Φεμινισμός στον 21ο αιώνα και ισότητα των 2 φύλων

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,446 μηνύματα.
Σε μια κοινωνια ακρως συντηρητικη.
Ποσα εχω ακουσει απο γυναικες καθηγητριες; Για τους ΡΟΛΟΥΣ αδρων και γυναικων; Τα ξοριτσια και καλα δεν πρεπει αν βριζουν,δεν ειναι ωραιο..τα αγορια δεν πειραζει;ποσες ''χαιδευουν'' αγορακια (εχουν και οι ιδιες;)

Ποσες μαναδες καθηγητριες αγοριων θα διορθωσουν τα γραπτα;Συντηρητικες,θεουσες..νεοδημοκρατισες;
Συνελθετε καποιοι.
Ποσες τυπου Κεραμεως ;

Η ηλικια δεν ειναι σιγουρο οτι παιζει ρολο...,παιζει αλλα οχι απολυτα..αλλα υπαρχουν αναμεσα μας.ΜΑΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΙΣΜΕΝΕΣ.
Εχει απολυτο δικιο ο τσεστερ.


Δεν γιναμε ξαφνικα Σουηδοι.Ουτε οι καθηγητες/καθηγητριες.Σουηδοι.Ξες εσυ πανεξυννε τυπε(γενικα το λεω)...και οι καθηγητες απο την ελληνικη κοινωνια ειναι.Αυτην αντικατροπτριζουν.

Οτιδηποτε αλλο ειναι απλα το μικρο σπιτι στο λιβαδι.


1685810437064.png
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,816 μηνύματα.
Πράγματι είσαι σωστός σε αυτό . Οι πιο μεγάλες γυναίκες που μεγάλωσαν διαφορετικά απο τις νέες γενιές θα εκφράζουν απόψεις πιο κοντά στους συντηρητικούς άντρες .
Όποιος έχει δει την σειρά Δεληγιάννειο Παρθεναγωγείο γνωρίζει πως μία σκηνή ταιριάζει απίστευτα. Τότε που η αείμνηστη Καίτη Κωνσταντίνου στο ρόλο της Δεσπούλας Δεληγιάννη λέει «Δεν ξέρω πως τα έχετε αυτά εσείς οι σουφραζέτες αλλά εδώ για εμάς είναι τιμή μας και καμάρι μας να είμαστε υποταγμένες στους άντρες μας» σε συνδυασμό με το γεμάτο έκπληξη βλέμμα του Μίμη Μεταξά (Χάρης Ρώμας) που του είχε βάλει τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι :lol:

Σε παλιότερες εποχές θεωρώ απλά υπήρχε μία άτυπη κοινωνική συμφωνία του ζευγαριού πως έξω από το σπίτι θα δείχνουν το πρότυπο της εποχής, της γυναίκας λιγομίλητης, υπάκουης και του άντρα αρχηγού. Και μέσα στο σπίτι η παντόφλα σύννεφο. Δεν είναι τυχαία άλλως τε και διάφορα ανέκδοτα του σοφού λαού μας περί του ζητήματος αυτού «Πήγαιναν να βρουν έναν άντρα όπου κάνει το πραγματικό κουμάντο και αφού απέτυχαν πήγαν στο τελευταίο σπίτι, ρώτησαν και ο νοικοκύρης είπε εγώ κάνω το κουμάντο εδώ, η γυναίκα μου είναι υποταγμένη, και όταν του είπαν κερδίσατε έναν γάιδαρο εκείνος φώναξε γυναίκααα αρσενικό ή θηλυκό να πάρουμε;» :lol:. Ή και το γνωστό τραγούδι «ο Κουταλιανός» που λέει «και αν μασάει σίδερα και κάνει το λιοντάρι, στο τσαρδί του ο Κουταλιανός, τρέμει σαν το ψάρι στη κυρά του μπρος, αχ πως την φοβάται ο φτωχός Κουταλιανός».


Ναι ξέρω είμαι enthusiast freak σε ζητήματα λαογραφίας :lol:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,265 μηνύματα.
Οτι δηλαδή τις διαπαιδαγώγησε η τηλεόραση τις νεότερες. Ooomph.
Δεν εννοούσα αυτό και νομίζω το καταλαβαίνεις και εσύ .
1ον έχεις δει γυναίκα να μεγαλώνει πως αλλάζει;
Αλλάζεις ως έναν βαθμό . Μετά έχει να κάνει και με το πως μεγάλωσες . Εαν έχεις δεχτεί πλύση εγκεφάλου είναι δύσκολα τα πράγματα . Έχω ακούσει απο γυναίκες 35 και 40 χρονών απόψεις του τύπου οτι εαν μια τους έβγαζε γλωσσάρα όπως κάνουν πολλές μικρές σήμερα και καλά , θα τους έσκαγαν μπάτσα εαν ήταν ο άντρας .

Οπότε ναι , υπάρχουν αρκετές γυναίκες 40 και 50 χρονών που επειδή έτσι μεγάλωναν τότε , νιώθουν οτι είναι οκεί ο άντρας να είναι ο αρχηγός και να τους σκάει και καμιά εαν δεν ακούνε . Δεν είναι όλες φεμινίστριες . Το τι πιστεύει ο καθένας είναι ισχυρή συνάρτηση του σπιτιού που μεγάλωσε και των ερεθισμάτων που είχε απο την εποχή του . Σαφώς ο άνθρωπος αλλάζει , αλλά αυτό εξαρτάται απο την ιδιοσυγκρασία του , την επιθυμία του να αλλάξει αλλά και τις καταστάσεις που βιώνει στο μέλλον οι οποίες τον αναγκάζουν να ξανασκεφτεί ορισμένα πράγματα .
2ον Αμα σου πω οτι οι μικρότερες ειναι συντηρητικάρες μακράν καλύτερες από τις μεγάλες, θα με πιστέψεις;
Δεν κατάλαβα τι εννοείς εδώ , το επαναδιατυπώνεις παρακαλώ ;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Δεν εννοούσα αυτό και νομίζω το καταλαβαίνεις και εσύ .

Αλλάζεις ως έναν βαθμό . Μετά έχει να κάνει και με το πως μεγάλωσες . Εαν έχεις δεχτεί πλύση εγκεφάλου είναι δύσκολα τα πράγματα . Έχω ακούσει απο γυναίκες 35 και 40 χρονών απόψεις του τύπου οτι εαν μια τους έβγαζε γλωσσάρα όπως κάνουν πολλές μικρές σήμερα και καλά , θα τους έσκαγαν μπάτσα εαν ήταν ο άντρας .
Έχω άλλη εμπειρία.

Οπότε ναι , υπάρχουν αρκετές γυναίκες 40 και 50 χρονών που επειδή έτσι μεγάλωναν τότε , νιώθουν οτι είναι οκεί ο άντρας να είναι ο αρχηγός και να τους σκάει και καμιά εαν δεν ακούνε . Δεν είναι όλες φεμινίστριες . Το τι πιστεύει ο καθένας είναι ισχυρή συνάρτηση του σπιτιού που μεγάλωσε και των ερεθισμάτων που είχε απο την εποχή του . Σαφώς ο άνθρωπος αλλάζει , αλλά αυτό εξαρτάται απο την ιδιοσυγκρασία του , την επιθυμία του να αλλάξει αλλά και τις καταστάσεις που βιώνει στο μέλλον οι οποίες τον αναγκάζουν να ξανασκεφτεί ορισμένα πράγματα .

Εγω έχω άλλη εμπειρία. Αυτο που λες νομιζω ειναι περισσότερο στερεότυπο.


Δεν κατάλαβα τι εννοείς εδώ , το επαναδιατυπώνεις παρακαλώ ;
Ευχαρίστως.

Η νεα γενιά συντηρητικών γυναικών, είναι μακραν πιο συνειδητοποιημένες από τις μεγαλύτερες τάχα μου συντηρητικές, ουσιαστικά "pick me" ύαινες.

Χρησιμοποιούν -οι μεγαλύτερες- το bait and switch, σε τραβάνε κοντά με συντηρητισμό, κι αν το πιστέψεις και δεθείς, μετά το τουμπάρουν με ψήγματα φεμινισμού σιγά σιγά ώσπου σκάει το full blown need for no man κάπου στα 50.
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,973 μηνύματα.
Το μάθημα της έκθεσης είναι το πιο διάσημο για την υποκειμενική διόρθωση . Δεν έχει σημασία εάν υπάρχουν αμερόληπτοι γιατί το σίγουρο είναι ότι αρκετοί δεν θα είναι . Οπότε έστω και ένα παιδί να πέσει σε αυτές τις κατηγοριες του γάμησαν το μέλλον , γιατί ακόμα και στην μέση να προσπαθήσεις να είσαι , οποίος πέσει σε ακραίο που δεν θα δει τις απόψεις του μαθητή να συμπίπτουν ακριβώς με αυτά που περιμένουν να δουν...κλαφτα .

Έχει συμβεί στο παρελθόν για πολύ πιο απλά ζητήματα , φαντάσου για ένα τόσο ευαίσθητο θέμα .
Ακριβώς έτσι είναι. Ουσιαστικά το μάθημα της έκθεσης αποτελεί μια νερόβραστη και πολιτικά ουδέτερη σούπα, που καθόλου δεν προάγει την ατομική σκέψη, αλλά την αναπαραγωγή βαρετών και χιλιοειπωμένων κλισέ, αποτρέποντας το άτομο από το να παίρνει ουσιαστική θέση (ειδικά αν αυτή είναι και λίγο ακραία) και επιβραβεύοντας, απλώς, τα τεχνικά μέρη του λόγου (συντακτικό, ορθογραφία, ορθή παραγραφοποίηση κ.λπ.) και όχι τα θεμελιώδη, που είναι οι πρωτότυπες ιδέες, η σωστή επιχειρηματολογία κ.α.

Θα έπρεπε, κατ' εμέ, αν θέλεις να καλλιεργήσεις την πραγματική παιδεία, τη δημιουργικότητα και την ανεξάρτητη σκέψη στους μαθητές σου να τους προτρέπεις να εκφράζονται ελεύθερα και να βαθμολογείς όχι τις ίδιες τις απόψεις τους, αλλά το κατά πόσο είναι σε θέση να τις υποστηρίξουν με σοβαρά επιχειρήματα, δομημένο και ορθό λόγο, χρησιμοποιώντας έγκυρες συλλογιστικές πορείες και συλλογισμούς.

Αλλά ήθελε ποτέ κάποιο σύστημα διαχρονικά άτομα με ελεύθερη σκέψη, που μπορεί να αποκλίνουν από τις νόρμες του και τις κοινωνικές επιταγές του; (ρητορική η ερώτηση φυσικά)
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,816 μηνύματα.

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,973 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,265 μηνύματα.
Έχω άλλη εμπειρία.
Δεκτό , απόλυτα .
Εγω έχω άλλη εμπειρία. Αυτο που λες νομιζω ειναι περισσότερο στερεότυπο.
Ξεκάθαρα , στατιστική προσπαθούμε να κάνουμε όχι να είμαστε δίκαιοι με τους πάντες . Μια χαρά υπάρχουν γυναίκες που στα 50 δεν σηκώνουν πολλά πολλά απο κανέναν .
Ευχαρίστως.

Η νεα γενιά συντηρητικών γυναικών, είναι μακραν πιο συνειδητοποιημένες από τις μεγαλύτερες τάχα μου συντηρητικές, ουσιαστικά "pick me" ύαινες.
Είναι , σίγουρα , και είναι απόλυτα λογικό . Το ερώτημα εδώ βέβαια είναι πως ορίζουμε την σύγχρονη "συντηρητική" γυναίκα ;
Χρησιμοποιούν -οι μεγαλύτερες- το bait and switch, σε τραβάνε κοντά με συντηρητισμό, κι αν το πιστέψεις και δεθείς, μετά το τουμπάρουν με ψήγματα φεμινισμού σιγά σιγά ώσπου σκάει το full blown need for no man κάπου στα 50.
Νταξ , αυτό είναι άλλο τώρα . Ακόμα και έτσι δεν μπορείς να πεις κάτι στην άλλη . Νομίζεις οτι οι άντρες δεν κάνουμε παρόμοιες βλακείες ; Του στυλ νιώθω κάτι για εσένα , και την επόμενη μέρα "ξενέρωσα" ;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,446 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Νταξ , αυτό είναι άλλο τώρα . Ακόμα και έτσι δεν μπορείς να πεις κάτι στην άλλη . Νομίζεις οτι οι άντρες δεν κάνουμε παρόμοιες βλακείες ; Του στυλ νιώθω κάτι για εσένα , και την επόμενη μέρα "ξενέρωσα" ;

Φυσικά και μπορείς να της πεις κάτι, γιατί; Φοβάσαι μη σε μαλώσει ή μη φύγει;

Είναι bait and switch

Και το αντρικό είναι bait and switch, δεν είπα το αντίθετο. Εξίσου κακό είναι να το κάνεις σε μια γυναίκα όπως και στον άντρα.

Ανθρωπος ειναι ο άλλος δεν ειναι αρχίδι.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,446 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,498 μηνύματα.
Screenshot_20230604_130938_Facebook.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,602 μηνύματα.
Δε θέλω να σας το χαλάσω, αλλά στη διόρθωση ΔΕΝ τίθεται θέμα συντηρητισμού ή προοδευτισμού... Πρέπει να ακολουθούμε κατά γράμμα και όχι κατά βούληση τις προτεινόμενες από την Κεντρική Επιτροπή του υπουργείου απαντήσεις και τις υποδείξεις των εποπτών στο κάθε μάθημα. Τυποποιημένα πράγματα (δυστυχώς), κανένα περιθώριο ευελιξίας
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,498 μηνύματα.
Δε θέλω να σας το χαλάσω, αλλά στη διόρθωση ΔΕΝ τίθεται θέμα συντηρητισμού ή προοδευτισμού... Πρέπει να ακολουθούμε κατά γράμμα και όχι κατά βούληση τις προτεινόμενες από την Κεντρική Επιτροπή του υπουργείου απαντήσεις και τις υποδείξεις των εποπτών στο κάθε μάθημα. Τυποποιημένα πράγματα (δυστυχώς), κανένα περιθώριο ευελιξίας
στις ασκησεις μπορει, αλλά στην εκθεση αυτη καθαυτη δε νομιζω
το κατά ποσο οι αποψεις που αναπτυσσονται στο γραπτο εμπιπτουν στο θέμα ή ξεφευγουν εκτος θεματος, δεν ειναι υποκειμενικο; Ο καθε διορθωτης μπορει να ισχυριστει το πώς το αντιλαμβανεται και να δικαιολογησει το βαθμο του
Απο την αλλη, ποιος θα τον ελεγξει;
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,602 μηνύματα.
στις ασκησεις μπορει, αλλά στην εκθεση αυτη καθαυτη δε νομιζω
το κατά ποσο οι αποψεις που αναπτυσσονται στο γραπτο εμπιπτουν στο θέμα ή ξεφευγουν εκτος θεματος, δεν ειναι υποκειμενικο; Ο καθε διορθωτης μπορει να ισχυριστει το πώς το αντιλαμβανεται και να δικαιολογησει το βαθμο του
Απο την αλλη, ποιος θα τον ελεγξει;
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Πχ στους τρόπους παραβίασης των δικαιωμάτων των γυναικών στο δημόσιο/ιδιωτικό βίο πάλι έχεις το μπούσουλα του υπουργείου ,ως προς το περιεχόμενο, γύρω απο το οποίο πρέπει να κινηθείς, χώρια που πια το παιδί οφείλει να αξιοποιεί δημιουργικά τα κείμενα αναφοράς
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,265 μηνύματα.
Δε θέλω να σας το χαλάσω, αλλά στη διόρθωση ΔΕΝ τίθεται θέμα συντηρητισμού ή προοδευτισμού... Πρέπει να ακολουθούμε κατά γράμμα και όχι κατά βούληση τις προτεινόμενες από την Κεντρική Επιτροπή του υπουργείου απαντήσεις και τις υποδείξεις των εποπτών στο κάθε μάθημα. Τυποποιημένα πράγματα (δυστυχώς), κανένα περιθώριο ευελιξίας
Για ποιον λόγο τότε όλοι οι καθηγητές νεοελληνικών , μερικοί από αυτούς έχοντας δουλέψει ως διορθωτές , προσπαθούν να δασκαλευουν τους μαθητές πάντα για το τι θα απαντάνε πέρα από το πώς ;

Εκτός αυτού , εάν η ευελιξία είναι μηδενική και η διαδικασία που ακολουθείται είναι φουλ τυποποιημένη , πως γίνεται να έχουμε αποκλίσεις έως και 4 ή 5 μονάδες και να πηγαίνουμε τόσο συχνά σε αναβαθμολογησεις ;

Τέλος , για ποιον λόγο να χρησιμοποιούνται άνθρωποι διορθωτές εφόσον η διαδικασία είναι τόσο ρομποτική που δεν έχει ευελιξία ο διορθωτής στην κρίση του ; Γιατί να μην γίνεται η διόρθωση τότε από εξελιγμένα λογισμικά τεχνητής νοημοσύνης με γλωσσικές ικανότητες όπως το chatGPT ; Θα ήταν πιο γρήγορο , αμερόληπτο και πιο φτηνό .
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,602 μηνύματα.
Για ποιον λόγο τότε όλοι οι καθηγητές νεοελληνικών , μερικοί από αυτούς έχοντας δουλέψει ως διορθωτές , προσπαθούν να δασκαλευουν τους μαθητές πάντα για το τι θα απαντάνε πέρα από το πώς ;

Εκτός αυτού , εάν η ευελιξία είναι μηδενική και η διαδικασία που ακολουθείται είναι φουλ τυποποιημένη , πως γίνεται να έχουμε αποκλίσεις έως και 4 ή 5 μονάδες και να πηγαίνουμε τόσο συχνά σε αναβαθμολογησεις ;

Τέλος , για ποιον λόγο να χρησιμοποιούνται άνθρωποι διορθωτές εφόσον η διαδικασία είναι τόσο ρομποτική που δεν έχει ευελιξία ο διορθωτής στην κρίση του ; Γιατί να μην γίνεται η διόρθωση τότε από εξελιγμένα λογισμικά τεχνητής νοημοσύνης με γλωσσικές ικανότητες όπως το chatGPT ; Θα ήταν πιο γρήγορο , αμερόληπτο και πιο φτηνό .
Θα σου πω γιατί πχ σε διαδικτυακά σεμινάρια πειραματικης βαθμολογησης με καμια 60/70 συναδέλφους online να βαθμολογούν το ίδιο κείμενο παραγωγής λόγου θα δεις (με άριστα το 30) αποκλίσεις αρκετών μονάδων. Πολλοί πχ είναι πολυ αυστηροί σε θέματα δομής, άλλο πιο ελαστικοί έτσι θα δεις για το ίδιο γραπτό βαθμούς απο 17 μέχρι 23 πχ .. Ε φαντάσου τώρα το ίδιο με το λογοτεχνικό ή την περίληψη.. Δε θέλει και πολυ να προκύψουν 12 μονάδες διαφορά
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top