Ρόδος: Εξοργιστικό βίντεο με σερβιτόρο που πάει παραγγελία περπατώντας στη θάλασσα

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.
Μια χαρά τρέχουν να το κάνουν όμως. Πολλοί μάλιστα βγάζουν τρέλα ποσά από τα πουρμπουάρ. Αδηλωτα και αφορολολογητα :jumpy:
Φέτος υπήρχε μεγάλη έλλειψη για εργαζόμενους που δουλεύουν σεζον. Αλλά λύθηκε το πρόβλημα επειδή φέρνουν άτομα από Μπαγκλαντες και Αίγυπτο για να κάνουν την ίδια δουλειά και με ίσως με λιγότερα λεφτά.

Ελπίζουμε να καταρρεύσει ο τουρισμός στην Ελλάδα γιατί θα γίνουμε φαβέλα όπως ειπώθηκε πιο πάνω.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,224 μηνύματα.
Έλλειψη υπήρξε λόγω της τεράστιας ζήτησης και του γεγονότος ότι μερικοί καλομαθαν με τα επιδόματα. Μόλις έμαθαν ότι θα τους πάρουν την δουλειά άλλοι, επέστρεψαν θριαμβευτικά.

Ελπίζουμε να καταρρεύσει ο τουρισμός στην Ελλάδα
Για να έχετε το ηθικό πλεονέκτημα...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,377 μηνύματα.
και όχι την δουλεία της εργατιάς (π.χ. βιομηχανίες, βιοτεχνίες, οικοδομή, χωράφια).
Οικοδομή δεν πας όπως να'ναι. Πρέπει να ξέρεις την τέχνη και γενικά η οικοδομή πέρασε τεράστια κρίση. Από το 2010 και μετά για πολλά χρόνια δεν υπήρχε τίποτα. Τα τελευταία χρόνια κάτι πάει να γίνει αλλά ούτε για πλάκα δεν είμαστε ξανά σε εποχές προ κρίσης στον κατασκευαστικό τομέα. Πλέον από όσο ξέρω θέλει λίγο ο γνωστός του γνωστού για να ξέρεις ποιος έχει δουλειά στη πιάτσα. Δεν υπάρχουν οι παλιοί εργοδηγοί. Πολιτικοί μηχανικοί είναι που αναλαμβάνουν έργα και έχουν άτυπες συνεργασίες με συγκεκριμένους μάστορες (ελαιοχρωματιστές, υδραυλικούς, ηλεκτρολόγους κλπ) και τελειώνει η δουλειά. Τα λέω αυτά με πόνο καρδιάς γιατί δυστυχώς δεν έζησε τις καλές εποχές και έτσι ο πατέρας μου δεν με έμαθε την τέχνη.

Βιομηχανία εξ αρτάται που ζεις. Στην Θεσσαλονίκη υπάρχει μόνο δυτικά έξω από τον ιστό. Rip όσοι δεν είμαστε Δυτικά 😂

Χωράφια είναι ο μεγάλος πόνος. Αν και από χωριό έχω βγάλει πραγματικά ποστς στις σελίδες του χωριού ρωτόντας αν υπάρχει άτομο που να θέλει χέρια να με μάθει την δουλειά. Ούτε ένας ρε. Ούτε ένας.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Οικοδομή δεν πας όπως να'ναι. Πρέπει να ξέρεις την τέχνη και γενικά η οικοδομή πέρασε τεράστια κρίση. Από το 2010 και μετά για πολλά χρόνια δεν υπήρχε τίποτα. Τα τελευταία χρόνια κάτι πάει να γίνει αλλά ούτε για πλάκα δεν είμαστε ξανά σε εποχές προ κρίσης στον κατασκευαστικό τομέα. Πλέον από όσο ξέρω θέλει λίγο ο γνωστός του γνωστού για να ξέρεις ποιος έχει δουλειά στη πιάτσα. Δεν υπάρχουν οι παλιοί εργοδηγοί. Πολιτικοί μηχανικοί είναι που αναλαμβάνουν έργα και έχουν άτυπες συνεργασίες με συγκεκριμένους μάστορες (ελαιοχρωματιστές, υδραυλικούς, ηλεκτρολόγους κλπ) και τελειώνει η δουλειά. Τα λέω αυτά με πόνο καρδιάς γιατί δυστυχώς δεν έζησε τις καλές εποχές και έτσι ο πατέρας μου δεν με έμαθε την τέχνη.

Βιομηχανία εξ αρτάται που ζεις. Στην Θεσσαλονίκη υπάρχει μόνο δυτικά έξω από τον ιστό. Rip όσοι δεν είμαστε Δυτικά 😂

Χωράφια είναι ο μεγάλος πόνος. Αν και από χωριό έχω βγάλει πραγματικά ποστς στις σελίδες του χωριού ρωτόντας αν υπάρχει άτομο που να θέλει χέρια να με μάθει την δουλειά. Ούτε ένας ρε. Ούτε ένας.
Γιάννη, κυριολεκτικά όλοι οι οικοδόμοι που ξέρω (και οι μηχανικοί που γνωρίζει και ο πατέρας μου) λένε ότι δεν υπάρχει σάλιο από εργάτες στην πιάτσα, γιατί και αυτοί είναι κυρίως στις τουριστικές/παραθαλάσσιες περιοχές για τις ανακαινίσεις. Για τις δε οικοδομές και μεγάλα έργα, αρκεί να ξέρεις τον εργολάβο μηχανικό (ή να περάσεις από το γραφείο του) και συνήθως σε παίρνει με συνοπτικές διαδικασίες. Η βλακεία είναι ότι και τα βλήματα οι μηχανικοί είναι επίσης γτπ εργοδότες, οπότε στην καλύτερη σε κάνουν πρόσληψη με ένσημα ανειδίκευτου εργάτη (και όχι οικοδομικά).

Βιομηχανία πάντα ζητάει εποχικούς εργάτες, ανάλογα με τον κλάδο. Πέρα από εργάτες παραγωγής, μεγάλη ζήτηση έχουν οι οδηγοί, οι χειριστές κλαρκ και οι φορτοεκφορτωτές.

Χωράφια προτείνω να ξεκινήσεις με κεράσια ή ελιές. Είναι τα πιο safe και σίγουρα και ΠΑΝΤΑ υπάρχουν και ιδιώτες (χωρίς να είναι αγρότες) με τέτοια χωράφια, που βάζουν εργάτες να τους τα μαζέψουν.

Όλες αυτές οι δουλειές δεν είναι δύσκολες. Τις μαθαίνεις μέσα σε λίγες μέρες, με εξαίρεση βέβαια την οικοδομή, που για να είσαι καλός τεχνίτης θέλει λεπτομέρεια και μεράκι.

Αν θέλεις κάτι εύκολο με κάργα ζήτηση, πάρε το δίπλωμα χθες και γίνε οδηγός. Έχεις αργήσει απελπιστικά πολύ :P
 

hirasawayui

Νεοφερμένος

Ο hirasawayui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Grand Duchess

Περιβόητο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,095 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω πώς είναι δυνατόν οι νέοι να δέχονται την δουλεία της σεζόν και όχι την δουλεία της εργατιάς (π.χ. βιομηχανίες, βιοτεχνίες, οικοδομή, χωράφια).

Ειλικρινά, έχω πάει οικοδομή και χωράφι, αλλά σερβιτόρος δεν θα πήγαινα με τίποτα, όσο και να με πλήρωναν! :down:
Γιατι όλα τα άλλα που προειπες θέλουν να ξέρεις την τέχνη.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,224 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,846 μηνύματα.
Ο τύπος βγάζει 200 ευρώ και του χαλασανε και τις καλές απολαβές που παίρνει


Προσωπικά ,μια σεζόν καθόμουν υπερωρίες μόνος μου , απλήρωτα....και ο λόγος είναι ότι έπεφτε τρελό χρήμα .Πλας ,η σεζόν είναι μικρή και δεν ενδιαφέρει τόσο τον εργαζόμενο αν θα κολυμπήσει για λίγο
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,929 μηνύματα.
Καλή πατέντα. Ο τύπος και δροσίζεται και δεν σπαταλά χρόνο να πηγαίνει τουαλέτα για κατούρημα - το κάνει χαλαρά σε κάποια από τις διαδρομές στις οποίες μεταφέρει τα κλαμπ σάντουιτς στους πελάτες που λιάζουν τις πλαδαρές κωλάρες τους στις πλατφόρμες. Κρίμα που επενέβη ο ράμπο ο Άδωνις και θα του χαλάσει τη ζαχαρένια.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.
Καλή πατέντα. Ο τύπος και δροσίζεται και δεν σπαταλά χρόνο να πηγαίνει τουαλέτα για κατούρημα - το κάνει χαλαρά σε κάποια από τις διαδρομές στις οποίες μεταφέρει τα κλαμπ σάντουιτς στους πελάτες που λιάζουν τις πλαδαρές κωλάρες τους στις πλατφόρμες. Κρίμα που επενέβη ο ράμπο ο Άδωνις και θα του χαλάσει τη ζαχαρένια.
Επιπλέον μπορεί να μάθει περισσότερα για τη φυτική και ζωική ζωή που ζει μέσα στο νερό. Τι φύκη υπάρχουν, ποια ψαράκια κυκλοφορούν εκεί.

Μεγάλη ευκαιρία. Ε @juste un instant ?
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,929 μηνύματα.
Επιπλέον μπορεί να μάθει περισσότερα για τη φυτική και ζωική ζωή που ζει μέσα στο νερό. Τι φύκη υπάρχουν, ποια ψαράκια κυκλοφορούν εκεί.

Μεγάλη ευκαιρία. Ε @juste un instant ?

Επόμενο στάδιο για τους εφευρετικούς Έλληνες επιχειρηματίες είναι να σερβίρουν οι υπάλληλοι υποβρυχίως σε τραπέζια-σκάφανδρα, σαν αυτό που άφησε στον τόπο εκείνους τους μερακλήδες που ήθελαν να παρατηρήσουν το ναυάγιο του τιτανικού από κοντά. Με φουλ ανάρτηση,βέβαια, ήτοι στολή δύτη, φιάλες οξυγόνου (για πιο συναρπαστικό ωράριο μπορούμε να τις παραλείψουμε - θα μάθουν και να κρατάνε την αναπνοή τους στο νερό περισσότερη ώρα και θα είναι ύστερα από αυτό έτοιμοι για τους Ολυμπιακούς αγώνες στη συγχρονισμένη κολύμβηση), κλπ. Αν ποτέ πάρει σάρκα κα οστά μια τέτοια πρωτοπορία, να πούμε στον ζουστ και τους λοιπούς φιλελέδες του μόχθου στο παρόν νήμα να στείλουν βιογραφικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,135 μηνύματα.
Ευτυχώς που γίνονται viral τέτοια περιστατικά (όχι ότι δε τα γνωρίζουμε ήδη, αλλά βοηθάει, και μάλιστα αν γίνονται γνωστά παγκόσμια) μπας και σκάσει ποτέ αυτή η υπερμεγέθης φούσκα του τουρισμού.

Να κλείσουμε το 23 με μικρότερα νούμερα από το 19 να καταλάβει ο νησιώτης τσιφλικάς ότι μόνο κακό κάνει στο μαγαζάκι του άμα γαμάει τον εργαζόμενο ενώ βάζει τη χωριάτικη 30eu.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,846 μηνύματα.
Επιπλέον μπορεί να μάθει περισσότερα για τη φυτική και ζωική ζωή που ζει μέσα στο νερό. Τι φύκη υπάρχουν, ποια ψαράκια κυκλοφορούν εκεί.

Μεγάλη ευκαιρία. Ε @juste un instant ?
Βγάλε εσύ 200+ μεροκάματο....και μετά έλα πες μου πόσο χάλια δουλειά είναι
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,697 μηνύματα.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,929 μηνύματα.
Μπορεί ο σερβιτόρος να αισθάνεται κομπλέ με αυτό. Ιδιαίτερα αν λαμβάνει ένα τέτοιο γερό μεροκάματο, όπως αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω. Θα μπορούσε να αισθάνεται ακόμη πιο ωραία, αν πχ τον προσελάβανα εγώ και του έδινα 500 ευρώ την ημέρα για να μου κάνει αέρα τραγουδώντας στα Afrikaans, επειδή θα ήμουν ένας ρατσίσταρος του κερατά. Ή για να μου κάνει το ανθρώπινο σκαμνάκι.
Ξέρετε, είναι δύσκολο να ορίσει κανείς τι σημαίνει αξιοπρέπεια, αλλά για κακή τύχη κάποιων, αρκετοί από εμάς καταλαβαίνουμε και αναγνωρίζουμε πότε αυτή θίγεται βάναυσα. Και έχουμε, νομίζω, το δικαίωμα να σχολιάζουμε ακόμη και αν κάποιος άλλος δεν έχει συνειδητοποιήσει ότι η δική του αξιοπρέπεια έχει πάει περίπατο.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,960 μηνύματα.
Μπορεί ο σερβιτόρος να αισθάνεται κομπλέ με αυτό. Ιδιαίτερα αν λαμβάνει ένα τέτοιο γερό μεροκάματο, όπως αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω. Θα μπορούσε να αισθάνεται ακόμη πιο ωραία, αν πχ τον προσελάβανα εγώ και του έδινα 500 ευρώ την ημέρα για να μου κάνει αέρα τραγουδώντας στα Afrikaans, επειδή θα ήμουν ένας ρατσίσταρος του κερατά. Ή για να μου κάνει το ανθρώπινο σκαμνάκι.
Έτσι είναι ο καπιταλισμός. Όλα έχουν την τιμή τους.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,846 μηνύματα.
Επειδη εσυ ξεπουλιεσαι μονο με χρημα δεν σημαινει πως ολοι εχουμε τα ιδια work ethics
Το λέει ο ίδιος ο εργαζόμενος.....επειδή κάποιοι έχουν ανάγκες πρέπει να κάνουν κάτι ......λέω εγώ τώρα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μπορεί ο σερβιτόρος να αισθάνεται κομπλέ με αυτό. Ιδιαίτερα αν λαμβάνει ένα τέτοιο γερό μεροκάματο, όπως αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω. Θα μπορούσε να αισθάνεται ακόμη πιο ωραία, αν πχ τον προσελάβανα εγώ και του έδινα 500 ευρώ την ημέρα για να μου κάνει αέρα τραγουδώντας στα Afrikaans, επειδή θα ήμουν ένας ρατσίσταρος του κερατά. Ή για να μου κάνει το ανθρώπινο σκαμνάκι.
Ξέρετε, είναι δύσκολο να ορίσει κανείς τι σημαίνει αξιοπρέπεια, αλλά για κακή τύχη κάποιων, αρκετοί από εμάς καταλαβαίνουμε και αναγνωρίζουμε πότε αυτή θίγεται βάναυσα. Και έχουμε, νομίζω, το δικαίωμα να σχολιάζουμε ακόμη και αν κάποιος άλλος δεν έχει συνειδητοποιήσει ότι η δική του αξιοπρέπεια έχει πάει περίπατο.
Προς στιγμήν τα δεδομένα λένε τα εξής : του χαλάσαμε την δουλειά που είχε ανάγκη.Τωρα μάλλον θα καταλήξει με ένα μισθό 35 ευρώ που δίνουν στα ξενοδοχεία....θα σας επί ευχαριστώ σίγουραααααα που του κάνατε την ζωή ποιο ποιοτική



Δεν πάνε να κάνουν έλεγχο σε κάνα ξενοδοχείο λέω εγώ?
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,929 μηνύματα.
Δεν πάνε να κάνουν έλεγχο σε κάνα ξενοδοχείο λέω εγώ?

Μα το είπε ο Άδωνις. Θα αρχίσουν έλεγχοι. Τι, δεν το πιστεύεις;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έτσι είναι ο καπιταλισμός. Όλα έχουν την τιμή τους.

Ωραία, περιμένω τον δικό σου τιμοκατάλογο. Ενδιαφέρομαι.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top