Facebook & Instagram

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Fuck this shit , εγω οπως ειπα προτεινω παλι τις παλιες εποχες msn +++++++ (πολλα + γιατι το θελω πολυ) (personal) websites φαση 90s , με πολλα cringe γραφικα και πιξελιασμενες φωτο !!!! (δεν ζουσα καν τοτε εν τω μεταξυ lmao μονο myspace και msn ηξερα σαν ιδεα επειδη ημουν 5-6 χρονων οταν αρχισε το φβ να γινεται τεραστιο)
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,951 μηνύματα.
Fuck this shit , εγω οπως ειπα προτεινω παλι τις παλιες εποχες msn +++++++ (πολλα + γιατι το θελω πολυ) personal websites φαση 90s , με πολλα cringe γραφικα και πιξελιασμενες φωτο !!!! (δεν ζουσα καν τοτε εν τω μεταξυ lmao μονο myspace και msn ηξερα σαν ιδεα επειδη ημουν 5-6 χρονων οταν αρχισε το φβ να γινεται τεραστιο)
Ώρες ώρες το ζητάει το μπουμερικό καντίλιασμα ο οργανισμός σας :mad::xtipao:
Κι άσε τους άλλους συνάδελφους (μπούμερ) να λένε για msn και φόρουμ και old school internet. Εγώ δεν θέλω ούτε αυτά. Θέλω να κάθομαι με τις ώρες στο ραδιόφωνο να περιμένω την αφιέρωση που ζήτησα, μπας και το βάλει ο μλκας ο παραγωγός και το γράψω στην κασσέτα, την ίδια ώρα που αναπολώ ρομαντικές εποχές που υπήρχαν μόνο το γραμμόφωνο και οι δίσκοι βινυλίου.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
να λένε για msn και φόρουμ και old school internet
Αφου γαματο ηταν , τι λες 😭 καλύτερο απο insta , snapchat κλπ τουλάχιστον.
την ίδια ώρα που αναπολώ ρομαντικές εποχές που υπήρχαν μόνο το γραμμόφωνο και οι δίσκοι βινυλίου.
εγώ , μη ειρωνικά τα λεει αυτα εχοντας 80k streams στο spotify τα τελευταια 2 χρονια
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Εμένα πιο πολύ με ενοχλούν αυτοί που μιλάνε για γκόμενες και λεφτά και απευθύνονται μέχρι και σε παιδιά (βλ. Εκατομμυριούχος) παρά οι γυναίκες που "πετάνε τον κώλο τους έξω". Τις δεύτερες αν δε σου αρέσει το υλικό που ανεβάζουν απλά δεν τις παρακολουθείς και τελείωσε το θέμα.
Ενας από τους λόγους που έσβησα το τικ τοκ :lock:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,724 μηνύματα.
Καλά τικ τοκ δεν εκανα ποτε.

Μέτα το φβ ένα ινστα άνοιξα για λίγο κ δεν μπαίνω πλεον ουτε σε αυτό.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Με φβ πιστευεις ενας 21 χρονος μπορει να ψαρεψει μιλφακια?
Θα σε καταλάβουν ότι πας για ξεπέτα, δεν ειναι ηλίθιες να κάνουν το πείραμα για σένα.

Γαμιούνται μεν αγρίως (τίποτα σπουδαίο ποιοτικά, καμία σχέση με τις 20άρες), αλλά θέλουν ιστορία και δράμα και ειμαστε μοιραία πλασμένοι ο ένας για τον άλλο και πούτσες μπλε.

Θα θυμάσαι μια φράση μόνο για να πετύχεις με τα μιλφς "Χύσε μέσα, σ' αγαπώ!"

Ποτέ μόνο ένα απο τα δυο. Αν τις αγαπήσεις θα σου φορτώσουν παιδιά χρέη κέρατα ένα βουνό σκατά, κι αν πας να τις γαμήσεις μόνο θα σε βγάλουν στη σέντρα ΑΝ σου κάτσουν ολότελα.

Θέλουν μανιπιουλάρισμα. Όχι πολύ, ώριμα φρούτα έτοιμα να πέσουν με ένα φυσημα είναι, ύαινες αλλά παμπόνηρες.

Βρες καμια 20-25άρα με μυαλό να κάνεις μια σχέση της προκοπής και μη φέρνεις προβλήματα μες τη ζωή σου για ένα πήδημα ή και για σχέση, δεν αξίζει.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Τι σχέση έχει αυτό με το οτι ειναι ποιοτικά καλύτερες; :bleh:
Πρώτον ,εγώ κατάλαβα ότι οι 20ρες πάνε με πιο πολλούς, το οποίο απ' όσο έχω δει δεν ισχύει , αν δεν εννοούσες αυτό οκ .
Δεύτερον , τι ορίζεται ως "ποιότητα " όσον αφορά την γυναίκα και γιατί αυτή συνδέεται με μικρότερες ηλικίες; :)
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Πρώτον ,εγώ κατάλαβα ότι οι 20ρες πάνε με πιο πολλούς, το οποίο απ' όσο έχω δει δεν ισχύει , αν δεν εννοούσες αυτό οκ .
Όχι δεν εννοούσα αυτό.

Δεύτερον , τι ορίζεται ως "ποιότητα " όσον αφορά την γυναίκα και γιατί αυτή συνδέεται με μικρότερες ηλικίες; :)
Πιο τσίτα δέρμα, πιο καλή φυσική κατάσταση, πιο ευγενικές, δεν έχουν προλάβει ακόμα να τοξικοποιηθούν, πιο παθιασμένες στις κοντινές επαφές.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Πιο τσίτα δέρμα, πιο καλή φυσική κατάσταση, πιο ευγενικές, δεν έχουν προλάβει ακόμα να τοξικοποιηθούν, πιο παθιασμένες στις κοντινές επαφές.
Έστω . Τα ίδια ισχύουν όμως κ για το άλλο φύλο.
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Γιατί αγχώνεστε για τα social, δεν καταλαβαίνω.

Εδώ είναι το ChatGPT που θα τ΄αντικαταστήσει όλα.

Θα γίνει ο εραστής σας, ο φίλος σας, ο καθηγητής σας, η διασκέδασή σας, τα πάντα...

Και ποιος ξέρει τι άλλο έπεται.

Να πω ότι είστε τυχεροί;

΄Οχι δεν θα το πω.:)
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,951 μηνύματα.
Γιατί αγχώνεστε για τα social, δεν καταλαβαίνω.

Εδώ είναι το ChatGPT που θα τ΄αντικαταστήσει όλα.

Θα γίνει ο εραστής σας, ο φίλος σας, ο καθηγητής σας, η διασκέδασή σας, τα πάντα...

Και ποιος ξέρει τι άλλο έπεται.

Να πω ότι είστε τυχεροί;

΄Οχι δεν θα το πω.:)
Μην τα γράφεις αυτά, θα σε πούνε μπούμερ.
Πέρα από την πλάκα, το ίντερνετ έχει χίλια θετικά (πρόσβαση σε γνώση που δεν μπορούσαμε να φανταστούμε είκοσι χρόνια πριν, δυνατότητα για επικοινωνία με απίστευτα ευρύτερο κύκλο ανθρώπων, μουσική, τέλος της γραφειοκρατίας και πολλά άλλα).
Τα social, όμως, θεωρώ ότι είναι πραγματικά ό,τι χειρότερο. Όπως έχω γράψει πολλάκις, αποτελούν έναν κόσμο που, φαινομενικά μας φέρνει πιο κοντά στους άλλους, στην πραγματικότητα όμως μας απομονώνει από αυτούς. Έχει κάνει τις σχέσεις μας με τους άλλους, όπως και αυτή με τον εαυτό μας, πραγματικά επιφανειακή και τα συνδέω (άμεσα ή έμμεσα) με την αύξηση των ψυχικών διαταραχών (ειδικά στους νέους και ειδικά της κατάθλιψης). Δείτε πως οι ψυχικές διαταραχές παρουσιάζονται ως κάτι cool.
Όσον αφορά τέλος στο AI, είμαστε στο κατώφλι τέτοιων αλλαγών στην ανθρωπότητα, που αυτές που έφερε η βιομηχανική επανάσταση θα μοιάζουν μπροστά τους ένα τίποτα. Έρχεται μια νέα θεώρηση της ζωής, μια νέα πραγματικότητα, στην οποία το ανθρώπινο είδος θα κληθεί να επαναπροσδιορίσει την ίδια τη φύση του. Μια δυστοπία που δεν κατάφερε να συλλάβει κανένας συγγραφέας επιστημονικής φαντασίας.
Όλα τα παραπάνω ενδεχομένως ακούγονται σαν ακραία κινδυνολογία ενός ανθρώπου που φοβάται την αλλαγή. Μακάρι να είναι έτσι. Δεν το βλέπω.
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Μην τα γράφεις αυτά, θα σε πούνε μπούμερ.
Πέρα από την πλάκα, το ίντερνετ έχει χίλια θετικά (πρόσβαση σε γνώση που δεν μπορούσαμε να φανταστούμε είκοσι χρόνια πριν, δυνατότητα για επικοινωνία με απίστευτα ευρύτερο κύκλο ανθρώπων, μουσική, τέλος της γραφειοκρατίας και πολλά άλλα).
Τα social, όμως, θεωρώ ότι είναι πραγματικά ό,τι χειρότερο. Όπως έχω γράψει πολλάκις, αποτελούν έναν κόσμο που, φαινομενικά μας φέρνει πιο κοντά στους άλλους, στην πραγματικότητα όμως μας απομονώνει από αυτούς. Έχει κάνει τις σχέσεις μας με τους άλλους, όπως και αυτή με τον εαυτό μας, πραγματικά επιφανειακή και τα συνδέω (άμεσα ή έμμεσα) με την αύξηση των ψυχικών διαταραχών (ειδικά στους νέους και ειδικά της κατάθλιψης). Δείτε πως οι ψυχικές διαταραχές παρουσιάζονται ως κάτι cool.
Όσον αφορά τέλος στο AI, είμαστε στο κατώφλι τέτοιων αλλαγών στην ανθρωπότητα, που αυτές που έφερε η βιομηχανική επανάσταση θα μοιάζουν μπροστά τους ένα τίποτα. Έρχεται μια νέα θεώρηση της ζωής, μια νέα πραγματικότητα, στην οποία το ανθρώπινο είδος θα κληθεί να επαναπροσδιορίσει την ίδια τη φύση του. Μια δυστοπία που δεν κατάφερε να συλλάβει κανένας συγγραφέας επιστημονικής φαντασίας.
Όλα τα παραπάνω ενδεχομένως ακούγονται σαν ακραία κινδυνολογία ενός ανθρώπου που φοβάται την αλλαγή. Μακάρι να είναι έτσι. Δεν το βλέπω.

Θυμάσαι να μ΄ενόχλησαν ποτέ οι χαρακτηρισμοί;

Ας με πούνε όπως θέλουν. :)

Ευτυχώς και αυτογνωσία διαθέτω και μπορώ να υποστηρίξω τις απόψεις μου με επιχειρήματα. Αυτό ασφαλώς δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να συμφωνήσουν και οι άλλοι μαζί μου. Ακριβώς το αντίθετο πρέπει να συμβεί αρκεί η θέση τους να είναι συνειδητή.

Πιστεύω ότι η διαφορετικότητα είναι αυτή που προχωράει τον κόσμο. Και ένας λόγος που δεν αποδέχομαι αυτές τις εφαρμογές, είναι η έμμεση επιβολή του πανομοιότυπου τόσο στις απόψεις όσο και στα εξωτερικά χαρακτηριστικά.

Συμφωνώ για τα θετικά του ίντερνετ. Και γω το χρησιμοποιώ. Αλίμονο αν αφήναμε ανεκμετάλλετη αυτήν την τεράστια πηγή γνώσης.

΄Αλλο όμως αυτό και άλλο αυτό που λέω.

Για το AI τώρα, θα σου πω ότι τα πάντα εμπεριέχουν τόσο το θετικό όσο και το αρνητικό.
Αν χρησιμοποιηθεί από "ώριμους" ανθρώπους, με κάθε έννοια του όρου "ώριμος", τότε πιστεύω ότι δεν θα υπάρξουν δυσάρεστες συνέπειες.
Αν πέσει στα χέρια "ανώριμων" ανθρώπων, δεν θέλω καν να σκεφτώ τι μπορεί να γίνει.

Δεν μπορώ να πω κάτι άλλο πέρα από το να προσπαθήσουμε να παραμείνουμε αισιόδοξοι.
΄Οσοι μπορούν, τέλος πάντων, να το κάνουν.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,724 μηνύματα.
Μην τα γράφεις αυτά, θα σε πούνε μπούμερ.
Πέρα από την πλάκα, το ίντερνετ έχει χίλια θετικά (πρόσβαση σε γνώση που δεν μπορούσαμε να φανταστούμε είκοσι χρόνια πριν, δυνατότητα για επικοινωνία με απίστευτα ευρύτερο κύκλο ανθρώπων, μουσική, τέλος της γραφειοκρατίας και πολλά άλλα).

Πρόσβαση σε γνώση που δεν υπήρχε ποτέ πρίν.... αυτο δεν ειναι πάντα θετικό καθώς υπάρχει κοσμος ο οποίος δεν μπορεί να διαχειριστεί κ να κρινει αυτα που διαβάζει και αρκετοι μπαινουν πλέον στο ίντερνετ και γράφουν μαλακίες σε πολλά θέματα.

Τα social, όμως, θεωρώ ότι είναι πραγματικά ό,τι χειρότερο. Όπως έχω γράψει πολλάκις, αποτελούν έναν κόσμο που, φαινομενικά μας φέρνει πιο κοντά στους άλλους, στην πραγματικότητα όμως μας απομονώνει από αυτούς. Έχει κάνει τις σχέσεις μας με τους άλλους, όπως και αυτή με τον εαυτό μας, πραγματικά επιφανειακή και τα συνδέω (άμεσα ή έμμεσα) με την αύξηση των ψυχικών διαταραχών (ειδικά στους νέους και ειδικά της κατάθλιψης). Δείτε πως οι ψυχικές διαταραχές παρουσιάζονται ως κάτι cool.

Για αυτό -> delete. Και βρίσκεις την υγειά σου. Ασε εκει τη κάθεμια να ερχεται σε οργασμό με τον ινσταγκραμικό στρατό της τους μισους κ βάλε δεν τους εχει δει ποτέ απο κοντά βεβαια αλλα αυτο ειναι άλλη παράνοια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα σε καταλάβουν ότι πας για ξεπέτα, δεν ειναι ηλίθιες να κάνουν το πείραμα για σένα.

Γαμιούνται μεν αγρίως (τίποτα σπουδαίο ποιοτικά, καμία σχέση με τις 20άρες), αλλά θέλουν ιστορία και δράμα και ειμαστε μοιραία πλασμένοι ο ένας για τον άλλο και πούτσες μπλε.

Θα θυμάσαι μια φράση μόνο για να πετύχεις με τα μιλφς "Χύσε μέσα, σ' αγαπώ!"

Ποτέ μόνο ένα απο τα δυο. Αν τις αγαπήσεις θα σου φορτώσουν παιδιά χρέη κέρατα ένα βουνό σκατά, κι αν πας να τις γαμήσεις μόνο θα σε βγάλουν στη σέντρα ΑΝ σου κάτσουν ολότελα.

Θέλουν μανιπιουλάρισμα. Όχι πολύ, ώριμα φρούτα έτοιμα να πέσουν με ένα φυσημα είναι, ύαινες αλλά παμπόνηρες.

Βρες καμια 20-25άρα με μυαλό να κάνεις μια σχέση της προκοπής και μη φέρνεις προβλήματα μες τη ζωή σου για ένα πήδημα ή και για σχέση, δεν αξίζει.

Φίλε δεν είναι όλες έτσι , εξαρτάται ποια θα γνωρίσεις. Υπάρχουν και αυτές που λές αλλά υπάρχουν και κάποιες που απλά θα ψάξουν μια διέξοδο και νέες εμπειρίες όντας χωρισμένες χωρίς τίποτα παραπάνω.

Απλά αυτο ειναι και στο χέρι του κάθενος να το πάρει γραμμή. Οταν μιλάει ο άλλος με την άλλη για κανα μήνα και δε βγαίνουν προφανώς έχει πέσει στη κατηγορία της τύπισας που ψάχνει απλα έναν διαδικτυακό τύπο-φίλο να λέει τα ψυχολογικά της. Αν εσύ δεν είσαι τέτοιος κ ψάχνεις κάτι άλλο θα σπάσετε γρήγορα εάν θέλεις και εσύ κάτι αντίστοιχο τότε μια χαρά ταιριάζετε.

Εγω νομίζω είναι και πρόβλημα του κάθε άντρα στο πώς εκφράζει τις επιθυμίες του. Αν ο άλλος τώρα είναι παιδάκι στο φέρσιμο δε θα βγάλουν άκρη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,951 μηνύματα.
Θυμάσαι να μ΄ενόχλησαν ποτέ οι χαρακτηρισμοί;

Ας με πούνε όπως θέλουν. :)

Ευτυχώς και αυτογνωσία διαθέτω και μπορώ να υποστηρίξω τις απόψεις μου με επιχειρήματα. Αυτό ασφαλώς δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να συμφωνήσουν και οι άλλοι μαζί μου. Ακριβώς το αντίθετο πρέπει να συμβεί αρκεί η θέση τους να είναι συνειδητή.
Ναι βρε, πλάκα έκανα άλλωστε. Διαχρονικό έργο του δίπολου «μεγάλοι - μικροί» είναι οι πρώτοι να νουθετούν και να κράζουν τους δεύτερους, θυμίζοντάς τους πόσο ωραία ήταν στην εποχή τους κάθε τρεις και λίγο και οι δεύτεροι να απεχθάνονται και να επαναστατούν με ό,τι έχουν συνδέσει με τους πρώτους.
Πιστεύω ότι η διαφορετικότητα είναι αυτή που προχωράει τον κόσμο. Και ένας λόγος που δεν αποδέχομαι αυτές τις εφαρμογές, είναι η έμμεση επιβολή του πανομοιότυπου τόσο στις απόψεις όσο και στα εξωτερικά χαρακτηριστικά.
Συμφωνώ εδώ. Όμως, η πραγματική διαφορετικότητα, έτσι; Ανέκαθεν τις μεγάλες αλλαγές τις έκαναν οι λίγοι, αυτοί που σκεφτόταν αντισυμβατικά και πιο ανοιχτόμυαλα από την εποχή τους, που ξέφευγαν από τη «συλλογική συναίνεση» των καιρών τους. Οπότε, είτε προ είτε μετά σόσιαλ, οι συγκεκριμένοι ήταν ελάχιστοι. Η μόνη διαφορά είναι ότι η διαφορετικότητα στην εποχή μας έχει αναχθεί ως αρετή. Παρατήρησε δε, ότι αυτοί που χρησιμοποιούν την έννοια κάθε τρεις και λίγο, συνήθως είναι οι πιο αλλοτριωμένοι και πρόθυμοι να ταιριάξουν.
Για το AI τώρα, θα σου πω ότι τα πάντα εμπεριέχουν τόσο το θετικό όσο και το αρνητικό.
Αν χρησιμοποιηθεί από "ώριμους" ανθρώπους, με κάθε έννοια του όρου "ώριμος", τότε πιστεύω ότι δεν θα υπάρξουν δυσάρεστες συνέπειες.
Αν πέσει στα χέρια "ανώριμων" ανθρώπων, δεν θέλω καν να σκεφτώ τι μπορεί να γίνει.
Από τη στιγμή που κάτι παρέχεται στη μάζα, νομοτελειακά θα ξεφύγει προς το αρνητικό. Δυστυχώς οι περισσότεροι έχουμε αποδειχθεί μανούλες στο να χρησιμοποιούμε οτιδήποτε δύναται να αξιοποιηθεί δημιουργικά και παραγωγικά με τον ακριβώς αντίθετο τρόπο, στην καλύτερη σαν ένα μέσο για να «σκοτώνουμε» τον χρόνο μας.
Δεν μπορώ να πω κάτι άλλο πέρα από το να προσπαθήσουμε να παραμείνουμε αισιόδοξοι.
Όσοι μπορούν, τέλος πάντων, να το κάνουν.
Τη συζήτηση περί αισιοδοξίας την έχουμε κάνει και παλαιότερα. Δεν μου αρέσουν οι μίζεροι άνθρωποι, καθόλου. Από την άλλη, δεν μου αρέσει και το να προσπαθείς να δεις με το ζόρι θετικά, κάτι που βγάζει μάτια ότι θα πάει σε άσχημα μονοπάτια (προφανώς και δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά με τα τελευταία, γενικά μιλάω).
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πρόσβαση σε γνώση που δεν υπήρχε ποτέ πρίν.... αυτο δεν ειναι πάντα θετικό καθώς υπάρχει κοσμος ο οποίος δεν μπορεί να διαχειριστεί κ να κρινει αυτα που διαβάζει και αρκετοι μπαινουν πλέον στο ίντερνετ και γράφουν μαλακίες σε πολλά θέματα.
Υπήρχε, αλλά η γνώση τότε ήταν πολύ δύσκολα προσεγγίσιμη και πολλές φορές μόνο από αυτούς που είχαν χρήματα. Βέβαια, όση ποσότητα γνώσης υπάρχει, υπάρχει και αντίστοιχη ποσότητα σαβούρας πλέον.
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Ναι βρε, πλάκα έκανα άλλωστε. Διαχρονικό έργο του δίπολου «μεγάλοι - μικροί» είναι οι πρώτοι να νουθετούν και να κράζουν τους δεύτερους, θυμίζοντάς τους πόσο ωραία ήταν στην εποχή τους κάθε τρεις και λίγο και οι δεύτεροι να απεχθάνονται και να επαναστατούν με ό,τι έχουν συνδέσει με τους πρώτους.

Το ξέρω ότι έκανες πλάκα.
Γνωστό το pattern. Ανέκαθεν ίσχυε και θα συνεχίσει να ισχύει.

Συμφωνώ εδώ. Όμως, η πραγματική διαφορετικότητα, έτσι; Ανέκαθεν τις μεγάλες αλλαγές τις έκαναν οι λίγοι, αυτοί που σκεφτόταν αντισυμβατικά και πιο ανοιχτόμυαλα από την εποχή τους, που ξέφευγαν από τη «συλλογική συναίνεση» των καιρών τους. Οπότε, είτε προ είτε μετά σόσιαλ, οι συγκεκριμένοι ήταν ελάχιστοι. Η μόνη διαφορά είναι ότι η διαφορετικότητα στην εποχή μας έχει αναχθεί ως αρετή. Παρατήρησε δε, ότι αυτοί που χρησιμοποιούν την έννοια κάθε τρεις και λίγο, συνήθως είναι οι πιο αλλοτριωμένοι και πρόθυμοι να ταιριάξουν.

Μόνο για την πραγματική διαφορετικότητα μιλάω.

Είναι αποδεδειγμένο ιστορικά ότι τις μεγάλες αλλαγές, τις έκαναν οι λίγοι.

΄Εχει αναχθεί σε αρετή επειδή "οι λίγοι" στην εποχή μας, είναι λιγότεροι από τους "λίγους" του παρελθόντος. Και αυτό πράγματι χρήζει διερεύνησης επειδή ο όγκος της πληροφόρησης είναι τόσο μεγάλος και τόσο εύκολα προσβάσιμος που ο καθένας θα μπορούσε αφομοιώνοντας έστω και ένα ελάχιστο ποσοστό αυτού και περνώντας το από τα προσωπικά του φίλτρα, να δημιουργήσει μια διαφορετικότητα.
Και όμως συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο. Και δεν μιλάω για την περίοδο της εφηβείας που η παθητική αποδοχή των ανά εποχή, κατασκευασμένων αποδεκτών "εικόνων", είναι γνωστή αλλά δυστυχώς αυτό επεκτείνεται και σε μεγαλύτερες ηλικίες.

Από τη στιγμή που κάτι παρέχεται στη μάζα, νομοτελειακά θα ξεφύγει προς το αρνητικό. Δυστυχώς οι περισσότεροι έχουμε αποδειχθεί μανούλες στο να χρησιμοποιούμε οτιδήποτε δύναται να αξιοποιηθεί δημιουργικά και παραγωγικά με τον ακριβώς αντίθετο τρόπο, στην καλύτερη σαν ένα μέσο για να «σκοτώνουμε» τον χρόνο μας.

Συμφωνώ.

Τη συζήτηση περί αισιοδοξίας την έχουμε κάνει και παλαιότερα. Δεν μου αρέσουν οι μίζεροι άνθρωποι, καθόλου. Από την άλλη, δεν μου αρέσει και το να προσπαθείς να δεις με το ζόρι θετικά, κάτι που βγάζει μάτια ότι θα πάει σε άσχημα μονοπάτια (προφανώς και δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά με τα τελευταία, γενικά μιλάω).

Δεν θυμάμαι τι ακριβώς είχαμε συζητήσει επειδή είχαμε πει πολλά. Μάλλον τα ίδια θα πω και τώρα καθώς οι θέσεις μου από τότε που τις υιοθέτησα συνειδητά, δεν έχουν αλλάξει.

Μεταξύ της "τοξικής απαισιοδοξίας" και της "τοξικής αισιοδοξίας", προτιμώ το πρώτο. Τουλάχιστον όσοι ανήκουν στην πρώτη κατηγορία, σου δημιουργούν και ένα αίσθημα συμπόνοιας , μια τάση να τους βοηθήσεις, να τους συμπαρασταθείς, να τους παρηγορήσεις κτλ.
΄Οσοι ανήκουν στην δεύτεροι κατηγορία, για μένα είναι επιεικώς απαράδεκτοι.:lol: Φαντάζεσαι τώρα, να γκρεμίζεται ο κόσμος γύρω σου, σεισμοί, λιμοί, καταποντισμοί και οι άλλοι χάι χούι, φιρουλί φιρουλά, τι ωραία τι καλά όλα είναι ανθηρά.΄Ημαρτον!!!:lol:

Μα, δεν θα μπορούσες ν΄αναφέρεσαι σε μένα επειδή εγώ για το συγκεκριμένο θέμα, ανήκω στους απαισιόδοξους.:)
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,422 μηνύματα.
Ενώ έχω κάνει το τελευταίο update στο ινστα δεν έχω τη δυνατότητα ούτε να αλλάξω φόντο στα dm ούτε να επιλέξω το μήνυμα στο οποίο θέλω να απαντήσω κάθε φορά.
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Ενώ έχω κάνει το τελευταίο update στο ινστα δεν έχω τη δυνατότητα ούτε να αλλάξω φόντο στα dm ούτε να επιλέξω το μήνυμα στο οποίο θέλω να απαντήσω κάθε φορά.
΄Εχεις και συ τα προβλήματά σου.
Τι να λέμε τώρα...:lol:
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Να τολμήσω να κάνω μια ερώτηση ως μπερδεμένος και άσχετος;

Όταν έχεις λογαριασμό στο facebook, τότε υπάρχει και αντίστοιχος λογαριασμός στο instagram, αυτόματα, συνδεδεμένος με το προφίλ του facebook? Γιατί κάτι τέτοιο έχω δει να μου συμβαίνει, υπό την ομπρέλα Meta και μου είναι αδύνατο να τον διαγράψω. Και ενώ είναι ανενεργός, κάθε τόσο μου στέλνει mail με ενημερώσεις για άλλους χρήστες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top