• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πόσο ασφαλή είναι τα αντισυλληπτικά χάπια;

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Τα σταμάτησα τελικά.
Μερικούς μήνες τα παιρνα, όχι μεγάλο διάστημα.

Ο γυναικολόγος μου τα πρότεινε για αντισύλληψη επειδή είχα πάρει το χάπι της επόμενης μέρας πάνω από 1 φορά σε μικρό χρονικό διάστημα και μου είπε πως δεν έχω περιθώριο για άλλο αν κάτσει στραβή (συν ότι ήμουν σε σχέση βέβαια). Είπε μέχρι 1 χάπι/εξάμηνο είναι το επιτρεπτό αλλά έχω ακούσει άλλους να λένε πως δεν πρέπει πάνω από 2-3 γενικά. Τι παίζει τελικά μ'αυτό, ξέρουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Έχω τον εξής προβληματισμό: Θα ήθελα να χρησιμοποιήσω αντισυληπτικά σαν μέθοδο αντισύλληψης (ουαοου). Έχω ρωτήσει 2 διαφορετικούς γυναικολόγους και οι δύο απλά μου έγραψαν τη μάρκα που προτείνουν (διαφορετική) και εξήγησαν στα γρήγορα το πώς πρέπει να τα παίρνω ανάλογα με τις ημέρες. Και στις δύο περιπτώσεις εγώ πίεζα και έκανα ερωτήσεις, αλλά είχαν μια συμπεριφορά "έλα μωρέ τώρα δεν είναι κάτι". Και ρωτώ, δε θα έπρεπε να μού εξηγήσουν κάτι παραπάνω, να πάρουν πιο ακριβές ιστορικό, ίσως να κάνουν εξετάσεις ή έστω να εξηγήσουν γιατί μού δίνουν τη συγκεκριμένη μάρκα; Ανησυχώ υπερβολικά ή να πάω και σε τρίτο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Πλέον είμαι κατά των αντισυλληπτικών χαπιών όταν απλά κάποια κάνει περιστασιακό σεξ με τον σύντροφό της. Γενικά διαφωνώ με την αλόγιστη χρήση χημικών τη στιγμή που υπάρχουν τα προφυλακτικά τα οποία προστατεύουν επιπλέον και από ΣΜΝ αντί μόνο από εγκυμοσύνη. Αλλά αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Πλέον είμαι κατά των αντισυλληπτικών χαπιών όταν απλά κάποια κάνει περιστασιακό σεξ με τον σύντροφό της. Γενικά διαφωνώ με την αλόγιστη χρήση χημικών τη στιγμή που υπάρχουν τα προφυλακτικά τα οποία προστατεύουν επιπλέον και από ΣΜΝ αντί μόνο από εγκυμοσύνη. Αλλά αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη.

αλλά με τον σύντροφό μας και περιστασιακό; Τι να εννοείτε εδώ;
Επίσης, η μονοκρατορία του λάτεξ τελείωσε προ πολλού, πια και τα προφυλακτικά συνθετικά χημικά είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
@SkyBlu εγώ θ σου έλεγα να παρεις και άλλη γνώμη! Το “ Ελα μωρε δεν είναι κάτι» δεν μου δείχνει σοβαρό επαγγελματία και ποσό μαλλον γιατρό. Έχω πάρει αντισυλλιπτικΑ, 2 διαφορετικές μάρκες, βασικά πήρα πρώτα gynofen και επειδή μπυ πέσαν βαριά μίλησα μα τη γυναικολόγο μου και μου τα άλλαξε σε Yasmin. Σου έδωσαν εξετάσεις αίματος να κανεις; Τα αντισυλλιπτικΑ ευθύνονται για θρομβώσεις στα πόδια, όποτε αν έχεις ιστορικό η αν έχουν οι γονείς σου φλεβίτιδα και λοιπά Καλο είναι να το αναφέρεις.

Τέλος, να σημειώσω ότι δεν είμαι γιατρός και Καλο θα ήταν πτι άποψη και να γραφτεί εδώ να πας και να το συζητήσεις με κάποιον γυναικολόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
αλλά με τον σύντροφό μας και περιστασιακό; Τι να εννοείτε εδώ;

Εννοώ, αν έχεις μεν μόνιμη σχέση και εννοείται πως εμπιστεύεσαι τον άλλον οτι δε θα σε κολλήσει τίποτα αλλά βλέπεστε ή/και κάνετε σεξ μια φορά τη βδομάδα, δε νομίζω πως αξίζει να παίρνει κάποια καθημερινά και μονίμως ένα χάπι καθημερινά. Αν πάλι είστε παντρεμένοι ή ζείτε στο ίδιο σπίτι, υπάρχουν πιο μόνιμες λύσεις ή η λύση του προφυλακτικού. Πλέον δε βάζω στο σώμα μου περισσότερα χημικά από όσα χρειάζομαι για λόγους υγείας. Νομίζω μάλιστα οτι η χρήση των αντισυλληπτικών προτείνεται με περισσή ευκολία και ελλιπή ενημέρωση από τους γιατρούς (γιατί άραγε; να γίνω καχύποπτη;;; ) την οποία εμπειρία είχε και η SkyBlu.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Από το να πάρεις χάπι της επόμενης μέρας που ναι ΒΟΜΒΑ, ίσως είναι καλύτερη επιλογή τα τακτικά χαπάκια :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
@Zilda, όχι, κανένας από τους δυο δεν μού είχε ζητήσει εξετάσεις αίματος. Μόνο ο ένας απλά με ρώτησε αν καπνίζω (γνωρίζω το γιατί). Τέλος πάντων, ο προβληματισμός μου ήταν αν υπάρχει μια στάνταρ διαδικασια που δεν ακολούθησε κανείς από τους δυο που επισκέφτηκα.

Από το να πάρεις χάπι της επόμενης μέρας που ναι ΒΟΜΒΑ, ίσως είναι καλύτερη επιλογή τα τακτικά χαπάκια :hmm:

αχχαχα, ματάκια μου η λύση δεν είναι ποτέ ή αντισυλληπτικά ή τίποτα. :P

Πέρα από το αστειάκι, αν τα αντισυλληπτικά ήταν η μόνη λύση αντισύλληψης θα ίσχυε το σκεπτικό σου "από τα δυο ας επιλέξω το λιγότερο κακό", αλλά από τη στιγμή που υπάρχουν άλλες λύσεις δεν έχει νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,974 μηνύματα.
Εννοώ, αν έχεις μεν μόνιμη σχέση και εννοείται πως εμπιστεύεσαι τον άλλον οτι δε θα σε κολλήσει τίποτα αλλά βλέπεστε ή/και κάνετε σεξ μια φορά τη βδομάδα, δε νομίζω πως αξίζει να παίρνει κάποια καθημερινά και μονίμως ένα χάπι καθημερινά. Αν πάλι είστε παντρεμένοι ή ζείτε στο ίδιο σπίτι, υπάρχουν πιο μόνιμες λύσεις ή η λύση του προφυλακτικού. Πλέον δε βάζω στο σώμα μου περισσότερα χημικά από όσα χρειάζομαι για λόγους υγείας. Νομίζω μάλιστα οτι η χρήση των αντισυλληπτικών προτείνεται με περισσή ευκολία και ελλιπή ενημέρωση από τους γιατρούς (γιατί άραγε; να γίνω καχύποπτη;;; ) την οποία εμπειρία είχε και η SkyBlu.

Δεν εννοειται τίποτα! Εγω πριν κάνω σέξ χωρις προφυλακτικο με κάποια θα ζητουσα εννοειται εξετάσεις αιματος + εξετασεις για HIV το ιδιο θα έκανα και εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Αυτό λέω, ότι με κάποιον με τον οποίο έχεις μόνιμη σχέση έχετε κάνει εξετάσεις κλπ και ξέρετε ότι και οι δύο είστε υγιείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
αλλά με τον σύντροφό μας και περιστασιακό; Τι να εννοείτε εδώ;
Επίσης, η μονοκρατορία του λάτεξ τελείωσε προ πολλού, πια και τα προφυλακτικά συνθετικά χημικά είναι.

Υποθέτω οτι εννοεί το περιστασιακό σαν μια παρεκτροπή-"παρένθεση" του ενός εκ των δύο (ή και των 2) συντρόφων που δυνητικά θα επέφερε μια μόλυνση με κάποιον επικίνδυνα νοσογόνο ιό.

Ας μη συγκρίνουμε την προσλαμβάνουσα ποσότητα χημικών από τη χρήση των λάτεξ με εκείνη των ορμονών που περιέχουν τα αντισυλληπτικά χάπια, οι ενδεχόμενες παρενέργειες των οποίων είναι πολύ πιο συχνές και άμεσες, αν τις συγκρίνει κανείς με εκείνες που επιφέρει η επαφή με το υλικό των προφυλακτικών.
Αυτός είναι και ο λόγος άλλωστε που οι γιατροί, εκτός από εξετάσεις αίματος πριν χορηγήσουν αντισυλληπτικά, ζητούν και κατά καιρούς τον έλεγχο ωοθηκών, μήτρας και μαστών με απεικονιστικές εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Κρίμα που δεν σας είχα ανακαλύψει χρόοοονια πριν. Χαίρομαι που απαντάτε σοβαρά τόσο που ούτε οι φίλες πολλες φορές δεν απαντούν. Είχα κάποτε μια σχέση που με πίεζε ν παίρνω αντισυλλιπτικα αντί για χρησιμοποιεί προφυλακτικό γιατί όπως έλεγε αυτό δεν θα γινόταν για πάντα και επειδή τότε ήμασταν 2 χρόνια μαζί άρχιζε να τον κουράζει η όλη διαδικασία. Για τόση ανωριμότητα μιλάμε. Τεσπα Εν τελεί εγώ τα αντισυλλιπτικα τα έπαιρνα για λόγους υγείας (πολυκιστικες ωοθήκες) που βέβαια δεν με βοήθησαν και έτσι τα έκοψα. Η γυναικολόγος υποστήριξε ότι από μια ηλικία και μετά σταματούν να υπάρχουν γιατί γερνάει η γυναίκα (μετά τα 25).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Κάτσε ρε Zilda γερνάει η γυναίκα μετά τα 25, ούτε στη μέση της ζωής της δεν είναι τότε. :P
Όντως αυτόν τον αριθμό σού είπε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Εννοώ, αν έχεις μεν μόνιμη σχέση και εννοείται πως εμπιστεύεσαι τον άλλον οτι δε θα σε κολλήσει τίποτα αλλά βλέπεστε ή/και κάνετε σεξ μια φορά τη βδομάδα, δε νομίζω πως αξίζει να παίρνει κάποια καθημερινά και μονίμως ένα χάπι καθημερινά. Αν πάλι είστε παντρεμένοι ή ζείτε στο ίδιο σπίτι, υπάρχουν πιο μόνιμες λύσεις ή η λύση του προφυλακτικού. Πλέον δε βάζω στο σώμα μου περισσότερα χημικά από όσα χρειάζομαι για λόγους υγείας. Νομίζω μάλιστα οτι η χρήση των αντισυλληπτικών προτείνεται με περισσή ευκολία και ελλιπή ενημέρωση από τους γιατρούς (γιατί άραγε; να γίνω καχύποπτη;;; ) την οποία εμπειρία είχε και η SkyBlu.

η χρήση του όρου σύντροφος ενώ βρίσκεσαι μαζί του μιά φορά την βδομάδα ήταν που προκάλεσε την απορία μωρέ. Τέλος πάντων, επί της ουσίας πολυλήμματος δεν θα μπω, κάθε ζευγάρι κάνει τις επιλογές του. Αναμενόμενες οι θέσεις σας εξάλλου αναφορικά με την καχυποψία παντού, ιντροβέρτισσα δηλωμένη γαρ (μήπως δεν είναι μονογαμικός; Μήπως είναι όχι υγιής φορέας αλλά ήδη νοσών από hpc, b, hiv, και δεν ξέρω 'γω τι άλλο και σας το κρύβει; Μήπως ο περιοδικός έλεγχος ιοφορίας άπαξ εβδομαδιαία δεν αρκεί; Μήπως η παγκόσμια φαρμακοβιομηχανία έχει βαλθεί να σας ξεκάνει με τον γυναικολόγο σας υποχθόνιο συνεργό; :P).

Ας μη συγκρίνουμε την προσλαμβάνουσα ποσότητα χημικών από τη χρήση των λάτεξ με εκείνη των ορμονών που περιέχουν τα αντισυλληπτικά χάπια, οι ενδεχόμενες παρενέργειες των οποίων είναι πολύ πιο συχνές και άμεσες, αν τις συγκρίνει κανείς με εκείνες που επιφέρει η επαφή με το υλικό των προφυλακτικών.
Αυτός είναι και ο λόγος άλλωστε που οι γιατροί, εκτός από εξετάσεις αίματος πριν χορηγήσουν αντισυλληπτικά, ζητούν και κατά καιρούς τον έλεγχο ωοθηκών, μήτρας και μαστών με απεικονιστικές εξετάσεις.

εννοείται πως η σύγκριση θα ήταν άτοπη, περί παραδοξολογίας επρόκειτο, αντισυλληπτική δράση με την κατάποση προφυλακτικού δεν αναφέρεται στην βιβλιογραφία. Και πάλι επί της ουσίας όμως, ας συνυπολογιστούν και τα -άγνωστα απ' όσο είδα- θεραπευτικά ή προφυλακτικά οφέλη της χρήσης τους. Σε κάθε τομέα. Στην κατά περίπτωση απόφαση θα συμφωνήσω με την Χιμ, συνυπολογίζονται διάφορα. Στην ματαιότητα απόπειρας ενημέρωσης όμως, με τον γυναικολόγο της θα συμφωνήσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Στις ηλικίες των 18 - 25 οι νέοι συνήθως βρίσκονται Σαββατοκύριακα, σίγουρα πάντως δεν συζούν για αυτό είπα ότι μπορεί μεν να είναι μόνιμοι σύντροφοι αλλά να μην κάνουν σεξ καθημερινά.

Όσο για τα υπόλοιπα που λες θα πω, φύλαγε τα ρούχα σου να 'χεις τα μισά. Δεν είναι θέμα καχυποψίας αλλά σοβαρότητας και ωριμότητας. Όσο κι αν εμπιστεύεσαι τον άλλον ποτέ δεν ξέρεις πραγματικά τί μπορεί να κάνει. Εδώ απιστουν ζευγάρια που είναι μαζί χρόνια.

Όσο για τους γιατρούς που παρουσιάζουν τα πράγματα πιο χαλαρά από ο,τι είναι ή αποκρύπτουν κάποιες λεπτομέρειες, τώρα θα τα μάθουμε; Η αλήθεια είναι ότι δεν εμπιστεύομαι κανέναν γιατρό παρά μόνο αν είναι συγγενής μου και ξέρω ότι θα μού πει την πλήρη αλήθεια. Ας οψεται που κάποιες φορές πέφτουμε στην ανάγκη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top