Υγιεινή διατροφή

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα tips μου είναι εμπειρικά, εντάξει, έπιασα 9/10; Καλό σκορ δεν είναι; :P

Thanks, δεν ήξερα ότι βάζουν και σιτάλευρο και τα αναμιγνύουν. Πάντως αναφέρθηκα στη γλουτένη που αποδεδειγμένα έχει το σιτάρι και όχι το καλαμπόκι. Μια απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο θα σε πείσει:
View attachment 93291
jajaja Δεν είπα πως 9/10 ήταν σωστά, απλά ανέφερα ένα λάθος. Δεν προκαλεί μόνο η γλουτένη φλεγμονές και δεν είναι τόσο συχνή στην Ελλάδα η δυσανεξία στη γλουτένη, καθώς δεν τρώμε μέχρι τώρα τόσα πολλά κακής ποιότητας ζυμοειδή που την προκαλούν. Διάφορα τεχνητά ψωμιά και άλλα, εμπλουτίζονται χημικά με γλουτένη, το φυσικό αλεύρι είναι άκακο για τους περισσότερους ανθρώπους.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
jajaja Δεν είπα πως 9/10 ήταν σωστά, απλά ανέφερα ένα λάθος. Δεν προκαλεί μόνο η γλουτένη φλεγμονές και δεν είναι τόσο συχνή στην Ελλάδα η δυσανεξία στη γλουτένη, καθώς δεν τρώμε μέχρι τώρα τόσα πολλά κακής ποιότητας ζυμοειδή που την προκαλούν. Διάφορα τεχνητά ψωμιά και άλλα, εμπλουτίζονται χημικά με γλουτένη, το φυσικό αλεύρι είναι άκακο για τους περισσότερους ανθρώπους.
Για τις δυσανεξίες σοβαρότατος λόγος είναι τα διάφορα παράσιτα και τα περιττώματα τους.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Για τις δυσανεξίες σοβαρότατος λόγος είναι τα διάφορα παράσιτα και τα περιττώματα τους.
Τα παράσιτα στην Ελλάδα και γενικά στις ευρωπαϊκές, υψηλού εισοδήματος χώρες είναι εξαιρετικά σπάνιο να εμφανιστούν πάντως
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Τα παράσιτα στην Ελλάδα και γενικά στις ευρωπαϊκές, υψηλού εισοδήματος χώρες είναι εξαιρετικά σπάνιο να εμφανιστούν πάντως
Να ξέρεις, πως συμπτώματα όπως, καούρες στο στομάχι, παλινδρομίσεις, φαγούρα στον πρωκτό και στα γενητικά όργανα, είναι αποδείξεις ύπαρξης παρασίτων. Οπως επίσης και περιπτώσεις κολπίτιδας, φωτογραφίζουν τους οξύουρους, οι οποίοι περνούν κατα την διάρκεια του ύπνου και κατα τις επαφές, απο τον σύντροφο αν είναι μολυσμένος.
Τα δύο πρώτα, δείχνουν "ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού, τα υπόλοιπα οξύουρους".
Το ελικοβακτηρίδιο, αγνοούν οτι το έχουν 50% των Ελλήνων.
Δεν είμαι γιατρός, αλλά πρόσφατες εξετάσεις μου έλυσαν τον γρίφο που με ταλαιπωρούσε για χρόνια.
Καούρες και παλινδρομίσεις.

Υ.Γ. όσο για τις υψηλού εισοδήματος χώρες, θα σου δώσω μόνο δύο στοιχεία.
Το ένα είναι το χοιρινό κρέας, που είναι σε αφθονία και κάτι που του είχα αδυναμία, το μπέικον.
Αλλά και το γεγονός οτι το ελικοβακτηρίδιο, το κολάει κάποιος σε παιδική ηλικία, είναι ένα θέμα για την διασπορά.

Για να κλείσω, θα πω οτι τα διάφορα παράσιτα που φιλοξενούμε, αν τα μαζεύαμε θα ζύγιζαν μερικά κιλά.
Οπότε, αφ ενός μεν, είναι θέμα, αφ ετέρου δε, ο οργανισμός μας συνεχίζει το έργο του όπως το γνωρίζει ποιο καλά απο όσο μπορούμε να φανταστούμε. Αρκεί να του δίνουμε εμπνευσμένα κάποιες τροφές, όπως το (υπέροχο μπλιάξ :) σκόρδο:focus:, το κρεμύδι και άλλες τροφές, ας πω και το οξυγαλακτικής ζύμωσης γιαούρτι)... κεφίρ, που αν και το έχω στο ψυγείο μου, δυσκολεύομαι να το κατεβάσω.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Να ξέρεις, πως συμπτώματα όπως, καούρες στο στομάχι, παλινδρομίσεις, φαγούρα στον πρωκτό και στα γενητικά όργανα, είναι αποδείξεις ύπαρξης παρασίτων. Οπως επίσης και περιπτώσεις κολπίτιδας, φωτογραφίζουν τους οξύουρους, οι οποίοι περνούν κατα την διάρκεια του ύπνου και κατα τις επαφές, απο τον σύντροφο αν είναι μολυσμένος.
Τα δύο πρώτα, δείχνουν "ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού, τα υπόλοιπα οξύουρους".
Το ελικοβακτηρίδιο, αγνοούν οτι το έχουν 50% των Ελλήνων.
Δεν είμαι γιατρός, αλλά πρόσφατες εξετάσεις μου έλυσαν τον γρίφο που με ταλαιπωρούσε για χρόνια.
Καούρες και παλινδρομίσεις.

Υ.Γ. όσο για τις υψηλού εισοδήματος χώρες, θα σου δώσω μόνο δύο στοιχεία.
Το ένα είναι το χοιρινό κρέας, που είναι σε αφθονία και κάτι που του είχα αδυναμία, το μπέικον.
Αλλά και το γεγονός οτι το ελικοβακτηρίδιο, το κολάει κάποιος σε παιδική ηλικία, είναι ένα θέμα για την διασπορά.

Για να κλείσω, θα πω οτι τα διάφορα παράσιτα που φιλοξενούμε, αν τα μαζεύαμε θα ζύγιζαν μερικά κιλά.
Οπότε, αφ ενός μεν, είναι θέμα, αφ ετέρου δε, ο οργανισμός μας συνεχίζει το έργο του όπως το γνωρίζει ποιο καλά απο όσο μπορούμε να φανταστούμε. Αρκεί να του δίνουμε εμπνευσμένα κάποιες τροφές, όπως το (υπέροχο μπλιάξ :) σκόρδο:focus:, το κρεμύδι και άλλες τροφές, ας πω και το οξυγαλακτικής ζύμωσης γιαούρτι)... κεφίρ, που αν και το έχω στο ψυγείο μου, δυσκολεύομαι να το κατεβάσω.
Από αυτά που γνωρίζω, πληροφόρηση σχετικά με παρασιτώσεις υπάρχει στη γαλλική βιβλιογραφία καί αυτό λόγω ότι οι Γάλλοι τείνουν να μην μαγειρεύουν καλά το κρέας τους. Αυξημένες πιθανότητες παρασιτωσης υπάρχουν και κατά την κατανάλωση σούσι από μέρος όπου δεν κάνει καλή προετοιμασία μιας και το ψάρι καταναλώνεται ωμό. Τώρα, υπάρχουν και βακτήρια και άλλα ήδη οργανισμών όπου αποτελούν φυσιολογική χλωρίδα στον οργανισμό μας πχ. οι γαλακτοβακιλοι στον κόλπο όπου μόνο κακό δεν κάνουν. Οπότε πιστεύω ότι μπορεί να υπήρχε μια παρεξήγηση σχετικά με το τί αποτελεί παράσιτο στον οργανισμό μας. Τα παράσιτα με την κλασική έννοια όπως ο οξυουρος ή τα tape worms είναι παράσιτα, το ελικοβακτηριδιο δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο μπορεί να χαρακτηριστεί ως παράσιτο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλά θυμόμουν, λοιπόν αυτός είναι ο ορισμός του παρασίτου σύμφωνα με το CDC

A parasite is an organism that lives on or in a host organism and gets its food from or at the expense of its host. There are three main classes of parasites that can cause disease in humans: protozoa, helminths, and ectoparasites. Entamoeba histolytica is a protozoan. A microscope is necessary to view this parasite.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Από αυτά που γνωρίζω, πληροφόρηση σχετικά με παρασιτώσεις υπάρχει στη γαλλική βιβλιογραφία καί αυτό λόγω ότι οι Γάλλοι τείνουν να μην μαγειρεύουν καλά το κρέας τους. Αυξημένες πιθανότητες παρασιτωσης υπάρχουν και κατά την κατανάλωση σούσι από μέρος όπου δεν κάνει καλή προετοιμασία μιας και το ψάρι καταναλώνεται ωμό. Τώρα, υπάρχουν και βακτήρια και άλλα ήδη οργανισμών όπου αποτελούν φυσιολογική χλωρίδα στον οργανισμό μας πχ. οι γαλακτοβακιλοι στον κόλπο όπου μόνο κακό δεν κάνουν. Οπότε πιστεύω ότι μπορεί να υπήρχε μια παρεξήγηση σχετικά με το τί αποτελεί παράσιτο στον οργανισμό μας. Τα παράσιτα με την κλασική έννοια όπως ο οξυουρος ή τα tape worms είναι παράσιτα, το ελικοβακτηριδιο δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο μπορεί να χαρακτηριστεί ως παράσιτο
Στο ελικοβακτηρίδιο χρεώνουν μεγάλο μέρος "προβλημάτων" υγείας του ανθρώπου, μέχρι και καρκίνους ακόμα του δωδεκαδακτύλου και του στομάχου.
Τα πολλαπλά εγκεφαλικά μου, τα ελάχιστα ποσά της b12(80 ή 120), έλλειψη φυλλικού οξέως και άλλα γεγονότα που μου συνέβησαν στην ζωή μου, σήμερα έγινε φανερό οτι προκλήθηκαν απο το ελικοβακτηρίδιο. Το οποίο εν συντομία, απομυζεί τα στοιχεία που θέλουμε να προσλάβει ο οργανισμός μας απο τις τροφές.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλά θυμόμουν, λοιπόν αυτός είναι ο ορισμός του παρασίτου σύμφωνα με το CDC

A parasite is an organism that lives on or in a host organism and gets its food from or at the expense of its host. There are three main classes of parasites that can cause disease in humans: protozoa, helminths, and ectoparasites. Entamoeba histolytica is a protozoan. A microscope is necessary to view this parasite.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,018 μηνύματα.
Για ψητά: Λαυράκι, φαγγρί, κέφαλο, συναγρίδα, σολομο φιλέτο (η φέτα με το κόκαλο δε μ αρέσει τόσο, πολύ λίπος)
Για τηγανητά: Μπαρμπούνια, λυθρίνια, γόπες, γαυρο, μαρίδα, αθερίνα, μπακαλιάρο σκορδαλιά
Για φούρνο: Σαρδέλες, Λαυράκι
Για βραστό: μπακαλιάρο, σκορπίνα, κοκκινόψαρο
Για καπνιστό: ΣΚΟΥΜΠΡΙ (με διαφορά) και μετά πέστροφα και τόνο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πήρα τσιπούρα, καλή ήταν σχετικά και πρέπει να έχει και ω3 σε σχέση με κάποια άλλα πχ μπακαλιάρο και ήταν και καθαρισμένη ( 5 ευρώ για μια κωλοτσιπούρα βέβαια :P )

Σαρδέλα δεν ξαναπαίρνω αφού δεν μ΄αρέσει και την τελευταία φορά ήταν και κάπως περίεργες και μύριζαν πολύ έντονη ψαρίλα για κάποιο λόγο .
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Πήρα τσιπούρα, καλή ήταν σχετικά και πρέπει να έχει και ω3 σε σχέση με κάποια άλλα πχ μπακαλιάρο και ήταν και καθαρισμένη ( 5 ευρώ για μια κωλοτσιπούρα βέβαια :P )

Σαρδέλα δεν ξαναπαίρνω αφού δεν μ΄αρέσει και την τελευταία φορά ήταν και κάπως περίεργες και μύριζαν πολύ έντονη ψαρίλα για κάποιο λόγο .

Μπράβο παιδί μου, βαδίζεις σιγά σιγά προς τον σωστό δρόμο :P δοκίμασε και λαυρακι την επόμενη φορά, με χοντρό αλάτι στο δέρμα του πριν το ψήσεις
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Να τρωτε φρουτα και λαχανικα .Μειωνουν τις πιθανοτητες καρκινου
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για ψητά: Λαυράκι, φαγγρί, κέφαλο, συναγρίδα, σολομο φιλέτο (η φέτα με το κόκαλο δε μ αρέσει τόσο, πολύ λίπος)
Για τηγανητά: Μπαρμπούνια, λυθρίνια, γόπες, γαυρο, μαρίδα, αθερίνα, μπακαλιάρο σκορδαλιά
Για φούρνο: Σαρδέλες, Λαυράκι
Για βραστό: μπακαλιάρο, σκορπίνα, κοκκινόψαρο
Για καπνιστό: ΣΚΟΥΜΠΡΙ (με διαφορά) και μετά πέστροφα και τόνο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έλενα τώρα το είδα. Προφανώς και θα πάρεις μπλέντερ, είναι ο βασιλιάς της κουζίνας το μπλέντερ, ΠΟΥ ΠΑΣ ΧΩΡΙΣ ΜΠΛΕΝΤΕΡ!!!!!! 1!1!1!!1ενα

@Εχέμυθη
Σαρδέλα και μπακαλιάρος τηγάνι! Ειδικά μπακαλιάρος που είναι άγευστος, όχι βραστός! Με το κλασσικό το κουρκούτι και μπόλικη σκορδαλιά. Και γενικά τηγάνι πολύ παιδιά στα ψάρια, ειδικά στα μικρά και μπόλικο τσίπουρο μαζί!
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Σαρδέλα και μπακαλιάρος τηγάνι! Ειδικά μπακαλιάρος που είναι άγευστος, όχι βραστός! Με το κλασσικό το κουρκούτι και μπόλικη σκορδαλιά. Και γενικά τηγάνι πολύ παιδιά στα ψάρια, ειδικά στα μικρά και μπόλικο τσίπουρο μαζί!
πρεπει να τσεκαρεις HDL ,LDL και τριγλυκεριδια
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Πήρα τσιπούρα, καλή ήταν σχετικά και πρέπει να έχει και ω3 σε σχέση με κάποια άλλα πχ μπακαλιάρο και ήταν και καθαρισμένη ( 5 ευρώ για μια κωλοτσιπούρα βέβαια :P )

Σαρδέλα δεν ξαναπαίρνω αφού δεν μ΄αρέσει και την τελευταία φορά ήταν και κάπως περίεργες και μύριζαν πολύ έντονη ψαρίλα για κάποιο λόγο .
οι σαρδελες ειναι βαριες λογω του ελαιου ω3 σε σχεση ας πουμε με το γαυρο,φαντασου να δοκιμασεις σκουμπρι.
Σου συστηνω να παρεις σε κονσερβα να δοκιμασεις αλμυρο τρωγεται μια χαρα και εχει και τα λιπη του ω3.
Η σαρδελα ψητη ειναι καλυτερα.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,225 μηνύματα.
Σαρδέλα και μπακαλιάρος τηγάνι! Ειδικά μπακαλιάρος που είναι άγευστος, όχι βραστός! Με το κλασσικό το κουρκούτι και μπόλικη σκορδαλιά. Και γενικά τηγάνι πολύ παιδιά στα ψάρια, ειδικά στα μικρά και μπόλικο τσίπουρο μαζί!
Είναι καλό να αποφεύγουμε γενικά το τηγάνι και ειδικά αφού έχουμε πατήσει τα -αντα
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,018 μηνύματα.
οι σαρδελες ειναι βαριες λογω του ελαιου ω3 σε σχεση ας πουμε με το γαυρο,φαντασου να δοκιμασεις σκουμπρι.
Σου συστηνω να παρεις σε κονσερβα να δοκιμασεις αλμυρο τρωγεται μια χαρα και εχει και τα λιπη του ω3.
Η σαρδελα ψητη ειναι καλυτερα.
Σκουμπρί είχα πάρει κονσέρβα και το είχα γράψει εδώ ότι ήταν απαίσιο :D

Γαύρο τον βρίσκω καλύτερο από σαρδέλα.

Κάποια ψάρια που λέει και η Αγάπη δεν τα έχω δει η αλήθεια είναι , βλέπω αυτά τα κλασσικά .
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Μόνο εγώ σιχαίνομαι τον τόνο 🤮🤮🤮🤮🤮?? μου θυμίζει γατοτροφηηηη ιουυυυυυ
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,225 μηνύματα.
Το τηγάνι το αποφεύγουμε μόνο άμα πάνε να μας το φέρουν στο κεφάλι :beee:
Εγω σας κρουω τον κώδωνα του κινδύνου, φτάσατε τα ΤΡΙΑΝΤΑ ΔΥΟ :P

*Εντωμεταξύ μόλις ειδα οτι εισαι 32 νόμιζα 31 λολ
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,018 μηνύματα.
Οι γάτες τα τρώνε όλα έχω διαπιστώσει , περίμενα ότι είναι μύθος ότι η γάτα αγαπάει τόσο το ψάρι .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να σας πω κάτι άσχετο για το διαβήτη .
Τα γλυκά δεν κάνουν διαβήτη , διαβήτη κάνει η παχυσαρκία υποτίθεται .
Αν εγώ κόψω ένα γεύμα και το αντικαταστήσω με γλυκά προφανώς δεν θα παχύνω αλλά θα αυξηθεί το ζάχαρό μου λογικά και αυξημένο ζάχαρο σημαίνει αυξημένες πιθανότητες για διαβήτη :hmm:
 
Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Οι γάτες τα τρώνε όλα έχω διαπιστώσει , περίμενα ότι είναι μύθος ότι η γάτα αγαπάει τόσο το ψάρι .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να σας πω κάτι άσχετο για το διαβήτη .
Τα γλυκά δεν κάνουν διαβήτη , διαβήτη κάνει η παχυσαρκία υποτίθεται .
Αν εγώ κόψω ένα γεύμα και το αντικαταστήσω με γλυκά προφανώς δεν θα παχύνω αλλά θα αυξηθεί το ζάχαρό μου λογικά και αυξημένο ζάχαρο σημαίνει αυξημένες πιθανότητες για διαβήτη :hmm:

Ναι εκτός κι αν γυμνάζεσαι, πολύ χοντρικά. H γυμναστική βοηθά με την ευαισθησία της ινσουλινης. Για αυτό ΣΥΝΗΘΩΣ αν έχεις τρόπο ζωής που παχαίνει αυξάνουν και οι πιθανοτητες για διαβήτη αλλά μπορείς κάλλιστα να χεις κι αδύνατη.

Και δεν είναι απλά τα γλυκά, υπάρχουν ακόμη χειρότερες τροφές. να πίνεις καθημερινά χυμούς πχ που πολλοί θεωρούν υγιεινό είναι ό,τι χειρότερο, απλά σάκχαρα που μεταβολίζονται κατευθείαν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top