Να μένουν οι ενήλικοι με τους γονείς τους;

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
Σιγά μην είναι μόνο 500 για Μαρούσι 😂😂
Έβλεπα πριν για Εξάρχεια και ένα τέλος πάντων φυσιολογικό σπίτι έχει πάνω από 600€

Ο μόνος λόγος να νοικιάσω σε τέτοια περιοχη θα ήταν αν το ειχαμε συννενοηθεί με τη δικιά μου. Και δεν γινόταν αλλιώς.

Μόνος μ δεν θα πηγαινα ποτε απλά. Οχι πως το Μαρουσι είναι άσχημο. Αλλά είναι τσιμεντουπολη. Όπως όλη η Αθήνα.

Καλυτερα να δίνω 300-400 ενοίκιο κ να έχω κ θάλασσα. Να κολυμπάω κ να χαλαρώνω.

Παρασκευή απόγευμα που θα βγεις βόλτα ; να χαλαρώσεις μετά από μια δυσκολη βδομάδα στη δουλειά ; στην Κηφισίας ; μποτιλιαρισμα ; μαρσάρισμα τα ; καυσαέρια ;

Ασε ρε εχουν υπέρ εκτιμηθεί όλα στην Αθήνα. Έχει μαζευτεί κόσμος κ πριν τις 7.30 αν μπεις Κηφισό τρως μποτιλιαρισμα.

Πρέπει να ξυπνάς από τις 6 να πουμε. Ζωή είναι αυτή ; κ τα ενοίκια στο Θεό.

Καλυτερα να πληρωνω κ να χω τη θάλασσα πιατο κ από Απρίλιο να κάνω κ μπάνιο.

Πλέον μεγαλώσαμε δεν είμαστε 20 χρονα να ψάχνουμε τις ντισκοτέκ κ να λέμε ουαου Αθήνα. Μια καλή παρεα θες, μια συντροφο εγώ ένα καλό γυμναστήριο επίσης κ αραζεις επαρχία ευκολα.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,901 μηνύματα.
Ο μόνος λόγος να νοικιάσω σε τέτοια περιοχη θα ήταν αν το ειχαμε συννενοηθεί με τη δικιά μου. Και δεν γινόταν αλλιώς.

Μόνος μ δεν θα πηγαινα ποτε απλά. Οχι πως το Μαρουσι είναι άσχημο. Αλλά είναι τσιμεντουπολη. Όπως όλη η Αθήνα.

Καλυτερα να δίνω 300-400 ενοίκιο κ να έχω κ θάλασσα. Να κολυμπάω κ να χαλαρώνω.

Παρασκευή απόγευμα που θα βγεις βόλτα ; να χαλαρώσεις μετά από μια δυσκολη βδομάδα στη δουλειά ; στην Κηφισίας ; μποτιλιαρισμα ; μαρσάρισμα τα ; καυσαέρια ;

Ασε ρε εχουν υπέρ εκτιμηθεί όλα στην Αθήνα. Έχει μαζευτεί κόσμος κ πριν τις 7.30 αν μπεις Κηφισό τρως μποτιλιαρισμα.

Πρέπει να ξυπνάς από τις 6 να πουμε. Ζωή είναι αυτή ; κ τα ενοίκια στο Θεό.

Καλυτερα να πληρωνω κ να χω τη θάλασσα πιατο κ από Απρίλιο να κάνω κ μπάνιο.

Πλέον μεγαλώσαμε δεν είμαστε 20 χρονα να ψάχνουμε τις ντισκοτέκ κ να λέμε ουαου Αθήνα. Μια καλή παρεα θες, μια συντροφο εγώ ένα καλό γυμναστήριο επίσης κ αραζεις επαρχία ευκολα.
Εμένα μου αρέσει το κέντρο της Αθήνας.. ας πούμε θα ήθελα να μένω Ακαδημίας ή Εξάρχεια, εκεί.. μέσα στα βιβλιοπωλεία και στα θέατρα :alljumpy:
Βόρεια δεν με βολεύουν ούτως ή άλλως
 

brizoulis

Δραστήριο μέλος

Ο Άκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσει το κέντρο της Αθήνας.. ας πούμε θα ήθελα να μένω Ακαδημίας ή Εξάρχεια, εκεί.. μέσα στα βιβλιοπωλεία και στα θέατρα :alljumpy:
Βόρεια δεν με βολεύουν ούτως ή άλλως
Η Νεάπολη [Αθηνών] είναι επίσης εξαιρετική περιοχή!!
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,068 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω είναι μεγαλύτερο το ποσοστό αυτών που μένουν με γονείς. Για μένα μετράνε κι αυτοί που μένουν στο σπίτι των γονιών τους σε άλλο όροφο ας πούμε αλλά στην ίδια πολυκατοικία.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Προσωπικά σπάνια ακούω άτομα ηλικίας 18-35, τα οποία δεν έχουν οικογένεια δίκη τους, να μένουν μόνα τους…

Με το κόστος ζωής στο θεό και τους μισθούς εκεί όπου είναι, λογικό μου φαίνεται.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,969 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω είναι μεγαλύτερο το ποσοστό αυτών που μένουν με γονείς. Για μένα μετράνε κι αυτοί που μένουν στο σπίτι των γονιών τους σε άλλο όροφο ας πούμε αλλά στην ίδια πολυκατοικία.

πολλοί μπούμερς, φροντίσανε σε εποχές που η οικοδομή ήταν προσιτή για το κοινό, να βολέψουν και τα παιδιά τους. δεν είναι κακό.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,826 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω είναι μεγαλύτερο το ποσοστό αυτών που μένουν με γονείς. Για μένα μετράνε κι αυτοί που μένουν στο σπίτι των γονιών τους σε άλλο όροφο ας πούμε αλλά στην ίδια πολυκατοικία.
Η λεγόμενη οικογενειακή πολυκατοικία ή αυτός που έδωσε για αντιπαροχή το οικόπεδο να γίνει πολυκατοικία και συνήθως παίρνει 1-2 διαμερίσματα και το 2ο διαμέρισμα να το δίνουν στα παιδιά τους.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Στο μεταξύ, το γεγονός πως άνθρωποι ζουν σε δικά τους σπίτια, έχουν κάνει οικογένεια κ.ο.κ. δεν σημαίνει πως δεν έχουν και μικρή ή μεγάλη, ακόμα, οικονομική βοήθεια από το σόι. Λίγους ξέρω που όντως τα βγάζουν πέρα μόνοι τους χωρίς καμία απολύτως βοήθεια.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Προσωπικά σπάνια ακούω άτομα ηλικίας 18-35, τα οποία δεν έχουν οικογένεια δίκη τους, να μένουν μόνα τους…

Με το κόστος ζωής στο θεό και τους μισθούς εκεί όπου είναι, λογικό μου φαίνεται.
Αυτό ... Οι περισσότεροι φεύγουν από το πατρικό τους όταν συγκατοικούν με σχέση !(τουλάχιστον αυτό βλέπω εγώ )
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,068 μηνύματα.
πολλοί μπούμερς, φροντίσανε σε εποχές που η οικοδομή ήταν προσιτή για το κοινό, να βολέψουν και τα παιδιά τους. δεν είναι κακό.
Δεν είπα οτι είναι κακό αλλά δεν μπορούμε να μην τους προσμετράμε και αυτούς στην κατηγορία που "μένουν με τους γονείς". Οκ όχι στο ίδιο σπίτι αλλά μένουν τζάμπα και στην ίδια πολυκατοικία. Στο μπαλκόνι να κάτσεις σε ακούνε, όταν βγαίνεις έξω σε βλέπουν, αν τσακώνεσαι ξέρω γω με κάποιον σε ακούνε κλπ. Οπότε δεν χάφτω οτι μόνο ένας στους τέσσερεις ζει με γονείς.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,969 μηνύματα.
Δεν είπα οτι είναι κακό αλλά δεν μπορούμε να μην τους προσμετράμε και αυτούς στην κατηγορία που "μένουν με τους γονείς". Οκ όχι στο ίδιο σπίτι αλλά μένουν τζάμπα και στην ίδια πολυκατοικία. Στο μπαλκόνι να κάτσεις σε ακούνε, όταν βγαίνεις έξω σε βλέπουν, αν τσακώνεσαι ξέρω γω με κάποιον σε ακούνε κλπ. Οπότε δεν χάφτω οτι μόνο ένας στους τέσσερεις ζει με γονείς.

λογικά ναι. και παραπάνω είναι οι εξαρτημένοι από τους γονείς με τον έναν ή τον άλλο τρόπο στην Ελλάδα μέχρι κάποια ηλικία, και οι γονείς από τα παιδιά στα γεράματά τους. πάλι καλά να λες.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Δυστυχώς η συμβίωση με τους γονείς ειναι αναγκαίο κακό
. Ούτε οι γονείς, ούτε οι νέοι θέλουν να μένουν μαζί, αλλά αναγκάζονται μέχρις ώτου να βρουν δουλειά με ένα κάπως καλό εισόδημα, αν εξαιρεσουμε το χρονικό διάστημα των σπουδών, που οι γονείς ξεζουμίζονται στην κυριολεξία για 4 χρόνια ενοίκιο και διαβιωση, ή έχουν αποταμιευμένα.
Μακάρι να υπήρχε δυνατοτητα, θα έφευγαν οι νεαροί μου, σφαίρα!:sonic:
Το ανεξαρτητο διαμερισματάκι στην ίδια πολυκατοικία, είναι επίσης λύση. Δυστυχώς δεν φροντίσαμε όλοι γιαυτό και τώρα τραβάμε τα ζόρια
  • :sonic:
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Δυστυχώς η συμβίωση με τους γονείς ειναι αναγκαίο κακό
. Ούτε οι γονείς, ούτε οι νέοι θέλουν να μένουν μαζί, αλλά αναγκάζονται μέχρις ώτου να βρουν δουλειά με ένα κάπως καλό εισόδημα, αν εξαιρεσουμε το χρονικό διάστημα των σπουδών, που οι γονείς ξεζουμίζονται στην κυριολεξία για 4 χρόνια ενοίκιο και διαβιωση, ή έχουν αποταμιευμένα.
Μακάρι να υπήρχε δυνατοτητα, θα έφευγαν οι νεαροί μου, σφαίρα!:sonic:
Το ανεξαρτητο διαμερισματάκι στην ίδια πολυκατοικία, είναι επίσης λύση. Δυστυχώς δεν φροντίσαμε όλοι γιαυτό και τώρα τραβάμε τα ζόρια
  • :sonic:
Δεν νομίζω πως οι περισσότεροι γονείς δεν το θέλουν, ίσα ίσα
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,446 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως οι περισσότεροι γονείς δεν το θέλουν, ίσα ίσα
Στην Ελλαδα ναι..συνηθως το θελουν οι ελληνες γονεις και περισσοτερο η μανα,αλλα και ο πατερας...διοτι θελουν τα παιδια υποχειρια στο βρακι τους,να τους εχουν αναγκη για να τα κανουν οτι θελουν αφου τους εχουν οικονομικη αναγκη αλλα και γιατι ετσι νιωθουν καλυτερα.Απλα πραγματακια.Κια να λεμε και καμια αληθεια.
Στο ελλαδισταν οι γονεις δεν θελουν τα παιδια αυτονομα.Τα θελουν παντα να παραμενουν παιδια στο να τα κανουν οτι θελουν.Κατα τα αλλα τα βριζουν βεβαια που δενε χουν δουλεια ή τι αλλο,αλλα τους αρεσει κιολλας.Αναφερομαι σαφως στην πλειοψηφια ΔΥΣΤΥΧΩς,ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Στην Ελλαδα ναι..συνηθως το θελουν οι ελληνες γονεις και περισσοτερο η μανα,αλλα και ο πατερας...διοτι θελουν τα παιδια υποχειρια στο βρακι τους,να τους εχουν αναγκη για να τα κανουν οτι θελουν αφου τους εχουν οικονομικη αναγκη αλλα και γιατι ετσι νιωθουν καλυτερα.Απλα πραγματακια.Κια να λεμε και καμια αληθεια.
Στο ελλαδισταν οι γονεις δεν θελουν τα παιδια αυτονομα.Τα θελουν παντα να παραμενουν παιδια στο να τα κανουν οτι θελουν.Κατα τα αλλα τα βριζουν βεβαια που δενε χουν δουλεια ή τι αλλο,αλλα τους αρεσει κιολλας.Αναφερομαι σαφως στην πλειοψηφια ΔΥΣΤΥΧΩς,ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
Πουπουλίνα, όχι δεν τα θέλουμε. Είμαι 57 και τόσο οι φιλεναδες μου. Ο αποχωρισμός φέρνει μια ανασφάλεια στους γονείς, αν θα τα καταφέρει το παιδί, αλλά περνά αυτή η φάση σε μια βδομάδα. Όλες μου οι φίλες, που είχαν την τύχη να ξαποστείλουν τα παιδιά, παρά τις αμφιβολίες τους, τα βοήθησαν πολύ και οικονομικά ή όσο μπορούν (φαγητό πχ) και τώρα είναι πολύ περήφανες και χαρούμενες, που τα παιδιά τα κατάφεραν.
Θυμάσαι στις εποχές των γιαγιάδων, πώς αποχαιρετούσαν τις νύφες: με κλάμα αλλά και χαρά. Κάπως έτσι είναι και τωρα με τη μετακόμιση των παιδιών. Κατά βάθος οι μανάδες το θέλουν πολύ.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Προσωπικά σπάνια ακούω άτομα ηλικίας 18-35, τα οποία δεν έχουν οικογένεια δίκη τους, να μένουν μόνα τους…

Με το κόστος ζωής στο θεό και τους μισθούς εκεί όπου είναι, λογικό μου φαίνεται.
Αυτά τα «κόστος ζωής στο Θεό» και «οι μισθοί είναι χαμηλοί» κ.λπ. συμπάθα με αλλά είναι του κώλου τα εννιάμερα...δηλαδή στα άλλα κράτη της Ευρώπης π.χ. ο αντίστοιχα αμειβόμενος εργαζόμενος σαν πόσο πιο άνετα τα βγάζει πέρα να μείνει μόνος;

Έχω αδερφό που βγάζει 1.100€ και νοικιάζει σπίτι 90 τ.μ. ολομόναχος, έχω και ξάδερφο που βγάζει 3.000€ και μένει στην ακριβώς διπλανή μεζονέτα από τους γονείς του (45 ετών κτίσμα) με γυναίκα και δύο παιδιά...

Είναι ξεκάθαρα θέμα βολέματος και για τα παιδιά (να έχω ένα φαγητό απ' τη μαμά, να μου κάνει καμιά δουλειά στο σπίτι, να κοιτάξει κάνα παιδί κ.λπ.) και για τους γονείς (κυριαρχικά δικαιώματα πάνω στα παιδιά τους, χειριστικές πρακτικές, δωρεάν φροντίδα στα γεράματα κ.λπ.)...

Η μόνη υγιής περίπτωση (κατά την άποψή μου) να μένει κάποιος ενήλικος με τους γονείς του είναι να είναι άνεργος/χωρίς εισόδημα (μέχρι να τακτοποιηθεί) ή να μείνει άνεργος/χωρίς εισόδημα κάποια στιγμή στη ζωή του και να μην έχει τους πόρους να τα βγάλει πέρα μέχρι να ξαναβρεί εργασία/εισόδημα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Αυτά τα «κόστος ζωής στο Θεό» και «οι μισθοί είναι χαμηλοί» κ.λπ. συμπάθα με αλλά είναι του κώλου τα εννιάμερα...δηλαδή στα άλλα κράτη της Ευρώπης π.χ. ο αντίστοιχα αμειβόμενος εργαζόμενος σαν πόσο πιο άνετα τα βγάζει πέρα να μείνει μόνος;

Έχω αδερφό που βγάζει 1.100€ και νοικιάζει σπίτι 90 τ.μ. ολομόναχος, έχω και ξάδερφο που βγάζει 3.000€ και μένει στην ακριβώς διπλανή μεζονέτα από τους γονείς του (45 ετών κτίσμα) με γυναίκα και δύο παιδιά...

Είναι ξεκάθαρα θέμα βολέματος και για τα παιδιά (να έχω ένα φαγητό απ' τη μαμά, να μου κάνει καμιά δουλειά στο σπίτι, να κοιτάξει κάνα παιδί κ.λπ.) και για τους γονείς (κυριαρχικά δικαιώματα πάνω στα παιδιά τους, χειριστικές πρακτικές, δωρεάν φροντίδα στα γεράματα κ.λπ.)...

Η μόνη υγιής περίπτωση (κατά την άποψή μου) να μένει κάποιος ενήλικος με τους γονείς του είναι να είναι άνεργος/χωρίς εισόδημα (μέχρι να τακτοποιηθεί) ή να μείνει άνεργος/χωρίς εισόδημα κάποια στιγμή στη ζωή του και να μην έχει τους πόρους να τα βγάλει πέρα μέχρι να ξαναβρεί εργασία/εισόδημα...
Ναι γιατί και να βγαίνει κάποιος οικονομικά με ένα μισθό , σου λέει θα βάλω αυτά τα λεφτά στην άκρη για δραστηριότητες, ταξίδια και χόμπι αντί να κάνω ''το σκατό μου παξιμάδι'' να πάω να νοικιάσω καμιά παράγκα και να τη βγάζω με το ζόρι . Θα νοικιάσει κάποιος που συνήθισε να ζει μόνος του και το έχει σε προτεραιότητα.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ναι γιατί και να βγαίνει κάποιος οικονομικά με ένα μισθό , σου λέει θα βάλω αυτά τα λεφτά στην άκρη για δραστηριότητες, ταξίδια και χόμπι αντί να κάνω ''το σκατό μου παξιμάδι'' να πάω να νοικιάσω καμιά παράγκα και να τη βγάζω με το ζόρι . Θα νοικιάσει κάποιος που συνήθισε να ζει μόνος του και το έχει σε προτεραιότητα.
Και γιατί να μην το κάνει; Ειδικά αν είναι κάτω των 25 .
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Καλύτερα να με έκλειναν στο ασανσέρ με τον Άδωνι, παρά να με έβαζαν στο ίδιο σπίτι ως ενήλικο με τους γονείς μου. Δεν ξέρω, βρείτε φίλους να συγκατοικήσετε, βρείτε γκόμενο/α, απλά από μια ηλικία και μετά μην το κάνετε στον εαυτό σας αυτό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top