Πώς αντιμετωπίζετε την απιστία;

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,920 μηνύματα.
Σχέση σοβαρή δεν μπορείς να κάνεις αν δεν είσαι ισορροπημένος.

Και εννοώ ισορροπία παντου.

Στο σεξ... Στη συμπεριφορά... Στον εγωισμό και σε εξωτερικά θέματα πχ σχέσεις με πεθερικα και αλλά πολλα.

Πχ στο σεξ δεν μπορείς να το κάνεις μια φορά το μήνα κ μετα να λες ο άντρας η γυναίκα μ κοιτάζει άλλου. Ε πρπφανως αφου ειναι 20-40 ετών κ είναι πανω στις ορεξεις κ δεν τον ικανοποιεις. Ουσιαστικά εσυ τον κακοποιείς σε εισαγωγικά κ μετα το παιζεις θυμα.

Πχ στα οικονομικά... Ο άλλος δεν είναι χορηγός ουτε θα κάθεσαι να ανέχεσαι τον κάθε τσιγκουνη παρτακια.

Πχ στα πεθερικα.. Δεν θα τρώτε μόνο με τους δικους σου θα τρως κ εσυ με τους δικους της κτλ

Αυτά όμως επειδή κακοποιούνται καθημερινά με κάθε λογής θέματα κ συμπλέγματα που κουβαλάει ο καθένας στο τέλος οι σχέσεις διαλύονται και τελικά υπάρχει μοναξιά.

Και αλλά πολλα που βαριέμαι να γράφω τώρα κ τα χουν γράψει κ άλλοι στο νετ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,394 μηνύματα.
Αρνητικά υπάρχουν πάντα ... Εγώ διαφωνώ με την σημερινή λογική "πέτα αυτό που έχεις , υπάρχει κάτι καλύτερο"(στην οποία οφείλονται τα dating apps και γενικά οι πολλές επιλογές που έχουν κυρίως οι κοπέλες online ) . Οι σχέσεις απαιτούν συμβιβασμό και υπομονή αν θέλουμε να είμαστε με κάποιον τον δεχόμαστε όπως είναι , όλοι έχουμε αρνητικά .
Εφόσον δέχεσαι ότι θες να είσαι με ένα άτομο , τότε ναι , από κάποιο σημείο και μετά πρέπει να αρχίζει η υπομονή και ο συμβιβασμός. Και πάλι όμως αυτό δεν αναιρεί ότι η επιλογή σου δεν είναι μοναδική . Αν το δούμε εξελικτικά θα ήταν αδιανόητο να κουμπώνεις το ίδιο καλά μόνο με έναν άνθρωπο . Αρα εάν δεχτούμε ότι γνωρίζεις τον Σπύρο και τον Γιάννη και ταιριάζετε το ίδιο , το με ποιον θα είσαι εξαρτάται από το ποιόν γνώρισες πρώτο και σε τι συνθήκες ...τύχη δηλαδή.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα πάω λίγο πίσω στη συζήτηση, σχετικά με τις ηλικίες. Φυσικά η απιστία πονάει και στα 20, και όχι μόνο πονάει αλλά μπορεί να δημιουργήσει τραύμα για την υπόλοιπή σου ζωή. Μιλούσα με φίλη (και όχι κολλητή) και μου πέταξε την απιστία του φίλου της σε εκείνη περίπου την ηλικία, κατάλαβα την είχε πληγώσει πολύ, της καθόρισε τη ζωή και είχαν περάσει πια 20 χρόνια. Η επιλογή της από τότε; Το καλό παιδί, που φυσικά είναι βασικό να είναι κάποιος καλό παιδί, τι να το κάνεις όμως αν δε σου δίνει κάτι περισσότερο;
Πρέπει να έχεις το υπόβαθρο να μην το πάρεις προσωπικά, ναι εσένα απάτησε, αλλά είναι ο τύπος του και θα το έκανε σε όλες, δεν είσαι εσύ ανεπαρκής, χαζή ή μη ελκυστική, ο άλλος είναι λακαμάς.
Εννοείται ότι δε χαλά η ζωή όλων των 20χρονων από αυτό, λέω όμως ότι μπορεί να συμβεί και αυτό.
Μια άλλη περίπτωση εντελώς αντίθετη: είχα μία θεία που ήξερε από την αρχή ότι ο άνδρας της είναι γυναικάς, είχε ενδείξεις και πριν παντρευτεί. Την είχα ακούσει σε τραπέζι να μιλά για αυτά και νομίζω ή μιλούσε με κάποιο κρυφό καμάρι ή εγώ είμαι παρανοϊκή. Δεν την άφησε ποτέ μέχρι που η θεία πέθανε και αυτή έλεγε "αφού και να ξαναζούσα πάλι τον Ιπποκράτη (ας τον πούμε έτσι) θα διάλεγα, τι νόημα έχει να γκρινιάζω".
Προσωπικά δε θα άντεχα να είμαι ερωτευμένη με κάποιον και να μη με θέλει τόσο ώστε να είναι αποκλειστικά μαζί μου. Εννοώ ότι θα χώριζα όσο και αν πονούσα, όχι ότι θα έκανα κάτι πιο δραστικό.
Νομίζω οτι οι περισσότερες γυναίκες σε αυτή την ηλικία το βλέπουν πιο σοβαρά το ζήτημα . Ειδάλλως κανένα τραύμα δεν αποκτάς όταν κάνεις σχέσεις για να περνάς την ώρα σου , όπως κάνει δηλαδή η πλειοψηφία των αντρών στα 20 . Κάποιες αγαπούν πραγματικά και πληγώνονται όντως , αλλά για την πλειοψηφία , όπως και στην περίπτωση των αντρών , αυτό που πονάει είναι ο εγωισμός κυρίως .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,920 μηνύματα.
Εφόσον δέχεσαι ότι θες να είσαι με ένα άτομο , τότε ναι , από κάποιο σημείο και μετά πρέπει να αρχίζει η υπομονή και ο συμβιβασμός. Και πάλι όμως αυτό δεν αναιρεί ότι η επιλογή σου δεν είναι μοναδική . Αν το δούμε εξελικτικά θα ήταν αδιανόητο να κουμπώνεις το ίδιο καλά μόνο με έναν άνθρωπο . Αρα εάν δεχτούμε ότι γνωρίζεις τον Σπύρο και τον Γιάννη και ταιριάζετε το ίδιο , το με ποιον θα είσαι εξαρτάται από το ποιόν γνώρισες πρώτο και σε τι συνθήκες .

Υπάρχουν κ αστάθμητοι παραγοντες όμως οι οποίοι δεν είναι υπό τη δική σου επιρροή κ έλεγχο.

Δηλαδή τα χρόνια περνανε. Αν ο Γιάννης η ο Σπυρος θέλει να κανει οικογένεια κ παιδι πχ στα 30 του δεν θα περιμενει εσένα που ακόμη δε θες να φυγεις απο το σπίτι σου κ κάθε λίγο κτυπάει το κουδουνι η μαμά σου.

Λέμε τώρα....
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,394 μηνύματα.
Υπάρχουν κ αστάθμητοι παραγοντες όμως οι οποίοι δεν είναι υπό τη δική σου επιρροή κ έλεγχο.

Δηλαδή τα χρόνια περνανε. Αν ο Γιάννης η ο Σπυρος θέλει να κανει οικογένεια κ παιδι πχ στα 30 του δεν θα περιμενει εσένα που ακόμη δε θες να φυγεις απο το σπίτι σου κ κάθε λίγο κτυπάει το κουδουνι η μαμά σου.

Λέμε τώρα....
Εε ναι , κάπως πρέπει να γίνει σε πρακτικό επίπεδο το ξεσκαρταρισμα . Εξάλλου εάν βασιζομασταν μόνο στο με ποιους κάνουμε match , μόλις βρίσκαμε την πρώτη τέτοια περίπτωση , θα την παντρευόμασταν και θα καθόμασταν στα αβγά μας . Δεν θα μιλούσαμε για πρώην :hehe: .
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,920 μηνύματα.
Εε ναι , κάπως πρέπει να γίνει σε πρακτικό επίπεδο το ξεσκαρταρισμα . Εξάλλου εάν βασιζομασταν μόνο στο με ποιους κάνουμε match , μόλις βρίσκαμε την πρώτη τέτοια περίπτωση , θα την παντρευόμασταν και θα καθόμασταν στα αβγά μας . Δεν θα μιλούσαμε για πρώην :hehe: .

Για τα match δεν ξέρω ρωτα τη @Nelliel εκανε 10 είπε τις προαλλες σε λιγότερο από ένα λεπτό! Όποτε και ακολουθησε η γνωστή εβδομάδα casting... Παρακαλώ περαστε πεστε μας από που έρχεστε... Με τι ασχολείστε ; μήπως μένετε ακόμη με τη μαμά σας κ τα βράδια τρέχετε στα κωλόμπαρα ;;; έχετε 1 ώρα παρακαλω. Σας ακουμε 😜
 

camil

Πολύ δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Μου θύμισες τώρα την τελευταία γυναίκα του Βαμβακάρη, που τα συγχωρούσε όλα στον "Μάρκο" της.
Αλλά κοίτα ποια είναι η ουσιώδης διαφορά. Κι ο Βαμβακάρης στα νιάτα του συγχωρούσε ξανά και ξανά την Ζινγκουάλα που τον κεράτωνε. Ήταν ερωτευμένος, έλεγε "δεν μπορεί, θα γυρίσει σε μένα"... Δεν έβαλε ποτέ την συνθήκη της πίστης στο μυαλό του, άκουγε μόνο την καρδιά του.

Έτσι είναι οι σπάνιοι, ξεχωριστοί άνθρωποι.
Οι σχέσεις εμάς των κοινών ανθρώπων είναι μια μοιρασιά και μόνο με το κορμί δεν φτάνει.
Κάθε "άδειασμα" φέρνει κένωση, είναι κάτι σαν φυσικός νόμος.
Αν γεμίσεις το κενό με ψέμματα, το ψέμμα θα κυριαρχήσει το θέλημά σου.
Ως αποτέλεσμα, θα έχεις μόνο επιθυμίες και δεν θα ικανοποιήσε ποτέ.

Η απιστία είναι το "έγκλημα και τιμωρία", βλάπτει κυρίως εσένα, όχι τον άλλο.
Ο άλλος γλιτώνει μια και καλή απ' το ψέμμα. Αν του αρέσει τώρα συνειδητά το παραμύθι, ας κάτσει να το απολαύσει. :)

Και ο Χορν σε συνέντευξή του είχε πει ότι ήταν άπιστος στην πρώτη γυναίκα του, της το έλεγε και εκείνη του απαντούσε "αν είσαι εσύ ευχαριστημένος εσύ είμαι και εγώ"! Χώρισαν ωστόσο.
Δεν ξέρω αν είναι ξεχωριστοί αυτοί οι άνθρωποι (αυτούς τους θείους δεν τους είχα ζήσει) ή παίζει κάτι άλλο (π.χ. εξάρτηση). Αν νιώθουν καλά με αυτό, εμάς μας περισσεύει...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,183 μηνύματα.
Μπα όχι εγω κάτι τέτοια τα ακυρώνω άμεσα. Δεν τις θέλω με έντονα social, ούτε με άντρες φίλους, ούτε να βγαίνουν girls nights out. Και τα 3 είναι συνθήκες εξάσκησης υπεργαμίας, signs of promiscuity και σημάδι ότι she belongs to the streets. Hard limits. Προσωπική προτίμηση.
:hmm: :hmm: :hmm:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,424 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,183 μηνύματα.


Μερικά παραδείγματα ότι είναι του δρόμου:

Προσπάθησε απλά να το αντιστρέψεις αυτό. Να σε έλεγε μια αν βγαίνεις έξω βράδυ με αντροπαρέα να ξεσκάσεις ή είσαι ενεργός στα σοσιαλ ή έχεις γυναίκες φίλες είσαι red flag και κατά πάσα πιθανότητα θα κερατώσεις.

Εγώ προσωπικά σίγουρα δεν θα παρατούσα τους φίλους μου και τις φίλες μου επειδή κάποια θα πίστευε πως θα ρίξω κέρατο έτσι. Η φιλία είναι ιερό πράγμα. Εσύ δεν ξέρω αν συμφωνείς μαζί μου σε αυτό. Αν διαφωνείς δικαίωμα σου, αλλά αν συμφωνείς τότε γιατί να το θες αυτό σε άλλη; Αφού καταλαβαίνεις πως είναι.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,394 μηνύματα.
Για τα match δεν ξέρω ρωτα τη @Nelliel εκανε 10 είπε τις προαλλες σε λιγότερο από ένα λεπτό! Όποτε και ακολουθησε η γνωστή εβδομάδα casting... Παρακαλώ περαστε πεστε μας από που έρχεστε... Με τι ασχολείστε ; μήπως μένετε ακόμη με τη μαμά σας κ τα βράδια τρέχετε στα κωλόμπαρα ;;; έχετε 1 ώρα παρακαλω. Σας ακουμε 😜
Casting σε 10 άτομα ; Χαράς στο κουράγιο της !
Το internet-ικο matching προσφέρει μια σημαντική ευκολία , αλλά πιστεύω οτι μπορεί να είναι kind of a trap , γιατί υπάρχει περίπτωση να ταιριάζεις με άνθρωπο που στα χαρτιά φαίνεται οτι δεν ταιριάζετε . Να έχετε αυτό που λέμε καλή χημεία μεταξύ σας .
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Προσπάθησε απλά να το αντιστρέψεις αυτό. Να σε έλεγε μια αν βγαίνεις έξω βράδυ με αντροπαρέα να ξεσκάσεις ή είσαι ενεργός στα σοσιαλ ή έχεις γυναίκες φίλες είσαι red flag και κατά πάσα πιθανότητα θα κερατώσεις.

Εγώ προσωπικά σίγουρα δεν θα παρατούσα τους φίλους μου και τις φίλες μου επειδή κάποια θα πίστευε πως θα ρίξω κέρατο έτσι. Η φιλία είναι ιερό πράγμα. Εσύ δεν ξέρω αν συμφωνείς μαζί μου σε αυτό. Αν διαφωνείς δικαίωμα σου, αλλά αν συμφωνείς τότε γιατί να το θες αυτό σε άλλη; Αφού καταλαβαίνεις πως είναι.
Δεν κατάλαβες ,για τους άνδρες υπάρχουν δίπλα standards 🤡🤡🤡
Τι άλλο θα δούμε :wheel:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,424 μηνύματα.
Προσπάθησε απλά να το αντιστρέψεις αυτό. Να σε έλεγε μια αν βγαίνεις έξω βράδυ με αντροπαρέα να ξεσκάσεις ή είσαι ενεργός στα σοσιαλ ή έχεις γυναίκες φίλες είσαι red flag και κατά πάσα πιθανότητα θα κερατώσεις.

Εξηγείς δυο διαφορετικά mentalities, το αρσενικό και το θηλυκό, με τα ίδια κριτήρια, πιστεύοντας ότι είμαστε όμοιοι. Δεν είμαστε όμοιοι. Αλλιώς ενεργεί ο άντρας, αλλιώς η γυναίκα.

Πρώτ' απ' όλα όταν έρθεις στην ηλικία μου, θα καταλάβεις ότι όσο μεγαλώνει ο άντρας τόσο λιγοστεύει η ανάγκη να βγεί έξω με αντροπαρέα να ξεσκάσει. Δεν είμαστε πιτσιρίκια 20 να τρέχουμε στα κλαμπάκια ή στα μπουζούκια. Στην τελική είμαστε τόσο self-sufficient που μπορούμε να κάτσουμε ένα μήνα μόνοι μας σ ενα δωμάτιο να βλέπουμε το φρεσκοβαμμένο τοίχο να στεγνώνει και να είμαστε καλά.

Η τύπισσα δεν μπορεί να το κάνει αυτό. Στις 3 μέρες μέσα μόνη θα σαλτάρει. Έχει external locus of control σε αντίθεση με τον άντρα που έχει internal locus of control. Εξ' ου και η γνωστή θηλυκή παπαριά "για μένα βγαίνω, για μένα ντύνομαι έτσι". Προφανώς και ντύνεται για την επιβεβαίωση. Οχι οτι θα γαμηθεί, αλλά σιγουρα ενα βλέμμα θα το κερδίσει και είναι αρκετό για να την επιβεβαιώσει.

H άλλη και "στο σπίτι" να σου πει ότι θέλει να είναι, ενδόμυχα εύχεται να την βγάλεις για ένα ποτό ή σε ένα εστιατόριο μια στο τόσο.

Δεύτερον, δεν έχεις ακούσει τη λαική έκφραση "και στο μπουκάλι να τη βάλεις, θα γαμηθεί με το φελλό";

Τα σόσιαλ για ποιον φτιάχτηκαν έτσι καταναλωτικά και ματαιόδοξα που είναι για να επιβεβαιώνεσαι από λαικς και dms; (external locus).

Για τον άντρα; Οχι. Για τη γυναίκα. Αρα και στο σπίτι να κάτσει 3 μέρες, αμα βάλει ένα Τίντερ, ακόμα και η πιο παχουλή θα βρεί άντρα το ίδιο βράδυ. Ο άντρας αμα δεν έχει sixpack και μια Pagani BC, δε θα γαμήσει ούτε με κανονιοβολισμούς.

Έχεις δει παχουλή χωρίς γκόμενο ή άντρα; Όλα τα "καλά παιδιά" πέφτουν στην παγίδα και μαζεύουν μια παχουλή με αντρουά συμπεριφορά, να τους παριστάνει τη μαμά και να τους ξεσκατίζει.



Τρίτο πράγμα που έχω παρατηρήσει ξανά και ξανά:

Αμα της πεις κάνω παρέα με τη Μαίρη που την έχω βάλει κάτω 152 φορές πριν απο 2 χρόνια, αμα είναι καυλωμένη σα γάτα εκείνη την ώρα όχι μόνο δε θα σου πει "κόβουμε", αλλά θα την πιάσει ο ανταγωνισμός της "να βγεί καλύτερη από την άλλη, να σε εχει μονο αυτη για να νιώσει καλύτερη" (external locus of control ξανά).

Σκηνή θα σου κάνει όταν η ίδια είναι πεταχτούλα και λαδιάρα, έχει γίνει turned off από μια παιδική συμπεριφορά σου, και θέλει να κάνει projection για να είσαι εσυ ο μαλάκας που φταις και ετσι να δικαιολογήσει τη δική της απιστία.

Και αυτό δε μου έχει συμβεί μόνο μια φορά αλλά πολλές.

Ο ανταγωνισμός του αρσενικού είναι να επιβληθεί στα άλλα αρσενικά εξοντώνοντάς τα, με το να μην υπάρχουν. Η γυναίκα ανταγωνίζεται με το να υπάρχουν άλλες στη ζωή σου αλλά να είναι αυτή η καλύτερη.

Γι αυτό και όταν έχεις μια, σου έρχονται πολλές, αλλά όταν είσαι μπακούρι δε σου κάθεται ούτε μύγα.


Εγώ προσωπικά σίγουρα δεν θα παρατούσα τους φίλους μου και τις φίλες μου επειδή κάποια θα πίστευε πως θα ρίξω κέρατο έτσι. Η φιλία είναι ιερό πράγμα. Εσύ δεν ξέρω αν συμφωνείς μαζί μου σε αυτό. Αν διαφωνείς δικαίωμα σου, αλλά αν συμφωνείς τότε γιατί να το θες αυτό σε άλλη; Αφού καταλαβαίνεις πως είναι.

Δε σου είπε κανείς να παρατήσεις τους φίλους σου, ούτε σ εκείνη είπε κανείς να παρατήσει τις φίλες της και να μην πίνουν καφέ ή να μην κάνουν ψώνια. Το να είσαι αχαλίνωτη με το "μίνι ίσα οτι έχει απομείνει" στα κλαμπ είναι κακό. Ο γκόμενος στο σπίτι να simpάρει και την άλλη να την έχουν περιμαζέψει οι single φίλες της στα κλαμπ γιατί η μιζέρια ψάχνει παρέα, και τα τηλέφωνα να παίρνουν φωτιά απο dms και να έχει ντυθεί σαν καρνάβαλος για να εξασκήσει την υπεργαμία των επιλογών της.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,183 μηνύματα.
Εξηγείς δυο διαφορετικά mentalities, το αρσενικό και το θηλυκό, με τα ίδια κριτήρια, πιστεύοντας ότι είμαστε όμοιοι. Δεν είμαστε όμοιοι. Αλλιώς ενεργεί ο άντρας, αλλιώς η γυναίκα.

Πρώτ' απ' όλα όταν έρθεις στην ηλικία μου, θα καταλάβεις ότι όσο μεγαλώνει ο άντρας τόσο λιγοστεύει η ανάγκη να βγεί έξω με αντροπαρέα να ξεσκάσει. Δεν είμαστε πιτσιρίκια 20 να τρέχουμε στα κλαμπάκια ή στα μπουζούκια. Στην τελική είμαστε τόσο self-sufficient που μπορούμε να κάτσουμε ένα μήνα μόνοι μας σ ενα δωμάτιο να βλέπουμε το φρεσκοβαμμένο τοίχο να στεγνώνει και να είμαστε καλά.

Η τύπισσα δεν μπορεί να το κάνει αυτό. Στις 3 μέρες μέσα μόνη θα σαλτάρει. Έχει external locus of control σε αντίθεση με τον άντρα που έχει internal locus of control. Εξ' ου και η γνωστή θηλυκή παπαριά "για μένα βγαίνω, για μένα ντύνομαι έτσι". Προφανώς και ντύνεται για την επιβεβαίωση. Οχι οτι θα γαμηθεί, αλλά σιγουρα ενα βλέμμα θα το κερδίσει και είναι αρκετό για να την επιβεβαιώσει.

H άλλη και "στο σπίτι" να σου πει ότι θέλει να είναι, ενδόμυχα εύχεται να την βγάλεις για ένα ποτό ή σε ένα εστιατόριο μια στο τόσο.

Δεύτερον, δεν έχεις ακούσει τη λαική έκφραση "και στο μπουκάλι να τη βάλεις, θα γαμηθεί με το φελλό";

Τα σόσιαλ για ποιον φτιάχτηκαν έτσι καταναλωτικά και ματαιόδοξα που είναι για να επιβεβαιώνεσαι από λαικς και dms; (external locus).

Για τον άντρα; Οχι. Για τη γυναίκα. Αρα και στο σπίτι να κάτσει 3 μέρες, αμα βάλει ένα Τίντερ, ακόμα και η πιο παχουλή θα βρεί άντρα το ίδιο βράδυ. Ο άντρας αμα δεν έχει sixpack και μια Pagani BC, δε θα γαμήσει ούτε με κανονιοβολισμούς.

Έχεις δει παχουλή χωρίς γκόμενο ή άντρα; Όλα τα "καλά παιδιά" πέφτουν στην παγίδα και μαζεύουν μια παχουλή με αντρουά συμπεριφορά, να τους παριστάνει τη μαμά και να τους ξεσκατίζει.



Τρίτο πράγμα που έχω παρατηρήσει ξανά και ξανά:

Αμα της πεις κάνω παρέα με τη Μαίρη που την έχω βάλει κάτω 152 φορές πριν απο 2 χρόνια, αμα είναι καυλωμένη σα γάτα εκείνη την ώρα όχι μόνο δε θα σου πει "κόβουμε", αλλά θα την πιάσει ο ανταγωνισμός της "να βγεί καλύτερη από την άλλη, να σε εχει μονο αυτη για να νιώσει καλύτερη" (external locus of control ξανά).

Σκηνή θα σου κάνει όταν η ίδια είναι πεταχτούλα και λαδιάρα, έχει γίνει turned off από μια παιδική συμπεριφορά σου, και θέλει να κάνει projection για να είσαι εσυ ο μαλάκας που φταις και ετσι να δικαιολογήσει τη δική της απιστία.

Και αυτό δε μου έχει συμβεί μόνο μια φορά αλλά πολλές.

Ο ανταγωνισμός του αρσενικού είναι να επιβληθεί στα άλλα αρσενικά εξοντώνοντάς τα, με το να μην υπάρχουν. Η γυναίκα ανταγωνίζεται με το να υπάρχουν άλλες στη ζωή σου αλλά να είναι αυτή η καλύτερη.

Γι αυτό και όταν έχεις μια, σου έρχονται πολλές, αλλά όταν είσαι μπακούρι δε σου κάθεται ούτε μύγα.




Δε σου είπε κανείς να παρατήσεις τους φίλους σου, ούτε σ εκείνη είπε κανείς να παρατήσει τις φίλες της και να μην πίνουν καφέ ή να μην κάνουν ψώνια. Το να είσαι αχαλίνωτη με το "μίνι ίσα οτι έχει απομείνει" στα κλαμπ είναι κακό. Ο γκόμενος στο σπίτι να simpάρει και την άλλη να την έχουν περιμαζέψει οι single φίλες της στα κλαμπ γιατί η μιζέρια ψάχνει παρέα, και τα τηλέφωνα να παίρνουν φωτιά απο dms και να έχει ντυθεί σαν καρνάβαλος για να εξασκήσει την υπεργαμία των επιλογών της.
Bruuuh...

Η δικιά μου αντίληψη είναι πιο απλουστευμένη. Αν είναι να ρίξει κάποιος/α το κέρατο θα το πράξει ακόμα και αν τις 23ωρες του 24ωρου είναι κλειδωμένος μέσα στο σπίτι σε κατάσταση Κωσταλέξι ξέρω γω. Και ίσα ίσα όσο περισσότερο εισέρχεται η καχυποψία και η αντίληψη ότι από παντού κινδυνεύεις τόσο περισσότερο αυξάνεις τις πιθανότητες να συμβεί καθώς δημιουργείς αρνητικό κλίμα.

Σίγουρα συμφωνώ πως έχεις μακράν περισσότερη πείρα στη ζωή από εμένα και η άποψη μου δεν μπορεί να σταθεί εύκολα απέναντι στη δική σου γιατί δεν έζησα ακόμα και πάρα πολλά πράγματα αλλά από ο,τι έχω αποκομίσει ως τώρα αυτό που πιστεύω είναι πως όσο εύκολο είναι να φας κέρατο από μια που φοράει το μίνι ίσα ο,τι έχει απομείνει που λες άλλο τόσο εύκολο είναι να το φας και από μια με μακριά φούστα ξέρω γω. Όσο εύκολο είναι να το φας από μια που θα ξημεροβραδιαστεί στα κλαμπ άλλο τόσο είναι και από μια που θα καθίσει 24/7 στο σπίτι. Είναι περισσότερο στον άνθρωπο παρά σε κάποιες συμπεριφορές θεωρώ. Για το σιμπινγκ στο σπίτι που λες τι να σε πω ρε συ, με φαίνεται περίεργο στο μέλλον να μη θέλω να βγω με τα αλάνια :laugh:

Σε αυτό που σίγουρα συμφωνώ είναι σε αυτό που λες πως για τις γυναίκες είναι πιο εύκολο να βρουν. Στη κοινωνία την ελληνική κυρίως ακόμα οι άντρες κάνουν το first move οπότε λογικό. Οι γυναίκες κυρίως επιλέγουν, δεν επιλέγονται. Μια παλαιά ψυχή του φόρουμ, που το όνομα του σχετίζεται με αυτούς που κλέβουν διαδικτυακά πληροφορίες, θα έλεγε τώρα πως έτσι πρέπει να γίνεται και παντού και αν οι γυναίκες πάψουν να είναι αυτές που θα διαλέγουν τότε θα πέσει στα τάρταρα η ποιότητα των ανθρώπων :laugh:

Παλαιές ιστορίες και διηγώντας τες να κλαις.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,424 μηνύματα.
Bruuuh...

Η δικιά μου αντίληψη είναι πιο απλουστευμένη. Αν είναι να ρίξει κάποιος/α το κέρατο θα το πράξει ακόμα και αν τις 23ωρες του 24ωρου είναι κλειδωμένος μέσα στο σπίτι σε κατάσταση Κωσταλέξι ξέρω γω. Και ίσα ίσα όσο περισσότερο εισέρχεται η καχυποψία και η αντίληψη ότι από παντού κινδυνεύεις τόσο περισσότερο αυξάνεις τις πιθανότητες να συμβεί καθώς δημιουργείς αρνητικό κλίμα.

Αυτό για το φελλό που είπα πιο πάνω το πρόσεξες; Δεν διαφωνούμε κάπου, πολύ καλά τα λες. Μπορεί να σου τύχει και στο σπίτι αν είναι 24/7. Λίγες είναι οι παντρεμένες που λιώνουν τα σόσιαλ όσο ο άντρας τους βαράει 15ωρα στη δουλειά, ή όσες εργάζονται που τα φτιάχνουν με ανώτερα αρσενικά από κείνες στη δουλειά; (μέχρι και ελληνικά σαιτ από οιστριωμένες δημοσιογράφες φτιάχνουν άρθρα για το πως να κάνετε χάμπα χάμπα με τον συνάδελφο. Κάνει μπαμ ότι το γραψε γυναίκα στη 14η μέρα της, φαίνονται ποια άρθρα ειναι ποιά.)

Εντούτοις, πέρα από αυτή την αντίληψη ότι μπορεί να σου τύχει ανα πάσα στιγμή και συνθήκη, γιατί να πας γυρεύοντας με μια πεταχτούλα; Γιατί να μειώσεις ακόμα χειρότερα τις πιθανότητές σου για μια ηρεμη σχέση;

Σίγουρα συμφωνώ πως έχεις μακράν περισσότερη πείρα στη ζωή από εμένα και η άποψη μου δεν μπορεί να σταθεί εύκολα απέναντι στη δική σου γιατί δεν έζησα ακόμα και πάρα πολλά πράγματα αλλά από ο,τι έχω αποκομίσει ως τώρα αυτό που πιστεύω είναι πως όσο εύκολο είναι να φας κέρατο από μια που φοράει το μίνι ίσα ο,τι έχει απομείνει που λες άλλο τόσο εύκολο είναι να το φας και από μια με μακριά φούστα ξέρω γω. Όσο εύκολο είναι να το φας από μια που θα ξημεροβραδιαστεί στα κλαμπ άλλο τόσο είναι και από μια που θα καθίσει 24/7 στο σπίτι. Είναι περισσότερο στον άνθρωπο παρά σε κάποιες συμπεριφορές θεωρώ.
Δεν έχει να κάνει ότι επειδή είσαι μικρότερός μου δεν τα λες σωστά, σου είπα μια χαρά λες κάποια πράγματα, απλά εμένα έχουν δει τα μάτια μου πολύ περισσότερα να τραβάς τ' αρχίδια σου φάση. Εσυ θα πεις ενα πράγμα, εγω θα πω 9 πράγματα, ο Ντέβιλ θα πει 15 πράγματα, κάτι θα μείνει γραπτό και χρήσιμο, ο καθένας μας την εμπειρία του.

Για το σιμπινγκ στο σπίτι που λες τι να σε πω ρε συ, με φαίνεται περίεργο στο μέλλον να μη θέλω να βγω με τα αλάνια :laugh:
Εντάξει έτσι το βλέπεις τώρα. Ίσως όταν θα σαι χωμένος στην εργασία σου ή με το καλό θα έχεις κάνει οικογένεια να μην έχεις κέφι γι αυτά.

Και κάτι που πιθανόν θα δεις στους φίλους σου: Όταν ο άντρας βρίσκει γκόμενα, αν είναι disney conditioned, γίνεται συνήθως πολύ simp απέναντι στα παλιά κολλητάρια του, κάνει assume το identity του νοικοκυραίου (μη χέσω), ο μικροαστός κατινίτσος που βρήκε μια να του διαιωνίσει το DNA, ουσιαστικά να τον ξεσκατίζει και να τον πλένει γιατί ο ίδιος είναι ανίκανος να αυτοεξυπηρετηθεί για λόγους τεμπελιάς και θέλει μια σαν την μαμά του για να τον νταντεύει, εξ ου κι ολες οι παχουλές που έλεγα που βρίσκουν άντρα. Σου λεει δε θα έχω το υπέρτατο γκομενάκι, αλλά συμβιβάζομαι ότι θα μου πλένει, θα μου ξεσκατίζει, θα μου κάνει και κανα παιδί, ε και μήνα με το μήνα περνάει η ζωή.

Ξέρεις τι είναι να σου λέει ο άλλος "έχω γινει 30, αν δεν παντρευτώ τώρα, τι θα απογίνω" Τι είσαι μωρέ μαλάκα, γυναίκα και σου τελειώνει το απόθεμα από τα ωάρια και βιάζεσαι στα 30; Η ο άλλος έρχεται με το υφάκι, το παππουδοπουλόβερ με την burger belly "Μεγαλώσαμε φίλε, μεγαλώσαμε" και του ρίχνω 5 χρόνια ασούμε. Δε μεγαλώσαμε, μεγαλίζεις και μικροαστίζεις, έχει διαφορά.

"Θα βρεθούμε για έναν καφέ; -Να δω πότε θα δουλεύει η Μαίρη να χω χρόνο". Και παρέα με τους φίλους και τους συγγενείς μόνο της Μαίρης και δώστου η Μαίρη passive aggressive σε όλα τα φιλαράκια του να μας έχει στο χέσιμο μην της τον απελευθερώσουμε από τα δεσμά της Χάρρυβδης.

Και μπαίνεις αντίθετα και βλέπεις τον Τζεφ Καβαλιερ στα 40 του, 7% λίπος και κάνει πάγκο 200 κιλά ασούμε ή άρσεις ενω έχει 2 κήλες, λες και σηκώνει γατάκι.

Γι αυτό σου λέω, άμα σου μείνει έστω κι ένα αλάνι να κάνεις παρέα στα 40 σου, τυχερός θα είσαι.

Δεν έχουν όλοι την ίδια πνευματική δύναμη καθαρότητα και πειθαρχία απαξ και ζευγαρώσουν.


Σε αυτό που σίγουρα συμφωνώ είναι σε αυτό που λες πως για τις γυναίκες είναι πιο εύκολο να βρουν. Στη κοινωνία την ελληνική κυρίως ακόμα οι άντρες κάνουν το first move οπότε λογικό. Οι γυναίκες κυρίως επιλέγουν, δεν επιλέγονται. Μια παλαιά ψυχή του φόρουμ, που το όνομα του σχετίζεται με αυτούς που κλέβουν διαδικτυακά πληροφορίες, θα έλεγε τώρα πως έτσι πρέπει να γίνεται και παντού και αν οι γυναίκες πάψουν να είναι αυτές που θα διαλέγουν τότε θα πέσει στα τάρταρα η ποιότητα των ανθρώπων :laugh:

Παλαιές ιστορίες και διηγώντας τες να κλαις.
Εντάξει ο συγκεκριμένος ήταν πολύ εντάξει παλικάρι, ίσος άντρας με σπονδυλική στήλη και καλός άνθρωπος. Δεν συμφωνούσαμε σε όλα, είχαμε παίξει και λεκτικές ψιλές στα ποστ, αλλά έλεγε πολλά σωστά. Λείπει.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Γι αυτό σου λέω, άμα σου μείνει έστω κι ένα αλάνι να κάνεις παρέα στα 40 σου, τυχερός θα είσαι.

Δεν έχουν όλοι την ίδια πνευματική δύναμη καθαρότητα και πειθαρχία απαξ και ζευγαρώσουν.
Αυτό είναι το πρόβλημα ρε Valder ή ότι απλά όσο περνάνε τα χρόνια ο καθένας εξελίσσεται διαφορετικά (το «ζευγάρωμα» είναι απλά μια παράμετρος ανάμεσα στις πολλές), ακολουθεί διαφορετικούς δρόμους, θέλει διαφορετικά πράγματα κ.ο.κ.;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,424 μηνύματα.
Αυτό είναι το πρόβλημα ρε Valder ή ότι απλά όσο περνάνε τα χρόνια ο καθένας εξελίσσεται διαφορετικά (το «ζευγάρωμα» είναι απλά μια παράμετρος ανάμεσα στις πολλές), ακολουθεί διαφορετικούς δρόμους, θέλει διαφορετικά πράγματα κ.ο.κ.;
Δεν διαφωνώ με αυτό που λες, είναι κι αυτό μια σωστή παράμετρος που δεν συνυπολόγισα στο πρότερο σκεπτικό μου, μπορείς να ακολουθήσεις όποιο δρόμο τραβάει η ψυχή σου και θα χάσεις ίσως αρκετούς από τους παλιούς σου φίλους.

Μίλησα κρίνοντας εξ ιδίων εμπειριών, για όσους διατήρησα προσωπικά επαφή, όχι για όσους πχ έφυγαν εξωτερικό κι έκαναν καριέρα και χαθήκαμε λόγω εξέλιξης.

Και καθότι μιλάμε για απιστία, εστίασα στο ζευγάρωμα και στην περίεργη ανάγκη των πιο αδύναμων από τα αρσενικά να μπαίνουν στον εξής νοσηρό κύκλο:

Καλή εμφάνιση και χρήματα αλλά σαθρό μέσα ---> Γνωριμία με μια τζεζεμπέλ ---> Βιαστικός γάμος ---> Αποδυνάμωση του ήδη σαθρού αρσενικού ---> ξενέρωμα της τζεζεμπέλ γιατί δεν της βγήκε (η γυναίκα ποντάρει σ αυτό που θα γίνεις και θα λάβει, όχι μόνο σ αυτό που είσαι) ---> απιστία εκ μέρους της ----> ο άντρας γίνεται άλλο ένα ψηφίο στη στατιστική των διαζευγμένων.


Η αποκοπή των φίλων εξαιτίας του πουσίου, είναι μια ένδειξη αδύναμου χαρακτήρα. Στο τέλος θα κόψουν και τ αρχίδια τους.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)Και καθότι μιλάμε για απιστία, εστίασα στο ζευγάρωμα και στην περίεργη ανάγκη των πιο αδύναμων από τα αρσενικά να μπαίνουν στον εξής νοσηρό κύκλο:

Καλή εμφάνιση και χρήματα αλλά σαθρό μέσα ---> Γνωριμία με μια τζεζεμπέλ ---> Βιαστικός γάμος ---> Αποδυνάμωση του ήδη σαθρού αρσενικού ---> ξενέρωμα της τζεζεμπέλ γιατί δεν της βγήκε (η γυναίκα ποντάρει σ αυτό που θα γίνεις και θα λάβει, όχι μόνο σ αυτό που είσαι) ---> απιστία εκ μέρους της ----> ο άντρας γίνεται άλλο ένα ψηφίο στη στατιστική των διαζευγμένων.

β)Η αποκοπή των φίλων εξαιτίας του πουσίου, είναι μια ένδειξη αδύναμου χαρακτήρα. Στο τέλος θα κόψουν και τ αρχίδια τους.
α)Στον ίδιο κύκλο πάνω κάτω πέφτουν και οι αντίστοιχες αδύναμες γυναικούλες, τι να κάνουμε;
Ας πάνε σε κάνα ψυχολόγο, κάνα σύμβουλο σχέσεων κ.λπ. αυτοί στο κάτω κάτω τι θα κάνουν, κλέφτες θα γίνουν;:rolleyes:

β)Αυτή είναι η μια εκδοχή...να σου πω και την άλλη (στην οποία ανήκω κι εγώ, μια που πιάνουμε και τα του καθενός);

Να έχεις βρει μια πραγματικά ποιοτική, συμβατή μ' εσένα κ.λπ. γυναίκα, αλλά οι φίλοι σου (αυτοί που είχες μέχρι εκείνο το σημείο τουλάχιστον) να είναι τόσο χρέπια που να ντρέπεσαι και να τους παρουσιάσεις στη γυναίκα σου (πόσο δε μάλλον να τους γνωρίσει καλύτερα, ν' αρχίσουν τα πάρε δώσε κ.λπ.)...

Εγώ π.χ. από τα 25-26 μου και μετά (λίγο μετά το ξεμπέρδεμα από σπουδές και θητεία) είχα κρατήσει μια παρέα 3 ατόμων...ε, από τότε μέχρι σήμερα ο ένας εξακολουθεί να δουλεύει σ' ένα κωλογραφείο για 900€, ο άλλος μπαινοβγαίνει στο ψυχιατρείο κι ο τρίτος ακόμη ζει χαρτζιλικωμένος με τους γονείς του!
Can you blame me που ξέκοψα;Ή μήπως θεωρείς ότι αν δεν ήταν η γυναίκα στη μέση (ή αν ήταν κι αυτοί σε σοβαρή σχέση κι όχι γρονθοκοπάνες) θα είχαμε άλλη κατάληξη;
Και κάτι αντίστοιχο πάνω κάτω συνέβη και στη γυναίκα μου, η οποία γύρισε μετά από χρόνια στο εξωτερικό τον πρώτο καιρό του κορονοϊού κι όσες απ' τις φίλες της απέμειναν ήταν πάρε τη μια χτύπα την άλλη!:lol:

Και κάπως έτσι (ξε)μείναμε οι δυο μας να ψάχνουμε ένα ζευγάρι σαν εμάς έστω να κάνουμε κάποιες κοινές εξόδους (ούτε καν για στενή φιλική σχέση δηλαδή) και να μη βρίσκουμε ούτε με σφαίρες!:rolleyes:
Είτε θα έχει ο ένας τον άλλον μόνο για το πήδημα, είτε θα του/της μιλάει σα σκουπίδι κ.λπ. ή τελοσπάντων θα κουβαλάνε κάποιο άλλο χοντρό κουσούρι που θα μας κάνει να ξενερώσουμε τη ζωή μας τόσο ώστε να πούμε τελικά «καλύτερα οι δυο μας ΚΑΙ στις εξόδους παρά αυτή η αηδία»!;)

Το 'χεις;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,424 μηνύματα.
Εγώ π.χ. από τα 25-26 μου και μετά (λίγο μετά το ξεμπέρδεμα από σπουδές και θητεία) είχα κρατήσει μια παρέα 3 ατόμων...ε, από τότε μέχρι σήμερα ο ένας εξακολουθεί να δουλεύει σ' ένα κωλογραφείο για 900€, ο άλλος μπαινοβγαίνει στο ψυχιατρείο κι ο τρίτος ακόμη ζει χαρτζιλικωμένος με τους γονείς του!
Θα κάνω λίγο τον ηλίθιο, βέβαια δεν ξέρω και την ιστορία σας, αλλά τα υπογραμμισμένα είναι προβλήματα που συντελούν στη διατήρηση φιλίας;

Είτε θα έχει ο ένας τον άλλον μόνο για το πήδημα, είτε θα του/της μιλάει σα σκουπίδι κ.λπ. ή τελοσπάντων θα κουβαλάνε κάποιο άλλο χοντρό κουσούρι που θα μας κάνει να ξενερώσουμε τη ζωή μας τόσο ώστε να πούμε τελικά «καλύτερα οι δυο μας ΚΑΙ στις εξόδους παρά αυτή η αηδία»!;)

Το 'χεις;
Αυτα εδω τα τελευταία ναι ειναι πιο ικανή συνθήκη, ανήκουν στο χαρακτήρα τους και μπορώ να τα καταλάβω.

ΥΓ: Το βλέπω να πηγαινει για σπλιτ.:P
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Θα κάνω λίγο τον ηλίθιο, βέβαια δεν ξέρω και την ιστορία σας, αλλά τα υπογραμμισμένα είναι προβλήματα που συντελούν στη διατήρηση φιλίας;
Πέρα από το στοιχείο της «στασιμότητας» (το οποίο απεχθάνομαι γενικότερα, όχι μόνο στα επαγγελματικά) όταν εσύ κόβεις χιλιάρικα κάθε μήνα κι ο άλλος παίζει σ' αυτό το range ε, δεν είναι πρόβλημα;
Θες να βγεις ν' ανοίξεις ένα μπουκάλι και ή θα πρέπει να κερνάς κάθε φορά ή να υποκύπτεις μονίμως στο «πάμε στην καφετέρια της γειτονιάς να πιούμε έναν Ελληνικό με φουσκαλίτσες» (:lol:), θες να πας ένα ταξίδι κι ο άλλος δεν ακολουθεί ούτε για εκδρομή αυθημερόν στη διπλανή πόλη, θες να μαζέψεις κόσμο στο σπίτι να παίξετε κάνα χαρτί κι ο άλλος τσιγκουνεύεται το εισοκάρικο, θες γενικότερα να κάνεις κάτι που κοστίζει (τι δεν κοστίζει τη σήμερον ημέρα άραγε) κι ο άλλος μονίμως τροχοπέδη κ.λπ.

Αντίστοιχα, θες π.χ. brainstorming για πράγματα που σε απασχολούν κάθε μέρα (δουλειές του σπιτιού, μαγειρική, ανατροφή παιδιού κ.λπ.) κι έχεις τον άλλο απέναντι να σε κοιτάει λες και του μιλάς σ' άλλη γλώσσα, γιατί ακούει για πράγματα με τα οποία δεν έχει την παραμικρή επαφή!

Ε συμπάθα με ρε Valder αλλά στα 33+ μου ούτε με (ανθρώπους που ζουν σαν) φοιτητές θέλω πάρε δώσε, ούτε με μαμάκηδες!
Και το ίδιο ακριβώς (μεταξύ άλλων) ΔΕΝ θέλουν κι οι σοβαρές γυναίκες απ' τους υποψήφιους άντρες τους...μήπως είναι «τζεζεμπέλ» γι' αυτό το λόγο;:rolleyes:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,424 μηνύματα.
Πέρα από το στοιχείο της «στασιμότητας» (το οποίο απεχθάνομαι γενικότερα, όχι μόνο στα επαγγελματικά) όταν εσύ κόβεις χιλιάρικα κάθε μήνα κι ο άλλος παίζει σ' αυτό το range ε, δεν είναι πρόβλημα;
Θες να βγεις ν' ανοίξεις ένα μπουκάλι και ή θα πρέπει να κερνάς κάθε φορά ή να υποκύπτεις μονίμως στο «πάμε στην καφετέρια της γειτονιάς να πιούμε έναν Ελληνικό με φουσκαλίτσες (:lol:), θες να πας ένα ταξίδι κι ο άλλος δεν ακολουθεί ούτε για εκδρομή το ΣΚ στη διπλανή πόλη, θες να μαζέψεις κόσμο στο σπίτι να παίξετε κάνα χαρτί κι ο άλλος τσιγκουνεύεται το εισοκάρικο, θες γενικότερα να κάνεις κάτι που κοστίζει (τι δεν κοστίζει τη σήμερον ημέρα άραγε) κι ο άλλος μονίμως τροχοπέδη κ.λπ.

Αντίστοιχα, θες π.χ. brainstorming για πράγματα που σε απασχολούν κάθε μέρα (δουλειές του σπιτιού, μαγειρική κ.λπ.) κι έχεις τον άλλο απέναντι να σε κοιτάει λες και του μιλάς σ' άλλη γλώσσα, γιατί ακούει για πράγματα με τα οποία δεν έχει την παραμικρή επαφή!

Ε συμπάθα με ρε Valder αλλά στα 33+ μου ούτε με (ανθρώπους που ζουν σαν) φοιτητές θέλω πάρε δώσε, ούτε με μαμάκηδες!
Και το ίδιο ακριβώς ΔΕΝ θέλουν κι οι σοβαρές γυναίκες απ' τους υποψήφιους άντρες τους...μήπως είναι «τζεζεμπέλ» γι' αυτό το λόγο;:rolleyes:
Οκ κατάλαβα πως σκέφτεσαι. Δε θα κρίνω, αφού βρήκες το δρόμο σου good for you man.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top