ήρεμος, δεν μπορώ τους άνδρες που βρίζουν ή θυμωνουν ευκολα
Β. Εργατικός
Γ. Δε λέει όχι, γενικά είναι έτοιμος να κάνει πολλά, δε μουχλιάζει καθισμενος σε έναν καναπέ
Δ. Με συμβουλεύει και ειναι πολύ συζητήσιμος. Μιλάμε συνεχώς , επικοινωνούμε.
Ε. Γυμνάζεται /δεν καπνίζει /δεν πίνει /δεν ειναι σπάταλος
ΣΤ. Πολύ χιούμορ


Αρνητικά :
Α. Εγωιστής
Β. Ισχυρογνωμων
Γ. Ευαίσθητος
Δ. Δεν μαγειρεύει
Ε. Πολύ θετικός /όχι ρεαλιστής καμια φορά


Παρα τις διαφωνίες μας, τα βρίσκουμε και θέλουμε να χτίσουμε ενα κοινό μέλλον. Μπορεί να βγει μπορεί κι όχι. Αλλά δε θα κάτσω να σκεφτώ ότι είμαι πολύ καιρό μαζί του, τι κι αν τον βαρεθώ?? Θελω να χω κι άλλες εμπειρίες.... Αυτό μου είναι ασήμαντο.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,873 μηνύματα.
Εχεις κανει ενδελεχή ανάλυση βλέπω, ακόμα και για τα αρνητικά κι ας μη στα ζήτησα (αλλά δεν το κάνουν όλοι να το παραδέχονται ανοιχτά αυτό, όλοι τέλειους έχουν τους συντρόφους τους). Εντυπωσιακό. :)

Αν μη τι άλλο φαίνεσαι να τα χεις ζυγίσει αρκετά τα πράγματα.

ΥΓ: Θα μπορούσες να κάνεις το ίδιο, το ίδιο εύκολα και για τα δικά σου χαρακτηριστικά;
 

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Εχεις κανει ενδελεχή ανάλυση βλέπω, ακόμα και για τα αρνητικά κι ας μη στα ζήτησα (αλλά δεν το κάνουν όλοι να το παραδέχονται ανοιχτά αυτό, όλοι τέλειους έχουν τους συντρόφους τους). Εντυπωσιακό. :)

Αν μη τι άλλο φαίνεσαι να τα χεις ζυγίσει αρκετά τα πράγματα.

ΥΓ: Θα μπορούσες να κάνεις το ίδιο, το ίδιο εύκολα και για τα δικά σου χαρακτηριστικά;
Μπορώ θαρρώ να αναλύσω και τα δικά μου χαρακτηριστικά.
Κανεις δεν είναι τέλειος, αλλα αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρεπει να μην εξελισσομεθα.

Τα θετικά μου στοιχεία είναι :
Α. Εργατική
Β. Προσπαθώ να είμαι αντικειμενική
Γ. Δεν πίνω /δεν καπνίζω /ασκούμαι/όχι σπατάλη
Δ. Μπορώ να νιώθω τον πόνο ενός ανθρώπου
Ε. Γελαω πολύ, ειδικά άμα έρχομαι σε άβολη θέση
ΣΤ. Ψύχραιμη (εχω κάνει άφιξη πελάτη ενώ το εστιατόριο καιγόταν, εγώ ζεν)

Αρνητικά :
Α. Όχι ιδιαίτερο χιούμορ
Β. Σοβαρή
Γ. Τείνω να είμαι ρεαλιστρια κι οδηγουμαι καμια φορά στον πεσιμισμο
Δ. Ψύχραιμη, και πολλές φορές βγαίνει ως αδιαφορία
Ε. Ξεροκέφαλη
ΣΤ. Όχι και πολύ δημοκρατική, τείνω καμία φορά στον πατερναλισμο
Η. Ανησυχώ πολύ για το μελλον
Θ. Οταν θύμωσω, δεν το δείχνω, απλά σταματάω να μιλάω και γίνομαι passive aggressive χωρίς να το θέλω. Αλλά το χω βελτιώσει αρκετά
Ι. Δεν μπορώ να χαρώ πολύ οσο θα ήθελα. Λόγω παρελθοντικων οδυνηρων βιωμάτων, πάντα προσέχω να μη χαίρομαι πολύ, γιατί φοβάμαι ότι μπορεί να μου βγει σε κακό.


Αυτά πιστεύω.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,873 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top