Χορτοφαγία Vs Κρεοφαγία

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τι να σου πω ρε Μερκ... εγω χωρις κρεας δεν την παλευω. Τα παντα θελω να τρωω με μετρο. Κι εγω πιστευω αυτο που λεει η μητερα σου χωρις ομως να εχω επιστημονικες πηγες. Προφανως αμα ψαχτείς να βρεις απαντήσεις τεκμηριωμένες, μπορεί κάποιος απο δω να σου πει ακριβως τι υφισταται. Το μονο που ξερω ειναι πως δεν παθαινεις τιποτα αμα δεν τρως κρεας, αλλα για τα ψαρια... δηλαδη να κοψεις και τα ψαροειδη (καλαμαρια, γαριδες κλπ)... τι να πω. Καλή αρχη αν ειναι κατι που βγαινει απο μεσα σου πραγματικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Αναβιώνω το θέμα γιατί έχω μερικές απορίες:
Πρόσφατα επέστρεψα μετά απο χρόνια στην χορτοφαγία(όχι vegan,συνεχίζω να καταναλώνω γαλακτοκομικά και αυγά).
Αλλά μετά απο μία συζήτηση με την μητέρα μου μου είπε πως δεν παίρνω όλα τα στοιχεία που χρειάζομαι,όπως ο φώσφορος που τα ψάρια που μου είπε.
Ισχύει,η είναι ραδιοαρβύλα;
Και μήπως θα πρέπει να παίρνω τίποτα συμπληρώματα;

Εάν έτρωγες για κάποια χρόνια κρέας, ίσως είναι καλύτερα να μη τα κόψεις όλα μονομιάς. Δηλ. κόψε το κρέας και παράγωγα (αλλαντικά) αλλά κράτα τα ψάρια έστω 1-2 γεύματα την εβδομάδα. Μην ξεχνάς ότι η διατροφή σου θα πρέπει να μπορεί να στηρίξει και τον τρόπο ζωής σου δηλ. μια ζωή με διάβασμα, τρέξιμο κλπ χρειάζεται ψάρι, σόγια για πρωτεΐνες, γαλακτοκομικά και πολλά φρουτολαχανικά, δηλ. ποικιλία. Το να κόψεις τα ψάρια σημαίνει ότι αισθάνεσαι τον οργανισμό σου σίγουρα δυνατό για να το κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marianaannou

Νεοφερμένος

Η marianaannou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ραδιο αρβιλα ειναι..εδω υπάρχουν αθλητες που ακολουθουν τετοιες διαιτες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δεν ξέρω άν έχει ξαναειπωθεί,αλλά θα το ρωτήσω έτσι και αλλιώς.(Άλλωστε ειναι ενδιαφέρον το θέμα)
Πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να είναι κάποιος χορτοφάγος για μεγάλο διάστημα.Δεν εννοώ απο θέμα υπομονής και επιμονής.Αλλα απο λειτουργικής πλευράς.
Απο θέμα δίαιτας,τί πρέπει να υπάρχει σίγουρα στο τραπέζι,ώστε να μην στερείσαι όσα χρειάζεται ο οργανισμός σου για να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις.
Η διαιτά μου είναι προς το παρόν χορτοφαγική με γαλακτοκομικά και αυγά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Αν ζούσες πριν από χ χρόνια σε κάποια ψ περιοχή θα έτρωγες κρέας 3-4 φορές το χρόνο.
Και τώρα μπορείς ννα κάνεις το ίδιο, δηλ. να τρως όλα τα υπόλοιπα (εννοείται φρούτα, λαχανικά, ξηρούς καρπούς, δημητριακά ολικής άλεσης, όσπρια, αυγά, μανιτάρια, γαλακτοκομικά) και να εμπλουτίζεις τα γεύματα σου με σόγια που θεωρείται καλή πηγή πρωτεΐνης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Πρώτο μου Πασχαλινό τραπέζι χωρίς καθόλου κρέας. Είμαι περήφανος! :)

Νίκος και κρέας δεν πάνε μαζί, πήραν διαζύγιο. :P
Έφαγα ένα υπέροχο συνδυασμό σαλατών, ντομάτα - πιπεριά - σεφ με μαρούλι, πράσινο κρεμμύδι, τυράκι και κρασί.
Ο άλλος σφάχτηκε για να σωθούν οι άνθρωποι απ' το θάνατο κι εμείς σφάζουμε για να έρθουμε πιο κοντά του. It's not logical...

Υγεία κι ευτυχία σε όλους. Χρόνια Πολλά! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Πρώτο μου Πασχαλινό τραπέζι χωρίς καθόλου κρέας. Είμαι περήφανος! :)

Νίκος και κρέας δεν πάνε μαζί, πήραν διαζύγιο. :P
Έφαγα ένα υπέροχο συνδυασμό σαλατών, ντομάτα - πιπεριά - σεφ με μαρούλι, πράσινο κρεμμύδι, τυράκι και κρασί.
Ο άλλος σφάχτηκε για να σωθούν οι άνθρωποι απ' το θάνατο κι εμείς σφάζουμε για να έρθουμε πιο κοντά του. It's not logical...

Υγεία κι ευτυχία σε όλους. Χρόνια Πολλά! :D

Καλώστον!

Τα πασχαλινά τραπέζια μας χωρίς καθόλου κρέας καλωσορίζουν το πρώτο δικό σου στην παρέα και του εύχονται και του χρόνου με δύναμη και υγεία ! :clapup:

Δεν σου κάνω πλάκα, αυτές τις μέρες ίσως να χρειάζεται περισσότερη εσωτερική δύναμη, αλλά το αποτέλεσμα σίγουρα αξίζει 8)

Χρόνια Πολλά με δύναμη και χαμόγελο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Καλημέρα και απο μένα και χρόνια πολλά σε όλους!
Παρόλο που το δικό μας φετινό τραπέζι είναι γεμάτο κρεατικά, εγώ φέτος αποφάσισα να απέχω. Γενικότερα, έχω σκοπό να ακολουθήσω ένα διαφορετικό τρόπο ζωής αποβάλλοντας το κρέας απο τις διατροφικές μου συνήθειες. Θέλει δύναμη γιατί είμαι λάτρης του φαγητού, αλλά μετά απο το βίντεο που παρακολούθησα των ράδιο αρβύλα πραγματικά δεν θέλω να ξαναφάω.
Φιλόζωη ήμουν είμαι και θα είμαι πάντα, αλλα δεν είχα ποτέ φανταστεί πόσο μπορούν να υποφέρουν αυτά τα πλάσματα εξαιτίας μας, πόσο άκαρδοι και άπληστοι γινόμαστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Θα ήθελα να το κάνω συστηματικά αλλά είμαι ακόμα στην ανάπτυξη και φοβάμαι μη δε μεγαλώσω.Σε κανα χρόνο το συζητάμε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Η χορτοφαγία είναι ανθυγιεινή για αυτό σταματήστε να κάνετε σαχλαμάρες και να έχετε μια ισορροπημένη διατροφή που να τα περιλαμβάνει όλα.

Η αποχή σε κάτι δε προσφέρει τίποτα το μέτρο σε όλα προσφέρει πολλα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Η χορτοφαγία είναι ανθυγιεινή για αυτό σταματήστε να κάνετε σαχλαμάρες και να έχετε μια ισορροπημένη διατροφή που να τα περιλαμβάνει όλα.

Η αποχή σε κάτι δε προσφέρει τίποτα το μέτρο σε όλα προσφέρει πολλα :)

Η χορτοφαγία είναι απόλυτα υγιεινή και με κατάλληλο πρόγραμμα δεν προκαλεί καμία έλλειψη στον οργανισμό.
Μέχρι και επαγγελματίες αθλητές υπάρχουν και δεν έχουν πάθει κάτι.
Πιό πολύ θάνατοι έχουν υπάρξει σε παμφάγους παρά απο χορτοφάγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όσοι αθλητές είναι χορτοφάγοι παίρνουν και σκευάσματα επιπρόσθετα για να λάβουν τις ουσίες που χάνουν από το κρέας. Από το να πάρει κατι από έτοιμα σκευάσματα είναι προτιμότερο να το παίρνει φυσικά.

Ένας αθλητής πρέπει να παίρνει ημερησίως κρεατινίνη πηγή κρεατινίνης είναι τα ψάρια και το κρέας.
Σίδηρος πηγή κυρίως κρεατικά

Βιταμίνη β12 (πηγή κόκκινο κρέας) έλλειψη της προκαλεί δομικά προβληματα στα ερυθρά αιμοσφαίρια αλλά δυσλειτουργία και αλλων κυττάρων --> επηρεάζει την σύνθεση του DNA

Ο απόλυτος αριθμός αυτών που πεθαίνουν είναι μεγαλύτερος στους παμφάγους μόνο και μόνο επειδή είναι περισσότεροι σε αριθμό. Αν ένας καπνίζει σαν φουγάρο και τρώει μεγάλες ποσόστητες κρέατος αυτος και κανει δουλειά γραφείου μπορεί να πεθάνει από την καρδιά του (σε αυτή την περίπτωση δε πεθαίνει εξαιτίας αυτων που πρώει αλλά της συχνότητας και των συνήθειων του).

Η χορτοφαγία επιβαρύνει τον αριθμό πρόσφατο παράδειγμα ο Steve Jobs (ο οποίος υιοθέτησε διάφορες χορτοφαγικές δίαιτες στις οποίες πίστευε ότι έκανε καλό στον οργανισμό του) τελικά όμως μόνο κακό έκανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Προσφατα ειδα κατι σχετικο στην τηλεοραση.Λενε οτι αμα κανεις σωστους συνδιασμους μπορεις να παρεις ολα τα θρεπτικα στοιχεια που χρειαζεσαι ακολουθωντας εναν απο τους πιο καλους τροπους διατροφης.
Αυτο που χρειαζεται ειναι να ενημερωθεις ετσι ωστε η διατροφη αυτη να σου προσφερει θετικα αποτελεσματα.Οπως γινεται και με τη διατροφη που ακολουθουν οι παμφαγοι.Για παραδειγμα ολοι ξερουμε οτι πρεπει να τρωμε 2 φορες την εβδομαδα κρεας. ασχετα βεβαια αν δε το τηρουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Η χορτοφαγία είναι ανθυγιεινή για αυτό σταματήστε να κάνετε σαχλαμάρες....
.Για παραδειγμα ολοι ξερουμε οτι πρεπει να τρωμε 2 φορες την εβδομαδα κρεας. ασχετα βεβαια αν δε το τηρουμε




Βιταμίνη β12 (πηγή κόκκινο κρέας) έλλειψη της προκαλεί δομικά προβληματα στα ερυθρά αιμοσφαίρια αλλά δυσλειτουργία και αλλων κυττάρων --> επηρεάζει την σύνθεση του DNA
Τόσα ξέρεις τόσα λες. Η καλύτερη πηγή βιταμίνης Β12 είναι τα ενδοβακτηρίδια (μετά τα αυγά).
https://www.youtube.com/watch?v=OzOnIVQ3djE
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Το σκεφτομαι να γινω.. Ετσι κι αλλιως ουτε το κρεας ουτε το κοτοπουλο μ'αρεσουν. Μονο ο κιμας(τα μπιφτεκια δε μ'αρεσουν ομως) και η γαλοπουλα(καπνιστη:Ρ). Απ' την αλλη μαρεσουν τα φρουτα και τα λαχανικα και γενικα τα φυτικα προιοντα παρα πολυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Το σκεφτομαι να γινω.. Ετσι κι αλλιως ουτε το κρεας ουτε το κοτοπουλο μ'αρεσουν. Μονο ο κιμας(τα μπιφτεκια δε μ'αρεσουν ομως) και η γαλοπουλα(καπνιστη:Ρ). Απ' την αλλη μαρεσουν τα φρουτα και τα λαχανικα και γενικα τα φυτικα προιοντα παρα πολυ..

Το καλύτερο είναι να το συνδυάσεις με μια γενικότερη φιλοσοφία και όχι απλά με γαστρονομικές ορέξεις.

Π.χ. λες, στη Φάση 1, δεν θα τρώω τίποτα που στην παραγωγή του περιέχει αίμα. Έτσι κόβεις μαχαίρι το κόκκινο κρέας και σταδιακά το κοτόπουλο και τα υπόλοιπα πουλερικά.

Στη Φάση 2, δεν θα τρώω τροφές που στην παραγωγή τους προκαλούν πόνο. Έτσι σταματάς να τρως ψάρια και αρκείσαι μόνο σε κάτι μαλάκια και όστρακα, τύπου καλαμάρια και μύδια.

Στη Φάση 3, σταματάς να τρως οτιδήποτε προέρχεται από την βίαιη εκμετάλλευση της Φύσης. Εγκαταλείπεις έτσι τα βιομηχανοποιημένα γαλακτοκομικά και τα οπωροκηπευτικά των ψαράλευρων και λοιπών λιπασμάτων.

Στη Φάση 4, γίνεσαι ωμοφάγος, διατροφικός ακτιβιστής και επιλέγεις μόνο ωμές, φυτικές τροφές.

Εγώ δεν νομίζω ότι μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο απ' τη Φάση 1, ίσως και λίγο απ' την 3. Ψάρι θα συνεχίζω να τρώω - κυρίως σε μορφή τόνου - μαζί με τυράκι και αυγουλάκια. :) Υπάρχουν και ανάλογα επιχειρήματα:

α) Ο Χριστός ευλόγησε τα πανέρια με τα ψάρια και χόρτασε τα πλήθη
β) Η αγελάδα παρακαλάει να την αρμέξεις για να ανακουφιστούν τα μαστάρια της
γ) Η ίδια η κότα τρώει το αυγό της όταν πεινάει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
β) Η αγελάδα παρακαλάει να την αρμέξεις για να ανακουφιστούν τα μαστάρια της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.

Η φωτογραφία είναι μάλλον από σφαγείο, αλλά αρκετή για να καταλάβουμε τι τρώμε. :/: Δυστυχώς η τοξίνη της αγωνίας των βασανιστηρίων περνάει και στο γάλα. Πρέπει να σταματήσουμε συνειδητά να τρώμε οτιδήποτε προέρχεται από την βίαιη εκμετάλλευση της Φύσης. Όσοι αντέχουν το πορτοφόλι τους ας προτιμήσουν να αγοράζουν τρόφιμα από βιολογικές καλλιέργειες κι ας είναι λίγο πιο ακριβά. Οι περισσότεροι ξοδεύουμε ένα σωρό λεφτά σε άχρηστα πράγματα, είναι απλά θέμα συνείδησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Το καλύτερο είναι να το συνδυάσεις με μια γενικότερη φιλοσοφία και όχι απλά με γαστρονομικές ορέξεις.

Π.χ. λες, στη Φάση 1, δεν θα τρώω τίποτα που στην παραγωγή του περιέχει αίμα. Έτσι κόβεις μαχαίρι το κόκκινο κρέας και σταδιακά το κοτόπουλο και τα υπόλοιπα πουλερικά.

Στη Φάση 2, δεν θα τρώω τροφές που στην παραγωγή τους προκαλούν πόνο. Έτσι σταματάς να τρως ψάρια και αρκείσαι μόνο σε κάτι μαλάκια και όστρακα, τύπου καλαμάρια και μύδια.

Στη Φάση 3, σταματάς να τρως οτιδήποτε προέρχεται από την βίαιη εκμετάλλευση της Φύσης. Εγκαταλείπεις έτσι τα βιομηχανοποιημένα γαλακτοκομικά και τα οπωροκηπευτικά των ψαράλευρων και λοιπών λιπασμάτων.

Στη Φάση 4, γίνεσαι ωμοφάγος, διατροφικός ακτιβιστής και επιλέγεις μόνο ωμές, φυτικές τροφές.

Εγώ δεν νομίζω ότι μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο απ' τη Φάση 1, ίσως και λίγο απ' την 3. Ψάρι θα συνεχίζω να τρώω - κυρίως σε μορφή τόνου - μαζί με τυράκι και αυγουλάκια. :) Υπάρχουν και ανάλογα επιχειρήματα:

α) Ο Χριστός ευλόγησε τα πανέρια με τα ψάρια και χόρτασε τα πλήθη
β) Η αγελάδα παρακαλάει να την αρμέξεις για να ανακουφιστούν τα μαστάρια της
γ) Η ίδια η κότα τρώει το αυγό της όταν πεινάει
Ναι το σχολιο μου δεν ειναι ολοκληρωμενο, ειπα μονο τους λογους που δε θα ειχα προβλημα να γινω. Δεν ειπα τους λογους που θελω να γινω :Ρ
Ο λογος ειναι απλος, απλα δε θελω να τρωω κρεας. Για ποιο λογο να λες "αγαπαω τα ζωα" και μερικα να τα εχεις κατοικιδια ενω αλλα να τα τρως?
Οσο για τα επιχειρηματα σου
α)Αυτο αν το λες σοβαρα, δε με πειθει.. :Ρ
β)Δε νομιζω να της αρεσει πολυ.
γ)Και ο καρχαριας τρωει ανθρωπους, να αρχισουμε να τρωμε κι εμεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Οσο για τα επιχειρηματα σου
α)Αυτο αν το λες σοβαρα, δε με πειθει.. :Ρ
β)Δε νομιζω να της αρεσει πολυ.
γ)Και ο καρχαριας τρωει ανθρωπους, να αρχισουμε να τρωμε κι εμεις?

α) :P

β) Αφού μουγκρίζει απ' τον πόνο καλέ. Τώρα βέβαια θα μου πεις τους κάνουν ενέσεις για να παράγουν συνέχεια γάλα. Υπό φυσιολογικές συνθήκες θα παρήγαγε όσο γάλα χρειαζόταν για να θρέψει τα μικρά της, ίσως λίγο παραπάνω για να πιούμε κι εμείς όπως γινότανε παλιά.

γ) Το αυγό δεν έχει γονιμοποιηθεί ακόμα απ' τον κόκκορα.

Σε μια ομορφότερη κοινωνία, θα μπορούσε να υπάρχει εύκολα αυτό που λέμε "συνεργασία ανθρώπου και ζώου". Πολλά πράγματα που δεν τρώμε εμείς (π.χ. κόκκαλα ψαριών), τα ζώα τα κάνουν μια χαψιά. :slourp: Δεν βλέπω τίποτα κακό στο να εκτρέφεις ζωάκια για τα παράγωγά τους αν τους συμπεριφέρεσαι σαν ίσο προς ίσο. Μπορούμε κάλλιστα να ζήσουμε αρμονικά και να επωφεληθούμε όλοι απ' τους καρπούς της Γης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top