Facebook & Instagram

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,825 μηνύματα.
Ένας λόγος επίσης που σταμάτησα να ασχολούμαι με ολα αυτά (φβ και ινστα) ειναι πως απο ένα σημείο και μετά γίνεσαι ζόμπι και θύμα του Ιντερνετ ! Ειναι κατάντια να βγαινεις για καφέ ή για μια βολτα έξω και αντι να έχεις την προσοχή σου ΣΤΟ ΕΚΕΙ που είσαι την Χ χρονική στιγμή κάθεσαι και χαζεύεις τα stories , αυτο για μένα πλέον ειναι εκφυλισμός της ανθρώπινης φύσης. Έχεις βγει με εναν άνθρωπο ειτε ειναι γυναικα ειτε άντρας δεν ειναι ευγενικό να κάθεσαι και να χαζεύεις αλλού.

Επισης πολλή πληροφορία σε αγνωστους... για ποιο λογο ένας άγνωστος να ξέρει για μένα πληροφορίες. Υπάρχει λόγος ; να ξέρει που πήγα - τι έκανα - ποτε λειπω απο το σπίτι μου πότε δεν λειπω κτλ κτλ κτλ μου χει αφιερωσει χρόνο εκτός Ίντερνετ ; γιατι εγω να τον έχω δικτυακό κολλητό ; ένα ακομη φαινομενο που οδηγει τον ανθρωπο στον εκφυλισμο καθως ενισχυει το αισθημα της ζωνης άνεσης.

Θα βρω εναν διαδικτυασκο φιλο δεν εχουμε βρεθει ποτε απο κοντα θα του τα πω ολα και αν κατι παει στραβα κλεινω το account μου και μενουν ολα εκει. ΛΑΘΟΣ.... Δεν κερδιζεις τίποτα. Δεν βελτιώνεσαι σαν άνθρωπος. (ο θεσμός του e-κολλητού)

Όποιος θέλει πραγματικές φιλίες και στηριξη θα αφιερώσει χρονο ΚΑΙ απο κοντά. Τα υπολοιπα ειναι να έχουμε να λέμε.

Επισης πολλή δυσκολία στο Ιντερνετ για να γινουν γνωριμίες. Φτιάξε λέει το προφιλ σουβάλε τη ταδε φωτο βαλε μια φωτο που φοράς μοκασίνι και κρατας ενα τριαντάφυλλο χαζεύοντας το ηλιοβασίλεμα... γράψε πολιτικαλ κορέκτ αποψεις να δειχνεις ισορροπημένος.

Πρέπει πλέον να κλείσουμε όλα αυτα τα ρημαδόκουτα και να γινουμε πιο κοινωνικοί εκτός των οθονων. Να δειξουμε τη πραγματικη μας αντιδραση και οχι να κρυβομαστε πίσω απο οθόνες δημιουργώντας μια επίφαση επιπλαστης ωραιοποίησης των πραγμάτων.

Μια χαρά διάλογο μπορεις να κάνεις και με μια άγνωστη στη στάση ενος λεωφορείου και αν θέλει κ θέλεις στο τέλος να πάτε κ για έναν καφέ. Δεν χρειάζεται το Ιντερνετ μονιμως να κάνει προξενιά.

Οπου να ναι κλεινω 1 χρονο χωρις σόσιαλ... και ετσι θα συνεχίσω. Εχει μαζευτει πολύ κοσμος μεσα κ έχει χαλάσει η φάση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,978 μηνύματα.
Ένας λόγος επίσης που σταμάτησα να ασχολούμαι με ολα αυτά (φβ και ινστα) ειναι πως απο ένα σημείο και μετά γίνεσαι ζόμπι και θύμα του Ιντερνετ ! Ειναι κατάντια να βγαινεις για καφέ ή για μια βολτα έξω και αντι να έχεις την προσοχή σου ΣΤΟ ΕΚΕΙ που είσαι την Χ χρονική στιγμή κάθεσαι και χαζεύεις τα stories , αυτο για μένα πλέον ειναι εκφυλισμός της ανθρώπινης φύσης. Έχεις βγει με εναν άνθρωπο ειτε ειναι γυναικα ειτε άντρας δεν ειναι ευγενικό να κάθεσαι και να χαζεύεις αλλού.
Ισχύει απόλυτα. Έχω φίλο που έχει καταντήσει ένα τέτοιο ζόμπι, σαν αυτό που περιγράφεις. Δεν θα ξεχάσω μια μέρα που είχαμε βγει για μπύρα οι δυο μας και ήταν πάνω από τη μισή ώρα που καθίσαμε εκεί στο κινητό. Του είπα τελείως ειλικρινά ότι έξω μαζί του δεν ξαναβγαίνω αν είμαστε οι δυο μας, γιατί ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το νόημα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,825 μηνύματα.
Ισχύει απόλυτα. Έχω φίλο που έχει καταντήσει ένα τέτοιο ζόμπι, σαν αυτό που περιγράφεις. Δεν θα ξεχάσω μια μέρα που είχαμε βγει για μπύρα οι δυο μας και ήταν πάνω από τη μισή ώρα που καθίσαμε εκεί στο κινητό. Του είπα τελείως ειλικρινά ότι έξω μαζί του δεν ξαναβγαίνω αν είμαστε οι δυο μας, γιατί ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το νόημα.

Η κατάσταση έχει ξεφύγει για αυτο και εγω αποφάσισα να αποχωρήσω. Βλέπεις τωρα κάτι κοριτσάκια ανοιγουν προφιλ σε αυτα τα μέσα και επειδη έχουν μια σχετικά καλή εμφάνιση τη βλέπουν οι ντιβες του ινστα , εγω αυτο δεν προκειται να το θρέψω. Ειναι Λάθος και πρέπει να αντιμετωπιστει όσο πιο νωρίς γινεται.

Αυτό το μπαίνω στο dating και είμαι έτοιμη να κατεβάσω ποδοσφαιρική ομάδα απο υποψηφιους για ένα ραντεβού για μένα ειναι τελείως λάθος, αυτα τα άτομα έχουν πάρει λάθος δρομο. Καταρχας αυτη ή αυτος που το κανουν αυτο... δεν εχουν σοβαρη διάθεση να κάνουν κάτι με κάποιον απλα μπαινουν και κάνουν χάζι ξεσηκώνουν απο περιέργεια.

Κάποιες/κάποιοι εν τω μεταξύ απο ενα σημείο και μετά να νομίζουν οτι ΚΑΤΙ ειναι μεσα απο το Ιντερνετ φτιάχνοντας μια εικονική πραγματικότητα με άτομα που δηθεν τους εκθειάζουν. Εμενα μου έκανε τεράστια εντυπωση οτι στο Ινστα έκανες κάποιες follow το δεχονταν αλλα δεν σε εκαναν follow back.

Κατα τα λοιπα απλές κοπελες ηταν - με απλές καθημερινές δουλειές - άνθρωποι της διπλανής πορτας που απλά είχαν πολυ κοσμο στο προφιλ τους κυρίως άντρες που και με τη σειρά τους οι αντρες το βλέπουν ΛΑΘΟΣ ολο αυτο.... περιμένουν να φτιαξουν ενα δηθεν προφίλ ωστε να το δει η αλλη κ να εντυπωσιαστει. Αμφότεροι δηλαδή έχουν μπεί σε εναν φαύλο κύκλο κυνηγώντας ουσιαστικά την ουρά τους γιατι ΌΛΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ. Πχ δεν θα γίνουν ολες αυτες οι κοπελίτσες πλούσιες που έχουν ενα κάρο κοσμο στο προφιλ τους - τον οποιο δεν έχουν δει ποτέ απο κοντά και ούτε θα τους δούν - οι δέ άντρες πάλι περιμένουν μηπως η άλλη εντυπωσιαστει απο το προφίλ τους το ''φτιαγμένο".

Τεσπα εμενα δεν μ ταιριαζαν ολα αυτα κ αποφάσισα να την κάνω. Η δικιά μου δυναμη ειναι η αμεσότητα απο κοντά. Η άνεση , η αμεσότητα η σταθερη ομίλια και η αυτοπεοιθηση που αποπνέονται απο κοντά δια ζώσης ειναι αναντικατάστατες και δεν μπορει να τις ισοσταθμίσει κανενα προφίλ στο Ιντερνετ. Επισης τελειωνεις γρηγορα... αν ειναι να βγεις για καφέ θα βγεις ακομη και επι τοπου.

Δεν κάθεσαι να χάνεις το χρονο σου με τις εβδομάδες "ποτε θα νιωσει η αλλη έτοιμη" που δεν ειναι απαραιτητα κακό αυτο γιατι ως αντρες πρέπει να έχουμε υπομονή και ενσυναισθηση αλλα σε αυτο το επιπεδο νομιζω οτι το προβλημα ειναι αλλού. Οπως ειπα κ πριν ο θεσμος του e-κολλητου toy e-buddy που μεσα απο τη ζωνη ανεσης η αλλη ή ο αλλος του εκμυστηρεύονται τα πάντα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
@Devil Έχεις διαγράψει ή απλώς απενεργοποίησει τις συγκεκριμένες εφαρμογές; Συμφωνώ πάντως ότι για πολλούς χρήστες αποτελούν μέσα ανούσιας αυτοπροβολής.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,825 μηνύματα.
@Devil Έχεις διαγράψει ή απλώς απενεργοποίησει τις συγκεκριμένες εφαρμογές; Συμφωνώ πάντως ότι για πολλούς χρήστες αποτελούν μέσα ανούσιας αυτοπροβολής.

Το φβ μου ειναι διεγραμμένο. Το ινστα απλα απενεργοποιημένο - δηλαδή δεν ασχολούμαι.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
305357116.jpg


Μόνο φορουμάκια! :D
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,825 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,825 μηνύματα.

Mια είναι η λύση και για σένα ΠΡΩΙΝΗ Μελέτη -> Διαγραψτε όλα αυτα τα ηλιθια σοσιαλ που απλα τρωνε τσάμπα χρόνο απο τη ζωη μας.
Εχει καταντήσει γελοίο πλέον να στέλνει πχ ένα αιτημα για follow ενας καταξιωμένος άνθρωπος στη κοινωνια (και δεν εννοω εμένα) και να βλέπεις το ψώνιο που δεν κανει τιποτε αλλο στη ζωή του απο το να βαφει νυχια και να δειχνει κώλο και βυζιά και να χαρτζηλικώνεται απο γονείς περιμένοντας να γινει πλουσια απο το Ινστα .... να μη κανει ΚΑΝ FOLLOW BACK.

Απλες κοπελίτσες και απλοι τυποι της καθημερινοτητας που ξαφνικα μολις μπουν στο ινστα μεταμορφώνονται λογω μερικών σκοπιμων παπατζιλικιων στο προφιλ τους.

Τέλος.

Τουλάχιστον οι παλιοί του Ιντερνετ μπαινανε με κάποιο σκοπο να βγουν ραντεβού να βγαλουν καμια γκομενα... ρισπέκτ σε ολους αυτους (ημουν και εγω ενας απο αυτούς) που με ένα σκάιπ - ένα μσν και ενα κινητό παλιας τεχνολογίας πέρνανε εμπειριες και περνούσανε καλά.

Τωρα η νεολαια τα έχει όλα και απλά εχουμε γεμισει χασομερηδες και χασομέρησες.

Μην θρέφεις αλλο αυτο το πράγμα. Logout ! Τα φιλιά μου.
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
@Devil Νομίζω ότι σκόπιμα συγχέεις τις εφαρμογές κοινωνικής δικτύωσης μ' εκείνες της ανταλλαγής μηνυμάτων, ώστε να καταδείξεις την εικονικότητα των πρώτων. Υποθέτω πάντως ότι θα έπρεπε να υπάρχει τουλάχιστον μία εφαρμογή η οποία να επιτρέπει σε κάθε χρήστη τη δημόσια προβολή ενός κοινωνικού προφίλ, χωρίς όμως να του παρέχει οτιδήποτε άλλο!
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,066 μηνύματα.
Τέλος.

Τουλάχιστον οι παλιοί του Ιντερνετ μπαινανε με κάποιο σκοπο να βγουν ραντεβού να βγαλουν καμια γκομενα... ρισπέκτ σε ολους αυτους (ημουν και εγω ενας απο αυτούς) που με ένα σκάιπ - ένα μσν και ενα κινητό παλιας τεχνολογίας πέρνανε εμπειριες και περνούσανε καλά.

Τωρα η νεολαια τα έχει όλα και απλά εχουμε γεμισει χασομερηδες και χασομέρησες.

Μην θρέφεις αλλο αυτο το πράγμα. Logout ! Τα φιλιά μου.
Κανονικά πρέπει να κλείνουν τα πάντα πλην Linkedin, ειδικά όσοι και όσες είναι δεσμευμένοι/παντρεμένοι.

Όχι το ταίρι έξω και το ψάξιμο μέσα. Την πληρώνει και κόσμος που δε φταίει. Περνάς καλά με τον άνθρωπό σου ναι ή όχι; Μείνε εκεί λοιπόν, τι δουλειά έχεις να χαζεύεις κώλους, και να μου λέει ο άλλος "μεγάλο νυφοπάζαρο το Ίνσταγκραμ". 8 χρόνια σχέση ο μαλάκας και κοίταγε ξέκωλα.

Ένα ατέλειωτο κρεβάτι είναι ακόμα το νετ, απλά απο ψυχοπαθείς. Η ποιότητα έχει πέσει δραματικά, όχι το κίνητρο.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,596 μηνύματα.
Πλέον μπαίνω FB και σε 10 λεπτά έχω βγει. Κάτι δεν μου κάθεται καλά εκεί. Μου χαλάει η διάθεση.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,672 μηνύματα.

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Παρατηρώ ότι το Facebook δεν επιτρέπει πλέον την ανάγνωση των σελίδων του από τους επισκέπτες, ενώ το Instagram εμφανίζει πλήρως τα δημόσια προφίλ του.
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,836 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ πριν κανένα δεκαήμερο έκλεισε και οριστικά το Messenger Lite. Πφφφ, όσοι έχουμε μπακατέλες κινητά θα κλαίμε.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,596 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,836 μηνύματα.
Τι κινητό έχεις;
Xiaomi redmi note 8. Το τελευταίο μοντέλο xiaomi χωρίς NFC δυνατότητα και με κάκιστη αντοχή μπαταρίας. Δεν τολμάω να κατεβάσω το κανονικό messenger. Η μπαταρία τελειώνει απίστευτα γλήγορα. Ό,τι κάνουμε κάνουμε τώρα με το facebook lite (μέχρι να το κλείσουν και αυτό).

Κατά τα άλλα καλό είναι, δεν κολλάει.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,672 μηνύματα.
Xiaomi redmi note 8. Το τελευταίο μοντέλο xiaomi χωρίς NFC δυνατότητα και με κάκιστη αντοχή μπαταρίας. Δεν τολμάω να κατεβάσω το κανονικό messenger. Η μπαταρία τελειώνει απίστευτα γλήγορα. Ό,τι κάνουμε κάνουμε τώρα με το facebook lite (μέχρι να το κλείσουν και αυτό).

Κατά τα άλλα καλό είναι, δεν κολλάει.
Παρε βρε γιαννη ενα κινητακι με 200 ευρω
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,836 μηνύματα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,480 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top