Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,608 μηνύματα.
Στην διατροφή το ελέγχω πολύ περισσότερο. Όταν ξεφευγω λίγο κάνω λίγο διαλλειματικη νηστεία και όλα καλά. Απλα επειδή είμαι υποτασικος πιστεύω πως η διαλλειματικη νηστεία δεν είναι η πιο καταλληλη για μένα, τουλαχιστον όχι σε καθημερινή βάση.
Πιστεύω οτι είναι ένας έξυπνος τροπος να αποφυγω τις διατροφικες ατασθαλίες ακριβως όπως προτεινεις τις ντιλοαντ γουικς για να αποφυγεις το οβερτρεινινγκ.

Ναι σιγουρα απλα το deload week δεν σε ενδιαφέρει οταν προέρχεσαι ηδη απο ξεκουραση οποτε ξεκινας μια νέα σεζον. Θέλεις 4 μηνες να πάς "πιτα" ανα προπονηση έχεις απαιτησεις απο το σώμα σου και ζοριζεις ελεγχομενα. Για αυτο κάθε μυ τον κτυπάς 2 φορές την εβδομάδα. Θα εισαι καλυμένος αν δεν υπερβαινεις τα ορια , παιζεις τεχνικά , ζοριζεις με μέτρο και αφηνεις 2-3 μέρες ανα προπονηση για ξεκουραση. Εγω ετσι κάνω. UPPER-LOWER BODY 2 φορες την εβδομάδα. 4-5 βασικές πολυαρθρικες ασκησεις.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,776 μηνύματα.
Εννοείται οτι υπαρχουν παντα πολυαρθρικες ασκήσεις στο πρόγραμμα μου εκτός κι αν είναι ιδιαίτερα κουρασμένο κάποιο μέλος ή αν υπάρχει σοβαρός τραυματισμός. Θεωρώ πολύ έξυπνη την ενεργοποίηση πολλών αρθρώσεων και την εκγύμναση πολλών μυϊκών ομάδων ταυτόχρονα. Είναι κι πολύ καλό για το μεταβολισμό γενικότερα. Μερικές φορες τις βαριεμαι λόγω του οτι ειναι λίγο πιο συνθέτες αλλά πουρκουα ΠΑ...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,608 μηνύματα.
Εννοείται οτι υπαρχουν παντα πολυαρθρικες ασκήσεις στο πρόγραμμα μου εκτός κι αν είναι ιδιαίτερα κουρασμένο κάποιο μέλος ή αν υπάρχει σοβαρός τραυματισμός. Θεωρώ πολύ έξυπνη την ενεργοποίηση πολλών αρθρώσεων και την εκγύμναση πολλών μυϊκών ομάδων ταυτόχρονα. Είναι κι πολύ καλό για το μεταβολισμό γενικότερα. Μερικές φορες τις βαριεμαι λόγω του οτι ειναι λίγο πιο συνθέτες αλλά πουρκουα ΠΑ...

Ναι οι πολυαρθρικες ειναι MUST εκτος αυτου γλιτώνεις και χρονο.

Το δικο μου προγραμμα ειναι

1) Πιεσεις πάγκου (Στηθος - ωμοι - τρικεφαλοι)
2) Ανοιγματα με αλτηρες για το στήθος
3) Εκτάσεις ώμων
4) Άρσεις θανάτου (Ποδια-Πλάτη)
5) Κάμψεις δικεφαλων (Δικεφαλοι)

Αντι για εκτάσεις ωμων θα έβαζα πιέσεις για ωμους αλλα με επιβαρυνει στον αριστερο δικεφαλο που δεν ξερω που στο πουτσο τον τσιμπησα. Απο την ισια μπάρα μάλλον, κωλοάσκηση.

Καμψεις δικεφάλων με ισια μπάρα. Μην τη κάνετε καν, επιβαρυνει και τους πηχεις.

Εκατσα στη καραντινα Απριλιο - Μαιο και Ιουνιο (που κάτι λάστιχα εκανα - σιγα την επιβάρυνση) και πάλι δεν πέρασε ρε φιλε. Τσιμπάει που και πού.

Βεβαια δε προτεινω σε κανεναν να γυμνάζεται με ενοχλησεις (οχι κατα τη διάρκεια της ασκησης προφανως) αν ηταν έτσι θα ειχα κοψει και εγώ. Να το ξεκαθαρισουμε αυτο ετσι;

Μη μπει κανενας πάλι και ουρλιαζει οτι ειμαι επικινδυνος :P

Εμενα ειναι επιλογή μου. Οπως επιλογη ειναι και σε άλλους που καπνιζουν ή τρωνε μαλακιες καθε μέρα ή παιρνουν αναβολικά. Ντάξει δε θελω να κατσω άλλο. Τωρα αν χειροτερεψει βλέπουμε. Μπορει κτυπα ξυλο να πάθω και καμια ρηξη καμια μέρα και να έχω αλλα προβληματα μετά. Τεσπα ΜΗ γυμνάζεται κανεις με ενοχλησεις ας επισκεφτει εναν ειδικο πρώτα. Εγω νομιζω οτι θα περάσει μονο του ή εστω δεν θα χειροτερέψει και μολις κάτσω το Δεκεμβριο και ενοχλει ακομη μάλλον θα πάω για φυσικοθεραπειες.

Αλλα θα πω και στο θεραπευτη οτι δεν εχω σκοπο και δε θέλω να κάτσω πανω απο 2 μηνες εκτος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,776 μηνύματα.
Για τις κάμψεις δικέφαλου με ίσια μπάρα το έχω ακούσει κι εγώ αν και δεν χρειάζεται να το ακουσεις, εύκολα μπορείς να το φανταστεί ο καθένας μας. Δοκιμασες με κυρτή μπάρα;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,608 μηνύματα.
Για τις κάμψεις δικέφαλου με ίσια μπάρα το έχω ακούσει κι εγώ αν και δεν χρειάζεται να το ακουσεις, εύκολα μπορείς να το φανταστεί ο καθένας μας. Δοκιμασες με κυρτή μπάρα;

Κάπως το εξηγούν με βάση την κινησιολογια , νομιζω αυτος στο gravity information youtube ΤΟ ΕΞΗΓΕΊ ΚΑΛΆ.

Ναι δοκιμασα. Αλλα αν θες τη γνωμη μου η καλυτερη ασκηση ειναι με λάστιχα για δικεφάλους. Οταν η κλειδωση τεντωνει μπορει να πάθεις τενοντιτιδα. Οπως και πιέσεις ώμων με λάστιχα γαμάει η άσκηση.

Και δεν ειχα βάλει πολλα κιλά. 5 + 5 και η μπαρα 20. Μαλακια εκανα ομως. Εκτος του οτι ειναι αστειο θεαμα να κανεις δικεφαλους με ισια μπάρα. Η αλλη μαλακια μπορει να εγινε στο πάγκο σε ενα σετ των 60 κιλών το οποιο δεν εβγαζα πάντα με μεγάλη δυσκολια εκανα 10 επαναληψεις με 60 κιλά θυμάμαι. Ο αριστερος ώμος μάλλον βρέθηκε σε αδυναμια και ολο το βάρος έπεσε στον δικέφαλο. Λένε οτι αν εχεις δυνατους και μεγάλους ώμους προστατευεις τα χέρια σου. Ο δικεφάλος συνδέεται απο την ωμογληνη και κινειται μέσα στο έλυτρο. Σχετιζεται με τον ώμο.

Οπως ακριβως θα την πατησει κάποιος και στα καθισματα και θα διαλυσει τη μέση του αν δεν εχει δυνατη πλάτη και βάζει 100αρες. Τα χουμε πει αλλα δεν ακούνε θέλουν να δειξουν οτι ειναι δυνατοι :)

Εχω βρει μια φοβερή ασκηση για μέση. Hips thruster λεγεται.

Τέσπα κάποια πράγματα τα μαθαινεις και μέσα απο την προπονηση. Ελπιζω να ειμαι τυχερος. Και να περάσει. Θέλω και άλλο διάβασμα. Οι γυμναστες δεν ασχολουνται. Ειμαστε μονοι μας στα γυμναστηρια. Πλεον νομιζω οτι μπορει να ξέρω και περισσοτερα. Απο κάποιους.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,776 μηνύματα.
Και δεν ειχα βάλει πολλα κιλά. 5 + 5 και η μπαρα 20. Μαλακια εκανα ομως. Εκτος του οτι ειναι αστειο θεαμα να κανεις δικεφαλους με ισια μπάρα. Η αλλη μαλακια μπορει να εγινε στο πάγκο σε ενα σετ των 60 κιλών το οποιο δεν εβγαζα πάντα με μεγάλη δυσκολια εκανα 10 επαναληψεις με 60 κιλά θυμάμαι.
Σε ευχαριστώ που μοιραζεσαι την εμπειρία σου με μας γιατί μπορεί ο οποιοσδήποτε, κι εγώ ακόμα να την πατήσει με τον ίδιο ή ανάλογο χρονο.

Όσο για τους δικεφαλους, να κι εγώ προτιμώ το λάστιχο. Θα το προτιμώ περισσότερο μετα απο την επισήμανση σου.
Τα χουμε πει αλλα δεν ακούνε θέλουν να δειξουν οτι ειναι δυνατοι
Ασε, έχω δει να το κανουν εν ψυχρω και μετα ηταν μουδιαμενοι για βδομάδες. Ηταν τυχεροί...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,608 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ που μοιραζεσαι την εμπειρία σου με μας γιατί μπορεί ο οποιοσδήποτε, κι εγώ ακόμα να την πατήσει με τον ίδιο ή ανάλογο χρονο.

Όσο για τους δικεφαλους, να κι εγώ προτιμώ το λάστιχο. Θα το προτιμώ περισσότερο μετα απο την επισήμανση σου.

Ασε, έχω δει να το κανουν εν ψυχρω και μετα ηταν μουδιαμενοι για βδομάδες. Ηταν τυχεροί...

Παρακαλώ φίλε μου !


Στα πρώτα 2 λεπτά το εξηγεί.

Ναι βασικά αν συμβουλευα σε κάποιον κάτι για τα χέρια του θα ηταν να μη κλειδώνει μέχρι τέλους τους αγκώνες , να μην βάζει κιλά που δεν μπορει να ελέγξει φυσικά , να χρησιμοποιησει καλύτερα στραβομπαρα ή ακομη καλυτερα λάστιχα και να κτυπάει και τις 2 κεφαλές ;)

Μακρά και κοντή κεφαλή δικεφάλου + κορακοβραχιονιος (Brachialis) αν αυξησεις το καθενα απο αυτα μολις 1 εκατοστο. Και δεν θα εχεις μυικη ανισοροπια και θα φαινεται το χέρι σου πολυ μεγαλύτερο.

Αυτα θα τα συζητάμε εδω , γιατι αν περιμένεις να στα πουν οι γυμναστές... θα περιμένεις πολύ :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Φτιάχνω στικακι με αρχειο φιλε ! Αν ημουν γυμναστης θα ήμουν πολύ ζαλάδας. Καταρχας στους 2 πιτσιρικάδες σημερα θα έλεγα να βγάλουν κιλά απο τη μπάρα μου βαλε ο άλλος 60 κιλα στη κωπηλατική με μπάρα. Και έσπρωχνε με τους ώμους. Η μέση ηταν οκ.

βΓΆΛΕ ΚΙΛΆ και προσπάθησε να εισαι τεχνικά άψογος. Οι ώμοι δεν κουνιούνται. Με τη πλάτη σπρώχνεις προς τα πισω. Οι αγκώνες ειναι οδηγός.

Η γυμναστρια ηταν μπροστά... χασκογελαγε... δεν τους ειπε τιποτα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,608 μηνύματα.
@juste un instant τώρα το νιώθω πούπουλο το χεράκι μου, ειναι αναλογα τις ωρες του :P


αυτος φαινεται καλος φυσικοθεραπευτης!
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Pff δεν εχω ιδεα γιατι διαβαζω αυτο το thread, δεν ειναι για εμενα αυτα τα υγιεινά πραγματα:(
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,608 μηνύματα.
Βραδινό!
 

Συνημμένα

  • 118055762_364468104545989_3520185036377257434_n.jpg
    118055762_364468104545989_3520185036377257434_n.jpg
    142.2 KB · Εμφανίσεις: 204

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,776 μηνύματα.
Εγω πολυ λιτα σημερα το βράδυ. Γιαουρτι 10% στραγγιστο, λιγη βρωμη και μερικα καρυδια, ελαχιστο ελαιολαδο. Ενα βερυκοκο κ ενα δαμασκηνο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,608 μηνύματα.
Εγω πολυ λιτα σημερα. Γιαουρτι 10% στραγγιστο, λιγη βρωμη και μερικα καρυδια, ελαχιστο ελαιολαδο. Ενα βερυκοκο κ ενα δαμασκηνο.

Μονο αυτα ολη μέρα;;;;

εγω 3 βασικα γευματα

πρωι (11:00)
75γρ κουακερ , 20γρ χαρουπομελο , 300γρ γιαουρτι τοταλ , 50γρ καρυδια , 125γρ μπανανα

12:30 Γυμναστηριο

2:30 Μεταπροπονητικο -> 300μλ παστεριωμενο ασπραδι αντι για συμπληρωμα σε σκονη

μεσημερι (15:30)

100gr καστανο ρυζι
15μλ λαδι
4 αυγα (150γρ)
κοτατζ 100γρ

απογευμα ηπια μια πολυ-βιταμινη

βράδυ (21:00)

200gr σαλατα
10μλ λάδι
75γρ μπιφτεκι κοτοπουλο
100γρ γιαουρτι

πριν λιγο 200μλ ασπράδι πάλι για συμπληρωμα πρωτεινης αντι σκονης ορου γάλακτος.

Αυριο πάω για αεροβιο

Παρασκευη επομενη προπονηση

Πεμπτη ρεπο

Σαββατοκυριακο μπανακι θάλασσα.

ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΜΑΚΡΟΣ ΣΗΜΕΡΑ

ΘΕΡΜΙΔΕΣ 2240
ΠΡΩΤΕΙΝΗ 153 ΓΡ
ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΑΣ 180ΓΡ
ΛΙΠΑΡΑ 88ΓΡ
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,776 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,608 μηνύματα.
Καλη χοληστερόλη 52. Καλά πάμε... Αυτοχειροκροτιέμαι :clapclap:


Μπράβο σου ρε μάγκα! Αυτος ακριβώς ειναι και ο σκοπος του θρέντ ! Να αφήσουμε το καναπέ , τα στερεότυπα και τα "Δεν γινεται" και "Δεν μπορώ να παχυνω ή να αδυνατίσω και να αλλάξω το σώμα μου προς το καλύτερο" και να πιάσουμε σοβαρή δουλειά!

Για αυτο ανεβάζουμε και φωτογραφιες , βιντεο ή και στοιχεια απο εξετάσεις οπως τώρα εσύ. Απο αυτα φαινεται η προοδος και οχι απο "Παλιά εγω στο Τέξας ..." και επειδή μ αρεσει να ΔΙΑΛΥΩ ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΑ ... οριστε και η δική μου προοδος .... που οπως ειπε η άλλη που διαγράφηκε το θυμήθηκα στα... 30 φεύγα :

-> Oταν πάς γυμναστήριο αλλα κάνεις οτι να ναι απο διατροφη και προπόνηση. Επισης εισαι "αδυνατος" εδω ήμουν στα 78 κιλά. Πριν 3 χρονια περίπου. Ειχα και εγώ τοτε κολλημα μήπως "παχυνω" και γινω χοντρος. Προφανως και ήμουν άσχετος με την όλη διαδικασια και πως δουλευει το πράγμα για αυτο και ενω πηγαινα και έκανα προπονηση δεν ήμουν τιποτε το ιδιαιτερο.

Επισης ποτέ δεν ήμουν προικισμένος να ειμαι κομμάτια στη κοιλια οπως κάτι πιτσιρικάδες που τρωνε γκουντις καθε βράδυ και έχουν κοιλιακούς ! Έπρεπε να πέσω κάτω απο τα 75 κιλά για να ειμαι κομμάτια στη κοιλιά! Πρακτικα δδεν μου έκανε καθως έχανα σημαντική μάζα απο άλλα σημεια οποτε γινομουν αυτο που λεμε Μπακαλιάρος με κοιλιακούς.

-> + 7 κιλά. Στα 85. Με στοχευμενη προπονηση και διατροφή μέσα σε 7 μήνες.

Και επειδη κάτι άκουσα για λίπη χθές στα χέρια και οτι ειμαι χοντρος στα 85 κιλά ... και μια άλλη λήψη :


Προφανως δεν ειμαι χοντρος αλλα χρειάζομαι και άλλη μυική μάζα. Ομως τα κιλά ειναι 85.... μπορώ να ανέβω χωρις να αυξησω κατακορυφα και το λίπος μου; η απάντηση ειναι ξεκάθαρα ΟΧΙ. Επομενως στα ιδια κιλά θα παιξω προγραμμα ανασυστασης (αυτο που κάνω τώρα) , ο "ογκος" και το θερμιδικο πλεονασμα που εκανα δουλεψε μεν αλλα μέχρι ενος σημείου. Αυτα ομως και τι ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ στο δικο σου σώμα τα μαθαινεις καθως πειραματιζεσαι.

Οποτε διαλύστε τα στερεότυπα , οτι ανοησια ακούτε στο Ίντερνετ και την αναπαράγει ο καθενας και δουλέψτε να γινετε καλύτεροι στη πράξη , βάλτε τα κάτω φτιάξτε ενα πλάνο και ακολουθηστε το για τους επομενους 6-7 μήνες χωρις παρεκκλίσεις ! Δεν υπάρχει "Δεν μπορώ να παχύνω" , "Αδυνάτισα ενω δεν το ήθελα" , "Ετσι ειναι το σκαρί μου" κτλπ κτλπ.

Προφανως το ιδιο ισχυει και για μένα που ακομη έχω πολυ δρομο μπροστά μου και μεγάλο περιθώρειο βελτίωσης. Αλλα ειμαι σε καλό δρομο.

Αυτα ειχα να πω άλλες φωτο δε βάζω , περιμενω τις δικές σας.... περιμενω τη δική σας προοδο. Καθενας απο εσας μπορει να αλλάξει το σώμα του. Προς το καλύτερο. Ειμαστε ολοι ΚΟΜΑΝΤΟΣ!!!!

ΖΗΤΩ ΤΟ ΚΟΥΑΚΕΡ ! ΖΗΤΩ Η ΚΟΤΑ ΤΙΜΩΡΟΣ :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,776 μηνύματα.
ΖΗΤΩ ΤΟ ΚΟΥΑΚΕΡ ! ΖΗΤΩ Η ΚΟΤΑ ΤΙΜΩΡΟΣ
Αν και γενικότερα ειμαι κατα των ζητοκραυγων και των ιαχων εδω δεν μπορώ παρά να τις επιδοκιμασω...
...
Σημερα, φαγητο πακέτο από την μαμά...
Γάβροι, σας ορμώ...
IMG_20200819_154149.jpg
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπράβο Ντεβιλ κι εγώ στο fitness το γύρισα αυτό το καιρό.

15978550260938975305150205304411.jpg
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,608 μηνύματα.
Ψητο χοιρινο χωρις λιπος. 300γρ + 250γρ πατάτα + λάδι - λεμονι - ξυδι - αλάτι + λιγη σαλάτα.

2 γευματα σε ένα μπόλ. Τα πήρα στη δουλειά.


118149524_342224163469053_866945595348823749_n.jpg
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,608 μηνύματα.


Μπράβο juste ! Δυνατός ! Καλή υποδομή στους πήχεις ;)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μπράβο Ντεβιλ κι εγώ στο fitness το γύρισα αυτό το καιρό.

View attachment 70605

Γάμησε το και άλλο, μετά δεν θα μαζεύεσαι :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάω να κτυπήσω την πολυβιταμινουλα μου με γευση ανάνα και παγάκια ;D

Πριν μια αποστολή ο Θειος πρέπει να πινει την βιταμινουλα του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top