Συζήτηση για την εργασία στην Ελλάδα

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,234 μηνύματα.
Η αγορά εργασίας ποτέ δεν θα φτιάξει όσο ο κύριος όγκος των θέσεων εργασίας αφορά θέσεις ανειδίκευτου.

Δεν έχει σημασία αν έχεις πτυχίο και μεταπτυχιακό, αν δουλεύεις σερβιτόρος ή πωλητής θα παίρνεις λίγα και με κακές συνθήκες δεν παίζει κάποιο ρόλο το πτυχίο σου.

Το άλλο που έχουμε στην Ελλάδα είναι ότι βλέπουμε πως κάτι πάει καλά και πάνε όλοι εκεί.

Βλέπεις σε μια γειτονιά έναν φούρνο να πήζει στη δουλειά, σε 6 μήνες έχουν ανοίξει δίπλα του άλλοι 2, σε 1-2 χρόνια έχουν κλείσει και οι 3.

Κάποτε είχαν φουλ δουλειά γιατροί - δικηγόροι και έστελναν όλοι οι γονείς τα παιδιά τους να γίνουν γιατροί και δικηγόροι.
Ε τώρα πλέον γιατρός αν δεν έχει έτοιμο ιατρείο ή θα φύγει εξωτερικό ή θα δουλεύει εφημερίες σε νοσοκομεία για ψίχουλα.
Από δικηγόρους, που είναι και δύσκολο να φύγουν στο εξωτερικό, οι περισσότεροι δουλεύουν υπάλληλοι σε γραφεία με μικρό μισθό και άπειρες ώρες.

Πρέπει να αναπτυχθεί και σε άλλους τομείς η οικονομία για να υπάρχουν δουλειές.

Ούτε είναι λύση το "κλέβε την εφορία για να βγάλεις λεφτά".
Οι περισσότεροι από τους ελεύθερους επαγγελματίες τύπου υδραυλικός, ηλεκτρολόγος κλπ που λέμε ότι βγάζουν καλά λεφτά είναι γιατί έχουν 0 εφορία.
Αν στην τιμή τους έπρεπε να βάζουν και 24% ΦΠΑ και να πληρώνουν και φόρο εισοδήματος λίγα θα έβγαζαν οι περισσότεροι από αυτούς.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,912 μηνύματα.
hight end είναι αυτοί στα υπουργεία, μετακλητοί και γενικά όσοι είναι στα κόλπα και έχουν τις άκρες. Δεν είναι ο μπάτσος του μεροκάματου που πάει παραμεθόρα να δουλευεί βραδινά και να συναναστρέφεται όλη μέρα με πακιστανούς για +300 ευρώ. Όποιος είναι έξυπνος και εργατικός δεν πάει καν πλέον σε τέτοια μέρη. Βγαίνει απλά στο ελεύθερο επάγγελμα και βγάζει 200 τη μέρα μαύρα αλλάζοντας πρίζες και σωλήνες.

Σορρυ αλλά @@ παίρνεις. Ένα βιώσιμο οικογενειακό σπίτι 90τ.μ. θέλει 300 χιλιάρικα και μιλάμε για Παγκράτι όχι για Γλυφάδα. 330 χιλιάρικα με όλα τα έξοδα του δανείου, που σημαίνει ότι πρέπει να έχεις 90 χιλιάδες μπροστά να δώσεις προκαταβολή. Και μετά θα έχεις 1000 ευρώ δόση στεγαστικού το μήνα για 40 χρόνια.

Ονειρεύομαι να ζήσω αξιοπρεπώς. Δηλαδή να μην αγχώνομαι κάθε μέρα για το αν θα βγει ο μήνας, αν θα έχω δουλειά τον επόμενο, τι θα γίνει άμα πεθάνει ο πατέρας και κοπεί σύνταξη, και ποιος θα είναι κερδίσει στις επόμενες εκλογές. Αυτά πλέον δεν γίνονται μισθό υπαλλήλου εκτός αν είσαι διευθυντής στη ΔΕΗ. Αυτά γίνονται μόνο όταν είσαι ενεργό κομμάτι της αγοράς και μπορείς να ανεβάζεις τις χρεώσεις σου όπως κάνουν όλες οι επιχειρήσεις. Δεν ζούμε στο 1950, ο κόσμος έχει αλλάξει και η μεσαία τάξη χάνεται. Πλέον θα υπάρχουν πλούσιοι και φτωχοί.

Επίσης σκέψου το εξής απλό. Πριν δυο χρόνια ήσουνα καλά με τα που παίρνεις και πέρναγες καλά. Ξαφνικά έγινε πόλεμος στην Ουκρανία και όλα πήγαν +20% και τώρα είσαι τσίμα τσίμα και ονειρεύεσαι να δούλευες βράδια για να έχεις άλλα 300. Πριν λίγες μέρες καταστράφηκε ο Θεσσαλικός κάμπος οπότε περίμενε άλλο ένα 10% του χρόνου, ή στην καλύτερη να τρως εισαγόμενες μαλακίες. Αυτά θα ξανασυμβούν σε 5, μετά σε 10, μετά σε 15 χρόνια κ.ο.κ. Σε όλες αυτές τις ανατιμήσεις δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα παρά να σφίγγεις το ζωνάρι και να ελπίζεις σε κρατική αύξηση, ενώ ο ηλεκτρολόγος που καλείς να σου φτιάξει την ασφάλεια θα σου λέει πλέον 100 χωρις απόδειξη 130 με απόδειξη, γιατί έχουμε πληθωρισμό και έξοδα.

Cope


Ρε φίλε 330.000 ευρώ χάλασε ο πατερας μου που εφτιαξε μεζονέτα στα βόρεια. Έλεος να πουμε.

Βρες ένα οικόπεδο μέχρι 50.000 ευρώ και παρε αλλά 50.000 να κτισεις ένα σπίτι με κήπο.

Και γενικά η κουβέντα μας νομίζω ότι δεν έχει κάποια βάση. Εσυ λες οτι το παν ειναι να φτιάξεις ένα σπίτι και να ζεις άνετα ενώ ένας πλουσιος δεν σκεφτόταν ποτε έτσι.

Αρχικά βρήκε κάτι που του άρεσε ήταν πολυ καλός σε αυτό κ καλα έκανε κ δεν χαραμιστηκε στο δημόσιο.

Προφανώς κ θα ήμουν μεγάλος βλάκας αν έλεγα σε κάποιον που είναι για να βγάζει 5-10 χιλιάρικα το μήνα από μια ιδέα να μπει στο δημόσιο.

Ξερεις ποσοι από αυτους που παλια βγάζανε και έχουν κτίσει σπίτια έχουν παρει σκάφη αμαξι κτλ φίλοι των δικών μ όταν με βλέπουν κ μ λένε πως είσαι τους λέω σκέφτομαι μπας και την κάνω... Μου λένε κάτσε εκεί που είσαι.

Νομίζεις εσυ θα σ δώσει μιαν ιδιωτική εταιρεία παραπανω απο 1500 ευρώ το μήνα. Εχω έναν γνωστό δουλευει από το πρωι ως το βράδυ να τα παρει τόσο που δεν αξίζει.

Κατά τα λοιπά μπορώ να τρώω κ φακουλα μια βδομαδα... Οχι επειδή είμαι τσιφούτης αλλά επειδή έχω κυρηξει πολεμο στους κλέφτες πριν είδα στην τηλεόραση 35% κάτω σε κάποια είδη στο σουπερ.

Το εμπάργκο αποδίδει.

Καντε το ίδιο κ στα καυσιμα να επανέλθουμε σε εποχές που ακόμη και το 1000 αρικο ήταν ζωαρα.

Παρε τρένο λεωφορείο πατινι σκουτερακι ποδηλατο ρίξε τις μετακινήσεις στο μισό.

Δεν είναι κακομοιριά... Είναι αντίδραση στους ληστές π νομίζουν πως επειδή έγιναν μεγάλοι θα μας γαμανε ακαποτα αππ κωλο. Σορρυ κιολας.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,295 μηνύματα.
Στην δική μου ηλικία, οι περισσότεροι συνομήλικοι είναι ανύπαντροι χωρίς παιδιά και χωρίς να πολυκαίγονται και δεν είμαι και πιτσιρικάς.
Give it 5 years
Οπότε όχι δεν ισχύει αυτό που λες και σίγουρα θα ισχύει όλο και λιγότερο στα επόμενα χρόνια.
ΘΑ ισχύει όλο και λιγότερο, αλλά με πολύ αργούς ρυθμούς.
Εντωμεταξύ γελάω λίγο με το "η κοινωνία απομονώνει τους άτεκνους" λες και δεν ζούμε ξέρω εγώ τελείως απομονωμένοι και ακοινώνητοι ήδη. Πότε ήταν η τελευταία φορά που πήγες επίσκεψη στην γειτόνισσα να πιείτε καφέ? Πως την λένε ξέρεις?
Δεν είμαι εγώ το παράδειγμα, μιλάω για κοινωνικούς ανθρώπους. Για δες στα 40 τους ας πούμε άνθρωποι με παιδιά πώς φέρονται σε ζευγάρια χωρίς παιδιά. Τους κάνουν παρέα; Τους καλούν σε παιδικά πάρτι και γιορτές;
Το ότι ένα πλέον μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού δεν θέλει να αναπαραχθεί είναι απόδειξη του πόσο σαθρός είναι πλέον ο τρόπος ζωής μας. Κυριολεκτικά ο μόνος σκοπός των γονιδίων σου είναι η επιβίωση και η αναπαραγωγή.
Και λοιπόν;

Όλο υπερβολές είσαι.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,037 μηνύματα.
Νομίζεις εσυ θα σ δώσει μιαν ιδιωτική εταιρεία παραπανω απο 1500 ευρώ το μήνα. Εχω έναν γνωστό δουλευει από το πρωι ως το βράδυ να τα παρει τόσο που δεν αξίζει.
Υπάρχουν αρκετές εταιρίες και θέσεις που δίνουν τόσα, αλλά για την ανάλογη ειδίκευση και εμπειρία.
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Ρε φίλε 330.000 ευρώ χάλασε ο πατερας μου που εφτιαξε μεζονέτα στα βόρεια. Έλεος να πουμε.

Βρες ένα οικόπεδο μέχρι 50.000 ευρώ και παρε αλλά 50.000 να κτισεις ένα σπίτι με κήπο.
Καλά το αφήνω εδώ, γιατί από αυτό που έγραψες φαίνεται ότι δεν έχεις ιδέα από real estate το 2023. Όταν βρεις κατασκευαστική που θα σου φτιάξει κάτι παραπάνω από τσίγκινο μαντρί με 50κ πες την μου και σε μένα να χτίσω.
Και γενικά η κουβέντα μας νομίζω ότι δεν έχει κάποια βάση. Εσυ λες οτι το παν ειναι να φτιάξεις ένα σπίτι και να ζεις άνετα ενώ ένας πλουσιος δεν σκεφτόταν ποτε έτσι.

Αρχικά βρήκε κάτι που του άρεσε ήταν πολυ καλός σε αυτό κ καλα έκανε κ δεν χαραμιστηκε στο δημόσιο.

Προφανώς κ θα ήμουν μεγάλος βλάκας αν έλεγα σε κάποιον που είναι για να βγάζει 5-10 χιλιάρικα το μήνα από μια ιδέα να μπει στο δημόσιο.

Ξερεις ποσοι από αυτους που παλια βγάζανε και έχουν κτίσει σπίτια έχουν παρει σκάφη αμαξι κτλ φίλοι των δικών μ όταν με βλέπουν κ μ λένε πως είσαι τους λέω σκέφτομαι μπας και την κάνω... Μου λένε κάτσε εκεί που είσαι.
Ναι όντως δεν έχει βάση.
Νομίζεις εσυ θα σ δώσει μιαν ιδιωτική εταιρεία παραπανω απο 1500 ευρώ το μήνα. Εχω έναν γνωστό δουλευει από το πρωι ως το βράδυ να τα παρει τόσο που δεν αξίζει.
Βγάζω ήδη περισσότερα από αυτά οπότε ναι, το νομίζω.
Κατά τα λοιπά μπορώ να τρώω κ φακουλα μια βδομαδα... Οχι επειδή είμαι τσιφούτης αλλά επειδή έχω κυρηξει πολεμο στους κλέφτες πριν είδα στην τηλεόραση 35% κάτω σε κάποια είδη στο σουπερ.

Το εμπάργκο αποδίδει.

Καντε το ίδιο κ στα καυσιμα να επανέλθουμε σε εποχές που ακόμη και το 1000 αρικο ήταν ζωαρα.

Παρε τρένο λεωφορείο πατινι σκουτερακι ποδηλατο ρίξε τις μετακινήσεις στο μισό.

Δεν είναι κακομοιριά... Είναι αντίδραση στους ληστές π νομίζουν πως επειδή έγιναν μεγάλοι θα μας γαμανε ακαποτα αππ κωλο. Σορρυ κιολας.
Οκ, θα κυκλοφορώ με το πατίνι και θα τρώω χλόη για να κάνω εμπάργκο στο Σκλαβενίτη. Τρομερές λογικές.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,912 μηνύματα.
Καλά το αφήνω εδώ, γιατί από αυτό που έγραψες φαίνεται ότι δεν έχεις ιδέα από real estate το 2023. Όταν βρεις κατασκευαστική που θα σου φτιάξει κάτι παραπάνω από τσίγκινο μαντρί με 50κ πες την μου και σε μένα να χτίσω.

Ναι όντως δεν έχει βάση.

Βγάζω ήδη περισσότερα από αυτά οπότε ναι, το νομίζω.

Οκ, θα κυκλοφορώ με το πατίνι και θα τρώω χλόη για να κάνω εμπάργκο στο Σκλαβενίτη. Τρομερές λογικές.


Καλά οι περισσοτεροι που τα γράφετε αυτά εδώ παιρνετε 2-3 χιλιάρικα το μήνα αλλά όταν σας ρωτάνε που δεν απαντατε ποτέ.

Πήγαινε να πεταξεις λεφτά σε 4 τοίχους για να νιώσεις πετυχημενος.

Γιατί άσχημη είναι η φακή; εσυ τι θες να τρως δηλαδή χαβιάρι ;

Σιγά μην έδινα πανω απο 100.000 για ένα σπίτι. Ποιος είμαι ; ο Μάικλ Τζάκσον ;

Έλεος.

Όσο για τις μετακινήσεις εντάξει δεν σκέφτομαι μόνο τη παρτη μ να παιρνω κάθε μέρα το αυτοκίνητο κολλάμε όλοι στη κίνηση σα μαλακες κάθε πρωι κ βρίζουμε.

Ουτε θα μ πέσει ο κωλος αμα μπω σε ένα λεωφορείο.
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Καλά οι περισσοτεροι που τα γράφετε αυτά εδώ παιρνετε 2-3 χιλιάρικα το μήνα αλλά όταν σας ρωτάνε που δεν απαντατε ποτέ.

Ναι, σιγά να μην σου δώσω και φορολογική δήλωση. Λες με νοιάζει εμένα αν εσύ δεν θες να δεις ότι υπάρχει και κάτι άλλο πέραν από τον περίγυρό σου.

Εν μεταξύ εσύ δεν ήσουν που έκραζες πριν μερικά χρόνια όσους πάνε κάμπινγκ και όχι σε ενοικιαζόμενα δωμάτια ως ασόβαρους, αλήτες που δεν έχουν τίποτα να προσφέρουν σε κάποια?

Έρε πως αλλάζουν τα πράγματα με λίγο πληθωρισμό.
 

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Devil Πιστεύεις ότι υπάρχουν καλοπληρωμενα επαγγέλματα σήμερα στην Ελλάδα? Με εξαίρεση τους προγραμματιστες πληροφορικαριους πάντα
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Αυτά που γράφεις ισχύουν μόνο για βέρους Αθηναίους και Θεσσαλονικείς που είδαν κάτι παράγκες από παππούδες να αποκτούν αξία μέσα σε μια δεκαετία μετά το 80-90. Αρκετών οι γονείς είναι από επαρχία και τα πατρικά τους είναι σε μικρές πόλεις και χωριά και στα οποία πολλές φορές δεν υπάρχουν ευκαιρίες εργασίας ή κοινωνικοποίησης για τους ίδιους και έτσι μεταναστεύουν σε Αθήνα/Θεσσαλονίκη. Αυτοί θα πρέπει να νοικιάσουν την πρώην παράγκα, νυν δυάρι του 1970 ανακαινισμένο το 2010 για 700 ευρώ, οπότε όχι δεν φτάνουν τα 1500 του high end δημόσιου υπάλληλου που δουλεύει στο υπουργείο και ας μην μιλήσουμε καν για κανέναν φουκαρά αναπληρωτή που τον διόρισαν σε νησί με 900 ευρώ και οι ντόπιοι δεν του νοικιάζουν καν σπίτι.
Εξήγησα για ποια περίπτωση μιλάω.
Για την περίπτωση των παππούδων που μετακόμισαν την δεκαετία του 1950 από την επαρχία στα αστικά κέντρα, δημιούργησαν μια περιουσία την οποία κληροδότησαν στα παιδιά τους και αυτά στην συνέχεια την αύξησαν και την κληροδότησαν με την σειρά τους στα δικά τους παιδιά.
Την ανέφερα ως χαρακτηριστικό παράδειγμα επειδή σ΄αυτήν την κατηγορία ανήκουν πάρα, πάρα πολλοί ΄Ελληνες.

Τώρα για την κατηγορία που αναφέρεις εσύ και που είναι μια συνηθισμένη περίπτωση επειδή χιλιάδες νέοι άνθρωποι αφήνουν τα πατρικά τους στην επαρχία και έρχονται στις μεγάλες πόλεις προς εύρεση εργασίας και κοινωνικοποίησης, θα σου πω ότι υπάρχουν σπίτια που νοικιάζονται πολύ φθηνότερα αναλόγως την περιοχή που βρίσκονται.
Αν ο ερχόμενος στις μεγάλες πόλεις θέλει να ζει σε μια καλή περιοχή, να έχει ένα καλό σπίτι, επειδή ένα ανακαινισμένο σπίτι δεν σημαίνει αυταπόδεικτα ούτε ότι δεν είναι καλό ούτε ότι είναι φτηνό, να είναι κοντά στην δουλειά του επειδή τον κουράζουν οι καθημερινές διαδρομές, να έχει γενκότερα κάποια standards στα οποία δεν κάνει εκπτώσεις, ασφαλώς θα πληρώσει 700 ευρώ.
΄Ενα διαμέρισμα 40τμ στην Ελευσίνα νοικιάζεται 320 ευρώ και στα Ιλίσια 520 ευρώ.
Και ασφαλώς αυτός ο άνθρωπος, εννοείται ότι θα συντηρεί μόνο τον εαυτό του.
Δεν είναι δυνατόν να πιστεύει ότι μπορεί να συντηρήσει οικογένεια μόνο με το δικό του εισόδημα.

Συμφωνώ για τους αναπληρωτές τους οποίους όχι απλώς δεν φτάνουν τα χρήματα που παίρνουν αλλά πρέπει να βάζουν και από την τσέπη τους (ή την τσέπη των δικών τους) μέχρι να συγκεντρώσουν τα απαραίτητα μόρια για να διοριστούν μόνιμα και να μπορέσουν να διεκδικήσουν μια θέση εργασίας κοντά στο σπίτι τους.
Παρ΄όλα αυτά, πόσες εκατοντάδες παιδιά βλέπουμε να δηλώνουν και να εισάγονται κάθε χρόνο σε καθηγητικές σχολές; (άλλο θέμα αυτό)

Δεν συναναστρέφεσαι πολύ ή δεν ακούς καλά μάλλον.
΄Η μάλλον εσύ συναναστρέφεσαι μ΄ένα συγκεκριμένο δείγμα πληθυσμού.

Ναι συμφώνω. Η συνειδητοποιημένη μάνα είναι κορποραία team leader με 10 υφιστάμενους νοματαίους και δουλεύει 9 ώρες και άλλες 2 πήγαινε έλα. Αφού τελειώσει από την δουλειά της πηγαίνει μία ώρα τη μέρα στο γυμναστήριο για να διατηρήσει το υγειές νεανικό κορμί της. Στην συνέχεια γυρίζει στο σπίτι, κάνει ένα χαλαρωτικό αφρόλουτρο και μία ώρα διαλογισμό. Οι πολύχρονες πρακτικές διαλογισμού της, την έχουν κάνει zen master και μπορεί σε δευτερόλεπτα να κατεβάσει τον διακόπτη και να απαλλαγεί από το άγχος και τις σκοτούρες της δουλειάς. Μετά παρασκευάζει ένας υγειές και πλήρως θρεπτικό γεύμα από βιολογικά προϊόντα, το οποίο απολαμβάνει με την οικογένεια της. Έπειτα χρησιμοποιεί το προσωπικό της dagger of time για να γυρίζει πίσω τον χρόνο να περάσει την μέρα με τα παιδιά της, να μιλήσει με τον άντρα της, να κάνει σεξ, να πάει σούπερ μάρκετ, να δει τις φίλες της, να φροντίσει τους γονείς της, να διαβάσει τα παιδιά, να παίξει μαζί τους, να τα φροντίσει όταν είναι άρρωστα, κτλ. Η συνειδητοποιημένη μάνα, έχει φτάσει σε τέτοια επίπεδα συνειδητοποίησης που πλέον το σώμα της δουλεύει σαν μηχανή και έχει την κράση του Bruce Willis στο Unbreakable. Δεν αρρωσταίνει ποτέ, δεν βαριέται ποτέ και η ψυχική υγεία είναι πάντα ακμάζουσα.

Λογικό το βρίσκω, να βρίσκεις λογικό να περνάνε τα παιδιά όλη τη μέρα τους σε ίδρυμα, όταν βρίσκεις λογικό να περνάνε οι μεγάλοι όλη τη μέρα τους σε ίδρυμα. Είναι καθημερινό pattern που το συνηθίζουν και το επαναλαμβάνουν και δεν αφήνει κενά. Άλλωστε αν κοιτάξεις γύρω σου θα δεις παντού χαρούμενους, ψυχικά υγειείς ανθρώπους, γεμάτους ζωντάνια και όρεξη για ζωή.

Το παν είναι να είσαι συνειδητοποιημένος.
Στην πρώτη παράγραφο, ειλικρινά σου λέω, απαξιώ να επεκταθώ.
Πού τα είδες εσύ αυτά τα πράγματα;
Σε άλλον κόσμο ζούμε;
Μιλάμε για ένα ζευγάρι που μοιράζεται επί της ουσίας την ζωή του, που βοηθάει ο ένας τον άλλον και έχει δημιουργήσει συνειδητοποιημένα μια οικογένεια.
Ποια γυμναστήρια, ποια αφρόλουτρα, ποιον διαλογισμό, ποιους φίλους της;
Το κύριο μέλημα είναι τα παιδιά της.
Θα επιστρέψει από την δουλειά της και θα φροντίσει τα παιδιά της. Τέλος.
΄Ολα τα υπόλοιπα σε τριτοτέταρτο χρόνο, όταν και αν έχει χρόνο.

Για την δεύτερη παράγραφο τι να σου πω;
Για τις πρωινές ώρες, μιλάω.
Τότε να μην στέλνουμε τα παιδιά στο σχολείο για να μένουν στο σπίτι με την μητέρα τους.
΄Ακου και κάτι άλλο.
Αν μια γυναίκα είναι ακατάλληλη για τον ρόλο της μητέρας, θα είναι ακατάλληλη είτε δουλεύει είτε όχι.

΄Οχι, δεν βλέπω παντού χαρούμενους, ψυχικά υγειείς ανθρώπους.
Δεν θ΄αναρωτηθώ το γιατί.
΄Εχω εντοπίσει τους λόγους που συμβαίνει.

Στο ότι "το παν είναι να είσαι συνειδητοποιημένος", είναι στο μόνο που θα συμφωνήσω και απαντάει και στο προηγούμενο "γιατί".

7 τουλάχιστο, εσένα σου επιτρέπω και 4 λόγω μακράς ιδρυματοποίησης.
Εσένα, προς το παρόν τουλάχιστον, δεν σου επιτρέπω να κάνεις ούτε ένα λόγω μακράς, μόνιμης παραμονής στα στενά όρια μιας συγκεκριμένης θεώρησης των πραγμάτων.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,295 μηνύματα.
Αρκετών οι γονείς είναι από επαρχία και τα πατρικά τους είναι σε μικρές πόλεις και χωριά και στα οποία πολλές φορές δεν υπάρχουν ευκαιρίες εργασίας ή κοινωνικοποίησης για τους ίδιους και έτσι μεταναστεύουν σε Αθήνα/Θεσσαλονίκη.
Α ξέχασα κι αυτό ήθελα να σχολιάσω. Αυτοί που μένουν στην επαρχία κατά 80% έχουν και έτοιμη δουλειά από γονείς, είτε κτηνοτροφία, γεωργία, είτε κάποιο μαγαζί, είτε κάποια βιοτεχνία, είτε κάποιο γραφείο, είτε κάποια πανσιόν κλπ. Στην πολύ πολύ χειρότερη που δεν έχει ο μπαμπάς τίποτα από αυτά (αλήθεια, πώς ζούσε τόσα χρόνια στην επαρχία χωρίς τίποτα από αυτά; τέλος πάντων), έχει τόσους γνωστούς που στάνταρ θα του βρει μια δουλειά. Οπότε οι επαρχιώτες δεν θέλω να γκρινιάζουν. Όλα έτοιμα τα έχουν απλά μεγαλοπιάνονται. Μιλάω γενικά, μην παρεξηγηθώ. Εξαιρέσεις φυσικά υπάρχουν.
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Α ξέχασα κι αυτό ήθελα να σχολιάσω. Αυτοί που μένουν στην επαρχία κατά 80% έχουν και έτοιμη δουλειά από γονείς, είτε κτηνοτροφία, γεωργία, είτε κάποιο μαγαζί, είτε κάποια βιοτεχνία, είτε κάποιο γραφείο, είτε κάποια πανσιόν κλπ. Στην πολύ πολύ χειρότερη που δεν έχει ο μπαμπάς τίποτα από αυτά (αλήθεια, πώς ζούσε τόσα χρόνια στην επαρχία χωρίς τίποτα από αυτά; τέλος πάντων), έχει τόσους γνωστούς που στάνταρ θα του βρει μια δουλειά. Οπότε οι επαρχιώτες δεν θέλω να γκρινιάζουν. Όλα έτοιμα τα έχουν απλά μεγαλοπιάνονται. Μιλάω γενικά, μην παρεξηγηθώ. Εξαιρέσεις φυσικά υπάρχουν.

Όχι, δεν ισχύουν αυτά που λες. Αρχικά πρέπει να ξέρεις ότι η Ελληνική επαρχία έχει αφεθεί στο έλεος του Θεού τις τελευταίες 4 δεκαετίες, χωρίς καμία αναπτυξιακή πολιτική (Έχουμε να δούμε σοβαρά έργα υποδομής από τη χούντα, όπως απεδείχθη και προσφάτως) και όλο το βάρος στρέφεται στην Αθήνα. Αυτός είναι και ο λόγος που έχει γίνει τέτοιο χάος, διότι όλοι την θεωρούν ως την μόνη επιλογή.

Παρά πολλοί στην επαρχία ζούσαν ως αγρότες οι οποίοι σίγουρα δεν βγάζουν τα κέρατα τους, ειδικά για την δουλειά που ρίχνουν, ως δημόσιοι υπάλληλοί που καλοζωησαν το 85-2008, αρκετοί ελεύθεροι επαγγελματίες τεχνίτες, ηλεκτρολόγοι κτλ , αρκετοί με χαζομάγαζα του στυλ καφετέριες κτλ που όλοι ξέρουν ότι δεν βγάζουν τίποτα το 95% ειδικά σε μικρά μέρη, πανσιόν δεν υπάρχουν σοβαρές εκτός και αν ζεις σε τουριστικό μέρος όπως Μέτσοβο, Ζαγοροχώρια κτλ, οπότε όχι, δεν έχουν όλοι στρωμένες δουλειές, ούτε μεγαλοπιάνονται όπως λες. Τα περισσότερα παιδιά σπουδάζουν και καταλήγουν στην Αθήνα ή τη Θεσσαλονίκη μπας και βρούνε κάτι καλύτερο από που είχαν πίσω.

Αν τα πράγματα ήταν τόσο γαμάτα στην επαρχία όπως τα λες δεν είχαμε συνεχόμενη μείωση του πληθυσμού.

Υ.Γ. ζητάνε και άτομα για μάζεμα στην επαρχία. Εσύ θα αφήσεις την Αθήνα να πας να μαζεύεις ροδάκινα για 30 ευρώ τη μέρα μαύρα?
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,912 μηνύματα.
Ναι, σιγά να μην σου δώσω και φορολογική δήλωση. Λες με νοιάζει εμένα αν εσύ δεν θες να δεις ότι υπάρχει και κάτι άλλο πέραν από τον περίγυρό σου.

Μη μου δώσεις φορολογική δήλωση απλά η κουβέντα θυμίζει λίγο κουβέντα μπακούρηδων.... 'Εχω μια γκομενα μουνάρα... απο χωριό δεν την ξέερεις"

αυτό θυμίζει όταν ακούμε τους πετυχημένους 30αρηδες "ααα εγω βρηκα δουλειά και παιρνω 5 χιλιάρικα το μήνα"

και εγώ αύριο θα πάω στη δουλειά με το ιδιωτικό μου ελικόπτερο. Απορώ που βρίσκετε την ορεξη να μπαίνετε στο Ιντερνετ και να γράφετε τέτοια παραμύθια. Ειχε πλάκα μέχρι τα 25 αυτό. Βαριά 30. Βαριά.

Θα περιμενε κανείς στην ηλίκια σου κάποιος να γράφει σοβαρά - ρεαλιστικά πράγματα.


Εν μεταξύ εσύ δεν ήσουν που έκραζες πριν μερικά χρόνια όσους πάνε κάμπινγκ και όχι σε ενοικιαζόμενα δωμάτια ως ασόβαρους, αλήτες που δεν έχουν τίποτα να προσφέρουν σε κάποια?

Έρε πως αλλάζουν τα πράγματα με λίγο πληθωρισμό.

χα χα χα φέτος πήγα σε 5στερο με την δικιά μου. Και μετά φάγαμε και τα ψαράκια μας στην παραλία. Τη μία δόση. Την δευτερη που πήγαμε σε άλλο παίζαμε με μπουφέ κάθε μέρα. Το τι φάγαμε δεν λέγεται. Ποια κάμπινγκ μου λες εσύ.

Αν έτσι πέφτεις και μέσα στις δουλειές όπως έπεσες μέσα και εδώ προβλέπω λαμπρή πορεία :D
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Μη μου δώσεις φορολογική δήλωση απλά η κουβέντα θυμίζει λίγο κουβέντα μπακούρηδων.... 'Εχω μια γκομενα μουνάρα... απο χωριό δεν την ξέερεις"

αυτό θυμίζει όταν ακούμε τους πετυχημένους 30αρηδες "ααα εγω βρηκα δουλειά και παιρνω 5 χιλιάρικα το μήνα"
Εντάξει το παραδέχομαι με κατάλαβες. Γράφω από το υπόγειο της μάνας μου και τρώω πακοτίνια.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,912 μηνύματα.
@Devil Πιστεύεις ότι υπάρχουν καλοπληρωμενα επαγγέλματα σήμερα στην Ελλάδα? Με εξαίρεση τους προγραμματιστες πληροφορικαριους πάντα

Εξαρτάται τι εννοούμε καλοπληρωμένο γιατι βλέπω πλέον στο φορουμ έχουν μπει και Golden boys που δυσκολα τους ανταγωνίζεσαι. :D

Για μένα πάντως ναί... τα 2000 που παίρνει κάποιος σε μια θέση του δημοσίου που δεν ειναι εναίου μισθολογίου προφανώς καθως έχει και περισσότερες ευθύνες δεν θα τα έλεγα λίγα λεφτά ακομη και αν εισαι στα 45-47.

Τωρα τι γραφει ο καθένας εδω μέσα... ο θεος και η ψυχή του.

Και εγω μπορω να το παιξω Σαουδάραβας Κροισος με 9 γραμματα.Εχω και μια κελεμπία άσπρη απο κάτι αποκριες πριν χρόνια να τη φορέσω να μπω αυριο στο τρένο.

Ε νταξει τωρα εγω δεν εχω το κέφι να τρολάρω αλλο στο Ιντερνετ ασπρισε το μαλλί μου ;D

αυτα ειναι για τη νεολαία!

Κατα τα λοιπά νομίζω πως αν οι καταναλωτές συσπειρωθούμε σε μια ΕΝΙΑΙΑ καταναλωτικη συμπεριφορά π το γιαουρτι να το παίρνεις οταν εχει 2,5-3 ευρω το κιλο προσφορα και ΟΧΙ 5... Τη κοτα να τη παιρνεις οταν εχει 7 και οχι 10 και αλλα πολλά θα συμμορφωθούν και αυτοί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,295 μηνύματα.
Αν τα πράγματα ήταν τόσο γαμάτα στην επαρχία όπως τα λες δεν είχαμε συνεχόμενη μείωση του πληθυσμού.
Εγώ πάντως από την εμπειρία μου σε χωριό όπου μένει συγγενής μου και έζησα λίγο καιρό εκεί είδα οτι όλοι είναι γνωστοί και φίλοι και συγγενείς με όλους, όλοι έχουν μια δουλίτσα να τα βγάζουν πέρα, η μαύρη εργασία πάει σύννεφο και μια χαρά ζάχαρη την περνάνε από μωρά μέχρι γέροι. Το μόνο αρνητικό είναι οτι έχει ερημιά το χειμώνα και η μόνη σου κοινωνική συναναστροφή είναι μεταξύ των γνωστών αλλά αν δε σε νοιάζει αυτό και σου αρέσει να έχεις 2-3 φίλους και πολλούς συγγενείς, τα περνάς τέλεια.

Κατά τη δική μου άποψη αυτοί που έφυγαν από την επαρχία (δε λέω για κάνα χωριό 50 κατοίκων, μιλάω για κωμοπόλεις) το έκαναν γιατί ήθελαν να γίνουν κάποιοι και να βγάζουν περισσότερα χρήματα. Αλλιώς στην επαρχία έχεις έτοιμο σπίτι, έχεις λάδια κρέατα λαχανικά φρούτα από γνωστούς που στα δίνουν τζάμπα, όσα βγάζεις τα τρως και είσαι ωραίος.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,519 μηνύματα.
Εγώ πάντως από την εμπειρία μου σε χωριό όπου μένει συγγενής μου και έζησα λίγο καιρό εκεί είδα οτι όλοι είναι γνωστοί και φίλοι και συγγενείς με όλους, όλοι έχουν μια δουλίτσα να τα βγάζουν πέρα, η μαύρη εργασία πάει σύννεφο και μια χαρά ζάχαρη την περνάνε από μωρά μέχρι γέροι. Το μόνο αρνητικό είναι οτι έχει ερημιά το χειμώνα και η μόνη σου κοινωνική συναναστροφή είναι μεταξύ των γνωστών αλλά αν δε σε νοιάζει αυτό και σου αρέσει να έχεις 2-3 φίλους και πολλούς συγγενείς, τα περνάς τέλεια.

Κατά τη δική μου άποψη αυτοί που έφυγαν από την επαρχία (δε λέω για κάνα χωριό 50 κατοίκων, μιλάω για κωμοπόλεις) το έκαναν γιατί ήθελαν να γίνουν κάποιοι και να βγάζουν περισσότερα χρήματα. Αλλιώς στην επαρχία έχεις έτοιμο σπίτι, έχεις λάδια κρέατα λαχανικά φρούτα από γνωστούς που στα δίνουν τζάμπα, όσα βγάζεις τα τρως και είσαι ωραίος.


Αν είναι αυτό το όνειρο ζωής ενός νέου- να ζει στο χωριό εις βάρος των γονέων και να τα χει όλα στρωμένα, σιγά τι εχει στρωμένα, ένα σπίτι στο πουθενά δλδ- και να εκλιπαρεί το κράτος για κάνα κουπόνι να βάλει βενζίνη ή να πάει 3 μέρες διακοπές, να μην διαμαρτύρεται κανεισ για την αθλιότητα τόσο την δίκη του όσο κι εν γενεί του κράτους και της νοοτροπίας αυτής που εκτρέφει.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,295 μηνύματα.
Αν είναι αυτό το όνειρο ζωής ενός νέου- να ζει στο χωριό εις βάρος των γονέων και να τα χει όλα στρωμένα, σιγά τι εχει στρωμένα, ένα σπίτι στο πουθενά δλδ- και να εκλιπαρεί το κράτος για κάνα κουπόνι να βάλει βενζίνη ή να πάει 3 μέρες διακοπές, να μην διαμαρτύρεται κανεισ για την αθλιότητα τόσο την δίκη του όσο κι εν γενεί του κράτους και της νοοτροπίας αυτής που εκτρέφει.
Σε αυτά τα μέρη διαμαρτύρονται μόνο όταν έρχονται μετανάστες και τους παίρνουν τις δουλειές. Κατά τα άλλα μια χαρά ζουν τη ζωή τους. Δε λέω ότι συμφωνώ, απλά λέω ότι περνάνε καλά, είναι ευχαριστημένοι με τα λίγα όπως λες, τα παιδιά τους μεγαλώνουν στον καθαρό αέρα, δεν έχουν τα άγχη της πόλης, έχουν πάντα υποστήριξη από συγγενείς και φίλους, Ε για κάποιους αυτό είναι ευτυχία. More power to them.

Στις άλλες χώρες δηλαδή δεν υπάρχουν κωμοπόλεις ή χωριά που οι άνθρωποι ζουν έτσι; Δε νομίζω ότι μπορεί κανείς να κατηγορήσει αυτή τη νοοτροπία και τον τρόπο ζωής. Έτσι έμαθαν έτσι συνεχίζουν να ζουν. Δεν το βρίσκω κακό.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,234 μηνύματα.
Το κύριο πρόβλημα με τα χωριά και τις κωμοπόλεις που κάνει τον κόσμο να φεύγει και να μένουν συνταξιούχοι είναι ότι δεν υπάρχουν δουλειές.

Αν το παιδί δεν θέλει να καλλιεργήσει τα χωράφια των γονιών ή να αναλάβει το οικογενειακό μαγαζί πρακτικά είναι αναγκασμένο να φύγει.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Εγώ πάντως από την εμπειρία μου σε χωριό όπου μένει συγγενής μου και έζησα λίγο καιρό εκεί είδα οτι όλοι είναι γνωστοί και φίλοι και συγγενείς με όλους, όλοι έχουν μια δουλίτσα να τα βγάζουν πέρα, η μαύρη εργασία πάει σύννεφο και μια χαρά ζάχαρη την περνάνε από μωρά μέχρι γέροι. Το μόνο αρνητικό είναι οτι έχει ερημιά το χειμώνα και η μόνη σου κοινωνική συναναστροφή είναι μεταξύ των γνωστών αλλά αν δε σε νοιάζει αυτό και σου αρέσει να έχεις 2-3 φίλους και πολλούς συγγενείς, τα περνάς τέλεια.

Κατά τη δική μου άποψη αυτοί που έφυγαν από την επαρχία (δε λέω για κάνα χωριό 50 κατοίκων, μιλάω για κωμοπόλεις) το έκαναν γιατί ήθελαν να γίνουν κάποιοι και να βγάζουν περισσότερα χρήματα. Αλλιώς στην επαρχία έχεις έτοιμο σπίτι, έχεις λάδια κρέατα λαχανικά φρούτα από γνωστούς που στα δίνουν τζάμπα, όσα βγάζεις τα τρως και είσαι ωραίος.
Όπως μάθει κανείς ,άλλος λέει σιγά μη ζήσω με 1000 ευρώ και άλλος είναι μια χαρά . Τι να πει κανείς .

Επαρχία πάντως πιστεύω ότι μπορεί να έχεις μονοπώλιο ή λίγους ανταγωνιστές και μπορεί να πεινάσεις λιγότερο από ότι σε μεγαλούπολη τουλάχιστον σαν ελεύθερος επαγγελματίας.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,561 μηνύματα.
. Για δες στα 40 τους ας πούμε άνθρωποι με παιδιά πώς φέρονται σε ζευγάρια χωρίς παιδιά. Τους κάνουν παρέα; Τους καλούν σε παιδικά πάρτι και γιορτές;
Και να σου πω κάτι; Όταν πάω 40 προσωπικά δεν θα θέλω να βγαίνω και με άτομα που θα μιλάνε συνεχώς για τα παιδιά τους, τα σχολεία, το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων και θα μου δείχνουν φωτογραφίες του Μανωλάκη στην κατασκήνωση.
Είναι, εν ολίγοις,επιλογή και εκείνων χωρίς παιδιά να τους απομονώνουν εν τέλει γιατι κακά τα ψέματα είσαι με τον Μπάμπη 20 χρόνια, τα τελευταία 5 χρόνια μεγαλώνεις παιδιά φουλ ταιμ, εχεις αφήσει τον εαυτό σε δεύτερη μοίρα κι αν είσαι και στη ταλαίπα οικονομικά τι άλλο να συζητήσεις;
 
Top