Τι άποψη έχετε για την δράση της Γκρέτα Τούνμπεργκ;

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,070 μηνύματα.
Εχω μια αστεια υποθεση επ αυτου, ξεκινησε σαν αστεια αλλα δεν ειμαι σιγουρος πια...

Οι βλακες γενοβολανε περισοτερο απο τους εξυπνους, αυτο ειναι γνωστο φαινομενο. Οπερ οι βλακες πολλαπλασιαζονται και πολλαπλασιαζονται μεχρι που πιανουν μια κρισιμη μαζα βλακειας και τοτε σκαει ενας ωραιος πολεμος

Γινεται αυτο και ξεπαστρευονται μερικα εκατομμυρια ανθρωποι οι περισοτεροι εκ των οποιων ειναι οι βλακες γιατι μην κοροιδευομαστε αυτους στελνουμε κατα βαση στη κιμαδομηχανη, οι εξυπνοι χρειαζονται για να φτιαχνουν οπλα.

Χωρίς να αγνοώ ή να υποτιμώ το υπόλοιπο κομμάτι του πόστ σου, απομονώνω αυτά τα κομμάτια σχεδόν έκπληκτος καθώς εδω και αρκετά χρόνια προβληματίζομαι ομοίως. Είδα ποιοί κάνουν -ιδίως πολλά- παιδιά, πότε τα κάνανε, τι σχέδια έχουν, τι "πρέπει" κλπ, κι όσο περισσότερα παρατηρούσα σε συμπεριφορές τόσο πιό πολύ επιβεβαιωνόμουν.

Και σε κάποια στιγμή μη σου πω αναρρωτήθηκα κι ακόμα αναρρωτιέμαι αν πρέπει να κάνω κι εγω. Γιατί "πρέπει" να τεκνοποιήσω; Γιατί "είναι καλό για την ανθρωπότητα"; Γιατί πρέπει να συνεχίσει να υπάρχει η ανθρωπότητα σε αυτή της τη μορφή με αυτά της τα κουσούρια και γιατί πρέπει να τροφοδοτήσω εγω τον κύκλο του "καυσίμου" με δικά μου παιδιά; Για να ζήσουν σε έναν κόσμο που κυριαρχούν οι ηλίθιοι, ή ακόμα χειρότερα και προς απογοήτευση κάθε ανόητης αυτοπεποίθησης και εγωισμού μου, να αποδειχθούν τα ίδια μου τα παιδιά οι ηλίθιοι; (γιατί παίζει κι αυτό, όλοι θεωρούν εαυτόν σωστότερον, χωρίς κανένας να απορεί "ρε μήπως έχω κι εγω κουσούρια;" Άντε, τι μου λες; )

Ξέρω, ακούγεται παλαβό, αλλά καμιά φορά τα σκέφτομαι αυτά.

Ζήτημα είναι αν εγω κι εσυ συμφωνήσαμε ποτέ σε κάτι epote στα τόσα χρόνια στο στέκι, αν και αναγνωρίζω την ικανότητά σου στον γραπτό λόγο και την χρησιμότητα των τιθέμενων προβληματισμών με το όποιο αψύ ύφος, όμως εδω οφείλω να ομολογήσω ότι βλέπω κοινές σκέψεις.

Είναι λίγο απόκοσμο ομολογώ...
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και σε κάποια στιγμή μη σου πω αναρρωτήθηκα κι ακόμα αναρρωτιέμαι αν πρέπει να κάνω κι εγω. Γιατί "πρέπει" να τεκνοποιήσω; Γιατί "είναι καλό για την ανθρωπότητα"; Γιατί πρέπει να συνεχίσει να υπάρχει η ανθρωπότητα σε αυτή της τη μορφή με αυτά της τα κουσούρια και γιατί πρέπει να τροφοδοτήσω εγω τον κύκλο του "καυσίμου" με δικά μου παιδιά; Για να ζήσουν σε έναν κόσμο που κυριαρχούν οι ηλίθιοι, ή ακόμα χειρότερα και προς απογοήτευση κάθε ανόητης αυτοπεποίθησης και εγωισμού μου, να αποδειχθούν τα ίδια μου τα παιδιά οι ηλίθιοι; (γιατί παίζει κι αυτό, όλοι θεωρούν εαυτόν σωστότερον, χωρίς κανένας να απορεί "ρε μήπως έχω κι εγω κουσούρια;" Άντε, τι μου λες; )

Σε γενικές γραμμές η απάντηση σε αυτά τα ερωτήματα είναι απλά η λέξη γενναιοδωρία.

Θα υποθέσω πως σου αρέσει η ζωή σου και γενικά το να είσαι ζωντανός. Οπότε αν θεωρείς την ζωή μια καλή κατάσταση στην οποία μπορεί να βρίσκεται κάποιος, τότε μάλλον δεν θα ήταν άσχημη σκέψη το να τα την δωρίσεις και στα παιδιά σου.

Παιδιά δεν πρέπει να κάνεις και αν τα κάνεις επειδή πρέπει, τότε σίγουρα δεν έπρεπε να τα κάνεις. Καταρχάς τον κόσμο δεν το κυριαρχούν οι ηλίθιοι. Ποτέ δεν τον κυριαρχούσαν και ποτέ δεν θα τον κυριαρχήσουν. Ο λόγος είναι τετριμμένος και τον καταλαβαίνεις. Οι ηλίθιοι είναι απλά πολλοί σε σχέση με του έξυπνους και άρα πιο πιθανό να τους συναντήσεις. Μπορούν όμως εύκολα να αγνοηθούν και να αντιμετωπιστούν.

Προφανώς επίσης κατανοείς γιατί είναι καλό για την ανθρωπότητα το να φέρεις παιδιά στον κόσμο τα οποία όχι μόνο θα είναι έξυπνα αλλά και σωστά μεγαλωμένα. Και το γεγονός πως αναρωτιέσαι αν έχεις εσύ το κουσούρι είναι αρκετά καλή ένδειξη πως θα επιτύχεις σε μεγάλο βαθμό στο να τα μεγαλώσεις σωστά. Οι άνθρωποι με πραγματικά κουσούρια δεν αναρωτιούνται ούτε κάνουν second guess τον εαυτό τους ποτέ.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,083 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι παιδιά κάνουν όλο και περισσότερο ανά τα χρόνια οι άνθρωποι χαμηλότερης μορφωτικής και νοητικής κλάσης και είναι φυσιολογικό. Οι άνθρωποι με μεγαλύτερη παίδευση γνωρίζουν πολύ καλά πλέον ότι το να κάνεις παιδιά είναι σαν να δημιουργείς έναν ακόμα άνθρωπο με ψυχολογικά προβλήματα και οτι το φέρνεις σε έναν προβληματικό κόσμο.

Σχετικά με αυτό που λέει ο χάκερ, όχι δε θεωρώ ότι η χαρά της ζωής αξίζει όλες τις λυπες που περνάει ένας άνθρωπος. Τι μπορεί να σου κάνει η φιλία, η αγάπη, η παντός είδους ψυχαγωγία που θα ζήσεις και άλλες χαρές μπροστά στις αρρώστιες, τον πόνο θανάτου αγαπημένου ανθρώπου, τον χωρισμό, την απώλεια γενικότερα; Σίγουρα όταν είμαστε χαρούμενοι λέμε ότι αξίζει η ζωή, αλλά σε δύσκολες στιγμές αναρωτιέμαι ειλικρινά αν άξιζε όλη αυτή η ταλαιπωρία. Οπότε δεν ξέρω αν θεωρώ γενναιοδωρία το να κάνεις παιδί και να το καταδικάσεις σε μια ζωή γεμάτη πόνο.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάπου είχα διαβάσει παλαιότερα πως ένας καταστροφικός άνθρωπος, δεσμεύει 4 φορές περισσότερους πόρους από όσους παράγει ένας έξυπνος άνθρωπος στην κοινωνία. Το πρόβλημα σήμερα πέραν από το γεγονός πως αυτοί οι άνθρωποι μπορούν να ψηφίσουν (η ψήφος γενικότερα είναι ένα τεράστιο ζήτημα) είναι κυρίως πως υπερσιτίζονται κιόλας μέσα από την κρατική πρόνοια. Ένας τέτοιος ηλίθιος πλέον, μπορεί να ζει εντελώς παρασιτικά και πλέον έχει και τους πόρους για να κάνει ένα κάρο παιδιά, τα οποία θα κακοποιήσει/τραυματίσει προφανώς λόγο ηλιθιότητας και έτσι ο κύκλος συνεχίζεται και αυξάνεται.
Η κοινωνική πρόνοια που είπες, πράγματι κάνει το κακό. Αν ξέρουμε κάτι απ' αυτή τη ψευτοεπιστημονική μπούρδα που λέγεται κοινωνιολογία, είναι πως όταν αυξάνεις τους φόρους εισοδήματος, τόσο οι άνθρωποι δεν θέλουν να κάνουν παιδιά και όσο δίνεις επιδόματα, τόσο οι άνθρωποι κάνουν παιδιά. Σε ένα βαθμό δεν είναι παρά μια συνομωσία από τους γραφειοκράτες να μεγαλώνουν όλο και περισσότερο ανθρώπους εξαρτημένους απ' το κράτος, καθώς προφανώς αυτοί είανι που θα τους ψηφίσουν. Το καλύτερο παράδειγμα είναι η Γαλλία, όπου πλέον υπάρχουν τόσοι πολλοί μουσουλμάνοι που έχουν κλείσει τα 18 - οι οποίοι προφανω΄ς κάθε άλλο παρά δύτικοι είναι, γιορτάζουν τα τρομοκρατικά χτυπήματα αν μη τι άλλο - ώστε δε μπορεί να βγει ούτε φιλογαλλική, ούτε φιλοεπιχειρηματική/φιλελεύθερη κυβέρνηση. Πραγματικά είναι ο εμετός ο ίδιος.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αλήθεια είναι ότι παιδιά κάνουν όλο και περισσότερο ανά τα χρόνια οι άνθρωποι χαμηλότερης μορφωτικής και νοητικής κλάσης και είναι φυσιολογικό. Οι άνθρωποι με μεγαλύτερη παίδευση γνωρίζουν πολύ καλά πλέον ότι το να κάνεις παιδιά είναι σαν να δημιουργείς έναν ακόμα άνθρωπο με ψυχολογικά προβλήματα και οτι το φέρνεις σε έναν προβληματικό κόσμο.

Σχετικά με αυτό που λέει ο χάκερ, όχι δε θεωρώ ότι η χαρά της ζωής αξίζει όλες τις λυπες που περνάει ένας άνθρωπος. Τι μπορεί να σου κάνει η φιλία, η αγάπη, η παντός είδους ψυχαγωγία που θα ζήσεις και άλλες χαρές μπροστά στις αρρώστιες, τον πόνο θανάτου αγαπημένου ανθρώπου, τον χωρισμό, την απώλεια γενικότερα; Σίγουρα όταν είμαστε χαρούμενοι λέμε ότι αξίζει η ζωή, αλλά σε δύσκολες στιγμές αναρωτιέμαι ειλικρινά αν άξιζε όλη αυτή η ταλαιπωρία. Οπότε δεν ξέρω αν θεωρώ γενναιοδωρία το να κάνεις παιδί και να το καταδικάσεις σε μια ζωή γεμάτη πόνο.

Σε γενικές γραμμές αυτά είναι χαζομάρες τις οποίες δεν πιστεύεις ούτε εσύ η ίδια. Αν τις πίστευες θα είχες αυτοκτονήσει, όπως ακριβώς κάνουν όλοι όσοι δεν θεωρούν την ύπαρξη καλύτερη από την ανυπαρξία. Το γεγονός όμως πως συνεχίζεις να επιλέγεις να ζεις σημαίνει πως θεωρείς την ύπαρξη καλύτερη από την ανυπαρξία.

Και σοβαρά τώρα, είσαι πραγματικά της άποψης πως η αγάπη και η φιλία δεν αξίζουν επειδή υπάρχει ο χωρισμός και ο θάνατος?
Αν όντως το πιστεύεις αυτό πάσχεις από σύνδρομο εγκατάλειψης. Εγώ πάντως δεν μετάνιωσα ποτέ που αγάπησα.

Η κοινωνική πρόνοια που είπες, πράγματι κάνει το κακό. Αν ξέρουμε κάτι απ' αυτή τη ψευτοεπιστημονική μπούρδα που λέγεται κοινωνιολογία, είναι πως όταν αυξάνεις τους φόρους εισοδήματος, τόσο οι άνθρωποι δεν θέλουν να κάνουν παιδιά και όσο δίνεις επιδόματα, τόσο οι άνθρωποι κάνουν παιδιά. Σε ένα βαθμό δεν είναι παρά μια συνομωσία από τους γραφειοκράτες να μεγαλώνουν όλο και περισσότερο ανθρώπους εξαρτημένους απ' το κράτος, καθώς προφανώς αυτοί είανι που θα τους ψηφίσουν. Το καλύτερο παράδειγμα είναι η Γαλλία, όπου πλέον υπάρχουν τόσοι πολλοί μουσουλμάνοι που έχουν κλείσει τα 18 - οι οποίοι προφανω΄ς κάθε άλλο παρά δύτικοι είναι, γιορτάζουν τα τρομοκρατικά χτυπήματα αν μη τι άλλο - ώστε δε μπορεί να βγει ούτε φιλογαλλική, ούτε φιλοεπιχειρηματική/φιλελεύθερη κυβέρνηση. Πραγματικά είναι ο εμετός ο ίδιος.

Η δημοκρατία είναι αναπόφευκτα ο αργός δρόμος προς το σοσιαλισμό.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η δημοκρατία είναι αναπόφευκτα ο αργός δρόμος προς το σοσιαλισμό.



Συμφωνώ απόλυτα. :P

Γι' αυτό λέω πως στο κοντινό μέλλον θα υπάρχουν μικρά, ελβετικά στη φιλοσοφία πολεις-κράτη με skill based immigration, ανάμεσα στη θάλασσα από αποτυχημένα δημοκρατοσοσιαλιστικά κράτη. Πως γίνεται να πιστεύει κανείς κάτι άλλο. :hehe:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ απόλυτα. :P

Γι' αυτό λέω πως στο κοντινό μέλλον θα υπάρχουν μικρά, ελβετικά στη φιλοσοφία πολεις-κράτη με skill based immigration, ανάμεσα στη θάλασσα από αποτυχημένα δημοκρατοσοσιαλιστικά κράτη. Πως γίνεται να πιστεύει κανείς κάτι άλλο. :hehe:


Ίσως. Κανείς δεν ξέρει. Εγώ το βρίσκω πιθανότερο να αναπτυγμένα κράτη να επιστρέψουν σε φασιστικού τύπου πολιτεύματα. Το σίγουρο είναι πως η δημοκρατία της καθολικής ψήφου δεν είναι ένα αυτοσυντηρούμενο σύστημα.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ίσως. Κανείς δεν ξέρει. Εγώ το βρίσκω πιθανότερο να αναπτυγμένα κράτη να επιστρέψουν σε φασιστικού τύπου πολιτεύματα. Το σίγουρο είναι πως η δημοκρατία της καθολικής ψήφου δεν είναι ένα αυτοσυντηρούμενο σύστημα.

Η μοναρχία, η ολιγαρχία κλπ δεν είναι κοντά στο φασισμό(δλδ στον εθνο-σοσιαλισμό). 'Ενας Θεός ξέρει τι θα γίνει όταν ο κόσμος αρχίσει να απομυθοποιεί τον Θεό της Δημοκρατίας(γιατί περί θεού πρόκειται) και μετά απλωθεί μπροστά του το χάος της πολιτικής. Πάντως έχει αρχίσει να γίνεται, όπως και η απομυθοποίηση και αποθεοποίηση των "experts", των οικονομολόγων/κοινωνιολόγων/πολιτικών επιστημόνων και λοιπών αχαίρευτων. :P

Εγώ πιστεύω πως το καλύτερο είναι να κάνεις τα λεφτά σου χρυσό/ασήμι/BTC και να προσπαθήσεις να γίνεις πάρα πολύ ανταγωνιστικός στον τομέα σου, ώστε να ξεφύγεις απ' τη μοίρα των πολλών όταν ξαναγίνει οικονομικό μπουμ και όταν επιτέλους η πλειοψηφεία είναι κατά της αγγλοαμερικάνικης δημοκρατίας και καταλάβει πως οι πρόγονοι τους, οι ευρωπαίοι, που θεωρούσαν τη δημοκρατία ως οχλοκρατία και που ήξεραν πως οι τότε μοναρχίες ήταν πολύ πιο αποτελεσματικές, στην πραγματικότητα ήταν 100% πιο έξυπνοι και ικανοί άνθρωποι. :hehe:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η μοναρχία, η ολιγαρχία κλπ δεν είναι κοντά στο φασισμό(δλδ στον εθνο-σοσιαλισμό). 'Ενας Θεός ξέρει τι θα γίνει όταν ο κόσμος αρχίσει να απομυθοποιεί τον Θεό της Δημοκρατίας(γιατί περί θεού πρόκειται) και μετά απλωθεί μπροστά του το χάος της πολιτικής. Πάντως έχει αρχίσει να γίνεται, όπως και η απομυθοποίηση και αποθεοποίηση των "experts", των οικονομολόγων/κοινωνιολόγων/πολιτικών επιστημόνων και λοιπών αχαίρευτων. :P

Εγώ πιστεύω πως το καλύτερο είναι να κάνεις τα λεφτά σου χρυσό/ασήμι/BTC και να προσπαθήσεις να γίνεις πάρα πολύ ανταγωνιστικός στον τομέα σου, ώστε να ξεφύγεις απ' τη μοίρα των πολλών όταν ξαναγίνει οικονομικό μπουμ και όταν επιτέλους η πλειοψηφεία είναι κατά της αγγλοαμερικάνικης δημοκρατίας και καταλάβει πως οι πρόγονοι τους, οι ευρωπαίοι, που θεωρούσαν τη δημοκρατία ως οχλοκρατία και που ήξεραν πως οι τότε μοναρχίες ήταν πολύ πιο αποτελεσματικές, στην πραγματικότητα ήταν 100% πιο έξυπνοι και ικανοί άνθρωποι. :hehe:


Προσωπικά από όλα όσα διαβάσει έχω καταλήξει πως το πιο αποδοτικό σύστημα διοίκησης είναι η συνταγματική μοναρχία με μονάρχη που έχει ουσιαστικές αλλά όχι άπειρες εξουσίες. Η ολιγαρχία έχει τα ίδια προβλήματα με την δημοκρατία και χειρότερα κατά την άποψη μου.

Τα φασιστικά καθεστώτα πιστεύω πως θα επανέλθουν απλά και μόνο επειδή είναι πολύ πιο εύκολο να στηθούν από μια μοναρχία.
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Η σαπουνόπερα έχει και συνέχεια, όταν μίλαγα για....παιδιά στα φανάρια, ακούστηκα (στα αφτιά κάποιων) λες και τρώω ωμό κρέας! Όλοι λοιπόν αυτοί οι "οικολόγοι" της συμφοράς που κόπτονται για την υπερθέρμανση του πλανήτη, την κλιματική αλλαγή, τον ουρανό που θα πέσει στο κεφάλι να μας πλακώσει, κτλ.... είναι λέτε απλώς "βαρεμένοι" ή κρύβονται συμφέροντα ? :hmm:

 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,299 μηνύματα.
Νομίζω ότι η Γκρέτα αξία έχει κερδίσει μια υποψηφιότητα στα Oscar για Α γυναικείου ρόλου.
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Νομίζω ότι η Γκρέτα αξία έχει κερδίσει μια υποψηφιότητα στα Oscar για Α γυναικείου ρόλου.
Αυτοσυστήνεται πλέον σαν ανεπαρκώς ενημερωμένη.... Μάνα μου αλλιώς μου τα 'πες για φιλίες και γι' αγάπες
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,299 μηνύματα.

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Τι θα πει ότι δεν ξέρει την τυφλά της;:rofl:
Στην ουσία παραδέχεται ότι οι πάτρωνες της την άφησαν ανενημέρωτη αλλά αυτή νομίζει πως.... τρολλάρει τον Πούτιν !
Φαντάσου, από την αντίδραση, το επίπεδο όσων την καθοδηγούν :baby:
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά από όλα όσα διαβάσει έχω καταλήξει πως το πιο αποδοτικό σύστημα διοίκησης είναι η συνταγματική μοναρχία με μονάρχη που έχει ουσιαστικές αλλά όχι άπειρες εξουσίες. Η ολιγαρχία έχει τα ίδια προβλήματα με την δημοκρατία και χειρότερα κατά την άποψη μου.

Τα φασιστικά καθεστώτα πιστεύω πως θα επανέλθουν απλά και μόνο επειδή είναι πολύ πιο εύκολο να στηθούν από μια μοναρχία.

Τα παλιότερα συστήματα μοναρχίας δεν είχαν τέτοιο θέμα.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Τα παλιότερα συστήματα μοναρχίας δεν είχαν τέτοιο θέμα.

Kαι γιατι δεν επιβιωσαν?

Προσωπικά από όλα όσα διαβάσει έχω καταλήξει πως το πιο αποδοτικό σύστημα διοίκησης είναι η συνταγματική μοναρχία με μονάρχη που έχει ουσιαστικές αλλά όχι άπειρες εξουσίες.

Ποιος οριζει και ποιος ελεγχει το μοναρχη?

Το σίγουρο είναι πως η δημοκρατία της καθολικής ψήφου δεν είναι ένα αυτοσυντηρούμενο σύστημα.

Ποτε εφαρμοστηκε για να το ξερουμε αυτο?

Στην ουσία παραδέχεται ότι οι πάτρωνες της την άφησαν ανενημέρωτη αλλά αυτή νομίζει πως.... τρολλάρει τον Πούτιν !
Φαντάσου, από την αντίδραση, το επίπεδο όσων την καθοδηγούν

Ο πουτιν λεει βλακειες γιατι η οικονομια της ρωσιας (της ρωσιας οχι της αιθιοπιας) ειναι απολυτα εξαρτημενη απο τις τιμες του πετρελαιου. Και κατ επεκταση η εξουσια, ο πλουτος και η προσωπικη ασφαλεια του πουτιν.

Η αφρικη εχει περισοτερα να κερδισει και οικονομικα και περιβαντολογικα απο τις πρασινες πολιτικες.

Mohammed Barkindo, the secretary general of Opec, said there was a growing mass mobilisation of world opinion against oil, which was “beginning to … dictate policies and corporate decisions, including investment in the industry”.

He said the pressure was also being felt within the families of Opec officials because their own children “are asking us about their future because … they see their peers on the streets campaigning against this industry”.

Καποιων τα κωλαρακια ιδρωνουν. Μαζι και του πουτιν που αν η οικονομια της ρωσιας παει ακομα περισοτερο κατα διαολου δεν θα βρισκουν ουτε τα κοκαλα του.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Kαι γιατι δεν επιβιωσαν?

Πολλοί λόγοι όπως το χάος που επικράτησε μετά τους παγκόσμιους πολέμους, διάφορες τεχνολογικές ανακαλύψεις που πλαισιώθηκαν ως αποτέλεσμα του μοντερνισμού και κυρίως η επιρροή των τότε φρεσκοσχηματισμένων κρατών κα ιγραφειοκράτων της κοινής γνώμης με μεθόδους που σε τεράστειο βαθμό ανέπτυξε ο Edward Bernays και αρ΄γοτερα οι "μαθητές" του.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποιος οριζει και ποιος ελεγχει το μοναρχη?

Τον μονάρχη τον ελέγχει το ίδιο το σύνταγμα από το οποίο πηγάζουν και οι εξουσίες του. Το πιο φυσικό πρόσωπο θα του επιβάλει τις προβλεπόμενες κυρώσεις και ποιες θα είναι αυτές καθορίζεται επίσης από το σύνταγμα.

Η θέση θα είναι κληρονομική. Αν εννοείς ποιος θα ορίσει τον πρώτο μονάρχη σε ένα δημοκρατικό κράτος που θέλει να αλλάξει πολίτευμα αυτό θα εξαρτηθεί από την εκάστοτε περίπτωση. Αν τον όριζα εγώ θα επέλεγα ένα άτομο από μια οικογένεια με πολλές γενιές στρατιωτικής παράδοσης.


Ποτε εφαρμοστηκε για να το ξερουμε αυτο?

Που εφαρμόστηκε τι? Η καθολική ψήφος? Σε όλα τα δημοκρατικά κράτη.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Από Γκρέτες και γκοφρέτες ξεκινούν και οι Τσίπρες. Εφηβεία με σύνδρομα και μέση ηλικία με αυταπάτες. H συγκεκριμένη μου δίνει μια εντύπωση ατόμου που δεν επιδιώκει τον διάλογο ακόμη και με συνομηλίκους της ακόμη και αν έχουν άλλη άποψη. Ποια λύση προτείνει για τη δυστυχία του κόσμου σε πολλά μέρη που πιθανόν συνδέεται με το περιβάλλον; Ας πούμε για την έλλειψη νερού;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top