Μήπως ξέρετε; - Διάφορες, σκόρπιες απορίες

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Δεν είναι πρακτική ερώτηση (όπως οι περισσότερες σε αυτό το θρεντ ) αλλά όποιος γνωρίζει από λογιστικά να μου πει...

Γίνεται μια εταιρεία να έχει 0 έξοδα δηλωμένα ? Και να είναι όλα περασμένα στις "απαιτήσεις"?
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Περιμένω μια παραγγελία και μου ήρθε μήνυμα από την ACS αλλά γραφει το επίθετο μου αλλιώς με τα αστεράκια... Τα πρώτα δύο γράμματα είναι λάθος όπως και το τελευταίο επίσης τα γράμματα είναι λιγότερα ... Το έχει πάθει κάποιος ?
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Αν έρθει, καλώς. Αν δεν έρθει, το βλέπεις τότε. Μην αγχώνεσαι.

Επίσης εκεί με τα αστεράκια μπορεί να λέει το όνομα αυτού που το παρέδωσε κι όχι το δικό σου.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Η αποστολή βρίσκεται στο κατάστημα προορισμού σε αναμονή προγραμματισμού παράδοσης!!
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Τα ένσημα πρακτικής κοστίζουν λιγότερο?
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,832 μηνύματα.

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,832 μηνύματα.
Άρα κοστίζουν και λιγότερο?

είναι ένσημα κάλυψης για εργατικό ατύχημα και μόνο για αυτό.

Ούτε για σύνταξη ούτε για ασφάλεια ΙΚΑ, καθαρά για κάλυψη σε περίπτωση εργατικού ατυχήματος.

Και στον ΕΦΚΑ αν τα ψάξεις, αναγράφονται ως μαθητικά.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,850 μηνύματα.
Ερώτησις: τοίχο λευκό προς αχνό-κίτρινο πως τον καθαρίζω;
Τελικά δεν θα βάψω φέτος και μόλις σηκώσω όλο το δωμάτιο για αλλάξω την μοκέτα με την καθαρή, θέλω να καθαρίσω και τον τοίχο σε ένα σημείο που έχει μαυρίσει. Ναι δεν έχω βάψει ποτέ το συγκεκριμένο δωμάτιο πάνω από 10ετία (ευτυχώς είναι άκαπνο).

Είχα προσπαθήσει να τον καθαρίσω με οινόπνευμα αλλά χωρίς μεγάλη επιτυχία.
Μήπως να δοκιμάσω νερό με χλωρίνη; ή υπάρχει κανένα απορρυπαντικό σαν αυτά για τα ρούχα (που σου λένε "λεκέδες από Χ/Υ" κτλ) που να είναι ειδικευμένο; :)
Τέλος να το κάνω με συρμάτινο σφουγγάρι;
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,601 μηνύματα.
Ερώτησις: τοίχο λευκό προς αχνό-κίτρινο πως τον καθαρίζω;
Τελικά δεν θα βάψω φέτος και μόλις σηκώσω όλο το δωμάτιο για αλλάξω την μοκέτα με την καθαρή, θέλω να καθαρίσω και τον τοίχο σε ένα σημείο που έχει μαυρίσει. Ναι δεν έχω βάψει ποτέ το συγκεκριμένο δωμάτιο πάνω από 10ετία (ευτυχώς είναι άκαπνο).

Είχα προσπαθήσει να τον καθαρίσω με οινόπνευμα αλλά χωρίς μεγάλη επιτυχία.
Μήπως να δοκιμάσω νερό με χλωρίνη; ή υπάρχει κανένα απορρυπαντικό σαν αυτά για τα ρούχα (που σου λένε "λεκέδες από Χ/Υ" κτλ) που να είναι ειδικευμένο; :)
Τέλος να το κάνω με συρμάτινο σφουγγάρι;
Έχει κάποια tips εδώ
εγώ πάντως θα τον έβαφα ( ωραία ψυχοθεραπεία το βάψιμο αν το κάνεις μόνος)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Ερώτησις: τοίχο λευκό προς αχνό-κίτρινο πως τον καθαρίζω;
Τελικά δεν θα βάψω φέτος και μόλις σηκώσω όλο το δωμάτιο για αλλάξω την μοκέτα με την καθαρή, θέλω να καθαρίσω και τον τοίχο σε ένα σημείο που έχει μαυρίσει. Ναι δεν έχω βάψει ποτέ το συγκεκριμένο δωμάτιο πάνω από 10ετία (ευτυχώς είναι άκαπνο).

Είχα προσπαθήσει να τον καθαρίσω με οινόπνευμα αλλά χωρίς μεγάλη επιτυχία.
Μήπως να δοκιμάσω νερό με χλωρίνη; ή υπάρχει κανένα απορρυπαντικό σαν αυτά για τα ρούχα (που σου λένε "λεκέδες από Χ/Υ" κτλ) που να είναι ειδικευμένο; :)
Τέλος να το κάνω με συρμάτινο σφουγγάρι;
Τοιχος βαμενος με πλαστικο χρωμα ή λαδομπογια
Μαλακο σφουγγαρι ή vetex ή κατι αναλογο ( οχι συρμα και πρασινο σκληρο σφουγγαρι) και διαλυμα νερου με απορρυπαντικο πιατων πχ faιry. Αυτο ειναι συμβουλη μπογιατζη πολωνου που ειναι αριστοι τεχνιτες.
Πολυ Βαριες βρωμιες τις βγαζει το zif αλλα στον κανει ματ.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Γνωρίζετε πόσο κοστίζει περίπου η αλλαγή πατώματος και πλακακιων σε μικρό σπίτι ? Το ψάχνω στο google και δεν βρίσκω άκρη
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Γνωρίζετε πόσο κοστίζει περίπου η αλλαγή πατώματος και πλακακιων σε μικρό σπίτι ? Το ψάχνω στο google και δεν βρίσκω άκρη
Δεν είναι fix η τιμή. Εξαρτάται τί πάτωμα θα βάλεις, τί πλακάκι, το κόστος του συνεργείου, γι' αυτό και δεν βρίσκεις λεπτομέρειες στο internet. Πάρε προσφορές από 2 ή 3, προτού καταλήξεις. Η απόκλιση, στην τιμή, θα είναι αρκετή. Πέρα από το κόστος, δες να κάνουν και καλή δουλειά...
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Δεν είναι fix η τιμή. Εξαρτάται τί πάτωμα θα βάλεις, τί πλακάκι, το κόστος του συνεργείου, γι' αυτό και δεν βρίσκεις λεπτομέρειες στο internet. Πάρε προσφορές από 2 ή 3, προτού καταλήξεις. Η απόκλιση, στην τιμή, θα είναι αρκετή. Πέρα από το κόστος, δες να κάνουν και καλή δουλειά...
Από το ίντερνετ???? Ή να πάρω τηλέφωνο??? Επίσης στο περίπου ποιο είναι το μίνιμουμ ???
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Από το ίντερνετ???? Ή να πάρω τηλέφωνο??? Επίσης στο περίπου ποιο είναι το μίνιμουμ ???
Τηλέφωνο...στα τυφλά ; Οκ, γίνεται και αυτό. Μα καλό θα ήταν να ρωτήσεις προηγουμένως κάποιο φίλο ή γνωστό, μήπως και έχουν να σου προτείνουν κάποιον. Συνήθως, αυτά πάνε από "στόμα σε στόμα" και για να πάρεις πληροφορίες και να βεβαιωθείς, κάπως, για τη δουλειά που κάνουν...

Δεν υπάρχει μίνιμουμ. Εξαρτάται από τα τετραγωνικά, τί θα βάλεις, τί θα ξηλώσεις. Είναι διάφορα που ανεβάζουν την τιμή...
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Γνωρίζετε πόσο κοστίζει περίπου η αλλαγή πατώματος και πλακακιων σε μικρό σπίτι ? Το ψάχνω στο google και δεν βρίσκω άκρη
Πάρε μηχανικό και θα σου στειλει τους δικούς του. Για ολόκληρο σπίτι ακόμα και γκαρσονιέρα να την κανεις αεροδρομιο, θα σου φυγουν αρκετά.

Είναι η αποξήλωση (το λιγότερο, την κανεις και με πενταροδεκάρες αλλά δε στο συνιστώ), είναι μετα τι πλακάκι θα σου βαλει αν ειναι Ισπανικο ή Τούρκικο κλπ, είναι ποσα τετραγωνικά, αν θα περάσεις και τοίχους σε κουζινα μπανιο με πλακάκι ή μόνο πάτωμα, είναι είναι.

Πάρε ενα μηχανικο να ρθει να μετρησει να κανει εκτιμηση.

ΥΓ: Πάντως κάνεις κατι ερωτησεις ρε παιδί μου, λες και εχεις αναλαβει τα βαρη ολου του κοσμου και εισαι 40 χρονών, δεν κανεις ερωτήσεις "μικρής".
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
δεν κανεις ερωτήσεις "μικρής".
Ευχαριστώ πολύ τι εννοείς εδώ ?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης ο μηχανικός μπορεί να προτείνει τρόπους για να βγει κάτι οικονόμικο ?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ρώτησα στο δουλεύταρα κ μου είπαν περίπου 1.500
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα άμα κόψουμε μια απόδειξη/ ένα τιμολόγιο κ αφού έχει διαβιβαστεί το ακυρώσουμε γτ ήταν λάθος? Υπάρχει κάποιο όριο στις φορές που μπορούμε να το κάνουμε ?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top