Χριστιανισμός και η επιρροή που ασκεί στο Ελληνικό Κράτος

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνουμε όμως τι σχέση έχει αυτό που γράφεις με το θέμα. Θέλω να πω ότι σε καμία περίπτωση δεν ευθύνεται η θρησκεία για την οικονομική κατάσταση της Ελλάδας και για την μετανάστευση που συζητάμε. Επίσης , προφανώς δεν είναι το ίδιο ο Χριστιανισμός σε σκληρότητα όπως άλλες θρησκείες (Ισλάμ ).

•Όσο αφορά τις σκανδιναβικές χώρες τα ποσοστά τους δεν διαφέρουν σε σχέση να άλλες δυτικές χώρες. Η Σουηδία έχει 60% χριστιανούς , η Νορβηγία 67% χριστιανούς και η Δανία 70% χριστιανούς. Με αλλά λόγια ίδια ποσοστά με άλλες δυτικές χώρες και πολύ υψηλότερα σε σχέση με Γερμανία , Βρετανία και Ολλανδία. Απλά οι Σκανδιναβοί είναι μπροστά καθώς έχουν άλλην κουλτούρα σαν άνθρωποι , ένα πολύ δυνατό σύστημα υγείας που τους μεταφέρει αξίες και γενικά το κράτος και οι θεσμοί του λειτουργούν άριστα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ακόμα και να υπάρχουν εσένα τι σε πειράζει;; Θέλω να πω ότι από την μια λέτε ότι ο καθένας μπορεί να κάνει και να πιστεύει όπου θέλει από την άλλην όμως όταν βλέπετε κάτι με θρησκεία η ελευθερία απόψεων και πιστεύω σταματά αυτόματα.
Σε σχέση με εμάς αυτές οι χώρες έχουν αρκετά πιο χαμηλά ποσοστά, εμάς το 90% δηλώνει ότι είναι ορθόδοξοι. Επιπλέον, δεν ξέρουμε ποιο ποσοστό από αυτά τα άτομα που δηλώνουν θρήσκοι είναι μεγάλης η μικρής ηλικίας.

Όπως και να έχει, αυτό που θέλω να πω είναι πως η θρησκεία σαν φιλοσοφία είναι προβληματική (για πολλούς λόγους) όπως και η ίδια η εκκλησία η οποία είναι μια εξουσία που επηρεάζει ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού. Προσωπικά πιστεύω πως ένας λόγος που η ελλάδα έφτασε σε τέτοια κατάντια είναι και η θρησκεία, όταν έχεις ένα πληθυσμό που πιστεύει σε δοξασίες οι οποίες πέρα από ξεπερασμένες μπορεί να είναι και επικίνδυνες (πχ ομοφοβικές) τότε το επίπεδο του κόσμου είναι πολύ χαμηλό διότι πιστεύει σε ανορθολογικές δεισιδαιμονίες. Όλα αυτά παίζουν ρόλο.

Εσύ μπορεί να μην το βλέπεις αλλά όταν ο τραγόπαπας το 2015 έλεγε φτύστε τους ομοφυλόφιλους (δεν θυμάμαι ποιος) και το 90% είναι χριστιανοί που μπορεί να επηρεαστούν, τότε έχουμε πρόβλημα.

Τι σε νοιαζει εσενα τι πιστευει ο αλλος στην περιπτωση παντα που δεν προσπαθει να το κανει να το υιοθετησεις με τη βια?(βλεπε τζιχαντ) και να προκαλει.Πιο πολυ με ανησυχει οτι οι η νεολαια δεν ξερει που βρισκεται η καλαματα πχ 'η ποιος ειναι ο πρωθυπουργος της χωρας μας παρα οτι πιστευει σε μια θρησκεια.
Καλα μη μιλησω για ψεκ(που οντως αρκετοι ηταν πιστοι) 'η για καραντινακηδες.Αυτες οι δυο κατηγοριες με ανησυχουν φιλε μου οχι ο πιστος που πιστευει στην κολαση και στον παραδεισο.
Θα επαναλάβω ότι είναι προβληματικό να πιστεύεις σε δοξασίες. Αν κάποιος πιστεύει ότι ο μπατμαν θα τον προστατεύσει αν πάθει κάτι θα τον χαρακτηρίσουμε παλαβό. Αν είσαι χριστιανός και πιστεύεις ότι η Ευα δημιουργήθηκε από το παιδάκι του Αδαμ είναι οκ επειδή είναι κοινωνικά αποδεκτό, όμως δεν σημαίνει ότι δεν είναι προβληματικό.

Αν θεωρείς ότι είναι οκ ο καθένας να πιστεύει σε ό,τι του αρέσει (είτε πρόκειται για τον χριστουλι είτε για τον spiderman) τότε δεν ξέρω τι μπορεί να χαρακτηριστεί προβληματικό. Αν σου πω ότι είδα δύο ιπτάμενα ροζ άλογα πως θα με χαρακτηρίσεις;
Αν κάποιος πει ότι είδε την παναγιά χαρακτηρίζεται πιστός. Την ίδια αξία έχουν και τα δύο, δεν υπάρχει απόδειξη.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,945 μηνύματα.
Θα επαναλάβω ότι είναι προβληματικό να πιστεύεις σε δοξασίες. Αν κάποιος πιστεύει ότι ο μπατμαν θα τον προστατεύσει αν πάθει κάτι θα τον χαρακτηρίσουμε παλαβό. Αν είσαι χριστιανός και πιστεύεις ότι η Ευα δημιουργήθηκε από το παιδάκι του Αδαμ είναι οκ επειδή είναι κοινωνικά αποδεκτό, όμως δεν σημαίνει ότι δεν είναι προβληματικό.

Αν θεωρείς ότι είναι οκ ο καθένας να πιστεύει σε ό,τι του αρέσει (είτε πρόκειται για τον χριστουλι είτε για τον spiderman) τότε δεν ξέρω τι μπορεί να χαρακτηριστεί προβληματικό. Αν σου πω ότι είδα δύο ιπτάμενα ροζ άλογα πως θα με χαρακτηρίσεις;
Αν κάποιος πει ότι είδε την παναγιά χαρακτηρίζεται πιστός. Την ίδια αξία έχουν και τα δύο, δεν υπάρχει απόδειξη.
Mωρε ναι για εσενα και για εμενα που ειμαστε αθεοι ειναι χαζα αυτα.Αλλα η θρησκεια δεν επηρεαζει την οικονομικη κατασταση της χωρας μας οπως ειπες.Και ναι δεν εχω θεμα με το τι πιστευει ο αλλος αρκει να μη προκαλει.Οπως και δεν με νοιαζει το τι κανει στο κρεβατι του.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,659 μηνύματα.
Επειδή αναφέρθηκαν από πάνω πράγματα σχετικά με ομοφυλοφιλία και εκκλησία, να πω απλώς πως δεν φαίνεται να έχει αναφερθεί οπουδήποτε ότι οι ομοφυλόφιλοι πάνε ενάντια στην θρησκεία. Αντιθέτως, αυτό ειπώθηκε για τους παιδόφιλους.

Οπότε πρόκειται πιο πολύ για κάτι λανθασμένο/παραφρασμένο που υιοθετούν πλέον Έλληνες χριστιανοί για να «δικαιολογήσουν» την ομοφοβία που επικρατεί.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Επειδή αναφέρθηκαν από πάνω πράγματα σχετικά με ομοφυλοφιλία και εκκλησία, να πω απλώς πως δεν φαίνεται να έχει αναφερθεί οπουδήποτε ότι οι ομοφυλόφιλοι πάνε ενάντια στην θρησκεία. Αντιθέτως, αυτό ειπώθηκε για τους παιδόφιλους.

Οπότε πρόκειται πιο πολύ για κάτι λανθασμένο/παραφρασμένο που υιοθετούν πλέον Έλληνες χριστιανοί για να «δικαιολογήσουν» την ομοφοβία που επικρατεί.
Ο χριστιανισμός λέει ότι αμαρτία είναι πράγματα όπως η μιχια (ναι δεν θυμάμαι πως γράφεται σόρρυ) η η πορνεία, δεν ξέρω αν λέει κάτι για ομοφυλόφιλους, νομίζω πως δεν λέει
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Ο χριστιανισμός λέει ότι αμαρτία είναι πράγματα όπως η μιχια (ναι δεν θυμάμαι πως γράφεται σόρρυ) η η πορνεία, δεν ξέρω αν λέει κάτι για ομοφυλόφιλους, νομίζω πως δεν λέει
Μια χαρά λέει και για τους ομοφυλόφιλους.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Θα επαναλάβω ότι είναι προβληματικό να πιστεύεις σε δοξασίες. Αν κάποιος πιστεύει ότι ο μπατμαν θα τον προστατεύσει αν πάθει κάτι θα τον χαρακτηρίσουμε παλαβό. Αν είσαι χριστιανός και πιστεύεις ότι η Ευα δημιουργήθηκε από το παιδάκι του Αδαμ είναι οκ επειδή είναι κοινωνικά αποδεκτό, όμως δεν σημαίνει ότι δεν είναι προβληματικό.

Αν θεωρείς ότι είναι οκ ο καθένας να πιστεύει σε ό,τι του αρέσει (είτε πρόκειται για τον χριστουλι είτε για τον spiderman) τότε δεν ξέρω τι μπορεί να χαρακτηριστεί προβληματικό. Αν σου πω ότι είδα δύο ιπτάμενα ροζ άλογα πως θα με χαρακτηρίσεις;
Αν κάποιος πει ότι είδε την παναγιά χαρακτηρίζεται πιστός. Την ίδια αξία έχουν και τα δύο, δεν υπάρχει απόδειξη.

Δεν μπορώ να δεχτώ πως όντως πιστεύεις ότι είναι πετυχημένο αυτό το επιχείρημα. Για το ιπτάμενο ροζ άλογο δεν υπάρχουν μαρτυρίες, ούτε έχει κάποιο σκοπό. Για θεούς, αγίους κλπ υπάρχουν πολλές μαρτυρίες, κατά τη γνώμη μου χαλκευμένες ή πλανημένες, αλλά υπάρχουν. Μην υποτιμάς την πειστικότητα της μαρτυρίας, ειδικά όταν αυτή συνδέεται με τη νοηματοδότηση της ζωής, που όλοι την αναζητούμε. Κι εγώ και συ με μύθους ζούμε(απλώς «εξορθολογισμένους»), ώστε να μην τρελαθούμε σ αυτό το χάος. Οι πιστοί επιλέγουν η θρησκεία να είναι αυτός ο μύθος, μιας και είναι ο πιο τυποποιημένος, ο πιο περιεκτικός(ίσως κάποτε) και ο πιο εύκολα προσβάσιμος, σου δίνεται έτοιμος στο πιάτο, χωρίς να τον πολυσκεφτείς. Αν δεν σε πειράζουν σε κάτι, γιατί να είναι τόσο κακό αυτό; Μηχανισμός coping with reality είναι.

Για το ροζ άλογα δεν υπάρχουν 2κ χρόνια μαρτυριών, ούτε κάποια νοηματοδότηση της ζωής μέσα από την ύπαρξή του. Είναι ασόβαρο να υπονοείς πως όποιος πιστεύει σ αυτό είναι εξίσου νοητικά προβληματικός με τον χ πιστό θρησκείας. Αμέτρητοι άνθρωποι, πολλοί εξυπνότεροι από εσένα και εμένα, πίστευαν.

Καλή η κριτική στα κακώς κείμενα της κάθε θρησκείας και στην αφέλεια ορισμένων πιστών, αλλά μην τα ισποδώνουμε όλα σαν ραντ 13χρονου ρέντιτορ που μόλις ανακάλυψε τον αθεϊσμό.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Δεν μπορώ να δεχτώ πως όντως πιστεύεις ότι είναι πετυχημένο αυτό το επιχείρημα. Για το ιπτάμενο ροζ άλογο δεν υπάρχουν μαρτυρίες, ούτε έχει κάποιο σκοπό. Για θεούς, αγίους κλπ υπάρχουν πολλές μαρτυρίες, κατά τη γνώμη μου χαλκευμένες ή πλανημένες, αλλά υπάρχουν. Μην υποτιμάς την πειστικότητα της μαρτυρίας, ειδικά όταν αυτή συνδέεται με τη νοηματοδότηση της ζωής, που όλοι την αναζητούμε. Κι εγώ και συ με μύθους ζούμε(απλώς «εξορθολογισμένους»), ώστε να μην τρελαθούμε σ αυτό το χάος. Οι πιστοί επιλέγουν η θρησκεία να είναι αυτός ο μύθος, μιας και είναι ο πιο τυποποιημένος, ο πιο περιεκτικός(ίσως κάποτε) και ο πιο εύκολα προσβάσιμος, σου δίνεται έτοιμος στο πιάτο, χωρίς να τον πολυσκεφτείς. Αν δεν σε πειράζουν σε κάτι, γιατί να είναι τόσο κακό αυτό; Μηχανισμός coping with reality είναι.

Για το ροζ άλογα δεν υπάρχουν 2κ χρόνια μαρτυριών, ούτε κάποια νοηματοδότηση της ζωής μέσα από την ύπαρξή του. Είναι ασόβαρο να υπονοείς πως όποιος πιστεύει σ αυτό είναι εξίσου νοητικά προβληματικός με τον χ πιστό θρησκείας. Αμέτρητοι άνθρωποι, πολλοί εξυπνότεροι από εσένα και εμένα, πίστευαν.
Θεωρείς ότι το δικό μου επιχείρημα χωλαίνει ενώ εσύ χρησιμοποιείς την μαρτυρία δύο χιλιάδων χρόνων σαν το δικό σου επιχείρημα. Θα πρέπει να σου πω πως ξέχασες να συμπεριλάβεις τις μαρτυρίες των ufo, όσοι είδαν τον bigfoot, νεράιδες και άλλα πολλά. Και εκείνοι νοηματοδοτούν τις συγκεκριμένες μαρτυρίες και είναι πεπεισμένοι ότι κάτι βίωσαν. Θα μου επιτρέψεις να έχω διαφορετική άποψη, ειδικά όταν προσπαθώ να πάρω ένα πτυχίο θετικών επιστημών, προσπαθώ να έχω μια α σοβαρότητα. Αν αποδέχεσαι ό,τι ξεστομίζει ο κάθε πιστός, είναι δικό σου θέμα, δεν με κάνει εμένα ασόβαρο ούτε είμαι υποχρεωμένος να ακούω ή να επιδοκιμάζω ό,τι λέει το κάθε μαγικό βιβλίο της y θρησκείας.
Το ότι κάποιοι γνωστοί, έξυπνοι επιστήμονες και μη είναι θρήσκοι, δεν είναι επιχείρημα υπερ της θρησκείας. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα ανθρώπων οι οποίοι ήταν μοναδικοί σε έναν τομέα αλλά πίστευαν σε χαζομάρες (πχ ο Νεύτωνας ήταν αποκρυφιστής).
Καλή η κριτική στα κακώς κείμενα της κάθε θρησκείας και στην αφέλεια ορισμένων πιστών, αλλά μην τα ισποδώνουμε όλα σαν ραντ 13χρονου ρέντιτορ που μόλις ανακάλυψε τον αθεϊσμό.
Δεν νομίζω ότι χρειάζονται τα τραγιά και η κάθε μαγική εκκλησία της χ θρησκείας ένα ανώνυμο προφιλ να την υπερασπιστεί. Μια χαρά τα καταφέρνουν και μόνοι τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Θεωρείς ότι το δικό μου επιχείρημα χωλαίνει ενώ εσύ χρησιμοποιείς την μαρτυρία δύο χιλιάδων χρόνων σαν το δικό σου επιχείρημα. Θα πρέπει να σου πω πως ξέχασες να συμπεριλάβεις τις μαρτυρίες των ufo, όσοι είδαν τον bigfoot, νεράιδες και άλλα πολλά. Και εκείνοι νοηματοδοτούν τις συγκεκριμένες μαρτυρίες και είναι πεπεισμένοι ότι κάτι βίωσαν. Θα μου επιτρέψεις να έχω διαφορετική άποψη, ειδικά όταν προσπαθώ να πάρω ένα πτυχίο θετικών επιστημών, προσπαθώ να έχω μια α σοβαρότητα. Αν αποδέχεσαι ό,τι ξεστομίζει ο κάθε πιστός, είναι δικό σου θέμα, δεν με κάνει εμένα ασόβαρο ούτε είμαι υποχρεωμένος να ακούω ή να επιδοκιμάζω ό,τι λέει το κάθε μαγικό βιβλίο της y θρησκείας.
Το ότι κάποιοι γνωστοί, έξυπνοι επιστήμονες και μη είναι θρήσκοι, δεν είναι επιχείρημα υπερ της θρησκείας. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα ανθρώπων οι οποίοι ήταν μοναδικοί σε έναν τομέα αλλά πίστευαν σε χαζομάρες (πχ ο Νεύτωνας ήταν αποκρυφιστής).

Δεν νομίζω ότι χρειάζονται τα τραγιά και η κάθε μαγική εκκλησία της χ θρησκείας ένα ανώνυμο προφιλ να την υπερασπιστεί. Μια χαρά τα καταφέρνουν και μόνοι τους.

Μιας και αναφέρεις τις θετικές επιστήμες, θα ξέρεις πως, σύμφωνα με την αρχή της διαψευσιμότητας, η μόνη επιστημολογικά συνεπής στάση είναι η αποχή από το θέμα.

Η απροϋπόθετη καταδίκη της θρησκείας, πέρα από την υποτίμηση της ψυχολογικής διάστασης του θέματος, επιστημολογικά δεν είναι παρά ανάστροφος δογματισμός, καθρεφτισμός του συστήματος των δοξασιών το οποίο κατακρίνεις. Κι αυτό είναι εξίσου αντιεπιστημονικό.

Αλλά περί ορέξεως, φυσικά και ο καθένας δικαιούται να έχει τη γνώμη του πάνω σ αυτά.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Μιας και αναφέρεις τις θετικές επιστήμες, θα ξέρεις πως, σύμφωνα με την αρχή της διαψευσιμότητας, η μόνη επιστημολογικά συνεπής στάση είναι η αποχή από το θέμα.

Η απροϋπόθετη καταδίκη της θρησκείας, πέρα από την υποτίμηση της ψυχολογικής διάστασης του θέματος, επιστημολογικά δεν είναι παρά ανάστροφος δογματισμός, καθρεφτισμός του συστήματος των δοξασιών το οποίο κατακρίνεις. Κι αυτό είναι εξίσου αντιεπιστημονικό.

Αλλά περί ορέξεως, φυσικά και ο καθένας δικαιούται να έχει τη γνώμη του πάνω σ αυτά.
Πέρα από τους βερμπαλισμούς που γράφεις, ουσιαστική η προσπάθεια σου είναι μια, να μην ισοπεδωθούν όλα. Το έγραψες ξεκάθαρα. Αν χρειάζεται όμως, γιατί να μην ισοπεδωθούν; Γιατί να μην ισοπεδωθεί ένα σύστημα ιδεών όταν είναι προβληματικό;
Η απροϋπόθετη καταδίκη της θρησκείας, πέρα από την υποτίμηση της ψυχολογικής διάστασης του θέματος, επιστημολογικά δεν είναι παρά ανάστροφος δογματισμός, καθρεφτισμός του συστήματος των δοξασιών το οποίο κατακρίνεις. Κι αυτό είναι εξίσου αντιεπιστημονικό.
Ναι οκ, δικά σου συμπεράσματα. Εγώ απλώς άθεος είμαι και κάνω κριτική. Τώρα αν τσούζει η κριτική που κάνω στα μαγικά βιβλία των θρησκειών, υπάρχει και το ignore.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,818 μηνύματα.
Η Εκκλησία δεν θεωρεί κανέναν άνθρωπο μίασμα.
Ελα ρε μεγαλε γελασαμε τωρα! :hehe:



Μην τα πετας τοσο αποτομα,προειδοποια πρωτα..
 

parrot/παπαγάλος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parrot/παπαγάλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Ελα ρε μεγαλε γελασαμε τωρα! :hehe:



Μην τα πετας τοσο αποτομα,προειδοποια πρωτα..

Εγώ μιλάω για επίσημη θέση. Τώρα υπάρχουν και ακραίοι που δεν εκφράζουν τη θέση της Εκκλησίας, αλλά ψάχνουν τρόπο να τους δείξει η τηλεόραση.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,818 μηνύματα.

parrot/παπαγάλος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parrot/παπαγάλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 136 μηνύματα.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Γιατί πρέπει να αποδεχτώ εγώ σαν ομοφυλόφιλος ένα σύστημα που με θεωρεί μίασμα ;
Αυτό είναι συζήτηση ουσίας, όχι τύπου.
Προφανώς μπορεί να υπάρξει και θρησκεία που υποστηρίζει τους ομοφυλόφιλους. Εκεί είναι καλή, επειδή έχει ιδέες με τις οποίες συμφωνούμε, ή κακή, επειδή έχει το περιτύλιγμα της δοξασίας;


Ναι οκ, δικά σου συμπεράσματα. Εγώ απλώς άθεος είμαι και κάνω κριτική. Τώρα αν τσούζει η κριτική που κάνω στα μαγικά βιβλία των θρησκειών, υπάρχει και το ignore.
Μην ανησυχείς, δε θίγομαι τόσο εύκολα :P
Καλά κάνεις και είσαι άθεος. Εγώ απλώς πιστεύω ότι είναι ανάστροφος δογματισμός και εξίσου ανορθολογικό με το θεϊσμό. Το φόρουμ γι αυτά είναι, για διαφωνίες και συζητήσεις. Αν έψαχνα μέρος για circle jerking θα πήγαινα αλλού.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,818 μηνύματα.
Διαφωνώ, αλλά ο καθένας έχει το δικαίωμα της γνώμης του.
Φιλε μου ακου κατι για να μην γινεσαι προβατο.
Η επισημη εκκλησια σαφως δεν μπορει να λεει τετοια πραγματα,εφαρμοζει πολιτικη.ΞΕΚΑΘΑΡΑ.
Αφηνει ομως τα κνωδαλα της να το κανουν.
Πες μου...εναν απο αυτους τους μητροπολιτες που η εκκλησια καθαιρεσε για αυτα που λενε και κανουν.ΕΝΑΝ!
ΚΑΝΕΝΑΝ!
Καταλαβαινεις λοιπον την υποκρισια.
ΟΠΟΤΕ ΝΑΙ....Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΚΙΝΕΖΑ..ΤΟΥΜ ΠΕΚΙ ΨΙΛΟΚΟΜΜΕΝΟ...ΚΑΜΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ.ΟΠΟΤΕ ΝΑΙ΄...ΥΠΟΘΑΛΠΤΕΙ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΜΙΣΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ η ΙΔΙΑ ΕΤΣΙ.Τελεία.
 

parrot/παπαγάλος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parrot/παπαγάλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Φιλε μου ακου κατι για να μην γινεσαι προβατο.
Η επισημη εκκλησια σαφως δεν μπορει να λεει τετοια πραγματα,εφαρμοζει πολιτικη.ΞΕΚΑΘΑΡΑ.
Αφηνει ομως τα κνωδαλα της να το κανουν.
Πες μου...εναν απο αυτους τους μητροπολιτες που η εκκλησια καθαιρεσε για αυτα που λενε και κανουν.ΕΝΑΝ!
ΚΑΝΕΝΑΝ!
Καταλαβαινεις λοιπον την υποκρισια.
ΟΠΟΤΕ ΝΑΙ....Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΚΙΝΕΖΑ..ΤΟΥΜ ΠΕΚΙ ΨΙΛΟΚΟΜΜΕΝΟ...ΚΑΜΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ.ΟΠΟΤΕ ΝΑΙ΄...ΥΠΟΘΑΛΠΤΕΙ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΜΙΣΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ η ΙΔΙΑ ΕΤΣΙ.Τελεία.
Δεν είναι έτσι. Κάποιος είχε πει πως σήμερα οι άνθρωποι δεν θα γινόντουσαν μαθητές του Χριστού και θα είχαν έτοιμη τη δικαιολογία μα εγώ Κύριε δεν μπορώ να μαι μαζί με τον Ιούδα. Με τον Ιούδα δεν μπορείς να σαι ή με τον Χριστό;;Tροφή για σκέψη.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,818 μηνύματα.
Δεν είναι έτσι. Κάποιος είχε πει πως σήμερα οι άνθρωποι δεν θα γινόντουσαν μαθητές του Χριστού και θα είχαν έτοιμη τη δικαιολογία μα εγώ Κύριε δεν μπορώ να μαι μαζί με τον Ιούδα. Με τον Ιούδα δεν μπορείς να σαι ή με τον Χριστό;;Tροφή για σκέψη.
Εισαι πολυ μικρος και αθωος,καιρος να ωριμασεις.
'Η εισια με τον Χριστο ή με τον Μαμονα.
Οταν υποθαλπτεις μισανθρωπους εισαι καιε συ εγκληματιας.
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΜΟΝΑ.


Οταν κρυβεις εγκληματια σπιτι σου εισια συνενοχος ναι η οχι.;ΝΑΙ..ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΙΝΙΚΟ ΑΔΙΚΗΜΑ.
Ακομα χειροτερα να εχεις στους κολπους της εκκλησιας μιασματα μισανθρωπους και να τους αφηνεις να παραπλανουν και να κανουν και το ποιμνιο τους ΜΙΣΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.ΕΝΑ ΠΟΙΜΝΙΟ ΠΟΥ ΜΙΣΕΙ.,ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΑΜΑΡΤΗΜΑ.


ΤΟΥΣ ΦΑΡΙΣΑΙΟΥΣ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΕ.ΤΟΝ ΦΑΡΙΣΑΙΣΜΟ.

ΞΥΠΝΑ και διαχωρισε τον Χριστο απο την βεβηλη εκκλησια και τους εκπροσωπους της.
Οταν ωριμασεις και μαθεις να σκεφτεσαι ως σκεπτομενο και ανεξαρτητο ον θα τα ξαναπουμε/

ΑΛΛΟ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ 0 ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ,ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΕΙΜΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΗΔΙΑΣΤΙΚΑ ΒΕΒΗΛΟΥΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΤΟΥ.
ΦΑΡΙΣΑΙΟΙ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,166 μηνύματα.
Ο Χριστιανισμός ουσιαστικά είναι κατά της ομοφυλοφιλίας μέσω της ιστορίας στα Σόδομα και τα Γόμορρα. Όπου οι κάτοικοι τους επιδίδονταν εις ομοφυλοφιλικόν έρωτα και ο Θεός τους έκαψε γλυτώνοντας τον Λοτ και τις δύο κόρες του με εξ αίρεση τη γυναίκα του που παράκουσε την εντολή του Αγγέλου να μην κοιτάξουν πίσω καθώς φεύγουν. Στο Κοράνι των μουσουλμάνων ( μιας που όλες οι μονοθεϊστικές θρησκείες έχουν κοινή ιστορία ) ο Λοτ λέει στους κατοίκους " από όλους τους τόπους μόνον εσείς εδώ πηγαίνετε άντρας με άντρα ".
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top