Aγορά Αυτοκινήτου

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,332 μηνύματα.
Αν ζεις στις ΗΠΑ όπου οι φόροι είναι χαμηλοί και τα καύσιμα σχεδόν τσάμπα τότε αυτά είναι τα καλύτερα αυτοκίνητα για εμένα.

• Nissan Rogue

nissan-rogue-2021-01-angle--exterior--front--grey.jpg


• Nissan Sentra

73572C33-7C8E-4895-9267-473FA35D488F_1_201_a-scaled.jpeg


• Ford Explorer

ford-explorer-eu-U625_SHOT_6_EXPLORER_EXTERIOR_HOUSE_v7-9x8-1200x1066.jpg.renditions.original.jpeg


• Chevrolet Traverse

2024-chevrolet-traverse-z71-001.jpg
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Αν ζεις στις ΗΠΑ όπου οι φόροι είναι χαμηλοί και τα καύσιμα σχεδόν τσάμπα τότε αυτά είναι τα καλύτερα αυτοκίνητα για εμένα.

• Nissan Rogue

View attachment 128928

• Nissan Sentra

View attachment 128929

• Ford Explorer

View attachment 128930

• Chevrolet Traverse

View attachment 128931

Καμιά άκρη να φέρουμε καλό αμάξι απο έξω έχουμε ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κοίταξε στο insomnia πόσο έχει πάει το λιπαντικό σερβις σε hyundai.

KIA είναι θυγατρική της Hyundai άρα μάλλον οι τιμές τους ειναι παρόμοιες. Προσπαθούν να εξαργυρώσουν την φήμη που απέκτησαν τα τελευταία χρόνια αυξάνοντας τα κόστη στο service. Βέβαια για να έχουν τόσο μεγαλη εγγύηση πρέπει να ισχύει η φήμη ότι ειναι αξιόπιστα.

Το καλό με την Toyota είναι ότι έχει ενδεικτικά σέρβις ανά χιλιόμετρα στην ιστοσελίδα της:
Ξέρεις πόσο θα πληρώσεις (με τις τωρινές τιμές) και τι πρέπει να αλλάξεις ανά σέρβις με την αγορά του αυτοκινήτου. Κανονικά αυτή η πληροφορία θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικά διαθέσιμη για όλα αυτοκίνητα.

Το σημαντικότερο δεν είναι η ομορφιά αλλά η αξιοπιστία, η κατανάλωση και η aftersale υποστήριξη. Σε ομορφιά ειναι καλύτερα τα Γερμανικά αλλά οι μάρκες εκτός (Mercedes και BMW) στη 5ετία καίνε λάδια, ξεκολάνε ταβάνια κ.λπ.

Για μένα φτιάξε το Opel και πούλα το. Το Golf (του 1998) μου που είχα όλο χάλαγε και του έδινα ακόμα μια ευκαιρία. Ξεκωλούσαν ταβάνια, τρόμπες βενζίνης, ηλεκτρικά παράθυρα εμπρός κ.λπ.

Eμ όταν σας έλεγα εγώ.... οτι σου πιάνουν τη κωλάρα στις αντιπροσωπείες... παλιά υποστήριζες τους ιδιώτες με θέρμη... τωρα που την έπαθες και εσυ έβαλες μυαλό.... και επειδη δηλαδη αυτοί έχουν υψηλα κοστη θα τα πληρωσω εγω ;

Εμένα πχ στη δουλειά μου λένε... αν τυχει κάτι το βράδυ θα βγεις όλο το βράδυ για έρευνα πχ και ξέρεις τι θα πληρωθείς ;

20 ευρω νυχτερινά έξτρα για μια μέρα. Αυτοι γιατι ανεβάζουν συνεχως τις τιμές και ζητανε ολο και περισσότερα ; πας το αμάξι να το δεί λίγο... ενα κουμπί γυρνάει 100 ευρώ. Κάτσε ρε μπουνταλά να πουμε.... ηρεμησε λιγο.

γενικα οι άνθρωποι ειμαστε ενα απαίσιο είδος σε κάποιες περιπτώσεις... ο θανατος σου η ζωή μου.

Οσο για την εγγυηση.... αυτα ΜΟΝΟ ΝΟΜΙΚΑ θα τα λάβεις ως εγκυρη απαντηση. Αν υπάρχει νομολογία που σου λέει οτι ΕΦΟΣΟΝ το συνεργειο που τα έβαλες εχει αδεια λειτουργίας και σου εβαλε με αποδεικτικο τα καταλληλα λάδια και με σφραγίδα υπογραφή... τοτε ΔΕΝ ΧΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ. Ναι αν τυχει μαλακία τους γαμας στα δικαστήρια. Μονο ετσι καταλαβαίνουν αυτοί.

Πχ αυτο που ειπαμε πριν ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ το εψαξα λιγο.... ο αστικος κωδικας λέει οτι ο πελάτης εχει εγγυηση ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ 2 ετη.. αι αν τυχει κάτι πρέπει να αναφέρει εγγραφα στον πωλητή αλλιώς αν τυχει κάτι μεσα στα δυο χρονια θεωρειται οτι ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ το απέκρυψε.

Δεν θα ειναι μονιμως στη πονηριά ολοι αυτοί... αυτο ειναι και το δίκαιο.

Οπως και το δίκαιο θα ηταν να μου πεί ο άλλος σου κανω ενα 30-50% εκπτωση στην επισκευή.

Αλλα ειναι γουρούνια ρε.... τη πάρτη τους κοιτάνε και μόνο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,853 μηνύματα.
Eμ όταν σας έλεγα εγώ.... οτι σου πιάνουν τη κωλάρα στις αντιπροσωπείες... παλιά υποστήριζες τους ιδιώτες με θέρμη... τωρα που την έπαθες και εσυ έβαλες μυαλό.... και επειδη δηλαδη αυτοί έχουν υψηλα κοστη θα τα πληρωσω εγω ;
Δεν την πάτησα τώρα. Το Golf έγινε 20 ετών και το έδωσα και τώρα αγόρασα την BMW s1 του 2005 από τον αδελφό μου που πήρε Tesla.

Δεν υποστήριξα τις αντιπροσωπείες και ειδικά την αντιπροσωπεία της Οpel. Είπα βρες έναν έμπιστο εξειδικευμένο και ακολούθησε τον τυφλά. Αν δεν σου αρέσει βρες άλλον.



Πχ αυτο που ειπαμε πριν ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ το εψαξα λιγο.... ο αστικος κωδικας λέει οτι ο πελάτης εχει εγγυηση ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ 2 ετη.. αι αν τυχει κάτι πρέπει να αναφέρει εγγραφα στον πωλητή αλλιώς αν τυχει κάτι μεσα στα δυο χρονια θεωρειται οτι ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ το απέκρυψε.
Δεν είναι εγγύηση αυτό που λες. Αν μείνεις από δισκοπλατώ είναι συνηθισμένη φθορά που δικαιολογείται σε μεταχειρισμένο αμάξι. To βιβλιαράκι service του αυτοκινήτου το έχει ο πωλητής άρα ξέρει τι εργασίες έγιναν πριν το αγοράσει.

Εδώ λέει 6 μήνες. 2 χρόνια είναι πολύ για μεταχειρισμένο.

Σε τέτοια πράγματα χρειάζεσαι δικηγόρο που ξέρει να παίζει μπάλα και τρέξιμο γιατί η νομοθεσία είναι γεμάτο τρύπες που μπορεί να εκμεταλευτούν και οι δυο πλευρές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Σε τέτοια πράγματα χρειάζεσαι δικηγόρο που ξέρει να παίζει μπάλα και τρέξιμο γιατί η νομοθεσία είναι γεμάτο τρύπες που μπορεί να εκμεταλευτούν και οι δυο πλευρές.

Πέραν των τρυπών που λές... υπάρχει και η βάση της καλής πίστης. Τα δικαστήρια δεν ψαρώνουν απο την μαλακία που θα γράψει ο κάθε δικηγόρος... στο δικόγραφο της αγωγής ο καθε ενας μπορεί να γράψει και να επικαλεστεί ότι νομίζει αυτο μετά θα εξεταστεί στο δικαστήριο.

Αν ο πελάτης αποδείξει οτι το αυτοκίνητο είχε εντος 2 χρονων σοβαρό ζήτημα το οποίο δεν δικαιολογείται απο την χρήση του .... μπορεί και να κερδίσει.

 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατά τη γνώμη μου όποιος έχει την οικονομική άνεση παίρνει καινούριο ανεξάρτητα από την εμπειρία του. Όχι μεταχειρισμένα 5ετίας που είναι πανάκριβα επίσης και ούτε εγγύηση από τον κατασκευαστή δεν έχεις. Όποιος δεν έχει την οικονομική άνεση παίρνει αυτοκίνητο >10 ετών μη πω 15ετίας που θα κάνει μια χαρά τη δουλειά του.
Καταρχήν ο καθένας είναι υπεύθυνος και τελείως ελεύθερος να επενδύσει τα χρήματα του όπως εκείνος θέλει για να το κλείσουμε αυτό το θέμα.

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος σε αυτές τις περιπτώσεις.
Υπάρχει τι ποιότητα ζωής θέλω να έχεις.
Τι υποχρεώσεις έχεις σαν άνθρωπος και αν σε νοιάζει αν κάνεις εφέ με το αυτοκίνητο σου ή είναι εργαλείο για την δουλεια σου !
Το είπα και χθες δεν μπορείς να μου αλλάζεις αυτοκίνητο κάθε 5 χρόνια και μετά να μου κλαίγεται ότι δεν σου φτα ουν τα χρήματα .

Αγοράζοντας ένα αυτοκίνητο που κανει 10 ευρώ μπαίνοντας και βάζοντας το κλειδί για πρώτη φορά αυτόματα έχεις ένα αυτοκίνητο των 5 ευρώ..
Έχεις πετάξει στην ουσία τα μισά σου χρήματα.
Σκέψου τη αλόγιστη σπαταλει χρημάτων κάνεις κάθε φορά που αγοράζεις καινούργιο.

Έπειτα όταν μιλάμε για μεταχειρισμενα δεν μιλάμε να μπεις στο car.gr που ο καθένας πουλάει ότι θέλει και να βρεις ..

Είπα ότι υπάρχουν άκρες να πάρεις μεταχειρισμένο υπό προϋποθέσεις Καινούργιου με εγγυήσεις και το κυριότερο με ατόφιο βιβλίο service ..
Δεν παίρνεις ποτέ αυτοκίνητο από χέρι ιδιώτη καθώς ένα 90 % είτε έχει μπει καλιμπρα, είτε εχου πειραχτεί απο χιλιόμετρα ή μηχανικά έχει θέμα..
Ο ιδιώτης ένα αυτοκίνητο δεν το πουλάει έτσι γιατί έφυγε η μόδα..Το πουλάει γιατί έχει θέμα το οποίο στο μεταθετει σε εσένα..
Οπότε ποτέ αυτοκίνητο από ιδιώτη αν δεν είναι ατόφιο και με εγγύηση σε ισχύει από την αντιπροσωπία...

Άσε πλέον ο κόσμος δεν είναι χαζός...Τα ψάχνει πολύ καλά και για μεταχειρισμένα δεν δίνει πολλά λεφτά!

Αυτά τα ολίγα!
Είπαμε αυτοκίνητο παίρνεις ένα και καλό, δεν είναι παπούτσι κάθε τρεις και λίγο πέρασε η μόδα να το αλλάξεις.
Οπότε κανείς ένα καλό ταμείο και μια πολυ έξυπνη αγορά σε εταιρείες αξιόπιστες..Ακριβές αλλά αξιόπιστες στα πάντα τους και δέν εχεις κανένα θέμα ποτέ!

Και το κυριότερο;
Ο καθένας στον είδος τους ,δυστυχώς ο καθένας πιστεύει ότι του πλασάρει η εταιρεία..
Έχουν δει πολλά τα μάτια μας αυτά τα 25 χρόνια από δήθεν αξιόπιστα και καλά αυτοκίνητα..

Ο οδηγός είναι καλός και κάνει ένα αυτοκίνητο αξιόπιστο μέσα από τη οδική συμπεριφορα του και την σωστή συντήρηση του .
Ότι αυτοκίνητο και να πάρεις αν εσύ κάνεις του κεφαλιού σου επειδή τα ξέρεις όλα, το καλύτερο να σου δώσουν θα το βγάλεις οφ και θα τρέχεις μετά..

Άλλωστε τα αποτελέσματα μιλάνε και όχι τα λόγια!
Καλορίζικα να είναι σε όλους σας Καλοτάξιδα αλλά να τα προσέχετε όπως θα φροντίζετε τον εαυτό σας !!!Ότι πληρώνεις αυτό θα έχεις!!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Άλλωστε τα αποτελέσματα μιλάνε και όχι τα λόγια!
Καλορίζικα να είναι σε όλους σας Καλοτάξιδα αλλά να τα προσέχετε όπως θα φροντίζετε τον εαυτό σας !!!Ότι πληρώνεις αυτό θα έχεις!!

Όντως μιλάνε τα αποτελέσματα.... 5 χρονών αμάξι να βγάζει τέτοια θέματα.... ντροπή τους.... πληρώθηκαν μέχρι τελευταιο σέντ για 18.000 ευρώ και όχι μόνο έχουν πάρει και άλλα χρήματα απο μια επισκευη που κάποιος απρόσεκτος ειχε πέσει πισω μου... τοτε ειχε κοστισει 1000 ευρω αλλα την ειχε πληρώσει η ασφαλιστική ... και ειμαι απόλυτα τυπικός και στη τράπεζα. Ντροπή τους και πάλι να λένε ανόητες δικαιολογίες.

Πρίν λίγο σταμάτησα σε ενα εξειδικευμένο συνεργείο Peugeot γιατι ο κινητηρας του CROSSLAND Peugeot ειναι... και μου είπε ο άνθρωπος οτι έχει και άλλους με τέτοια προβλήματα. Του άφησα τηλέφωνο και όποιος έχει παρόμοιο θέμα να του το δωσει να επικοινωνήσουμε.

Προς το παρόν μαζεύω στοιχεία... αμα χρειαστεί θα ΨΑΞΩ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ...τα χαρτιά θα έρθουν μετά. Και δεν με ενδιαφέρει να τα βάλω και με εταιρείες ολόκληρες. Δεν φοβάμαι κανέναν. Είμαι μάχιμος και θα δυσκολευτούν.

Όλες οι επιλογές ειναι στο τραπέζι συμπεριλαμβανομένης και της δικαστικής εμπλοκής.

Δεν εχω πρόβλημα να βάλω ΚΑΙ δικηγόρο ΚΑΙ να αγοράσω άμεσα καινούργιο αυτοκίνητο ... θα βγει ο μήνας μετά μην ανησυχεις. Πάντως πονηριές και μεταθέσεις προβλημάτων επειδη κάποιος φοράει κοστουμι και έγινε διευθυντής και ξεχνάει πλέον να αναλάβει το μερίδιο της δικιάς τους ευθύνης έντιμα και ανθρώπινα πέραν του ηθικού που εντάξει εχει εκλείψει στις μέρες μας.... δεν θα δεχτώ και θα τις πολεμήσω και μέχρι τέλους.

Το ηθικό εχει εκλείψει οταν πάς σε αντιπροσωπεια και σου λέει για ενας σερβις απλό αλλαγής λαδιού 150 ευρώ. Οταν το ίδιο υπο άλλες συνθήκες θα κόστιζε ακριβώς 50! Σε μια χωρα με τους χαμηλότερους μισθούς της Ευρώπης.

Δεν εχω υποχρεώσεις - δεν εχω παιδιά σκυλιά κτλ.... ειμαι έτοιμος για μεγάλης έκτασης δίκαιο πόλεμο ενάντια στην αδικία και ανα πάσα στιγμή.

Περιμένω πως θα το χειριστούν οι εγχώριοι... μετά θα σταλεί αναφορά στα κεντρικά στη Γερμανία με σφραγίδα μηχανικού που ειδε το αμάξι και διαπίστωσε πως στα 80.000 χλμ ηταν βουλωμένη η σίτα του κάρτερ απο τα ρινίσματα του ιμάντα. Μέχρι τα 60.000χλμ το αυτοκινητο πηγαινε σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία.

Τι το χάλασε άραγε ; τι προκάλεσε αραγε αυτη την κακή λειτουργία του κινητήρα ; το ότι έβαλα μια φορά λάδι σε άλλο συνεργείο το οποίο ομως συμφωνα με το βιβλίο ήταν το προτεινόμενο απο τον κατασκευαστη ; 5 30 ηταν το λάδι το ιξώδες του και ηταν το Dexos , μου ζητανε τωρα αποδειξεις... γιατι αν λέω αλήθεια ; υπάρχει στο βιβλίο του αυτοκινητου με σφραγιδα και υπογραφη ... σοβαρα τωρα έκανε 15-20.000 χλμ το αμάξι με αυτο το λάδι που απλα άλλαξε αλλού και απέκτησε ξαφνικά τοσο εκτεταμένο προβλημα στον κινητήρα ωστε η σιτα του κάρτερ να βουλώσει ;

Τη κασέτα τη ξέρουμε και όλα αυτα ειναι υπεκφυγές... δεν ειπα πουθενα οτι δεν έχω ευθυνη τη πληρωσα ομως και καταλυτη πληρωσα 300 ευρω πριν 2 μηνες... και ειμαι και διατεθειμενος τωρα να πληρώσω μεχρι ενα ποσο οχι ομως το 100% μιας ζημιάς που δεν ευθύνομαι.

Θα τα βρούμε όλα. Και θα αναλάβουν όλοι τις ευθυνες που πρέπει και μέχρι τέλους.

Δεν θα μεινει έτσι αυτό. Σας το υπόσχομαι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Σε τέτοια πράγματα χρειάζεσαι δικηγόρο που ξέρει να παίζει μπάλα και τρέξιμο γιατί η νομοθεσία είναι γεμάτο τρύπες που μπορεί να εκμεταλευτούν και οι δυο πλευρές.

Σήμερα το απόγευμα μετά τη δουλειά θα περάσω απο τον δικηγόρο μου να το δούμε λίγο το θέμα. Να εχω υπόψη και μια νομική προσέγγιση του ζητήματος. Όλες οι επιλογές ειναι στο τραπέζι.

Θα τον ρωτησω και τι παίζει με τις εγγυήσεις και θα σου πώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όντως μιλάνε τα αποτελέσματα.... 5 χρονών αμάξι να βγάζει τέτοια θέματα.... ντροπή τους.... πληρώθηκαν μέχρι τελευταιο σέντ για 18.000 ευρώ και όχι μόνο έχουν πάρει και άλλα χρήματα απο μια επισκευη που κάποιος απρόσεκτος ειχε πέσει πισω μου... τοτε ειχε κοστισει 1000 ευρω αλλα την ειχε πληρώσει η ασφαλιστική ... και ειμαι απόλυτα τυπικός και στη τράπεζα. Ντροπή τους και πάλι να λένε ανόητες δικαιολογίες.

Πρίν λίγο σταμάτησα σε ενα εξειδικευμένο συνεργείο Peugeot γιατι ο κινητηρας του CROSSLAND Peugeot ειναι... και μου είπε ο άνθρωπος οτι έχει και άλλους με τέτοια προβλήματα. Του άφησα τηλέφωνο και όποιος έχει παρόμοιο θέμα να του το δωσει να επικοινωνήσουμε.

Προς το παρόν μαζεύω στοιχεία... αμα χρειαστεί θα ΨΑΞΩ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ...τα χαρτιά θα έρθουν μετά. Και δεν με ενδιαφέρει να τα βάλω και με εταιρείες ολόκληρες. Δεν φοβάμαι κανέναν. Είμαι μάχιμος και θα δυσκολευτούν.

Όλες οι επιλογές ειναι στο τραπέζι συμπεριλαμβανομένης και της δικαστικής εμπλοκής.

Δεν εχω πρόβλημα να βάλω ΚΑΙ δικηγόρο ΚΑΙ να αγοράσω άμεσα καινούργιο αυτοκίνητο ... θα βγει ο μήνας μετά μην ανησυχεις. Πάντως πονηριές και μεταθέσεις προβλημάτων επειδη κάποιος φοράει κοστουμι και έγινε διευθυντής και ξεχνάει πλέον να αναλάβει το μερίδιο της δικιάς τους ευθύνης έντιμα και ανθρώπινα πέραν του ηθικού που εντάξει εχει εκλείψει στις μέρες μας.... δεν θα δεχτώ και θα τις πολεμήσω και μέχρι τέλους.

Το ηθικό εχει εκλείψει οταν πάς σε αντιπροσωπεια και σου λέει για ενας σερβις απλό αλλαγής λαδιού 150 ευρώ. Οταν το ίδιο υπο άλλες συνθήκες θα κόστιζε ακριβώς 50! Σε μια χωρα με τους χαμηλότερους μισθούς της Ευρώπης.

Δεν εχω υποχρεώσεις - δεν εχω παιδιά σκυλιά κτλ.... ειμαι έτοιμος για μεγάλης έκτασης δίκαιο πόλεμο ενάντια στην αδικία και ανα πάσα στιγμή.

Περιμένω πως θα το χειριστούν οι εγχώριοι... μετά θα σταλεί αναφορά στα κεντρικά στη Γερμανία με σφραγίδα μηχανικού που ειδε το αμάξι και διαπίστωσε πως στα 80.000 χλμ ηταν βουλωμένη η σίτα του κάρτερ απο τα ρινίσματα του ιμάντα. Μέχρι τα 60.000χλμ το αυτοκινητο πηγαινε σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία.

Τι το χάλασε άραγε ; τι προκάλεσε αραγε αυτη την κακή λειτουργία του κινητήρα ; το ότι έβαλα μια φορά λάδι σε άλλο συνεργείο το οποίο ομως συμφωνα με το βιβλίο ήταν το προτεινόμενο απο τον κατασκευαστη ; 5 30 ηταν το λάδι το ιξώδες του και ηταν το Dexos , μου ζητανε τωρα αποδειξεις... γιατι αν λέω αλήθεια ; υπάρχει στο βιβλίο του αυτοκινητου με σφραγιδα και υπογραφη ... σοβαρα τωρα έκανε 15-20.000 χλμ το αμάξι με αυτο το λάδι που απλα άλλαξε αλλού και απέκτησε ξαφνικά τοσο εκτεταμένο προβλημα στον κινητήρα ωστε η σιτα του κάρτερ να βουλώσει ;

Τη κασέτα τη ξέρουμε και όλα αυτα ειναι υπεκφυγές... δεν ειπα πουθενα οτι δεν έχω ευθυνη τη πληρωσα ομως και καταλυτη πληρωσα 300 ευρω πριν 2 μηνες... και ειμαι και διατεθειμενος τωρα να πληρώσω μεχρι ενα ποσο οχι ομως το 100% μιας ζημιάς που δεν ευθύνομαι.

Θα τα βρούμε όλα. Και θα αναλάβουν όλοι τις ευθυνες που πρέπει και μέχρι τέλους.

Δεν θα μεινει έτσι αυτό. Σας το υπόσχομαι.
Καταρχην ηρεμια !Μαθε να ακους πεντε πραγματα και μην το πας εκδικητικα ..παρε 10 αυτοκινητα δικα σου ειναι τα χρηματα ,αλλα μαθε να ξεχωριζεις ποτε ο αλλος μιλαει για το προσωπικο σου όφελος και οχι για να ερθεις εσυ να το παιξεις ξερολας ΚΑΙ ΕΔΩ ...στο κατω κατω εσυ στεναχωριεσαι και τρελενεσαι οχι εγω ..

Επειτα σου ευχομαι μεσα απο την καρδια να διακαιωθεις αλλα ,το επομενο αυτοκινητο που θα παρεις και το πας σε εξουσιοδοτημενο εκτος απο το να γραψει στο βιβλιο, να το σφραγισει, θα ζητησεις ΚΑΙ αποδειξη για τα λαδια ..
Συνηθως δινουν μονο παροχης ,για να μην εχεις λοιπον μετεπειτα αμφισβητησεις θα ζητας και απόδειξη απο το λαδι που σου εβαλαν το οποιο υποχρεούτο(εφοσον αυτο πληρωνεις σαν εξτρα υλικο ) να το κανει γραφοντας αναλυτικα επανω τον τυπο του λαδιου και αν προκυψει κατι το προσκομίζεις στην αντιπροσωπεια και ειναι υποχρεωμενοι να σε καλυψουν ..ουτε δικηγορους ουτε να συγχιζεσαι και να νευριαζεις και το κυριοτερο να χανεις τοσα πολλα λεφτα ...κριμα ειναι γαμωτο δεν τα βρηκες στον δρομο ..

Σιγουρα δεν ευθυνεται αυτη η φορα με τα λαδια αλλα ελα που θα πατησουν σε αυτο αν δεν πας αποδειξη και δεν θα καταφερεις τιποτα ...μονο συγχιση και λεφτα θα χασεις

Γενικα να ζητατε αποδειξεις απο τα υλικα που να αναγραφοντε επανω εκτος απο την παροχη και την προελευση τους ,ειναι γνησια ,τι ειναι ? ..άλλαξες τακακια λαδια αμορντισερ γενικα οτι αλλαζεις ζητας τιμολογιο που θα αναγραφετε επανω το τι ειναι το καθενα ..τα πληρωνεις ουτο συ άλλως αλλα δυστηχως πολλα συνεργεια δεν δινουν για τα υλικα ,δινουν μονο για την παροχη και αυτο οχι παντα ...το γιατι το κανουν ρωτηστε τους εφοσον πηγαινετε !

Πολλα λενε πολλοι και μετα βαζουν αλλα γιατι εσυ δεν εισαι εκεινη την ωρα κατω απο το αυτοκινητο ή μπροστα οταν σου βαζει λαδι και σιγουρα δεν ειναι δικη σου ευθύνη!
Αρα ?Αποδειξη, ο σωστος επαγγελματιας ετσι δουλευει αλλα και εσυ εισαι καλυμμένος και το κυριοτερο σέβεται τον πελατη του και δεν τον κοροιδευει εφοσον εμεις οι επαγγελματιες ειμαστε και κακοι ανθρωποι, θελουμε να εκμεταλευομαστε τον ταλαίπωρο κοσμακι ;)

Ηρεμια λοιπον εγινε η ζημια κοιτα μην δωσεις μια περιουσια στους δικηγορους και στο τελος πληρωσεις και την ζημια ,κανε οικονομια να παρεις ενα καλυτερο αλλα αποδειξεις παντα και απο παντου !!!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Καταρχην ηρεμια !Μαθε να ακους πεντε πραγματα και μην το πας εκδικητικα ..παρε 10 αυτοκινητα δικα σου ειναι τα χρηματα ,αλλα μαθε να ξεχωριζεις ποτε ο αλλος μιλαει για το προσωπικο σου όφελος και οχι για να ερθεις εσυ να το παιξεις ξερολας ΚΑΙ ΕΔΩ ...στο κατω κατω εσυ στεναχωριεσαι και τρελενεσαι οχι εγω ..

Στο ξερόλας σταμάτησα να διαβάζω... αν θές να συζητήσουμε θα σέβεσαι τον συνομιλήτη και δεν θα επιχειρείς να τον υποτιμήσεις δεν μ αρεσει αυτη η συμπεριφορά και το κάνεις συχνά, δεν ειμαι ξερόλας αλλα ψαγμένος και δεν έχω και κανέναν με "ακρες" να μου τα πεί... τα βρίσκω μόνος μου.

Απλά επειδη διάβασα αιχμές μπήκα να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα. Τα υπόλοιπα θα τα ξεκαθαρίσουμε εν καιρώ. Αλλωστε ειναι δικά μου θέματα και όχι δικά σου/σας κάποια θα τα γραφω και εδώ μπας και γλιτώσουμε καναν φουκαρά απο τα νύχια των ελ.επαγγελματιών / εταιρειών κτλ.

Κανένας δεν παραπονέθηκε για το οτι δε βγάζει το μήνα... τα ανακατεύεις σκόπιμα. Ειπαμε οτι με τόση ακριβεια θα έπρεπε και οι μισθοι να ειναι μεγαλύτεροι για να υπάρχει περιθώρειο κέρδους - αποταμίευσης μεγαλύτερο.

Den exv kamia διάθεση να κάτσω να συνομιλήσω με ένα άτομο που με θεωρεί ξερόλα.... πές με και νάρκισσο τι με νοιάζει.... οι μισοι ετσι και αλλιώς δεν κοιτάτε τα δικά σας τους άλλους λέτε οτι είναι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,853 μηνύματα.
Αγοράζοντας ένα αυτοκίνητο που κανει 10 ευρώ μπαίνοντας και βάζοντας το κλειδί για πρώτη φορά αυτόματα έχεις ένα αυτοκίνητο των 5 ευρώ..
Έχεις πετάξει στην ουσία τα μισά σου χρήματα.
Σκέψου τη αλόγιστη σπαταλει χρημάτων κάνεις κάθε φορά που αγοράζεις καινούργιο.

Έπειτα όταν μιλάμε για μεταχειρισμενα δεν μιλάμε να μπεις στο car.gr που ο καθένας πουλάει ότι θέλει και να βρεις ..

Είπα ότι υπάρχουν άκρες να πάρεις μεταχειρισμένο υπό προϋποθέσεις Καινούργιου με εγγυήσεις και το κυριότερο με ατόφιο βιβλίο service ..
Δεν παίρνεις ποτέ αυτοκίνητο από χέρι ιδιώτη καθώς ένα 90 % είτε έχει μπει καλιμπρα, είτε εχου πειραχτεί απο χιλιόμετρα ή μηχανικά έχει θέμα..
Ο ιδιώτης ένα αυτοκίνητο δεν το πουλάει έτσι γιατί έφυγε η μόδα..Το πουλάει γιατί έχει θέμα το οποίο στο μεταθετει σε εσένα..
Οπότε ποτέ αυτοκίνητο από ιδιώτη αν δεν είναι ατόφιο και με εγγύηση σε ισχύει από την αντιπροσωπία...
Αναφέρομαι για μεταχειρισμένα που έχει πρόσβαση ο απλός κόσμος. Είτε από μάντρες, είτε από car.gr.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Αναφέρομαι για μεταχειρισμένα που έχει πρόσβαση ο απλός κόσμος. Είτε από μάντρες, είτε από car.gr.

Γενικότητες σου γράφει ως συνήθως. "Εμεις" που 'εχουμε ακρες" που "αυτο και εκεινο" και "ειμαι επιχειρηματιας και ασχολουμαι με 10 επικερδεις εργασιες και μπλα μπλα μπλα" κατα τα άλλα εμεις ειμαστε ξερόλες και πουλάμε μούρη επειδη τολμούμε στα 30+ μας να σκεφτόμαστε την αγορά ενος καινούργιου αυτοκινήτου και ενω έχουμε μια 10ετια δουλειάς στη πλάτη και προϋπηρεσίας. ;)

Όσο για τα αυτοκίνητα που ειναι σαν καινούργια προφανώς αναφερόμαστε στα test drive... που εχουν εκπτωσεις... ωστοσο δεν ξερω εγω αν αυτο το αμαξι το έπαιρνε ο καθέ μαλάκας της αντιπροσωπείας να πηγαινει σπίτι του ή να πηδάει τη γκόμενα στα ρεπό του στα πίσω καθίσματα και να το χει κανει πουτάνα ή ο κάθε πορωμενος που ανεβαινε πάνω και πατούσε τη μηχανη στο ρελαντί.

Λοιπον άσχετα απο αυτά και για να μιλήσουμε συγκεκριμένα οτιδήποτε σκάρτο πουλήσει ο εκάστοτε ειναι πρόβλημα του. Επειδή μου λένε και μένα κάτι σαχλαμάρες του στύλ "Γεμισε το λάδια" και τράβα πούλα το να πούμε το εξής και μόνο :

Ο πελάτης όποιος και αν ειναι ο πωλητής απολαμβάνει 2 έτη εγγύησης. Εάν μέσα σε αυτα τα δύο χρόνια συμφωνα με το νόμο προκύψει οιοδήποτε πρόβλημα ο πωλητης ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ.... ΟΧΙ ΑΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ... ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ να του φτιάξει την ΒΛΑΒΗ... Άμεσα και χωρις περαιτέρω καθυστερήσεις. Όταν του επισκευάσει την βλάβη ακόμη και αν η βλάβη συνέβη στα 1.5 έτη... η εγγυηση ΑΝΑΝΕΩΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΑ 2 έτη.

Πηγή : Αστικός Κώδικας Άρθρα 543 και 544 και Ν. 2251/1994 όπως τροποποιήθηκε απο τον 4512/2018.

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση κωλυσιεργίας σκόπιμης και εκ του πονηρού... αποστέλεις σε πρώτη φάση εξώδικο μέσα στην εβδομάδα δηλαδή και τον ενημερώνεις πως εαν δεν πράξει τα νόμιμα θα προχωρήσεις σε αγωγή και θα κανεις ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ της συμβασης στην οποία καταγγελία θα αξιώνεις επίσης αποζημίωση για τον άσκοπο χρόνο και τη ταλαιπωρία που τρώς στα συνεργεία και ΧΑΝΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ!!!! Εγω οπως βλέπεις εδω και μια βδομάδα ασχολούμαι ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤ0.

Για αυτο οταν κάποιος αγοράσει ενα μεταχειρισμένο ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΠΟΛΛΑ και να ειναι ΑΠΟ ΠΑΝΩ... Αν κοιμηθει και δεν δει το προβλημα έγκαιρα την γάμησε.

Το νούμερο ενα SOS ειναι ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ... καθε ποτε τα αλλαζεις και τι κατανάλωση έχεις.

Σε μένα ειναι πιο περίπλοκο το θέμα καθως αφενός εγγυηση πλέον δεν υπάρχει ΟΥΤΕ Η απορρέουσα απο το νόμο αλλα ούτε η άλλη καθώς έχει παρέλθει 5 ετία. Ομως... προκειται για σοβαρή βλάβη και ισως υπάρχει κάποιο παράθυρο το οποίο ψάχνουμε τώρα. Διότι και τα email που στέλνεις στον άλλον πρέπει να έχουν τις κατάλληλες προτάσεις και να αφήνεις στον αλλο να καταλαβαινει οτι το θέμα το ψάχνεις και πρέπει να ασχοληθει ειδάλλως θα υπάρξουν συνέπειες για όλους.

Πχ ειναι άλλο να πεις στον αλλον ξέρεις πρέπει να το φτιαξεις επειδη υποχρεούσα απο το νόμο και αλλο να του πεις... φτιάξε το γιατι ειμαι κακομοιρος και χρειάζομαι τη καλοσύνη σου στη 2η περίπτωση απλα θα σε γράψει στα παπάρια του. (Προσωπικά δεν θα το έκανα.... αλλα αλλοι το κάνουν).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αναφέρομαι για μεταχειρισμένα που έχει πρόσβαση ο απλός κόσμος. Είτε από μάντρες, είτε από car.gr.
Συμφωνω απολυτα εφοσον και εγω σε αυτα αναφέρομαι ..... να γνωριζεις πολλοι εμποροι, μαντρες ,που τις λεμε εμεις και οχι επισημοι αντιπρόσωποι απο εκει προμηθεουνται αρκετα αυτοκινητα ,τα ¨πειραζουν ¨αρκετα ωστε να παει ο αλλος και να το αγοραζει !

Δυστηχως θα το ξαναπω τα καλα μεταχειρισμενα δεν ειναι στην ευκαρια του απλου πολιτη γιατι πολυ απλα ολοι αυτοι εχουν ακρες να το πω χυμα με ανθρωπους μεσα σε τραπεζες και τα προωθουν κατευθειαν ...Δεν προλαβαινουν να βγουν ...οι κατασχεσεις απο εκει γινονται ...

Αν παλι βρειτε αυτοκινητο μια επισκεψη σε ενα εμπιστο συνεργειο(καθως υπαρχει και η συναδελφικη αλληλεγγύη και δεν λενε αυτα που πρεπει ) να σηκωθει να δουν αν μπηκε καλιμπρα ή πειραχτηκε μηχανη θα βοηθησει παρα πολυ σε μια ποιοτικη αγορα ..

Μας εχει τυχει περιπτωση για δηθεν καλη εισαγωγη απο εξωτερικο και οταν το αυτοκινητο σηκωθηκε ειχε τοσο καλα καμουφλαρισμενα τα σημεια ωστε να μην φαινετε οτι μπηκε καλιμπρα που με μια προχειρη ματια δεν το καταλαβαινε κανενας ..

Προσοσχη λοιπον γιατι μιλαμε για ασφαλεια ειδικα στα αυτοκινητα απο εξω ..εκει και αν δεν πεφτει παραποιηση ...
Καλη συνεχεια !
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Μίλησα με την όπελ σήμερα.... να κανονισουμε να πάω να μου το εκτιμήσουν ...ρώτησα τι επιλογές εχω γιατι προτιμώ να μου δώσουν τα χρηματα μου και να φυγω. Μου ειπε θα το ρωτησει και θα ξαναμιλήσουμε απο Δευτέρα. Για να δούμε αν έχω και την επιλογή να πάρω τα χρηματα και να αποχωρήσω όπως τους ειπα. Η ανταλλαγή είναι σίγουρη σαν διαθέσιμη επιλογή αλλα εγω δεν θέλω... ομως.

Πλέον θα το κάνω κοινωνικό κανόνα... όπου βλέπεις να αναπτύσσεται τοξικό περιβάλλον... φυγε οσο πιο γρηγορα γίνεται.

Παντού αυτό... σε ερωτικές σχέσεις - σε συναλλαγές... σε παρέες σε συζητήσεις... εχεις τον αλλον και ανοιγετε μια κουβέντα και πάει να σε ειρωνευτει... τι λες ρε μεγάλε ποιος εισαι εσυ που θα κατσω να κανω και συζητηση. Αντε γεια να πούμε.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,853 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα εφοσον και εγω σε αυτα αναφέρομαι ..... να γνωριζεις πολλοι εμποροι, μαντρες ,που τις λεμε εμεις και οχι επισημοι αντιπρόσωποι απο εκει προμηθεουνται αρκετα αυτοκινητα ,τα ¨πειραζουν ¨αρκετα ωστε να παει ο αλλος και να το αγοραζει !

Δυστηχως θα το ξαναπω τα καλα μεταχειρισμενα δεν ειναι στην ευκαρια του απλου πολιτη γιατι πολυ απλα ολοι αυτοι εχουν ακρες να το πω χυμα με ανθρωπους μεσα σε τραπεζες και τα προωθουν κατευθειαν ...Δεν προλαβαινουν να βγουν ...οι κατασχεσεις απο εκει γινονται ...

Αν παλι βρειτε αυτοκινητο μια επισκεψη σε ενα εμπιστο συνεργειο(καθως υπαρχει και η συναδελφικη αλληλεγγύη και δεν λενε αυτα που πρεπει ) να σηκωθει να δουν αν μπηκε καλιμπρα ή πειραχτηκε μηχανη θα βοηθησει παρα πολυ σε μια ποιοτικη αγορα ..

Μας εχει τυχει περιπτωση για δηθεν καλη εισαγωγη απο εξωτερικο και οταν το αυτοκινητο σηκωθηκε ειχε τοσο καλα καμουφλαρισμενα τα σημεια ωστε να μην φαινετε οτι μπηκε καλιμπρα που με μια προχειρη ματια δεν το καταλαβαινε κανενας ..

Προσοσχη λοιπον γιατι μιλαμε για ασφαλεια ειδικα στα αυτοκινητα απο εξω ..εκει και αν δεν πεφτει παραποιηση ...
Καλη συνεχεια !
Για εισαγωγές από το εξωτερικό υπάρχουν υπηρεσίες όπως η παρακάτω:

Υπάρχουν χώρες που καταγράφονται τα πάντα. Μπορείς να δεις αν έχει γυρισμένα χιλιόμετρα, τρακαρίσματα, επισκευές κ.λπ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,332 μηνύματα.
Τα Best selling vehicles Brands στις ΗΠΑ για το 2023.

IMG_3398.jpeg
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Τα Best selling vehicles Brands στις ΗΠΑ για το 2023.

View attachment 129146

Δυστυχώς αυτα που ακούω δεν μ αρέσουν καθόλου. Ειχα σκοπό να δώ ενα Audi A3 που μου αρέσει αλλα σημερα ενας εξειδικευμενος μου ειπε 50.000 ευρω αυτοκίνητα και εχουν θεματα στα μοτέρ με λάδια κτλ και σε συνδυασμο με αυτο που έχω πάθει εχω αρχισει να σκέτομαι πλέον εαν αξίζει να πετάξεις 25.000 ευρώ στο δρόμο.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Exoyme φτασει στα σημεία να ρωτάω μηχανικούς να κάνουμε ρεκτιφιέ και να μου λέει ενας προσεξε μην ειναι έμβολα....

ΕΜΒΟΛΑ... Σε αμαξι των 90.000 χλμ


Καλα θα το πάρει το εξωδικο η όπελ δεν υπάρχει περίπτωση.... εγω ειμαι κακός διάολος αμα με πειράξουν.

Αλλα ακόμη συγκεντρώνω στοιχεία. Γιατι θα τους δυσκολέψω τους δικηγόρους τους. Μετά το email στον έμπορο που μου εχει πεί να του στείλω τα σχετικά σέρβις και τα τιμολόγια... μου ζητάει κιολας τιμολόγια τέλοςπαντων.

Εάν δεν εχω κάποια συνετή προσφορά πχ στο φτιάχνουμε με 2000 ευρώ .... και με εγγυηση.

Θα ακολουθησουν εξώδικα. Και βεβαια επιστολή στο εξωτερικό. Νομιζουν αυτοι ετσι θα τους αφησω. Με το "Αλλαξες λάδια σε μη εξουσιοδοτημενο συνεργειο και απέκτησε προβλημα ο κινητηρας στα ελατηρια και τα έμβολα".

Εντάξει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ti zoυμε εν έτη 2024..... να εχεις πάρει καινουργιο αυτοκινητο το 2019. Και να πρέπει να ξεκαθαρίσεις στον μηχανικό εάν θα περιλαμβάνεται μέσα στη τιμή και η αλλαγή του εμβόλου στη μηχανή !!!!! Επειδη μου ειπε 1500 ευρω να το επισκευάσει και ενας άλλος λέει αποκλειεται μεσα στη τιμή να περιλαμβάνεει και έμβολα.

Ειναι δυνατον... που τα ήξερα εγω αυτα. Κάθε μέρα εχω γινει Βέγγος τριγυρνάω και ρωτάω τους μηχανικούς. Για αυτο το λογο πηρα καινουργιο αυτοκινητο για να μην έχω τέτοιες σκοτούρες. Μ αρεσει που μου λεει ενας της Οπελ σημερα εισαι εκνευρισμένος... και με το δικιο μου του λεω και εσυ στη θεση μου το ιδιο θα ήσουν... ΟΛΟΙ λέτε οτι τα όπελ τσιμπάνε λάδια αλλα off the record. Δωστε το μου γραπτά αυτό... να κάνουμε δουλείτσα!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,853 μηνύματα.
Εάν δεν εχω κάποια συνετή προσφορά πχ στο φτιάχνουμε με 2000 ευρώ .... και με εγγυηση.
Για να σου κάνουν προσφορά πρέπει να ξέρουν τη βλάβη. Για να βρουν τη βλάβη πρέπει να ανοιχτεί ο κινητήρας. Συνεπώς θα σου πουν μια ελάχιστη χρέωση και μετά το συνολικό κόστος.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Για να σου κάνουν προσφορά πρέπει να ξέρουν τη βλάβη. Για να βρουν τη βλάβη πρέπει να ανοιχτεί ο κινητήρας. Συνεπώς θα σου πουν μια ελάχιστη χρέωση και μετά το συνολικό κόστος.

Και αν το συνολικό κόστος ειναι >3000 ευρω η δικη τους συμμετοχή ποια θα ειναι ;

πρεπει να ξεκαθαριστει απο πρίν αυτό. Έχουν σκοπό να κάνουν μια έκπτωση 30-50% σε μια βλάβη στην οποία ενδεχομένως έχουν και μεγαλυτερη ευθύνη ; θα πληρώσω εγω τις κατασκευαστικές αστοχίες της Opel ;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,853 μηνύματα.
Και αν το συνολικό κόστος ειναι >3000 ευρω η δικη τους συμμετοχή ποια θα ειναι ;

πρεπει να ξεκαθαριστει απο πρίν αυτό. Έχουν σκοπό να κάνουν μια έκπτωση 30-50% σε μια βλάβη στην οποία ενδεχομένως έχουν και μεγαλυτερη ευθύνη ; θα πληρώσω εγω τις κατασκευαστικές αστοχίες της Opel ;
Η αντιπροσωπεία λογικά ξέρει τι πρόβλημα έχει το αυτοκίνητο γιατί δεν είσαι ο μοναδικός που του έτυχε. Πες τους το μέγιστο ποσό που είσαι διατεθειμένος να δώσεις.

Στο corsa c του @fockos που έχανε λαδια, με αλλαγή τσιμούχας εφτιαξε.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Η αντιπροσωπεία λογικά ξέρει τι πρόβλημα έχει το αυτοκίνητο γιατί δεν είσαι ο μοναδικός που του έτυχε. Πες τους το μέγιστο ποσό που είσαι διατεθειμένος να δώσεις.

Στο corsa c του @fockos που έχανε λαδια, με αλλαγή τσιμούχας εφτιαξε.

Απλά πριν παω εκεί συνεννοουμαστε τηλεφωνικά και περιμενει κάποια χαρτιά θα τα βρω και θα του τα στείλω μαζί με το email. Δεν ελπίζω και πολλα από πριν για να μην απογοητευτω.το παλευω όμως.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top