Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πως όμως μπορείτε να είστε τόσο σίγουροι ότι η λογική του μυαλού σας λέει την αλήθεια;
Πως ξέρετε ότι η λογική δεν είναι λανθασμένος μηχανισμός;
Είστε τόσο σίγουροι ότι ξέρετε τι συμβαίνει;

Η λογική είναι το μόνο μέσο που διαθέτουμε ως άνθρωποι για να εξηγήσουμε τον κόσμο. Βασίζεται στην εξαγωγή συμπερασμάτων από τα δεδομένα που λαμβάνουμε με τις αισθήσεις μας. Ξέρουμε πως η λογική δεν είναι λανθασμένη διότι βασίζεται στην επιστημονική έρευνα. Δηλαδή πρώτα παρατηρούμε ένα συμβάν στη φύση, μετά φτιάχνουμε μια θεωρία για τον πως συνέβη και αν καταφέρουμε να αποδείξουμε πειραματικά την θεωρία τότε ξέρουμε πως είναι αλήθεια. Μπορεί όπως λες αυτός ο τρόπος να είναι εσφαλμένος και δεν αφήνω αυτήν την πιθανότητα εκτός, είναι όμως πολύ πιο ορθός από την απλή πίστη σε κάτι ανώτερο για το οποίο δεν έχουμε καμία απόδειξη.

Κανείς δεν είναι σίγουρος 100% για το τι συμβαίνει, μπορούμε να ζούμε όλοι κάλλιστα μέσα στο matrix και αυτή τη στιγμή όλα να είναι μια προσομοίωση. Αλλά ακόμα και σε αυτή την περίπτωση η λογική είναι ο πιο ορθός δρόμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικος Σκουλ(ας)

Νεοφερμένος

Ο Νικος Σκουλ(ας) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Δεν ξέρω πόσο σε επηρέασε ο Ράσελ,αλλά εγώ αυτό παρατηρώ.Οι περισσότεροι άθεοι είναι τόσο σίγουροι ότι έχουν δίκιο,που προσπαθούν να τους πείσουν όλους για την αλήθεια την οποία αυτοί είδα(υποτίθεται).Ξανά,ας είμαστε ταπεινοί.Αλλά το ερώτημα που με απασχολεί είναι ότι αν κάποιος είχε με κάποιο τρόπο τη δυνατότητα να μάθει αν υπάρχει ο θεός ή όχι τι θα έκανε;
Και μετά τι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω πόσο σε επηρέασε ο Ράσελ,αλλά εγώ αυτό παρατηρώ.Οι περισσότεροι άθεοι είναι τόσο σίγουροι ότι έχουν δίκιο,που προσπαθούν να τους πείσουν όλους για την αλήθεια την οποία αυτοί είδα(υποτίθεται).Ξανά,ας είμαστε ταπεινοί.Αλλά το ερώτημα που με απασχολεί είναι ότι αν κάποιος είχε με κάποιο τρόπο τη δυνατότητα να μάθει αν υπάρχει ο θεός ή όχι τι θα έκανε;
Και μετά τι;

Όπως σου είπα πριν είμαστε σίγουροι μόνο για τα όσα έχουμε αποδείξει. Μπορεί να μην ξέρουμε γιατί λειτουργεί η βαρύτητα αλλά ξέρουμε ότι δύο σώματα έλκονται. Όταν εσύ έρχεσαι και μου λες ότι δεν έλκονται πρέπει να αποδείξεις γιατί. Αν δεν μπορείς να το κάνεις δεν ασπάζομαι την άποψή σου απλά. Το ίδιο ισχύει και για τα περί θεού. Εγώ δεν θα σου πω ότι δεν υπάρχει θεός. Θα σου πω ότι μέχρι στιγμής δεν γνωρίζουμε, διότι κανείς που υποστηρίζει τη θεωρία ύπαρξης του Θεού δεν έχει αποδείξεις που να την στηρίζουν, άρα παραμένει μια θεωρία και όχι μια αλήθεια. Η μόνη αλήθεια αυτή τη στιγμή είναι πως δεν γνωρίζουμε.

Αν κάποιος μπορούσε να αποδείξει ότι υπάρχει θεός, τότε ο θεός θα αποτελούσε μια αλήθεια αποδεδειγμένη και όλοι οι λογικοί άνθρωποι θα λέγαν ναι υπάρχει. Μέχρι να γίνει όμως αυτό δεν γνωρίζουμε και όταν δεν γνωρίζουμε την ύπαρξη μιας οντότητας οφείλουμε να λειτουργούμε σαν να μην υπάρχει αυτή η οντότητα, μέχρι να αποδειχθεί ότι υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Πρώτον δεν πήρα θέση, απλά ανέφερα ότι υπάρχει και η "άλλη" άποψη. Δεύτερον αν διαβάσει κάποιος τις διάφορες απόψεις με κριτικό πνεύμα (όπως γράφεις), δεν μπορεί να είναι εντελώς βέβαιος για κάτι, καθώς ο βασικός άξονας των "αντιρρήσεων" είναι ότι θεωρούν τις μη χριστιανικές πηγές ελλιπείς, μεταγενέστερες ή πλαστές. Τρίτον αν ο Ιησούς ήταν υπαρκτό ή όχι ιστορικό πρόσωπο, με αφήνει εντελώς αδιάφορο, καθώς δεν δέχομαι ούτε στο ελάχιστο τα περί "υιού του θεού", "θαυμάτων" και "αναστάσεως".
Δια μου,δεν ειπα οτι το ενστερνιστηκες,για αυτο ακριβως και εγραψα οτι δεν μιλαω για σενα αλλα γενικα.Απλα πηρα αφορμη απο το ποστ σου για να γραψω αυτα που εγραψα.
Απο εκει και περα,αυτο εδω
θεωρούν τις μη χριστιανικές πηγές ελλιπείς, μεταγενέστερες ή πλαστές.
Καθολου μεταγενεστερα δεν ειναι τα αρχεια των εβραιων(εβραιων/οχι αυτων που εγιναν χριστιανοι,οχι απο τους μαθητες του δηλαδη) και καθολου μεταγενεστερα δεν ειναι τα ρωμαικα εγγραφα της εποχης.Οι σοβαροι ιστορικοι ΔΕΝ βσσιζονται στην βιλο οθτε στην καινη διαθηκη αλλα στις ιστορικες πηγες ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ.Υπαρχει και ληξιαρχικη πραξη γεννησης του χριστου,διοτι ειχε γινει η απογραφη.Μην λεμε οτι θεμε...
Οσον αφορα αυτο
Τρίτον αν ο Ιησούς ήταν υπαρκτό ή όχι ιστορικό πρόσωπο, με αφήνει εντελώς αδιάφορο, καθώς δεν δέχομαι ούτε στο ελάχιστο τα περί "υιού του θεού", "θαυμάτων" και "αναστάσεως"
,ειναι ασχετο.Τι σχεση εχει αυτα τα περι θεου,υιου του θεου,θαυματα κλπο,με το οτι υπηρξε ως ιστορικο προσωπο και ειχε συγκεκριμενη κοσμοθεωρια;Καμια απολυτως,μην τα μπλεκεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω πόσο σε επηρέασε ο Ράσελ,αλλά εγώ αυτό παρατηρώ.Οι περισσότεροι άθεοι είναι τόσο σίγουροι ότι έχουν δίκιο,που προσπαθούν να τους πείσουν όλους για την αλήθεια την οποία αυτοί είδα(υποτίθεται).Ξανά,ας είμαστε ταπεινοί.Αλλά το ερώτημα που με απασχολεί είναι ότι αν κάποιος είχε με κάποιο τρόπο τη δυνατότητα να μάθει αν υπάρχει ο θεός ή όχι τι θα έκανε;
Και μετά τι;




Αυτο θα το παρατηρήσεις απο τις εκάστοτε θεωρίες που θα διαβασεις.

Θα το διαπιστωσεις απο τα αρχικά ερωτήματα τι είναι Θεός.

μετά ποιος είναι ο σκοπος του Θεού και για ποιο λόγο μας δημιουργησε.Γιατί προφανώς μας δημιουργησε για κάποιο σκοπο

Αν κάποιος δεν γνωρίζει αν υπάρχει Θεός ή και σε ποια αλήθεια να πιστέψει του λες πρωτα αυτο που εσύ γνωρίζεις και μετά τον παροτρείνεις,αν θέλει,να ψάξει μόνος του για να βρει τις διαφορές.

Οπου υπάρχουν θεωρίες που υποστηρίζουν το αλάθητο της ανθρώπινης φυσεως,αυτο είναι πλάνη.

Και αυτο παρατηρείται και στο Βουδισμο οπου ο άνθρωπος είναι το επίκεντρο της ύπαρξης και αρνείται την ύπαρξη του Θεού ή και την μεταθανατια ζωή.Με αυτον τον τροπο χωρίς να αναφέρεται άμεσα στο αλαθητο του ανθρώπου,περναει το μυνημα του αλάθητου οταν λεει ότι μονο ο άνθρωπος υπάρχει και οταν λεει οτι μπορεί να ξεπερασει τα παθη μονος του.

Αμα δεις τις διαφορές θα το διαπιστώσεις.

Η διαφορα είναι μεταξυ απείρου Θεού και πεπερασμένου.Σε αυτές τις διαφορες θα δεις τι αποκλίσσεις υπάρχουν,ποια είναι η πλάνη και ποιο είναι το σωστό.Εφόσον ψαξει καποιος με προσοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Loret

Νεοφερμένος

Ο Loret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω στον θεό ο θεός δεν πιστεύει σε μένα, το φόβητρο του θεού είναι μόνο για την άλλη ζωή αλλά τι νόημα έχει αυτό αφού τα χειρότερα βασανιστήρια τα περνάμε σε αυτή την ζωή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πιστεύω στον θεό ο θεός δεν πιστεύει σε μένα, το φόβητρο του θεού είναι μόνο για την άλλη ζωή αλλά τι νόημα έχει αυτό αφού τα χειρότερα βασανιστήρια τα περνάμε σε αυτή την ζωή

Βασανο είναι η ίδια η απουσία της Αγάπης του Θεού.Την οποία προκαλει ο άνθρωπος με το αυτεξουσιο του.

Αυτο ισοδυναμεί με το παράδειγμα ενός δωματίου στο οποίο όταν έχει φως,τα βλέπεις όλα.Οταν υπάρχει το σκοταδι,αυτο οφείλεται στην απουσία του φωτός.Οπότε δεν βλέπεις τίποτα.

Αυτη η απουσία του φωτός,της αγάπης βασανίζει τον άνθρωπο.

Η ζωη αυτή που έχει τα καλά και τα κακά της,όσα ασχημα συμβαίνουν στον άνθρωπο γίνονται ως μέσο διαπαιγώγησης για να καθαριστεί η ψυχη του απο τα πάθη.Εκτιμαει το καλό,με την βοηθεια του Θεού ο ανθρωπος ξερει οτι μονο στην Ορθοδοξία βρίσκεται η αλήθεια και με τον αγωνα του εναντια στα παθη σωζει την ψυχή του.

Εγω δεν θεωρώ απειλή αυτο που ζητάει ο Θεός.Μετάνοια και θέωση.Οχι να κανει λαθη.Τον Θεό δεν τον νοιαζουν τα λαθη.Αυτο που Τον νοιαζει είναι να παραδεχτεί τα λάθη του και να αλλαξει τρόπο ζωής,να επιστρεψει σε Εκείνον και να τον κάνει με την Χάρη Του μετοχο της άχρονης και θείας Μακαριότητας.

Οταν ο άνθρωπος ενώνεται με το φως του Θεού,γίνεται ό,τι είναι Εκείνος στην φύση Του.

Άναρχος,Αγέννητος,Αχώρητος,Άπειρος σε λάμψη,αλλά κατά χάριν.

Δεν βλέπω κάποια απειλή σε αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Θεωριες και μπουρμπουτσαλα.Βασανο ειναι οταν κακοποιουμε ανθρωπους και ζωα,οταν δεν σεβομαστε την ιδια την ζωη ολων των πλασματων,την διαφορετικοτητα και οταν δεν τα κανουμε πραξη αυτα,διοτι παμε κατα διαολου γενικοτερα.Οχι απλα αν καποιος δεν πιστευει στον Θεο.
ΟΚ,καποιος πιστευει στον Θεο,πολλοι θα ελεγα και ειναι οι χεοιροτεροι ανθρωποι.Κακοποιουν,παραβιαζουν δικαιωματα αλλων συνανθρωπων κλπ κλπ.
Χεστηκε η φοραδα στο αλωνι αν καποιος δεν πιστευει στον θεο.Αυτο ειναι το σημαντικο ή το τι πραττουμε σαν ανθρωποι και ποσες μαμακιες κανουμε και ποσους δυστυχισμενους γυρω μας;Και που οδηγουμε το ανθρωπινο ειδος.Να σοβαρευτουμε επιτελους.Η πιστη δεν εχει καμια σχεση με αυτα που πρατουμε και τα αποτελεσματα της στους αλλους.
Δεν χρειαζομαι κανεναν θεο και καμια απειλη κολασης για να αγαπω τους ανθρωπους και ολα τα πλασματα γυρω μου.Αυτα τα χρειαζονται μαλλον αυτοι που δεν τα νιωθουν πραγματικα και θελουν επιβραβευση ή απειλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θεωριες και μπουρμπουτσαλα.Βασανο ειναι οταν κακοποιουμε ανθρωπους και ζωα,οταν δεν σεβομαστε την ιδια την ζωη ολων των πλασματων,την διαφορετικοτητα και οταν δεν τα κανουμε πραξη αυτα,διοτι παμε κατα διαολου γενικοτερα.Οχι απλα αν καποιος δεν πιστευει στον Θεο.
ΟΚ,καποιος πιστευει στον Θεο,πολλοι θα ελεγα και ειναι οι χεοιροτεροι ανθρωποι.Κακοποιουν,παραβιαζουν δικαιωματα αλλων συνανθρωπων κλπ κλπ.
Χεστηκε η φοραδα στο αλωνι αν καποιος δεν πιστευει στον θεο.Αυτο ειναι το σημαντικο ή το τι πραττουμε σαν ανθρωποι και ποσες μαμακιες κανουμε και ποσους δυστυχισμενους γυρω μας;Και που οδηγουμε το ανθρωπινο ειδος.Να σοβαρευτουμε επιτελους.Η πιστη δεν εχει καμια σχεση με αυτα που πρατουμε και τα αποτελεσματα της στους αλλους.
Δεν χρειαζομαι κανεναν θεο και καμια απειλη κολασης για να αγαπω τους ανθρωπους και ολα τα πλασματα γυρω μου.Αυτα τα χρειαζονται μαλλον αυτοι που δεν τα νιωθουν πραγματικα και θελουν επιβραβευση ή απειλες.


Η αλήθεια είναι οτι οι ορθοδοξοι έχουν πάθη.Τέλειος ορθόδοξος δεν υπάρχει.Αλλιώς αποδίδουμε πάλι το αλάθητο στον άνθρωπο.Οπότε και πάλι πίπτουμε σε αθεϊστικά παραδοξα.Τέλειος και άλαθητος είναι ο θεάνθρωπος Χριστός.Αν καποιος είναι θρησκος και παριστάνει τον παντογνώστη θεολογο είναι το χειρότερο είδος ανθρώπου.Διοτι εφαρμόζει τις εντολες του Θεού,αλλα τυπικά.Μεσα του όμως δεν εχει αγάπη στον συνάνθρωπο.Και οι φαρισαίοι αυτο έκαναν στην εποχη του Χριστού.Εφαρμοζαν τον νόμο,αλλα δεν είχαν πνεύμα συγχώρεσης.Περιμεναν την ευκαιρία να βρίσουν,να λοιδωρήσουν,ακομα και να σκοτώσουν.Με αυτα τα συναισθηματα προσπαθούσαν να αυτοδικαιώνονται,δείχνοντας ότι έχουν κρίση για τους πάντες.Αυτοι που αυτοδικαιονονται τσακίζοντας την αξιοπρέπεια του άλλου για ένα λάθος,δεν αποτελει την εικονα ενός γνήσιου Ορθόδοξου.

Υπάρχει και αυτη η κατηγορία ανθρώπων.Ωστόσο δεν μπορουμε να αποκλεισουμε και φωτεινά παραδείγματα χριστιανών ορθοδόξων,απλά επειδη κάποιοι θέλουν να δικαιολογησουν την πλανη τους.Δηλαδή θέλω να είμαι άθεος,επειδη υπάρχουν και άσχημα παραδείγματα χριστιανών.Αρα ουτε η Ορθοδοξία αλλάζει τον άνθρωπο.Αυτες είναι απλά προφάσεις.

Όταν οι πρωτόπλαστοι απομακρύνθηκαν απο το Φως του Θεού,τους προειδοποιησε ο Κύριος οτι απο εδω και περα το περιβάλλον του ανθρώπου θα είναι επιθετικό και σκληρό.Οχι μονο ο άνθρωπος θα αποστρέφεται τον Θεό,αλλά θα αποστρέφεται και τον συνανθρωπο του.Σε αυτό ο Θεός δεν είναι λαθος.Οντως βλέπουμε στην καθημερινότητα διαφορές και κλίκες στις ανθρώπινες σχέσεις.Αλλά παράλληλα βλέπουμε και σκληρούς ανθρωπους,που αλλαζουν πιστη,πεποιθηση και πιστεύουν στον Θεό.

Αυτος ο άνθρωπος που πριν ήταν μουσουλμάνος,άθεος ή ινδουιστής θεωρείται ανόητος?Και δεν μιλάω για μικρές ηλικίες.Αλλαγη στην πίστη έχουμε και σε μεγάλες ηλικίες.Οποτε δεν τίθεται θέμα πλυσης εγκεφάλου.Είναι θέμα αυτεξουσίου,είναι θέμα λογικής,είναι θέμα κατανοησης διαφορων.Βλέπεις κατι που δεν σ'αρεσει,που πραγματικά στο εξωτερικό του κομμάτι,αλλά και πίσω απο αυτό το φαινομενο ή σύστημα φιλοσοφικής ηθικής κρύβεται ένα απύθμενο βάθος υποκρισίας,κακίας και απανθρωπιάς.

Στο κλίμα της Ορθοδοξίας δεν υπάρχει αυτο το πνεύμα.Οποιος πιστευει στο Θεό,μετα απο τα λαθη του αλλαζει εσωτερικώς,έχει συναίσθηση της αμαρτωλότητας του,ζητάει την βοήθεια του Θεού και δεν κάνει πλεον λάθη.Η αμαρτία βρίσκεται πλεον μακριά απο αυτόν.Η Χαρη του Θεού που κατοικεί στην καρδιά του ανθρωπου τον κάνει ηρεμο,πράο και δεν τον νοιαζει τι θα του πουν οι άλλοι.Ο πραος μενει απαθής και ήρεμος.Αγαπαει την ηρεμία και του αρέσει μονο η ηρεμία.Έτσι θα πρεπει να κάνει ένας ορθόδοξος χριστιανός,αλλά και καθε πολιτισμένος άνθρωπος που η επιδιωξη του δεν έχει να κάνει
με θεωρίες έξυπνων ή με σεξουαλικά υπονοούμενα και βρισιές,όπου οι μεν ¨νικούν¨ λεκτικά τους.Δεν είναι αυτό η ευτυχία.


Ένας άθεος τη μια μερα είναι καλος τη μια είναι κακός.Και στο τελος επειδη απουσιάζει η Χαρη του Θεού υποπεφτει στα παθη του.Νιωθει αναστατωμένος,κενός μέσα του και δεν ικανοποιείται με τίποτα.

Δεν το λεω για να φανω οτι είμαι ανωτερος απο άθεο,επειδη πιστευω στον Θεό.Αυτες είναι οι επιπτωσεις οταν βρίσκεσαι μακριά απο το Αγαθό.Νιωθεις κενο και ας κανεις διαφορα πράγματα στην ζωή σου.

Το ότι κάποιος είναι εξωτερικά ένας καλός άνθρωπος δε σημαίνει τίποτα,μπορεί να είναι η αρχή για κάτι αλλά μπορεί να είναι και ένα τίποτα.Μπορω δηλαδή να πω ένα καλημέρα και απο μέσα μου να βρίζω,μπορεί να βοηθάω κάποιον γιατί έχω συμφέρον.Μπορεί να δίνω ελεημοσύνη και να προσδοκώ στο άμεσο μέλλον κατι.Το θέμα είναι τι καρδιά υπάρχει πίσω από την πράξη ή τη σκέψη και αν αυτή η καρδιά έχει τροφοδότη τον Χριστό ή τον εγωισμό.

Ο Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος μάλιστα λέει ότι όσοι υπερηφανεύονται για τα καλά τους έργα και δεν έχουν πίστη στο Θεό,μοιάζουν με λείψανα νεκρών,που είναι ντυμένα με ωραία ρούχα,αλλά δεν αισθάνονται την ωραιότητα τους.Σε τι ωφελείται δηλαδη ο άνθρωπος,όταν έχει ψυχή ντυμένη με καλά έργα,αλλά νεκρή?Τα έργα γίνονται για τον Κύριο και με την ελπίδα των επουρανιών βραβείων.Αν,λοιπόν,αγνοείς Εκείνον που προκηρύσσει τα βραβεία,τότε για ποιον αγωνίζεσαι.

ο Άγιος Ιουστίνος Πόποβιτς όσο για τους «καλούς» που δεν πιστεύουν

Λένε κάποιοι:Υπάρχουν και άθεοι καλοί άνθρωποι.Ναι οι άθεοι μπορεί να είναι προσωρινά καλοί,επιφανειακά καλοί,φαρισαϊκά καλοί.Αλλά ο άθεος δεν μπορει να είναι διαρκώς καλός,βαθειά καλός,αθάνατα καλός,επειδή χρειάζεται να είσαι σε πνευματική σχέση,σε πνευματικη συγγένεια,με τον πραγματικά Μοναδικό Αγαθό και Αιώνια Αγαθό,με τον Θεό και Κύριο Χριστό.Ο λόγος του Χριστού είναι αληθινός σε όλους τους αιώνες όταν λέει “Χωρίς εμένα δεν μπορείτε να κάνετε τίποτα” (Ιωάν. ιε´ 5)».


Το αν πηγαίνει ο κόσμος απο το κακό στο χειρότερο είναι επειδη απουσιαζει ο Θεός.Και επειδή ένα μεγάλο μέρος του κόσμου δεν πιστεύει στην Ορθοδοξία.Κυριαρχεί ο αθεϊσμός στις διάσπαρτες μορφές του οι οποίες όμως λενε ακριβως το ίδιο.Την θεοποίηση του πεπερασμένου.Αν ο κόσμος στην πλειοψηφία του πιστευε στο Θεό θα σταματούσε και τώρα το κακό.Δεν θα υπήρχαν οι πολεμοι,ο πόνος και ο θάνατος.Θα ηταν ένας κόσμος απολυτα ειρηνικος με την Χάρη του Θεού να φωτίζει των ύπαρξη όλων των ανθρώπων.

Μιας και μιλησες για τα ζώα.Εγω θα μιλήσω γενικώς για όλη τη φύση.

Αν υπάρχει ο Θεός σιγουρα δεν δημιουργησε τον πλανήτη για να τον καταστρέψει.Οποτε η μολυνση της φυσης και ο μεγάλος βαθμός καταστροφης της είναι απο τον άνθρωπο.

Οταν απομακρυνθήκε ο άνθρωπος απο το Φως του Θεού,περα απο το οτι οδηγησε τον εαυτο του στον θανατο,παρασυρε και το σύμπαν στην τρεπτότητα και τον αφανισμό.Ετσι ο ανθρωπος αναγκασε τον εαυτο του στο να πεινάει και να σκοτώνει τα ζώα για να καλύπτει τις διατροφικές του αναγκες.

Οπότε το συμπερασμα είναι οτι αν δεν απομακρυνόμασταν απο το φως του Θεού,θα παραμέναμε στην κατάσταση της θέωσης και δεν θα διαταρασσόταν η σχέση του ανθρώπου με την φύση,όπως είναι τώρα.

Η ζωή του ανθρωπου σε όλα τα επίπεδα για να γίνει ομαλή και φυσιολογική,θα πρεπει να αποκαταστήσει τη σχεση του με τον Θεό και να βρει έτσι τον σκοπο της ύπαρξης του.

Ο Χριστός λεει φανερά ''Εγω είμαι η Οδός,η Αλήθεια και η Ζωή''.

Όποιος πιστέψει έμπρακτα σ' Εμένα, θα νιώσει να τρέχουν από μέσα του ποτάμια ζωής!!¨Όχι απ' τα μυαλά του.Μα απ' την καρδιά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Αγαπητε δια, εισαι χριστιανιος η οχι δηλαδη? Εγω προσωπικα δεν πιστευω αλλα λεω οτι πιστευω για τα ματια του κοσμου!

Σημειωμα συντονιστη:Το παρων μηνυμα,οπως και οι απαντησεις σε αυτο,προερχονται απο split
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Αγαπητε δια, εισαι χριστιανιος η οχι δηλαδη? Εγω προσωπικα δεν πιστευω αλλα λεω οτι πιστευω για τα ματια του κοσμου!
Το ότι είμαι άθρησκος είναι γνωστό. Όμως, αυτό δεν έχει σχέση με όσα έγραψα παραπάνω. Γνωρίζω πολλούς σοβαρούς ανθρώπους οι οποίοι είναι χριστιανοί, αλλά βιώνουν τη θρησκεία τους σαν κάτι το βαθιά πνευματικό και δεν δέχονται τις ανοησίες που ανέφερα. Αυτούς τους πιστούς τους σέβομαι. Επίσης, θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι το να μην πιστεύεις, αλλά το να λες ότι πιστεύεις για τα μάτια του κόσμου, με μεγάλη επιείκεια, το θεωρώ σα λάθος στάση ζωής.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Δεν ειναι οτι καλυτερο να λες οτι δεν πιστευεις.. Δεν θα ηθελα να αρχισουν να λενε λογια στο σχολειο για παραδειγμα..οι γονεις μου το ξερουν οτι δεν πολυπιστευω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Δεν ειναι οτι καλυτερο να λες οτι δεν πιστευεις.. Δεν θα ηθελα να αρχισουν να λενε λογια στο σχολειο για παραδειγμα..οι γονεις μου το ξερουν οτι δεν πολυπιστευω..

...είμαι ο μόνος που δεν βίωσε κάτι τέτοιο στο σχολείο, ενώ ήταν αρκετά γνωστό? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
το ερωτημα ειναι:Ο Θεος πιστευει σε μενα?
~Μεγας Ναμποκωφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Και για μένα είναι γνωστό στο σχολείο αλλά δεν άκουσα ποτέ κάτι προσβλητικό, μονάχα πειράγματα που ειπωθηκαν στην πλάκα. Τωρα που το σκεφτομαι εγω ελεγα στους θρησκους χειροτερα. Ο κόσμος το χει τούμπανο δηλαδή, καθηγητές και μαθητές, αλλά το πολύ πολύ να πεσαμε στα μάτια κανενός μαλάκα. Και μιλάμε μάλιστα για μια (ημι)κλειστή, (ψευδο)συντηριτική κοινωνία, απολυταρχικών τάσεων αλλά υποκριτική και ανήθικη, που υποθαλπτει την παρανομία και την εκμετάλλευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αλήθεια είναι οτι οι ορθοδοξοι έχουν πάθη.Τέλειος ορθόδοξος δεν υπάρχει.

Και οι άθεοι έχουν πάθη, καθώς τέλειος άθεος δεν υπάρχει.

Υπάρχει και αυτη η κατηγορία ανθρώπων.Ωστόσο δεν μπορουμε να αποκλεισουμε και φωτεινά παραδείγματα χριστιανών ορθοδόξων,απλά επειδη κάποιοι θέλουν να δικαιολογησουν την πλανη τους.Δηλαδή θέλω να είμαι άθεος,επειδη υπάρχουν και άσχημα παραδείγματα χριστιανών.Αρα ουτε η Ορθοδοξία αλλάζει τον άνθρωπο.Αυτες είναι απλά προφάσεις.

Ο συλλογισμός σου είναι λανθασμένος, διότι χρησιμοποιείς το επιχείρημα πως υπάρχουν φωτεινά παραδείγματα χριστιανών ορθοδόξων, για να αποδείξεις πως η ορθοδοξία είναι αληθής και κατ'επέκταση ο Θεός υπάρχει. Δεν υπάρχει σχέση αίτιου-αποτελέσματος εδώ, καθώς αν υπήρχε θα μπορούσα να ισχυριστώ πως υπάρχουν πολλοί περισσότεροι κακοί χριστιανοί απ'τους καλούς άρα η ορθοδοξία οδηγεί στο κακό, ή να πω πως υπάρχουν φωτεινά παραδείγματα αθέων, άρα ο Θεός δεν υπάρχει. Δεν υπάρχει λογική συνέχεια στα παραπάνω επιχειρήματα.

Όταν οι πρωτόπλαστοι απομακρύνθηκαν απο το Φως του Θεού,τους προειδοποιησε ο Κύριος οτι απο εδω και περα το περιβάλλον του ανθρώπου θα είναι επιθετικό και σκληρό.Οχι μονο ο άνθρωπος θα αποστρέφεται τον Θεό,αλλά θα αποστρέφεται και τον συνανθρωπο του.Σε αυτό ο Θεός δεν είναι λαθος.Οντως βλέπουμε στην καθημερινότητα διαφορές και κλίκες στις ανθρώπινες σχέσεις.Αλλά παράλληλα βλέπουμε και σκληρούς ανθρωπους,που αλλαζουν πιστη,πεποιθηση και πιστεύουν στον Θεό.

Ο Κύριος ο Θεός ρώτησε τη γυναίκα: «Γιατί το έκανες αυτό;».
Εκείνη απάντησε: «Δε φταίω ούτε εγώ. Το φίδι με εξαπάτησε και έφαγα»

Παραθέτω κείμενο της παλεάς διαθήκης παρακάτω για την πτώση των προτόπλαστων.

//Τότε ο Θεός πολύ οργισμένος, έδιωξε και τους δύο από τον Παράδεισο. Ο Κύριος ο Θεός είπε στο φίδι: «Γι' αυτό που έκανες, καταραμένο να 'σαι μόνο εσύ απ' όλα τα ζώα της γης! Με την κοιλιά θα σέρνεσαι, και χώμα θα τρως σ' όλη σου τη ζωή. Έχθρα θα βάλω ανάμεσα σ' εσένα και στη γυναίκα, κι ανάμεσα στο σπέρμα σου και στο σπέρμα της. Εκείνος θα σου συντρίψει το κεφάλι κι εσύ θα του πληγώσεις τη φτέρνα».
Και στην Εύα είπε: «θ' αυξήσω κατά πολύ τη θλίψη και τους πόνους της κυοφορίας σου, και με πόνους θα γεννάς τα παιδιά σου. Η επιθυμία σου θα στρέφεται προς τον άντρα σου, αλλά αυτός θα σε εξουσιάζει».//

Θα σχολιάσω μόνο τα bold κομμάτια.

1) Ο Θεός είναι πολύ οργισμένος, η οργή είναι αμαρτία σύμφωνα με το νόμο του Θεού, κάποιος πανάγαθος δεν δύναται να οργίζεται καθώς δεν πράττει ποτέ το κακό και η οργή είναι φυσικά κάτι κακό αφού είναι αμαρτία σύμφωνα με το νόμο του Θεού.

2) Ο Θεός έδιωξε τους πρωτόπλαστους, δεν απομακρύνθηκαν δια της θέλησής τους, εδώ βλέπουμε τον τιμωρό στο πρόσωπο του Θεού καθώς τιμωρεί τους πρωτόπλαστους για το λάθος που κάνανε στερώντας τους τον παράδεισο (ξανά δική του επιλογή, όντας παντοδύναμος δεν είναι υποχρεωμένος να το κάνει, και όντας πανάγαθος δεν πρέπει να το κάνει). Θα σταθώ λίγο παραπάνω εδώ για να καταρρίψω και το επιχείρημα ότι ο Θεός είναι δίκαιος. Ο Αδάμ και η Εύα στον παράδεισο δεν έχουν γνώση της αμαρτίας, της σεξουαλικότητας, του δόλου κτλ βρίσκονται δηλαδή σε μια παιδική κατάσταση αθωότητας. Στην αντίθετη πλευρά έχουμε το Σατανά, ένα ον πανάρχαιο και μάστερ της πονηριάς. Ο Σατανάς καταφέρνει φυσικά να τους ξεγελάσει και ο Θεός σαν πατέρας αντί να τα βάλει με το Σατανά τα βάζει με τα παιδιά του.

Φαντάσου αυτό το σενάριο στο σήμερα. Ένας δικηγόρος της Wall Street καταφέρνει να πείσει το πεντάχρονο παιδί σου να φάει μια καραμέλα από το μπολ που τους έχεις απαγορεύσει και μόλις το κάνει εσύ σαν τιμωρία το διώχνεις από το σπίτι και το πετάς σε έναν αφιλόξενο κόσμο να ζήσει μόνο του. Δικαιοσύνη? Όχι. Αγάπη? Καθόλου.

3) Μετά ο Θεός τιμωρεί δίχως λόγο και το φίδι, προσέξτε όχι το Σατανά που κυρίευσε το φίδι αλλά το ίδιο το φίδι ένα απλό ζώο που δεν είχε επίγνωση των πράξεών του και απλά το κυρίευσε ο Σατανάς.

4) Τέλος ο Θεός βάζει έχθρα ανάμεσα στον Αδάμ την Εύα και τα παιδιά τους. Στην ουσία αναγκάζει τα παιδιά τους να μισήσουν τους γονείς τους, και τους γονείς να μισούνται μεταξύ τους, παραβαίνοντας έτσι την ελεύθερη βούλησή τους. Εδώ για άλλη μια φορά βλέπουμε ότι ο πανάγαθος Θεός δημιουργεί το κακό
εκεί όπου δεν υπάρχει. Επίσης ο Θεός αποφασίζει όχι μόνο να τιμωρήσει τον Αδάμ και την Εύα για το λάθος τους, αλλά και τα αγέννητα παιδιά τους, τα οποία πρακτικά δεν έχουν καμία ευθήνη στο θέμα.
Δικαιοσύνη? Όχι. Αγάπη? Καθόλου.


Αυτος ο άνθρωπος που πριν ήταν μουσουλμάνος,άθεος ή ινδουιστής θεωρείται ανόητος?Και δεν μιλάω για μικρές ηλικίες.Αλλαγη στην πίστη έχουμε και σε μεγάλες ηλικίες.Οποτε δεν τίθεται θέμα πλυσης εγκεφάλου.Είναι θέμα αυτεξουσίου,είναι θέμα λογικής,είναι θέμα κατανοησης διαφορων.Βλέπεις κατι που δεν σ'αρεσει,που πραγματικά στο εξωτερικό του κομμάτι,αλλά και πίσω απο αυτό το φαινομενο ή σύστημα φιλοσοφικής ηθικής κρύβεται ένα απύθμενο βάθος υποκρισίας,κακίας και απανθρωπιάς.

Μόνο που ο αριθμός των ανθρώπων κάθε μέρα που περνά από την οποιαδήποτε θρησκεία στην αθεΐα είναι κατά πολύ μεγαλύτερος του αριθμού των ανθρώπων που περνάνε από την οποιαδήποτε θρησκεία στην ορθοδοξία, άρα το επιχείρημά σου είναι υπέρ της αθεΐας, καθώς όπως λες αυτοί οι άνθρωποι δεν θεωρούνται ανόητοι, απλά βλέπουν κάτι που δεν τους αρέσει.


Ο πραος μενει απαθής και ήρεμος.Αγαπαει την ηρεμία και του αρέσει μονο η ηρεμία.Έτσι θα πρεπει να κάνει ένας ορθόδοξος χριστιανός,αλλά και καθε πολιτισμένος άνθρωπος που η επιδιωξη του δεν έχει να κάνει με θεωρίες έξυπνων ή με σεξουαλικά υπονοούμενα και βρισιές,όπου οι μεν ¨νικούν¨ λεκτικά τους.Δεν είναι αυτό η ευτυχία.

Εδώ βέβαια βρίσκεται και το πολιτικό νόημα της θρησκείας, καθώς ένας καλός χριστιανός, πράος, ήρεμος, που δεν επιδιώκει τις θεωρίες των έξυπνων, είναι ο ιδανικός υπήκοος ενός εξουσιαστή(δεσπότη,
βασιλιά, δικτάτορα, τύραννο, πρωθυπουργό) καθώς ποτέ δεν πρόκειται να φέρει αντίρρηση στα λεγόμενά
του και θα υπομένει τα πάνδεινα με την υπόσχεση του μεταθανάτιου παραδείσου.

Ένας άθεος τη μια μερα είναι καλος τη μια είναι κακός.Και στο τελος επειδη απουσιάζει η Χαρη του Θεού υποπεφτει στα παθη του.Νιωθει αναστατωμένος,κενός μέσα του και δεν ικανοποιείται με τίποτα.

Καθαρά υποκειμενικό σχόλιο, για να ισχυριστείς κάτι τέτοιο θα πρέπει να ξέρεις τι κάνει κάθε άθεος στη Γη κάθε μέρα και μετά πως νοιώθει. Ισχυρίζεσαι ότι κατέχεις αυτή τη γνώση?


Ο Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος μάλιστα λέει ότι όσοι υπερηφανεύονται για τα καλά τους έργα και δεν έχουν πίστη στο Θεό,μοιάζουν με λείψανα νεκρών,που είναι ντυμένα με ωραία ρούχα,αλλά δεν αισθάνονται την ωραιότητα τους.Σε τι ωφελείται δηλαδη ο άνθρωπος,όταν έχει ψυχή ντυμένη με καλά έργα,αλλά νεκρή?

Πίστεψέ με τα παιδιά στην Αφρική που λαμβάνουν τα εμβόλια και το φαγητό το ίδιο καλά αισθάνονται αν η ψυχή αυτού που τος τα προσφέρει φοράει τζιν ή αν φοράει ράσο.



Το αν πηγαίνει ο κόσμος απο το κακό στο χειρότερο είναι επειδη απουσιαζει ο Θεός.Και επειδή ένα μεγάλο μέρος του κόσμου δεν πιστεύει στην Ορθοδοξία.Κυριαρχεί ο αθεϊσμός στις διάσπαρτες μορφές του οι οποίες όμως λενε ακριβως το ίδιο.Την θεοποίηση του πεπερασμένου.Αν ο κόσμος στην πλειοψηφία του πιστευε στο Θεό θα σταματούσε και τώρα το κακό.Δεν θα υπήρχαν οι πολεμοι,ο πόνος και ο θάνατος.Θα ηταν ένας κόσμος απολυτα ειρηνικος με την Χάρη του Θεού να φωτίζει των ύπαρξη όλων των ανθρώπων.

Επιτέλους πια με αυτή την ανοησία. "ΟΙ ΑΘΕΟΙ ΘΕΟΠΟΙΟΥΝ ΤΟ ΠΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟ". Τέτοιοι ισχυρισμοί το μόνο που κάνουν είναι να δείχνουν πόσο ανόητος είναι αυτός που τους λέει, καθώς δεν έχει κάνει καν τον κόπο να μάθει και να καταλάβει τι πρεσβεύουν οι άνθρωποι με τους οποίους πάει να αντιπαραταχθεί.

Για τελευταία φορά οι άθεοι δεν θεοποιούν την ύλη καθώς δεν δέχονται την έννοια του θεού. Επίσης σύμφωνα με τον πρώτο θερμοδυναμικό νόμο η ύλη και η ενέργεια ούτε καταστρέφονται, ούτε δημιουργούνται άρα δεν είναι πεπερασμένες αλλά άπειρες (τουλάχιστο ως προς το χρόνο).

Συγνώμη που σε βγάζω από τη φούσκα της απαισιοδοξίας σου, αλλά ο κόσμος δεν είναι σκατά, αντιθέτως πάει από το καλό στο καλύτερο. Το ότι έχουμε προβλήματα στο σήμερα είναι πραγματικότητα, όμως έχουμε κάνει πάρα πολλά βήματα από τα προβλήματα του χθες. Πλέον έχουμε κατοχυρωμένα ανθρώπινα δικαιώματα, ελευθερία λόγου, δημοκρατία και πολλά άλλα πράγματα που αποτελούσαν επιστημονική φαντασία πριν από 1000 έτη. Και δεν γίναν όλα αυτά λόγω πίστης στην ορθοδοξία.


Αν υπάρχει ο Θεός σιγουρα δεν δημιουργησε τον πλανήτη για να τον καταστρέψει.Οποτε η μολυνση της φυσης και ο μεγάλος βαθμός καταστροφης της είναι απο τον άνθρωπο.

Πάλι καλά που ξέρεις τις προθέσεις και το σχέδιο του Θεού, αυτού του παντοδύναμου και ασύλληπτου όντως κατ εσέ. Και μετά υποστηρίζεις πως οι άθεοι είναι υποκριτές και εγωιστές και περιμένεις οι άλλοι
να σε πάρουν στα σοβαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αλαζονεία είναι φαινόμενο στον έξυπνο άνθρωπο,αλλά και στο πέρα για πέρα χαζό που το κάνει για εντύπωση και ''φιγούρα''.Όσον αφορά την πρώτη περίπτωση,δύο τινά μπορούν να συμβούν:
α)Να μην υπάρχει θεός και να βγουν σωστοί όλοι όσοι δεν το πίστεψαν
β)Να υπάρχει και να αποδειχθούν χαζοί

Εδώ εν αγνοία σου ή μη, χρησιμοποιείς μια παραλλαγή του στοιχήματος του Πασκάλ.

Το στοίχημα λέει πως
αν δεν υπάρχει Θεός τότε οι άθεοι δεν κερδίζουν τίποτα και οι πιστοί δεν χάνουν τίποτα.
Αν υπάρχει Θεός τότε οι άθεοι χάνουν τα πάντα και οι πιστοί κερδίζουν τα πάντα.
Οπότε σε κάθε περίπτωση αφού η ύπαρξη και ή μη ύπαρξη είναι ισοπίθανα ενδεχόμενα σε συμφέρει να είσαι πιστός.

Εκ πρώτης όψεως φαίνεται λογικό αλλά με λίγη σκέψη γκρεμίζεται πολύ εύκολα αυτό το επιχείρημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Και οι άθεοι έχουν πάθη, καθώς τέλειος άθεος δεν υπάρχει.

Πάντως, Ξεχασμένε, έχεις απάντηση για όλα. :PΑσχέτως αν έχω αντίθετες απόψεις από εσένα στο θέμα "Θεός" ως προς αυτό σε παραδέχομαι.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξεχασμένε το επιχείρημα σου δεν στέκει από παντού.Ακου αγαπητέ.Ο Θεός είναι άπειρος.Είναι απεριόριστος σε μέγεθος,σε δύναμη,σε γνώση,σε λάμψη,αιώνιος δηλαδή δεν έχει αρχή και δεν έχει τέλος και αναλλοίωτος.Αναλλοίωτος εννοείται ότι δεν έχει καμία σχεση με τις υλικες μεταβολές του σύμπαντος ή με οποιαδήποτε άλλη μεταβολή του κτιστού κόσμου.


Ένα τέτοιο Ον που κατέχει όλες αυτές τις ιδιότητες στον άπειρο βαθμό είναι πλήρες.Δεν υπόκειται σε κανένα πάθος.Οπότε δεν έχει ανάγκη να κανει κανενα κακό.Ακόμα και που δημιουργεί όντα έξω από τον εαυτό του,κανένας από εμάς δεν προσθέτει κάτι στην τελειότητα Του.


Επαναλαμβάνω ο στόχος του είναι να είμαστε δεκτικοί του ακτίστου φωτους.Να γίνουμε αυτό που είναι ο Θεός.Δηλαδη να γίνει ο άνθρωπος απερίγραπτος,αιώνιος,άναρχος,άπειρος,άκτιστος,αλλά κατά χάριν.Αυτός είναι ο σκοπός της θέωσης.Αυτός είναι ο σκόπος του Θεού για σένα,για μένα,για όλο το ανθρώπινο γένος.


Εσυ λες ότι ο Θεός χωρίς λόγο,επειδη δεν ειχε να κάνει τίποτα άλλο,ειπε ας δημιουργήσει πεπερασμένα όντα που ενώ θα βλεπουν το άκτιστο φως Του να τα ρίξει μετά στην τρεπτότητα και τον θάνατο.Επαναλαμβάνω είναι άπειρος και κατα τα αλλα θέλει να κανει κακό,ενω είναι πλήρης σε όλα....Δες ξανα αυτόν τον συλλογισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Ξεχασμένε το επιχείρημα σου δεν στέκει από παντού.Ακου αγαπητέ.Ο Θεός είναι άπειρος.Είναι απεριόριστος σε μέγεθος,σε δύναμη,σε γνώση,σε λάμψη,αιώνιος δηλαδή δεν έχει αρχή και δεν έχει τέλος και αναλλοίωτος.Αναλλοίωτος εννοείται ότι δεν έχει καμία σχεση με τις υλικες μεταβολές του σύμπαντος ή με οποιαδήποτε άλλη μεταβολή του κτιστού κόσμου.


Ένα τέτοιο Ον που κατέχει όλες αυτές τις ιδιότητες στον άπειρο βαθμό είναι πλήρες.Δεν υπόκειται σε κανένα πάθος.Οπότε δεν έχει ανάγκη να κανει κανενα κακό.Ακόμα και που δημιουργεί όντα έξω από τον εαυτό του,κανένας από εμάς δεν προσθέτει κάτι στην τελειότητα Του.


Επαναλαμβάνω ο στόχος του είναι να είμαστε δεκτικοί του ακτίστου φωτους.Να γίνουμε αυτό που είναι ο Θεός.Δηλαδη να γίνει ο άνθρωπος απερίγραπτος,αιώνιος,άναρχος,άπειρος,άκτιστος,αλλά κατά χάριν.Αυτός είναι ο σκοπός της θέωσης.Αυτός είναι ο σκόπος του Θεού για σένα,για μένα,για όλο το ανθρώπινο γένος.


Εσυ λες ότι ο Θεός χωρίς λόγο,επειδη δεν ειχε να κάνει τίποτα άλλο,ειπε ας δημιουργήσει πεπερασμένα όντα που ενώ θα βλεπουν το άκτιστο φως Του να τα ρίξει μετά στην τρεπτότητα και τον θάνατο.Επαναλαμβάνω είναι άπειρος και κατα τα αλλα θέλει να κανει κακό,ενω είναι πλήρης σε όλα....Δες ξανα αυτόν τον συλλογισμό.
και εσυ γνωριζεις ολα τα παραπανω ....πως ακριβως? Α ναι σωστα ΔΕΝ τα γνωριζεις ,τα πιστευεις. Τα πιστευεις χωρις να εχεις εμπειρικες,επαναληψημες αποδειξεις ,μονο υποθεσεις . Αν αυτο δεν ειναι ο ορισμος του παραλογισμου-παραληρηματος ,τοτε δεν ξερω τι ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top