Οι δικές μας κουζινοδημιουργίες

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Τι λες καλέ που στο σκέφτηκα εγώ. Σε φουντ μπλογκ το βρήκα, έχω βάλει το λινκ πάνω. Το ξαναβάζω εδώ https://eatmefoodstories.wixsite.com/eatme/post/λαγανα-γλυκια-με-χαλβα-με-κακαο-και-φραουλες

Η γεύση ήταν καλή, μου άρεσε πολύ το πως έλιωσε η φράουλα, άφηνε πολύ ωραία γεύση.
ρε η φραουλα νταξει οκ κ αυτο διαφορετικο πρωτη φορα το ειδα αλλα η φραουλα και το βουτυρο παντου κολλανε... ο χαλβας πως ηταν, εδενε ή ηταν τελειως ξεμπαρκο?
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
ρε η φραουλα νταξει οκ κ αυτο διαφορετικο πρωτη φορα το ειδα αλλα η φραουλα και το βουτυρο παντου κολλανε... ο χαλβας πως ηταν, εδενε ή ηταν τελειως ξεμπαρκο?
Γευστικά μια χαρά έδενε, η γεύση της λαγάνας δεν ήταν έντονη οπότε ο χαλβάς την ανέβαζε. Ήταν σαν να τρως ψωμί έχοντας βάλει πάνω ταχίνι με σοκολάτα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
Γευστικά μια χαρά έδενε, η γεύση της λαγάνας δεν ήταν έντονη οπότε ο χαλβάς την ανέβαζε. Ήταν σαν να τρως ψωμί έχοντας βάλει πάνω ταχίνι με σοκολάτα.
ΟΚ η οψη ειχε πολυ γελιο... :hehe:,αλλα αφου η γευση ειναι οκ τοτε τελεια! Θα το δοκιμασω και εγω γιατι μου αρεσει πολυ και ο χαλβας και το ταχινι γενικα που το τρωω καθε βραδυ με το γιαουρτακι μου!
Τι πρωτοτυπη ιδεα!
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ψάχνετε συνταγή για μπακαλιάρο σκορδαλιά λόγω της ημέρας;
Ωραία, σας έχω συνταγή για εύκολο, ελληνικό και πατροπαράδοτο χυλό βρώμης (aka porridge).
Η συνταγή.

Οι παραλλαγές:
Αντί για φυστικοβούτυρο έβαλα ταχίνι, προσέθεσα και στέβια για να το κάνω πιο γλυκό. Πορτοκάλι και τζίντζερ δεν είχα για να βάλω και δεν θα έβαζα και έτσι κι αλλιώς γιατί δεν μου αρέσουν. Επίσης, συμπλήρωσα με λίγο ασπράδι αυγού για να αυξήσω και την πρωτεϊνη. Γενικά, έμεινα πιστή στην συνταγή.

Έβαλα φαγόπυρο κανονικά όπως έλεγε η συνταγή αλλά δεν ξετρελάθηκα. Το έχω δοκιμάσει ξανά αρκετές φορές, μου φαίνεται αδιάφορο. Αλλά για να ξεφύγουμε από τον κλασσικό χυλό βρώμης ήταν καλό.

Η γενική εντύπωση που μου άφησε ήταν πολύ καλή. Πολύ αφράτο και κρεμώδες.

Ιδού.
po277115059_911865122827840_538920202575975404_n.jpg
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Είπα να εγκαινιάσω το ραβδομπλέντερ μου και έφτιαξα βελουτέ σούπα από κολοκύθα, με μπόλικο πράσο μεταξύ άλλων.
Συνταγή εδώ, αν και έκανα πολλές παραλλαγές.

 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
Χτες φτιαξαμε ψωμακι ,με το μιξερ,δηλαδη το ζυμωσε το μιξερ που πηραμε και εγω το εφτιαξα μετα σε καρβελια και το εψησα οπως παντα.Δεν μιλαω για παρασκευαστη ψωμιου αλλα για μιξερ που ζυμωνει ζυμες κιολλας.
Πολυ βολικο παιδια για καποιον που φτιαχνει συνεχεια το δικο του ψωμι και οχι περιστασιακα.Διοτι καπου τα χερια σου αρχιζουν και τα φτυνουν και ειναι αρκετα κουραστικο συνεχως το ζυμωμα.
Το μιξερ ομως πρεπει να ειναι δυνατο και εννοειται με ατσαλινα εργαλεια και οχι πλαστικα που σπανε.
Πηρα το παρακατω,1200W το ισχυροτερο και καλυτερο που ειχε ,100 ευρω που το αξιζει εντελως,ζυμωνει 5 λεπτα,το αφηνεις να ξεκουρσατει 10 λεπτα,μετα αλλα 5 και εισια οκ.Το βαζεις στο φουρνο να φουσκωσει για μια ωρα,μετα το βγαζεις και το πλαθεις οπως θες και μετα ψησιμο και εχεις ψωμι.Μιλαμε για πολυ ξεκουραστη φαση!

1651124763727.png


Εδω με το εξαρτημα του ζυμωματος(εχει αλλα 2 ενα για μαρεγκα και ενα για ανακατεμα)
1651124842494.png


Και εδω το ψωμακι που φτιαξαμε χτες!
1651124896596.png


Η συνταγη ειναι η ιδιαμ που εχω περιγραψει σε αρχικα ποστ,αλλα εδω προσθεσα και ντοματα συν σκορδο συν βασιλικο!
Εγινε φανταστικο!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,270 μηνύματα.
Χτες φτιαξαμε ψωμακι ,με το μιξερ,δηλαδη το ζυμωσε το μιξερ που πηραμε και εγω το εφτιαξα μετα σε καρβελια και το εψησα οπως παντα.Δεν μιλαω για παρασκευαστη ψωμιου αλλα για μιξερ που ζυμωνει ζυμες κιολλας.
Πολυ βολικο παιδια για καποιον που φτιαχνει συνεχεια το δικο του ψωμι και οχι περιστασιακα.Διοτι καπου τα χερια σου αρχιζουν και τα φτυνουν και ειναι αρκετα κουραστικο συνεχως το ζυμωμα.
Το μιξερ ομως πρεπει να ειναι δυνατο και εννοειται με ατσαλινα εργαλεια και οχι πλαστικα που σπανε.
Πηρα το παρακατω,1200W το ισχυροτερο και καλυτερο που ειχε ,100 ευρω που το αξιζει εντελως,ζυμωνει 5 λεπτα,το αφηνεις να ξεκουρσατει 10 λεπτα,μετα αλλα 5 και εισια οκ.Το βαζεις στο φουρνο να φουσκωσει για μια ωρα,μετα το βγαζεις και το πλαθεις οπως θες και μετα ψησιμο και εχεις ψωμι.Μιλαμε για πολυ ξεκουραστη φαση!

View attachment 101478

Εδω με το εξαρτημα του ζυμωματος(εχει αλλα 2 ενα για μαρεγκα και ενα για ανακατεμα)
View attachment 101479

Και εδω το ψωμακι που φτιαξαμε χτες!
View attachment 101480

Η συνταγη ειναι η ιδιαμ που εχω περιγραψει σε αρχικα ποστ,αλλα εδω προσθεσα και ντοματα συν σκορδο συν βασιλικο!
Εγινε φανταστικο!
Έχω φτιάξει αυτή την συνταγή και πραγματικά ήταν φανταστική.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
Λοιπον ενα θα σας πω,βρηκα το αγαπημενο μου κρεατικο....


ΣΕΦΤΑΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

Σεφταλιες με μαριναδα μαυροδαφνης


Μα τι φανταστικο κρεατικο ειναι αυτο!
Πηρα ετοιμες βεβαια απο τον Βασιλοπουλο,παιδια ειναι εξαιρετικες!

Και εβαλα και το δικο μου χερακι.
Τουτεστιν: Απο το προηγουμενο βραδυ τις αλοιψα με λιγο λαδι σε μπωλ και τις ραντισα με αρκετο κρασι μαυροδαφνη,οχι αλατι μην μου στραγγισει,αλλα πιπερι,ριγανι και λιγο κυμινο,αν σας αρεσει..,.ψυγειο .
Μπορειτε να βαλετε οτι κρασακι θελετε και αν ξερετε οτι δινει μεγαλη νοστιμια,αλλα απο το προηγουμενο βραδυ να φανει στη γευση.


Τις εψησα στο γκριλ του φουρνου(ρεζιλι εγινα,διοτι ειχα βγαλει στην βεραντα για ψησιμο σε ψηστιερα ωραιοτατα να χαρουμε..και μου εριχνε την ασφαλεια δεν ξερω γιατι,στα σκουπιδια πηγε...,οποτε να ειναι καλα ο φουρνος που ψηνει πολυ ωραια ομολογω,απλα το ηθελα μπαλκονατο... :hehe: ) και τι να σας πω ρε παιδια...τοσο ζουμερα και κυριως καραμελωνουν οι ατιμες..τελειωσε..τις ερωτευτηκα τις σεφταλιες.
Να και κατι καλο απο την Κυπρο..:hehe:

Και Voila και να ξερογλυφτητε..διοτι ηταν οντως υπεροχες!
1652635097688.jpg
 

makis999

Νεοφερμένος

Ο makis999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Υλικά:
1) Αυγό( όσο θέλετε αναλογικά με το κάτω υλικό ..... μίνιμουμ 2 )
2) Ντομάτα τριμμένο
3)Ότι άλλο θέλετε (μπαχαρικά , τριμμένο τυρί κλπ)

Μέθοδος
  1. Σε ένα τηγάνι προσθέτουμε την τριμμένη ντομάτα και το αφήνουμε σε χαμηλή φωτιά μέχρι να τραβήξει τα ζουμια
  2. Σπάμε τα αυγά και τα προσθέτουμε μέσα
  3. Προσθέτουμε άλλες επιλογές τις αρεσκείας μας ή μια καθόλου
  4. Τηγανίζουμε κανονικά όπως θα κάναμε με τα απλά τηγανητά αυγά
View attachment 97087


ΥΓ: Μην το βλέπετε έτσι ......στην γεύση έχει δέσει τόσο πολύ που κατέληξα να φάω 6 αυγά (3 πιάτα)
Ενδιαφέρον φαίνεται για κάτι γρήγορο και χορταστικό.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Παγωμένες μπάρες γιαουρτιού με μούρα, μέλι, γκρανόλα και σύκο (εγώ έβαλα βατόμουρα και η γκρανόλα δεν ήταν σπιτική)
300003170_1525442884576089_3399856213397716506_n.jpg

Μπισκότα με λεμόνι, παπαρουνόσπορο (που δεν έβαλα ποτέ γιατί δεν είχα), και αλεύρι αμυγδάλου + σταγόνες μαύρης σοκολάτας και μαστίχα
299660101_443486524210907_585866597615011252_n.jpg
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τί ωραίο thread είναι αυτό...Και τί χρυσοχέρες...;)

Από μένα...κέικ καρότο. Πολύ σωστές οι οδηγίες και τα υλικά. Βγαίνει ελαφρύ και πολύ πολύ νόστιμο (θυμίζει αρκετά καρυδόπιτα...)...


IMG_20220825_211740.jpg
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
Να θυμησω οτι το θεμα αφορα ΔΙΚΕΣ μας συνταγες και οχι λινκ απο το ιντερνετ.Διοτι βλεπω παιζουν τετοια πολλα, τωρα τελευταια.:mastigio
Δεν θελουμε λινκ απο νετ..θελουμε δικες μας συνταγες. :inlove:

Δυστυχως δεν εβγαλα φωτο,τοση πεινα ειχα...:hehe:,αλλα εφτιαξα την Κυριακη ενα φαγακι που μοσχομυρισε ολη η γειτονια παιδια.Πιστεψτε με ειναι πεντανοστιμο!

Βαζω την συνταγη οπως την εφτιαξα εγω.Αλλος μπορει να αλλαξει ή να προσθεσει αναλογα με τα γουστα του.

ΧΟΙΡΙΝΟ ΜΕ ΡΕΒΥΘΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ.

ΥΛΙΚΑ

-Χοιρινο
-Ρεβυθια μουλιασμενα σε νερο και μια/δυο κουταλιες αλατι(απο το προηγουμενο βραδυ)
-Κρεμμυδι
-Σκορδο
-Ντοματα(εβαλα φρεσκια που ειχα ομως στην καταψυξη)
-Αλατοπιπερο
-Μαυροδαφνη κρασι
-Ριγανη
-Κυμινο
-Μπαχαρι
-Δαφνοφυλλα 2
-Ελαιολαδο
-Νερο

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

-Ξεπλενουμε τα μουλιασμενα απο το βραδυ ρεβυθια και τα Βαζουμε σε κατσαρολα (εγω τα εβαλα σε πλατεια κεραμικη με καπακι) με νερο να τα ξεπερναει 2 δαχτυλα περιπου(οριζοντια..οχι καθετα τα δαχτυλα..:bleh:).Στην αρχη σε δυνατη φωτια μεχρι να αρχισει να κοχλαζει το νερο.Χαμηλωνουμε και ξαφριζουμε.
-Αφου χαμηλωσουμε την φωτια καιε χουμε ξαφρισει τα ρεβυθια ριχνουμε το χοιρινο κομμενο σε μεγαλα κομματια.

ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΑΛΑΤΟΠΙΠΕΡΩΝΟΥΜΕ.

-Σκεπαζουμε την κατσαρολα και σιγοβραζουμε για καμια ωρα,βασικα μεχρι να μαλακωσουν τα ρεβυθια και το κρεας αλλα να κρατανε..οχι να εχουν γινει πληρως.Αν παραεχει νερο αδειαζουμε..αν οχι το αφηνουμε ως εχει.

-Στη συνεχεια προσθετουμε το κρασι,την ντοματα ψιλοκομμενη,το ελαιολαδο οσο θελουμε,αλατοπιπερωνουμε,σκορδο ,κρεμμυδι τα μπαχαρικα και οτι αλλο εχουμε σαν υλικο.

-Συνεχιζουμε στην ιδια θερμοκρασια..δηλαδη σιγοβραζουμε,κλεινουμε το καπακι μεχρι να σωθει το περισσοτερο ζουμι και να μελωσει το φαγακι μας.

Το κοιταζουμε αναλογα..μπορει πχ να χρειαζεται να ανοιξουμε λιγο το καπακι να φευγουν οι πολλοι υδρατμοι.
Μπορτει να χρειαστει να μην τοα νοιξουμε καθολου,μπορει να χρειαστει να ανεβασουμε θερμοκρασια λιγο και να βγαλουμε εντελως το καπακι.
Αυτο συνηθως το κανουμε οταν εχει γινει το φαγητο βασικα αλλα παραεχει ζουμι.Οποτε ανεβαζουμε λιγο την θερμοκρασια και βγαζουμε το καπακι για να σωθει πιο ευκολα το ζουμι.
Ολα αυτα τα πραττουμε αν χρειαζονται και αναλογα.
Δεν ειναι τυφλοσουρτης.

Το φαγητο παιδια πραγματικα σπαει μυτες.Ειναι υπεροχο!
Εννοειται και με αλλα μυρωδικα πως μαιντανο κλπ σιγουρα θα λεει πολλα,απλα εγω δεν ειχα.
Καλη σας ορεξη.

 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,951 μηνύματα.
Να θυμησω οτι το θεμα αφορα ΔΙΚΕΣ μας συνταγες και οχι λινκ απο το ιντερνετ.Διοτι βλεπω παιζουν τετοια πολλα, τωρα τελευταια.:mastigio
Δεν θελουμε λινκ απο νετ..θελουμε δικες μας συνταγες. :inlove:

Δυστυχως δεν εβγαλα φωτο,τοση πεινα ειχα...:hehe:,αλλα εφτιαξα την Κυριακη ενα φαγακι που μοσχομυρισε ολη η γειτονια παιδια.Πιστεψτε με ειναι πεντανοστιμο!

Βαζω την συνταγη οπως την εφτιαξα εγω.Αλλος μπορει να αλλαξει ή να προσθεσει αναλογα με τα γουστα του.

ΧΟΙΡΙΝΟ ΜΕ ΡΕΒΥΘΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ.

ΥΛΙΚΑ

-Χοιρινο
-Ρεβυθια μουλιασμενα σε νερο και μια/δυο κουταλιες αλατι(απο το προηγουμενο βραδυ)
-Κρεμμυδι
-Σκορδο
-Ντοματα(εβαλα φρεσκια που ειχα ομως στην καταψυξη)
-Αλατοπιπερο
-Μαυροδαφνη κρασι
-Ριγανη
-Κυμινο
-Μπαχαρι
-Δαφνοφυλλα 2
-Ελαιολαδο
-Νερο

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

-Ξεπλενουμε τα μουλιασμενα απο το βραδυ ρεβυθια και τα Βαζουμε σε κατσαρολα (εγω τα εβαλα σε πλατεια κεραμικη με καπακι) με νερο να τα ξεπερναει 2 δαχτυλα περιπου(οριζοντια..οχι καθετα τα δαχτυλα..:bleh:).Στην αρχη σε δυνατη φωτια μεχρι να αρχισει να κοχλαζει το νερο.Χαμηλωνουμε και ξαφριζουμε.
-Αφου χαμηλωσουμε την φωτια καιε χουμε ξαφρισει τα ρεβυθια ριχνουμε το χοιρινο κομμενο σε μεγαλα κομματια.

ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΑΛΑΤΟΠΙΠΕΡΩΝΟΥΜΕ.

-Σκεπαζουμε την κατσαρολα και σιγοβραζουμε για καμια ωρα,βασικα μεχρι να μαλακωσουν τα ρεβυθια και το κρεας αλλα να κρατανε..οχι να εχουν γινει πληρως.Αν παραεχει νερο αδειαζουμε..αν οχι το αφηνουμε ως εχει.

-Στη συνεχεια προσθετουμε το κρασι,την ντοματα ψιλοκομμενη,το ελαιολαδο οσο θελουμε,αλατοπιπερωνουμε,σκορδο ,κρεμμυδι τα μπαχαρικα και οτι αλλο εχουμε σαν υλικο.

-Συνεχιζουμε στην ιδια θερμοκρασια..δηλαδη σιγοβραζουμε,κλεινουμε το καπακι μεχρι να σωθει το περισσοτερο ζουμι και να μελωσει το φαγακι μας.

Το κοιταζουμε αναλογα..μπορει πχ να χρειαζεται να ανοιξουμε λιγο το καπακι να φευγουν οι πολλοι υδρατμοι.
Μπορτει να χρειαστει να μην τοα νοιξουμε καθολου,μπορει να χρειαστει να ανεβασουμε θερμοκρασια λιγο και να βγαλουμε εντελως το καπακι.
Αυτο συνηθως το κανουμε οταν εχει γινει το φαγητο βασικα αλλα παραεχει ζουμι.Οποτε ανεβαζουμε λιγο την θερμοκρασια και βγαζουμε το καπακι για να σωθει πιο ευκολα το ζουμι.
Ολα αυτα τα πραττουμε αν χρειαζονται και αναλογα.
Δεν ειναι τυφλοσουρτης.

Το φαγητο παιδια πραγματικα σπαει μυτες.Ειναι υπεροχο!
Εννοειται και με αλλα μυρωδικα πως μαιντανο κλπ σιγουρα θα λεει πολλα,απλα εγω δεν ειχα.
Καλη σας ορεξη.


φωτογραφία δεν έβαλες.... :whistle:
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπισκότα με λεμόνι, παπαρουνόσπορο (που δεν έβαλα ποτέ γιατί δεν είχα), και αλεύρι αμυγδάλου + σταγόνες μαύρης σοκολάτας και μαστίχα
Σκέτη αηδία φαίνεται, πέραν του ότι δεν θυμίζει τίποτα σε γεύση και υφή ένα πραγματικό μπισκότο, η συνταγή έχει red flags σα γκόμενα με μπλε μαλλιά.

Αλεύρι αμυγδάλου προκύπτει από αλεσμένα ΑΠΟΦΛΟΙΩΜΕΝΑ αμύγδαλα, το αποτέλεσμα από κανονικά είναι τελείως διαφορετικό και λέγεται almond meal. Η αντικατάσταση ζάχαρης με στέβια δεν είναι 1:1. Η stevia είναι άθλιο γλυκαντικό, πλέον βρίσκεις καλύτερα(π.χ. ερυθριτόλη που ισχύει και το 1:1). Τα μπισκότα θα βγουν στεγνά σαν το θάνατο χωρίς κάποιο φρούτο ή apple sauce που βάζουν οι αμερικάνοι.

🤢

Γενικά δεν ξέρει τι της γίνεται αυτή. Χρησιμοποιεί και "κουταλιές της σούπας" που στα μπισκότα είναι νονο.
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Παραδοσιακά κυριακάτικα γεύματα.:)

Ο Ιαπωνικός ψυχαναγκασμός είναι ιδανική ψυχοθεραπεία! Σε βοηθάει να βάζεις τα "πράγματα" σε τάξη. Στις καλές εποχές φρόντιζα ο ίδιος για υλικά που παρέχει η θάλασσα. Τώρα βολεύομαι και με τα κατεψυγμένα. Είναι πιο εύκολο από ότι δείχνει και πιο γευστικό από ότι ακούγεται. Ρύζι με φαντασία. Και κατά πως μου λέει ένας τρικαλινός φίλος, ο "ιδανικός τσιπουρομεζές".
88082013_10158028423624803_1581988561383587840_n.jpg
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.
Παραδοσιακά κυριακάτικα γεύματα.:)

Ο Ιαπωνικός ψυχαναγκασμός είναι ιδανική ψυχοθεραπεία! Σε βοηθάει να βάζεις τα "πράγματα" σε τάξη. Στις καλές εποχές φρόντιζα ο ίδιος για υλικά που παρέχει η θάλασσα. Τώρα βολεύομαι και με τα κατεψυγμένα. Είναι πιο εύκολο από ότι δείχνει και πιο γευστικό από ότι ακούγεται. Ρύζι με φαντασία. Και κατά πως μου λέει ένας τρικαλινός φίλος, ο "ιδανικός τσιπουρομεζές".
View attachment 110480
Ωχ.......Ωχ....τι ήθελα και μπήκα σε αυτό το νήμα τέτοια ώρα.. :bye2: :sonic:
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Παραθέτω και κάποιες φωτογραφίες μου ακόμη από πρόσφατο τραπέζωμα, που έχουν και τα υλικά που χρησιμοποιώ.

Γαρίδες, χέλι, τόνος, σολωμός, καβούρι (σουρίμι), αγγουράκι, καροτάκι, mango, κρεμμυδάκι φρέσκο και ότι αγαπάει ο καθένας. (Και προσοχή στα δάχτυλα)
Και αυτά που δεν φαίνονται στη φωτογραφία είναι το ρύζι για σούσι, το ρυζόξιδο για το seasoning, τα φύλλα φυκιού nori, η πάστα wasabi, ιαπωνική μαγιονέζα, σουσάμι, σάλτσα σόγιας και το ματ από μπαμπού με το οποίο τυλίγουμε το φύκι για να φτιάξουμε τα maki.

Τώρα για την παρασκευή η αλήθεια είναι πως είναι περισσότερο τεχνική, παρά μια απλή συνταγή. Υπάρχουν άπειρα βίντεο που την δείχνουν πολύ καλύτερα από ότι να την περιγράψω γραπτώς. Αν όμως κάποιος θέλει οποιαδήποτε βοήθεια, μετά χαράς να βοηθήσω όσο μπορώ. Τα υλικά πλέον βρίσκονται και στα μεγάλα σούπερ μάρκετ και νομίζω πως είναι εύκολο να το δοκιμάσει κάποιος. Ευκολότερο από ότι φαίνεται όπως είπα και παραπάνω.

Το ωραίο είναι πως βάζεις όλη την παρέα στη διαδικασία της παρασκευής και η ευχαρίστηση είναι πολλαπλάσια.

Όταν δεν χρειάζεται να φτιάξεις και μεγάλες ποσότητες έχεις το χρόνο να κάνεις και πολύ προσεγμένες δημιουργίες. Στις παρακάτω δεν είχα και πολύ χρόνο, έκανε "πείνα" στην παρέα, οπότε η διαδικασία ήταν ..συνοπτική. (Της τάξεως των τεσσάρων+ ωρών δηλαδή)
Αξίζει όμως τον κόπο. Πραγματικά.

Το πρίν
IMG_20220822_172842.jpg

Και το μετά (πρίν την επιδρομή)
IMG_20220822_204515.jpg
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
Ειχα κεφια σημερα και ειπα να φτιαξω μια σαλτσα γιαουρτιου αντι μαγιονεζας ,για πρασινη σαλατα αλλα και κρεας.

ΥΛΙΚΑ
-Γιαουρτι στραγγιστο(εγω εβαλα Ολυμπος 2% λιπαρα το κεσεδακι των 500 γραμμαριων και μαλιστα το εφτιαξα μεσα στο κεσεδακι,οποτε τα υλικα ειναι για τετοιο μεγεθος.)
-4 κουταλιες σουπας ελαιολαδο
-αλατοπιπερο,ριγανη,παπρικα
-μισο μετριο κρεμμυδι ψιλοκομμενο
-ενα μετριο προς μικρο καροτο ψιλοκομμενο
-2 κουταλιες της σουπας κετσαπ
-1 γεματο κουταλακι γλυκου μουσταρδας
-2 κουταλακια γλυκου χαρουπομελο(εναλλακτικα μελι)
-2 κουταλακια γλυκου ξυδι

Βγηκε παννοστιμη!
20221124_200729 - Αντιγραφή.jpg
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
Κυριακατικο φαγακι σημερα και βγηκε υπεροχο!

Αρνισια παιδακια τυλιγμενα με λαδοκολλα στον φουρνο και πανευκολη!

ΥΛΙΚΑ:
-Αρνισια παιδακια
-Φρεσκια ντοματα
-Ι κουταλια μελι
-1 κοφτη κουταλια μουσταρδα
-Σκορδο
-Κρεμμυδι
-Αλατοπιπερο
-Ριγανη
-Παπρικα
-Δενδρολιβανο
-Μαυροδαφνη για μαριναδα
-Ελαιολαδο
-Προεραιτικα λεμονι,εγω εβαλα στο πιατο μου ωμο.
Επισης:
Προεραιτικα πατατουλες ή κολοκυθακια ή οτι αλλο λαχανικο.Εγω δεν ειχα σημερα.

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:
Πολυ δυσκολη... :hehe:
-Βαζουμε σε μαυροδαφνη για κανα 2-3 ή και παραπανω ωρες τα παιδακια.
Μπορουμε το πρωι που θα σηκωθουμε να τα βαλουμε.
-Σε ρηχο ταψι βαζουμε λαδοκολλες..3 σιγουρα,ολα τα υλικα μεσα ,ανακατευουμε καλα...εγω το ελαιολαδο το προσθεσα στο τελος οταν το ανοιξα για να παρει χρωμα...εσεις βαλτε το οποτε θελετε αλλα ΟΧΙ ΠΟΛΥ.
Εγω εβαλα και λιγο απο την μαυροδαφνη που ειχε μαριναριστει..οχι πολυ..4-5 κουταλιες της σουπας.

Τυλιγουμε καλα να μην φυγουν τα ζουμια και το τοποθετουμε το δεματακι μας σε ρηχο ταψη,με λιγο νερο στο ταψακι να μην μας καει η λαδοκολλα...στους 180 αντιστασεις.
Οταν περασουν οι 2 ωρες ανοιγεται το δεματι...εγω τοτε προσθεσα το ελαιπολαδο και οντως βγηκε τελειο και ελαφρυ και βαζω αερα και γκριλ να παρει χρωμα.
Ενα θα σας πω.
ΛΟΥΚΟΥΜΙ!Ελιωνε στο στομα και ηταν γλυκο και πικαντικο.
Εγω προσθεσα το λεμονι στο πιατο.Ηταν ακομα καλυτερο.

Γινεται και με πιπεριες να ξερετε.

Η φωτο μεσα απο τον φουρνο..ειναι σκουρα οχι απο καβουρνιασμα αλλα απο την μαριναδα της μαυροδαφνης και εχουν μελωσει με το μελι!
Πραγματικα ηταν υπεροχο και αρεσε και παρα πολυ!

20230528_130507.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Παραθέτω και κάποιες φωτογραφίες μου ακόμη από πρόσφατο τραπέζωμα, που έχουν και τα υλικά που χρησιμοποιώ.

Γαρίδες, χέλι, τόνος, σολωμός, καβούρι (σουρίμι), αγγουράκι, καροτάκι, mango, κρεμμυδάκι φρέσκο και ότι αγαπάει ο καθένας. (Και προσοχή στα δάχτυλα)
Και αυτά που δεν φαίνονται στη φωτογραφία είναι το ρύζι για σούσι, το ρυζόξιδο για το seasoning, τα φύλλα φυκιού nori, η πάστα wasabi, ιαπωνική μαγιονέζα, σουσάμι, σάλτσα σόγιας και το ματ από μπαμπού με το οποίο τυλίγουμε το φύκι για να φτιάξουμε τα maki.

Τώρα για την παρασκευή η αλήθεια είναι πως είναι περισσότερο τεχνική, παρά μια απλή συνταγή. Υπάρχουν άπειρα βίντεο που την δείχνουν πολύ καλύτερα από ότι να την περιγράψω γραπτώς. Αν όμως κάποιος θέλει οποιαδήποτε βοήθεια, μετά χαράς να βοηθήσω όσο μπορώ. Τα υλικά πλέον βρίσκονται και στα μεγάλα σούπερ μάρκετ και νομίζω πως είναι εύκολο να το δοκιμάσει κάποιος. Ευκολότερο από ότι φαίνεται όπως είπα και παραπάνω.

Το ωραίο είναι πως βάζεις όλη την παρέα στη διαδικασία της παρασκευής και η ευχαρίστηση είναι πολλαπλάσια.

Όταν δεν χρειάζεται να φτιάξεις και μεγάλες ποσότητες έχεις το χρόνο να κάνεις και πολύ προσεγμένες δημιουργίες. Στις παρακάτω δεν είχα και πολύ χρόνο, έκανε "πείνα" στην παρέα, οπότε η διαδικασία ήταν ..συνοπτική. (Της τάξεως των τεσσάρων+ ωρών δηλαδή)
Αξίζει όμως τον κόπο. Πραγματικά.

Το πρίν
View attachment 110498
Και το μετά (πρίν την επιδρομή)
View attachment 110499
Ουαουυυυ ! Που βρήκες σολωμό για σούσι ?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top