30 ο ένας, 22 η άλλη

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Είμαι της άποψης, πριν κάνεις το οποιαδήποτε βήμα, έστω και από ένα απλό φλερτ, είναι προτιμότερο να ξεκαθαρίσεις την θέση σου, και να παραθέσεις τους λόγους που δεν σε εκπληρώνει αυτός ο γάμος, και να χωρίσεις παρά να κάνεις το οποιοδήποτε βήμα. Ποιος ο λόγος δηλαδή να μην σέβεσαι κυρίως τον εαυτό σου και κατα δεύτερον τον άνδρα σου;
Τεσπα, δικά μου κολλήματα..
Αγαπητή στηρίζω και χαίρομαι την άποψη σου. Αλλά δυστυχώς αυτοί οι άνθρωποι είναι "φυλακισμένοι" σε μια ρουτίνα και ίσως όπως σωστά είπε και η προηγούμενη φίλη σε ένα ποστ λίγο πιο πάνω παίζουν και οικονομικοί λόγοι. Δεν είσαι ανεξάρτητος/η από μόνους σου οπότε δεν το ρισκάρεις. Με λίγα λόγια θες και τη πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Άλλωστε πολλές φορές αν ρωτήσεις τέτοια άτομα τι δεν τους γεμίζει από το γάμο τους δεν θα ξέρουν να σου απαντήσουν. Θα σου πουν ότι αγαπούν τον σύζυγο, την σύζυγο. Οπότε πιάσε το αυγό και κουρευ' το.
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα :bye:
Συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα είπες. Όταν όμως φτάσεις στο σημείο να προδόσεις τον άνδρα σου, λογικά κάπου υπάρχουν κενά. Είμαι της άποψης, πριν κάνεις το οποιαδήποτε βήμα, έστω και από ένα απλό φλερτ, είναι προτιμότερο να ξεκαθαρίσεις την θέση σου, και να παραθέσεις τους λόγους που δεν σε εκπληρώνει αυτός ο γάμος, και να χωρίσεις παρά να κάνεις το οποιοδήποτε βήμα. Ποιος ο λόγος δηλαδή να μην σέβεσαι κυρίως τον εαυτό σου και κατα δεύτερον τον άνδρα σου;
Τεσπα, δικά μου κολλήματα..

Καθόλου κολλήματα, Ραφαέλα. Ακριβώς της ίδιας γνώμης είμαι κι εγώ. Προσωπικά, δεν θα μπορούσα να ζήσω με κάτι τελειωμένο κι ούτε να εκβιάσω κάτι που ξεκινάει με τα λάθος θεμέλια (πρόσφατο παράδειγμα, θέμα που άνοιξε εδώ στο Στέκι και το διαβάσαμε όλοι).

Στα "γιατί" σου, όμως, απάντησα. Κάποιες φορές είναι αδιέξοδο και κάποιες άλλες βολεύει να έχουμε και το σιγουράκι μας πίσω, για να καλύπτουμε το ΧΥΖ μας, και να ξεσκάμε συγχρόνως.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Συμφωνώ. Αν και η αλήθεια είναι ότι στα 15 μου, δεν ήμουν 15 να το πω έτσι. Δεν μου φαινόταν ούτε εξωτερικά ούτε στον χαρακτήρα.
Γενικα μιλώντας, όταν ο ένας είναι ακόμη μαθητής κι ο άλλος κοντεύει να τελειώσει την σχολή (θεωρητικά σε αυτή την φάση θα έπρεπε να βρίσκεσαι στα 21 σου), δεν υπάρχουν δαιδαλώδεις διάφορες στον τρόπο σκέψεις και συμπεριφοράς αυτών των δύο; Δεν ξέρω, λέω.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.
Αγαπητή στηρίζω και χαίρομαι την άποψη σου. Αλλά δυστυχώς αυτοί οι άνθρωποι είναι "φυλακισμένοι" σε μια ρουτίνα και ίσως όπως σωστά είπε και η προηγούμενη φίλη σε ένα ποστ λίγο πιο πάνω παίζουν και οικονομικοί λόγοι. Δεν είσαι ανεξάρτητος/η από μόνους σου οπότε δεν το ρισκάρεις. Με λίγα λόγια θες και τη πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Άλλωστε πολλές φορές αν ρωτήσεις τέτοια άτομα τι δεν τους γεμίζει από το γάμο τους δεν θα ξέρουν να σου απαντήσουν. Θα σου πουν ότι αγαπούν τον σύζυγο, την σύζυγο. Οπότε πιάσε το αυγό και κουρευ' το.


Και σε ρωτάω εγω τώρα, καλή φίλη μου τώρα που δεν μαλλιοτραβιόμαστε (όχι οτι θα είχες και πολλά μαλλιά να μου τραβήξεις) στα θέματα και τα λέμε ωραία:

Ναι, τους καταλαβαίνεις αυτούς τους ανθρώπους. Ναι εξαρτώνται πολλές φορές οικονομικά, άλλες φορές ο/η σύζυγος τους/τις απειλεί να μην προχωρήσουν σε διαζύγιο γιατί δε θα ξαναδούν τα παιδιά, δεν θα παρουν διατροφή, δε θα πάρουν περιουσία, δεν θα εχουν ήσυχες μέρες με την εννοια οτι οπου τους βρει θα τους κυνηγάει με το γκόμενο/την γκομενα κλπ.

Δεκτό. Υπάρχουν όλ' αυτά.


Ως τρίτος γιατί να μείνεις με έναν άνθρωπο που, δεν χωρίζει γιατί στην καλύτερη περίπτωση είναι άτολμος, στην μετριότερη περίπτωση δείχνει ότι δεν βάζει την αξιοπρέπειά του πάνω απ όλα και στη χειρότερη περίπτωση πιθανόν να είναι και ψεύτης με υστερόβουλα κίνητρα;


Ούτε σεξ. Μα την Μεγαλόχαρη, ούτε για σεξ δεν είναι αυτοί οι άνθρωποι. Θα πας να επιβεβαιώσεις εσυ ότι ο άλλος ή η άλλη δεν γέρασε με το να κάνετε τρελίτσες κι από πίσω να σου παίζει ύφανση ιστορίας με έναν άντρα που δεν θα χωρίζει γιατί της σκάει τα λεφτά;

Αρα μιλάμε για έναν άνθρωπο που δεν χωρίζει, για το χρήμα! Εναν άνθρωπο που πριν απο σενα, ήταν με έναν άντρα που την κρατάει όχι με προσπάθεια, όχι με αγάπη, όχι με οικογενειακές αξίες, αλλά με την απειλή της στέρησης της διατροφής από το ίδιο του το παιδί ή με την απειλή να βλάψει την ίδια.

Είναι μια αλυσίδα επιλογών, που ξεκινάει από πολύ πολύ παλιά δηλαδή και δείχνει γιατί αυτοί οι άνθρωποι είναι λάθος για όλους τους δυνατούς λόγους.


ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΣΤΕΡΙΣΚΟΣ ΕΔΩ: Να εχει ξεκινησει η άλλη διαδικασίες να χωρίσει και να μη την αφήνει ο άλλος με νομικά κλπ τερτίπια. Αυτό είναι τελείως άλλη περίπτωση.

Εγω μιλάω για τις περιπτώσεις που ξενοπηδιούνται και γυρίζουν μετά πίσω στη βάση. Και πολλές φορές σε κακή μίζερη βάση "ναι ξες ειναι μαλάκας μωρέ αλλά..."

Γιατί να θες να μπλέξεις μ αυτούς; Και απορώ πως βρίσκουν και το θράσος να ζητάνε από ελεύθερους ανθρώπους να συνεχίσουν τη συνενοχή και την αναξιοπρεπή υπομονή.
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Γενικα μιλώντας, όταν ο ένας είναι ακόμη μαθητής κι ο άλλος κοντεύει να τελειώσει την σχολή (θεωρητικά σε αυτή την φάση θα έπρεπε να βρίσκεσαι στα 21 σου), δεν υπάρχουν δαιδαλώδεις διάφορες στον τρόπο σκέψεις και συμπεριφοράς αυτών των δύο; Δεν ξέρω, λέω.

Ο καθένας έχει την άποψη του.
 

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Και σε ρωτάω εγω τώρα, καλή φίλη μου τώρα που δεν μαλλιοτραβιόμαστε (όχι οτι θα είχες και πολλά μαλλιά να μου τραβήξεις) στα θέματα και τα λέμε ωραία:

Ναι, τους καταλαβαίνεις αυτούς τους ανθρώπους. Ναι εξαρτώνται πολλές φορές οικονομικά, άλλες φορές ο/η σύζυγος τους/τις απειλεί να μην προχωρήσουν σε διαζύγιο γιατί δε θα ξαναδούν τα παιδιά, δεν θα παρουν διατροφή, δε θα πάρουν περιουσία, δεν θα εχουν ήσυχες μέρες με την εννοια οτι οπου τους βρει θα τους κυνηγάει με το γκόμενο/την γκομενα κλπ.

Δεκτό. Υπάρχουν όλ' αυτά.


Ως τρίτος γιατί να μείνεις με έναν άνθρωπο που, δεν χωρίζει γιατί στην καλύτερη περίπτωση είναι άτολμος, στην μετριότερη περίπτωση δείχνει ότι δεν βάζει την αξιοπρέπειά του πάνω απ όλα και στη χειρότερη περίπτωση πιθανόν να είναι και ψεύτης με υστερόβουλα κίνητρα;


Ούτε σεξ. Μα την Μεγαλόχαρη, ούτε για σεξ δεν είναι αυτοί οι άνθρωποι. Θα πας να επιβεβαιώσεις εσυ ότι ο άλλος ή η άλλη δεν γέρασε με το να κάνετε τρελίτσες κι από πίσω να σου παίζει ύφανση ιστορίας με έναν άντρα που δεν θα χωρίζει γιατί της σκάει τα λεφτά;

Αρα μιλάμε για έναν άνθρωπο που δεν χωρίζει, για το χρήμα! Εναν άνθρωπο που πριν απο σενα, ήταν με έναν άντρα που την κρατάει όχι με προσπάθεια, όχι με αγάπη, όχι με οικογενειακές αξίες, αλλά με την απειλή της στέρησης της διατροφής από το ίδιο του το παιδί ή με την απειλή να βλάψει την ίδια.

Είναι μια αλυσίδα επιλογών, που ξεκινάει από πολύ πολύ παλιά δηλαδή και δείχνει γιατί αυτοί οι άνθρωποι είναι λάθος για όλους τους δυνατούς λόγους.


ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΣΤΕΡΙΣΚΟΣ ΕΔΩ: Να εχει ξεκινησει η άλλη διαδικασίες να χωρίσει και να μη την αφήνει ο άλλος με νομικά κλπ τερτίπια. Αυτό είναι τελείως άλλη περίπτωση.

Εγω μιλάω για τις περιπτώσεις που ξενοπηδιούνται και γυρίζουν μετά πίσω στη βάση. Και πολλές φορές σε κακή μίζερη βάση "ναι ξες ειναι μαλάκας μωρέ αλλά..."

Γιατί να θες να μπλέξεις μ αυτούς; Και απορώ πως βρίσκουν και το θράσος να ζητάνε από ελεύθερους ανθρώπους να συνεχίσουν τη συνενοχή και την αναξιοπρεπή υπομονή.
Καλησπέρα. Δεν θα έλεγα πως τους καταλαβαίνω δυστυχώς. Άλλωστε είμαι της άποψης ότι όταν κάτι δεν δουλεύει ή το φτιάχνουμε από κοινού ή το πετάμε μια για πάντα. Ο άνθρωπος που παντρεύεται από φόβο, πάντα με τον φόβο θα ζει στον έγγαμο βίο του. Εν μέρει "περιμένει" την απειλή, διότι το πιθανότερο να την ειχε και απο πάντα. Ο φόβος ενδέχεται να είναι και ο λόγος που αυτοί οι άνθρωποι ίσως δεν εκμυστηρευτουν στο παράνομο ταίρι τους ότι είναι παντρεμένοι. Γι αυτό λοιπόν ίσως το τρίτο άτομο να μην ξέρει ότι είναι το τρίτο άτομο.
Αυτό λοιπόν που αναφέρεις, στο οποίο συμφωνώ απόλυτα, μπορεί να παρουσιαστεί αργότερα σαν πρόβλημα, αφού τα δύο παράνομα πιτσουνακια έχουν έρθει πιο κοντά και τελικά ο παράνομος μάθει για τη νόμιμη σχέση του έρωτα του.
Με λίγα λόγια, μπορεί ήδη να πέσανε στα βαθιά και να φαγαν τη πατάτα και να ειναι αργά να αξιολογησουν τον "καφρο" που έχουν δίπλα τους.
Εξαρτάται απλά στο πως θα το αντιμετωπίσουν. Αν συνεχίσουν μαζί του/της τοτε είναι αξιοι/ες της μοίρας τους. Όντας τυφλωμενοι βέβαια πόσο σίγουρος είσαι ότι θα πάρουν τη σωστη αποφαση; Ελάχιστα έως και καθόλου.

ΥΓ: Κοπελίτσες (δεν αναφέρομαι στον Valder μην με παρεξηγήσει... :)) Μιλάω στις νεαρές κοπέλες που πιστεύουν ότι θα τυλιξουν τον κατά πολλά χρόνια μεγαλύτερο τους και θα τον κάνουν να αφήσει την γυναίκα του. Δεν πρόκειται να γίνει. Δεν αφήνει ο άλλος τη γυναικούλα του που του μαγειρεύει, του κάθεται, δεν τον παρεξηγεί άμα ρίξει και κάνα ρεψιδι (άλλωστε τον ξέρει χρόνια τώρα) για να τρέξει στα δάση στα άγρια βουνά για λίγο σεξακι με μια νεαρή κοπελίτσα 15,20 χρόνια μικρότερη με ελάχιστα κοινά σημεία επικοινωνίας και ενδιαφέροντος. Τελειωμένη κατάσταση χωρίς γυρισμό. Δεν μιλάω από εμπειρία αλλά από αηδία. Συχνό φαινόμενο πλέον μικρούλες να τα μπλέκουν με παντρεμένους και αρκετά μεγαλύτερους. Θα πω το κλασικό "Που πας ρε Καραμητρο;"
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.
Καλησπέρα. Δεν θα έλεγα πως τους καταλαβαίνω δυστυχώς. Άλλωστε είμαι της άποψης ότι όταν κάτι δεν δουλεύει ή το φτιάχνουμε από κοινού ή το πετάμε μια για πάντα. Ο άνθρωπος που παντρεύεται από φόβο, πάντα με τον φόβο θα ζει στον έγγαμο βίο του. Εν μέρει "περιμένει" την απειλή, διότι το πιθανότερο να την ειχε και απο πάντα. Ο φόβος ενδέχεται να είναι και ο λόγος που αυτοί οι άνθρωποι ίσως δεν εκμυστηρευτουν στο παράνομο ταίρι τους ότι είναι παντρεμένοι. Γι αυτό λοιπόν ίσως το τρίτο άτομο να μην ξέρει ότι είναι το τρίτο άτομο.
Αυτό λοιπόν που αναφέρεις, στο οποίο συμφωνώ απόλυτα, μπορεί να παρουσιαστεί αργότερα σαν πρόβλημα, αφού τα δύο παράνομα πιτσουνακια έχουν έρθει πιο κοντά και τελικά ο παράνομος μάθει για τη νόμιμη σχέση του έρωτα του.
Με λίγα λόγια, μπορεί ήδη να πέσανε στα βαθιά και να φαγαν τη πατάτα και να ειναι αργά να αξιολογησουν τον "καφρο" που έχουν δίπλα τους.
Εξαρτάται απλά στο πως θα το αντιμετωπίσουν. Αν συνεχίσουν μαζί του/της τοτε είναι αξιοι/ες της μοίρας τους. Όντας τυφλωμενοι βέβαια πόσο σίγουρος είσαι ότι θα πάρουν τη σωστη αποφαση; Ελάχιστα έως και καθόλου.

ΥΓ: Κοπελίτσες (δεν αναφέρομαι στον Valder μην με παρεξηγήσει... :)) Μιλάω στις νεαρές κοπέλες που πιστεύουν ότι θα τυλιξουν τον κατά πολλά χρόνια μεγαλύτερο τους και θα τον κάνουν να αφήσει την γυναίκα του. Δεν πρόκειται να γίνει. Δεν αφήνει ο άλλος τη γυναικούλα του που του μαγειρεύει, του κάθεται, δεν τον παρεξηγεί άμα ρίξει και κάνα ρεψιδι (άλλωστε τον ξέρει χρόνια τώρα) για να τρέξει στα δάση στα άγρια βουνά για λίγο σεξακι με μια νεαρή κοπελίτσα 15,20 χρόνια μικρότερη με ελάχιστα κοινά σημεία επικοινωνίας και ενδιαφέροντος. Τελειωμένη κατάσταση χωρίς γυρισμό. Δεν μιλάω από εμπειρία αλλά από αηδία. Συχνό φαινόμενο πλέον μικρούλες να τα μπλέκουν με παντρεμένους και αρκετά μεγαλύτερους. Θα πω το κλασικό "Που πας ρε Καραμητρο;"


Γιατί να σε παρεξηγήσω αγάπη μου; Δεν είμαι εγω κοπελίτσα; :bleh:
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Η ιστορία του hyper ανέσυρε από τη μνήμη μου μια παλια χαζούλα ιστορία που όμως θα υποστείτε λόγω καραντίνας, εκτός αν βγει οφφ τοπικ οσονούπω.

Ήμουν πρώτη γυμνασίου και η φάση τότε ήταν επεκτείνουμε το range γνωριμιών και γινόμαστε με το στανιό social butterflies γιατί έτσι. Γνώρισα λοιπόν μια κοπέλα, φίλη φίλης, από τη δευτέρα γυμνασίου. Είχε κοντό αγορέ μαλλί (σε εκείνη την ηλικία ήταν ιδιαίτερα απεχθής κόμμωση για θήλεα βέβαια), ήταν κατά τα άλλα όμως ένα απλό συμπαθητικό κορίτσι που λίγο μεγαλοέδειχνε.

Εκείνη την αγνή εποχή εγώ είχα το crush νούμερο 3 της σχολικής χρονιάς μάλλον. Εγώ τότε αρκετά εμμονική και αχ τι ωραίος που είναι κοίτα τον πώς περπατάει πώς παίζει ποδόσφαιρο στη γυμναστική και τα λοιπά κριντζοεφηβικά. Ως σωστό stalkerακι από μικρή θέλησα μια μέρα που για κάποιο λόγο είχαμε 5ωρο να μάθω πού ακριβώς μένει, μέχρι τότε ήξερα μόνο στο περίπου. Τυχαίνει λοιπόν να μου λέει η υποφαινόμενη, να πούμε Άννα, πως κι αυτή θα πάει να βρει το αγόρι της στη δουλειά του και πηγαίναμε προς την ίδια κατεύθυνση. Μου είχε ήδη πει πως το αγόρι της είναι μεγαλύτερο και πως δουλεύει σε ένα συνεργείο.

Το crush μου το χασαμε λίγο μετά την έναρξη της διαδρομής και δεν επιχείρησα ποτέ ξανά να μάθω πού μένει. Ωστόσο είχαμε που είχαμε ξεκινήσει, δεν είχα και τι να κάνω, άιντε θα πήγαινα με την Άννα μέχρι εκεί. Έλα όμως που ήταν και 2 χιλιόμετρα απ το σχολείο, δεν το λες και δίπλα, κι εγώ δεν το ήξερα. Στη διαδρομή λοιπόν γνωριζόμαστε λίγο καλύτερα με την Αννα. Από τη διαδρομή αποκομίζω τις εξής πληροφορίες για τη ζωή της:

1)Έχει σχέση εδώ και 2 χρόνια
2)Οι γονείς της δεν εγκρίνουν τη σχέση της
3)Σε αποτέλεσμα του 2, η Άννα δε μένει με τους γονείς της, είναι μαλωμένη μαζί τους και μένει με το αγόρι της.

Εγώ έχω ψιλοφρικάρει ήδη αλλά περιμένω απλώς να πάμε, να τον χαιρετήσει και να φύγουμε να πάω στο σπιτάκι μου. Έχω στο μυαλό μου έναν τύπο γύρω στα 20 με 23. Φτάνουμε και βλέπω ένα μαντραχαλά με μούσια και αραίωση στο τριχωτό της κεφαλής. Εγώ παθαίνω σοκ, ο τύπος μου συστήνεται και προσφέρεται να μας γυρίσει με το αμάξι στο σχολείο. Επιμένω να γυρίσουμε με τα πόδια, ήταν 2 όμως που ήθελαν να πάμε με αμάξι κι εγώ 1 και ήδη αρκετά αγχωμένη. Πρέπει να ήταν η πιο μακριά διαδρομή που έχω κάνει με αμάξι. Την επόμενη μέρα η κοινή μας φίλη μου είπε πως ο γκομενος της Άννας ήταν 36.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
η κοινή μας φίλη μου είπε πως ο γκομενος της Άννας ήταν 36.

Lool και η Άννα πόσο; 12-13; Κυριολεκτικά παιδί του και σε ηλικία παιδιού. Καλά οι γονείς της τι φάση; Την διωξαν από το σπίτι και την άφησαν να μένει με αυτόν; Δεν μπορώ να το χωνέψω. Ο πατέρας της πως δεν είχε πάρει καραμπίνα να πάει να τους βρει;
 

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Εσυ πας να διευρυνεις μια κλειστη οπισθοδρομικη για μενα αντιληψη και εγω προσπαθω να την μπλοκάρω και να την περιορισω γιατι δεν συμφέρει κανεναν ουτε και εμένα. :D



Ποσο πιο ειλικρινης να γινω;;; να προσέχεις τι λές στις φιλες σου και να μην τις επηρεάζεις ασε και κανα κοριτσάκι να ζησει και τιποτε διαφορετικο

.... ολοι απο την σχολάρα σας θα ζευγαρώσετε;;; :loltooth:
παιξει το θέατρο του παραλογου για αν τυχαινε και γνωριζα καμια φιλη σου και μου άρεσε και της άρεσα θα μου έκανες χαλάστρα :loltooth:

καλα ρε γαμωτο μονο εγω ειμαι open και δεν έχω προβλημα ;;; πωπω. Εκτος και αν θέλετε να αποκατασταθειτε οποτε εκει πάσο μπορει η ηλικια να
Ή μπορεί πολύ απλά να κόβει αυτός λάσπη. Να σου απαντήσω ως 30αρης. Εγώ δεν έχω σκοπό να παντρευτώ στο άμεσο μέλλον για x y λόγους. Τι ακριβώς λοιπόν θα μπορούσα να κάνω με μία της ηλικίας μου, δηλαδή μια γυναίκα 30 χρονών. Μια τέτοια γυναίκα έχει μπει ήδη στην διαδικασία εύρεσης συζύγου ταχέως καθώς το χωράφι ήδη έχει αρχίσει να ξεραίνεται και ο χρόνος της είναι περιορισμένος. Οπότε είναι πολύ καλύτερο για μένα το να κινηθώ προς μια 20αρα καθώς δεν θα έχω αναπάντεχα προβλήματα και "απρόοπτα".

Το ότι η 20αρα είναι πιο ωραία από την 30αρα εμφανισιακά δεν το σχολιάζω καθώς θεωρώ πως όλοι το κατανοούμε.





Δε τους εμπόδισε. Είπε πως το βλέπει.
Τι εννοείς πως το χωράφι έχει αρχίσει να ξεραίνεται;
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γενικα μιλώντας, όταν ο ένας είναι ακόμη μαθητής κι ο άλλος κοντεύει να τελειώσει την σχολή (θεωρητικά σε αυτή την φάση θα έπρεπε να βρίσκεσαι στα 21 σου), δεν υπάρχουν δαιδαλώδεις διάφορες στον τρόπο σκέψεις και συμπεριφοράς αυτών των δύο; Δεν ξέρω, λέω.
Ναι αλλά ο έρωτας τα ξεπερνάει όλα :)
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι εννοείς πως το χωράφι έχει αρχίσει να ξεραίνεται;

Πωε μετά τα 30 οι γυναίκες σταδιακά αρχίζουν να έχουν προβλήματα γονιμότητας και ως εκ τούτου σε αυτές τις ηλικίες επιζητούν επιτακτικά τον γάμο.
 

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Πωε μετά τα 30 οι γυναίκες σταδιακά αρχίζουν να έχουν προβλήματα γονιμότητας και ως εκ τούτου σε αυτές τις ηλικίες επιζητούν επιτακτικά τον γάμο.
Τι να πω τωρα εγω ξερω δυο παραδειγματα που καναν 1η φορα παιδι στα 40 τους και μαλιστα ετυχε κιολας και για αυτο παντρευτηκαν αλλιως δεν το χαν σκοπο
αλιμονο αν απο τα 30 δεν μπορεις να κανεις παιδια
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι να πω τωρα εγω ξερω δυο παραδειγματα που καναν 1η φορα παιδι στα 40 τους και μαλιστα ετυχε κιολας και για αυτο παντρευτηκαν αλλιως δεν το χαν σκοπο
αλιμονο αν απο τα 30 δεν μπορεις να κανεις παιδια

Η λέξη σταδιακά ξέρεις τι σημαίνει; Σημαίνει πως δεν ξυπνάς στα τρίακοστα γενέθλια σου και είσαι στείρα αλλά πως η διαδικασία είναι συνεχόμενη και όσο περνάει ο χρόνος γίνεται και πιο έντονη. Μια 30αρα μπορεί να κάνει παιδιά μια χαρά. Φυσικά δεν είναι το ίδιο με μια 18χρονη που τη φιλάς στο μάγουλο και γκαστρωνεται. Μια 35αρα θα έχει σοβαρά προβλήματα τόσο να μείνει εγγυος όσο και να φέρει εις πέρας αισίως την εγγυμοσυνη. Μια 40αρα είναι σχεδόν αδύνατο. Μια 45αρα αδύνατον.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.
Εχμ, αυτού του είδους οι "αναλύσεις" όταν γίνονται βάσει λογισμικού συνήθως καταλήγουν για κλάματα :lol:

Ναι, ενω εμάς το πουλί μας στα 30 και στα 36 και στα 42 νομίζεις είναι καρφί ψηλά και κάνει τον αρχαιοελληνικό χαιρετισμό μέχρι την τελική νίκη, και περιμένουν όλες οι φοιτητριούλες να μας το πάρουν σα γλυφιτζούρι στο στόμα γιατί είμαστε πολύ άντρες.

Στα 18 σου και στη γιαγιά σου να τον ακουμπήσεις, θα γίνεις μπετοκολώνα και θα χύσεις σε 5 δευτερόλεπτα.
Στα 30 σου έχεις γίνει φιδούμπα απαλή κι απλά κρατάς το σπέρμα κανα δεκάλεπτο πριν αποφασίσεις να το αφήσεις να βγει.

Εμενα το πουλί μου φίλε είναι η σκιά του εαυτού του που ήταν στα 18 του. Για να μη νομίζεις ότι θέλω να στην πω και βγάζω τον εαυτό μου απέξω. Στα 60 θα θέλουμε και οι δυο χάπια μόνο και μόνο για να τον πιάσουμε να κατουρήσουμε.

Έτσι και η 30άρα, δεν είναι το ίδιο γόνιμη όπως ήταν στα 18 της.

Όταν σπουδάζει λοιπόν και κάνει καριέρα και όλο αυτό πιάνει ένα άλφα χρονικό διάστημα 18-30, λογικό δεν είναι μετά να ασχοληθεί και με το θέμα οικογένεια και οχι πριν ή ενδιάμεσα;

Εαν δεις όλες τις σύγχρονες κοινωνιολογικές αναλύσεις, τις δικές τους, των αριστερών κοινωνιολόγων, οι ίδιοι το παραδέχονται ότι πλέον έχουμε μετατόπιση της πρώτης μητρότητας στον ανεπτυγμένο κόσμο μετά τα 30, ενίοτε και μετα τα 35.

Αγγλικά ξέρεις, πάρε και διάβασε. Κι αν θες και σε Γερμανικά για πιο εύκολη κατανόηση, θα βρούμε και τέτοιο.

Οι πιο θρησκευτικά ελεγχόμενες και φτωχές χώρες όπου επικρατεί το θεοφοβούμενον και πατριαρχούμενον, ακόμα πάνε με το παλιό μοντέλο, παιδιά από τα 16 τους ή και νωρίτερα, και κάντε όσα πιο πολλά παιδιά μπορείτε να κατακλύσουμε τον κόσμο.

Καταλαβαίνω ότι μερικοί εκμεταλλεύονται την ανάρτησή σου για να κάνουν κόντρα επιβεβαίωσης αντρισμού με τον χάκερ, αλλά η μαγκιά σε έναν άντρα είναι να αναγνωρίζει πότε ο αντίπαλός του έχει δίκιο και να το παραδέχεται δημοσίως. Οχι να πιάνεται απο αστήριχτες λεπτομέρειες και τσιτάτα για να υποβαθμίσει τον άλλο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Απο τα 25 και μετά η λιμπιντος απογειώνεται. 30-40 ειναι η καλύτερη ηλικία. Καμια σχέση με τα 20 που δεν εχεις και την ωριμοτητα να ξέρεις τι θέλεις. Το σεξ ειναι εγκεφαλικο πρώτα απο ολα κ θεμα απελευθερωσης. Οσο και να το θες ή και να εισαι καλός μια χαρά στα 20-25 δεν εχεις την εμπειρια που έχεις στα 30-40. Καταρχην έχεις φάει τα μουτρα σου στη προηγουμενη δεκαετια , ο χρονος και οι ανοησιες που εκανες σε έχουν ωριμασει και έχεις καταλαβει πράγματα.

Αυτο καμια φορά το αντιλαμβάνονται και οι πιτσιρικες οποτε κολλάνε απο μονες τους σε μεγαλυτερους άντρες και ειναι πιο εύκολο να τις προσεγγισει. Καποιος που δεν ειναι μπουφος φυσικά. Ξέρουν οτι μπορει να τους προσφέρει αρκετά.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.
Μωρέ δίκιο έχεις περί βιολογικού κύκλου, δεν λέω όχι αλλά ξέρεις που σκάλωσα? Εκεί που κόλλησε το...βιάζονται να παντρευτούν. Δεν ξέρω αν είδες στις ειδήσεις σήμερα έναν 99χρονο που έγινε καλά από τον κορωνοϊό και ψέλλιζε ευχαριστίες στους γιατρούς που του έσωσαν τη ζωή κτλ, από αυτόν αν το άκουγα οκ, δεν θα παραξενευόμουν.

Σκάλωσες στην υπόθεση ότι οι νεαρές ελληνίδες ετών 28+ βιάζονται να καπαρώσουν ένα καλό αγόρι ως αυτοσκοπό, εξ ου και η παρομοίωση με τον γέρο αργότερα στην ανάρτησή σου. Όχι ότι δεν παντρεύονται όντως σε αυτη την ηλικία.

Αν και τα ιδανικά έχουν αλλάξει πράγματι, από την εποχή του φίλτατου παππού, ο Θεος να τον εχει καλά για τα λίγα χρόνια που του απομένουν, εντούτοις ο πραγματισμός ότι μια εγκυμοσύνη στην Ελλάδα ακολουθείται από -πολιτικό τουλάχιστον- γάμο, παραμένει.

Σε κάθε άλλη περίπτωση εαν συμφωνούσαμε για τον βιολογικό κύκλο αλλά διαφωνούσαμε στον γάμο, θα ήταν σα να συμφωνούμε ότι ένα αυτοκίνητο έχει ως αποτέλεσμα την βέλτιστη μετακίνηση ενός ανθρώπου αλλά ότι δεν μεσολαβεί συχνά ένα ετήσιο σέρβις.

Επιχειρηματολογικά εαν υποθέσουμε οτι ο χάκερ έχει λάθος στο συλλογισμό του, αυτό συμφωνα με την παρομοίωση θα ήταν σα να μας λέει ότι ο σκοπός του αυτοκινήτου είναι ένα ετήσιο σέρβις.

Όχι, ο σκοπός του αυτοκινήτου είναι η βέλτιστη μετακίνηση. Το σέρβις είναι μια πραγματιστική τελετή ώστε να διευκολύνεται ο σκοπός.

Ομοίως λοιπόν και ο γάμος δεν υφίσταται ως αυτοσκοπός αλλά ως εξυπηρετική διαδικασία.

Διαφωνείτε επί της διατύπωσης περισσότερο λοιπόν, φαντάζομαι, παρά επί της αναλύσεως.



Αν και εαν ρώταγες εμένα, που όπως βλέπεις δεν έχω αναφέρει τη λέξη "γάμος" στην προηγούμενη ανάρτησή μου, περισσότερο θα σου έλεγα ότι βιάζονται να χωρίσουν μετά τα 30 αλλά αυτό είναι ένα άλλο κεφάλαιο...
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μου φαίνεται υπερβολικά υπερβολικό να πιστεύει κάποιος ότι στην εποχή μας γυναίκες "ζητούν επιτακτικά γάμο"
Δεν γνωρίζω βέβαια τον κύκλο γνωριμιών του καθένα, αλλά και πάλι....

Ε ναι, γιατί αν τα φτιάξεις με την μέση ανύπαντρη 30+ Ελληνίδα θα ειναι οκ αυτή να τσιλιμπουρδίζετε 5-6 χρόνια μέχρι να πάρεις απόφαση και αν.
 

Kozi

Νεοφερμένος

Ο Kozi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
να βρειτε εναν ανθρωπο να περνατε καλα,να τρωτε μαζι σουβλακια οσα χρονια κι αν σας χωριζουν.εγω αυτο πιστευω
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.
Ε ναι, γιατί αν τα φτιάξεις με την μέση ανύπαντρη 30+ Ελληνίδα θα ειναι οκ αυτή να τσιλιμπουρδίζετε 5-6 χρόνια μέχρι να πάρεις απόφαση και αν.


Στ αρχ... σου αδερφέ μου αν θα είναι οκ ή αν δεν θα είναι οκ. Η πρώτη είναι ή η τελευταία. Όπως και οι άντρες, μιλάω ανεξαρτήτως φύλου. Κάθε γωνία κι άνθρωπος. Αμα δεν τους αρέσει, εκεί είναι η πόρτα. Ας μη τα φτιάχνανε.

Όπως κι εγω αν παω σε κάποια που θέλει τσιλιμπούρδισμα και όχι γάμο, ενω εγω θέλω παιδιά, τι είμαι, αμοιβάδα να μην καταλαβαίνω τι μου γίνεται και να κάθομαι με έναν άνθρωπο που δεν μου δίνει αυτό που θέλω;


Και στην τελική γιατί θα πρέπει να τον αγχώνει σαν άντρα να πάρει απόφαση να παντρευτεί;


Το είμαι νεα και κουκλάρα δεν είναι τόσο αποδυναμωτικό όσο όταν ήμασταν κι εμεις 22 κι εκείνες 22. Ξες για πότε σε έπαιζε η άλλη τότε και πόσους είχε άμα ήθελε; Στα ίσα ηλικιακά, πριν τα 30 μας είχαν στη διαπραγματευτική αξία της σεξουαλικής αγοράς Α-ΝΕ-ΤΑ.

Κι εμείς, μαλακία τίκι τίκι, γιατί δε μου κάθεται η Καιτούλα το καθίκι.


Μετά τα 30 αλλάζουν τούμπα αυτά.

Ειδικά αμα δεν είσαι πίθηκας και μπορείς και μαγειρεύεις, πλένεις, σκουπίζεις κλπ και δεν έχεις ορίσει στον εγκέφαλό σου ότι η γυναίκα οφείλει να είναι η δούλα σου επειδή είσαι ανίκανος μούλος, χέστηκες κι αν παντρευτείς ποτέ.

(Εκτός είσαι απο κεινους τους παράξενους τους ανώμαλους τους περίεργους που τα φτιάχνουν με γυναίκα επειδή την ερωτεύονται και περνάνε καλά και έχουν κοινά στοιχεία και κανουν καλη παρέα, ξες, τζιζ κακά, ανώμαλα πράγματα, εκεί πάω πάσο)

Κι αν ντε και καλά θες παιδιά: Και στα 45 σου να κάνεις σεξ με μια 25άρα και να γονιμοποιηθεί το ωάριον, BONZAI! You've got mail!!!

Ακούς εκεί "δε θα σε περιμένει η 30άρα". Φοβερό μέσο πίεσης, τρέμω από άγχος, τι να πω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top