Μαγειρική για στόκους και γευστικές προτάσεις!

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
ΠΑΝΤΟΥ υπαρχει μια συνταγη για μπολονεζ :P Μονο για μακαρονια σκετα υπαρχουν περισσοτερες συνταγες :P
Αρπα μια.
(Και με τροπο:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Παιδιά τι γλυκά με γιαούρτι ξέρετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εκτός από 1 με δημητριακά και σοκολάτα που είχα γράψει πιο παλιά, κάνει η mum 1 ωραίο με κομπόστα ροδάκινο και ζελέ. Θα σε ενδιέφερε να πάρω συνταγή? Είναι δροσιστικό αλλά με έντονη την γιαουρτένια γεύση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι αμέ!
Έχω ένα, επίσης με ζελέ, αλλά θα 'θελα να δω άλλα, για να το... εξελίξω λίγο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ζητείται συνταγή για αγριογούρουνο!
Έψαξα στο net αλλά πρώτον μπερδεύτηκα από τόσες που είδα και δεύτερον θα ήθελα μια δοκιμασμένη.

Για πέιτε λοιπόν μάγειρες και μαγείρισσες μου, βασίζομαι σε σας!:D

Αααα και να είναι κάτι που με κάποιο τρόπο θα διώξει την έντονη μυρωδιά και θα μαλακώσει το κρέας. Αυτά!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Πού το βρήκες βρε το αγριογούρουνο; :P

Μου θύμησες τον Αστερίξ...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Έχουμε κυνηγούς στην οικογένεια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αααα και να είναι κάτι που με κάποιο τρόπο θα διώξει την έντονη μυρωδιά και θα μαλακώσει το κρέας. Αυτά!:P

πολλά κρεμμύδια στο ψήσιμο και σάλτσα μουστάρδας

τώρα για συνταγή.... δεν έχω κάποια συγκεκριμένη, εγώ απλά θα το έβαζα στο φούρνο με ταπατούλες
τα υπόλοιπα, δλδ μήλα στο στόμα κλπ :P δεν είναι για μένα... δεν τρώω μήλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
πολλά κρεμμύδια στο ψήσιμο και σάλτσα μουστάρδας

τώρα για συνταγή.... δεν έχω κάποια συγκεκριμένη, εγώ απλά θα το έβαζα στο φούρνο με ταπατούλες
τα υπόλοιπα, δλδ μήλα στο στόμα κλπ :P δεν είναι για μένα... δεν τρώω μήλα :P
Χωρίς τα πολλά κρεμμύδια πρέπει να είναι πολύ νόστιμο αυτό που περιγράφεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Χωρίς τα πολλά κρεμμύδια πρέπει να είναι πολύ νόστιμο αυτό που περιγράφεις.


για να μαθαίνεις νεαρέ :P
τα πολλά κρεμμύδια μαλακώνουν ότι κρέας και να βάλεις
γκαμήλα να βάλεις με κρεμμύδια θα γίνει λουκούμι
η μαμά μου έβαζε μέχρι γίδα στο φούρνο με στρώσεις κρεμμυδιών πάνω και κάτω απ το κρέας και γινόταν νιανιά!
επίσης παίρνουν και τη μυρωδιά, η μουστάρδα επίσης


τώρα που το σκέφτομαι....
κόβεις το αγριογούρουνο σε χοντρές μερίδες και το κλείνεις σε λαδόκολα με πατάτες και αρωματικά και μουστάρδα (και κρεμμύδια φυσικά :P)
το ψήνεις για πολλέεεεεεεεεεεεεεες ώρες σε χαμηλή φωτιά (πολλές ώρες = 6...7)

το ανοίγεις μόνο προς το τέλος αν θες και φουλάρεις το φούρνο στο γκριλ για να πάρει χρώμα απ έξω και να κάνει κρούστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Να ρωτήσω βρε παιδιά, η χαμηλή φωτιά πώς είναι? Ας πούμε όταν φτιάχνω σάλτσα που υποτίθεται θέλει χαμηλή βάζω το μάτι στο 2-3, είναι καλά? Όταν ψήνουμε στον φούρνο στους πόσους βαθμούς ορίζεται η χαμηλή φωτιά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
2-3 στο μάτι με μάξιμουμ το πόσο?

εμένα η κουζίνα μου φτάνει το 9 στο μάτι και χαμηλή φωτιά εννοώ το 4-5


όσον αφορά τον φούρνο
χαμηλή φωτιά είναι οι 200-220 βαθμοί και αναμμένες οι αντιστάσεις πάνω κάτω
γερή φωτιά είναι είναι οι 250-270
το δε γκριλ, είναι κάρβουνο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Κι εμένα ως 9 είναι τα μάτια. Δηλ. το 2-3 είναι υπερβολή? Κι αν θέλουμε να κάνουμε μπεν-μαρί?

Ευχαριστώ πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αν θες να κάνεις μπεν μαρί και το βάλεις στο 2 απλά θα περιμένεις κάτι αιώνες
δοκίμασε το στο 4
βέβαια να ξέρεις ότι κουζίνα με κουζίνα αλλάζει....
αν είναι κεραμικές οι εστίες πχ που συγκρατούν θερμότητα όπως εμένα ή αυτόματες να κλείνει και να πέφτει κάθε τρεις και λίγο η θερμοκρασία (δε μπορώ να βγάλω τηγανητό της προκοπής :mad:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ευχαριστώ βρε. Κι εγώ 3-4 έβαζα για μπεν μαρί αλλά η μάνα μου λέει να βάζω σε χαμηλότερη φωτιά και μου φαινόταν υπερβολικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
τώρα που το σκέφτομαι....
κόβεις το αγριογούρουνο σε χοντρές μερίδες και το κλείνεις σε λαδόκολα με πατάτες και αρωματικά και μουστάρδα (και κρεμμύδια φυσικά :P)
το ψήνεις για πολλέεεεεεεεεεεεεεες ώρες σε χαμηλή φωτιά (πολλές ώρες = 6...7)

το ανοίγεις μόνο προς το τέλος αν θες και φουλάρεις το φούρνο στο γκριλ για να πάρει χρώμα απ έξω και να κάνει κρούστα

Αναστασάκι αρχικά ευχαριστώ, το ξερα πως μπορώ να βασιστώ πάνω σου!:D

Σκεφτόμουν η αλήθεια είναι κάτι σε κατσαρολάτο (:P) γιατί στο φούρνο τα κρέατα γίνονται σκληρά.

Να το μαρινάρω για τη μυρωδιά μήπως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Να το μαρινάρεις οπωσδήποτε!!!

Επίσης μπορείς να το κάνεις με δαμάσκηνα, κάστανα και πατάτες στην κατσαρόλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Κάστανα τέτοια εποχή θα είναι λίγο δύσκολο να βρω, αλλά το δαμασκηνάκι μια χαρά μου ακούγεται!:D

Πότε τα βάζω; Μαζί με το κρέας όταν το τσιγαρίζω ή μετά στη βράση του;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Κάστανα τέτοια εποχή θα είναι λίγο δύσκολο να βρω, αλλά το δαμασκηνάκι μια χαρά μου ακούγεται!:D

Πότε τα βάζω; Μαζί με το κρέας όταν το τσιγαρίζω ή μετά στη βράση του;:)

Κάστανα βρίσκεις σε συσκευασία στο σούπερ, απλά για καλοκαίρι είναι λίγο κάπως.... τα βάζεις λίγο μετά τη μέση, γιατί αν τα βάλεις από την αρχή θα γίνουν μαρμελάδα ... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
θα καταστρέψεις το κυνήγι μαρή!
άσε τα δαμάσκηνα για κανα αγοραστό χοιρινό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top