Πόθεν έσχες πολιτικών

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Καθόμασταν χθες το βράδυ στο μπαλκονι και περασε ο Παπαδημούλης και ρώτησε αν πουλιοταν το σπίτι...
 

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να ξέρω,για αρχή, εάν κανείς ενδιαφέρεται ποτέ για την πατρίδα του. Κι αν η συλλογικότητα είναι γνώριμη από την ατομικότητα.

Τι είναι αυτό που μετράει τελικά? Μια οποιαδήποτε χώρα και ο λαός της να επιβιώσει, ή η κάθε γενιά για τον εαυτό της?

Τόσα χρόνια σφάζονται τα άκρα,λες και ζουν σε διαφορετική χώρα ο καθένας. Δηλαδή τι έχει σημασία να επιβιώνει? Το κόμμα ?ο ηγέτης ? ο λαός ? Ο Χριστιανισμός??????

Μια χώρα όπου έχει σύμβολο έναν Θεό , ο οποίος θυσιάστηκε για το γενικό καλό, πολύ ατομικιστική έχει βγει.

Πιστεύουμε σε τίποτα στην πραγματικότητα?

Τώρα αυτό με το πόθεν έσχες είναι μια κωμικοτραγωδία. Δεν θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει τα πόσα έχει ένας πολιτικός. Ας έχει και εκατομμύρια. Αυτό που θα έπρεπε να υπάρχει είναι ένα ανώτατο δικαστήριο που θα ελέγχει με πόσα χρήματα επιδοτήθηκε ένα κόμμα κι αναλυτικότερα μέχρι και το μισό ευρώ που τα σπατάλησε.

"Κυρίες και κύριοι.. Είχατε να διαχειριστείτε αυτό το έτος χ ευρώ. Που είναι??

Φτιάξατε δρόμους?
Πάρκα?
Καθαρίσατε τη χώρα από τα σκουπίδια?
Επιδοτήθηκαν προγράμματα για νέους εργαζόμενους?

Φτιάξατε κάτι τέλος πάντων που να μπορεί να μείνει στην ιστορία??

Ή εκμεταλλευόμαστε το φυσικό πλούτο της χώρας, ήλιο/θάλασσα/αέρα , τα οποία παρέχονται δωρεάν από την καλή μητέρα Φύση προς την όμορφη κόρη Ελλάδα? Δηλαδή σε τι ακριβώς είστε χρήσιμοι?

Αν όχι, τότε τα ζητάμε πίσω τα χρήματα..."

Αυτή η ασυδοσία δε θα έπρεπε να είναι επιτρεπτή.

Για όλα αυτά , κάποιος πρέπει να αγαπάει τη χώρα/σπίτι που διαμένει και να θέλει να την αναπτύξει. Εδώ έχουμε γίνει μπάτε σκύλοι αλέστε. Κι η υποκρισία πάει σύννεφο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ο άνθρωπος εξελίσσεται και εξατομικεύεται σχεδόν μόνο έξω από την κοινωνία. Η άποψη σου ενσυνείδητα ή μη είναι ακραίως μαρξιστική.

Θα προτιμούσα να το πιάσουμε από τον Vygotsky και μετά. :Ρ

Εγώ θα ήθελα να ξέρω,για αρχή, εάν κανείς ενδιαφέρεται ποτέ για την πατρίδα του. Κι αν η συλλογικότητα είναι γνώριμη από την ατομικότητα.

Τι είναι αυτό που μετράει τελικά? Μια οποιαδήποτε χώρα και ο λαός της να επιβιώσει, ή η κάθε γενιά για τον εαυτό της?

Τόσα χρόνια σφάζονται τα άκρα,λες και ζουν σε διαφορετική χώρα ο καθένας. Δηλαδή τι έχει σημασία να επιβιώνει? Το κόμμα ?ο ηγέτης ? ο λαός ? Ο Χριστιανισμός??????

Μια χώρα όπου έχει σύμβολο έναν Θεό , ο οποίος θυσιάστηκε για το γενικό καλό, πολύ ατομικιστική έχει βγει.

Πιστεύουμε σε τίποτα στην πραγματικότητα?

Τώρα αυτό με το πόθεν έσχες είναι μια κωμικοτραγωδία. Δεν θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει τα πόσα έχει ένας πολιτικός. Ας έχει και εκατομμύρια. Αυτό που θα έπρεπε να υπάρχει είναι ένα ανώτατο δικαστήριο που θα ελέγχει με πόσα χρήματα επιδοτήθηκε ένα κόμμα κι αναλυτικότερα μέχρι και το μισό ευρώ που τα σπατάλησε.

"Κυρίες και κύριοι.. Είχατε να διαχειριστείτε αυτό το έτος χ ευρώ. Που είναι??

Φτιάξατε δρόμους?
Πάρκα?
Καθαρίσατε τη χώρα από τα σκουπίδια?
Επιδοτήθηκαν προγράμματα για νέους εργαζόμενους?

Φτιάξατε κάτι τέλος πάντων που να μπορεί να μείνει στην ιστορία??

Ή εκμεταλλευόμαστε το φυσικό πλούτο της χώρας, ήλιο/θάλασσα/αέρα , τα οποία παρέχονται δωρεάν από την καλή μητέρα Φύση προς την όμορφη κόρη Ελλάδα? Δηλαδή σε τι ακριβώς είστε χρήσιμοι?

Αν όχι, τότε τα ζητάμε πίσω τα χρήματα..."

Αυτή η ασυδοσία δε θα έπρεπε να είναι επιτρεπτή.

Για όλα αυτά , κάποιος πρέπει να αγαπάει τη χώρα/σπίτι που διαμένει και να θέλει να την αναπτύξει. Εδώ έχουμε γίνει μπάτε σκύλοι αλέστε. Κι η υποκρισία πάει σύννεφο.

Νομίζω ότι η πίστη στις «πατρίδες» μάς δημιουργεί περισσότερα προβλήματα από όσα μας λύνει στον 21ο αιώνα. Σε ό,τι αφορά τώρα τα ανώτατα δικαστήρια που κρίνουν τους πολιτικούς, είμαστε 10 εκατομμύρια μαζεμένα στο νότιο άκρο της Βαλκανικής και ακόμα δεν έχουμε καταλάβει τις ευθύνες που έχουμε κι εμείς απέναντί στις κοινωνίες μας και σε εμάς. Εφησυχάζουμε τις συνειδήσεις μας με το να ασκούμε δριμεία ( ; ) κριτική στα μέλη του κοινοβουλίου για την ανικανότητά τους και τα «πόθεν έσχες» τους και πάμε στις κάλπες και ρίχνουμε κάθε φορά τα ίδια.

Πρέπει να πιστεύουμε πολύ στην κβαντομηχανική εδώ στην Ελλάδα για να κάνουμε τα ίδια πράγματα και να περιμένουμε διαφορετικά αποτελέσματα, πάντως...
 

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Νομίζω ότι η πίστη στις «πατρίδες» μάς δημιουργεί περισσότερα προβλήματα από όσα μας λύνει στον 21ο αιώνα. Σε ό,τι αφορά τώρα τα ανώτατα δικαστήρια που κρίνουν τους πολιτικούς, είμαστε 10 εκατομμύρια μαζεμένα στο νότιο άκρο της Βαλκανικής και ακόμα δεν έχουμε καταλάβει τις ευθύνες που έχουμε κι εμείς απέναντί στις κοινωνίες μας και σε εμάς. Εφησυχάζουμε τις συνειδήσεις μας με το να ασκούμε δριμεία ( ; ) κριτική στα μέλη του κοινοβουλίου για την ανικανότητά τους και τα «πόθεν έσχες» τους και πάμε στις κάλπες και ρίχνουμε κάθε φορά τα ίδια.

Πρέπει να πιστεύουμε πολύ στην κβαντομηχανική εδώ στην Ελλάδα για να κάνουμε τα ίδια πράγματα και να περιμένουμε διαφορετικά αποτελέσματα, πάντως...
Δεν το νομίζω. Το να αγαπά κανείς τον τόπο του δεν είναι κακό. Κακός είναι ο -ισμος.

Από τη δική μου πλευρά , δεν έχω αισθήματα ανυπέρβλητης αγάπης και αφοσίωσης στην πατρίδα, ούτε τη θεωρώ ανώτερη από κάποια άλλη.

Αλλά εφόσον ζω εδώ, θέλω το καλό της. Και το καλό της σημαίνει αυτόματα , το καλό μας.

Έχω μάθει να σκέφτομαι και να δρω συλλογιστικά. Για εμένα είναι πιο σημαντικό το καλό της οικογένειας παραδείγματος χάριν , παρά το δικό μου. Το να κοιτώ την πάρτη μου και μόνο, δεν με εκφράζει.

Γνωρίζω κι έχω δει, ότι όταν το σύνολο είναι καλά, τότε και το άτομο είναι καλά.

Τι να τη κάνεις μια χώρα , όπου οι 100 είναι πλούσιοι κι όλοι οι υπόλοιποι υποφέρουν?

Για να μπορέσει μια χώρα να εξελιχθεί , θέλει μεγάλο δυναμικό. Παρατηρώντας τις πιο αναπτυγμένες χώρες, βλέπω ότι όσο υψηλότερο είναι το επίπεδο διαβίωσης, τόσο υψηλή και η χώρα ως οικονομία και ισχύ.

Τι να το κάνεις αν έχεις μαχητικά, πυρηνικά κλπ εάν ο κόσμος σου πεινάει και αναγκάζεται να εκπορνεύεται?

Όσον αφορά τις εκάστοτε ευθύνες, γνωρίζω καλά ότι όλοι ευθύνονται. Όλοι συμβάλλουν λιθαράκι λιθαράκι. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε θα πρέπει να ελέγχονται τα ανώτερα στελέχη. Κανείς ποτέ δε θα πρέπει να αισθάνεται ότι έχει την απόλυτη δύναμη.

Με τον έλεγχο των μεγάλων επέρχεται κι ο έλεγχος του συνόλου. Δε θα περιμένουμε από το σύνολο να βρει τη λύση και να τη θεσπίσει. Όσοι μπορούν και βλέπουν μπροστά, να άγουν και να συμμορφώσουν τους υπολοίπους, θεσπίζοντας νέους κανονισμούς και διατάγματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
τότε θα πρέπει να θεωρήσουμε πως οι ίδιοι πολιτικοί είναι αυτομάτως ηλίθιοι καθώς οι ίδιοι έμπρακτα και εξώφθαλμα όπως αναφέρθηκε τόσες φορές και σε αυτό το θέμα υπονομεύουν αυτό το θεσμό.

Οπότε είναι οι πολιτικοί τόσο καθυστερημένοι ή μήπως είναι άλλος ο λόγος; (το spoiler βρίσκεται πιο πάνω απλά τώρα play along)
Γιατι να το θεωρησουμε αυτο? Δεν ξερω ποσοι το κανουν επιτηδες για ιδιο οφελος, αλλα ηλιθιοι δεν ειναι, δεν φτανεις στη θεση του βουλευτη εαν εισαι ηλιθιος. Μην κρινεις την νοημοσυνη τους απο την λειτουργικη αποδοτικοτητα των θεσμων για τους οποιους ειναι υπευθυνοι, η λειτουργικοτητα ειχε πεταχτει στα σκουπιδια εξορισμου απο τη στιγμη που στο ζητημα εμπλεξε η πολιτικη.

Ο ουσιωδης λογος αναφερθηκε πριν και τον αναφερες εσυ κιολας, αν και πιστευω οτι αλλον εχεις εσυ στο μυαλο σου. Μαζι τα φαγαμε. Ωραιο ειναι να καθεται ο καθενας και να νιωθει εξυπνος που βρισκει τις κλεψιες του καθε πολιτκου, αλλα δεν θα αλλξει το γεγονος οτι ολα αυτα ειναι αποδεκτα. Ο πολιτης εξαρταται με αμεσο ή εμμεσο τροπο απο το να παραμεινουν οι πολιτκοι στις θεσεις τους με τις εξουσιες τους και αρα οι δευτεροι θα τις αξιοποιουν προς το συμφερον και του εαυτου τους. Εγω λογικο το βρισκω, χαζη θεωρω την υποθεση οτι οι πολιτικοι θα ειναι αλτρουιστες.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δε μιλάω για τη λειτουργεία ενός θεσμού μιλάω για την αντιμετώπιση αυτού του θεσμού από τον ίδιο το βουλευτή που τον συντηρεί. Εσύ 1 μήνυμα πιο πριν έγραφες πως το πόθεν έσχες υπάρχει για να εκπέμψει ένα αίσθημα διαφάνειας και δικαιοσύνης και τώρα λες πως αν καταλαβαίνω καλά οι πολιτικοί με τον τρόπο τους παραδέχονται ανοιχτά πως στη διαφθορά και την κουτοπονηριά (άρα και τις ευθύνες) εξισώνονται με τον κάθε μέσο Έλληνα.

Για να μη λέει κανείς πως μιλάω με γρίφους, αν προσωπικά ήμουν βουλευτής και ήθελα να εμπνεύσω αίσθημα δικαιοσύνης όπως λες θα έγραφα όλη μου περιουσία γραμμένη χαρτί και καλαμάρι ακόμη κι αν μιλάμε για έναν άχρηστο θεσμό όπως γιατί α) αυτό είναι το νόμιμο β) δεν έχω κανένα λόγο να φοβάμαι πως θα μου πει κανείς κάτι για τον πλούτο που απέκτησα με τη δουλειά μου. Και εδικά αν ήμουν και κάνας δεξιός βουλευτής από τζάκι δε θα πρεπε να χω κανένα ηθικό πρόβλημα να παρουσιάσω τα 30 ακίνητα και τα 15 εκατομμύρια που χω στην τράπεζα. Ή μήπως όχι;

Αν πάλι ήθελα να δώσω ένα μήνυμα στον κόσμο για το μέχρι πού φτάνει η διαφθορά και ποιος μπορεί να με αγγίξει θα το καταργούσα σε μια μέρα και θα δήλωνα αποποίηση οποιασδήποτε δέσμευσης για την παρουσίαση στοιχείων στο ίδιο στυλ του νόμου περί ευθύνης υπουργών. Και τα δύο ταυτόχρονα δεν γίνονται.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Γεωργούλης εισόδημα 0€ στην Ελλάδα
Φορολογείται στην Αγγλία
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Τίποτα αξιόλογο στο πόθεν έσχες της Φώφης έχει;
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Περισσότερα από τον Παπαδημούλη;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Δεν το νομίζω. Το να αγαπά κανείς τον τόπο του δεν είναι κακό. Κακός είναι ο -ισμος.

Από τη δική μου πλευρά , δεν έχω αισθήματα ανυπέρβλητης αγάπης και αφοσίωσης στην πατρίδα, ούτε τη θεωρώ ανώτερη από κάποια άλλη.

Αλλά εφόσον ζω εδώ, θέλω το καλό της. Και το καλό της σημαίνει αυτόματα , το καλό μας.

Έχω μάθει να σκέφτομαι και να δρω συλλογιστικά. Για εμένα είναι πιο σημαντικό το καλό της οικογένειας παραδείγματος χάριν , παρά το δικό μου. Το να κοιτώ την πάρτη μου και μόνο, δεν με εκφράζει.

Γνωρίζω κι έχω δει, ότι όταν το σύνολο είναι καλά, τότε και το άτομο είναι καλά.

Τι να τη κάνεις μια χώρα , όπου οι 100 είναι πλούσιοι κι όλοι οι υπόλοιποι υποφέρουν?

Για να μπορέσει μια χώρα να εξελιχθεί , θέλει μεγάλο δυναμικό. Παρατηρώντας τις πιο αναπτυγμένες χώρες, βλέπω ότι όσο υψηλότερο είναι το επίπεδο διαβίωσης, τόσο υψηλή και η χώρα ως οικονομία και ισχύ.

Τι να το κάνεις αν έχεις μαχητικά, πυρηνικά κλπ εάν ο κόσμος σου πεινάει και αναγκάζεται να εκπορνεύεται?

Όσον αφορά τις εκάστοτε ευθύνες, γνωρίζω καλά ότι όλοι ευθύνονται. Όλοι συμβάλλουν λιθαράκι λιθαράκι. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε θα πρέπει να ελέγχονται τα ανώτερα στελέχη. Κανείς ποτέ δε θα πρέπει να αισθάνεται ότι έχει την απόλυτη δύναμη.

Με τον έλεγχο των μεγάλων επέρχεται κι ο έλεγχος του συνόλου. Δε θα περιμένουμε από το σύνολο να βρει τη λύση και να τη θεσπίσει. Όσοι μπορούν και βλέπουν μπροστά, να άγουν και να συμμορφώσουν τους υπολοίπους, θεσπίζοντας νέους κανονισμούς και διατάγματα.

Ό,τι κάνουμε, στο τέλος της ημέρας, το κάνουμε για να αυξήσουμε την ατομική μας ωφέλεια. Οπότε και το να οργανωνόμαστε σε κοινωνίες κ.λπ. μας ωφελεί - ή πιστεύουμε ότι μας ωφελεί/προσδοκούμε να μας ωφελήσει. Οπότε, δε θεωρώ ότι στο βάθος μας θεωρούμε ότι είναι πιο σημαντικό το καλό του όποιου άλλου ατόμου από το δικό μας, απλώς, για ενδεχομένως πολλούς και διαφορετικούς λόγους, το καλό αυτού του άλλου ατόμου εξυπηρετεί με κάποιον τρόπο το δικό μας - το οποίο μου φαίνεται και απολύτως υγιές.

Τώρα, για το τελευταίο με τα άτομα που «βλέπουν μπροστά», εντάξει, το να περιμένουμε μία πεφωτισμένη ηγεσία να μας λύσει τα προβλήματα είναι λίγο ουτοπικό κατ' εμέ. Η ζωή είναι εδώ και οι αγώνες μας επίσης. Ή τους δίνουμε και επιδιώκουμε την αλλαγή ή περιμένουμε ότι θα μας «συ-μορφώσουν» οι πεφωτισμένες ( ; ) ηγεσίες.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Δε μιλάω για τη λειτουργεία ενός θεσμού μιλάω για την αντιμετώπιση αυτού του θεσμού από τον ίδιο το βουλευτή που τον συντηρεί. Εσύ 1 μήνυμα πιο πριν έγραφες πως το πόθεν έσχες υπάρχει για να εκπέμψει ένα αίσθημα διαφάνειας και δικαιοσύνης και τώρα λες πως αν καταλαβαίνω καλά οι πολιτικοί με τον τρόπο τους παραδέχονται ανοιχτά πως στη διαφθορά και την κουτοπονηριά (άρα και τις ευθύνες) εξισώνονται με τον κάθε μέσο Έλληνα.

Για να μη λέει κανείς πως μιλάω με γρίφους, αν προσωπικά ήμουν βουλευτής και ήθελα να εμπνεύσω αίσθημα δικαιοσύνης όπως λες θα έγραφα όλη μου περιουσία γραμμένη χαρτί και καλαμάρι ακόμη κι αν μιλάμε για έναν άχρηστο θεσμό όπως γιατί α) αυτό είναι το νόμιμο β) δεν έχω κανένα λόγο να φοβάμαι πως θα μου πει κανείς κάτι για τον πλούτο που απέκτησα με τη δουλειά μου. Και εδικά αν ήμουν και κάνας δεξιός βουλευτής από τζάκι δε θα πρεπε να χω κανένα ηθικό πρόβλημα να παρουσιάσω τα 30 ακίνητα και τα 15 εκατομμύρια που χω στην τράπεζα. Ή μήπως όχι;

Αν πάλι ήθελα να δώσω ένα μήνυμα στον κόσμο για το μέχρι πού φτάνει η διαφθορά και ποιος μπορεί να με αγγίξει θα το καταργούσα σε μια μέρα και θα δήλωνα αποποίηση οποιασδήποτε δέσμευσης για την παρουσίαση στοιχείων στο ίδιο στυλ του νόμου περί ευθύνης υπουργών. Και τα δύο ταυτόχρονα δεν γίνονται.
Κανω την διακριση αναμεσα στην επικοινωνιακη και τη λειτουργικη πλευρα του θεματος, οποτε οχι δεν λέω πως ο πολιτικος παραδεχεται πως εξισωνεται με τον μεσο Ελληνα. Εγω τουλαχιστον εχω δει πολλους πολιτκους να προσπαθουν να ταυτιστουν με την καταπολεμιση διαφθορας, με την κουτοπονηρια του μεσο πολιτη κανεναν, ασχετως του τι κανουν στην πραξη. Και η πολιτικη στο μαρκετινγκ βασιζεται, γιατι αν πιασουμε πως αντιμετωπιζει ο καθε πολιτκος θεσμους που συντηρει, ωμα και εμπρακτα, γαμησε τα.

Κανε ο,τι θελεις σαν πολιτικος, αν και θα ξαφνιαστεις ποσοι αλλοι συναδελφοι σου που δεν εχουν το ιδιο ηθικο επιπεδο με σενα θα στηριζαν και αυτοι την καταγραφη περιουσιας. Μεγαλυτερη διαφθορα δειχνεις οταν κλεβεις ενω υπαρχει ενας ελεγκτικος μηχανισμος, παρα οταν δεν υπαρχει. Και μη νομιζεις πως οσοι εξαρτωναται απο σενα για πολιτκες που τους αρεσουν, εαν εσυ βρεθεις με σπιτια στην αγωνιστικη Εκαλη, θα κανουν τα στραβα ματια ή και θα σε δικαιολογησουν κιολας. Και ο Μαρξ ειχε λεφτα. Που στο τελος της ημερας ειναι με μια λιγο διεσταμενη μορφη δικαιο, κατι θελει ο αλλος οταν σε βαζει στην εξουσια, γιατι να μην παρεις και εσυ ενα κομματι απο την πιτα?

Το ζητημα ειναι πολυ πιο θεμελιωδες, και δεν θα διορθωθει με την ελπιδα να ψηφιστουν τα καλα παιδια που δεν θα κλεβουν και λοιπα circlejerking and virtue signaling του μεσου πολιτη. Εγω ξερεις τι θα εκανα? Θα περιοριζα την δυναμη των πολιτικων, για να μην εξαρταται απο αυτους ο μεσος πολιτης και να σταματησει καθε 4 χρονια να παζαρευονται υποσχεσεις. Δεν θα υπαρχουν λεφτα που περνανε απο τα χερια και των δυο πλευρων για να υπαρχει ουσιωσης διαφθορα. Αλλα αυτο ειναι τελειως εξω απο τη λογικη και ηθικη του μεσου ανθρωπου, οποτε η κατασταση θα παραμεινει ως εχει.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
1589462823002.png

1589462877471.png

1589463091478.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Αρχικά το εργολάβος της χούντας αποδείχθηκε ότι ήταν fake news του Χίου. Και μόνο που το αναπαράγεις δεν μπορώ να ασχοληθώ μαζί σου το χρόνο μου θα χάσω χωρίς νόημα



Ναι, δεν είχε τη "Σκαπανέας", είχε την "Ηρακλής"...όχι Γιάννης, Γιαννάκης!:lol:
Αν έγραφα δηλαδή ότι "μιλάμε για οικογένεια της οποίας η εταιρία έκανε τζίρο 38.000.000 δραχμές μόνο το 1972" θα ασχολούσουν μαζί μου γιατί θα ήταν πιο "έγκυρη" η άποψή μου;:rolleyes:
Ή μήπως θα καταλάβαινες με το μυαλουδάκι σου πόσα σημερινά ευρώ ήταν τα 38 εκατομμύρια δραχμές εκείνα τα χρόνια;:whatever:
Άσε μας ρε αγοράκι μου...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, δεν είχε τη "Σκαπανέας", είχε την "Ηρακλής"...όχι Γιάννης, Γιαννάκης!:lol:
Αν έγραφα δηλαδή ότι "μιλάμε για οικογένεια της οποίας η εταιρία έκανε τζίρο 38.000.000 δραχμές μόνο το 1972" θα ασχολούσουν μαζί μου γιατί θα ήταν πιο "έγκυρη" η άποψή μου;:rolleyes:
Ή μήπως θα καταλάβαινες με το μυαλουδάκι σου πόσα σημερινά ευρώ ήταν τα 38 εκατομμύρια δραχμές εκείνα τα χρόνια;:whatever:
Άσε μας ρε αγοράκι μου...
Έχεις αποδείξεις για αυτά που ισχυρίζεσαι;
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Έχεις αποδείξεις για αυτά που ισχυρίζεσαι;
Ενδεικτικά...
 
Top