Νηστεύετε;

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
@Averkina δεν ξέρω πού σκατά πήγαν το μήνυμα το δικό σου και το δικό μου αλλά θα σου πω εδώ ότι σχεδόν όλα όσα έγραψες είναι λάθος και παραπλανητικά. Ένας vegetarian ή vegan, πόσω μάλλον κάποιος που νηστεύει για μικρό χρονικό διάστημα δεν καταστρέφει την υγεία του, αρκεί να ξέρει να επιλέγει τι τρώει. Η αναιμία μπορεί να αποτραπεί με φυτικές τροφές πλούσιες σε σίδηρο, όπως όσπρια, ξηροί καρποί, κινόα, μπρόκολο ειδικά αν συνδυαστούν με βιταμίνη C που διευκολύνει την απορρόφησή του. Οι ζωικές πρωτεΐνες μπορούν να αντικατασταθούν κι από φυτικές. Για το σάκχαρο που είπες ίσα ίσα η χορτοφαγική διατροφή βοηθά στη μείωσή του και δεν το αυξάνει. Το μόνο θέμα είναι ότι στην αρχή αυτές οι τιμές (πχ σιδήρου) στο αίμα ή η εντερική λειτουργία μπορούν να επηρεαστούν αρχικά από την αλλαγή, όμως αυτό ξεπερνιέται. Και στα λέω αυτά γιατί κι εγώ παλιότερα πίστευα τέτοια ακραία σενάρια για τη χορτοφαγική δίαιτα, αλλά πάλι καλά έχω έναν πολύ καλό φίλο διατροφολόγο και μου άνοιξε τα μάτια. Και είναι πράγματα που εύκολα μπορείς να μάθεις από κάποιον ειδικό. Προσωπικά εξακολουθώ να πιστεύω ότι μια πλήρης διατροφή με κρέας και γαλακτοκομικά κτλ είναι πολύ ανώτερη από μια vegan, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι η δεύτερη δε μπορεί να σου δώσει αυτά που χρειάζεσαι, έστω και με περισσότερο κόπο και ψάξιμο.
Η βεβαιότητα με την οποία γράφεις ότι μια δίαιτα χωρίς ζωικά προϊόντα ή ακόμα και μια μικρής διάρκειας νηστεία οδηγεί σε αναιμία, υψηλό σάκχαρο (που συνεπάγεται συχνά διαβήτη) ή δεν θυμάμαι εγώ τι άλλο είναι ψευδής.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
@Averkina δεν ξέρω πού σκατά πήγαν το μήνυμα το δικό σου και το δικό μου αλλά θα σου πω εδώ ότι σχεδόν όλα όσα έγραψες είναι λάθος και παραπλανητικά. Ένας vegetarian ή vegan, πόσω μάλλον κάποιος που νηστεύει για μικρό χρονικό διάστημα δεν καταστρέφει την υγεία του, αρκεί να ξέρει να επιλέγει τι τρώει. Η αναιμία μπορεί να αποτραπεί με φυτικές τροφές πλούσιες σε σίδηρο, όπως όσπρια, ξηροί καρποί, κινόα, μπρόκολο ειδικά αν συνδυαστούν με βιταμίνη C που διευκολύνει την απορρόφησή του. Οι ζωικές πρωτεΐνες μπορούν να αντικατασταθούν κι από φυτικές. Για το σάκχαρο που είπες ίσα ίσα η χορτοφαγική διατροφή βοηθά στη μείωσή του και δεν το αυξάνει. Το μόνο θέμα είναι ότι στην αρχή αυτές οι τιμές (πχ σιδήρου) στο αίμα ή η εντερική λειτουργία μπορούν να επηρεαστούν αρχικά από την αλλαγή, όμως αυτό ξεπερνιέται. Και στα λέω αυτά γιατί κι εγώ παλιότερα πίστευα τέτοια ακραία σενάρια για τη χορτοφαγική δίαιτα, αλλά πάλι καλά έχω έναν πολύ καλό φίλο διατροφολόγο και μου άνοιξε τα μάτια. Και είναι πράγματα που εύκολα μπορείς να μάθεις από κάποιον ειδικό. Προσωπικά εξακολουθώ να πιστεύω ότι μια πλήρης διατροφή με κρέας και γαλακτοκομικά κτλ είναι πολύ ανώτερη από μια vegan, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι η δεύτερη δε μπορεί να σου δώσει αυτά που χρειάζεσαι, έστω και με περισσότερο κόπο και ψάξιμο.
Η βεβαιότητα με την οποία γράφεις ότι μια δίαιτα χωρίς ζωικά προϊόντα ή ακόμα και μια μικρής διάρκειας νηστεία οδηγεί σε αναιμία, υψηλό σάκχαρο (που συνεπάγεται συχνά διαβήτη) ή δεν θυμάμαι εγώ τι άλλο είναι ψευδής.
Το θέμα δεν είναι η σύγκριση ανάμεσα σε βιγκαν και χριστιανο που νηστευει, αλλά ο χαρακτηρισμός.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι η σύγκριση ανάμεσα σε βιγκαν και χριστιανο που νηστευει, αλλά ο χαρακτηρισμός.
Δεν έγινε σύγκριση vegan και χριστιανού που νηστεύει. Απλά κάποια σχόλια που αφορούν τις σωματικές επιπτώσεις (και) της χριστιανικής νηστείας ήταν αναληθή. Για τον χαρακτηρισμό δεν σε έπιασα.
 

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Δεν έγινε σύγκριση vegan και χριστιανού που νηστεύει. Απλά κάποια σχόλια που αφορούν τις σωματικές επιπτώσεις (και) της χριστιανικής νηστείας ήταν αναληθή. Για τον χαρακτηρισμό δεν σε έπιασα.
Ο χαρακτηρισμός ως μαλ**ων σε όσους νηστεύουν. Βαρύ και περιττό. Αν νηστευα όντως δεν ξέρω αν θα αντιδρούσα τόσο χαλαρά. Επί του θέματος και ο βιγκαν το κάνει για το γούστο του και την ιδεολογία του αλλά και ο χριστιανός για την πίστη του. Το αν έχει επίπτωση στην υγεία τους αυτό θα μπορούσαν να το ψάξουν με ένα γιατρό που θα ξέρει καλύτερα. Δεν μας πέφτει λόγος.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.
Οι ουμανιστικές αξίες που όλοι οι αθειστές προωθούν με θρησκευτικό φανατισμό, προέρχονται απ' τον προτεσταντισμό, ο οποίος προέρχεται από τον ιουδαισμό κοκ. Εξήγησα πόσο διαφορετικές ήτανε οι προ-χριστιανικές αξίες.
Δεν θα γράψω κάτι παραπάνω γιατί είναι άσχετο, αλλά ο προτεσταντισμός δεν προέρχεται από τον ιουδαϊσμό, το ότι έχουν κάποια κοινά δεν σημαίνει ότι υπάρχει κάποια αναγκαστική επιρροή. Αυτό μόνο.
Γτ εσένα οι διατροφικές σου επιλογές πως ακριβώς στηρίζονται στη "λογική";
Δεν νομίζω πως αυτό έχει καμιά σχέση με αυτό που είπα. Εγώ μπορώ να επιλέγω το τι θα τρώω με βάση καθαρά τα γούστα μου ή με βάση κάποια ειδική διατροφή αλλά εγώ είμαι ένα άτομο και όχι μια θρησκεία η οποία δεν μπορεί να πει "κάνω αυτό για έτσι μου αρέσει", έχει κάποιο λόγο. Άλλωστε, αν το πρόσεξες απάντησα στο αν ξέρουν γιατί νηστεύουν οι πιστοί και αν μπορείς αρνήσου στο ότι οι απαντήσεις που δίνουν δεν έχουν κάποιο μεταφυσικό χαρακτήρα και έχουν βάση την ανθρώπινη λογική. Δεν βασίζονται εκεί γιατί πολύ απλά η πίστη δεν δέχεται αμφισβήτηση.
Αρχικά, η ερώτηση του θέματος "πιστεύετε στη νηστεία" είναι λίγο άστοχη (δεν έχω κάτι με τον θεματοθετη) αλλά πιστεύω ότι καλύτερα θα διατυπώνοταν ως εξής : "πιστεύετε αρκετά ώστε να κάνετε νηστεία;".
Θα αρχίσω από τον εαυτό μου. Η απάντηση μου σε αυτή την ερώτηση είναι το όχι, όχι δεν πιστεύω αρκετά ώστε να απαρνηθω τη λαιμαργία που με διακατέχει. Και αυτό είναι κακό αν θέλετε τη γνώμη μου διότι η νηστεία εν μέρει έχει και σκοπό να μας κάνει περισσότερο εγκρατείς και γι αυτό είναι δύσκολο να την ακολουθήσεις. Όμως δεν είσαι υποχρεωμένος. Προσωπικά δεν έχω νηστεψει σχεδόν ποτέ (όπως σας είπα είμαι αρκετά λαιμαργη και αγχώνομαι και μόνο στην ιδέα ότι κάποια φαγητά δεν θα μπορώ να τα φάω, ακόμα και αν δεν εχω σκοπό να τα φάω άμεσα.) Νηστεία όμως νομίζω είναι κάτι παραπάνω από το απλά δεν τρώω όλα τα φαγητά. Και κακώς το εκλαμβανουμε μόνο με γνώμονα το φαγητό.
Αν πεις "πιστεύετε αρκετά ώστε να κάνετε νηστεία" είναι σαν λες ότι όποιος δεν κάνει νηστεία δεν είναι αρκετά πιστός. Από τις μεγαλύτερες επικρίσεις που γίνονται ανάμεσα στους πιστούς.
 

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Αν πεις "πιστεύετε αρκετά ώστε να κάνετε νηστεία" είναι σαν λες ότι όποιος δεν κάνει νηστεία δεν είναι αρκετά πιστός. Από τις μεγαλύτερες επικρίσεις που γίνονται ανάμεσα στους πιστούς.
Έχεις δίκιο ίσως λάθος επιλογή λέξεων. Άλλωστε δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου καθώς και εγώ προσωπικά δεν νηστεύω. Σε καμία περίπτωση αυτός που δεν νηστεύει δεν πιστεύει κιόλας.
Νομίζω το καλύτερο είναι απλά το νηστευετε που ανέφερε και ένας φίλος πιο πάνω. Mea culpa παιδιά
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν θα γράψω κάτι παραπάνω γιατί είναι άσχετο, αλλά ο προτεσταντισμός δεν προέρχεται από τον ιουδαϊσμό, το ότι έχουν κάποια κοινά δεν σημαίνει ότι υπάρχει κάποια αναγκαστική επιρροή. Αυτό μόνο.
Αναφέρομαι στην ιδεολογική καταγωγή του προτεσταντισμού κι όχι στους μεταρρυθμιστές ή κάποιο προγενέστερο κύμα που δεν απαρτιζόταν ούτε από εβραίους ούτε από ιουδαιστές τυπικούς.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι και εγώ κάνω μια μορφή νηστείας που κρατάει όλο τον χρόνο επειδή έχω ισχυρές τάσεις παχυσαρκίας λόγω κληρονομικότητας, αυτό δεν σημαίνει ότι θα μου επιβάλουν και ημερομηνίες.

Καλά, δε στις επέβαλε κανένας, 21ο αιώνα έχουμε. Πιστεύουν όσα άτομα θέλουν, νηστεύουν όσα άτομα θέλουν, όποτε θέλουν, όπως θέλουν, για όσο θέλουν - Τσοβόλα, δώσ' τα όλα!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
@Averkina δεν ξέρω πού σκατά πήγαν το μήνυμα το δικό σου και το δικό μου αλλά θα σου πω εδώ ότι σχεδόν όλα όσα έγραψες είναι λάθος και παραπλανητικά. Ένας vegetarian ή vegan, πόσω μάλλον κάποιος που νηστεύει για μικρό χρονικό διάστημα δεν καταστρέφει την υγεία του, αρκεί να ξέρει να επιλέγει τι τρώει. Η αναιμία μπορεί να αποτραπεί με φυτικές τροφές πλούσιες σε σίδηρο, όπως όσπρια, ξηροί καρποί, κινόα, μπρόκολο ειδικά αν συνδυαστούν με βιταμίνη C που διευκολύνει την απορρόφησή του. Οι ζωικές πρωτεΐνες μπορούν να αντικατασταθούν κι από φυτικές. Για το σάκχαρο που είπες ίσα ίσα η χορτοφαγική διατροφή βοηθά στη μείωσή του και δεν το αυξάνει. Το μόνο θέμα είναι ότι στην αρχή αυτές οι τιμές (πχ σιδήρου) στο αίμα ή η εντερική λειτουργία μπορούν να επηρεαστούν αρχικά από την αλλαγή, όμως αυτό ξεπερνιέται. Και στα λέω αυτά γιατί κι εγώ παλιότερα πίστευα τέτοια ακραία σενάρια για τη χορτοφαγική δίαιτα, αλλά πάλι καλά έχω έναν πολύ καλό φίλο διατροφολόγο και μου άνοιξε τα μάτια. Και είναι πράγματα που εύκολα μπορείς να μάθεις από κάποιον ειδικό. Προσωπικά εξακολουθώ να πιστεύω ότι μια πλήρης διατροφή με κρέας και γαλακτοκομικά κτλ είναι πολύ ανώτερη από μια vegan, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι η δεύτερη δε μπορεί να σου δώσει αυτά που χρειάζεσαι, έστω και με περισσότερο κόπο και ψάξιμο.
Η βεβαιότητα με την οποία γράφεις ότι μια δίαιτα χωρίς ζωικά προϊόντα ή ακόμα και μια μικρής διάρκειας νηστεία οδηγεί σε αναιμία, υψηλό σάκχαρο (που συνεπάγεται συχνά διαβήτη) ή δεν θυμάμαι εγώ τι άλλο είναι ψευδής.
Αυτά που λες είναι πανέμορφες θεωρείες.
Στην πράξη αν δεν τρως κόκκινο κρέας καθόλου την αναιμία την έχεις σίγουρη, όσους συνδυασμούς και να κάνεις ακόμα και κοτόπουλο να τρως.Δεν αποροφάται απο τον οργανισμό το σίδηρο απο τα άλλα προϊόντα,επίσης κάποιοι συνδυασμοί αποτρέπουν ακόμα και το λιγοστό σίδηρο να απορροφηθεί που ούτως ή άλλως δεν φτάνει.Τσεκ.

Και ναι πατάτες,ζυμαρικά ,ψωμιά κοκ έχουν χαρακτηριστεί ότι χειρότερο για την υγεία σε σημαντικές ποσότητες.Τις οποίες και προσλαμβάνουν αυτοί που νηστεύουν για μεγάλο χρονικό διάστημα δεν μπορείς να τρως όλο όσπρια και χόρτα.Είναι παρατηρημένο ότι σε μεγάλες νηστείες αυξάνεται κατά πολύ το σάκχαρο με ότι συνέπειες έχει.Τσεκ.
Νταξ δεν βολεύει την κοσμοθεωρία σου αλλά τι να κάνουμε;

Ρώτα και κανέναν γιατρό.Δεν είναι κακό.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Αυτά που λες είναι πανέμορφες θεωρείες.
Στην πράξη αν δεν τρως κόκκινο κρέας καθόλου την αναιμία την έχεις σίγουρη, όσους συνδυασμούς και να κάνεις ακόμα και κοτόπουλο να τρως.Δεν αποροφάται απο τον οργανισμό το σίδηρο απο τα άλλα προϊόντα,επίσης κάποιοι συνδυασμοί αποτρέπουν ακόμα και το λιγοστό σίδηρο να απορροφηθεί που ούτως ή άλλως δεν φτάνει.Τσεκ.

Και ναι πατάτες,ζυμαρικά ,ψωμιά κοκ έχουν χαρακτηριστεί ότι χειρότερο για την υγεία σε σημαντικές ποσότητες.Τις οποίες και προσλαμβάνουν αυτοί που νηστεύουν για μεγάλο χρονικό διάστημα δεν μπορείς να τρως όλο όσπρια και χόρτα.Είναι παρατηρημένο ότι σε μεγάλες νηστείες αυξάνεται κατά πολύ το σάκχαρο με ότι συνέπειες έχει.Τσεκ.
Νταξ δεν βολεύει την κοσμοθεωρία σου αλλά τι να κάνουμε;

Ρώτα και κανέναν γιατρό.Δεν είναι κακό.

Να πω πάντως ότι τυχαίνει να κόβω αρκετά συχνά το κρέας για 2-3 μήνες συνεχόμενα και ποτέ δεν έχω δει τον αιματοκρίτη μου να πέφτει πιο κάτω από εκεί που είναι ούτε το σάκχαρο μου να ανεβαίνει - το αντίθετο θα έλεγα. Αυτά, βέβαια, εφ' όσον προσέχω το τι τρώω και δεν αφήνομαι στην τύχη μου. Αλλά, όπως και να έχει, δε νομίζω ότι έχει νόημα να ακυρώνουμε διατροφές έτσι εύκολα και απλά.

Επίσης, δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα όταν τρως όλο όσπρια και χόρτα. :Ρ
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Αυτά που λες είναι πανέμορφες θεωρείες.
Στην πράξη αν δεν τρως κόκκινο κρέας καθόλου την αναιμία την έχεις σίγουρη, όσους συνδυασμούς και να κάνεις ακόμα και κοτόπουλο να τρως.Δεν αποροφάται απο τον οργανισμό το σίδηρο απο τα άλλα προϊόντα,επίσης κάποιοι συνδυασμοί αποτρέπουν ακόμα και το λιγοστό σίδηρο να απορροφηθεί που ούτως ή άλλως δεν φτάνει.Τσεκ.

Και ναι πατάτες,ζυμαρικά ,ψωμιά κοκ έχουν χαρακτηριστεί ότι χειρότερο για την υγεία σε σημαντικές ποσότητες.Τις οποίες και προσλαμβάνουν αυτοί που νηστεύουν για μεγάλο χρονικό διάστημα δεν μπορείς να τρως όλο όσπρια και χόρτα.Είναι παρατηρημένο ότι σε μεγάλες νηστείες αυξάνεται κατά πολύ το σάκχαρο με ότι συνέπειες έχει.Τσεκ.
Νταξ δεν βολεύει την κοσμοθεωρία σου αλλά τι να κάνουμε;

Ρώτα και κανέναν γιατρό.Δεν είναι κακό.
Το λάθος που κάνεις είναι να νομίζεις ότι η νηστεία σημαίνει ότι κάποιος τρώει όλη μέρα μακαρόνια και τηγανητές πατάτες, γιατί «πώς θα τρως όλη μέρα όσπρια και χόρτα;». Με την ίδια λογική η πλήρης διατροφή σημαίνει ότι τρώω 5/7 αρνιά, μπριζόλες, σοκολάτες γάλακτος, οπότε αυτή η διατροφή προκαλεί αναγκαστικά παχυσαρκία και χοληστερίνη. Δε διαφωνώ ότι μπορεί κάποιος να έχει πρόβλημα, ειδικά κάποιος κρεατοφάγος που κάνει «τυφλά» νηστεία χωρίς να ξέρει με τι να τρέφεται. Αλλά αυτό δεν οφείλεται στην ίδια τη διατροφή, αλλά στις επιλογές του. Όπως συμβαίνει και με την πλήρη δίαιτα.
Όλα αυτά που λέω δεν είναι θεωρίες, γίνονται, εκτός κι αν έχουν όλοι οι vegetarians του κόσμου αναιμία και υψηλό σάκχαρο πράγμα που καταλαβαίνεις εύκολα νομίζω ότι δεν ισχύει. Ο σίδηρος των φυτικών προϊόντων απλά απορροφάται δυσκολότερα, που σημαίνει ότι πρέπει να τον συνδυάζεις με βιταμίνη C και να παίρνεις μεγαλύτερες ποσότητες. Και μπορείς άνετα να τρως πολύ περισσότερα όσπρια και λαχανικά απ’ ό,τι αμυλούχα, όπως πατάτες ή μακαρόνια στην καθημερινή σου διατροφή. Αν σε κάποιον δεν αρέσουν οι φακές ή το μπρόκολο είναι δικό του θέμα.
Κανείς δεν αρνήθηκε ότι οι επιλογές σου στη νηστεία ή γενικά στη χορτοφαγική δίαιτα είναι περιορισμένες και χρειάζεται να έχεις αυστηρότερο πρόγραμμα με περισσότερο ψάξιμο, ενδεχομένως και μονοτονία στη διατροφή. Αυτό δε σημαίνει βέβαια δεν σου προσφέρει αυτά που χρειάζεσαι εφόσον τρως σωστές τροφές σε σωστές ποσότητες. Η υγεία σου δεν καταστρέφεται οδηγώντας νομοτελειακά σε αναιμία και σάκχαρο αν νηστεύεις ή είσαι χορτοφάγος όπως ανέφερες.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ο χαρακτηρισμός ως μαλ**ων σε όσους νηστεύουν. Βαρύ και περιττό. Αν νηστευα όντως δεν ξέρω αν θα αντιδρούσα τόσο χαλαρά. Επί του θέματος και ο βιγκαν το κάνει για το γούστο του και την ιδεολογία του αλλά και ο χριστιανός για την πίστη του. Το αν έχει επίπτωση στην υγεία τους αυτό θα μπορούσαν να το ψάξουν με ένα γιατρό που θα ξέρει καλύτερα. Δεν μας πέφτει λόγος.
Γενικά δε μας πέφτει λόγος στο τι τρώνε οι άλλοι και κανείς δεν είναι κανενός που λέει ο άρχοντας. Όσο ηλίθιο είναι οι χριστιανοί να τσαντίζονται με κόσμο που έχει το θράσος να μη νηστεύει άλλο τόσο ηλίθιο είναι να βρίζουν μερικοί ανθρώπους που νηστεύουν. Οι δεύτεροι ειδικά κάνουν ακριβώς αυτό που κοροϊδεύουν και είναι κομματάκι γελοίο. Ούτε εγώ νηστεύω αλλά δεν το παίζω ανώτερη διανόηση του σύμπαντος για αυτό το λόγο. Αράξτε λίγο.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αυτά που λες είναι πανέμορφες θεωρείες.
Στην πράξη αν δεν τρως κόκκινο κρέας καθόλου την αναιμία την έχεις σίγουρη, όσους συνδυασμούς και να κάνεις ακόμα και κοτόπουλο να τρως.Δεν αποροφάται απο τον οργανισμό το σίδηρο απο τα άλλα προϊόντα,επίσης κάποιοι συνδυασμοί αποτρέπουν ακόμα και το λιγοστό σίδηρο να απορροφηθεί που ούτως ή άλλως δεν φτάνει.Τσεκ.

Και ναι πατάτες,ζυμαρικά ,ψωμιά κοκ έχουν χαρακτηριστεί ότι χειρότερο για την υγεία σε σημαντικές ποσότητες.Τις οποίες και προσλαμβάνουν αυτοί που νηστεύουν για μεγάλο χρονικό διάστημα δεν μπορείς να τρως όλο όσπρια και χόρτα.Είναι παρατηρημένο ότι σε μεγάλες νηστείες αυξάνεται κατά πολύ το σάκχαρο με ότι συνέπειες έχει.Τσεκ.
Νταξ δεν βολεύει την κοσμοθεωρία σου αλλά τι να κάνουμε;

Ρώτα και κανέναν γιατρό.Δεν είναι κακό.

Η αδερφή μου έχει κόψει το κόκκινο κρέας από τη διατροφή της εδώ και ένα χρόνο. Είναι αθλήτρια. Δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα. Δεν έχει αναιμία, ο αιματοκρίτης είναι μια χαρά. Ο σίδηρος της είναι μια χαρά. Το έκανε συνειδητά, για ηθικούς λόγους, και συμβουλεύτηκε γιατρό και διατροφολόγο. Γίνεται, είτε χωράει στο δικό σου το μυαλό είτε όχι.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Καλά, δε στις επέβαλε κανένας, 21ο αιώνα έχουμε. Πιστεύουν όσα άτομα θέλουν, νηστεύουν όσα άτομα θέλουν, όποτε θέλουν, όπως θέλουν, για όσο θέλουν - Τσοβόλα, δώσ' τα όλα!

Το ανέκδοτο είναι ότι την Μεγάλη Βδομάδα εξαφανίζεται ο κόσμος από τα σουβλατζίδικα και αυτά αναγκάζονται να κλείσουν αλλά μετά πάνε στο Ίντερνετ και βγάζουν το άχτι τους εναντίον του χριστιανισμού.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Το ανέκδοτο είναι ότι την Μεγάλη Βδομάδα εξαφανίζεται ο κόσμος από τα σουβλατζίδικα και αυτά αναγκάζονται να κλείσουν αλλά μετά πάνε στο Ίντερνετ και βγάζουν το άχτι τους εναντίον του χριστιανισμού.
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΤΙ ΚΛΕΊΝΕΙ;
Τελευταία φορά που τσέκαρα γινόταν της μουρλής σε σουβλατζίδικα ειδικά μεγάλη Παρασκευή. Κυρίως γιατί δεν είναι μαλάκες να κλείσουν, μια χαρά έχουν τις βετζετέριαν επιλογές για να πηγαίνει ο κόσμος ακόμα και αν νηστεύει. Επίσης κανείς δεν βγάζει χολή κατά του χριστιανισμού όποιος δε νηστεύει μια χαρά τρώει κρέας στις νηστείες.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Το ανέκδοτο είναι ότι την Μεγάλη Βδομάδα εξαφανίζεται ο κόσμος από τα σουβλατζίδικα και αυτά αναγκάζονται να κλείσουν αλλά μετά πάνε στο Ίντερνετ και βγάζουν το άχτι τους εναντίον του χριστιανισμού.

Δεν έχω αυτή την εικόνα, είναι η αλήθεια, από όσα μέρη της Ελλάδας έχει τύχει να βρεθώ μεγάλη εβδομάδα. Το αντίθετο θα έλεγα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχεις δίκιο ίσως λάθος επιλογή λέξεων. Άλλωστε δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου καθώς και εγώ προσωπικά δεν νηστεύω. Σε καμία περίπτωση αυτός που δεν νηστεύει δεν πιστεύει κιόλας.
Νομίζω το καλύτερο είναι απλά το νηστευετε που ανέφερε και ένας φίλος πιο πάνω. Mea culpa παιδιά

Για την ακρίβεια αυτό σημαίνει. Η θρησκεία έχει πραξεολογια την οποία ο πιστός πρέπει να τηρεί. Όποιος δεν την τηρεί δεν είναι πιστός. Νηστεία, κοινωνία, εξομολόγηση, συγχώρεση είναι κάποια από τα πράγματα που δεν γίνεται να μην κάνει κάποιος και να δηλώνει χριστιανός. Όποιος πιστεύει "με το δικό του τρόπο" απλά δεν είναι χριστιανος, γιατί χριστιανισμος είναι όλο το πακέτο.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Ακόμη κι όταν "πίστευα", μόνο μια φορά, μεγάλη εβδομάδα κατάφερα να νηστέψω. Νομίζω δε μου άρεσε ποτέ το όλο κόνσεπτ, δε με άγγιξε, παρότι νήστευε όλο το σόι και παρότι κάποιοι διορατικοί, κακόβουλοι πάντως συγγενείς με λέγανε μεταξύ σοβαρού κι αστείου "αντίχριστη".

Απολαμβάνω πάρα πολύ τη μάχη σε αυτό το νήμα, έχει τόσα πολλά μέτωπα, ιστορικά, διατροφολογικά, ιδεολογικά, θρησκευτικά. Νιώθω σαν τον Ξέρξη που κοιτούσε από ψηλά τη ναυμαχία της Σαλαμίνας (μόνο που εγώ δε χάνω πλοία και στρατιώτες αλλά δεν είχα έτσι κι αλλιώς για να τα χάσω).
 

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Για την ακρίβεια αυτό σημαίνει. Η θρησκεία έχει πραξεολογια την οποία ο πιστός πρέπει να τηρεί. Όποιος δεν την τηρεί δεν είναι πιστός. Νηστεία, κοινωνία, εξομολόγηση, συγχώρεση είναι κάποια από τα πράγματα που δεν γίνεται να μην κάνει κάποιος και να δηλώνει χριστιανός. Όποιος πιστεύει "με το δικό του τρόπο" απλά δεν είναι χριστιανος, γιατί χριστιανισμος είναι όλο το πακέτο.
Δηλαδη για σενα οποίος δεν νηστεύει δεν είναι Χριστιανός.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top