Να μένουν οι ενήλικοι με τους γονείς τους;

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,969 μηνύματα.
Μα δε χρειάζεται να είμαι κώλος και βρακί με τον άλλον για να τον βοηθήσω αν έχει μια ανάγκη.

Αμα σε βλέπει ψυχρή απέναντι του δεν θα στη ζητήσει καν... Όποτε εχεις κ ενα ωραιότατο άλλοθι. Γιατί έτσι κ αλλιώς δεν καιγοσουν να το κανεις κιόλας.

Νομίζω ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό κ ανθρώπινο να ζητάμε βοήθεια από άτομα που είναι δίπλα μας και μας καταλαβαίνουν.

Δείχνουν θα έλεγε κανεις μια θετική διάθεση. Εγώ δεν θα σου πω ψέματα είχα έναν φίλο παλαιοτερα τον θεωρουσα πιο στενό... Μόλις αντιλήφθηκα κάποια πραγματα παγωσα κ εγώ... Και τώρα που μου έτυχε και κάτι προσωπικο ακόμη κ αν μιλήσουμε στο τηλεφωνο δεν θα του το πω καν. Παλιά θα του το έλεγα που είχε κ άλλη συμπεριφορά.

Κάπως έτσι λειτουργουν οι σχέσεις μεταξυ των ανθρώπων μη περιμενεις δηλαδή ότι μόλις γνωρίσεις κάποιον κ του κανεις εξήγηση ααα δεν θέλω γονείς ααα δεν θέλω πεθερικά αααα να μένεις μόνος σου να πηγαινεις επισκεπτήριο μια φορά; τη βδομάδα για 2 ώρες στους γονείς κ ως εκεί.... Ε μη περιμενεις μετά αυτός ο άνθρωπος αν παθει κκατι πχ η μάνα του να σου πει ελα να βοηθήσεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σε βλέπει σε αυτό το θέμα εισαι επιφυλακτική θα προσπερασει. Όλοι οι άνθρωποι έτσι είναι... Ο τρόπος που τους φέρεσαι μπορεί να καθορίσει κ τον τρόπο ποη σου φέρονται οδηγώντας σε μια αυτό εκπληρουμενη προφητεια.

Την άποψη δεν θέλω σχέσεις με πεθερικα εξαρχής δεν την δέχομαι όχι. Δεν τους ξερεις καν δεν τους εψεις γνωρίσει δεν σου έχουν κάνει κάτι εσυ το χεις το θέμα όχι αυτοί. Γνώμη μου πάντα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μετά θα σου πει δεν θέλω σχέσεις και με συναδέλφους.... Με φίλους... Φίλες κοκ.
Μη νομίζεις ότι αυτό θα σταματήσει μόνο στους γονείς δηλαδή.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και εξήγησα γιατί δεν τη δέχομαι διότι εγώ θα μπορουσα να τρέξω ακόμη και ξημερώματα να βοηθησω πχ τη μητέρα της κοπέλας μου η τον πατερα της. Οικογένεια είμαστε.... Κοντινοί άνθρωποι. Ελάχιστους κοντινους έχεις σε αυτό το κόσμο ο καθένας κοιτάει τη παρτη του.

Ένα σαββατοκυριακο δεν θα μαζευτουμε να φαμε όλοι μαζί ;;;; τι σημαίνει δε θέλω σχέσεις με τα πεθερικα... Τεσπα νταξει ο καθένας με τις γραμμές του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Καταλαβαίνω τι λες και ξέρω ότι είμαι υπερβολική αλλά δυστυχώς έτσι είμαι γιατί οι σχέσεις ήδη είναι δύσκολες, δε χρειάζεται να προσθέτουμε έξτρα βαθμούς δυσκολίας από την αρχή. Ήδη οι σχέσεις θέλουν πολλούς συμβιβασμούς και δουλειά με τον εαυτό μας, γιατί να κάνουμε έξτρα;

Πάντως Ντεβιλ βλέπω ότι έχεις αλλάξει μετά τη σχέση που έκανες, έχεις γίνει λίγο πιο ανεκτικός σε πράγματα που παλιά δεν ήσουν και διατιθεσαι να κάνεις συμβιβασμούς. Πολύ το χαίρομαι κι εύχομαι να είστε πάντα έτσι. :)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,969 μηνύματα.
Καταλαβαίνω τι λες και ξέρω ότι είμαι υπερβολική αλλά δυστυχώς έτσι είμαι γιατί οι σχέσεις ήδη είναι δύσκολες, δε χρειάζεται να προσθέτουμε έξτρα βαθμούς δυσκολίας από την αρχή. Ήδη οι σχέσεις θέλουν πολλούς συμβιβασμούς και δουλειά με τον εαυτό μας, γιατί να κάνουμε έξτρα;

Πάντως Ντεβιλ βλέπω ότι έχεις αλλάξει μετά τη σχέση που έκανες, έχεις γίνει λίγο πιο ανεκτικός σε πράγματα που παλιά δεν ήσουν και διατιθεσαι να κάνεις συμβιβασμούς. Πολύ το χαίρομαι κι εύχομαι να είστε πάντα έτσι. :)

Εδώ που τα λέμε ρε Χημελα τέτοιος παιδαρος και να είναι χωρίς σχέση;;;; 😆😆

Είδες τελικά ο καμακιας που επιζητουσε απροσδόκητες γνωριμίες δεν είναι και τόσο κακός όσο νομίζαμε.

Μπορεί να ήμουν παντα καλός άνθρωπος και να το έπαιζα λιγο ζορικος. Για άμυνα όπως λες και εσυ.

Πάντως δεν είναι τόσο θέμα συμβιβασμου... Απλά όταν αγαπάς κάποια η όταν κάποια αγαπάει κάποιον τον δέχεται για αυτό που είναι. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν του δίνει εννοείται χρόνο να διορθώσει κάποια πραγματα.

Το παιδί σου τι θα το κανεις αυριο μεθαυριο αν δεν βγει όπως το θέλεις... Θα το πετάξεις στον Καιάδα ; νομίζω ότι καποιοι κ κάποιες μιλάνε για αγαπες αλλά η πραγματικη αγάπη θέλει και πραγματική προσπαθεια.

Και όχι να χεις το τσεκ Λιστ δίπλα όταν γνωρίζεις κάποιον ναι για ελα εδώ εσυ έχεις αυτό ωραία προχωράμε... Δεν το χεις ααα λυπάμαι... Γεια σου.

Οι σχέσεις ωραίες είναι ναι σε κάνουν καλυτερο άνθρωπο τώρα μόνο γμησια από εδώ κ από εκεί δεν λένε τίποτα. Τα χω ζησει τα χω κάνει.... Εντάξει οκ.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
δλδ ο άντρας θα πρέπει να έχει δικό του σπίτι; σεξιστικό και πατριαρχικό αυτό. ας νοικιάσουν μαζί ένα στην τελική αν τα βρουν.

εκεί που είναι τα ενοίκια, και με τους γονείς θα μένει ή με 2 συγκατοίκους παρέα. :(

αν και συμφωνώ πως δε μετράς τον άλλο στις πρώτες 2 βδομάδες θα πάρω αυτό out of context και θα πω πως ακόμη και η επιλογή του συγκάτοικου είναι πολύ τιμιότερη απ' το να ζεις με τους γονείς και να σου πλένει τα βρακιά η μάνα σου. Και το γράφω αυτό ως κάποιος που έφυγε απ' το πατρικό του αργότερα απ' ό,τι θα θελε. Όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο. Ιδανικά στα 18. Σου καλλιεργούνται άλλα μυαλά. Τα ίδια ισχύουν και για τα δύο φύλα δεν είναι σεξιστικό το θέμα.

Επίσης το ότι έχεις σχέση δε σημαίνει πως θα μείνετε και μαζί, δεν είναι οικονομικό το θέμα. Πρέπει το πρώτο διάστημα να χουν και οι δύο το χώρο τους. Πρώτα μαθαίνεις καλά τον άλλο και μετά πας να συζήσεις.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,777 μηνύματα.
αν και συμφωνώ πως δε μετράς τον άλλο στις πρώτες 2 βδομάδες θα πάρω αυτό out of context και θα πω πως ακόμη και η επιλογή του συγκάτοικου είναι πολύ τιμιότερη απ' το να ζεις με τους γονείς και να σου πλένει τα βρακιά η μάνα σου. Και το γράφω αυτό ως κάποιος που έφυγε απ' το πατρικό του αργότερα απ' ό,τι θα θελε. Όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο. Ιδανικά στα 18. Σου καλλιεργούνται άλλα μυαλά. Τα ίδια ισχύουν και για τα δύο φύλα δεν είναι σεξιστικό το θέμα.

Επίσης το ότι έχεις σχέση δε σημαίνει πως θα μείνετε και μαζί, δεν είναι οικονομικό το θέμα. Πρέπει το πρώτο διάστημα να χουν και οι δύο το χώρο τους. Πρώτα μαθαίνεις καλά τον άλλο και μετά πας να συζήσεις.

συμφωνώ 100% και παράλληλα έχω στο μυαλό μου ότι ο μέσος μισθός στον ιδιωτικό τομέα είναι γύρω στα 800 €
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
συμφωνώ 100% και παράλληλα έχω στο μυαλό μου ότι ο μέσος μισθός στον ιδιωτικό τομέα είναι γύρω στα 800 €

είναι παραπάνω από 800 και αυτός είναι ο λόγος που οι τιμές στην Ελλάδα είναι εκεί που είναι, δυστυχώς έχουμε αρκούντως ταξική κοινωνία ώστε η κάθε κοινωνική ομάδα να ζει στη γυάλα της. Αν και θεωρώ πως κάποιος θα πρέπει να έχει θέσει ως μια από τις προτεραιοτητες του πως από μια ηλικία κι έπειτα, ίσως όχι στα 22 ή τα 25 ή τα 28, αλλά κάποια στιγμή θα πρέπει να μπορεί να έχει εξασφαλίσει κάποιο οικονομικό επίπεδο ώστε να μην τρώει πόρτες σε άλλες πτυχές της ζωής του και τα παίρνει όλα η μπάλα. Τέλος πάντων δεν κρίνω κανέναν.

Ακόμη και με 800 μπορείς να μείνεις θεωρώ σε μια γκαρσονιέρα σε μια μέτρια περιοχή ή να δίνεις 250 με ένα συγκάτοικο να μένετε σε ένα δυάρι. Απλά κυρίως είναι το οικονομικό θέμα όπως κάποιοι έγραψαν παραπάνω, υπάρχει η αντίληψη πως καλύτερα να μένω με γονείς και να βάζω κάτι στην άκρη παρά μόνος και τσίμα τσίμα. Με την οποία διαφωνώ. Τα χρήματα βρίσκονται. Τα μυαλά, απαξ και μεγαλώσεις με ένα συγκεκριμένο τρόπο, χαιρετίσματα. Προτεραιότητες.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,777 μηνύματα.
είναι παραπάνω από 800 και αυτός είναι ο λόγος που οι τιμές στην Ελλάδα είναι εκεί που είναι, δυστυχώς έχουμε αρκούντως ταξική κοινωνία ώστε η κάθε κοινωνική ομάδα να ζει στη γυάλα της.

ίσως είναι λίγο πιο πάνω οι μισθοί, σε μαύρα λεφτά.

είναι λίγο offtopic, αλλά για τον πληθωρισμό δεν ευθύνονται οι μεγάλοι μισθοί το τελευταίο διάστημα. διανύουμε μια περίοδο στασιμοπληθωρισμού για την οποία ευθύνονται κυρίως οι αυξήσεις των κερδών.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
δεν αντέχεται να μένεις με τους γονείς σου.. ειδικά αν είσαι ενήλικος. Εγώ προσωπικά δεν αντέχω, θα ήθελα να φύγω. Αλλά θα πρέπει να βρω μία καλή δουλειά πρώτα. Πρέπει η ανεξαρτητοποίηση να γίνεται μέχρι τα 20-21 πιστεύω, εγώ τουλάχιστον σκέφτομαι να φύγω από τον Μάρτιο - Απρίλιο
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Unpopular opinions alert

Δυστυχώς στην Ελλάδα έτσι όπως έχουμε καταντήσει με τους μισθούς που παίρνουμε πολλές φορές είναι μονόδρομος το να μείνεις με τους δικούς σου ακόμα καί μετά το πτυχίο/ μεταπτυχιακό. Ωστόσο πιστεύω, και ας πέσετε να με φάτε ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει η συνήθεια της συγκατοίκησης με ξένους. Προσωπικά το θεωρώ πολύ πιο εφικτό καί σε κάνει ανεξάρτητο και γενικά σου μαθαίνει πολλά. Επίσης, τραγικό θεωρώ άτομα που μένουν Με τους δικούς τους και δουλεύουν παράλληλα να μήν συνεισφέρουν καθόλου στα έξοδα του σπιτιού. Καί δε λέω νά γίνεται για μικρό χρονικό διάστημα όταν πχ υπάρχει ανάγκη/αυξημένα έξοδα κλπ μιλάω για μία συνεχόμενη κατάσταση που διαρκεί χρόνια.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,305 μηνύματα.
Καλά εκεί που έχουν πάει τα ενοίκια πια το να μείνεις μόνος σου είναι όνειρο θερινής νυχτός. 300 ευρώ σπίτι σε υποβαθμισμένη περιοχή 30 τετραγωνικά μέτρα να ουμε. +100 ευρώ ψώνια του μήνα για να ζήσεις κάπως, +150 ευρώ βασικοί λογαριασμοί πες και το κυριώτερο bonus η θέρμανση και το ρεύμα που μπορούν με τέτοιες απαγορευτικές τιμές μόνα τους να φτάσουν μαζί τα 800 ευρώ από κάτι ακραία που ακούγονται. Με δουλειές με κατώτατο μισθό 600 ευρώ περίπου. Τι να καλύψεις; Ούτε να φυτοζωείς δεν σου δίνουν δικαίωμα πια, ούτε αυτό.

Αλλά καλά κάνουν, αφού ο κόσμος το δέχεται ασάλιωτο, καλά μας κάνουν.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
Καλά εκεί που έχουν πάει τα ενοίκια πια το να μείνεις μόνος σου είναι όνειρο θερινής νυχτός. 300 ευρώ σπίτι σε υποβαθμισμένη περιοχή 30 τετραγωνικά μέτρα να ουμε. +100 ευρώ ψώνια του μήνα για να ζήσεις κάπως, +150 ευρώ βασικοί λογαριασμοί πες και το κυριώτερο bonus η θέρμανση και το ρεύμα που μπορούν με τέτοιες απαγορευτικές τιμές μόνα τους να φτάσουν μαζί τα 800 ευρώ από κάτι ακραία που ακούγονται. Με δουλειές με κατώτατο μισθό 600 ευρώ περίπου. Τι να καλύψεις; Ούτε να φυτοζωείς δεν σου δίνουν δικαίωμα πια, ούτε αυτό.

Αλλά καλά κάνουν, αφού ο κόσμος το δέχεται ασάλιωτο, καλά μας κάνουν.
Αυτό έλεγα πριν.. κοιτούσα κάτι αγγελίες για δουλειά και απελπίστηκα.. σε φάση: γάμα το, θα ανέχομαι τους γονείς μου για λίγο ακόμα 😞😂
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,305 μηνύματα.
Αυτό έλεγα πριν.. κοιτούσα κάτι αγγελίες για δουλειά και απελπίστηκα.. σε φάση: γάμα το, θα ανέχομαι τους γονείς μου για λίγο ακόμα 😞😂
Όλοι στην ίδια φάση βρισκόμαστε. Εγώ βλέπω αγγελίες για δουλειά και μετά μπαίνω και βλέπω τιμές ενοικίων και απελπίζομαι ακόμα περισσότερο. Βλέπεις κάτι σπίτια εδώ απάνω σε περιοχές τέρμα υποβαθμισμένες όπως η Ξηροκρήνη που είναι γκέτο αλλοδαπών με μαχαίρια και ιστορίες ή στον Μύλο στη περιοχή που είναι να ουμε όλα τα μπουρδέλα της Θεσσαλονίκης 25 τμ κλουβιά με 300 ευρώ. Τι κοροϊδίες είναι αυτές;
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
Όλοι στην ίδια φάση βρισκόμαστε. Εγώ βλέπω αγγελίες για δουλειά και μετά μπαίνω και βλέπω τιμές ενοικίων και απελπίζομαι ακόμα περισσότερο. Βλέπεις κάτι σπίτια εδώ απάνω σε περιοχές τέρμα υποβαθμισμένες όπως η Ξηροκρήνη που είναι γκέτο αλλοδαπών με μαχαίρια και ιστορίες ή στον Μύλο στη περιοχή που είναι να ουμε όλα τα μπουρδέλα της Θεσσαλονίκης 25 τμ κλουβιά με 300 ευρώ. Τι κοροϊδίες είναι αυτές;
Αθήνα να δεις... Εγώ έψαχνα για κέντρο, Εξάρχεια και τέτοια. Στον Θεό. Δεν φτάνει που είναι επικίνδυνες περιοχές είναι και πανάκριβες 🙄
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,305 μηνύματα.
Αθήνα να δεις... Εγώ έψαχνα για κέντρο, Εξάρχεια και τέτοια. Στον Θεό. Δεν φτάνει που είναι επικίνδυνες περιοχές είναι και πανάκριβες 🙄
και το αστείο είναι πως τα φθηνότερα ( φθηνότερα βέβαια εννοούμε του στυλ 280 χδ ) είναι σε ισόγεια, υπόγεια, 1ο όροφο και τέτοια. Που σε τέτοιες περιοχές πρώτο όροφο μένεις εάν το ζητάει ο οργανισμός σου να σε κλέψουν.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
και το αστείο είναι πως τα φθηνότερα ( φθηνότερα βέβαια εννοούμε του στυλ 280 χδ ) είναι σε ισόγεια, υπόγεια, 1ο όροφο και τέτοια. Που σε τέτοιες περιοχές πρώτο όροφο μένεις εάν το ζητάει ο οργανισμός σου να σε κλέψουν.
Και οι γονείς μου πληρώνουν ήδη δύο σπίτια στην Αθήνα, συν όλα τα έξοδα του παππού μου. Οπότε άστο, γιατί αν πάω να ζήσω μόνη μου δεν νομίζω να βγαίνουν με τρία σπίτια... Θέλει πολύ καλή, σταθερή δουλειά πλέον για να ζεις αξιοπρεπώς
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,305 μηνύματα.
Και οι γονείς μου πληρώνουν ήδη δύο σπίτια στην Αθήνα, συν όλα τα έξοδα του παππού μου. Οπότε άστο, γιατί αν πάω να ζήσω μόνη μου δεν νομίζω να βγαίνουν με τρία σπίτια... Θέλει πολύ καλή, σταθερή δουλειά πλέον για να ζεις αξιοπρεπώς
Όλη η Ελλάδα έτσι είναι δυστυχώς, όλοι ζούμε με την ελπίδα και το όνειρο ότι που θα πάει, θα πιάσουμε και εμείς την καλή μία μέρα και θα βγούμε από αυτή τη μιζέρια.

Δυστυχώς η ομοιότητα μας με παλαιότερες εποχές έχει αρχίσει να εμφανίζεται και αυτό είναι ανησυχητικό.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,969 μηνύματα.
Καλά εκεί που έχουν πάει τα ενοίκια πια το να μείνεις μόνος σου είναι όνειρο θερινής νυχτός. 300 ευρώ σπίτι σε υποβαθμισμένη περιοχή 30 τετραγωνικά μέτρα να ουμε. +100 ευρώ ψώνια του μήνα για να ζήσεις κάπως, +150 ευρώ βασικοί λογαριασμοί πες και το κυριώτερο bonus η θέρμανση και το ρεύμα που μπορούν με τέτοιες απαγορευτικές τιμές μόνα τους να φτάσουν μαζί τα 800 ευρώ από κάτι ακραία που ακούγονται. Με δουλειές με κατώτατο μισθό 600 ευρώ περίπου. Τι να καλύψεις; Ούτε να φυτοζωείς δεν σου δίνουν δικαίωμα πια, ούτε αυτό.

Αλλά καλά κάνουν, αφού ο κόσμος το δέχεται ασάλιωτο, καλά μας κάνουν.


Σίγουρα καλά μας κάνουν γιατί δεχόμαστε να πληρωνουμε ενοίκιο 500 ευρώ για να μένουμε στο Μαρουσι και την Αγία Παρασκευή. Σιγά τις περιοχες... Τίγκα στη κίνηση κ τη βαβουρα θάλασσα δε βλεπεις...Τράβα νοίκιασε στο χαλκουτσι ένα ωραίο με 250 και παρε προαστιακο να κατεβαίνεις στο κέντρο.

Όσο για τα 100 διατροφή που ειπες αν τρως σκυλοτροφη ναι φτάνουν!

Βάλε τις βενζίνες βάλε κ μια δόση αυτοκινήτου. Όταν έγραφα εδώ μέσα ότι θες 1200-1500 ευρώ να πεις οτι ζεις ήμουν ο υπερβολικός. Ήταν παλια που μιλάγαμε εδώ κ κάποιοι διαφωνούσαν απλά για να διαφωνήσουν.

Μια επίσκεψη θα πας δεν θα παρεις ένα κουτί γλυκά ; μια εκδρομή τώρα το τριήμερο.

Απλά το συστημα ευνοεί τους λιγους που μαζευουν όσο περισσοτερο χρήμα μπορουν από τους υπόλοιπους αυτό γίνεται και τώρα με την ακρίβεια.

Αυτό είναι πλεον το system go οι μισθοί σταθεροί κ οι τιμές πανω έτσι ώστε να σε κάνουν φτωχότερο. Το δε σκληρό ρητό παραμενει... Αν εισαι καλός θα προοδευσεις κ κανεις δεν σ χρωστάει τίποτα... Συμφωνούμε. Μην έχουν κ από εμάς απαιτήσεις όμως να πληρωνουμε την ακρίβεια τους.

Για αυτό κ δεν είμαι και κοματοποιημενος. Ο κάθενας τη κωλαρα του κοιτάζει. Όλοι αυτοί πλουτιζουν επειδή έχουν από κάτω ανθρώπους να τους πιστευουν κ να τους ακολουθουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
Σίγουρα καλά μας κάνουν γιατί δεχόμαστε να πληρωνουμε ενοίκιο 500 ευρώ για να μένουμε στο Μαρουσι και την Αγία Παρασκευή
Σιγά μην είναι μόνο 500 για Μαρούσι 😂😂
Έβλεπα πριν για Εξάρχεια και ένα τέλος πάντων φυσιολογικό σπίτι έχει πάνω από 600€
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Σιγά μην είναι μόνο 500 για Μαρούσι 😂😂
Έβλεπα πριν για Εξάρχεια και ένα τέλος πάντων φυσιολογικό σπίτι έχει πάνω από 600€
Εγω βλέποντας αυτό το μήνυμα, ενώ υπάρχει η πιθανότητα να μετακομίσω Αθήνα: :look::look:

Πάντως δυστυχώς ισχύει ότι στην Ελλάδα, πολλοί δεν μπορούν να φύγουν από το πατρικό τους. Ειδικά αν οι γονείς δεν δουλεύουν ή έχουν χαμηλό εισόδημα, τότε αναγκαστικά τα παιδιά μένουν μαζί τους και τους βοηθάνε. Πώς να μετακομίσεις και να έχεις τα διπλάσια έξοδα? Απελπισία σκέτη.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Σιγά μην είναι μόνο 500 για Μαρούσι 😂😂
Έβλεπα πριν για Εξάρχεια και ένα τέλος πάντων φυσιολογικό σπίτι έχει πάνω από 600€
Έμενα για 3 χρόνια στο Μαρούσι και είχα ενοίκιο σχετικά νορμάλ πάντως, με το διαμέρισμα να είναι αρκετά κομπλέ και ανακαινισμένο. Αλλά ναι, στα ΒΠ τα ενοίκια είναι αρκετά ανεβασμένα. Θέλει ΠΟΛΥ ψάξιμο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top