Ρετρό παιχνίδια που είχαμε μικροί ή προλάβαμε

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,821 μηνύματα.
Tamagotchi, λάστιχο, ελατηριο, game boy(όπου το έχω ακόμα με όλες του τις κασέτες και λειτουργεί μια χαρά)
Τις πλαστελινες που κάνανε ήχο κλανιας
View master, γιογιό, αυτό που κάναμε φούσκες, τα ψαράκια, τις ταμειακές

Βασικά τα πρόλαβα όλα όσα δείξατε εκτός από αυτά τα σκορδακια :lol:

Θυμάστε εκείνον τον πίνακα που ζωγράφιζες και μπορούσες να το σβήσεις;

anelixi-toys-svoora-xilinos-magnitikos-pinakas-grapse-svise-03050--main.jpg

Είχα τρελά με αυτά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θυμάστε τα σταυρόλεξα και τα παιχνίδια που είχαν;
View attachment 121426
Jesus τι χαζομάρες παίζαμε :P

Εγώ θυμάμαι και κάτι καλοκαιρινά τεύχη απευθυνόμενα σε μαθητές, που είχαν ασκησούλες και παιχνίδια ανάλογα με το ποια τάξη τελείωσες πριν το καλοκαίρι.
Ήταν κάτι κίτρινα μέτρια παχιά βιβλία. Δε θυμάμαι κάτι παραπάνω.

Μικρός διάβαζα και Καζαμία πάντως. :baby::tongue:
Τέτοια ακόμα ψάχνω μερικές φορές τα καλοκαίρια είναι ωραία παρέα στη παραλία
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,821 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν το θυμάστε.
Έβγαζε με τη σειρά του ο παίκτης ένα τυχαίο δόντι, το οποίο δόντι μπορεί να έκανε τον κροκόδειλο να επιτεθεί! :D
415yOujul7L._SL500_._AC_SL500_.jpg
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Παλιά υπήρχαν πολλά μηχανήματα με δαγκάνες έξω από ψιλικατζίδικα.

Golden-Toys-111.jpg


Αλλά δεν είχανε κουκλάκια, είχαν ρολόγια, ραδιοφωνάκια, ακόμα και χρήματα τυλιγμένα σε πχ έναν φακό (πχ ένας φακός δεν πιάνεται με τίποτα :P ).

Επειδή είχα πατέρα ξυλουργό, είχα πάρει κάτι washers από το "μαγαζί" σε μέγεθος 100ρικού (είχαμε δραχμές τότε) και είχα πάει να παίξω... νύχτα, αλλά δε τα δεχόταν :loltooth:

613Baaaxj0L.jpg


Αχ τα παιδικά μου χρόνια στα 90s :cray:
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,264 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Παλιά υπήρχαν πολλά μηχανήματα με δαγκάνες έξω από ψιλικατζίδικα.

View attachment 130570

Αλλά δεν είχανε κουκλάκια, είχαν ρολόγια, ραδιοφωνάκια, ακόμα και χρήματα τυλιγμένα σε πχ έναν φακό (πχ ένας φακός δεν πιάνεται με τίποτα :P ).

Επειδή είχα πατέρα ξυλουργό, είχα πάρει κάτι washers από το "μαγαζί" σε μέγεθος 100ρικού (είχαμε δραχμές τότε) και είχα πάει να παίξω... νύχτα, αλλά δε τα δεχόταν :loltooth:

View attachment 130571

Αχ τα παιδικά μου χρόνια στα 90s :cray:
Εφιάλτης αυτα τα μηχανήματα, διδακτική ιστορία για ένα παιδί αναφορικά με τη ζωή, σα να σου λεει μην ελπίζεις, θα φτασεις στην πηγη αλλά δε θα πινεις νερό.

Μέχρι κι εκεί στημένο ρε φίλε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γιατί υπήρχε έστω και ένας που να άρπαξε κουκλάκι; Δεν είχα δεί ποτέ κανέναν!
Τζόγος για παιδιά ήταν αυτό :P
Εγω με τον αδερφό μου, ενα κουκλάκι είχαμε πιασει απο τετοιο.

Και το θυμαμαι ενα πράσινο ήταν με χρυσαφι αυτάκια.

Αλλά θυμαμαι τα νευρα του πατέρα μου με το μηχανημα. Φαντάσου, πιο πολύ θυμαμαι οτι ειχε σπαστεί εκείνος που δεν επιανε η δαγκανα τίποτα επι πολλές φορές, παρά εμείς.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Γιατί υπήρχε έστω και ένας που να άρπαξε κουκλάκι; Δεν είχα δεί ποτέ κανέναν!
Τζόγος για παιδιά ήταν αυτό :P
Εφιάλτης αυτα τα μηχανήματα, διδακτική ιστορία για ένα παιδί αναφορικά με τη ζωή, σα να σου λεει μην ελπίζεις, θα φτασεις στην πηγη αλλά δε θα πινεις νερό.

Μέχρι κι εκεί στημένο ρε φίλε.
Ναι η δαγκάνα είναι σχεδιασμένη να μην έχει δύναμη και έχει μόνο 3 "δάχτυλα", αλλά προσωπικά έχω πιάσει πολλές φορές και κουκλάκια στα village / allu fun park και πράγματα γενικά (πχ ρολόγια που στέκονται με το λουράκι προς τα πάνω! ).

Σίγουρα τζόγος, αλλά δεν είναι ακατόρθωτο. :P

Μικρός είχα πιάσει κι ένα ραδιόφωνο, όμως ο μ*** ο ψιλικατζής αποδείχθηκε ότι είχε βάλει τα χαλασμένα του πράγματα μέσα στη μηχανή της δαγκάνας, δεν δούλευε!!

Στα village τώρα έχουν βάλει κάτι άλλα που πρέπει να περάσεις ένα στήλο μέσα σε μια τρύπα και σπρώχνει ό,τι είναι από πίσω της να πέσει. Εκεί έχουν κινητά του στυλ Samsung S7 Edge (τότε που ήταν top) κτλ, αλλά εδώ σορρυ δεν κερδίζεις με τίποτα και έχει 1 EUR η κάθε προσπάθεια. :P
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,264 μηνύματα.
Αλλά θυμαμαι τα νευρα του πατέρα μου με το μηχανημα. Φαντάσου, πιο πολύ θυμαμαι οτι ειχε σπαστεί εκείνος που δεν επιανε η δαγκανα τίποτα επι πολλές φορές, παρά εμείς.
Πλέον έχει κάτι τέτοια μηχανήματα που έχουν μέσα iphones και άλλα, ψιλοκατάντια.
Είμαι πεπεισμένη πως δεν έχει πιάσει ποτέ κανείς.
Προφανώς τα κουτιά θα είναι άδεια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μικρός είχα πιάσει κι ένα ραδιόφωνο, όμως ο μ*** ο ψιλικατζής αποδείχθηκε ότι είχε βάλει τα χαλασμένα του πράγματα μέσα στη μηχανή της δαγκάνας, δεν δούλευε!!
αχ μύρισε Ελλάδα :laugh:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Μικρός είχα πιάσει κι ένα ραδιόφωνο, όμως ο μ*** ο ψιλικατζής αποδείχθηκε ότι είχε βάλει τα χαλασμένα του πράγματα μέσα στη μηχανή της δαγκάνας, δεν δούλευε!!

Τι λες τωρα ρε, κρετίνος! :lol:

Στα village τώρα έχουν βάλει κάτι άλλα που πρέπει να περάσεις ένα στήλο μέσα σε μια τρύπα και σπρώχνει ό,τι είναι από πίσω της να πέσει. Εκεί έχουν κινητά του στυλ Samsung S7 Edge (τότε που ήταν top) κτλ, αλλά εδώ σορρυ δεν δεν κερδίζεις με τίποτα και έχει 1 EUR η κάθε προσπάθεια. :P
Αχ το ειδα προσφατα στο ΥΤ (νομιζω) κατι παρομοιο και ειχε βαλει ενας ρωσος το χερι ολο στο σωληνα και μάζευε (ήταν με χρήματα)

Λεω παει θα χασει κανα χέρι. Αλλα εβγαλε ενα σκασμο λεφτα ο ατιμος.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,264 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
432163623_790892283073020_4020639311314585221_n.jpg
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Παλιά υπήρχαν πολλά μηχανήματα με δαγκάνες έξω από ψιλικατζίδικα.

View attachment 130570

Αλλά δεν είχανε κουκλάκια, είχαν ρολόγια, ραδιοφωνάκια, ακόμα και χρήματα τυλιγμένα σε πχ έναν φακό (πχ ένας φακός δεν πιάνεται με τίποτα :P ).

Επειδή είχα πατέρα ξυλουργό, είχα πάρει κάτι washers από το "μαγαζί" σε μέγεθος 100ρικού (είχαμε δραχμές τότε) και είχα πάει να παίξω... νύχτα, αλλά δε τα δεχόταν :loltooth:

View attachment 130571

Αχ τα παιδικά μου χρόνια στα 90s :cray:
Θυμάμαι και ένα άλλο που είχε κάτι κέρματα στην άκρη ενός δίσκου και υποτίθεται έβαζες το κέρμα και περίμενες να σπρώξει τα υπόλοιπα κέρματα να τα πάρεις , που ποτέ δεν έπεφταν φυσικά.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Θυμάμαι και ένα άλλο που είχε κάτι κέρματα στην άκρη ενός δίσκου και υποτίθεται έβαζες το κέρμα και περίμενες να σπρώξει τα υπόλοιπα κέρματα να τα πάρεις , που ποτέ δεν έπεφταν φυσικά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top