Χορτοφαγία Vs Κρεοφαγία

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
οι διαφορετικές προτεραιότητες και αξίες με τις οποίες μεγαλώνει κάποιος δεν τον κάνουν πιο έξυπνο.

Δεν θα με εξέπληττε όμως αν τα παιδιά που μεγαλώνουν ως vegan έχουν κατά μέσο όρο μικρότερο IQ από τα αντίστοιχα κρεατοφάγα, δεδομένου ότι η κρεατοφαγία είναι ο λόγος που άνθρωπος έχει ανεπτυγμένο εγκέφαλο.



Τα ζωικά παράγωγα όμως δεν είναι ζωντανά? Αυτά συναίνεσαν? :hmm:

Δεδομένης της προθυμίας τους να επιτελέσουν το καθήκον τους θα έλεγα πως συναινούν. Μάλιστα η μεγάλη τους αυτή προθυμία πολλές φορές οδηγεί το ζώο σε αμήχανες καταστάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Οι χορτοφαγοι εχουν μια πολυ κακη συνηθεια να θεωρουν τα φυτα ως κατωτερους οργανισμους. Το οτι δεν εχουν ανεπτυγμενο νευρικο συστημα, δε σημαινει οτι ειναι κατωτερα απο εμας και τα ζωα γενικοτερα. Εξελικτικα μια αγελαδα και ενα μαρουλι ειναι αριστα προσαρμοσμενα στο περιβαλλον τους. Αν ψαχτειτε λιγο, θα δειτε οτι και τα φυτα ειναι ζωντανοι οργανισμοι που αντιδρουν στα ερεθισματα του περιβαλλοντος, απλα το κανουν με εντελως διαφορετικο τροπο σε σχεση με τα ζωα. Επειδη ομως τα φυτα δεν μιλανε, θεωρουν οτι δεν νιωθουν πονο.


Fockos project​



Όπως προείπα 1 μήνα πριν ... σήμερα το πρωί έκανα εξετάσεις αίματος και από αύριο ακολουθώ χορτοφαγική δίαιτα. Μεγάλη Πέμπτη θα ξανακάνω εξετάσεις αίματος και από Κυριακή του Πάσχα θα φάω κανονικά το Πασχαλινό μου γεύμα με όλα του τα καλούδια (εκτός βέβαια αν αλλάξει κάτι μέσα μου και γίνω μόνιμος vegans)


Λοιπόν...
Ολική χοληστερόλη είχα 230
HDL 49
LDL 140
Tριγλυκερίδια 162

Αν κατά την διάρκεια του project αλλάξει κάτι από τις άλλες εξετάσεις θα το αναφέρω.




Οι εξετάσεις μου έγιναν σε περίοδο που είχα μπόλικο διαβασμα και ελάχιστη φυσική δραστηριότητα (πριν από λίγες μέρες τέλειωσα). Τις επόμενες μέρες έχω σκοπό να ακολουθώ vegans δίαιτα με τις δραστηριότητες που είχα σκοπό να κάνω ανεξάρτητα από την δίαιτα που θα ακολουθήσω.

Επίσης σήμερα θα φάω σαν να είναι Τσικνοπέμπτη αφού θα είναι το τελευταίο μου ΄΄ωραίο΄΄γεύμα μέχρι τουλάχιστον την Κυριακή του Πάσχα.

Αύριο το πρωί θα πιω γάλα καρύδας ... και το βράδυ γιαουρτάκι σόγιας Στα ενδιάμεσα θα πίνω χυμό.

Μεσημέρι δεν έχω ιδέα (μπορεί να την βγάλω με σαλάτα)... το σίγουρο είναι πως θα πρέπει να βρω εναλλακτικές διότι με σαλάτες και μόνο το σίγουρο είναι ότι θα διακόψω το project στην μέση

Kατά την διάρκεια αυτών των ημερών θα περιγράφω διάθεση , δραστηριότητες και επίσης αν φάω κάτι απαγορευμένο (δεν έχω σκοπό να φάω τπτ ζωικό) στις 3 φορές που φάω κάτι λάθος θα ακυρώσω το project.

Εκτος απο ολα οσα σου ειπαν οι υπολοιποι παραπανω θα πρεπει να προσλαμβανεις τις ιδιες θερμιδες με πριν. Δεν εχει νοημα το πειραμα αν χασεις βαρος γιατι η απωλεια βαρους ριχνει χοληστερολη και τριγλυκεριδια.

Παρεπιπτοντως, η χοληστερολη σου ειναι αρκετα υψηλη για την ηλικια σου. Μηπως να σταματουσες να τρως σαβουρα (χορτοφαγικη και μη) και να ξεκινουσες λιγη ασκηση; Το ιδιο ισχυει και για τα τριγλυκεριδια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Γιατι ετσι ειναι η φυση .Το δυνατο τρωει το μικρο .Deal with it

Οταν ομως ενας καρχαριας στην αυστραλια διαμελίσει ενα ανθρωπο ολοι αρχιζουν τα ''θεε μου καταραμενα ζωα, σκοτωστε τα''. Εδω δεν ισχυει η τροφικη αλυσιδα? Να καθομαι και εγω να λεω deal with it?

Ουτε καν ειμαι χορτοφαγος η κατι τετοιο αλλα τουλαχιστον σεβομαι καποια δικαιωματα που εχουν τα ζωα και ουτε τα πειραζω. Εχουμε δει απειρα βιντεο με βια στα ζωα και φρικτα βασανιστηρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Project fockos
2η μέρα


Επειδή γενικά νηστεύω δε μπορώ να πω ότι ζορίστηκα αρκετά με την διατροφή μου. Δυστυχώς το γάλα αμυγδάλου δεν είναι τπτ αλλο από ένα αερωμένο πράγμα το οποίο πινόταν μπορώ να πω αλλά δεν έχει καμία σχέση με το γάλα της αγελαδίτσας. Δυστυχώς η μεγάλη τιμή του δε θα με οδηγήσουν ξανά να αγοράσω ένα τέτοιο προιόν. Αντι αυτού κάθε Σάββατο θα αγοράζω πορτοκάλια και θα κάνω χυμό για όλη την βδομάδα.

Το μεσημέρι δεν την έβγαλα με σαλάτα (προσπάθησα βέβαια αλλά δεν έβγαινε). Έβρασα και μακαρόνια μισό πακέτο με σάλτσα knor (δε χρησιμοποίησα βούτυρο αλλά ελαιόλαδο). Έβαλα και μανιτάρια (είναι η καλύτερη διατροφή για έναν φυτοφάγο σαν και εμένα).

Aπογευματινό πράσινο μήλο καλύτερο σίγουρο από κόκκινο....

Το βράδυ μου φάνηκε ωραίο το επιδόρπιο γιαουράκι σόγιας παρόλα αυτα δε θα το συνεχίσω γιατί είναι ακριβό. Πρέπει να σκεφτώ με τι να το αντικαταστήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
https://metavolismos.com/?p=4843
Θα ήθελα να διαβάσω τις απόψεις σας για το παραπάνω άρθρο(όποιος έχει όρεξη, διαβάζει και τα σχόλια από κάτω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
το άρθρο παίρει τα πράγματα μονόπλευρα (εγώ θα έγραφα και μία , δύο παραγράφους για τις επιπτώσεις της κρεατοφαγίας) από την άλλη ότι παρουσιάζει είναι σωστά

και φυσικά πραγματικότητα.
Το θέμα είναι τα σχόλια των χρηστών (φυτοφάγων) από κάτω που με επιχειρήματα google προσπαθούν να το πείσουν ότι έχει άδικο. Μάλιστα κάποιοι προσπαθούν να υποτιμήσουν και την σχολή του και ότι τους μαθαίνουν εκεί είναι λάθος.

Αυτό που με νοιάζει παραπάνω είναι η κατάσταση που περιγράφει για τα μικρά παιδιά (ένας ενήλικας ας φάει ότι θέλει λίγες επιπτώσεις θα έχει), αλλά όταν βλέπω παιδί να τρέφεται με φυτοφαγικά προιόντα (Αποκλειστικά ) πραγματικά εξοργίζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
το άρθρο παίρει τα πράγματα μονόπλευρα (εγώ θα έγραφα και μία , δύο παραγράφους για τις επιπτώσεις της κρεατοφαγίας) από την άλλη ότι παρουσιάζει είναι σωστά

και φυσικά πραγματικότητα.
Το θέμα είναι τα σχόλια των χρηστών (φυτοφάγων) από κάτω που με επιχειρήματα google προσπαθούν να το πείσουν ότι έχει άδικο. Μάλιστα κάποιοι προσπαθούν να υποτιμήσουν και την σχολή του και ότι τους μαθαίνουν εκεί είναι λάθος.

Αυτό που με νοιάζει παραπάνω είναι η κατάσταση που περιγράφει για τα μικρά παιδιά (ένας ενήλικας ας φάει ότι θέλει λίγες επιπτώσεις θα έχει), αλλά όταν βλέπω παιδί να τρέφεται με φυτοφαγικά προιόντα (Αποκλειστικά ) πραγματικά εξοργίζομαι.

Δεν είχε νόημα να γράψει εναντίον της κρεατοφαγίας, γιατί ήθελε να δικαιολογήσει το ότι δεν είναι χορτοφάγος στο άρθρο του. Αν δε βαριέσαι, παραθέτω ένα σύνδεσμο για ένα άρθρο από κάτω, από έναν που ήταν κρεατοφάγος και έγινε χορτοφάγος και η ιστοσελίδα του είναι αφιερωμένη σε αυτό το θέμα:
https://www.spartacus.gr/blog/diet/item/69-o-mythos-tis-proteinis
Αυτό είναι απλά ένα ενδεικτικό άρθρο που αναφέρεται στην πρωτεΪνη και επεκτείνεται περί κατανάλωσης ζωικών λευκωμάτων. Περιέχει και άλλα άρθρα η ιστοσελίδα του περί της χορτοφαγικής-φρουτοφαγικής διατροφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τέλος Project fockos

Σήμερα Αύγουστο μήνα τελειώνω το Project που είχα ως σκοπό να τελειώσω το Πάσχα αλλά τελικά το ολοκλήρωσα τώρα γιατί δε το θεώρησα εύλογο διάστημα μέχρι το Πάσχα. Σε αυτό το διάστημα τρεφόμουν με χορτοφαγικά προιόντα με εξαίρεση το γάλα που έπινα αγελαδινό. :P και 2, 3 μήνες που έφαγα πίτα σουβλάκι.



Συνεπώς η χορτοφαγική δίαιτα όντως βοηθάει τους ενήλικες σαν και εμένα αλλά δε θα πρέπει να γίνεται αυτσσκοπός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • focko εξτασεις.jpg
    focko εξτασεις.jpg
    30.8 KB · Εμφανίσεις: 648
Τελευταία επεξεργασία:

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
https://gtoul.com/χορτοφαγια-και-σωματικη-διαπλαση/
Περί χορτοφαγίας και άσκησης(έχει και πληροφορίες για μη ασκούμενους).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Εγώ είμαι ημιχορτοφάγος. Το 80% της διατροφής μου αποτελείται από φυτικές τροφές (όσπρια, δημητριακά ολικής άλεσης, φρούτα, λαχανικά) και το υπόλοιπο 20% από ζωικές (άπαχο γιαούρτι, άπαχο τυρί, κόκκινο κρέας -κοτόπουλο δεν τρώω, γιατί έχω τροφική δυσανεξία στη γλουτένη-, ψάρι, αυγά ). Τρώω μια μικρή ποσότητα άπαχου κρέατος 2 φορές την εβδομάδα κατ' εντολή του γιατρού.

Εμένα οι βασικές μου εξετάσεις είναι οι ακόλουθες:
Τριγλυκερίδια: 37 (40-160).
Xoληστερόλη ολική 114 (<200)
ζάχαρο 74 (70-110)
Λευκά αιμοσφαίρια 4.800 (4.000-10.000)
Ερυθρά αιμοσφαίρια 5.500.000 (4.200.000-5.400.000) Παράδοξο!
Αιμοσφαιρίνη 11 (12-16)
Αιματοκρίτης 34 (36-50)

Οι χαμηλές αιματολογικές τιμές (με εξαίρεση τα ερυθρά αιμοσφαίρια) οφείλονται κατά κύριο λόγο στο γεγονός ότι είμαι ετεροζυγώτης β-μεσογειακής αναιμίας. Είμαι φορέας δηλαδή χωρίς να έχω την πάθηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

raf889

Νεοφερμένος

Η raf889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Οι vegetarians τρώνε σοκολάτα και γενικά γλυκά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Οι vegetarians τρώνε σοκολάτα και γενικά γλυκά;
Νομίζω υπάρχουν σοκολάτες για vegerarians, το ίδιο και γλυκά. Επίσης φτιάχνουν μόνοι τους τα γλυκά που θέλουν να φάνε γιατί δεν μπορούν να είναι σίγουροι τι έχουν μέσα τα έτοιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raf889

Νεοφερμένος

Η raf889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Νομίζω υπάρχουν σοκολάτες για vegerarians, το ίδιο και γλυκά. Επίσης φτιάχνουν μόνοι τους τα γλυκά που θέλουν να φάνε γιατί δεν μπορούν να είναι σίγουροι τι έχουν μέσα τα έτοιμα.

Αα μαλιστα!!κι όσοι έχουν επιλέξει να τρώνε γαλακτοκομικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Αυτοί που τρώνε γαλακτοκομικά δεν είναι vegetarians, είναι χορτοφάγοι και τρώνε και αυγά και γαλακτοκομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Αυτοί που τρώνε γαλακτοκομικά δεν είναι vegetarians, είναι χορτοφάγοι και τρώνε και αυγά και γαλακτοκομικά.

Κι εγώ ανήκω σ' αυτή την κατηγορία. Το 80% της ημερήσιας διατροφής μου βασίζεται στη χορτοφαγική δίαιτα. Το ασβέστιο όμως θέλω να το παίρνω και από ζωικές πηγές, γιατί έχω κληρονομικό οστεοπόρωσης. Είχε η γιαγιά μου και έχει και η μητέρα μου. Εγώ ευτυχώς δεν έχω κι ελπίζω να το αποφύγω. Η τιμή του ασβεστίου μου είναι 10,2 mg/dL με ανώτατο όριο το 10,7. Σε καθημερινή βάση τρώω 3 κεσέδες γιαούρτι (ένα πρόβειο, ένα αγελαδινό και ένα σόγιας). Κάνω συνδυασμό ζωικών και φυτικών πρωτεϊνών, για να ωφελούμαι ισοπόσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Κι εγώ ανήκω σ' αυτή την κατηγορία. Το 80% της ημερήσιας διατροφής μου βασίζεται στη χορτοφαγική δίαιτα. Το ασβέστιο όμως θέλω να το παίρνω και από ζωικές πηγές, γιατί έχω κληρονομικό οστεοπόρωσης. Είχε η γιαγιά μου και έχει και η μητέρα μου. Εγώ ευτυχώς δεν έχω κι ελπίζω να το αποφύγω. Η τιμή του ασβεστίου μου είναι 10,2 mg/dL με ανώτατο όριο το 10,7. Σε καθημερινή βάση τρώω 3 κεσέδες γιαούρτι (ένα πρόβειο, ένα αγελαδινό και ένα σόγιας). Κάνω συνδυασμό ζωικών και φυτικών πρωτεϊνών, για να ωφελούμαι ισοπόσως.

Δεν αρκει το γιαουρτι που τρως για το ασβεστιο που χρειαζεσαι. Ζητημα αν προσλαμβανεις γυρω στο 60%. Δοκιμασε να τρως περισσοτερο τυρι. Πχ μια φετα ελβετικο τυρι εχει 25% ασβεστιο! Εγω την πατησα με την βιταμινη D και το ασβεστιο (ελλειψεις και στα 2) και τωρα πινω τουλαχιστον 1 λιτρο γαλα ημερησιως + τρωω τυρι και αλλα γαλακτοκομικα. Εμενα απο την ελλειψη των 2 παραπανω, μου προκληθηκε υπερπαραθυροειδισμος. Αν εχεις ιστορικο, προτεινω να ελεγξεις παραθυροειδη και να κανεις πιο λεπτομερη εξεταση ασβεστιου (οχι total calcium, αλλα ionized, οπως επισης και να δεις ποσο ασβεστιο αποβαλλεις στα ουρα σου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Δεν αρκει το γιαουρτι που τρως για το ασβεστιο που χρειαζεσαι. Ζητημα αν προσλαμβανεις γυρω στο 60%. Δοκιμασε να τρως περισσοτερο τυρι. Πχ μια φετα ελβετικο τυρι εχει 25% ασβεστιο! Εγω την πατησα με την βιταμινη D και το ασβεστιο (ελλειψεις και στα 2) και τωρα πινω τουλαχιστον 1 λιτρο γαλα ημερησιως + τρωω τυρι και αλλα γαλακτοκομικα. Εμενα απο την ελλειψη των 2 παραπανω, μου προκληθηκε υπερπαραθυροειδισμος. Αν εχεις ιστορικο, προτεινω να ελεγξεις παραθυροειδη και να κανεις πιο λεπτομερη εξεταση ασβεστιου (οχι total calcium, αλλα ionized, οπως επισης και να δεις ποσο ασβεστιο αποβαλλεις στα ουρα σου).

Πέρα από τους δύο κεσέδες (ζωικό) γιαούρτι τρώω και 60 γραμμάρια άπαχο κασέρι + 1 γιαούρτι με σόγια, όσπρια, λαχανικά, φρούτα και δημητριακά. Δεν φτάνουν; Όσο για τις εξετάσεις που αναφέρεις έχεις απόλυτο δίκιο. Εγώ έλεγχα μόνο το ασβέστιο, αλλά ως φαίνεται δεν φτάνει. Όσο για τον θυρεοειδή έλεγξα Τ3, Τ4 και TSH και ήταν απολύτως φυσιολογικά. Προέβην σ' αυτές τις εξετάσεις λόγω της απότομης απώλειας βάρους (μολονότι έτρωγα κανονικά), καθώς και άλλων συμπτωμάτων (ανήσυχος ύπνος, υπερένταση, υπερενεργητικότητα, ευσυγκινησία, ταχυκαρδία, υπερβολική εφίδρωση, τρέμουλο στα χέρια όταν κλαίω ή αγχώνομαι πολύ). Ευτυχώς βέβαια δεν υπάρχει οργανική αιτία. Ο γιατρός μου είπε να ότι δεν εγείρεται λόγος ανησυχίας, μιας και όλες οι εξετάσεις είναι πολύ καλές. Απλώς ήμουν πολύ πιεσμένη ψυχολογικά. Παρόλα αυτά, με έβαλες σε προβληματισμό. Ίσως πρέπει να στραφώ και σε πιο εξειδικευμένες εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Nah, λίγο περιττό με αυτές τις τιμές ασβεστίου που λες και την διατροφή που αναφέρεις, να τσεκάρεις ιονισμένο ασβέστιο ή ασβέστιο ούρων. Εκτός και αν έχεις τις εξετάσεις των τελευταίων 3-4 χρόνων ας πούμε και παρατηρείς ότι δεν είναι σταθερή τιμή αλλά έχεις μία σταδιακή αλλά συγκεντρωτικά σημαντική, μεταβολή στις τιμές του ασβεστίου. Τότε κοίταξέ το. Για την οστεοπόρωση έχεις κάνει κάποια απεικονιστική να δεις αν έχεις έστω οστεοπενία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top