Να βγάζουν οι επισκέπτες τα παπούτσια;

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
εννοείται πως στο σπίτι αυτό δεν θα ξαναπατήσω. :mad:
Ε καλα τωρα,υπερβολες.Ειναι δυνατον να μην ξαναπατησεις επειδη σε ειπαν να βγαλεις τα παπουτσια? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
Σπίτι μου,στο δωμάτιό μου συγκεκριμένα τα παπούτσια τους τα βγάζουν μόνο οι κολλητές μου και αυτό λόγω οικειότητας,χέστ%κα για το αν θα λερώσουν. :P
Και όταν πηγαίνω εγώ σπίτι τους το ίδιο συμβαίνει αφού έτσι νιώθουμε άνετα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Ε καλα τωρα,υπερβολες.Ειναι δυνατον να μην ξαναπατησεις επειδη σε ειπαν να βγαλεις τα παπουτσια? :hmm:
Δεν ξέρω το θεωρώ προσβολή, ειδικά αν δεν υπάρχει οικειότητα με αυτόν που στο ζητάει. Δεν μου το έχουν ζητήσει ποτέ μέχρι στιγμής. Θυμάμαι μόνο μια φορά σε ένα σπίτι, δεν τους ήξερα καλά, έκανα λίγο καιρό παρέα με την κόρη τους και μπαίνω μέσα στο καθιστικό εκεί πατούσαν με τα παπούτσια, οπότε μου λέει η φίλη μου πάμε στο γραφείο μου. Έπρεπε να περάσουμε μέσα από άλλα δωμάτια, ήταν κάπως περιέργη η διαρρύθμιση, την βλέπω να βγάζει τα παπούτσια της. Την ρωτάω να τα βγάλω κι εγώ; Μου λέει όχι αν δεν νιώθεις άνετα απλά στα μέσα δωμάτια η μάνα μου δεν θέλει να βρωμίζουμε τα χαλιά. Ξαφνικά με προσπερνάει ένας σκύλαρος στυλ Μπετόβεν, μαδούσε εκείνο τον καιρό, μπαίνει στα μέσα δωμάτια και αφήνει ολόκληρες μπούκλες από μαλλί και τα πόδια του ήταν γεμάτα ακαθαρσίες και χώματα (ήταν στον κήπο για την ανάγκη του) και σκέφτηκα πως αυτός τι έκανε στα χαλιά;;;;; Μετά πατούσε τις τρίχες του σκύλου και τις έβαλε κι αυτές μέσα στα παπούτσια της όταν ξαναβγήκαμε. Ήταν μια αηδία....Μάλλον το έχω από τότε...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natalia3807

Νεοφερμένος

Η natalia3807 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
η πεθερά μου έχει αυτό το θέμα,άμα δεν τα βγάζουμε στο σπίτι τις μας φωνάζει,εγώ δεν έχω τόσο πρόβλημα με αυτό αλλα όταν κάνω παιδιά νομίζω και εγώ θα το εφαρμόσω,δεν γίνεται ας που με τα παιδιά να παίζουν στο χαλι ,πολλές φορες ακουμπάνε και με το στόμα τους και οι επισκέπτες να περπατάνε με τα παπούτσια τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Δεν μού χει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο, να μου πουν να βγάλω τα παπούτσια, και δεν ξέρω αν θα τα έβγαζα αν μου το ζητούσαν ή θα έφευγα, και ούτε έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο αλλά το διαβάζω πρώτη φορά εδώ.
Και η απορία μου είναι: Αν πρόκειται να ήσουν κάπου αλλού και να φοράς τα παπούτσια σου μερικές ώρες, και μετά να πήγαινες κάπου και να σου ζητούσαν να τα βγάλεις, δεν θα μύριζαν τα πόδια σου; Θα αισθανόσουν καλά;
Εγώ πάντως όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Μου έτυχε μια φορά, στο σπίτι του θείου μου.
Υπήρχε μωρό και δεν θέλανε να μπουσουλά στο πάτωμα με τα μικρόβια που κουβαλά το κάθε παπούτσι.
Λογικό το βρίσκω.
Μόνο για αυτό το λόγο θα το ξαναέκανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Δεν θα το έκανα ποτέ. Το θεωρώ γυφτιά και ξεφτίλα αλλά έχει τύχει να μου το ζητήσουν και δεν μπορούσα να αρνηθώ απλά μετά ένιωθα πολύ άβολα.
Ειδικά όταν φοράμε αθλητικά για πολλές ώρες και μετά αντί για μικρόβια από τα παπούτσια θα τους προσφέρουμε αυτήν την ωραιότατη ευωδία. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Εγώ είχα πάει σε έναν φίλο μου (στο εξοχικό του) και για να μπω μέσα με ανάγκασε να βγάλω τα παπούτσια έλεος!:eek::eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Δεν θα το έκανα ποτέ. Το θεωρώ γυφτιά και ξεφτίλα αλλά έχει τύχει να μου το ζητήσουν και δεν μπορούσα να αρνηθώ απλά μετά ένιωθα πολύ άβολα.
Ειδικά όταν φοράμε αθλητικά για πολλές ώρες και μετά αντί για μικρόβια από τα παπούτσια θα τους προσφέρουμε αυτήν την ωραιότατη ευωδία. :redface:

Δηλαδή για να μην ντροπιαστεί κάποιος που μυρίζουν τα πόδια του (ανθρώπινο και φυσιολογικό αν φοράει το χοντρό καλτσόνι και αθλητικό και έβραζε η πατούσα) ο άνθρωπος που μένει μέσα στο σπίτι πρέπει μετά να καθαρίζει σαν τον μανιακό και να περπατάει πάνω στις βρώμες που έφερε ο προαναφερθείς τύπος με τα παπούτσια του. Δεν είναι "γυφτιά" δηλαδή να του βρωμίζεις τον προσωπικό χώρο, αλλά είναι "γυφτιά" να μείνεις εκτεθειμένος με τις κάλτσες. It doesn't make sense. Καλύτερα ποδαρίλα παρά όλη η μπίχλα απ τον δρόμο (κάτουρα, σκατά, χλέπες, σκουπίδια, εμετοί, χώμα και λοιπά όμορφα που έκατσαν πάνω στο πεντακάθαρο πεζοδρόμιο. ΓΙΟΥΠΥ! )Και στην τελική αν ο οικοδεσπότης σε πει βρωμοπόδαρο μετά βάλε τις αρβύλες σου και κάνε του το σπίτι καινούριο με τις πατημασιές.
Δεν καταλαβαίνω γιατί προσβάλλονται όσοι αντιτίθενται σε αυτό. Επίσκεψη πας, σε βάζει ο άλλος στον χώρο που κινείται και ζει ξυπόλητος, με τα βρακιά, που κυλιέται στο πάτωμα και το χαλί του και προσβάλλεσαι να βγάλεις για λίγη ώρα τα παπούτσια? :confused: Στην τελική ζήτα καμια παντόφλα αν δεν θες να φαίνεται η τρύπα στην κάλτσα σου ή αν δεν θες να ψοφήσουν όλοι απ την ποδαρίλα. Εγώ και άλλες φίλες που βγάζουμε τα παπούτσια στην εξώπορτα έχουμε πάντα παντόφλες για όποιον θέλει. Έχει τύχει να μπει φίλος επίσης με τα παπούτσια στο σπίτι και δεν τον έδειρα, μου είπε ευγενικά ότι δεν θέλει. Οι περισσότεροι όμως βλέπουν τα παπούτσια στην εξώπορτα και τα βγάζουν από μόνοι τους .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
(...) Εγώ και άλλες φίλες που βγάζουμε τα παπούτσια στην εξώπορτα έχουμε πάντα παντόφλες για όποιον θέλει.

Εσείς έχετε λύσει το πρόβλημα με τον πιο αξιοπρεπή τρόπο. :)

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι αν κάποιος έρχεται στο σπίτι μας σπάνια, ή για πρώτη φορά και του ζητήσουμε να βγάλει τα παπούτσια του θα αισθανθεί ίσως άβολα αν δεν έχει συνηθίσει έτσι, ή θα ντροπιαστεί αν έχει μια τρύπα στην κάλτσα, που δεν είναι και ΤΟ σπάνιο...

Αν λοιπόν έχει μια εναλλακτική δηλ. ένα ζευγάρι παντοφλίτσες, ίσως να μην αισθανθεί τόσο αμήχανα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Δηλαδή για να μην ντροπιαστεί κάποιος που μυρίζουν τα πόδια του (ανθρώπινο και φυσιολογικό αν φοράει το χοντρό καλτσόνι και αθλητικό και έβραζε η πατούσα) ο άνθρωπος που μένει μέσα στο σπίτι πρέπει μετά να καθαρίζει σαν τον μανιακό και να περπατάει πάνω στις βρώμες που έφερε ο προαναφερθείς τύπος με τα παπούτσια του. Δεν είναι "γυφτιά" δηλαδή να του βρωμίζεις τον προσωπικό χώρο, αλλά είναι "γυφτιά" να μείνεις εκτεθειμένος με τις κάλτσες. It doesn't make sense. Καλύτερα ποδαρίλα παρά όλη η μπίχλα απ τον δρόμο (κάτουρα, σκατά, χλέπες, σκουπίδια, εμετοί, χώμα και λοιπά όμορφα που έκατσαν πάνω στο πεντακάθαρο πεζοδρόμιο. ΓΙΟΥΠΥ! )Και στην τελική αν ο οικοδεσπότης σε πει βρωμοπόδαρο μετά βάλε τις αρβύλες σου και κάνε του το σπίτι καινούριο με τις πατημασιές.
Δεν καταλαβαίνω γιατί προσβάλλονται όσοι αντιτίθενται σε αυτό. Επίσκεψη πας, σε βάζει ο άλλος στον χώρο που κινείται και ζει ξυπόλητος, με τα βρακιά, που κυλιέται στο πάτωμα και το χαλί του και προσβάλλεσαι να βγάλεις για λίγη ώρα τα παπούτσια? :confused: Στην τελική ζήτα καμια παντόφλα αν δεν θες να φαίνεται η τρύπα στην κάλτσα σου ή αν δεν θες να ψοφήσουν όλοι απ την ποδαρίλα. Εγώ και άλλες φίλες που βγάζουμε τα παπούτσια στην εξώπορτα έχουμε πάντα παντόφλες για όποιον θέλει.

Δεν προσβάλεσσαι αν σου πει ο άλλος να τα βγάλεις, τουλάχιστον αν τον γνωρίζεις αλλά αν δεν γνωρίζεστε καλά τότε δεν είναι σωστό. Σε φίλους και συγγενείς δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά φαντάσου να μην τον ξέρεις. Εκεί είναι προσβολή. Στο κάτω κάτω εφόσον με προσκάλεσε,θα έπρεπε να το περιμένει. Για αυτό υπάρχουν και οι σφουγγαρίστρες. Τόσο παίδεμα είναι; Αν πήγαιναν παιδιά στο σπίτι δεν θα τους κέρναγε γλυκό για να μην λερώσουν; Εγώ ούτε σε γνωστούς δεν θα το έκανα αυτό.Τώρα ανάλογα το πώς έχει μεγαλώσει ο καθένας, κρίνει και έχει δική του άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Νομίζω WhiteDrum είσαι λίγο απόλυτη.

Δεν μπορείς να αναγκάσεις κάποιον να το κάνει, αν δεν θέλει. Βεβαίως, αν είναι ένα πολύ οικείο πρόσωπο φυσικά και μπορείς να του το πεις, αλλά δεν μπορείς να το πεις σε έναν γνωστό σου γιατί -αν τον φέρεις σε δύσκολη θέση- δεν θα θέλει να πατήσει το πόδι του ξανά στο σπίτι σου και με το δίκιο του!

Προσωπικά, θα το κατανοήσω αν στο σπίτι υπάρχει κάποιο βρέφος που μπουσουλά και δεν θέλουν να εκτίθεται σε τόσα μικρόβια αλλά δεν το βρίσκω καθόλου λογικό να γίνεται σε ένα σπίτι υγιών ανθρώπων, χωρίς βρέφος. Το βρίσκω εξαιρετικά υποχόνδριο.
Μου έχει τύχει να πάω σε τέτοιο σπίτι αλλά επειδή ξέρω ότι ο οικοδεσπότης είναι υποχόνδριος (δέξου τον φίλο με τα ελαττώματα του :P ) το κατανόησα και το δέχθηκα. Ωστόσο παραμένω στην άποψη ότι μου φαίνεται υπερβολικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Εκτός αν υπάρχει μωρό στο σπίτι.... Τότε θα συμφωνήσω με το παραπάνω μήνυμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Δεν μπόρεσα να διαβάσω όλο το thread...

Οπως και να χει, έχω πάει σε πολλά σπίτια Γερμανών κυρίως. Σε υποχρεώνουν να βγάλεις τα παππούτσια, παρ' όλα αυτά, όλα τα σπίτια βρωμάνε. Να μαγειρεύουν δεν ξέρουν, να καθαρίζουν δεν ξέρουν, να σιδερώνουν δεν ξέρουν, ήθελα να ξερα τι ξέρουν να κάνουν...να διατάζουν...

Φανταστείτε λοιπόν σε ένα βρώμικο σπίτι, να βγάλεις τα παππούτσια...

Πάντα μα πάντα σουβεράκι...
Ειδικά στην αρχή φώναζα συνέχεια γι' αυτό... Τώρα έχουν μάθει από μόνοι τους... Μάλιστα αν κάποιος έρθει για πρώτη φορά του λένε οι υπόλοιποι τι πρέπει να κάνει...

Αν και την τελευταία φορά που δεν έβαλε κάποιος το ποτήρι του σε σουβέρ, δεν μπόρεσα παρά να σκέσω στα γέλια, γιατί, άκουσον άκουσον, πέρασε το ποτήρι πάνω από το σουβέρ λες και ήταν εμπόδιο και το άφησε ακριβώς από μπροστά του...:lol:
Εγώ έχω ξεχωριστό σουβέρ για κάθε μπύρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Είπαμε damn it δεν κυνηγήσαμε κανέναν με το καριοφίλι να βγάλει τα πασούμια του και να μείνει με την τρύπια κάλτσα! Αν δω ότι ο άλλος δεν τα βγάζει αφού με δει με κάλτσες ή ξυπόλητη μες στο σπίτι και δεν έχω και την οικειότητα δεν θα πω τίποτα! Αλλά αν ήταν να να συζητήσουμε για βρωμιά και μικρόβια καλύτερο δεν είναι να μην μεταφέρεις την μπίχλα από τον δρόμο; Είναι κακός κάποιος που το εφαρμόζει σπίτι του; Όχι. Είναι πιο υγιεινό; Ναι. Μπορεί κάποιος να προσβληθεί να μείνει με τις κάλτσες; Μπορεί. Θα τον δείρουμε; ΟΧΙ. Πού το πρόβλημα τότε με όσους το εφαρμόζουν σπίτια τους; Jesus!


Cacofonix δεν είπαμε να πάμε και σε ακρότητες. Αν ο άλλος είναι μπιχλέουρας και μου πει να μπω χωρίς παπούτσια τότε ναι θα πω "Σόρρυ έχω καθαρά καλτσάκια και το πάτωμά σου είναι μαυσωλείο μπόχας και μπίχλας/μαλαστούπας/βρώμας/θανάτου" και θα του δώσω κουπόνια για έκπτωση στις χλωρίνες.

Σε φίλους και συγγενείς δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά φαντάσου να μην τον ξέρεις. Εκεί είναι προσβολή. Στο κάτω κάτω εφόσον με προσκάλεσε,θα έπρεπε να το περιμένει. Για αυτό υπάρχουν και οι σφουγγαρίστρες.

Ξαναλέω. Δεν θέλει κάποιος; Δεν θα μιλήσω, θα κάνω μόκο και θα σφουγγαρίσω μετά. Αλλά είναι ευγενικό να βγάλεις τα παπούτσια σου σε σπίτι στο οποίο το εφαρμόζουν αυτό. Δεν θα αισθανθείς προσβεβλημένος. Δεν βγάζει νόημα πώς να το κάνουμε! Και για να βάλω και μια σαφή κατακλείδα στα λεγόμενά μου γιατί κατέληξα να είμαι ο Κατακουζηνός του thread (μπεταντιιιν αποστάαατες της καθαριότητοοοος) , δεν θα θεωρήσω βρωμίκουλα και αγενή όποιον δεν τα βγάλει. Αν τα βγάλει θα κολακευτώ, σέβεται ότι δεν τα φοράω μες στο σπίτι, σέβεται ότι γουστάρω να κυλιέμαι με την μάπα στα πλακάκια μου. Ορίστε. Όλοι χαρούμενοι ;) Και ξανά άλλη μία : Βγάζεις τα παπα; Χαίρομαι και κολακεύομαι! Δεν τα βγάζεις; No big deal. Δεν θα πω ΠΟΤΕ σε άτομο το οποίο δεν είναι οικείο μου "Βγάλτα ρε σίχαμα". ΠΟΤΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Cacofonix δεν είπαμε να πάμε και σε ακρότητες. Αν ο άλλος είναι μπιχλέουρας και μου πει να μπω χωρίς παπούτσια τότε ναι θα πω "Σόρρυ έχω καθαρά καλτσάκια και το πάτωμά σου είναι μαυσωλείο μπόχας και μπίχλας/μαλαστούπας/βρώμας/θανάτου" και θα του δώσω κουπόνια για έκπτωση στις χλωρίνες.
Τυχαίνει όσοι το επιβάλλουν στα σπίτια τους να είναι Γερμανοί, τουλάχιστον στα σπίτια που έχω επισκεφτεί. Και είναι ΌΛΟΙ ΒΡΩΜΙΑΡΗΔΕΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Δεν μπόρεσα να διαβάσω όλο το thread...

Οπως και να χει, έχω πάει σε πολλά σπίτια Γερμανών κυρίως. Σε υποχρεώνουν να βγάλεις τα παππούτσια, παρ' όλα αυτά, όλα τα σπίτια βρωμάνε. Να μαγειρεύουν δεν ξέρουν, να καθαρίζουν δεν ξέρουν, να σιδερώνουν δεν ξέρουν, ήθελα να ξερα τι ξέρουν να κάνουν...να διατάζουν...

Φανταστείτε λοιπόν σε ένα βρώμικο σπίτι, να βγάλεις τα παππούτσια...

Βρωμιάρηδες Γερμανοί, μας βάζουν να κάνουμε τόσες θυσίες και αυτοί ούτε το πάτωμα δεν μπορούν να καθαρίσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bethoni

Νεοφερμένος

Η bethoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Οχι θα μυριζουν τα ποδια τους!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Όχι μόνο στην Γερμανία αλλα και στισ περισσότερες χώρες τις κεντρικής Ευρώπης επιβάλλεται να βγάλεις τα παπούτσια σου (όπως και στην Μακεδονία-κυρίως στα χωριά)..
Εμένα μ΄αρέσει αυτή η συνήθεια, ειδικά το χειμώνα ρε παιδιά..έχεις το καθαρό το χαλί σου φρεσκοστρωμένο και σου ρχεται ο άλλος με παπούτσια και πατάει επάνω.. και χει πατήσει και δεν ξέρω σε τι.. και προσβάλλεται απο πάνω? είναι θέμα σεβασμού για μένα.. Δεν το θεωρώ υπερβολικό και θα ήθελα να το εφαρμόσω όταν θα έχω το δικο μου σπίτι.. Θα είχα εννοείται κανα 2-3 ζευγάρια καθαρές παντόφλες μόνο για τους επισκέπτες για να μην είναι ξυπόλητοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Όχι μόνο στην Γερμανία αλλα και στισ περισσότερες χώρες τις κεντρικής Ευρώπης επιβάλλεται να βγάλεις τα παπούτσια σου (όπως και στην Μακεδονία-κυρίως στα χωριά)..
Εμένα μ΄αρέσει αυτή η συνήθεια, ειδικά το χειμώνα ρε παιδιά..έχεις το καθαρό το χαλί σου φρεσκοστρωμένο και σου ρχεται ο άλλος με παπούτσια και πατάει επάνω.. και χει πατήσει και δεν ξέρω σε τι.. και προσβάλλεται απο πάνω? είναι θέμα σεβασμού για μένα.. Δεν το θεωρώ υπερβολικό και θα ήθελα να το εφαρμόσω όταν θα έχω το δικο μου σπίτι.. Θα είχα εννοείται κανα 2-3 ζευγάρια καθαρές παντόφλες μόνο για τους επισκέπτες για να μην είναι ξυπόλητοι..
Εχεις πάει σε πολλά σπίτια ξένων; Γιατί οι περισσότεροι που έχω πάει σου λένε να βγάλεις τα παπούτσια και το σπίτι βρωμάει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top