Φεμινισμός στον 21ο αιώνα και ισότητα των 2 φύλων

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι σχέση έχει η φυλακή, απλά λέω ότι κάποια πράγματα είναι δεδομένο ότι θα τα κάνει η γυναίκα στο σπίτι και ότι αυτό είναι παράλογο (όχι να κάνει την όποια δουλειά, αλλά να είναι δεδομένο ότι θα την κάνει εκείνη, ότι είναι δική της αρμοδιότητα ας πούμε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Τι προτείνεται για να λυθούν ολες αυτές οι ''ανισότητες'' στο σπίτι στην εργασία ή οπου δήποτε αλλου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Τι προτείνεται για να λυθούν ολες αυτές οι ''ανισότητες'' στο σπίτι στην εργασία ή οπου δήποτε αλλου?
Το πρώτο και κυριώτερο που πρέπει να γίνει, είναι να μεγαλώνουν τα παιδιά με σωστά πρότυπα και με σωστές εικόνες από το σπίτι τους, Αλλά βέβαια όσο υπάρχει η γνωστή και μη εξαιρετέα ελληνίδα μάνα, αυτό δεν πρόκειται να συμβεί γιατί αλλιώς μεγαλώνει τα αγόρια και αλλιώς τα κορίτσια της...:/:
Και μετά έρχονται θέματα που άπτονται της γενικώτερης εκπαίδευσης δασκάλων και καθηγητών. Να συμπεριφέρονται δηλαδή στα παιδιά των δύο φύλλων με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Κάτι που δεν το βρίσκω ιδιαίτερα πιθανό με τα μυαλά που κουμαντάρουν οι περισσότεροι ΄Ελληνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Κάτι που δεν το βρίσκω ιδιαίτερα πιθανό με τα μυαλά που κουμαντάρουν οι περισσότεροι ΄Ελληνες.

Θα έπρεπε να πεις και Ελληνίδες τότε, γιατί οι μισές τουλάχιστον εκπαιδευτικοί είναι γυναίκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Το πρώτο και κυριώτερο που πρέπει να γίνει, είναι να μεγαλώνουν τα παιδιά με σωστά πρότυπα και με σωστές εικόνες από το σπίτι τους, Αλλά βέβαια όσο υπάρχει η γνωστή και μη εξαιρετέα ελληνίδα μάνα, αυτό δεν πρόκειται να συμβεί γιατί αλλιώς μεγαλώνει τα αγόρια και αλλιώς τα κορίτσια της...:/:
Και μετά έρχονται θέματα που άπτονται της γενικώτερης εκπαίδευσης δασκάλων και καθηγητών. Να συμπεριφέρονται δηλαδή στα παιδιά των δύο φύλλων με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Κάτι που δεν το βρίσκω ιδιαίτερα πιθανό με τα μυαλά που κουμαντάρουν οι περισσότεροι ΄Ελληνες.

Aυτο περιορίζεται μόνο η ελληνίδα μάνα? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Θα έπρεπε να πεις και Ελληνίδες τότε, γιατί οι μισές τουλάχιστον εκπαιδευτικοί είναι γυναίκες.

Μόνο η ελληνίδα μάνα? :P
΄Οταν λέω ΄Ελληνες, εννοώ και τις Ελληνίδες, είτε μάνες είτε εκπαιδευτικούς. Και εννοείται πως στο ίδιο τσουβάλι βάζω και τους πατεράδες αλλά και τους άντρες εκπαιδευτικούς, έτσι απαντώ και στους δυό σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VirusX

Νεοφερμένος

Ο VirusX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Νομίζω ότι πρέπει να αναθεωρήσουμε λίγο την σημασία της ισότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Bull's eye.Αυτό είναι που κάνει ο φεμινισμός.Επικεντρώνεται σε αυτό που θέτει ως σημείο αναφοράς εξάγοντας όλα τα πορίσματα για την κάθε κατάσταση βάση του φύλου.Όταν το φύλο βέβαια δεν είναι αρκετό και η γυναίκα μπορεί και ευνοείται από καταστάσεις, μπλέκεται και η εμφάνιση.(see post Helium)
Πάει περίπατο και ο non-discriminative ρόλος του γιατί δεν γίνεται καμία αναφορά και στο άλλο φύλο γιατί αφενός παίρνει αξιωματικά πως υπάρχει πατριαρχία κλπ κλπ και αφετέρου γιατί δε συμφέρει. Και εδώ πέφτω και εγώ στη παγίδα μιας fundamentally λανθασμένης προσέγγισης προσπαθώντας να την κάνω non-discriminative :clapup:
Στο θέμα επιλογής του εργαζομένου δε μπορείς να επέμβεις ευτυχώς ή δυστυχώς.Ο εργοδότης θα προσλάβει αυτόν που θέλει και δεν υπάρχει τρόπος να του επιβάλλεις ποιον θα προσλάβει. Αν νομίζετε πως και σε αυτό το σημείο υπάρχει σεξισμός να το πείτε στο nerdουλα απόφοιτο marketing που θα του ''φάει'' τη θέση η κοπέλα με τις μισές γνώσεις,στον άντρα δημοσιογράφο που δε θα πάρει τη θέση γιατί χρειάζεται μια αιθέρια ύπαρξη να πει τις ειδήσεις κ.ο.κ

Δεν ασχολούμαι άλλο με το παρόν θέμα,καλή συνέχεια στη κουβέντα :-*

Αυτό είναι πολύ αφελές. Σαν να μου λες πως είναι άτυχες οι διαμαρτυρίες για τις όποιες διακρίσεις μαύρων-λευκών εφόσον σε πολλές περιπτώσεις το αθλητικό σώμα έχει συνδεθεί με τον σκουρόχρωμο και κανείς δεν κάνει κάτι για αυτό.

Κάθε θέμα διακρίσεων το οποίο πατά σε κάποια δομικά προβλήματα έχει διαφόρων ειδών χαρακτηριστικά. Τα οποία χαρακτηριστικά δεν καταλήγουν απαραίτητα στη μία κατεύθυνση. Ναι υπάρχουν και περιπτώσεις όπου οι γυναίκες προτιμώνται έναντι των ανδρών. Και οι λόγοι που συμβαίνει αυτό είναι οι ίδιοι οι οποίοι έχουν ως αποτέλεσμα και τα φαινόμενα εις βάρος γυναικών που περιγράφουμε παραπάνω. Ο μεγαλύτερος χαμένος της υπόθεσης όμως αν κατσεις και το δεις ως σύνολο είναι η γυναίκα για αυτό και εκείνες είναι που αντιδρούν κατά κόρον. Και με το να αναδειχθεί το πρόβλημα όπως λέω και από πάνω λόγω των κοινών δομικών προβλημάτων πάνω στα οποία πατά, παράλληλα θα λυθούν και τα όποια φαινόμενα κατά των ανδρών σε τέοιου είδους δουλειές. Αυτό το γνωρίζουν πολύ καλά και οι 2 μεριές για αυτό οι γυναίκες μεν αντιδρούν αλλά οι άντρες όχι. Μπορείς να ζήσεις με το να τρως άκυρα σε δουλειές σερβιτόρων και πωλητών και σίγουρα μπορείς να ζήσεις με το να είσαι το πορτοφόλι του σπιτιού αν αυτό από την άλλη σου προϋποθέτει όλα τα υπόλοιπα που βιώνει κάποιος σήμερα και αποτυπώνονται στο βιντεάκι που έβαλε και η Ερις μεταξύ άλλων.

('Eβαλα το video απ' το vox μόνο και μόνο επειδή είναι πιο PC media από τα υπόλοιπα)
Ρε Βασίλη σοβαρά τώρα τι λέμε; Wage gap "υπάρχει", ή αλλιώς, earnings gap. Οι αμερικάνοι άντρες πληρώνονται περισσότερο από τις γυναίκες, το ζήτημα είναι το γιατί γίνεται αυτό. Και, η συντριπτική πλειοψηφία μεταξύ αυτών των απολαβών έχει να κάνει με πράγματα όπως επιλογή επαγγέλματος, υπερωρίες, οικογένεια κλπ. Αν και σε μερικές έρευνες υπάρχει ένα -πολύ μικρότερο- wage gap παρά αυτών των μεταβλητών, όπως έγραψα στο μήνυμα που παρέθεσες ακόμα και αυτές οι διαφορές είναι πολύ πιο πιθανό να υπαρχούν λόγω μικρότερων και δυσκολότερο να εντοπιστούν παραγόντων όπως διαθεσιμότητα και διαφορά στην παραγωγικότητα. Εκτός αν το πρόβλημα σου είναι πως υπάρχει το "wage" gap κι ας μην είναι λόγω discrimination, στην οποία περίπτωση σου χουν απαντήσει προηγούμενοι για κινδύνους του κομμουνισμού.

https://mises.org/library/what’s-behind-gender-wage-gap

Το δικό μου narrative λέει πως ένας άνθρωπος από τη στιγμή που γεννιέται θα πρεπε να έχει την επιλογή να προσπαθήσει επί ίσοις όροις για οτιδήποτε θα προσφερόταν σε οποιονδήποτε άλλο και το οποίο δεν περιβάλλεται από φυσκά όρια ( που κι αυτό συζητίσιμο είναι πλέον ). Είτε αυτό είναι η καριέρα, είτε η μόρφωση, είτε η οικογένεια. Θα πρεπε ας πούμε ένα γκέι ζευγάρι να μπορεί να αποκτήσει παιδί; θα πρεπε ένας ανάπηρος να μπορεί να διαγωνιστεί σε κάποιο ολυμπιακό άθλημα; θα πρεπε ένας τυφλός να μπορεί να σπουδάσει; Αυτά είναι extreme παραδείγματα και πριν 100 χρόνια θα φαντάζονταν εκ των πραγμάτων αδύνατα. Και όμως γίνονται. Όταν λοιπόν μιλάμε για μια νέα γυναίκα που θέλει να κυνηγήσει μια καριέρα στα ίδια πρότυπα όπως και ο οποιοσδήποτε άντρας γιατί να μη μπορεί; Έχει κάποια σημασία τι θα είναι αυτό που θα σταθεί εμπόδιο; Αν θα ναι ξεκάθαρο discrimination, αν θα ναι η οικογένεια, ή οτιδήποτε άλλο;

Προσωπικά και με τα στοιχεία που έχω στη διάθεσή μου και με τη δική μου λογική για να μαι ειλικρινής δεν θεωρώ πως υπάρχει discrimination σε high demanding δουλειές στην ηλικία πλέον των 30+. Αυτό γίνεται αφενός γιατί από ένα επίπεδο και πάνω όπου ο ανταγωνισμός είναι υψηλός και η ζήτηση για ταλέντο αυξάνεται υπάρχει τεράστια ανάγκη να υπάρξει ένα μετρήσιμο μέσο για την παραγωγικότητα. Αν ο άλλος σου σκάει 700 χιλιάρικα το χρόνο θέλει να ξέρει αν αξίζεις το κάθε ένα από αυτά. Όταν όμως κατεβαίνουμε στην πυραμίδα σε λιγότερο ρευστά standards τα πράγματα δεν είναι έτσι. Κι εκεί μπορεί να παίζουν διάφορα ρόλο, το φύλο, η εμφάνιση όπως ανέφερε και η Helium, το ύψος, το πάχος ( έχω βάλει στατιστικές για αυτά πιο πίσω btw ) ακόμη κι αν τίποτα από αυτά δεν συνδέεται με τη δουλειά που θα κάνεις. Εκεί όπως υπάρχει bias για αυτά τα χαρακτηριστικά υπάρχει και για το φύλο. Και αυτό ακόμη έχει να κάνει με τον τομέα. Για παράδειγμα κατά κανόνα οι γυναίκες θεωρούνται καλύτερες νηπιαγωγοί από τους άντρες άρα λογικό είναι να υπάρχει εκεί και το όποιο gap προς την άλλη κατεύθυνση. Τέτοιες περιπτώσεις είναι πολύ πιθανό να πατούν σε discrimination. Και όχι μόνο από τη μεριά του εργοδότη αλλά κι από τη μεριά του εργαζομένου. Αυτό όμως δεν είναι κάτι που θα γίνει στα 30 αλλά στα 5 στα 10 και τα 15. Όταν τον μεν θα ton διδάξεις να είναι σκληρός και ανταγωνιστικός και να έχει άλλους υπό την ευθύνη του ενώ την δε να μαθαίνει να βοηθά με τις δουλειές του σπιτιού και να φροντίζει τους πιο αδύναμους. Αυτά δεν καλλιεργούντια κάποτε; Κι όχι μόνο από άποψη ενδιαφερόντων αλλά και δεξιοτήτων. Άσε τις γυναίκες, πάρε ένα οποιοδήποτε παιδί κάντο αντικοινωνικό και τσάκισέ του το self esteem. Θα είναι σε θέση στα 30 του να ανταγωνιστεί αποδοτικά τον άλλο σε high achieving jobs; εννοείται πως όχι, και να θέλει. Ό,τι σπέρνεις θερίζεις αυτό ισχύει για πολλά πράγματα μαζί κι εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,616 μηνύματα.
Τα δυο φύλα δεν είναι όμοια, αλλά ισοδύναμα.
Μπορεί να υπάρχουν στερεότυπα που με το πέρασμα του χρόνου καταρρίπτονται(και καλώς, κατά τη την ταπεινή μου άποψη), όμως παράλληλα δεν πρέπει να αμελούμε και τις διαφορές που έχει δώσει η φύση μεταξύ αρσενικού και θηλυκού που, κατά ένα βαθμό, επηρρεάζουν τις ιδιότητες-συνεπώς και τις ικανότητες.
"Καθείς εφ ω ετάχθη" και, προπάντων, σεβασμός είναι το ζητούμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Για τις δουλειές του σπιτιού δεν έχεις κανένα επιχείρημα. Απλά να λέμε ότι υπάρχει πρόβλημα. Κάθε οικογένεια αποφασίζει από μόνη της ποιος θα κάνει ποιες δουλειές. Αναγκάζει κανείς με τη βία να κάνουν οι γυναίκες δουλειές που δε θέλουν;

Εθελοτυφλείς λίγο. Ας πούμε ότι έχουμε ένα ζευγάρι νέων ανθρώπων που συγκατοικεί.
Πρόσεξε την διαφορά μεταξύ του:
"Μαρία, βάλε εσύ πλυντήριο και εγώ θα απλώσω τα ρούχα" (τυχαίο παράδειγμα)

και του:
"Αντρέα, μπορείς να απλώσεις τα ρούχα γιατί δεν προλαβαίνω;"

Στο πρώτο ναι, υπάρχει κατανομή των "5 δουλειών του σπιτιού", υπάρχει πρωτοβουλία από τον άντρα και είναι όλοι ευχαριστημένοι. Στην δεύτερη περίπτωση πάλι (που είναι και η συχνότερη, και δεν ξέρω τι παραδείγματα έχεις), η γυναίκα ζητάει βοήθεια από τον άντρα, και απλά έχουμε κάνει πρόοδο σαν κοινωνία και ο άντρας αντί να κάθεται αραχτός με την εφημερίδα σηκώνεται να τακτοποιήσει κανένα πιάτο όταν του ζητηθεί. Ναι, προφανώς και σαν φύλο είμαστε πιο ευχαριστημένες από μισό αιώνα πριν που θα θεωρούνταν αδιανόητο να απλώσει ο άντρας την μπουγάδα. Αυτό δεν σημαίνει ότι έχουμε επιτύχει την ισότητα όσον αφορά τις δουλειές του σπιτιού. Αν πρέπει να ζητήσω από τον άντρα να με βοηθήσει στις δουλειές, δεν συντηρούμε μαζί το σπίτι, εγώ το συντηρώ και απλά δέχεται να με βοηθήσει. Δεν είναι κάτι για το οποίο θα ήμουν ευγνώμων, though.

Και επίσης, το άλλο. Είμαστε μια γενιά νέων ανθρώπων, κάποιοι από εμάς πιο μορφωμένοι, ψαγμένοι και ενημερωμένοι, που έστω και την στοιχειώδη διευκόλυνση το ένα φύλο στο άλλο την παρέχουμε. Κάποιοι από εμάς όμως, ίσως μεγαλωμένοι σε κλειστές κοινωνίες, είτε επειδή πάντοτε τους έλειπαν τα κατάλληλα ερεθίσματα, εξακολουθούν να έχουν νοοτροπία δεκαετίας '60. Άρα να μην κρίνουμε μόνο εξ ιδίων τα αλλότρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν πρέπει να ζητήσω από τον άντρα να με βοηθήσει στις δουλειές, δεν συντηρούμε μαζί το σπίτι, εγώ το συντηρώ και απλά δέχεται να με βοηθήσει. Δεν είναι κάτι για το οποίο θα ήμουν ευγνώμων, though.



Μπορεί να ξέρεις καλύτερα ρε Ερινυς τις αρμοδιότητες του σπιτιού ή το πότε πρέπει να γίνει τι. Το σπίτι ενός άνδρα φοιτητή καθαρίζεται πολύ σπανιότερα από το σπίτι μιας γυναίκας φοιτήτριας. Οι άνδρες είμαστε πιο χαλαροί στο συμμάζεμα (ακόμα και όταν ζούμε μόνοι μας και δεν έχουμε κάποιον άλλον να κάνει τη δουλειά) και δε βρίσκουμε λόγο να είναι τα πάντα στην εντέλεια, εσύ μπορεί να είσαι καθαριομανής.

Πέρα από αυτό, αν ήταν δουλειά της γυναίκας να μαζέψει τη μπουγάδα (αν έτσι έχει συμφωνηθεί) και κάτι της έτυχε και δεν προλαβαίνει, τι να κάνει ο άνδρας, να μυρίσει τα νύχια του για να το καταλάβει; :confused: Τι κακό έχει από το να ζητήσει να την βοηθήσει; Και ο άνδρας αντίστοιχα μπορεί να ζητήσει βοήθεια από τη γυναίκα κάποια στιγμή για τις δουλειές του, τι πάει να πει αυτό, ότι ο άνδρας συντηρεί το σπίτι; :lol: Δηλαδή μου λες ότι η επικοινωνία εντός της οικογένειας είναι κακό πράγμα; Αυτό μου λες αυτή τη στιγμή. Ο καθένας να μυρίζεται μόνος του τι πρέπει να γίνει.

Αν είναι τόσο δύσκολο να λέτε τι θέλετε, ε μην το κάνετε. Ας ζήσει ο καθένας μόνος. Εγώ αν είχα κοπέλα που θα θύμωνε γιατί δεν κατάλαβα ότι δεν προλάβαινε να κάνει κάτι και ήθελε να το καταλάβω από το πουθενά εγώ, θα σκεφτόμουν δεύτερη φορά την συγκατοίκηση μας. Αυτά είναι παράλογα πράγματα που μου λες τώρα.

Είναι ακριβώς σαν να μου λες ότι πχ είχα να κάνω ξεσκόνισμα αλλά κάτι μου έτυχε και δεν πρόλαβα και εσύ δεν το έκανες από μόνη σου, οπότε και εγώ συμπεραίνω ότι δεν κάνεις τίποτα στο σπίτι. Ακριβώς το ίδιο όμως.

Δεν ξέρω γιατί συνεχίζω να απαντάω, ίσως γιατί μου φαίνονται παράλογα όσα γράφετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Γιάννη, μόνος σου πειράζεσαι. Δεν είπε αυτό. Βγάλε εντελώς το '(έτσι είχε συμφωνηθεί)' και κράτα το "ήταν δουλειά της γυναίκας", δηλ. είναι δουλειά της γυναίκας, εγώ βοηθάω ΜΟΝΟ αν μου το ζητήσει. Δεν έχουμε μοιράσει δουλειές εξ αρχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Είναι τόσο κακό και πατριαρχικό να ζητήσετε από το άνδρα σας να κάνει κάτι σε περίπτωση που δεν κατάλαβε δια μαγείας ότι περιμένατε να το κάνει μόνος του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Δε λέμε αυτό. Πες "θα πλύνω εγώ τα πιάτα", "θα βάλω εγώ σκούπα". Τελεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Όταν γράφω κάτι και μετά γαμιέται στο ποστάρισμα τρελαίνομαι. :P


Εγώ το μόνο που θέτω σαν ερώτημα είναι αν είναι τόσο δύσκολο για τον αντρικό εγκέφαλο να σκεφτεί να κάνει κάτι αν δεν είναι προσυμφωνημένο ή δεν του έχει ζητηθεί. Κάτι αυτονόητο, του στυλ "η μπουγάδα στέγνωσε, μήπως να την μαζέψω γιατί γύρισα μια ώρα νωρίτερα από αυτήν στο σπίτι;"

Στην τελική, συγκατοικείς. Αν εσύ θες να βάζεις πλυντήριο 2 φορές τον μήνα και η κοπέλα 2 φορές την ημέρα, θα κάνετε έναν συμβιβασμό κάπου στην μέση. Δεν θα πάτε σε ακρότητες για να ικανοποιείται ο ένας. Από την άλλη, αρνούμαι να δεχτώ ότι χρειάζεται να μυρίσεις τα δάχτυλά σου για να πλύνεις τα πιάτα ή να βάλεις το πλυντήριο όταν τα άπλυτα ξεχειλίζουν, και θα σκεφτείς δεύτερη φορά αν θα συγκατοικήσεις με μια κοπέλα που θα σου έκανε μούτρα γι αυτό. Υπάρχει -υποτίθεται- μια αμοιβαία ευγένεια στα ζευγάρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Ναι ρε αυτό είναι, επιβεβαιώνεται ότι μιλάμε σε διαφορετικές συχνότητες. Καλή υπομονή. :P

Την κάνω και πάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ναι ρε αυτό είναι, επιβεβαιώνεται ότι μιλάμε σε διαφορετικές συχνότητες. Καλή υπομονή. :P

Την κάνω και πάλι.

Nah, και εγώ κουράστηκα. Θα φύγουμε ένας-ένας μέχρι κάποιος νέος να το ξεθάψει και να πάμε πάλι απ την αρχή. Τέτοια θέματα κάνουν κύκλους. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ το μόνο που θέτω σαν ερώτημα είναι αν είναι τόσο δύσκολο για τον αντρικό εγκέφαλο να σκεφτεί να κάνει κάτι αν δεν είναι προσυμφωνημένο ή δεν του έχει ζητηθεί. Κάτι αυτονόητο, του στυλ "η μπουγάδα στέγνωσε, μήπως να την μαζέψω γιατί γύρισα μια ώρα νωρίτερα από αυτήν στο σπίτι;"

Μπορεί να το κάνει, μπορεί και όχι. Φαντάζομαι αν του πεις ότι θες βοήθεια, θα σε βοηθήσει. Φαντάζομαι αν του πεις να μαζεύει αυτός τις μπουγάδες γιατί συνήθως δεν προλαβαίνεις, θα το κάνει. Αυτό είναι το πρόβλημα της πατριαρχίας δηλαδή μέσα σε ένα σπίτι; Ότι οι γυναίκες μέσω φεμινισμού προσπαθούν να κάνουν τους άντρες να κάνουν όλα τα πράγματα που θέλουν αυτές να γίνονται, απλά χωρίς να τους το λένε; :P Ο διαμοιρασμός των εργασιών είναι σημαντικός για να μην προκύπτουν τέτοια θέματα. Εγώ για παράδειγμα δεν μπορώ να πλένω πιάτα (έχω μεγαλώσει από μικρός με πλυντήριο πιάτων και μου φαίνεται το ίδιο δύσκολο το να πλύνω πιάτα με το χέρι όπως το να πλύνω ρούχα με το χέρι). Μπορώ να κάνω όμως σκούπα. Ξεσκόνισμα. Μπουγάδες κλπ. Δεν βρίσκω κακό στο να υπάρχει επικοινωνία και συμβιβασμός. Εσείς ουσιαστικά μου λέτε ότι αφού λείπει η πρωτοβουλία του άνδρα για τις δουλειές του σπιτιού χρειαζόμαστε φεμινισμό.

Θα συμφωνούσα μαζί σας αν μου λέγατε ότι το αγόρι σας λέει ότι επειδή είστε γυναίκες θα πρέπει να κάνετε όλες τις δουλειές ή τις περισσότερες και αρνιόταν να σας βοηθήσει, αλλά εδώ μιλάμε για βασικά επικοινωνιακά θέματα.

Ερις, τι δεν κατάλαβα; Σε τι συχνότητα μιλάς κορίτσι μου για να σε καταλάβω. Λέω κάτι διαφορετικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Γράφετε πολλά και τρελαίνεστε. Η ουσια είναι μια. Άμα το άτομο που έχεις απεεναντι σου σέβεται κάποια πραγματα και είναι δημοκρατικο τοτε δεν έχεις να φοβάσαι ουτε αν θα σε ριξει ουτε αν υπάρξει ενδοοικογενειακή βια.


Οσο για τις δουλειες εδώ κάποιοι εργοδότες δεν σέβονται κανεναν στις γυναικες θα κολλησουν .... πάλι είναι που θα πέσεις. Πρέπει να επιλέξεις προσεκτικά το άτομο που θα συγκατοικισεις ή θα παντρευτείς. Κάποιοι δεν πτοούνται βεβαια επιλέγουν παρορμητικά αλλα μετά κάνουν και άλλους γάμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Έστω ότι έχουμε μια δύσκολη άσκηση μαθηματικών και έχουμε 2 άτομα με παρόμοιες ικανότητες στα μαθηματικά, το ένα όμως θεωρεί πως είναι άριστο, ενώ το δεύτερο πως είναι μέτριο κι επίσης ότι ακόμα κι αν δε λύσει την άσκηση, δεν έγινε και τίποτα. Πες μου ποιο από τα δύο παιδιά θα πιεστεί και τελικά είναι πιο πιθανό να καταφέρει να λύσει την άσκηση.
Αν τα αγόρια θεωρούνται καλά στα φυσικομαθηματικά και οι καθηγητές τους τα πιέζουν να πάνε προς εκεί, δεν υπάρχει πιθανότητα να φρενάρουν ένα ενδεχόμενο ταλέντο στις ανθρωπιστικές επιστήμες ξέρω γω; Ηρεμήστε με αυτές τις υπερβολές, τη σήμερον ημέρα κανείς δεν αναγκάζει τα κορίτσια να πάνε θεωρητική απλά επειδή είναι κορίτσια. Υπάρχουν και αγόρια που επιλέγουν θεωρητική μόνο και μόνο επειδή δεν τους αρέσουν τα μαθηματικά.
Παρεμπιπτόντως, δεν πήρα απάντηση από κάποιον γι αυτό:
Δεν ξέρω πώς έχεις βγάλει αυτό το συμπέρασμα, αλλά μάλλον έχεις στο μυαλό σου δουλειές τύπου σερβιτόρα, πωλήτρια και γενικά δουλειές που έχουν να κάνουν με άμεση επαφή με κόσμο. Όταν έχεις μία γυναίκα μέσα σε ένα λογιστικό γραφείο, σε κάποιες βιομηχανικές εγκαταστάσεις, ένα εργαστήριο, ένα ιατρείο ή σε κάποια εργασία που προσφέρεται για σοβαρή καριέρα, η εμφάνιση δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο. Το να έχει ένας εργοδότης έναν άσχετο άνδρα υπάλληλο μέσα σε ένα γραφείο από μία ικανότερή του γυναίκα με "άσχημη" εμφάνιση είναι αυτοκτονία για τον ίδιο. Η εμφάνιση δεν παίζει κανέναν σπουδαίο ρόλο.
Βέβαια, σε δουλειές τύπου σερβιτόρος κτλ που προανέφερα δεν πρόκειται να προσλάβουν ποτέ ούτε έναν χοντρό άντρα με μπυροκοιλιά, γιατί η εμφάνιση παίζει πρωτεύοντα ρόλο, μιας και δεν απαιτούνται κάποια άλλα ιδιαίτερα skills. Είναι θέμα εμφάνισης ανεξαρτήτως φύλου. Αν πάω εγώ να διεκδικήσω μία θέση σερβιτόρου με μία δίμετρη γκομενάρα έχοντας τα ίδια "τυπικά" προσόντα μάντεψε ποιος θα πάρει τη θέση. Ρατσισμός κατά των ανδρών, δε νομίζεις;
Τελικά η εμφάνιση μιας γυναίκας παίζει ρόλο για μια σοβαρή δουλειά; Πχ εσείς Ερινύς και Guest 278211 ως ιατροί νομίζετε ότι οι ιδιωτικές κλινικές θα σας προσλάβουν επειδή είστε όμορφες κι όχι επειδή είστε καλοί γιατροί; Κι αν δεν είστε "όμορφες", δεν πρόκειται να προσληφθείτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top