Ρετρό παιχνίδια που είχαμε μικροί ή προλάβαμε

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,010 μηνύματα.
Θυμάστε τα σταυρόλεξα και τα παιχνίδια που είχαν;
View attachment 121426
Jesus τι χαζομάρες παίζαμε :P

Εγώ θυμάμαι και κάτι καλοκαιρινά τεύχη απευθυνόμενα σε μαθητές, που είχαν ασκησούλες και παιχνίδια ανάλογα με το ποια τάξη τελείωσες πριν το καλοκαίρι.
Ήταν κάτι κίτρινα μέτρια παχιά βιβλία. Δε θυμάμαι κάτι παραπάνω.

Μικρός διάβαζα και Καζαμία πάντως. :baby::tongue:
Το "Χαρούμενες Διακοπές" ή πως διάολο λεγόταν με κατι ασκήσεις τυπου "Η κυρά-Γραμματική";
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,265 μηνύματα.
Το πιο ηλίθιο απο όλα , η «χλαπάτσα»
IMG_6312.jpeg


και δεν ξέρω αν θεωρείται ρετρό αλλά το ταμαγκότζι ήταν επίσης μαστ
IMG_6313.jpeg

Και επίσης αλμπουμ με αυτοκολλητα απο σαπουνοπερες Μαρια της γειτονιας Εσμεραλδα δεν ηταν παιχνιδια αλλα ηταν μεγαλη ασχολια της εποχης κτλ :P
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Το πιο ηλίθιο απο όλα , η «χλαπάτσα»

Τι μου θύμισες! Είχα πολλά τέτοια. Ένα είχε κολλήσει στο ταβάνι και ξέμεινε για κανα δυο χρόνια εκεί αγέρωχο στη θέση του. Ένα άλλο, δε, το είχε καταπιεί η γάτα της γιαγιάς μου - true stroy. :lol:
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,265 μηνύματα.
Τι μου θύμισες! Είχα πολλά τέτοια. Ένα είχε κολλήσει στο ταβάνι και ξέμεινε για κανα δυο χρόνια εκεί αγέρωχο στη θέση του. Ένα άλλο, δε, το είχε καταπιεί η γάτα της γιαγιάς μου - true stroy. :lol:
Εμένα μου κολλούσε συνέχεια στα μαλλιά μέχρι που μου τα κόψανε :cry_x:και μου την έδινε που κοβόταν συνέχεια το μακρόστενο κομμάτι του, μετά ήταν ουσιαστικά άχρηστο.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Εμένα μου κολλούσε συνέχεια στα μαλλιά μέχρι που μου τα κόψανε :cry_x:και μου την έδινε που κοβόταν συνέχεια το μακρόστενο κομμάτι του, μετά ήταν ουσιαστικά άχρηστο.
Αυτό με τα μαλλιά το είχε πάθει η ξαδέλφη μου, μικρά που παίζαμε με άλλο τρόπο.
Είχε πάρει ένα από αυτά τα αυτοκινητάκια μας με τη μπαταρία και ακούμπαγε τις περιστρεφόμενες ρόδες στα μαλλιά της. Ε μπούκωσαν οι ρόδες τα μαλλιά της και της τα κόψανε για να βγει. Κλάμα που έριξε :P
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μη μου πείτε ότι δεν είχατε ελατήριο; Κατέβαινε τη σκάλα μόνο του.

1694352008021.png
1694352042190.png
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 190 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Σκορδακια
1000055106.png

Πούλαγε ο ψιλικατζής διαφόρων τύπων πυροτεχνήματα (πχ πυραυλάκι ή το αλλο που ήταν μια μπαλίτσα που την αναβες και εβγαζε χρωματιστό καπνό). Και οι γνωστές γουρούνες οσοι θυμούνται. Βέβαια αυτά στις μέρες μας λογικά απαγορεύεται να πωλούνται σε ανήλικα :P Τα σκορδακια είναι για παιδιά μέχρι και στο χέρι μας τα σκαγαμε.
1000055108.jpg
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,010 μηνύματα.
Σκορδακια
View attachment 128155
Πούλαγε ο ψιλικατζής διαφόρων τύπων πυροτεχνήματα (πχ πυραυλάκι ή το αλλο που ήταν μια μπαλίτσα που την αναβες και εβγαζε χρωματιστό καπνό). Και οι γνωστές γουρούνες οσοι θυμούνται. Βέβαια αυτά στις μέρες μας λογικά απαγορεύεται να πωλούνται σε ανήλικα :P Τα σκορδακια είναι για παιδιά μέχρι και στο χέρι μας τα σκαγαμε.
View attachment 128156
Οι μεφίστο παίρνανε δάχτυλα, ειναι κατι που συνειδητά δεν άγγιξα ποτέ και δεν αγγίζω και μεγάλος. Ούτε αυτές, ούτε τις μαύρες, ούτε καν τα λεπτά τα κίτρινα.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Οι μεφίστο παίρνανε δάχτυλα, ειναι κατι που συνειδητά δεν άγγιξα ποτέ και δεν αγγίζω και μεγάλος. Ούτε αυτές, ούτε τις μαύρες, ούτε καν τα λεπτά τα κίτρινα.
Λεπτά κίτρινα είχα χρησιμοποιήσει. Γουρούνες ποτέ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,010 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,010 μηνύματα.
Όχι δε θυμάμαι κάτι τέτοιο. Το πολύ σαν νάρκες τα βάζαμε στο δημοτικό για να τα πατάνε οι διερχόμενοι :P
Με τον αδερφό μου και τα φιλαράκια μας το κάναμε εμείς αυτό, άφηνε μια σκουρα σκιά επάνω ενα κάψιμο. Και μπαινει η μάνα μου στο δωματιο και το βλέπει πουα το ταβάνι, μας πήγε με το τσόκαρο τρέλα και κορδέλα.
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,502 μηνύματα.
Σκορδακια
View attachment 128155
Πούλαγε ο ψιλικατζής διαφόρων τύπων πυροτεχνήματα (πχ πυραυλάκι ή το αλλο που ήταν μια μπαλίτσα που την αναβες και εβγαζε χρωματιστό καπνό). Και οι γνωστές γουρούνες οσοι θυμούνται. Βέβαια αυτά στις μέρες μας λογικά απαγορεύεται να πωλούνται σε ανήλικα :P Τα σκορδακια είναι για παιδιά μέχρι και στο χέρι μας τα σκαγαμε.
View attachment 128156
πωπω...η μάνα μου έχει ασχημες αναμνήσεις απο αυτά (σκορδάκια)...
τα έπαιρνα και εκει που έπλενε τα πιάτα τα πέταγα..

Φύγεεε μακριά μου λερώνουν/μη με τρομάζεις :laugh:
( Αχ να κάτι τέτοια μένουν και χαμογελάς οταν
τα θυμάσαι) .
ήρωες οι γονείς μου πραγματικά..
Ακόμα και τώρα ειδικά στις γιορτές δημιουργώ πανικό.:bleh::bomb:
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Εμένα μου άρεσαν τα μουσικά κουτιά τρελαινόμουνα.. ακόμα έχω ένα μικρό στο γραφείο μου .. μου τό έκανε δώρο ο σύζυγος.. Επίσης παίζαμε πολύ με γιο-γιο που φωτίζει..
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,502 μηνύματα.
Ωραία πράματα...άλλες εποχες
Εποχές τρέλας /ανεμελιάς /ευτυχισμένοι ακόμα και με τα πιο μικρά πράματα.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,957 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top