Οι δικές μας κουζινοδημιουργίες

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.
View attachment 91419
Βασιλόπιτα με την πανάρχαια συνταγή της γιαγιάς. Φέτος βέβαια αντί για ζάχαρη άχνη, βάλαμε γλάσο σοκολάτας (την συνταγή της Μπαρμπαριγου κάναμε).

Καλή χρονιά 🎄🎅☃️❄️
Θεαρα! Και δεν το συζητω,,,γλασσο με τα 1000! Το λατρευω!
Και του χρονου meet μου,ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ με υγεια και αγαπη!:santa:
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.
Η δική σου βασιλόπιτα που είναι;; Μην μου πεις ότι θα πάρεις απέξω!
Οχι,,διοτι δεν φτιαχνω βασιλοπιτες.. :hehe: Εφτιαξα ομως πιτουλες..για σουβλακια...για το βραδυ!
Θα τις βαλω το απογευμα.Και εγω και οι φιλοι μου δεν ειμαστε τοσο της παραδοσης.Βασικα οτι θελουμε κραταμε οτι θελουμε πεταμε.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ακολουθούν 2 συνταγές με τις οποίες μου έτρεξαν τα σάλια.

Η πρώτη είναι μανιταρόπιτα. Η συνταγή βρίσκεται εδώ. Έκανα, όπως πάντα, μικρές παραλλαγές αλλά και πάλι βγήκε εξαιρετική. @yorkie βάλε να δούμε και την δική σου εκδοχή :prettyplz:
μ270439540_1645979112418385_1014038430299326909_.jpg


Η δεύτερη είναι κέικ με αλεύρι καρύδας. Η αρχική συνταγή ήταν για μπισκότα αλλά βαριόμουν να πλάθω και τα έβαλα σε μικρό ταψάκι για κέικ. Εδώ δεν έκανα σχεδόν καμία αλλαγή στα υλικά (αν και έβαλα τις μισές δοσολογίες για να μην βγει μεγάλη ποσότητα).
κ271439068_1638242129870351_7154812968780248515_n.jpg
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Ακολουθούν 2 συνταγές με τις οποίες μου έτρεξαν τα σάλια.

Η πρώτη είναι μανιταρόπιτα. Η συνταγή βρίσκεται εδώ. Έκανα, όπως πάντα, μικρές παραλλαγές αλλά και πάλι βγήκε εξαιρετική. @yorkie βάλε να δούμε και την δική σου εκδοχή :prettyplz:
View attachment 93612

Η δεύτερη είναι κέικ με αλεύρι καρύδας. Η αρχική συνταγή ήταν για μπισκότα αλλά βαριόμουν να πλάθω και τα έβαλα σε μικρό ταψάκι για κέικ. Εδώ δεν έκανα σχεδόν καμία αλλαγή στα υλικά (αν και έβαλα τις μισές δοσολογίες για να μην βγει μεγάλη ποσότητα).
View attachment 93615
Φίλη μου οφείλω και δημόσια να σε ευχαριστήσω γι αυτό το διαμαντάκι, αλλά και να δηλώσω πως η συνταγή είναι τέλεια 🥰
Λοιπόν, το επόμενο στάδιο είναι αντί να τα κάνουμε με 3-4 ώρες διαφορα, να τα κάνουμε σε βιντεοκλήση λάιβ 😂

Στα της συνταγής τώρα, λόγω έλλειψης υλικών αλλά και επειδή τη δοκίμασα πρώτη φορά και ήθελα να κάνω μικρότερη ποσότητα, προχωρησα σε κάποιες αλλαγές. Αναλυτικότερα, έβαλα: 120 γρ γιαούρτι, 100 γρ ανθότυρο, 70 γρ αλεσμένη βρώμη αντί γι αλεύρι, 1 scoop πρωτεΐνης, μισή μεγάλη τριμμένη ντομάτα, 1 μεσαία κόκκινη πιπεριά, 150 γρ μανιτάρια, μισό καρότο τριμμένο, 1 μικρο κρεμμύδι ξερό, μαϊντανό, αλάτι, πιπέρι, 1 αυγό, 1 κουταλια της σούπας ελαιόλαδο, παπρικα, θυμάρι, ρίγανη και κουρκουμά.
Το άπλωσα σε λεπτη στρώση και πήρε 30λ περίπου ψήσιμο στις αντιστάσεις στους 180 βαθμούς σε καλά προθερμασμένο φούρνο. Εννοειται έβαλα λαδόκολλα.

Την επόμενη φορά λέω να δοκιμάσω να βάλω και σπανάκι μέσα!

C315793C-7E59-4D83-ABBE-050069FB3EEE.jpeg
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
@meetmeinmontauk φίλη μπορεί να είμαι ομοφυλόφιλος, αλλά σε παντρεύομαι μόνο και μόνο για τα μαγειρέματά σου.

Ειλικρινά, το μαγείρεμα είναι κακός μπελάς και σε βλέπω διαρκώς και φτιάχνεις ταψιά με φαγητά πολύ νόστιμα.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Φίλη μου οφείλω και δημόσια να σε ευχαριστήσω γι αυτό το διαμαντάκι, αλλά και να δηλώσω πως η συνταγή είναι τέλεια 🥰
Λοιπόν, το επόμενο στάδιο είναι αντί να τα κάνουμε με 3-4 ώρες διαφορα, να τα κάνουμε σε βιντεοκλήση λάιβ 😂

Στα της συνταγής τώρα, λόγω έλλειψης υλικών αλλά και επειδή τη δοκίμασα πρώτη φορά και ήθελα να κάνω μικρότερη ποσότητα, προχωρησα σε κάποιες αλλαγές. Αναλυτικότερα, έβαλα: 120 γρ γιαούρτι, 100 γρ ανθότυρο, 70 γρ αλεσμένη βρώμη αντί γι αλεύρι, 1 scoop πρωτεΐνης, μισή μεγάλη τριμμένη ντομάτα, 1 μεσαία κόκκινη πιπεριά, 150 γρ μανιτάρια, μισό καρότο τριμμένο, 1 μικρο κρεμμύδι ξερό, μαϊντανό, αλάτι, πιπέρι, 1 αυγό, 1 κουταλια της σούπας ελαιόλαδο, παπρικα, θυμάρι, ρίγανη και κουρκουμά.
Το άπλωσα σε λεπτη στρώση και πήρε 30λ περίπου ψήσιμο στις αντιστάσεις στους 180 βαθμούς σε καλά προθερμασμένο φούρνο. Εννοειται έβαλα λαδόκολλα.

Την επόμενη φορά λέω να δοκιμάσω να βάλω και σπανάκι μέσα!

Live στο ίνσταγκραμ την επόμενη φορά :hehe:
@meetmeinmontauk φίλη μπορεί να είμαι ομοφυλόφιλος, αλλά σε παντρεύομαι μόνο και μόνο για τα μαγειρέματά σου.

Ειλικρινά, το μαγείρεμα είναι κακός μπελάς και σε βλέπω διαρκώς και φτιάχνεις ταψιά με φαγητά πολύ νόστιμα.
Δεν είναι μπελάς για εμένα, με ηρεμεί πολύ! Στέλνω και τάπερ, αν χρειάζεσαι!
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Δεν είναι μπελάς για εμένα, με ηρεμεί πολύ! Στέλνω και τάπερ, αν χρειάζεσαι!
Θα παίξει συνεργασία και με e-food;
Δικαιούμαι ένα ταπεράκι πρώτη πάντως, επίκληση στο συναίσθημα :lol:
Live στο ίνσταγκραμ την επόμενη φορά :hehe:
Ποιος θα μας δει είναι το θέμα.
Αδέρφια και ξαδέρφια, 5-7 τηλεθεατόπουλα θα τα πιάσουμε. Τρελό σουξέ :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Θα παίξει συνεργασία και με e-food;
Δικαιούμαι ένα ταπεράκι πρώτη πάντως, επίκληση στο συναίσθημα :lol:
Βεβαίως και θα λάβεις κι εσύ τάπερ :air_kiss:
Ποιος θα μας δει είναι το θέμα.
Αδέρφια και ξαδέρφια, 5-7 τηλεθεατόπουλα θα τα πιάσουμε. Τρελό σουξέ :P

(σόρυ @Gate4)
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Από τότε που ξεκίνησα να κάνω γαλακτομπούρεκο παραμονή Πρωτοχρονιάς τό έχω κάνει άλλες δύο φορές και πάντα πετυχαίνει. Χρησιμοποιώ σάν βάση συνταγή της Αργυρώς Μπαρμπαρίγου, βέβαια βάζω λιγότερο σιρόπι και βούτυρο στην κρέμα στο τελείωμα και λίγη λιγότερη ζάχαρη καί ένα λιγότερο αυγό
IMG_20220113_161627.jpg
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Από τότε που ξεκίνησα να κάνω γαλακτομπούρεκο παραμονή Πρωτοχρονιάς τό έχω κάνει άλλες δύο φορές και πάντα πετυχαίνει. Χρησιμοποιώ σάν βάση συνταγή της Αργυρώς Μπαρμπαρίγου, βέβαια βάζω λιγότερο σιρόπι και βούτυρο στην κρέμα στο τελείωμα και λίγη λιγότερη ζάχαρη καί ένα λιγότερο αυγό
View attachment 93666
πωπω τελειο φαινεται!!Καλοφαγωτο! :air_kiss:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ακολουθούν 2 συνταγές με τις οποίες μου έτρεξαν τα σάλια.

Η πρώτη είναι μανιταρόπιτα. Η συνταγή βρίσκεται εδώ. Έκανα, όπως πάντα, μικρές παραλλαγές αλλά και πάλι βγήκε εξαιρετική. @yorkie βάλε να δούμε και την δική σου εκδοχή :prettyplz:
View attachment 93612

Η δεύτερη είναι κέικ με αλεύρι καρύδας. Η αρχική συνταγή ήταν για μπισκότα αλλά βαριόμουν να πλάθω και τα έβαλα σε μικρό ταψάκι για κέικ. Εδώ δεν έκανα σχεδόν καμία αλλαγή στα υλικά (αν και έβαλα τις μισές δοσολογίες για να μην βγει μεγάλη ποσότητα).
View attachment 93615
Φίλη μου οφείλω και δημόσια να σε ευχαριστήσω γι αυτό το διαμαντάκι, αλλά και να δηλώσω πως η συνταγή είναι τέλεια 🥰
Λοιπόν, το επόμενο στάδιο είναι αντί να τα κάνουμε με 3-4 ώρες διαφορα, να τα κάνουμε σε βιντεοκλήση λάιβ 😂

Στα της συνταγής τώρα, λόγω έλλειψης υλικών αλλά και επειδή τη δοκίμασα πρώτη φορά και ήθελα να κάνω μικρότερη ποσότητα, προχωρησα σε κάποιες αλλαγές. Αναλυτικότερα, έβαλα: 120 γρ γιαούρτι, 100 γρ ανθότυρο, 70 γρ αλεσμένη βρώμη αντί γι αλεύρι, 1 scoop πρωτεΐνης, μισή μεγάλη τριμμένη ντομάτα, 1 μεσαία κόκκινη πιπεριά, 150 γρ μανιτάρια, μισό καρότο τριμμένο, 1 μικρο κρεμμύδι ξερό, μαϊντανό, αλάτι, πιπέρι, 1 αυγό, 1 κουταλια της σούπας ελαιόλαδο, παπρικα, θυμάρι, ρίγανη και κουρκουμά.
Το άπλωσα σε λεπτη στρώση και πήρε 30λ περίπου ψήσιμο στις αντιστάσεις στους 180 βαθμούς σε καλά προθερμασμένο φούρνο. Εννοειται έβαλα λαδόκολλα.

Την επόμενη φορά λέω να δοκιμάσω να βάλω και σπανάκι μέσα!

καταπληκτικα τα φαγητα σας!!!Μπραβο!!!:air_kiss:
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
πωπω τελειο φαινεται!!Καλοφαγωτο! :air_kiss:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



καταπληκτικα τα φαγητα σας!!!Μπραβο!!!:air_kiss:
Καί για κάποιους που με τη έχουν χαρακτηρισει κατά καιρούς ανθελληνα να σας πω ότι πέρα απ' τους συγγενείς μου έκανα το γαλακτομπούρεκο γνωστό (καί τούς άρεσε) σε άτομα από: Μεξικό, Ζιμπάμπουε, Ινδία, Νεπάλ, Γερμανία, ΗΠΑ και Ολλανδία,!
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Καί για κάποιους που με τη έχουν χαρακτηρισει κατά καιρούς ανθελληνα να σας πω ότι πέρα απ' τους συγγενείς μου έκανα το γαλακτομπούρεκο γνωστό (καί τούς άρεσε) σε άτομα από: Μεξικό, Ζιμπάμπουε, Ινδία, Νεπάλ, Γερμανία, ΗΠΑ και Ολλανδία,!
Μπραβο και πολυ καλα εκανες! Δεν πιστευω να ειχαν ξαναφαει και φυσικα θα το λατρεψαν!
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
καταπληκτικα τα φαγητα σας!!!Μπραβο!!:air_kiss:
Ευχαριστώ πολύ! Να σημειώσω εδώ ότι η παρασκευή τους παίρνει πολύ λίγο (γύρω στα 10-15 λεπτά, ίσως κι λιγότερο) και βολεύει πολύ για ανθρώπους που δεν προλαβαίνουν να μαγειρεύουν συνέχεια! Για παράδειγμα, εγώ είμαι σε μια αρκετά πιεστική περίοδο αυτό τον καιρό οπότε το να φτιάχνω ένα ταψί με φαγητό το σκ, βολεύει και για μέσα στην εβδομάδα.
Το μαγείρεμα είναι η καλύτερη αυτοφροντιδα ☺️
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! Να σημειώσω εδώ ότι η παρασκευή τους παίρνει πολύ λίγο (γύρω στα 10-15 λεπτά, ίσως κι λιγότερο) και βολεύει πολύ για ανθρώπους που δεν προλαβαίνουν να μαγειρεύουν συνέχεια! Για παράδειγμα, εγώ είμαι σε μια αρκετά πιεστική περίοδο αυτό τον καιρό οπότε το να φτιάχνω ένα ταψί με φαγητό το σκ, βολεύει και για μέσα στην εβδομάδα.
Το μαγείρεμα είναι η καλύτερη αυτοφροντιδα ☺️
Συμφωνώ κι επαυξάνω! Έτσι είναι και παράλληλα τρως υγιεινά γιατί όσο και να το κάνουμε το απέξω φαγητό δεν είναι ποτέ σαν το σπιτικό.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Καί για κάποιους που με τη έχουν χαρακτηρισει κατά καιρούς ανθελληνα να σας πω ότι πέρα απ' τους συγγενείς μου έκανα το γαλακτομπούρεκο γνωστό (καί τούς άρεσε) σε άτομα από: Μεξικό, Ζιμπάμπουε, Ινδία, Νεπάλ, Γερμανία, ΗΠΑ και Ολλανδία,!
Ο τίτλος: "γαλακτομπουρεκοπρεσβεύτρια" και σου τον αποδίδουμε. :morning1:
 

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! Να σημειώσω εδώ ότι η παρασκευή τους παίρνει πολύ λίγο (γύρω στα 10-15 λεπτά, ίσως κι λιγότερο) και βολεύει πολύ για ανθρώπους που δεν προλαβαίνουν να μαγειρεύουν συνέχεια! Για παράδειγμα, εγώ είμαι σε μια αρκετά πιεστική περίοδο αυτό τον καιρό οπότε το να φτιάχνω ένα ταψί με φαγητό το σκ, βολεύει και για μέσα στην εβδομάδα.
Το μαγείρεμα είναι η καλύτερη αυτοφροντιδα ☺️
για να πω τον πόνο μου, συμφωνώ απόλυτα σε αυτό αλλά δεν έχω φούρνο σε αυτή τη φάση πράγμα που περιπλέκει τα πράγματα... έχουμε ιδέες για εύκολα πράγματα που μπορούν να γίνουν το σκ άνευ φούρνου ?
/πολλά ζητάω, το ξέρω/
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ο τίτλος: "γαλακτομπουρεκοπρεσβεύτρια" και σου τον αποδίδουμε. :morning1:
Στη Σλοβακία όταν ήμουν έφτιαχνα συνεχώς χαλβά σιμιγδαλένιο επειδή είναι εύκολος, φθηνός καί vegan. Οπότε ναι, είδατε, κάνω τό ελληνικό έθνος περιφανο :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

για να πω τον πόνο μου, συμφωνώ απόλυτα σε αυτό αλλά δεν έχω φούρνο σε αυτή τη φάση πράγμα που περιπλέκει τα πράγματα... έχουμε ιδέες για εύκολα πράγματα που μπορούν να γίνουν το σκ άνευ φούρνου ?
/πολλά ζητάω, το ξέρω/
Μακαρονάδες με λαχανικά στο τηγάνι και πέστο, χαλβάς σιμιγδαλένιος, πληγούρι με κοτόπουλο, λαχανικά καί σαλάτα, κοτόσουπα και γενικά σούπες, τορτίγιες γεμιστές Με γλυκόξινο κοτόπουλο με πιπεριές, μανιτάρια πλευροτους στο τηγάνι (στο τελείωμα βάζεις ξύδι), κεφτεδάκια και πατάτες τηγανιτές (οκ θά μυρίζει τό σπίτι αλλά worth it)... Aυτα μου ήρθαν
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ούτε εγώ είχα φούρνο στην Ολλανδία, ή μάλλον είχα αλλά έψηνε μόνο από την πάνω πλευρά
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
για να πω τον πόνο μου, συμφωνώ απόλυτα σε αυτό αλλά δεν έχω φούρνο σε αυτή τη φάση πράγμα που περιπλέκει τα πράγματα... έχουμε ιδέες για εύκολα πράγματα που μπορούν να γίνουν το σκ άνευ φούρνου ?
/πολλά ζητάω, το ξέρω/
όχι, δεν ζητάς πολλά! θα επανέλθω!
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Επίσης ωραία,vegan καί παναπλη σάλτσα για μακαρόνια που δοκίμασα σήμερα: ενάμιση κρεμμύδι, δύο κόκκινες γλυκές πιπεριές, δύο καρότα, ντομάτες κον κασέ, δύο ντομάτες στον τρίφτη, μιάμιση σκελίδα σκόρδο. Ουσιαστικά ψιλοκοβετε το σκόρδο, τα κρεμμύδια και τίς πιπεριές καί τίς τσιγαριζετε. Στο ενδιάμεσο τρίβετε τα καρότα στον τρίφτη και μόλις μαλακώσουν τα πρώτα τα πετάτε. Προσθέτετε τίς ντομάτες, μία κούπα μακαρονοζουμο και από μπαχαρικά έβαλα αλάτι, πιπέρι μαύρο και πάπρικα. Τό ίδιο θα τό έβλεπα καί σε στυλ σούπας με διαφορετικές αναλογίες
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top