Πώς αντιμετωπίζετε την απιστία;

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
δηλαδή από εμφάνιση δεν θες τίποτα; :eek:
Είπα εγώ πως δε θέλω;εξάλλου η αρχική έλξη είναι υποκειμενικό θέμα.. Και καλλιεργείται στην πορεία.. Μου έχουν προσελκύσει το ενδιαφέρον εντελώς διαφορετικοί άνθρωποι και για διαφορετικούς λόγους από αυτούς που θα πρόσεχα στην δεκαετία των 20
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ο εθισμένος θα το ξανακάνει νομοτελειακά.. Όσες ευκαιρίες και αν του δώσεις. Σίγουρα πάντως μεγαλυτερο πρόβλημα αποτελεί η συναισθηματική απιστία.. Για μένα πολυ σοβαρότερο από τη σαρκική. Πάντως μερίδιο ευθύνης για να συμβεί έχουν αναμφίβολα και τα δυο μέρη του ζευγαριού.. Καλώς ή κακώς κανείς δεν πρέπει να θεωρείται δεδομένος . Οι σχέσεις πρέπει να είναι ενεργητικές και δυναμικές και όχι στατικές, να εξελίσσουν τα άτομα ως δίδυμο. Αλλιώς το δεδομένο θα φυγει κάποια στιγμή, όταν νιώσει πως με οποιοδήποτε τρόπο θέτουν τις ανάγκες του στο περιθώριο.
Θα διαφωνήσω ότι έχουν ευθύνη και οι 2 πλευρές. Ίσως, αλλά όχι πάντα. Εμένα ο πρώην μου είχε ήδη σχέση (δεν το ήξερα) και την κερατωνε με εμένα και άλλες 2. Όταν ανακάλυψα τι έπαιζε άφησα σημείωμα στην κοπέλα και τον στείλαμε στο διάολο. Αυτός έφτασε σε σημείο να της κάνει πρόταση γάμου 3 μέρες αργότερα. Πόσο καφρος. Ευτυχώς δεν δέχτηκε η κοπέλα. Το πρόβλημα το είχε αυτός 100%. Τον ρώτησα γιατί το έκανε αυτό και μου είπε ότι ήταν καλά με τη αλλη αλλά έψαχνε κάτι πιο καλό, το τέλειο για αυτόν. Μια φλόγα που δεν σβήνει. Έναν μονόκερο ίσως. Του είπα ότι με αυτα τα μυαλα δεν θα βρει τίποτα και να πάει για ψυχανάλυση γιατί έχει θέμα. Την απατούσε συστηματικά. Δεν ήταν μια στιγμή αδυναμίας.
 

Guest 220514

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είπα εγώ πως δε θέλω;εξάλλου η αρχική έλξη είναι υποκειμενικό θέμα.. Και καλλιεργείται στην πορεία.. Μου έχουν προσελκύσει το ενδιαφέρον εντελώς διαφορετικοί άνθρωποι και για διαφορετικούς λόγους από αυτούς που θα πρόσεχα στην δεκαετία των 20

Όχι βασικά δεν είπες τίποτα, αλλά οκ :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα διαφωνήσω ότι έχουν ευθύνη και οι 2 πλευρές. Ίσως, αλλά όχι πάντα. Εμένα ο πρώην μου είχε ήδη σχέση (δεν το ήξερα) και την κερατωνε με εμένα και άλλες 2. Όταν ανακάλυψα τι έπαιζε άφησα σημείωμα στην κοπέλα και τον στείλαμε στο διάολο. Αυτός έφτασε σε σημείο να της κάνει πρόταση γάμου 3 μέρες αργότερα. Πόσο καφρος. Ευτυχώς δεν δέχτηκε η κοπέλα. Το πρόβλημα το είχε αυτός 100%. Τον ρώτησα γιατί το έκανε αυτό και μου είπε ότι ήταν καλά με τη αλλη αλλά έψαχνε κάτι πιο καλό, το τέλειο για αυτόν. Μια φλόγα που δεν σβήνει. Έναν μονόκερο ίσως. Του είπα ότι με αυτα τα μυαλα δεν θα βρει τίποτα και να πάει για ψυχανάλυση γιατί έχει θέμα. Την απατούσε συστηματικά. Δεν ήταν μια στιγμή αδυναμίας.
πραγματικά λυπάμαι
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Θα διαφωνήσω ότι έχουν ευθύνη και οι 2 πλευρές. Ίσως, αλλά όχι πάντα. Εμένα ο πρώην μου είχε ήδη σχέση (δεν το ήξερα) και την κερατωνε με εμένα και άλλες 2. Όταν ανακάλυψα τι έπαιζε άφησα σημείωμα στην κοπέλα και τον στείλαμε στο διάολο. Αυτός έφτασε σε σημείο να της κάνει πρόταση γάμου 3 μέρες αργότερα. Πόσο καφρος. Ευτυχώς δεν δέχτηκε η κοπέλα. Το πρόβλημα το είχε αυτός 100%. Τον ρώτησα γιατί το έκανε αυτό και μου είπε ότι ήταν καλά με τη αλλη αλλά έψαχνε κάτι πιο καλό, το τέλειο για αυτόν. Μια φλόγα που δεν σβήνει. Έναν μονόκερο ίσως. Του είπα ότι με αυτα τα μυαλα δεν θα βρει τίποτα και να πάει για ψυχανάλυση γιατί έχει θέμα. Την απατούσε συστηματικά. Δεν ήταν μια στιγμή αδυναμίας.
Σε αυτήν την περίπτωση μιλάμε για την απόλυτη καφρίλα.. Και ναι δυστυχώς ολοένα και περισσότερο κάνουν την εμφάνιση τους εκπρόσωποι του είδους.. Τα social διευκολύνουν την αναζήτηση / εύρεση " Θυμάτων"
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,825 μηνύματα.
Μα δε θέλω τον ουρανό με τα άστρα η έρμη.. Βασική συμβατότητα ( το λιγότερο), κάποια κοινά ενδιαφέροντα, συναισθηματική διαθεσιμότητα και πηγαίο χιουμορ.. Αλλιώς θα συμβιβαστώ στην παρέα των γατιων μου😌
Αυτό με το χιούμορ και μάλιστα το πηγαίο, όλες το ζητάνε και ελάχιστες το έχουν. Ειλικρινά έχω γνωρίσει ελάχιστες γυναίκες με πηγαίο χιούμορ. Μία, δύο και πολλές λέω. Αντίθετα, μουντρουχιά, γκρίνια και επανάσταση χωρίς αιτία, ένα σωρό.

Ίσως το ανδρικό πηγαίο χιούμορ είναι λίγο πιο δυσνόητο για σας και σας τρομάζει.

Wish you the best, αλλά κάνε κλικ και παρακάτω. :rolleyes:

1673723006832.png
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.
όλα θα πάνε καλά. κανείς δεν πάει χαμένος. :cray:
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,523 μηνύματα.
Αν ανακαλύπτατε ότι ο σύντροφος σας σας έχει κάνει τάρανδο...δηλαδή το ίσιωσε το τσουρεκι...τί θα κάνατε

1. Όλα οκ
2. Με ενοχλεί λίγο
3. Θα το κάνω κι εγώ

Οι απαντήσεις είναι και για τα δύο φύλα.
4.Μάντεψε
- Φεύγεις

Τα λερωμένα τ' άπλυτααα τα παραπεταμέ εεε εενα
μάσ' τα και φύγε φίλε μου
δεν κάνεις πια για μέεεενα
μάσ' τα και φύγε φίλε μου
δεν κάνεις πια για μέεεενα :bye2:

Δεύτερες σκέψεις/ευκαιρίες δεν υπάρχουν.
Ακόμα και σαν σκέψη το έχει κάνει ήδη όποτε ποιος ο λόγος για συζητήσεις κλπ. έχω φύγει χθες.
( για να προλάβω να πάω μέχρι το περίπτερο να του πάρω και ένα άρλεκιν..
γιατί ως γνωστόν (με ένα άρλεκιν πάντα ξεχνιέσαι ). :whistle::tongue:


..και έζησαν αυτοί καλά
και εγώ καλύτερα :cool:;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,825 μηνύματα.
Κι εγώ θα έφευγα αλλά όσοι φεύγουν, δεν αγαπούν και ίσως δεν αγάπησαν αληθινά ποτέ. :hi:

 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,523 μηνύματα.
δεν αγαπούν και ίσως δεν αγάπησαν αληθινά ποτέ.
..Δεν συμφωνώ με αυτό. Μπορεί να δώσει ο καθένας την δική του ερμηνεία βέβαια μιας και η κάθε ψυχή /καρδιά που θα βιώσει την απιστία θα το διαχειριστεί αλλιώς.
Εγώ δεν θα δώσω καμμία γιατί απλά η συγκεκριμένη φράση δεν με εκφράζει/αντιπροσωπεύει

Στην Αγάπη, ένα κι ένα κάνουν ένα.
Ζαν-Πωλ Σαρτρ
Αρα λοιπόν ο τρίτος/τρίτη δεν χωράει αφού μιλάμε για απιστία η ακόμα στην σκέψη πριν πάει να γίνει πράξη

γιατί ως γνωστόν.


όσο και αν αγαπάς/πονάς λοιπόν το τελειώνεις πριν καν καταλήξει στην απιστία έτσι σέβεσαι και τον ευατο σου και τον πρώην (πλέον) σύντροφο σου.
Σίγουρα κατά την διάρκεια μιας σχέσης υπάρχουν πολλά για να καταλάβεις ότι κάτι έχει ραγίσει και αν δεν τραβάει πολύ απλά δεν χάνεις τον χρόνο σου η πιο απλά δεν περιμένεις όπως λέει και ο νηματοθέτης να γίνεις τάρανδος.
Απλά τα πράματα μην ψάχνεις θαύματα.. όπως λέει και η καιτουλα
η γαρμπή ντε..:P

Οι πιο πολλοί άνθρωποι κάνουν σχέσεις και τους διακατέχει η αγωνία πως θα εξελιχθούν στην πορεία του χρόνου. Άγχος, σκέψεις.. δεύτερες σκέψεις.. σενάρια..! Δεν μπορεί κανείς να χαρεί τίποτα! Είναι σαν να αρνούνται να χαρούν που βλέπουν τον ήλιο να ανατέλλει, γιατί δεν θέλουν να τον δουν να δύει.E σε μια σχέση που διαρκώς θα δοκιμάζεται μετέπειτα γιατί ήδη θα έχει ραγίσει το γυαλί, δεν μένει κανείς από τους δυο.

Όποτε 4
Φεύγει (όπως προείπα)
και καλή τύχη οπού και αν πάει.. :P:hello:

Παρόλα αυτά η Αεκάρα σκίζει......τι λες τώρα !! 4 γράφουμε <3
 
Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,825 μηνύματα.
Αυτό που έγραψα είναι πως όταν χωρίζεις δεν αγαπάς πια, γιατί αν χωρίσεις και αγαπάς κάνεις κακό στον εαυτό σου. Πως το λέει ο λαός...ρίχνω μαύρη πέτρα πίσω μου; Όταν όμως μπορείς και το κάνεις αυτό, στ' αλήθεια αγάπησες; :hmm:Ίσως, δεν είμαι σίγουρος...

Παρόλα αυτά η Αεκάρα σκίζει......τι λες τώρα !! 4 γράφουμε <3
Ναι αλλά είμαι αχόρταγος :football: περίμενα να μπει το 5ο και δεν μπήκε. :(
 

Guest 220514

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν την έχω αντιμετωπίσει και ούτε θα ´θελα ποτέ, αλλά τι να κάνουμε; αργά η γρήγορα θα την ξεχάσω, όπως ακριβώς έχω κάνει και με κάθε άλλη τραυματική εμπειρία της ζωής μου…
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Όχι βασικά δεν είπες τίποτα, αλλά οκ :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


πραγματικά λυπάμαι
εγω λυπηθηκα την αλλη κοπελα γιατι ειχαν σχεση επι 3 χρονια και αυτη ενω κατι εβλεπε οτι δεν παει καλα, δεν το εψαχνε (πχ ειχαν σε κορνιζα φωτο μαζι στο σπιτι του και αυτος τις εκρυβε και αυτη αναρωτιοταν γιατι). Εμενα δεν με ενοχλησε γιατι ημουν μαζι του 6 μηνες και ηδη στον 4ο ειχα αρχισει να ξενερωνω και να διαισθανομαι οτι κατι δεν παει καλα, απλα μου πηρε 2 μηνες μεχρι να βρω στοιχεια και να τον διαλυσω γιατι οφειλα τουλαχιστον να ενημερωσω και τις αλλες κοπελες, τουλαχιστον αυτη που τα ειχε 3 χρονια, με τι ειδους υπανθρωπο ειχε μπλεξει.
Σε αυτήν την περίπτωση μιλάμε για την απόλυτη καφρίλα.. Και ναι δυστυχώς ολοένα και περισσότερο κάνουν την εμφάνιση τους εκπρόσωποι του είδους.. Τα social διευκολύνουν την αναζήτηση / εύρεση " Θυμάτων"
ναι, και το χειροτερο ειναι οτι 1 μηνα αργοτερα επεσα σε 2ο τετοιο καφρο αλλα ευτυχως τον πηρα πρεφα οταν ακομα βγαιναμε για ποτο χαλαρα. Ανημερα του αγιου βαλεντινου μου εστειλε μηνυμα να παω σπιτι του να ολοκληρωσουμε την σχεση. Δεν δεχτηκα γιατι καποια πραγματα δεν κολλουσαν (πχ ελλειπε για μερες σε αλλη πολη και ενω ελεγε οτι θα επιστρεψει ταδε του μηνος, αλλαζε και ερχοταν αλλες μερες) και λιγα λεπτα αργοτερα βλεπω ποστ απο την κοπελα του που τον ειχε κανει tag να λεει ποσο γαματο αγορι εχει. Του το εστειλα και τον εκανα μπλοκ. Ξεφτιλας.

Παμε και στον 3ο που μου εστειλε μηνυμα 3 ημερες πριν. Αυτο τον γνωρισα πριν 1 χρονο και μου ειπε οτι τελικα τα βρηκε με την πρωην του και μου ζητησε να μεινουμε φιλοι. Δεν επικοινωνησε ξανα μαζι μου παρα 1 χρονο αργοτερα να μου ζητησει να βγουμε φιλικα. Βγηκα για να δω τι θελει και αρχισε να μου λεει οτι η σχεση του δεν παει καλα, κτλ. Του λεω οτι εφοσον δεν εχει χωρισει θα προτιμουσα να μην ξαναβγουμε οι 2 μας γιατι δεν ειναι σωστο για την κοπελα του. Πριν 3 μερες μου εστειλε μηνυμα να παμε σε φεστιβαλ ζεστης σοκολατας. Του ειπα οτι αυτο που κανει στην κοπελα του δεν ειναι σωστο και να μην επικοινωνησει ξανα μαζι μου εκτος αν θελει να βγουμε μαζι με την κοπελα του και με αλλα ατομα φιλικα, αλλιως τελος και η φιλια. Τελικα τον εκανα μπλοκ γιατι αρχισε να μου λεει οτι με βλεπει μονο φιλικα και οτι το να παμε για σοκολατα ηταν μια φιλικη κινηση, κτλ. Χεσε μας.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,825 μηνύματα.
Το πρόβλημα με την απιστία είναι πως σε αναγκάζει να λες ψέμματα. Δεν μπορεί να λειτουργήσει αλλιώς.
Αν δεν έχει μάθει να λες ψέμματα, δεν είσαι καλός και στην απιστία και αναγκάζεσαι να είσαι μονογαμικός.
Είναι αυτός όμως ο πραγματικός εαυτός σου; :hmm:

Η Σολωμού - που αρκετοί την απαξιώνουν εδώ μέσα - είπε κάτι που το βρίσκω σωστό.
"Είμαι, λέει, single και μέσα τη σχέση". Γιατί είναι κακό αυτό;
Μία θεατράλ, όμορφη, πολυγαμική γυναίκα είναι απλά ο εαυτός της. Μπορεί και το κάνει, το κάνει γιατί μπορεί.

Αυτό που ενοχλεί είναι πως τσιγκλάται ο ανδρικός εγωισμός. Δεν θα σου είναι αφοσιωμένη μια τέτοια γυναίκα, αυτό είναι σίγουρο.
Όμως αφοσιωμένη πραγματικά δεν είναι καμία γυναίκα σε κανέναν άνδρα.

(η τελευταία αφοσιωμένη, η ποιήτρια Κοραλία, αυτοκτόνησε)
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Το θέμα είναι γιατί οδηγούμαστε στην απιστία ; κάτι συνήθως λείπει :για τις γυναίκες είναι πιο ξεκάθαρο , συνήθως έλλειψη αίσθησης ενδιαφέροντος για τις σωματικοσυναισθηματικες τους ανάγκες, η αίσθηση του δεδομένου που η ανδρική καφρίλα θεωρεί πως παντα θα είναι εκεί να το ανέχεται. Η πεισαθανατη μοναξιά εντός " σχέσης " οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στην έξοδο
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,825 μηνύματα.
Ακόμα και τα πάντα να δώσεις σε μια γυναίκα, απ' τον ουρανό με τ' άστρα μέχρι το μεγάλο μπαμπού :paladin:, θα βρει τον τρόπο να στην κάνει. Επειδή μπορεί, έτσι απλά, έτσι είναι τα άλφα-θηλυκά.
Ζιγκουάλα, ζιγκουάλα έλεγε ο Βαμβακάρης κι έκλαιγε...

Θέλεις πάθος; Θα το μοιραστείς. :group:
Θέλεις νοικοκυρά να σου πλένει τα βρακιά; (στο ανδρική καφρίλα πάει αυτό, πιο πάνω :rolleyes:)
Σε χωρίζει και χωρίς κέρατο. :hi:

 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,772 μηνύματα.
Το πρόβλημα με την απιστία είναι πως σε αναγκάζει να λες ψέμματα. Δεν μπορεί να λειτουργήσει αλλιώς.
Αν δεν έχει μάθει να λες ψέμματα, δεν είσαι καλός και στην απιστία και αναγκάζεσαι να είσαι μονογαμικός.
Είναι αυτός όμως ο πραγματικός εαυτός σου; :hmm:

Η Σολωμού - που αρκετοί την απαξιώνουν εδώ μέσα - είπε κάτι που το βρίσκω σωστό.
"Είμαι, λέει, single και μέσα τη σχέση". Γιατί είναι κακό αυτό;
Μία θεατράλ, όμορφη, πολυγαμική γυναίκα είναι απλά ο εαυτός της. Μπορεί και το κάνει, το κάνει γιατί μπορεί.

Αυτό που ενοχλεί είναι πως τσιγκλάται ο ανδρικός εγωισμός. Δεν θα σου είναι αφοσιωμένη μια τέτοια γυναίκα, αυτό είναι σίγουρο.
Όμως αφοσιωμένη πραγματικά δεν είναι καμία γυναίκα σε κανέναν άνδρα.

(η τελευταία αφοσιωμένη, η ποιήτρια Κοραλία, αυτοκτόνησε)

Κακο δεν είναι για αυτήν αλλά για το μαλακα που θα κάτσει να ανεχτεί μια τέτοια εξήγηση εξαρχής.

Όταν κάνεις σχέση κάνεις σχέση κ αν δεν μπορείς να κρατηθείς το πιπι σου η έχεις μάθει τόσα χρόνια στα παρτουζωματα με πολλους το λες στον άνθρωπο που θα συναντήσεις τουλάχιστον να μη σε παρει στα σοβαρά.

Τώρα ποσες είναι πιστες και ποσοι κ στο γάμο τους άλλο θέμα κ αυτό. Στη τελική ας παραδεχθουν όλοι κ ολες ότι κάνανε ένα γάμο για να κάνουν παιδια να τελειώνουμε.

Παλιά δεν ήταν έτσι τα πραγματα παντως.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Φυσικά και δεν ήταν έτσι τα πραγματα παλια ... Η γυναικεία σεξουαλικότητα θεωρούνταν ταμπου και έπρεπε να μένει στην αφάνεια για να μη κακό χαρακτηριστεί... Τελικά αναρωτιέμαι ο άνθρωπος είναι μονογαμικο ον λόγω κοινωνικών συμβάσεων ή επειδή το θέλει;
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,175 μηνύματα.

Roulaki

Νεοφερμένος

Η Roulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Φεύγεις χωρίς δεύτερη σκέψη. Αν στο κάνει μια θα στο κάνει και δεύτερη και τρίτη. Πώς μπορείς να τον ξαναεμπιστευτεις ξανά αυτόν τον άνθρωπο;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top