Aγορά Αυτοκινήτου

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Καλησπέρα ψάχνουμε να αγοράσουμε ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο για νέους οδηγούς σε τιμή γύρω στα 3000-3500€ και με σχετικά λίγα χιλιόμετρα (μέχρι 125.000). Ξέρει κανένας να μας προτείνει τίποτα ή να μας δώσει κατευθυντήριες οδηγίες για μάρκα, μοντέλο, χαρακτηριστικά κτλ? Επίσης θεωρείται καλύτερα από ιδιώτη ή από μάντρα? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Η επιλογή μεταχειρισμένου περικλείει κινδύνους, όπως ζημίες απο τρακαρίσματα, κακή χρήση, με αποτέλεσμα να δώσεις 3500 και να χρειαστείς 250 για ελαστικά, ένα ποσό για ..., ακόμα ένα για.... και βάλε.
Αρα, το μεταχειρισμένο για να το αγοράσεις θα πρέπει να έχεις κάποιο γνωστό που θα σε προστατέψει απο πιθανή λάθος αγορά.
Εκτός απο αυτό, εξαρτάται η επιλογή και απο τον υποψήφιο οδηγό.
Αν είναι κοπέλα, αν είναι νεαρός (τρέχουν περισσότερο) :) , όχι όλοι να το τονίσω αυτό.
Δεν βοήθησα καθόλου, αλλά η αγορά ενός μεταχειρισμένου, χρειάζεται μεγάλη προσοχή, γιατι είναι πολύ εύκολο να ξεφύγεις απο τον προϋπολογισμό.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Καλησπέρα ψάχνουμε να αγοράσουμε ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο για νέους οδηγούς σε τιμή γύρω στα 3000-3500€ και με σχετικά λίγα χιλιόμετρα (μέχρι 125.000). Ξέρει κανένας να μας προτείνει τίποτα ή να μας δώσει κατευθυντήριες οδηγίες για μάρκα, μοντέλο, χαρακτηριστικά κτλ? Επίσης θεωρείται καλύτερα από ιδιώτη ή από μάντρα? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Σου προτείνω το Ford Fiesta, εξαιρετικό αυτοκίνητο με πολύ ωραία εμφάνιση και αξιοπιστία Ford. Καλύτερα από ιδιώτη για εμένα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σου προτείνω το Ford Fiesta, εξαιρετικό αυτοκίνητο με πολύ ωραία εμφάνιση και αξιοπιστία Ford. Καλύτερα από μάντρα για εμένα.
Όχι ρε μαν με όνομα Volkswagen Fan να μου προμοτάρεις τη Ford.
Δηλαδή ίχνος τσίπας;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Από ιδιώτη προτείνω να αγοράσεις αυτοκίνητο.
Υποθέτω ως 1η οδηγός θέλεις ένα μικρό αυτοκίνητο άρα γύρω στα 3.60-4 μέτρα μαξ μήκος.

Επίσης, σε κυβικά να κοιτάξεις γύρω στα 1000-1300 μαξ.

Τύπος κοιτάς για hatchback.
Ασιατικά μοντέλα θα σού πρότεινα τύπου Toyota Yaris, Kia Picanto, Suzuki Swift, Nissan Micra, Mazda Demio,

Σίγουρα κοιτάς για όσο πιο πρόσφατο γίνεται και με λιγότερα χιλιόμετρα.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
Επειδή έχεις περιορισμενο budget θα σου πρότεινα να κοιτάξεις προς κανένα Hyundai Getz, Suzuki swift, Kia picanto. Ίσως και toyota Yaris αλλά έχουν υψηλή τιμή τα μεταχειρισμένα.

Καλύτερα να κοιταξεις από ιδιώτη, γιατί από τις μάντρες γυρνάνε τα χιλιόμετρα, τα φέρνουν από τα εξωτερικό και πολλά πράγματα. Αν θες να πας από μάντρα καλύτερα να έχεις μαζί σου κανένα γνωστό μηχανικό η άτομο που να ξέρει από αυτοκίνητο να το ελέγξει αν είναι όλα εντάξει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν υπάρχει τέτοιο μοντέλο με αυτή τη ονομασία στη Ελλάδα, μήπως εννοείς το mazda 2;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ο ιδιώτης αρκετές φορές θέλει να ξεφορτωθεί ένα αμάξι λόγω προβλημάτων. Σε περιπτώσεις φίλων μου που ξέρω μόλις διαπίστωσαν πρόβλημα στο αμάξι που αγόρασαν (που προφανώς υπήρχε από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη) το πούλησαν σε άλλο κορόιδο.

Η σοβαρή μάντρα βασίζεται και στη φήμη της αλλά μην περιμένετε και τιμές στο χώμα. Με 3000 - 3500 ευρώ ο ιδιώτης είναι μονόδρομος. Δεν κοιτάς μάρκα αλλά τον ίδιο ιδιοκτήτη και την κατάσταση του αυτοκινήτου. Να τον ψυχολογήσεις πως συμπεριφέρεται στο αμάξι. Το πας σε ένα καλό μάστορα να το δει.

Site οπως το https://www.carcomplaints.com μπορείς δεις διάφορα. π.χ. τα toyota με 1NR-FE 1,33 κινητήρα τα σκοτώνουν γιατί τρωνε λάδια. Δεν παίρνεις τέτοιο ούτε από ιδιώτη, ούτε από μάντρα.


Ford Fiesta 2011 - 2014 έχουν σοβαρά θέματα επίσης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Τέλεια σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας:)
 

ilektrakorovesi

Νεοφερμένος

Η ilektrakorovesi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Hello guys,
Τις επόμενες ημέρες θα αγοράσω ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο και κάνω έρευνα αγοράς για να επιλέξω ασφαλιστική γιατί δεν εχώ καμία ιδέα.
Βασικά κριτήριά για μένα είναι να έχει σχετικά καλό όνομα στην αγορά και προφανώς, χαμηλό κόστος ασφαλίστρων.
Μέχρι τώρα έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για την Ευρωπαική Πίστη, αλλά επειδή δε θέλω να πάρω γρήγορα απόφαση ήθελα να το ψάξω λίγο παραπάνω.
Έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη από προσωπική εμπειρία;
Ευχαριστώ :)
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Η Ford παρουσίασε την ηλεκτρική έκδοση του F-150, το F-150 Lighting.

Ford-F-150-Lightning_01-1024x576.jpg
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
τα αγαπημένα μου αυτοκίνητα από τη Ford είναι το Mustang και το Explorer, ειδικά τα mustang που κυκλοφορούν και τα βλέπω στα Χανιά είναι τέλεια. Λόγω της Αμερικάνικης Βάσης στα Χανιά μένουν πολλοί Αμερικάνοι και φέρνουν τα αυτοκίνητα τους στα Χανιά από τις ΗΠΑ και ξεχωρίζουν από το πλήθος τα αυτοκίνητα τους που δεν θα έβλεπα ποτέ ξανά εδώ στη Ελλάδα που δεν τα εισάγουν οι αντιπροσωπίες
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Ναι κι εγω θελω να παρω ενα φορντ αλλα οχι τα μικρα της πολης,τα 4χ4 μου αρεσουν τα μεγαλα :clapping:
Ωχ ωχ εγώ τα Pick up trucks και τα SUV φοβάμαι ότι δεν θα μπορώ να τα κάνω καλά 😑😑
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

τα αγαπημένα μου αυτοκίνητα από τη Ford είναι το Mustang και το Explorer, ειδικά τα mustang που κυκλοφορούν και τα βλέπω στα Χανιά είναι τέλεια. Λόγω της Αμερικάνικης Βάσης στα Χανιά μένουν πολλοί Αμερικάνοι και φέρνουν τα αυτοκίνητα τους στα Χανιά από τις ΗΠΑ και ξεχωρίζουν από το πλήθος τα αυτοκίνητα τους που δεν θα έβλεπα ποτέ ξανά εδώ στη Ελλάδα που δεν τα εισάγουν οι αντιπροσωπίες
Είσαι τυχερός.😭🤧
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
Ναι κι εγω θελω να παρω ενα φορντ αλλα οχι τα μικρα της πολης,τα 4χ4 μου αρεσουν τα μεγαλα :clapping:
αν μένεις κέντρο σε πόλη άντε να το παρκάρεις κάπου, θα πλουτίσουν τα ιδιωτικά πάρκινγκ από εσένα
Είσαι τυχερός.😭🤧
καλά μην φανταστείς, τα περισσότερα αυτοκίνητα είναι πάνω από 15 χρόνων που φέρνουν, εδώ η Αμερικάνιδα γειτόνισσα μου έχει φέρει ένα corolla του 90s, άλλος έφερε ένα SUV του 2005, λίγοι Αμερικάνοι έχουν ολοκαινούριο αυτοκίνητο εδώ στα Χανιά, αλλά για μένα μου αρέσουν τα mustang άσχετως αν είναι παλιά ή καινούρια. ά και έχω δει και άλλα αυτοκίνητα όπως το dodge challenger, ένα τεράστιο jeep όπως αυτό

How tall is your Jeep? | 2018+ Jeep Wrangler Forums (JL / JLU) - Rubicon,  Sahara, Sport, Unlimited - JLwranglerforums.com
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top