Ο Βουλευτής Μπογδάνος και τα κιλά της Μαλτέζας στην Eurovision

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,297 μηνύματα.
Μιλάς εσύ βρε που περιμένεις σαν σκύλος την λιχουδιά να πιαστείς απο το ελάχιστο για να κάνεις σχόλιο για τον εθνικισμό;;;:laugh:
Όχι ρε, εγώ έχω ένα κόμπλεξ με την τήρηση του θέματος του κάθε thread απλά με παίρνει και εμένα η μπάλα προφανώς, δυσκολεύομαι να μην απαντήσω :P .

Όσο για πριν που είπες για την αστυνομία και το στρατό να τονίσω ότι το όριο ύψους θεωρείται περισσότερο discrimination προς τις γυναίκες παρά προς τους κοντούς ευρύτερα γιατί η μέση Ελληνίδα δύσκολα φτάνει το 1.70 της αστυνομίας και το κάνουν κυρίως για αυτό γιατί άτυπα υπάρχει κατά κοινή παραδοχή το στερεότυπο ότι στις πανελλήνιες καλύτερα γράφουν οι γυναίκες οπότε είναι ο μόνος τρόπος να εμποδίσουν το να γεμίσουν οι αστυνομικές σχολές με γυναίκες καθώς λόγω της κρίσης και τα δύο φύλα εκεί στοχεύουν πλέον.

Υ.Γ. Αφού το βγάλαμε που το βγάλαμε off topic ας το κάνουμε σωστά τουλάχιστον :P
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχεις δίκιο. Υπάρχει ένα μίσος για τους φιλελεύθερους στην Ελλάδα δίχως κανέναν λόγο μιας και η Ελλάδα δεν πέρασε ποτέ φιλελευθερισμό. Πως το δικαιολογείς;
Υπάρχει όντως μίσος προς την πραγματική ελευθερία. Δε ξέρω γιατί τη μισείτε τόσο όμως, ίσως επειδή συμπεριλαμβάνει ευθύνες.
Χαχαχαχα ρωτα εναν εργοδότη παλικαρι μου για την πιθανότητα διακρίσεων κ ρατσισμού λογω υψους βαρους χρωματος. Εχω ψοφησει στο γελιο σημερα σε καλο να μου βγει
Τι πρέπει να καταλάβω εγώ από αυτό; Ή μήπως υποστήριξα κάπου πως δεν υπάρχουν διακρίσεις στην εργασία. Άλλο βέβαια αυτό να προκύπτει για πρακτικούς λόγους που ανέφερε κάποιος παραπάνω για τον στρατό.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Υπάρχει όντως μίσος προς την πραγματική ελευθερία. Δε ξέρω γιατί τη μισείτε τόσο όμως, ίσως επειδή συμπεριλαμβάνει ευθύνες.
Δεν ξέρω γιατί μισείτε την ελευθερία, εμείς την στηρίζουμε. Εσείς μισείτε την ελληνική επανάσταση που μας απελευθέρωσε και ντρέπεστε που είστε Έλληνες, εσείς μισείτε την ατομική ελευθερία του καθενός να κάνει ότι θέλει με την περιουσία του και την ιδιοκτησία του, εσείς μισείτε την ελευθερία να ψηφίζει ο καθένας απ' όπου θέλει και πολλά άλλα.
 

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Υπάρχει όντως μίσος προς την πραγματική ελευθερία. Δε ξέρω γιατί τη μισείτε τόσο όμως, ίσως επειδή συμπεριλαμβάνει ευθύνες.

Τι πρέπει να καταλάβω εγώ από αυτό; Ή μήπως υποστήριξα κάπου πως δεν υπάρχουν διακρίσεις στην εργασία. Άλλο βέβαια αυτό να προκύπτει για πρακτικούς λόγους που ανέφερε κάποιος παραπάνω για τον στρατό.
παιδιά συγγνωμη δε μπορουσα να μην...:stunned:
 

Συνημμένα

  • αρχείο λήψης (2).jpg
    αρχείο λήψης (2).jpg
    5.9 KB · Εμφανίσεις: 81

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Παλαιότερα η παχυσαρκία θεωρούταν χρόνια πάθηση. Σήμερα είναι μόδα. Αν δεν το αποδέχεσαι, είσαι *ταμπέλα*.
Η παχυσαρκία είναι πάθηση αλλά ο καθένας που υποφέρει από αυτό έχει τα δικά του θέματα να λύσει είτε είναι ψυχολογικά είτε άλλα ορμονικά που τον οδήγησαν εκεί. Εμένα μπορεί να μη μ'αρέσει το τόσο χοντρό σώμα, μπορεί να μη συμβούλευα κανέναν να φτάσει τόσα κιλά αλλά αυτό δεν με δίνει το δικαίωμα (ούτε σε κανέναν) να συμπεριφέρομαι σαν μουνόπανο σε έναν χοντρό άνθρωπο.

Ο τρόπος που μιλάς για ένα θέμα είναι μέγιστης σημασίας. Αν βλέπω ότι η φίλη μου γίνεται σαν μπαλόνι θα την ρωτήσω και θα προσπαθήσω να τη βοηθήσω από ενδιαφέρον. Αλλά δεν θα κοιτάω την χ/ψ τυχαία κοπέλα με μια φάτσα πωςεισαιετσιμωρη επειδή εγώ δεν είμαι ας πούμε. Ούτε θα της βάλω μια ταμπέλα του στιλ τρως σαν μοσχάρα χωρίς να έχω ιδέα τι και πως παίζει με τον εαυτό της.
Μη μπερδεύετε τα μπούτια σας μερικοί για να καλύψετε την κακία σας προς ορισμένες ομάδες ανθρώπων.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ποιος μιλάει για τα κιλά της Μαλτέζας; Ο Μπογδάνος που έκλαιγε πέρυσι ότι τον λένε καράφλα, next
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν θέλουμε να θεωρούμε φυσιολογικό το παραπάνω σώμα ή τους gay κλπ. απλά τους αφήνουμε στην ησυχία τους. Δεν θα υποστηρίξω έναν straight στα φυσιολογικά κιλά, δεν θα υποστηρίξω ένα παχύσαρκο gay, δεν θα υποστηρίξω εσένα που έχεις δύο μάτια. Φυσιολογικά και αποδεκτά όλα. Μπορώ όμως, και έχω το ελεύθερο, να τους σχολιάζω χωρίς να πέσουν να με φάνε (βλέπε βουλευτή Μπογδάνο).

Όπως είχε πει και ο μακαρίτης ο Σιμαρδάνης, ο ηθοποιός, δεν μπορείς να είσαι υπερήφανος που είσαι gay, όπως δεν μπορείς να είσαι υπερήφανος που έχεις αυτιά. Το ίδιο ισχύει και για τα κιλά και για οποιαδήποτε επιλογή που κάνεις στην ζωή, αν θέλουμε να θεωρούμαστε φιλελεύθεροι και να πιστεύουμε στην ελεύθερη επιλογή που κάνει ο καθένας στην ζωή του.

Αν ξεκινήσουμε αυτήν την ιστορία, να πάμε να δούμε και το bullying που δέχονται οι μακρυμάλληδες, με τατουάζ και σκουλαρίκια σέπτουμ, που μόνο σε βραδυνές δουλειές μπαίνουν γιατί "φοβήζουν τον κόσμο". Και εκεί εγώ δεν βλέπω καμμία στήριξη, και είναι πολύ παλιά ιστορία.

Το κακό με τους φιλελεύθερους είναι πως ενώ γενικά έχουν δίκιο και τα arguments τους είναι λογικά, οι περισσότεροι ανήκουν στο spectrum και όλα καταλήγουν σε sperg συζητήσεις, γιατί οι ίδιοι είναι εγκλωβισμένοι στη λογική και χάνουν λίγο επί του εμπειρισμού και την κοινωνικής νοημοσύνης.

IRL οι περισσότεροι άνθρωποι είναι aggreeable empathetic feelers και συνεπώς όταν πεις κάποιον χοντρό, κοντό, άσχημο ή οτιδήποτε θα τρέξουν να τον υπερασπιστούν, για λόγους ενσυναίσθησης, virtue signaling, διατήρησης του αρμονικού κλίματος κτλ. Έτσι, θα φας κοινωνικό αποκλεισμό, και ίσως και ξύλο, ενώ η κατάσταση θα παραμείνει η ίδια για τον χοντρό και ίσως χειροτερέψει, καθώς τώρα θα έχει και ένα μαξιλάρι fake αγάπης και αποδοχής γύρω του.

Το δικαίωμα σου λοιπόν να σχολιάζεις τους χοντρούς, τους άσχημους κτλ δεν έχει κανένα σοβαρό relevance στην πραγματικότητα, και η επιμονή γενικώς σε αυτά τα πράγματα είναι κυρίως δείγμα intellectual sperging και όχι επιθυμίας να επιφέρεις κάποια κοινωνική αλλαγή. Όποιος ενδιαφέρεται με ουσιώδη τρόπο για την κατάσταση και την πορεία της κοινωνίας και θέλει να επιφέρει να κάποια ουσιαστική αλλαγή, οφείλει πρώτα να κατανοεί τους ανθρώπους και να γνωρίζει ότι είναι emotional creature, και να έχει κοινωνική νοημοσύνη ο ίδιος, ώστε να καταλαβαίνει το πως αυτά που λένε επηρεάζουν την κατάσταση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@giannhs2001 Σε ίσο βαθμό αξιολογικά. Δεν νοείται καμία διάκριση βάσει βάρους όπως δε νοείται βάσει ύψους.

Όλα αυτά στην θεωρία και για λόγους virtue signaling. Στην πράξη οι άνθρωποι είμαστε εγγενώς discriminators ιδιαίτερα με την εξωτερική εμφάνιση του άλλου. Όπως θα απορρίψεις κάποιον ερωτικά επειδή δεν σου αρέσει η εμφάνιση του, το ίδιο πιθανότατα θα κάνεις και στους άλλους τομείς την ζωής, όπως τα επαγγελματικά ή τις φιλικές σχέσεις. Απλά δεν θα το πεις. Όλοι λοιπόν το ξέρουν πως το να έχεις καλή εμφάνιση είναι προνόμιο στα πάντα, και όλο το κλίμα συμπόνιας προς του άσχημους γίνεται για λόγους virtue signaling. Αυτό το ξέρουν viscerally και όλοι οι άσχημοι φυσικά, και έτσι απλά όλοι εν τέλει υποκρινόμαστε για λόγους εικόνας.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Το κακό με τους φιλελεύθερους είναι πως ενώ γενικά έχουν δίκιο και τα arguments τους είναι λογικά, οι περισσότεροι ανήκουν στο spectrum και όλα καταλήγουν σε sperg συζητήσεις, γιατί οι ίδιοι είναι εγκλωβισμένοι στη λογική και χάνουν λίγο επί του εμπειρισμού και την κοινωνικής νοημοσύνης.

IRL οι περισσότεροι άνθρωποι είναι aggreeable empathetic feelers και συνεπώς όταν πεις κάποιον χοντρό, κοντό, άσχημο ή οτιδήποτε θα τρέξουν να τον υπερασπιστούν, για λόγους ενσυναίσθησης, virtue signaling, διατήρησης του αρμονικού κλίματος κτλ. Έτσι, θα φας κοινωνικό αποκλεισμό, και ίσως και ξύλο, ενώ η κατάσταση θα παραμείνει η ίδια για τον χοντρό και ίσως χειροτερέψει, καθώς τώρα θα έχει και ένα μαξιλάρι fake αγάπης και αποδοχής γύρω του.

Καλά να πάθεις ρε φίλε αμα εισαι τέτοιος. Στη τελικη τι σε νοιάζει εσενα τι κάνει ο άλλος... αμα θέλει αυτος να ειναι ετσι ας μεινει για ολη του τη ζωή. Μονο οταν έρθει και σε ρωτησει "τι να κάνω για να χάσω βάρος" τοτε μπορεις να πεις τη γνώμη σου. Και πάλι παιζεται... αν ξέρεις οτι δε σκοπευει να σε ακούσει μπορεις και να μην την πεις κάν. Να του πεις δεν ξερω καλε μου φιλε.... να συμβουλευτεις εναν ειδικο της διατροφής. Δεν σε υποχρεώνει κανεις να δινεις συμβουλες ή να κανεις κρισεις ουτε πληρωνεσαι για αυτά.

Καμια φορά ειναι καλυτερο να αφηνεις κάποιον ή κάποια να καταλαβαινει - νιώθει απο μονος του /της το λάθος παρα να εξηγεις να συζητας και να διαφωνεις μαζι τους. Οι ανθρωποι γενικα ειμαστε πνευματα αντιλογιας οχι επειδη ειμαστε κακοι αλλα επειδη η αποψη μας ειναι συναισθηματικα φορτισμενη στο 90% των περιπτώσεων. Αντε να πάς τωρα εσυ να ψάξεις πισω στο παρελθον απο που αυτος ή αυτη δημιουργησαν αυτη την ιδεα ή την ριζωσαν μέσα τους. Ασυμφορο και θα φανεις και ο κακός θα μαλωσετε χωρις λογο.

Αυτο εχω καταλαβει πλεον , αμα θες μαλώνεις για πλάκα. Αποφυγε ανωφελες συγκρουσεις , πές ενα εντάξει φιλε μου εσυ ξέρεις χαμογελασε και στρίψε. Μη καθεσαι να αναλωνεσαι και να λες στο καθενα τι κανει λάθος και τι οχι... δικο του θέμα. Ολοι κανουμε καθημερινα λάθη. Και κάποιοι θα τα κανουν για χρόνια. Και οταν θα πας να τους το πεις θα ειναι εχθρικοι... so κερδιζεις κάτι ; OXI. Αντε γειά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι πλεον στα 34 μου (για λιγους ακομη μηνες) έτσι σκέφτομαι. Και μου κανει ΕΝΤΥΠΩΣΗ που ολοι αυτοι οι ηλίθιοι ... βγαινουν κ γράφουν βλακειες στα σοσιαλ μιντια για άλλους. Κοιτα τη δουλειά σου απλά αν σου επιτεθει κάποιος οκ σκιστον αλλα αν δεν σε πειράξει μην τον κρινεις δεν εχεις καμια δουλειά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Από Μπογδάνο δε περίμεναμε και τίποτα καλύτερο.

Ειναι και αυτος μαχητής της ατάκας... οι μαχητες της ατακας πρέπει με κάποιο τροπο να παριστανουν τους εξυπνάκηδες συνεχως... αν δεν πουν την εξυπνάδα τους καθε φορά δεν θα ηρεμησουν οποτε εχουμε και το Μπογδανο να τσιμπάει τα χιλιαρικα σα βουλευτης και να εχει κ χρονο να μας λεει για τη Eurovision.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Απόλυτο δίκιο έχει ο Μπογδάνος στην προκειμένη περίπτωση. Όταν μια γυναίκα ή ένας άντρας είναι χοντρή/χοντρός σημαίνει ότι χλαπακιαζει και κάνει καταδρομικές στο ψυγείο συχνότερα από ότι αθλείται. Είναι αντιαισθητικο και προπάντων κακό για την υγεία. Κάντε μήνυση και στα ανσασερ που θεωρούν ότι το μέσο ανθρώπινο βάρος είναι τα 75 κιλά...

Ναι... ενω ο Μπογδανος αμα βγαλει τη μπλούζα θα ειναι φέτες με καλη μυικοτητα και χαμηλο λίπος.

Αυτα δεν τα κρινεις αμα δεν εχεις δουλέψει το σώμα σου. Θές να κανεις κ τον αυστηρο. Με τι κριτηρια κρινει ο Μπογδανος τους χοντρους αυτος ειναι καλυτερος ; skinny fat ειναι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,018 μηνύματα.
Το κακό με τους φιλελεύθερους είναι πως ενώ γενικά έχουν δίκιο και τα arguments τους είναι λογικά, οι περισσότεροι ανήκουν στο spectrum και όλα καταλήγουν σε sperg συζητήσεις, γιατί οι ίδιοι είναι εγκλωβισμένοι στη λογική και χάνουν λίγο επί του εμπειρισμού και την κοινωνικής νοημοσύνης.

IRL οι περισσότεροι άνθρωποι είναι aggreeable empathetic feelers και συνεπώς όταν πεις κάποιον χοντρό, κοντό, άσχημο ή οτιδήποτε θα τρέξουν να τον υπερασπιστούν, για λόγους ενσυναίσθησης, virtue signaling, διατήρησης του αρμονικού κλίματος κτλ. Έτσι, θα φας κοινωνικό αποκλεισμό, και ίσως και ξύλο, ενώ η κατάσταση θα παραμείνει η ίδια για τον χοντρό και ίσως χειροτερέψει, καθώς τώρα θα έχει και ένα μαξιλάρι fake αγάπης και αποδοχής γύρω του.

Το δικαίωμα σου λοιπόν να σχολιάζεις τους χοντρούς, τους άσχημους κτλ δεν έχει κανένα σοβαρό relevance στην πραγματικότητα, και η επιμονή γενικώς σε αυτά τα πράγματα είναι κυρίως δείγμα intellectual sperging και όχι επιθυμίας να επιφέρεις κάποια κοινωνική αλλαγή. Όποιος ενδιαφέρεται με ουσιώδη τρόπο για την κατάσταση και την πορεία της κοινωνίας και θέλει να επιφέρει να κάποια ουσιαστική αλλαγή, οφείλει πρώτα να κατανοεί τους ανθρώπους και να γνωρίζει ότι είναι emotional creature, και να έχει κοινωνική νοημοσύνη ο ίδιος, ώστε να καταλαβαίνει το πως αυτά που λένε επηρεάζουν την κατάσταση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Όλα αυτά στην θεωρία και για λόγους virtue signaling. Στην πράξη οι άνθρωποι είμαστε εγγενώς discriminators ιδιαίτερα με την εξωτερική εμφάνιση του άλλου. Όπως θα απορρίψεις κάποιον ερωτικά επειδή δεν σου αρέσει η εμφάνιση του, το ίδιο πιθανότατα θα κάνεις και στους άλλους τομείς την ζωής, όπως τα επαγγελματικά ή τις φιλικές σχέσεις. Απλά δεν θα το πεις. Όλοι λοιπόν το ξέρουν πως το να έχεις καλή εμφάνιση είναι προνόμιο στα πάντα, και όλο το κλίμα συμπόνιας προς του άσχημους γίνεται για λόγους virtue signaling. Αυτό το ξέρουν viscerally και όλοι οι άσχημοι φυσικά, και έτσι απλά όλοι εν τέλει υποκρινόμαστε για λόγους εικόνας.
Υπάρχει ενσυναίσθηση που υπάρχει και στα ζώα, ότι κάτι θα το πάθεις και εσύ. Δεν είναι όλα υποκρισία. Αν βγαίνεις να κράζεις τους χοντρούς ή τους κοντούς ξέρεις ότι θα σε κράξουν και εσένα για κάτι . Και τίποτα να μη έχεις αύριο μεθαύριο μπορεί να αποκτήσεις δερματικά, να παχύνεις, να κρεμάσει το στήθος σου , να κάνεις καράφλα και έτσι να το σκέφτεσαι και να προκύπτει μια συμπάθεια προς ορισμένους και μια αντιπάθεια για αυτούς που κριτικάρουν και μιλάνε άσχημα.

Και ορισμένοι παχουλοί μπορεί να το επιλέγουν κατά κάποιο τρόπο άρα η ενσυναίσθηση του διπλανού πέφτει , όπως πέφτει και όταν ακούς ότι κάποιος σκοτώνεται σε τροχαίο αλλά πήγαινε με 200 , κάπως ανακουφίζεσαι ότι εσένα δεν θα σου συμβεί , άρα η συμπόνοια πάει περίπατο σε ένα βαθμό.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει ενσυναίσθηση που υπάρχει και στα ζώα, ότι κάτι θα το πάθεις και εσύ. Δεν είναι όλα υποκρισία. Αν βγαίνεις να κράζεις τους χοντρούς ή τους κοντούς ξέρεις ότι θα σε κράξουν και εσένα για κάτι . Και τίποτα να μη έχεις αύριο μεθαύριο μπορεί να αποκτήσεις δερματικά, να παχύνεις, να κρεμάσει το στήθος σου , να κάνεις καράφλα και έτσι να το σκέφτεσαι και να προκύπτει μια συμπάθεια προς ορισμένους και μια αντιπάθεια για αυτούς που κριτικάρουν και μιλάνε άσχημα.

Και ορισμένοι παχουλοί μπορεί να το επιλέγουν κατά κάποιο τρόπο άρα η ενσυναίσθηση του διπλανού πέφτει , όπως πέφτει και όταν ακούς ότι κάποιος σκοτώνεται σε τροχαίο αλλά πήγαινε με 200 , κάπως ανακουφίζεσαι ότι εσένα δεν θα σου συμβεί , άρα η συμπόνοια πάει περίπατο σε ένα βαθμό.
Η υποκρισία πήγαινε στο ότι δε κάνουμε διακρίσεις.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,018 μηνύματα.
μόνο που το συγκεκριμένο τραγούδι δεν κάνει καμία αναφορά σε παραπανίσια κιλά, άλλη είναι η θεματολογία του. Αυτό μπορεί να το αντιληφθεί κι ένα 15χρονο που γνωρίζει αγγλικά.
Εδώ που τα λέμε οι περισσότεροι που σχολιάζουν σε τέτοια θέματα ενοχλούνται με την προώθηση/προβολή του ''διαφορετικού'' κατά κάποιο τρόπο , άσχετα από τους στίχους , θα στέλναμε πχ την Αλεξίου eurovision και θα ασχολιόταν κανείς με τα κιλά της ;
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εδώ που τα λέμε οι περισσότεροι που σχολιάζουν σε τέτοια θέματα ενοχλούνται με την προώθηση/προβολή του ''διαφορετικού'' κατά κάποιο τρόπο , άσχετα από τους στίχους , θα στέλναμε πχ την Αλεξίου eurovision και θα ασχολιόταν κανείς με τα κιλά της ;

καταρχήν να πούμε πως πάνω από 1 στους 5 ενήλικους στην Ευρώπη ΣΗΜΕΡΑ είναι παχύσαρκος. Δεν είναι διαφορετικότητα είναι ο average Joe.

Μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα με το οποίο προωθείται ο σωματότυπος της συγκεκριμένης ως selling point πάνω απ' το ίδιο το τραγούδι και την ερμηνεία του; να υπενθυμίσω πως η Destiny πριν έρθει στη Eurovision φέτος είχε ήδη κερδίσει Eurovision Junior πριν μερικά χρόνια και έχει συμμετάσχει και σε talent show στη Μάλτα και τη Μ. Βρετανία. Δεν είναι νέα στο χώρο της μουσικής.

Δεν έχω πρόβλημα να κάνουμε κουβέντα περί διαφορετικότητας αλλά προϋπόθεση για να γίνει αυτό είναι να τίθεται τέτοιο θέμα. Αλιώς δε μιλάμε για διαφορετικότητα αλλά για μισανθρωπιά.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,018 μηνύματα.
καταρχήν να πούμε πως πάνω από 1 στους 5 ενήλικους στην Ευρώπη ΣΗΜΕΡΑ είναι παχύσαρκος. Δεν είναι διαφορετικότητα είναι ο average Joe.

Μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα με το οποίο προωθείται ο σωματότυπος της συγκεκριμένης ως selling point πάνω απ' το ίδιο το τραγούδι και την ερμηνεία του; να υπενθυμίσω πως η Destiny πριν έρθει στη Eurovision φέτος είχε ήδη κερδίσει Eurovision Junior πριν μερικά χρόνια και έχει συμμετάσχει και σε talent show στη Μάλτα και τη Μ. Βρετανία. Δεν είναι νέα στο χώρο της μουσικής.

Δεν έχω πρόβλημα να κάνουμε κουβέντα περί διαφορετικότητας αλλά προϋπόθεση για να γίνει αυτό είναι να τίθεται τέτοιο θέμα. Αλιώς δε μιλάμε για διαφορετικότητα αλλά για μισανθρωπιά.
Από τα ρούχα της από το στυλ της θεωρώ ότι είναι σαν να πλασάρει και την εικόνα της, που είναι διαφορετική από τα πρότυπα που πλασάρονται και την καθιερωμένη ομορφιά . Νομίζω σε μια πίστα φαίνεται ποιος πλασάρει και την εικόνα του και ποιος όχι , άσχετα αν είναι συνηθισμένα όμορφος ή όχι , για αυτό είπα και την Αλεξίου , ότι μπορεί να μη ασχολιόταν κανείς με το σώμα της γιατί δεν θα το πλάσαρε καθόλου. Το θέμα της συζήτησης θα ήταν αν θα έπρεπε να το πλασάρει ή όχι παρά αν το κάνει . Αυτό το κατάλαβαν όλοι νομίζω και αυτοί που ήταν υπέρ , ότι και αυτό είναι καλό να προβάλλεται, παρά ότι δεν είδαν και τίποτα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Μιλάμε για μια κοπελίτσα 19 χρονών έτσι; Τί θέλετε ακριβώς να φοράει; Ταγέρ; Το τραγούδι αναφέρεται στο οτι εκείνη είναι με τις φίλες της σε ένα μπαρ και της κολλάει κάποιος που νομίζει οτι επειδή την κερνάει ένα ποτό κι οτι επειδή εκείνη φοράει αποκαλυπτικά ρούχα, σημαίνει οτι θα ενδώσει κιόλας. Αυτό σημαίνει οτι η κατάσταση που περιγράφει κατά κάποιον τρόπο την αναγκάζει να φοράει τέτοια ρούχα. Αν η ιστορία ήταν οτι κάθεται στο σπίτι και θυμάται τον αγαπημένο της ίσως θα κολλούσε να φοράει άλλα ρούχα.

Αλλά εμένα μού κάνει εντύπωση το οτι στον τελικό φέτος υπήρχαν 4 ίδια ασημί φορέματα. Γιατί μας πείραξε το φόρεμα της Destiny; Αλλά και γενικότερα γιατί μας πειράζουν τα κιλά της Destiny; Στον κόσμο υπάρχουν χιλιάδες διαφορετικοί σωματότυποι, σχήματα προσώπου, χρώμα δέρματος, τύποι μαλλιών κλπ. Ποιος λέει οτι πρέπει να είμαστε όλοι ίδιοι; Μήπως έπρεπε να την απορρίψουν ως τραγουδίστρια επειδή έχει παραπάνω κιλά; Κέρδισε τη eurovision junior και τον διαγωνισμό voice νομίζω στη χώρα της. Ομολογουμένως έχει φωνάρα. Τί κόμπλεξ έχουν μερικοί που τη σχολιάζουν άσχημα για την εικόνα της; Ποιον ενοχλεί;
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Από τα ρούχα της από το στυλ της θεωρώ ότι είναι σαν να πλασάρει και την εικόνα της, που είναι διαφορετική από τα πρότυπα που πλασάρονται και την καθιερωμένη ομορφιά . Νομίζω σε μια πίστα φαίνεται ποιος πλασάρει και την εικόνα του και ποιος όχι , άσχετα αν είναι συνηθισμένα όμορφος ή όχι , για αυτό είπα και την Αλεξίου , ότι μπορεί να μη ασχολιόταν κανείς με το σώμα της γιατί δεν θα το πλάσαρε καθόλου. Το θέμα της συζήτησης θα ήταν αν θα έπρεπε να το πλασάρει ή όχι παρά αν το κάνει . Αυτό το κατάλαβαν όλοι νομίζω και αυτοί που ήταν υπέρ , ότι και αυτό είναι καλό να προβάλλεται, παρά ότι δεν είδαν και τίποτα.

Δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείς να πεις πως επειδή είναι χοντρή πρέπει να ντύνεται σαν τη Χάρις Αλεξίου στα 60 της; να απλώσει ένα τεντόπανο να καλύπτει τα πάντα και αντί για ένα χορευτικό τραγούδι να τραγουδήσει μια μπαλάντα; πολύ πρωτότυπο

Πόσες συμμετοχές στη eurovision ανά τα χρόνια ΔΕΝ τονίζουν την εμφάνισή τους; Δηλαδή για να καταλάβω αν είσαι αδύνατος/η 80-60-80 αναλογίες και βγεις με φανταχτερό μίνι όλα κομπλέ αλλά αν τύχει και εισαι πιο παχύς το πολιτικοποιείς; Από ποιο ποσοστό λίπους και πάνω πλασάρεις τη διαφορετικότητα αντί για το τραγούδι;

Αφού είναι ενδυματικό το ζήτημα γιατί δεν κράξαμε τον Ιταλό όταν ως άντρας αντί να φορέσει καθωσπρέπει κουστούμι έσκασε με αποκαλυπτικό αστραφτερό πέτσινο;

Γιατί δεν κράξαμε τη Ρωσίδα που βγήκε στη σκηνή χωρίς να δείξει ούτε αστράγαλο;

Να ξέρουμε πού περιορίζονται τα ελεύθερα δυτικά ενδυματικά πρότυπα του κάθε Μπογδάνου ώστε να μη μας πει ποτέ κανείς πως πολιτικοποιούμε το διαγωνισμό. Νιώθετε κι εσείς το φιλελεύθερο αεράκι;
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από τα ρούχα της από το στυλ της θεωρώ ότι είναι σαν να πλασάρει και την εικόνα της, που είναι διαφορετική από τα πρότυπα που πλασάρονται και την καθιερωμένη ομορφιά . Νομίζω σε μια πίστα φαίνεται ποιος πλασάρει και την εικόνα του και ποιος όχι , άσχετα αν είναι συνηθισμένα όμορφος ή όχι , για αυτό είπα και την Αλεξίου , ότι μπορεί να μη ασχολιόταν κανείς με το σώμα της γιατί δεν θα το πλάσαρε καθόλου. Το θέμα της συζήτησης θα ήταν αν θα έπρεπε να το πλασάρει ή όχι παρά αν το κάνει . Αυτό το κατάλαβαν όλοι νομίζω και αυτοί που ήταν υπέρ , ότι και αυτό είναι καλό να προβάλλεται, παρά ότι δεν είδαν και τίποτα.
Εξαιρετικά συντηρητική και κλειστόμυαλη άποψη.
Δεν περίμενα τέτοια απάντηση απο νέο άνθρωπο.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Μιλάμε για μια κοπελίτσα 19 χρονών έτσι; Τί θέλετε ακριβώς να φοράει; Ταγέρ; Το τραγούδι αναφέρεται στο οτι εκείνη είναι με τις φίλες της σε ένα μπαρ και της κολλάει κάποιος που νομίζει οτι επειδή την κερνάει ένα ποτό κι οτι επειδή εκείνη φοράει αποκαλυπτικά ρούχα, σημαίνει οτι θα ενδώσει κιόλας. Αυτό σημαίνει οτι η κατάσταση που περιγράφει κατά κάποιον τρόπο την αναγκάζει να φοράει τέτοια ρούχα.
Άρα και ο στίχος περιέχει συγκεκριμένα μυνήματα..

Ε μην ενδώσεις ρε destiny.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,018 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείς να πεις πως επειδή είναι χοντρή πρέπει να ντύνεται σαν τη Χάρις Αλεξίου στα 60 της; να απλώσει ένα τεντόπανο να καλύπτει τα πάντα και αντί για ένα χορευτικό τραγούδι να τραγουδήσει μια μπαλάντα; πολύ πρωτότυπο

Πόσες συμμετοχές στη eurovision ανά τα χρόνια ΔΕΝ τονίζουν την εμφάνισή τους; Δηλαδή για να καταλάβω αν είσαι αδύνατος/η 80-60-80 αναλογίες και βγεις με φανταχτερό μίνι όλα κομπλέ αλλά αν τύχει και εισαι πιο παχύς το πολιτικοποιείς; Από ποιο ποσοστό λίπους και πάνω πλασάρεις τη διαφορετικότητα αντί για το τραγούδι;

Αφού είναι ενδυματικό το ζήτημα γιατί δεν κράξαμε τον Ιταλό όταν ως άντρας αντί να φορέσει καθωσπρέπει κουστούμι έσκασε με αποκαλυπτικό αστραφτερό πέτσινο;

Γιατί δεν κράξαμε τη Ρωσίδα που βγήκε στη σκηνή χωρίς να δείξει ούτε αστράγαλο;

Να ξέρουμε πού περιορίζονται τα ελεύθερα δυτικά ενδυματικά πρότυπα του κάθε Μπογδάνου ώστε να μη μας πει ποτέ κανείς πως πολιτικοποιούμε το διαγωνισμό. Νιώθετε κι εσείς το φιλελεύθερο αεράκι;
Με διαστρεβλώνεις , συζητάω σε άλλη βάση , αλλά ποιος να καταλάβει ...
Δεν είπα τι να φορέσει ούτε σχολίασα ποτέ πουθενά .
Είπα γιατί προκαλεί σχόλια γενικά ενώ κάποιος άλλος μπορεί να μην προκαλέσει .
Ότι μπορεί να μη είναι το πάχος που ενοχλεί πάντα , αλλά για κάποιους να είναι η προβολή αυτή που το εξήγησα πως το εννοώ . Εκεί πήγα τη συζήτηση .

Πως είναι το gay pride που ενοχλεί ορισμένους ως υπερπροβολή της σεξουαλικότητας ας πούμε ;
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν μπορώ να μυρίσω τα νύχια μου Αύρα. Προβολή τι ακριβώς; Εσύ έγραψες πως είναι τα ρούχα της. Δεν είναι ενδυματολογικό το θέμα ωραία τι είναι τότε;

Το γιατί προκαλεί σχόλια το οτιδήποτε δεν θα πρεπε να απσχολεί τον καθένα. ο άλλος μπορεί να ναι κομπλεξικός μπάρμπας και να προσβάλει την αισθητική του το παραμικρό. Η κουβέντα ξεκίνησε απ' το ενδεχόμενο το ίδιο το τραγούδι να προβάλει ενεργά μια άποψη όχι το πώς εκλαμβάνει ο καθένας τα πράγματα παθητικα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top