Το ΕΣΥ διαλύεται...

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,393 μηνύματα.

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,400 μηνύματα.
Ακόμα ένα τραγικό γεγονός.

Άστο απέτυχαν όλες οι κυβερνήσεις να τον σώσουν.


Δεν μπορώ να σας καταλάβω ειλικρινά, εκθειάζετε τη κυβέρνηση και καθημερινά ανεβάζετε τραγωδίες.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,393 μηνύματα.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,407 μηνύματα.
Αυτή τη στιγμή παιδιά Δευτέρα πήγα δουλειά γύρισα στις 5:00μμ
Τρίτη εφημέρευα από το πρωί στις 08:00πμ γύρισα σήμερα 4:300μμ αυτή τη στιγμη΄κάνω ενημερωτικά σημειώαμτα που θα παραδώσω αύριο. Αυριο εφημερεύω θα γυρίσω το μεσημέρι- με απόγευμα της επόμενης και απο΄βδομαδα αρχιζει η αδεια μου που θα ειναι μια βδομάδα (για ολο το Καλοκαιρι).

Αν δεν έχεις κάποιον προσωπικό λόγο που σε κρατάει Ελλάδα για την ειδικότητα, γιατί χάνεις τον χρόνο σου;
Γνωρίζω περίπτωση ενός γιατρού από την περιοχή μου. Σπούδασε ιατρική στη Μπρατισλάβα και έκανε ειδικότητα οφθαλμιατρικής στην Ελβετία. Απ' ότι έμαθα, άριστο περιβάλλον εργασίας, νορμάλ ωράρια, καλός μισθός και προφανώς έμεινε εκεί.

Όταν πάρω ειδικότητα θα κοιτάξω να μη συνεχίσω στο ελληνικό δημόσιο...γιατί δεν είναι για μένα. Προσωπικά έκανα ιδιωτική ασφάλεια και συμβουλεύω όλοι σας αν μπορείτε να κάνετε.

Εγώ έχω ιδιωτική ασφάλεια, η εταιρία που εργάζομαι μας έχει κάνει πρόγραμμα ιδιωτικής ασφάλειας. Δεν έχει τύχει να τη χρησιμοποιήσω ποτέ, αλλά από συναδέλφους που ακούω, παίρνεις τηλέφωνο στη γραμματεία της ασφαλιστικής και σου κλείνουν αυτοί ραντεβού με γιατρό, με όποιον συνεργάζονται αυτοί (Μένω δυτική Θεσσαλονίκη, αυτός μπορεί να είναι κέντρο ή ανατολικά). Οπότε είναι σε ποιον θα πέσεις. Αντίστοιχα, για τα νοσοκομεία δεν έχω καταλάβει πως λειτουργεί. Δηλαδή μπορώ να πάω στο Διαβαλκανικό στα επείγοντα και να μη πληρώσω τίποτα;
Πολλοί γιατροί λένε ότι καλά τα ιδιωτικά νοσοκομεία αλλά σε βαρύ περιστατικό, γίνεται μεταφορά σε δημόσιο.
Ωστόσο, έχω δει αγγελίες από ιδιωτικές κλινικές "Ζητείται γιατρός εν αναμονή ειδικότητας" ή απλά ψάχνουν γιατρό με ειδικότητα διακαώς για πρόσληψη. Δηλαδή, δε σημαίνει ότι επειδή είναι ιδιωτικό, θα είναι και όλα άψογα και θα σε εξετάσει ο διευθυντής. Στην καλύτερη περίπτωση, θα σε εξετάσει αυτός που μόλις τελείωσε την ειδικότητα και ψάχνει για δουλειά (χωρίς να το κατακρίνω σε καμία περίπτωση). Μου θυμίζει αυτό που λένε στη Θεσσαλονίκη "Οι γιατροί του κέντρου είναι καλύτεροι". Μέγα ψέμα. Πας σε κάτι ιατρεία σούπερ-λουξ, δίνεις και ένα 60αρικο επίσκεψη και δεν είναι απαραίτητο πάντα ότι θα μείνεις ευχαριστημένος, ενώ μπορεί να βρεις και αντίστοιχα γιατρό με πιο "απλό" ιατρείο και να μείνεις ευχαριστημένος. Αντίστοιχα, το οτι στην ιδιωτική κλινική θα δεις ωραίους διαδρόμους σε ένα επιβλητικό κτήριο, δε σου εγγυάται κανείς ότι και η περίθαλψη θα είναι άριστη.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,074 μηνύματα.
Ακόμα ένα τραγικό γεγονός.


Αν δεν έχεις κάποιον προσωπικό λόγο που σε κρατάει Ελλάδα για την ειδικότητα, γιατί χάνεις τον χρόνο σου;
Γνωρίζω περίπτωση ενός γιατρού από την περιοχή μου. Σπούδασε ιατρική στη Μπρατισλάβα και έκανε ειδικότητα οφθαλμιατρικής στην Ελβετία. Απ' ότι έμαθα, άριστο περιβάλλον εργασίας, νορμάλ ωράρια, καλός μισθός και προφανώς έμεινε εκεί.



Εγώ έχω ιδιωτική ασφάλεια, η εταιρία που εργάζομαι μας έχει κάνει πρόγραμμα ιδιωτικής ασφάλειας. Δεν έχει τύχει να τη χρησιμοποιήσω ποτέ, αλλά από συναδέλφους που ακούω, παίρνεις τηλέφωνο στη γραμματεία της ασφαλιστικής και σου κλείνουν αυτοί ραντεβού με γιατρό, με όποιον συνεργάζονται αυτοί (Μένω δυτική Θεσσαλονίκη, αυτός μπορεί να είναι κέντρο ή ανατολικά). Οπότε είναι σε ποιον θα πέσεις. Αντίστοιχα, για τα νοσοκομεία δεν έχω καταλάβει πως λειτουργεί. Δηλαδή μπορώ να πάω στο Διαβαλκανικό στα επείγοντα και να μη πληρώσω τίποτα;
Πολλοί γιατροί λένε ότι καλά τα ιδιωτικά νοσοκομεία αλλά σε βαρύ περιστατικό, γίνεται μεταφορά σε δημόσιο.
Ωστόσο, έχω δει αγγελίες από ιδιωτικές κλινικές "Ζητείται γιατρός εν αναμονή ειδικότητας" ή απλά ψάχνουν γιατρό με ειδικότητα διακαώς για πρόσληψη. Δηλαδή, δε σημαίνει ότι επειδή είναι ιδιωτικό, θα είναι και όλα άψογα και θα σε εξετάσει ο διευθυντής. Στην καλύτερη περίπτωση, θα σε εξετάσει αυτός που μόλις τελείωσε την ειδικότητα και ψάχνει για δουλειά (χωρίς να το κατακρίνω σε καμία περίπτωση). Μου θυμίζει αυτό που λένε στη Θεσσαλονίκη "Οι γιατροί του κέντρου είναι καλύτεροι". Μέγα ψέμα. Πας σε κάτι ιατρεία σούπερ-λουξ, δίνεις και ένα 60αρικο επίσκεψη και δεν είναι απαραίτητο πάντα ότι θα μείνεις ευχαριστημένος, ενώ μπορεί να βρεις και αντίστοιχα γιατρό με πιο "απλό" ιατρείο και να μείνεις ευχαριστημένος. Αντίστοιχα, το οτι στην ιδιωτική κλινική θα δεις ωραίους διαδρόμους σε ένα επιβλητικό κτήριο, δε σου εγγυάται κανείς ότι και η περίθαλψη θα είναι άριστη.
Ανάλογα με τι ασσφάλεια πληρώνεις. Υπάρχουν ασφάλειες που σε καλύπτουν για τα επείγοντα περιστατικά και αν χρειαστεί νοσηλεία πληρώνεις (οι περισσότεροι που λενε οτι εχουν ιδιωτική ασφάλεια ειναι τέτοιου τύπου που δεν προσωπικά πιστεύω ότι δεν αξίζει) αν ειναι να κάνεις ασφάλεια πρέπει να σε καλύπτει και νοσηλεία.... για πρωτοβάθμια φροντιδα υγειας το πιο έξυπνο ειναι να εχεις έναν παθολογο για σένα ή έναν παιδιατρο στσαθερό για το παιδί σου που να τους εμπιστεύεσαι και να πληρώνεις κανονικα επίσκεψη...

Κατά τη γνώμη μου οι ιδιώτες ειναι καλύτεροι σε όλους του τομείς. Στο δημόσιο πανε περιστατικά κυρίως λόγω κόστους νοηλείας, ή περιστατικά στα οποία έχει βγει η διάγνωση ο ασθενής δε μπορεί να τη δεχτεί και καταλήγει σε ένα δημόσιο πανεπιστημιακό νοσοκομείο για να μπει η βούλα (στη τελευταία περίτπωση λενε ότι καταλήγουν γιατί ειναι δύσκολο περιστατικό αλλά τις περισσότερες φορές έχει βγει η διάγνωση....

Επίσης στο δημόσιο υπάρχει υπερσσνυαγογράφηση εξετάσεων θα γίνουν ένα σωρό αχρηστες εξετάσεις που δίνουν την αισθηση σε έναν ασθενή ότι γίνεται σοβαρή δουλεια ενω στην πραγματιότητα γίνεται τα κάνω όλα και ότι πιάσω και αν το πιάσω θα κάνω τον μάγκα ότι το βρήκα. (ετσι ειναι υπερχρεωμενο το δημόσιο) ..

Επίσης στο δημόσιο ασκείται η λεγόμενη αμυντικη ιατριή .. έχεις πιθανή λοίμωξη αναπνευστικού ερχεσαι στα επείγοντα σε διώχνω με αναπνευστική κινονόλη (tavanic).... γερή αντιβίωση... για να μου φύγει η ευθύνη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,407 μηνύματα.
Επίσης στο δημόσιο υπάρχει υπερσσνυαγογράφηση εξετάσεων θα γίνουν ένα σωρό αχρηστες εξετάσεις που δίνουν την αισθηση σε έναν ασθενή ότι γίνεται σοβαρή δουλεια ενω στην πραγματιότητα γίνεται τα κάνω όλα και ότι πιάσω και αν το πιάσω θα κάνω τον μάγκα ότι το βρήκα. (ετσι ειναι υπερχρεωμενο το δημόσιο) ..

Αυτό μπορώ να το επιβεβαιώσω. Σε ιδιώτη γιατρό για φαρυγγίτιδα με εξέτασε 5 λεπτά, μου έδωσε συνταγή και την ακολούθησα. Σε νοσοκομείο για τον αδερφό μου για το ίδιο περιστατικό, του έκαναν εξετάσεις αίματος, περιμέναμε να βγουν και μετά του έδωσαν συνταγή. Θα μου πεις χαμένες δεν πάνε οι εξετάσεις αίματος, ενα τσεκ απ ποτέ δε βλάπτει. Από την άλλη όμως, είναι έξοδα για το δημόσιο αυτά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,772 μηνύματα.
ήρθε σήμερα το πρωί στο γραφείο ιατρών του νοσοκομείου που εργάζομαι (σημειώνω εφήμερευα εχτές και ήμουν στο χώρο >30 συνεχόμενα, για να εξετάσω το πατέρα της. Όταν της ειπα να κλείσει ραντεβού μου είπε πάνε Οκτώβρη, όταν μου είπε να πάει στο εφημερεύων άρχισε να φωνάζει και μάλιστα ζήτησε το όνομα μου για να μου κάνει καταγγελία. Της έδωσα τηλέφωνο, όνομα, γραπτό της είπα που είναι το γραφειό του διοικητή και συνέχισα τη δουλειά μου.

Δυστυχώς τα προβλήματα του δημοσίου τα λούζεται το προσωπικό και κυρίως ή μη μόνιμοι (ειδικευόμενοι ιατροί)... επίσης πλέον έχω σταματήσει να σηκώνω το τηλέφωνο του τμήματος γιατί κάθονται και ρωτάνε σαχλαμάρες στο 90% και φυσικά γιατι΄δεν ειμαι γραμματέας. Αντί αυτού δινω το προσωπικό μου τηλέφωνο στους ασθενείς που αναλαμβάνω για να τους εξυπηρετήσω (πράγμα πυο δε το κάνουν άλλοι) άλλα και αυτό δε το σέβονται γιατί κυριοκελτικά με παίρνουν 3-4 τηλέφωνα την ημέρα και η πλειοψηφία για πράγματα που δε μπορώ να βοηθήσω.

Αυτή τη στιγμή παιδιά Δευτέρα πήγα δουλειά γύρισα στις 5:00μμ
Τρίτη εφημέρευα από το πρωί στις 08:00πμ γύρισα σήμερα 4:300μμ αυτή τη στιγμη΄κάνω ενημερωτικά σημειώαμτα που θα παραδώσω αύριο. Αυριο εφημερεύω θα γυρίσω το μεσημέρι- με απόγευμα της επόμενης και απο΄βδομαδα αρχιζει η αδεια μου που θα ειναι μια βδομάδα (για ολο το Καλοκαιρι).


Σημειώνω ότι από το προηγούμενο νοσοκομείο έφυγα με ένα μήνα χρωστουμενη άδεια που δεν μου την πληρωσαν και ουτε μεταφέρθηκε στο αλλο νοσοκομείο.



Όταν πάρω ειδικότητα θα κοιτάξω να μη συνεχίσω στο ελληνικό δημόσιο...γιατί δεν είναι για μένα. Προσωπικά έκανα ιδιωτική ασφάλεια και συμβουλεύω όλοι σας αν μπορείτε να κάνετε.

Αυτο που πρέπει να απολογείσαι κιόλας στους ασθενείς , γιατί δεν μπορείς να τους βοηθήσεις οταν δουλεύεις ηδη πάνω απο 24ωρο με ξεπερνά. Οχι πως δεν δικαιούνται μια εξήγηση για όλα αυτα εγω αυτο θα τους έλεγα... δικαιούστε μια εξήγηση αλλα όχι απο εμένα. Και αυτο το συστημα "θα παω στο Διοικητη σου να σε κάνει ντά..."

πωπω μαλακιες.... μακρυά φιλε. Πάρε ειδικοτητα και ανοιξε δικο σου ιατρείο. Απο τη στιγμή που το ιατρικό επάγγελμα σου δινει αυτη τη δυνατοτητα μην πάς ουτε σε ιδιωτική κλινική να χεις το καθε εναν πανω απο το κεφάλι σου ετσι και αλλιως αμα γινει η στραβή δεν προκειται να σε καλύψει κανείς και δίκαια αν έφταιγες εσύ.

Οποτε δουλος και κύριος στο δικο σου ιατρείο. Το μεγιστο κακό με το ιεραρχικό μοντέλο ειναι πως ΟΤΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΣΤΟΝ απο πάνω πρέπει να την ακολουθησεις. Αυτο δινει πολύ μικρό βαθμό ευελιξίας. Δυστυχώς. Kαι αν μέσα σε αυτό προσθέσεις και ορισμένων τις ψυχαναγκαστικές προσωπικότητες όλο αυτο κάνει ενα ... εκρηκτικό κοκτέηλ για γερά νευρα μέχρι.... να βγεις στη σύνταξη.

Εγω αν βρω ευκαιρία με περισσότερα ή και τα ίδια χρήματα εχω παραιτηθεί. Με παιρνει ο άλλος χθες και ήθελε τις οδηγίες που του λέγαμε προφορικά οι οποιες ηταν "Πηγαινε απλά σε ενα κατάστημα παροχης υπηρεσιών που καλύπτει την εγγυηση σε κάτι να στο φτιάξουν" τις θέλει ΚΑΙ ΓΡΑΠΤΑ !!!!!!!!!! Εντάξει λεω θα τις στείλουμε γενικά προς όλους αλλα μέχρι τοτε θα μεινεις έτσι ; Λεει ναι θα περιμένω. Καλα κρασιά εκανα να του πώ. Ετσι δεν κάνουμε δουλειά να ξέρεις.

ΜΠΙΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ ΜΠΑΑΑΑΑΜ. Πονάει το μυαλό μου εντάξει.

:knife::knife:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,393 μηνύματα.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ανάλογα με τι ασσφάλεια πληρώνεις. Υπάρχουν ασφάλειες που σε καλύπτουν για τα επείγοντα περιστατικά και αν χρειαστεί νοσηλεία πληρώνεις (οι περισσότεροι που λενε οτι εχουν ιδιωτική ασφάλεια ειναι τέτοιου τύπου που δεν προσωπικά πιστεύω ότι δεν αξίζει) αν ειναι να κάνεις ασφάλεια πρέπει να σε καλύπτει και νοσηλεία.... για πρωτοβάθμια φροντιδα υγειας το πιο έξυπνο ειναι να εχεις έναν παθολογο για σένα ή έναν παιδιατρο στσαθερό για το παιδί σου που να τους εμπιστεύεσαι και να πληρώνεις κανονικα επίσκεψη...

Κατά τη γνώμη μου οι ιδιώτες ειναι καλύτεροι σε όλους του τομείς. Στο δημόσιο πανε περιστατικά κυρίως λόγω κόστους νοηλείας, ή περιστατικά στα οποία έχει βγει η διάγνωση ο ασθενής δε μπορεί να τη δεχτεί και καταλήγει σε ένα δημόσιο πανεπιστημιακό νοσοκομείο για να μπει η βούλα (στη τελευταία περίτπωση λενε ότι καταλήγουν γιατί ειναι δύσκολο περιστατικό αλλά τις περισσότερες φορές έχει βγει η διάγνωση....

Επίσης στο δημόσιο υπάρχει υπερσσνυαγογράφηση εξετάσεων θα γίνουν ένα σωρό αχρηστες εξετάσεις που δίνουν την αισθηση σε έναν ασθενή ότι γίνεται σοβαρή δουλεια ενω στην πραγματιότητα γίνεται τα κάνω όλα και ότι πιάσω και αν το πιάσω θα κάνω τον μάγκα ότι το βρήκα. (ετσι ειναι υπερχρεωμενο το δημόσιο) ..

Επίσης στο δημόσιο ασκείται η λεγόμενη αμυντικη ιατριή .. έχεις πιθανή λοίμωξη αναπνευστικού ερχεσαι στα επείγοντα σε διώχνω με αναπνευστική κινονόλη (tavanic).... γερή αντιβίωση... για να μου φύγει η ευθύνη.

Έχεις σκεφτεί να ανοίξεις δικό σου ιατρείο στο μέλλον ώστε να είσαι καλύτερα;; Το λέω καθώς είναι κρίμα να δουλεύεις κάτω υπό αυτές τις συνθήκες και να μην αναγνωρίζεται από κανέναν.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,772 μηνύματα.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Έχεις σκεφτεί να ανοίξεις δικό σου ιατρείο στο μέλλον ώστε να είσαι καλύτερα;; Το λέω καθώς είναι κρίμα να δουλεύεις κάτω υπό αυτές τις συνθήκες και να μην αναγνωρίζεται από κανέναν.

Απλά θα κάνει υπομονή για την πρακτική και την ειδικότητα. Είναι και ενα καλό σχολείο πήγε είδε τα χάλια μας, και δεν προκειται να σκεφτεί ξανά το Δημόσιο εκτός και αν έμπαινε πχ ιατρός στις Ένοπλες Δυνάμεις εκει δε ξέρω τι παίζει. Ειδικα αν εισαι σε καμιά μονάδα και όχι σε Νοσοκομείο θα είναι ζάχαρη αλλα και πάλι ρε φιλε θα παίρνεις 1200-1300 το μήνα και θα έχεις και το ιατρειο σου το απογευμα ; what's the fucking point , καλυτερα να το έχεις όλη τη μέρα να μοιράζεις τη δουλειά και να βγάζεις και πολυ περισσότερα τα διπλάσια και βάλε.

Μ αρεσει που οι στρατιωτικές Ιατρικες ηταν πάντα άπιαστες. Καλύτερα να εισαι ιδιωτης ιατρός να ξέρεις σημερα θα βάλω 10 ασθενείς... θα βγάλω πχ 200 ευρώ μονο σήμερα. Αυριο θα βάλω 5 μεθαυριο 5 κτλ κτλ

Οταν έχεις το δικό σου τσαρδί για να το πώ στην αργκώ - έχεις μια σειρά... δουλευεις με εναν πιο αποδοτικό ρυθμό.

Στο Δημόσιο... πότε ο ενας λείπει πότε "Θα το δούμε απο βδομάδα" ... ποτε ο άλλος θέλει να πάρει προαγωγή και δε θέλει να σπάσει αυγά και να φέρει προβλήματα στους απο πάνω του , πότε φορτώνουν τη δουλειά σε 1-2 άτομα σαν τα γαϊδουρια γιατί οι άλλοι δεν τραβάνε και "που να τρέχεις τώρα με αναφορές και ΕΔΕ και... και... εργατοώρες και για τους ακατάλληλους που έχουν μαζευτεί στο Δημόσιο..." κτλ κτλ γενικά το Δημόσιο έχει και ΘΑ ΕΧΕΙ πολλά προβλήματα.

έτσι δουλειές όμως δεν γίνονται... με κολλήματα και αγκυλώσεις. Ειδικά για όποιον θέλει να κάνει δουλειά.

Αν θέλετε να ακολουθήσετε σταδιοδρομία.... πιάστε ρωτήστε κάποιον που τα έχει φάει στη μάπα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,393 μηνύματα.
Απλά θα κάνει υπομονή για την πρακτική και την ειδικότητα. Είναι και ενα καλό σχολείο πήγε είδε τα χάλια μας, και δεν προκειται να σκεφτεί ξανά το Δημόσιο εκτός και αν έμπαινε πχ ιατρός στις Ένοπλες Δυνάμεις εκει δε ξέρω τι παίζει. Ειδικα αν εισαι σε καμιά μονάδα και όχι σε Νοσοκομείο θα είναι ζάχαρη αλλα και πάλι ρε φιλε θα παίρνεις 1200-1300 το μήνα και θα έχεις και το ιατρειο σου το απογευμα ; what's the fucking point , καλυτερα να το έχεις όλη τη μέρα να μοιράζεις τη δουλειά και να βγάζεις και πολυ περισσότερα τα διπλάσια και βάλε.

Μ αρεσει που οι στρατιωτικές Ιατρικες ηταν πάντα άπιαστες. Καλύτερα να εισαι ιδιωτης ιατρός να ξέρεις σημερα θα βάλω 10 ασθενείς... θα βγάλω πχ 200 ευρώ μονο σήμερα. Αυριο θα βάλω 5 μεθαυριο 5 κτλ κτλ

Οταν έχεις το δικό σου τσαρδί για να το πώ στην αργκώ - έχεις μια σειρά... δουλευεις με εναν πιο αποδοτικό ρυθμό.

Στο Δημόσιο... πότε ο ενας λείπει πότε "Θα το δούμε απο βδομάδα" ... ποτε ο άλλος θέλει να πάρει προαγωγή και δε θέλει να σπάσει αυγά και να φέρει προβλήματα στους απο πάνω του , πότε φορτώνουν τη δουλειά σε 1-2 άτομα σαν τα γαϊδουρια γιατί οι άλλοι δεν τραβάνε και "που να τρέχεις τώρα με αναφορές και ΕΔΕ και... και... εργατοώρες και για τους ακατάλληλους που έχουν μαζευτεί στο Δημόσιο..." κτλ κτλ γενικά το Δημόσιο έχει και ΘΑ ΕΧΕΙ πολλά προβλήματα.

έτσι δουλειές όμως δεν γίνονται... με κολλήματα και αγκυλώσεις. Ειδικά για όποιον θέλει να κάνει δουλειά.

Αν θέλετε να ακολουθήσετε σταδιοδρομία.... πιάστε ρωτήστε κάποιον που τα έχει φάει στη μάπα.

Η αλήθεια είναι ότι το δημόσιο στην Ελλάδα έχει αρκετά προβλήματα τα τελευταία 20 χρόνια, προβλήματα που δεν λύνονται από καμία κυβέρνηση και από κανένα υπεύθυνο. Από που να αρχίσουμε, από τους χαμηλούς μισθούς, την ανομία και ασυδοσία που υπάρχει, την έλλειψη εξέλιξης αν δεν είσαι κομματικό στέλεχος ή φίλος του υπευθύνου, το ότι στο δημόσιο ένας δουλεύει για τους υπόλοιπους δέκα που κάθονται κτλ. Είναι τόσα πολλά που πραγματικά από ένα σημείο και μετά είμαστε «τυχεροί» που το δημόσιο ακόμα και δεν έχει διαλυθεί εντελώς. Στα νοσοκομεία η κατάσταση που επικρατεί θυμίζει χώρα της Αφρικής, στην επαρχία ακόμα χειρότερα τα πράγματα, καθώς δεν υπάρχει ούτε ο βασικός εξοπλισμός πολλές φορές. Πριν μερικά χρόνια (2017) συγγενής μου χρειάστηκε νοσηλεία σε δημόσιο νοσοκομείο για μερικές ημέρες. Ακόμα και τα σεντόνια εμείς τα πήγαμε καθώς είχαν έλλειψη ενώ τις πρώτες δυο ημέρες ήταν σε ράντζο. Στην αστυνομία όπου δουλεύει ένας γείτονας φίλος μας λέει τα χειρότερα για το σώμα και τις συνθήκες που επικρατούν εκεί. Το παιδί αυτό δουλεύει έως και 10 ώρες την ημέρα και του δίνουν 870€ το μήνα ενώ πολλές φορές έχει βάλει χρήματα από την τσέπη του όσο αφορά τον εξοπλισμό που φοράει. Γενικά η εικόνα του δημοσίου δεν είναι καλή και σίγουρα δεν θυμίζει σοβαρή δυτική χώρα.

Για εμένα το δημόσιο πρέπει να σχεδιαστεί εξολοκλήρου από την αρχή ώστε να υπάρχουν αξιοκρατικά κριτήρια ένταξης σε αυτό, καλύτερες υποδομές, υψηλότερη χρηματοδότη, αξιολόγηση του προσωπικού κάθε χρόνο, υψηλότεροι μισθοί, τοπικά ιατρεία όπως υπάρχουν στο εξωτερικό κτλ. Το θέμα είναι ότι καμία κυβέρνηση δεν θα το κάνει αυτό καθώς θα χάσει τα άτομα που έχουν διορίσει τόσο το κυβερνών κόμμα όσο και τα υπόλοιπα. Στο δημόσιο υπάρχουν αξιόλογοι υπάλληλοι/ ιατροί που πραγματικά δίνουν τα πάντα ώστε να βοηθήσουν τον συμπολίτη τους όμως επισκιάζονται από τους βολεμένους των κομμάτων με αποτέλεσμα το δημόσιο να μένει αρκετά πίσω.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,772 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι το δημόσιο στην Ελλάδα έχει αρκετά προβλήματα τα τελευταία 20 χρόνια, προβλήματα που δεν λύνονται από καμία κυβέρνηση και από κανένα υπεύθυνο.

1. Λύνονται αρκεί να υπάρχει θέληση και μεθοδικότητα.

Από που να αρχίσουμε, από τους χαμηλούς μισθούς, την ανομία και ασυδοσία που υπάρχει, την έλλειψη εξέλιξης αν δεν είσαι κομματικό στέλεχος ή φίλος του υπευθύνου, το ότι στο δημόσιο ένας δουλεύει για τους υπόλοιπους δέκα που κάθονται κτλ. Είναι τόσα πολλά που πραγματικά από ένα σημείο και μετά είμαστε «τυχεροί» που το δημόσιο ακόμα και δεν έχει διαλυθεί εντελώς.

2. Επειδή δουλεύει με τους φιλότιμους και οι άλλοι απλά πουλάνε τρέλα.
Στα νοσοκομεία η κατάσταση που επικρατεί θυμίζει χώρα της Αφρικής, στην επαρχία ακόμα χειρότερα τα πράγματα, καθώς δεν υπάρχει ούτε ο βασικός εξοπλισμός πολλές φορές. Πριν μερικά χρόνια (2017) συγγενής μου χρειάστηκε νοσηλεία σε δημόσιο νοσοκομείο για μερικές ημέρες. Ακόμα και τα σεντόνια εμείς τα πήγαμε καθώς είχαν έλλειψη ενώ τις πρώτες δυο ημέρες ήταν σε ράντζο. Στην αστυνομία όπου δουλεύει ένας γείτονας φίλος μας λέει τα χειρότερα για το σώμα και τις συνθήκες που επικρατούν εκεί. Το παιδί αυτό δουλεύει έως και 10 ώρες την ημέρα και του δίνουν 870€ το μήνα ενώ πολλές φορές έχει βάλει χρήματα από την τσέπη του όσο αφορά τον εξοπλισμό που φοράει. Γενικά η εικόνα του δημοσίου δεν είναι καλή και σίγουρα δεν θυμίζει σοβαρή δυτική χώρα.

3. Και γιατί πήρε εξοπλισμό απο τη τσέπη του ; έκανε αναφορά ; όπως έγραψα και στο 1. λύνονται τα θέματα αρκεί να υπάρχει θέληση και μεθοδικότητα. Οταν βλέπεις μαλακίες και απλά κλαίγεσαι χωρις να κάνεις κάτι για αυτό είσαι και εσύ άξιος της μοίρας σου.

Σορρυ που θα στο πώ αλλά και το "παιδί" που λές που δεν ειναι παιδί αλλα ένστολος και άρα δεν μπορεί να παρουσιάζει τον εαυτό του ως θύμα είναι μέρος μιας αλυσίδας για την οποία δεν κάνει κάτι.

Εγω που τα λέω αυτα έχω συγκρουστεί ακόμη και δικαστικά με δύστροπους ανθρώπους. Δε φοβάμαι κανέναν μπροστά στη δικαιοσύνη και τη λογική και λυπάμαι που κάποιοι πρέπει να μάθουν να σέβονται και να εκτιμάνε μέσα απο δικαστικές διαδικασίες ενω αν ολα αυτα τα μαθαιναν οταν έπρεπε δεν θα ταλαιπωρούνταν κανείς.

Αρκετες φορές ρίσκαρα βεβαια... το 'παιδι" που λέμε... εχει μια τέτοια διαθεση ; αν οχι ας πληρώνει μόνος του και ας μην παραπονείται δεξιά και αριστερά.

Για εμένα το δημόσιο πρέπει να σχεδιαστεί εξολοκλήρου από την αρχή ώστε να υπάρχουν αξιοκρατικά κριτήρια ένταξης σε αυτό, καλύτερες υποδομές, υψηλότερη χρηματοδότη, αξιολόγηση του προσωπικού κάθε χρόνο, υψηλότεροι μισθοί, τοπικά ιατρεία όπως υπάρχουν στο εξωτερικό κτλ. Το θέμα είναι ότι καμία κυβέρνηση δεν θα το κάνει αυτό καθώς θα χάσει τα άτομα που έχουν διορίσει τόσο το κυβερνών κόμμα όσο και τα υπόλοιπα. Στο δημόσιο υπάρχουν αξιόλογοι υπάλληλοι/ ιατροί που πραγματικά δίνουν τα πάντα ώστε να βοηθήσουν τον συμπολίτη τους όμως επισκιάζονται από τους βολεμένους των κομμάτων με αποτέλεσμα το δημόσιο να μένει αρκετά πίσω.

Κοροϊδα ειναι αυτοί και λυπάμαι που το λέω γιατι με το τυράκι της μονιμότητας χάνουν όλα τα υπόλοιπα πχ υψηλότερες απολαβές οπως έγραψες και να μη παίρνουν τα ίδια με άλλους τεμπέληδες (να μην εξισώνονται και να μην μπαινουν στο ίδιο καζάνι δηλαδή). Δυστυχως το δημοσιο απο τη στιγμή που δε πριμοδοτεί την ικανοτητα σε βάζει στο ιδιο καζάνι με τους υπολοιπους ναι.

Το δέχεσαι ; αν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις δεν μένεις και παραιτείσαι. Απλά τα πράγματα. Δεν χρωστάς σε κανέναν τα χρόνια και τις ικανότητες σου. Ουτε θα κάθεσαι να γινεσαι επαίτης στον κάθε συνδικαλιστή ή πολιτικό κάθε χρονο να σου αυξησει το μισθο κανα 50αρικο. Ξέρουν τι γινεται ειναι ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ.... Μυαλό έχουν απλα ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ. Απλό.

Αν ο κόσμος λοιπόν δεν θέλει να ξεπεράσει τα κολληματα του και τη συνηθεια η οποια τον θέτει όλα τα χρονια σε ενα μοτίβο διαβολικής στασιμότητας.... εσυ δεν θα ακολουθήσεις.

Το Δημοσιο ειναι ο ΚΟΣΜΟΣ... που απλά κλαιγεται ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ.

Οπως ακριβως κλαίγεται και κάποιος που

α) Δεν βρισκει δουλειά
β) δεν βρισκει γκομενα
γ) δεν βγαζει λεφτά

αλλα την ιδια στιγμη ΔΕΝ θέλει να αλλάξει ΟΛΑ ΕΚΕΙΝΑ που τον κρατάνε πίσω. Δεν θέλει απλά. Οποτε δεν παιρνει και το αποτέλεσμα που πρέπει.

Ετσι πες στον φιλο σου τον αστυνόμο. Οι αλλαγές χωρις μάχες δεν έρχονται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,393 μηνύματα.
1. Λύνονται αρκεί να υπάρχει θέληση και μεθοδικότητα.



2. Επειδή δουλεύει με τους φιλότιμους και οι άλλοι απλά πουλάνε τρέλα.


3. Και γιατί πήρε εξοπλισμό απο τη τσέπη του ; έκανε αναφορά ; όπως έγραψα και στο 1. λύνονται τα θέματα αρκεί να υπάρχει θέληση και μεθοδικότητα. Οταν βλέπεις μαλακίες και απλά κλαίγεσαι χωρις να κάνεις κάτι για αυτό είσαι και εσύ άξιος της μοίρας σου.

Σορρυ που θα στο πώ αλλά και το "παιδί" που λές που δεν ειναι παιδί αλλα ένστολος και άρα δεν μπορεί να παρουσιάζει τον εαυτό του ως θύμα είναι μέρος μιας αλυσίδας για την οποία δεν κάνει κάτι.

Εγω που τα λέω αυτα έχω συγκρουστεί ακόμη και δικαστικά με δύστροπους ανθρώπους. Δε φοβάμαι κανέναν μπροστά στη δικαιοσύνη και τη λογική και λυπάμαι που κάποιοι πρέπει να μάθουν να σέβονται και να εκτιμάνε μέσα απο δικαστικές διαδικασίες ενω αν ολα αυτα τα μαθαιναν οταν έπρεπε δεν θα ταλαιπωρούνταν κανείς.

Αρκετες φορές ρίσκαρα βεβαια... το 'παιδι" που λέμε... εχει μια τέτοια διαθεση ; αν οχι ας πληρώνει μόνος του και ας μην παραπονείται δεξιά και αριστερά.



Κοροϊδα ειναι αυτοί και λυπάμαι που το λέω γιατι με το τυράκι της μονιμότητας χάνουν όλα τα υπόλοιπα πχ υψηλότερες απολαβές οπως έγραψες και να μη παίρνουν τα ίδια με άλλους τεμπέληδες (να μην εξισώνονται και να μην μπαινουν στο ίδιο καζάνι δηλαδή). Δυστυχως το δημοσιο απο τη στιγμή που δε πριμοδοτεί την ικανοτητα σε βάζει στο ιδιο καζάνι με τους υπολοιπους ναι.

Το δέχεσαι ; αν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις δεν μένεις και παραιτείσαι. Απλά τα πράγματα. Δεν χρωστάς σε κανέναν τα χρόνια και τις ικανότητες σου.

Αν ο κόσμος δεν θέλει να ξεπεράσει τα κολληματα του και τη συνηθεια η οποια σε θέτει όλα τα χρονια σε ενα μοτίβο στασιμότητας.... εσυ δεν θα ακολουθήσεις.

Το Δημοσιο ειναι ο ΚΟΣΜΟΣ... που απλά κλαιγεται ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ.

Οπως ακριβως κλαίγεται και κάποιος που

α) Δεν βρισκει δουλειά
β) δεν βρισκει γκομενα
γ) δεν βγαζει λεφτά

αλλα την ιδια στιγμη ΔΕΝ θέλει να αλλάξει ΟΛΑ ΕΚΕΙΝΑ που τον κρατάνε πίσω. Δεν θέλει απλά. Οποτε δεν παιρνει και το αποτέλεσμα που πρέπει.

Ετσι πες στον φιλο σου τον αστυνόμο. Οι αλλαγές χωρις μάχες δεν έρχονται.

Η αλήθεια είναι ότι είναι σωστά αυτά που λες όμως δύσκολα αλλάζουν τα πράγματα. Δηλαδή όσες αναφορές και να κανείς, όσα παράπονα και αν γίνουν αν το δημόσιο δεν θέλει να αλλάξει δεν θα αλλάξει. Για τον συγκεκριμένο που σου λέω δεν ξέρω αν έχει κάνει κάποια αναφορά όμως ακόμα και να έχει κάνει δύσκολα θα πάρει αύξηση καθώς είναι δημόσιο. Το ίδιο γίνεται και στο ΕΣΥ, τόσα χρόνια το προσωπικό φωνάζει για τις χαμηλές απολαβές όμως δεν βλέπω να πέτυχαν κάποια αύξηση ή βελτίωση των συνθηκών εργασίας.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,772 μηνύματα.
Αναφορά όχι για τις απολαβές... αναφορά για πράγματα που πρέπει να πάρεις ενω ειναι της δουλειάς. Κάπως θα πρέπει να δικαιολογήσεις την άρνηση σου να το κάνεις οπότε κάνεις μια αναφορά.

Τελοςπαντων αυτες τις κακομοιριές ένας νέος ικανός και έξυπνος άνθρωπος δεν θα κάτσει να τις ανεχτεί οποτε φεύγει. Οπως δεν θα κάτσει να λύσει τον γόρδιο δεσμό με τους Διοικητές που κάνουν τα στραβά μα΄τια σε πολλα προβλήματα για να μη στέλνουν αναφορές στους ανωτέρους τους οι οποίες "ενοχλούν" με τη σειρά τους και βάζουν τον ανώτερο σε μια δύσκολη θέση και "Ποιος εισαι εσύ ρε ιεραρχικά κατωτερε που μου φέρνεις τέτοια προβληματα" θα σε μεταθέσω.... δεν θα σε προάγω ... θα σε βρώ κάπου "ανοιχτο" και θα σε καλέσω σε πειθαρχική απολογία κτλ κτλ κτλ τα ξέρουμε τωρα κοντευουμε τα 40.... δεν ειμαστε πιτσιρικάδες.

Το προβλημα λοιπον οπως ειπα πριν ειναι η ΟΠΤΙΚΗ κυρίως και ο μικρόκοσμος του καθενός. Αν αυτα άλλαζαν τα οποια βεβαια αποτελούν επισης βαθύτατα ψυχολογικά και κοινωνικά φαινομενα θα αρχιζε να αλλάζει κ η κατασταση.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,229 μηνύματα.
Απλά θα κάνει υπομονή για την πρακτική και την ειδικότητα. Είναι και ενα καλό σχολείο πήγε είδε τα χάλια μας, και δεν προκειται να σκεφτεί ξανά το Δημόσιο εκτός και αν έμπαινε πχ ιατρός στις Ένοπλες Δυνάμεις εκει δε ξέρω τι παίζει. Ειδικα αν εισαι σε καμιά μονάδα και όχι σε Νοσοκομείο θα είναι ζάχαρη αλλα και πάλι ρε φιλε θα παίρνεις 1200-1300 το μήνα και θα έχεις και το ιατρειο σου το απογευμα ; what's the fucking point , καλυτερα να το έχεις όλη τη μέρα να μοιράζεις τη δουλειά και να βγάζεις και πολυ περισσότερα τα διπλάσια και βάλε.

Μ αρεσει που οι στρατιωτικές Ιατρικες ηταν πάντα άπιαστες. Καλύτερα να εισαι ιδιωτης ιατρός να ξέρεις σημερα θα βάλω 10 ασθενείς... θα βγάλω πχ 200 ευρώ μονο σήμερα. Αυριο θα βάλω 5 μεθαυριο 5 κτλ κτλ

Οταν έχεις το δικό σου τσαρδί για να το πώ στην αργκώ - έχεις μια σειρά... δουλευεις με εναν πιο αποδοτικό ρυθμό.

Στο Δημόσιο... πότε ο ενας λείπει πότε "Θα το δούμε απο βδομάδα" ... ποτε ο άλλος θέλει να πάρει προαγωγή και δε θέλει να σπάσει αυγά και να φέρει προβλήματα στους απο πάνω του , πότε φορτώνουν τη δουλειά σε 1-2 άτομα σαν τα γαϊδουρια γιατί οι άλλοι δεν τραβάνε και "που να τρέχεις τώρα με αναφορές και ΕΔΕ και... και... εργατοώρες και για τους ακατάλληλους που έχουν μαζευτεί στο Δημόσιο..." κτλ κτλ γενικά το Δημόσιο έχει και ΘΑ ΕΧΕΙ πολλά προβλήματα.

έτσι δουλειές όμως δεν γίνονται... με κολλήματα και αγκυλώσεις. Ειδικά για όποιον θέλει να κάνει δουλειά.

Αν θέλετε να ακολουθήσετε σταδιοδρομία.... πιάστε ρωτήστε κάποιον που τα έχει φάει στη μάπα.
Και στα ιατρεία τα πράγματα δεν είναι τόσο ρόδινα.
Για να σου έρχονται 10 ασθενείς την μέρα δηλαδή 200 άνθρωποι τον μήνα πρέπει να φτιάξεις ένα όνομα πρώτα δεν ανοίγεις ιατρείο και την άλλη μέρα κάνουν ουρά.
Όμως το ενοίκιο για το ιατρείο θα πρέπει να το πληρώνεις άσχετα πόσα βγάζεις.
Συν ότι θες κάποιο κεφάλαιο για να στήσεις το ιατρείο, να αγοράσεις ότι εξοπλισμό χρειάζεται ανάλογα την ειδικότητα κλπ, που αν αυτό το κεφάλαιο το βρεις από δάνειο πρέπει να πληρώνεις και τις δόσεις και ας μην έχεις πελάτες.

Εκεί είναι το πλεονέκτημα των στρατιωτικών ιατρών πιστεύω.
Ο άλλος έχει τον σταθερό μισθό του δημοσίου και παράλληλα έχει το ιατρείο του, που αρχικά του δίνει κάποια εξτραδάκια και αν είναι καλός σιγά σιγά βγάζει περισσότερα.
Μετά στα 40-50 του που θα έχει πλέον φτάσει τα χρόνια υπηρεσίας που χρειάζεται για να μπορεί να παραιτηθεί αν έχει φτιάξει όνομα και πελατεία αν θέλει παραιτείται και μένει με το ιατρείο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,772 μηνύματα.
Ρόδινα δεν ειναι πουθενά αλλα τουλάχιστον αμα θές να κάνεις τη δουλειά σου δεν έχεις ενα κάρο διευθυντές πανω απο το κεφάλι σου. Στο Δημόσιο το σύστημα ειναι καθαρά ιεραρχικό αν κάτι δεν έχει πάρει υπογραφή απο το Διευθυντή και τον Προϊστάμενο δεν φεύγει ποτέ.

Αν πάλι φύγει θα πάει σε μια Κεντρική Υπηρεσία , απο εκει πρέπει είτε να το διαβιβάσουν στον Υπουργό είτε να το ικανοποιήσουν οι ίδιοι.

Δηλαδή τρέχα γυρευε και νικολό καρτέρι.

Όσο για το ιατρείο οκ θα πληρώνεις ενοίκιο το οποίο εντάξει ας μην ειναι και στη Γλυφάδα ή την Κηφισά.... ας είναι στη Κυψέλη ή τα Πατήσια ποσο να δινεις το μήνα 300 , 400 ευρω για ενα γραφείο και εναν χώρο αναμονής ;;;

ο δε Παθολόγος απο εξοπλισμό θα θέλει ενα λάπτοπ - στηθοσκόπιο , οξύμετρο και ένα πιεσόμετρο για αρχή.

5 ασθενείς να έχεις την ημέρα με 10-20 ευρω επίσκεψη έχεις βγάλει το ενοίκιο σε μια εβδομάδα.

Τι να πώ εγω αν ήμουν γιατρος δεν θα πηγαινα στ ΔΗΜΌΣΙΟ ουτε με σφαίρες. Σοβαρά. Θεωρω οτι ειναι ένα επαέγγελμα το οποίο ειναι πολυ βολικό να το δουλεύεις μονος σου. Τα ιδια και οι Ψυχολογοι - Λογοθεραπευτές κτλ

εγω πχ σπουδασα Πληροφορικη... τι να εκανα να άνοιγα ένα μαγαζάκι να πωλούσα φορμάτ ; θα με ειχαν φάει οι μεγάλοι.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,074 μηνύματα.
Τήνος: «Δεν ειδοποίησαν την παιδίατρο πως πρόκειται για επείγον περιστατικό» - Ξεσπά ο πατέρας του τρίχρονου αγοριού (newsit.gr)

τραγικός ο γονιός που έδωσε σταφύλια στο τρίχονο να φάει και μάλιστα κατηγορεί τους ιατρούς που προσπάθησαν να σώσουν το παίδι του ..... για κάτι τετοιους εφαρμόζεται η αμυντική ιατρική....

για αυτο το περιστατικό εφαρμόζεται μια ειδική τεχνική που προφανώς έγινε απο τους διασώστες δε περιμεννανε το ιατρό.
όταν εφτασε το παιδι θα αναλαμβάνανε οι χειρουργοί να κάνουν ανάνηψη ο παιδίατρος το μονο που θα έκανε ήταν να δώσει οδηγίες για αερώση αδρεναλίνης που κατα πασα πιθανότητα θα δόθηκε πριν ερθει η παιδιατρος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,736 μηνύματα.

Δείτε και φρίξτε.
Έίναι προφανές ότι ο συγκεκριμένος βουλευτής είναι δάχτυλος του συριζα.

(ο άλλος ο μπουφος ενδιαφέρεται για τον χρόνο και όχι για το εσυ που ειναι υπο κατάρρευση)


@Lasher Όσο και να μη θέλουν κάποιοι αριστεροί να το παραδεχτούν, ο κόσμος ψήφισε για ιδιωτική υγειά και γενικά για να γίνουμε ένα χρονικά καθυστερημένο θατσερικό καθεστώς των 80s. Ατομικισμός και προσαρμογή σε μια ζωή όπου το νοίκι είναι 800 ευρώ (κεντρο Αθήνας) με μισθούς πείνας. Φταίει και ο κόσμος (το 41% και όσοι ανέχονται αυτή την κατάσταση).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,060 μηνύματα.
Το σχέδιο να διαλυθεί το ΕΣΥ υπήρχε από το 2019. Όμως λόγω του covid η εκτέλεση αναβλήθηκε. Τώρα αρχίζει να αναβιώνει ξανά το σχέδιο της διάλυσης.

1693762840306.png
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top