Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Εγώ έχω πετύχει γυμναστή-bodybuilder να κάνει πάγκο με 50-60 κιλά με πολύ γρήγορο τέμπο, και λαβή με τον αντίχειρα πάνω από την μπάρα, που σημαίνει πως αν του φύφει (που θα του φύγει κάποια στιγμή) θα πέσει πάνω στο στήθος του και θα του σπάσει το θώρακα. Όταν τον ρώτησα γιατί το κάνει έτσι, μου είπε γιατί έτσι έμαθα. Από τέτοια άτομα τι συμβουλές να πάρεις, ξέρεις πως θα χαντακωθείς.

Μια και ειπες οτι θα του φυγει η μπάρα στη μουρη. Θυμηθηκα το "μοντελο" που πηγε να κάνει δυναμη και στα 100 κιλά πάγκο έμεινε με τη μπάρα στα χέρια. Απο τοτε δεν το επιχειρησε ξανά :P


Αυτα δεν τα κάνεις αν δεν έχεις σιδερα αριστερά και δεξιά του πάγκου. Να κρατήσουν τη μπάρα σε περιπτωση που δεν μπορεις να βγάλεις το rep χωρις spotter.

Να και ένα σημείο που ξεχωριζει τον σωστο γυμναστη απο τον επικινδυνο. Ο σωστος δεν θα βάλει ποτέ τον προπονουμενο που ειναι αρχάριος να κάνει επαναληψεις μέχρι αποτυχιας. :)

Αυτος εδω στην 2η επαναληψη βρισκοταν 1 επανάληψη πριν την αποτυχια. Εκει σταματάς. 1-2 επαναληψεις πριν την αποτυχια.

Χθές έβγαλα πολύ δυνατή προπόνηση , με κάμψεις ! Ειδικά η παραλλαγή με σακιδιο στην πλάτη και βάρος μέσα ή με κλιση ειναι τρομερές. Δεν τις ειχα ξανακάνει !

Όλα καλά το χέρι δεν θέλω να με βγάλει οφφ και αναγκαστω να διακοψω. Γιατι έχω πιάσει καλή φορμα εδω και 2 μήνες... θέλω να πάω έτσι ταάπα μέχρι και τον Νοέμβριο.

Ακούω φωνούλες μέσα στο κεφάλι μου.... κοψε τις προπονησεις και πηγαινε για φυσικοθεραπεια μην σου γινει χρονιο. Βεβαια μετα σκέφτομαι και το δεξι που μου λέγανε θα γινει χρονιο. Και τωρα δεν με ενοχλει σχεδον ποτέ. Τέσπα είδωμεν. Πάμε καλά ομως δεν θέλω να διακόψω. Η μεζούρα στη μέση "πεφτει" και στα χέρια ολο και ανεβαινει κοντεύουμε τα 37εκ. με σταθερο το βάρος. Ο στοχος ειναι αρχικά τα 38. Και τα 40 δεν θα με χαλούσαν αλλα ειναι για επομενες χρονιές. :P

Εδω και περιπου 2 μήνες έχω φορτσάρει ! Σε διατροφη και προπονηση. Αυτη τη βδομάδα μονο εκανα κατι μικρες ατασθαλιες. Εφαγα 1 μπαλα παγωτο cookies με σιροπι + 1 σπανακοπιτα + λιγο αρνάκι σημερα.

Η σπανακοπιτα ηταν γαμησετα... την έτρωγα και ερχομουν σε οργασμο. Ολο κατι μμμμμμ και πωωω ρε φιλε έκανα! Αυτο ηταν το cheat meal :P μετα απο 2 μήνες.

Άνετα χλαπάκωνα ένα ταψι μαζι με 3 μπιφτέκια διπλα και 1 λιτρο χυμο αλλα κρατήθηκα ! Μη γινω και εγω motion- mpoykalos μετά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.

Δε ξέρω γιατί αλλα αυτο το βιντεο μου φέρνει στο μυαλο το μιλκομπουκαλο.

Το θεωρω εξαιρετικα δύσκολο κάποιος να τραυματιστει τοσο άσχημα χωρις να κάνει μια τεράστια ανοησια. Δε μιλάμε για απλές τενοντιτιδες οπως έγραψε και ο χάκερ. Αυτο ο καθενας μπορει να το πάθει. Απλα ένας άσχετος βλάκας νομιζει οτι μπορει να πάθεις παράλυση απο αυτο. Τοσο του κοβει τοσα λέει. Αν τους εκοβε και περισσοτερο θα ειχαν και άλλη πορεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Χωρις μιλκο αλλα με σουτζουκακι...😁
IMG_20200817_161019.jpg
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
IMG_20200815_152300.jpg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Απλά - λιτά και νόστιμα ! Χωρίς πολλά - πολλά.

Ψητές πατάτες- βραστά αυγά - 10γρ μουσταρδα χωρις ζαχαρη - αλατι - 1 κουταλια σουπας λάδι - λιγο ξύδι.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Οι πατάτες φαίνονται πολύ βραστερες. Αλλά δεν είναι πολλά αυγά για βράδυ;
Οι πατάτες Γαλλίας είναι μικρές και βράζουν πολύ γρήγορα. Σουρλπ...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Οι πατάτες φαίνονται πολύ βραστερες. Αλλά δεν είναι πολλά αυγά για βράδυ;
Οι πατάτες Γαλλίας είναι μικρές και βράζουν πολύ γρήγορα. Σουρλπ...

Μπαρμπα στάθης ειναι - κατεψυγμένες ! Γλιτώνω το κόψιμο. Δεν τα έφαγα σημερα αυτά :P

ειναι απο το φαγητο του 15 αυγουστου. Λιγο αρνάκι τσιμπησα το βράδυ.

Σημερα με παρέσυραν στην αμαρτια. Πηγαμε μετα τη δουλειά σε ενα παραθαλάσιο εδώ ε και πιες το ενα πιες το άλλο θα φέρουμε το ένα , κερνάμε το άλλο. Βρέθηκα με 5 κομμάτια πιτσα σπεσιαλ στο στομάχι :P

Δε πειράζει αποψε εκανα εξισοροπηση. Με σαλατουλα - κοτατζ , λάδι και 1 αυγο.

Και 300μλ ροφημα ασπράδι. Τιποτε άλλο.

Φιλε ξές τι κατάλαβα; ωραιες οι πιτσες αλλα δεν ειναι για μένα αυτά τα φαγητα πλέον. Εχω συνηθισει αλλιώς. Και μεταξύ μας... οι άλλοι ηπιαν απο 4 γυρες μπυρες 300μλ η καθεμια σιγουρα πάνω απο λιτρο ! Δεν ειμαι για τέτοια ! Να κάνω παρέα με λιγο ουζάκι τσιπουράκι ως εκει.

Γιατι ντάξει μου έδειχνε σημερα μια φωτο ενας φιλος πως ηταν..... και του λέω φιλε αυτο ειναι πριν 2 χρονια. Λογικο μετά τα παράτησες. Αυτο ειναι συνεχομενο. Εισαι σε ενα συνεχές προγραμμα. Γουστάρεις το κάνεις... τέλος. Και κάθε χρονο γινεσαι καλυτερος. Μεγαλωνεις περισσοτερο , γραμμώνεις περισσοτερο , βαζεις πιο ποιοτικη μάζα πανω σου. Αλλα πρέπει να κάνεις το προγραμμα... διατροφή και προπονηση. Κάθε χρονο ! Αντε αμα εισαι σε χαμηλά ποσοστα λιπους να πεις θα κάτσω μια βδομάδα να κάνω ενα διάλειμα. Nα φάω μια γαμημένη κρέπα που μου έλειψε με τιγκα σοκολάτα μεσα και να νομισω οτι σταμάτησε ο χρονος. :) μετά επανέρχεσαι πισω στο προγραμμα!

Γουστάρεις αυτη τη φυσική κατάσταση. Το κάνεις τέρμα. Μαθαινεις να τρώς στεγνά αλλα νοστιμα. Οκ.

Θα θυσιασεις και τη πιτσα... θα θυσασεις και τη μπυρα.... δε γινονται ολα μαζι. Ειναι τροπος ζωής.

Για αυτο βλέπεις ανθρωπους... παιρνουν κιλά ξαναχάνουν ξαναπαιρνουν... γιατι το σταματάνε. Αυτο δε σταματάει ! Κανενας διαιτολογος δεν θα σωσει κανεναν αμα δεν εχει διάρκεια ! Δε κανω κυρηγμα τη γνωμη μου λέω :P
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Υπαρχουν μπύρες χωρίς αλκοόλ και με ελάχιστα σάκχαρα. Συνήθως είναι αυτές χωρίς αλκοόλ. Και έχουν ελάχιστες θερμίδες. Αλλά κι εγώ Συμφωνώ μαζί σου. Δροσιζομαι καλυτερα με ξινογαλο. Αν θυμάμαι καλά το ξινογαλο έχει 1% οινόπνευμα. Ίσως γι αυτό μ' αρέσει ;)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Τι να σου πω εμένα ποτε δεν μ άρεσε η μπυρα.... Αυριο έχει προπονησαρα!!! Θέλω να παω Τζιμ. Θα προσπαθησω 3 περισσσοτερες επαναληψεις στο επικληνη από την προηγουμενη φορά. Θα εστιάσω πολυ στην εκτέλεση. Mind muscle connection
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πωω μην λέτε βλακείες για θέματα υγείας, μπαίνει και κόσμος και διαβάζει. Υπάρχει λόγος που υπάρχουν και χρησιμοποιούνται ευρέως ρεύματα, υπέρηχοι, λάμπες, teCAR, μπότες με πίεση αέρα κλπ. και αυτός είναι ότι ξέρουμε πως βοηθάνε, τόσο βάσει ερευνών όσο και εμπειρικά.

Όποιος κάνει στοιχειωδώς σοβαρό τραυματισμό, το οποίο δεν εύχομαι σε κανέναν, και χρειαστεί να κάνει φυσικοθεραπείες (ναι δεν πας μια φορά να σου δείξουν ασκήσεις, πας σε τουλάχιστον 10 σερί συνεδρίες ξέρω γω γιατί δεν μπορείς καν να περπατήσεις, χώρια την φάση ενδυνάμωσης μετά) θα το διαπιστώσει μόνος του.

Μην βγάζετε ηλίθια συμπεράσματα ή τέλος πάντων όταν αφορά τέτοια θέματα κρατήστε τα για πάρτη σας. Είναι οριακά το αθλητικό ανάλογο του "ο κορονοϊός δεν υπάρχει".
Λοιπον, α) αναφερθηκα συγκεκριμενα στην τενοντιτιδα του devil, β) ασχολουμαι με ερευνα σε ορθοπεδικο τμημα που εξειδικευεται στα ανω ακρα και αν περνουσαν οι τενοντιτιδες με λαμπες, υπερηχους και ενεσεις με οζον, θα ειχαμε απαλλαγει απο αυτες. Δεν αμφισβητω τις συνεδριες και τους θεραπευτες, αλλα συγκεκριμενες θεραπειες για το θεμα του devil που δεν υπαρχουν ερευνες να τις στηριξουν.

Καλά το ότι ακυρώνεται φυσικοθεραπευτές και διατροφολόγος επειδή ασχολείστε ερασιτεχνικά πραγματικά με ξεπερνάει...

Καλά που υπάρχουν και αυτοί και κάποιοι έχουν γλυτώσει χειρουργεία με τις μεθόδους τους....
Καλο ειναι να μην βγαζεις τοσο ευκολα συμπερασματα γιατι καποιοι απο εμας δεν ασχολουμαστε ερασιτεχνικα. Δεν ακυρωνουμε κανεναν, μην αγχωνεσαι.

Εμένα αυτό που μ έχει βοηθήσει αρκετά και το κάνω συχνά, γιατί τώρα τελευταία το έχω ρίξει στο hiit και στην αερόβια (αν έχετε συνδρομή σε κολυμβητήριο να κάνετε αερόβια στο νερό, είναι ο, τι καλύτερο), είναι το βιντεάκι απο τον Vytas (και η Neliel και εγώ χρησιμοποιούμε την εφαρμογή fiton), που λέγεται stretch to restore όπως και το flex and stretch. Μου φάνηκαν πολύ καλά γιατί τεντώνουν όλο το σώμα χωρίς να απαιτούν πολλά απο εσένα.
Εχω κανει μια ασκηση με αυτον αλλα να πω την αληθεια δεν ενθουσιαστηκα. Δεν μου αρεσει η γιογκα. Εχω βαλει 2 stretch ασκησεις αυτες τις μερες στο προγραμμα μου και θα γραψω αργοτερα πως μου φανηκαν. Η danielle εβγαλε καινουριες ΗΙΙΤ και εχω λιωσει. Λεω να κανω το fall challenge της τον Σεπτεμβριο για 6 βδομαδες. Θα με κανει κομματια, το ξερω, αλλα λατρευω την αισθηση οτι θα μεινω στον τοπο κατα την διαρκεια της ασκησης και οταν τελειωνω να πλημμυριζω απο ενεργεια. Προχθες εκανα μια ασκηση που ανεβασε στο instagram της και μου εστειλε τον σφυγμο στο 185.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Λοιπον, α) αναφερθηκα συγκεκριμενα στην τενοντιτιδα του devil, β) ασχολουμαι με ερευνα σε ορθοπεδικο τμημα που εξειδικευεται στα ανω ακρα και αν περνουσαν οι τενοντιτιδες με λαμπες, υπερηχους και ενεσεις με οζον, θα ειχαμε απαλλαγει απο αυτες. Δεν αμφισβητω τις συνεδριες και τους θεραπευτες, αλλα συγκεκριμενες θεραπειες για το θεμα του devil που δεν υπαρχουν ερευνες να τις στηριξουν.


Καλο ειναι να μην βγαζεις τοσο ευκολα συμπερασματα γιατι καποιοι απο εμας δεν ασχολουμαστε ερασιτεχνικα. Δεν ακυρωνουμε κανεναν, μην αγχωνεσαι.


Εχω κανει μια ασκηση με αυτον αλλα να πω την αληθεια δεν ενθουσιαστηκα. Δεν μου αρεσει η γιογκα. Εχω βαλει 2 stretch ασκησεις αυτες τις μερες στο προγραμμα μου και θα γραψω αργοτερα πως μου φανηκαν. Η danielle εβγαλε καινουριες ΗΙΙΤ και εχω λιωσει. Λεω να κανω το fall challenge της τον Σεπτεμβριο για 6 βδομαδες. Θα με κανει κομματια, το ξερω, αλλα λατρευω την αισθηση οτι θα μεινω στον τοπο κατα την διαρκεια της ασκησης και οταν τελειωνω να πλημμυριζω απο ενεργεια. Προχθες εκανα μια ασκηση που ανεβασε στο instagram της και μου εστειλε τον σφυγμο στο 185.
Απο αυτόν μου άρεσε αυτό που σου είπα και το yoga core που γυμνάζεται και ραχιαίους και ξέρεις μένεις στην ίδια θέση δεν έχει πολλά.
Απο τα καινούργια της Daniel δοκίμασα το hiit με Την ταμπατα και ψοφήσα. Η αλήθεια είναι ότι στα προγράμματα τής όταν έχει intensity 3 είναι όντως intensity 3 ( πχ την ίδια ένταση έχουν θεωρητικά και κάτι άλλα τα οποία τα βγάζω, της Daniel δυσκολεύομαι πολύ).
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
αλλα λατρευω την αισθηση οτι θα μεινω στον τοπο κατα την διαρκεια της ασκησης και οταν τελειωνω να πλημμυριζω απο ενεργεια. Προχθες εκανα μια ασκηση που ανεβασε στο instagram της και μου εστειλε τον σφυγμο στο 185.

Αυτο ειναι το νοημα ολης της προπονησης ! :P

Οσο για τα υπόλοιπα , με τις φυσικοθεραπειες προφανως ουτε και εγώ ακυρωσα τους θεραπευτές. Ισα ισα κάποιες ασκησεις για το δεξι χέρι μου έκαναν καλό.

Απλα θα πρέπει να προσέξουμε , οτι κάποιοι που ουσιαστικά δεν ασχολούνται με το θέμα και προσωπικα πιστευω ουτε και με το γυμναστηριο , παραμονευουν να πιαστουν απο κάτι να το παρερμηνευσουν και να γράψουν κάτι για να φανούν και καλά. Καλώς ή κακώς ειναι σαν τους "καπετανιους του σαββατοκυριακου" με σπανια εμφανιση στο γυμναστηριο οποτε και δεν ξέρουν οτι ενας τραυματισμος μπορει να περάσει και με μια απλή ξεκουραση και συνεχιση του γυμναστηριου με πιο λάιτ κιλά και προσεγμενη τεχνική και αποφυγη ασκησεων που επιβαρυνουν το προβλημα. Δεν στέλνεις κάθε ασκουμενο στο φυσικοθεραπευτη απευθειας αυτο ειπαμε οτι ειναι ανουσιο και άχρηστο οχι οτι οι φυσικοθεραπευτες ειναι άχρηστοι.

Εκεινος που ξέρει τι κάνει σε αυτα τα θέματα φαινεται απο το σωμα και τη τεχνικη του. Ας βάλει μια φωτο ή ενα βιντεο να δουμε λοιπον ποσο καλά ξέρει για τι πράγμα μιλάει. Αυτη ηταν και ειναι η θέση μου. Γιατι δε προκειται προσωπικα να μπω σε καμια αντιπαράθεση ξανα με κάποιον που δε βάζει φώτο αλλα το στομα του λέει πολλά.

Ολοι μπορούν να κάνουν τους κριτές απο κάτι που δηθεν διάβασαν ως ερευνα. Και σημερα στο γυμναστηριο ηταν μια 1.65 40 κιλά , που έλεγε οτι "Οσο και να φάω δε παιρνω κιλά, τα έκανα παλιά ..... τωρα εχω κατασταλαξει , κανω συντηρηση."

Και εδινε συμβουλες εκει σε κάτι πιτσιρικια που δεν ξέρανε. Ηθελα να τη ρωτησω σε τι ακριβως κάνει συντηρηση αφου δεν έχει ιχνος μυικης μάζας πάνω της :P αλλα λέω γαμησε το. Τι με νοιάζει εμενα.

Γενικά πάς να πεις κάτι σε κάποιον να τον ξυπνησεις και βρισκεις και το μπελά σου μετά. Α ξέχασα το καλυτερο....

ειπε επισης πως κάθε μέρα κανει 200 καμψεις κάθε πρωι .... αλλα συνεχιζει να ειναι σαν στέκα. Νταξει τι να πεις απο εκει και πέρα. Τετοια προπονηση δεν κάνω ουτε εγώ που ειμαι 85 κιλά και διπλασιος της.

3 χρονια παραμενει η ΙΔΙΑ ακριβως. Και ΟΧΙ δεν ειναι θεμα αναβολικών να πάρεις 5-7 κιλά σωστης μάζας πάνω σου και να αρχισεις να φαινεσαι πολυ διαφορετικος.... Μη τρελαθούμε τελειως επειδη κάποιοι δεν θέλουν να μπουν σε ενα συγκεκριμενο προγραμμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Τι να σου πω εμένα ποτε δεν μ άρεσε η μπυρα.... Αυριο έχει προπονησαρα!!! Θέλω να παω Τζιμ. Θα προσπαθησω 3 περισσσοτερες επαναληψεις στο επικληνη από την προηγουμενη φορά. Θα εστιάσω πολυ στην εκτέλεση. Mind muscle connection
Εγώ σήμερα δεν εκανα τίποτα. Σπαριλα απο το πρωί. Βέβαια πήγα για μπάνιο αλλά αυτό δεν το θεωρώ σοβαρή άθληση. Πιστεύω οτι απο βδομάδα θα μπω σε πρόγραμμα.
Τελευταία κοιμάμαι και πολλές ωρες, πανω απο δέκα. Δεν ξέρω γιατί...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Εγώ σήμερα δεν εκανα τίποτα. Σπαριλα απο το πρωί. Βέβαια πήγα για μπάνιο αλλά αυτό δεν το θεωρώ σοβαρή άθληση. Πιστεύω οτι απο βδομάδα θα μπω σε πρόγραμμα.
Τελευταία κοιμάμαι και πολλές ωρες, πανω απο δέκα. Δεν ξέρω γιατί...

μΠΑ ΕΓΩ Δεν βαριέμαι γιατι κάθε φορά αλλάζω τη προπονηση και βάζω κάτι διαφορετικο. Οποτε κάνω challenging τον εαυτο μου. Σημερα για παράδειγμα στο πάγκο ενω σε ενα σετ τα χα φτυσει λιγο εβαλα δυναμη να βγαλω τις +2 εξτρα επαναληψεις απο τη προηγουμενη προπονηση. Αυτο ακριβως ειναι και η ουσια ! Τωρα πάλι θα αλλαξω τη προπονηση για την επομενη φορά. Θα μειωσω τις επαναληψεις αλλα θα ανεβάσω στον επικληνη απο 45 το ενα σετ και τα 4 σετ στα 45 , μετά στα 50 κ.ο.κ απλα θα προσέξω ωστε ο αριθμος των κιλών που τελικά θα σηκωθουν να ειναι περισσοτερος απο τον αριθμο των κιλών που ηταν με τις περισσοτερες επαναληψεις. Πχ αν εσυ κάνεις 40 κιλά με 10 επαναληψεις σηκωσες 400 κιλά. Αθροιστικά. Αν βάλω 45 θα πρέπει να κάνω επισης 10 επαναληψεις.... 450> 400 με ιδιο αριθμο επαναληψεων (δεν αυξανεις τα πάντα σε μια προπονηση... εναν παραγοντα κάθε φορά) αρα προχωραμε σε προοδευτικη επιβάρυνση.

Αν δουλευεις ετσι ναι εχεις ενδιαφέρον. Θελω να δω πως θα ανταποκριθει το σωμα μου στην επομενη προπονηση. Θα τα καταφέρω; θα πονέσω περισσοτερο; τι;

μακαρι να με αφησει το χέρι για κανα 2-3μηνο να παιξω ετσι ωραια μπαλιτσα. Γαμω τις τενοντιτιδες γαμώ.

Ναι και ομως... τα έφτυσα με 45 κιλά στο πάγκο. Οταν τα 40 και τα 45 τα κάνεις 15 επαναληψεις , αργά να δεις πως ψοφάς. Περυσι επαιζα 65 κιλα επικληνη και 70-80 ισιο πάγκο. Τωρα το πολυ να φτάσω μέχρι τα 60. Και πιστευω η μυικη αναπτυξη θα ειναι μεγαλυτερη αυτο ειναι το SUPER CHALLENGING!

Εννοειται μολις γυρισα απο γυμναστηριο κουμπωσα απευθειας 300μλ ασπραδι

και μετά καστανο ρυζι 100γρ , 4 αυγά κοτατζ λάδι σαλατα. Σημερα δεν εχει πιτσες :P
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Συμφωνω μ' αυτά που λες.Κι εγώ προσπαθώ να διαφοροποιω γενικότερα τις προπονησεις μου στα σετ και τις επαναλήψεις, στην διαδοχή των μερών που γυμναζω αλλά είναι κάτι στιγμές που δε θέλεις να κανεις τίποτα. Υπάρχει μια κόπωση γενικότερη. Χρειάζεται ενα καλό διαλλειμα και ίσως αυτό να το δείχνει η αναγκη για περισσότερο ύπνο που έχω τελευταία. Πιστεύω οτι με μια παύση θα είμαι πιο πρόθυμος να συνεχίσω αργότερα. Πιστεύω να με καταλαβαίνεις.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Συμφωνω μ' αυτά που λες.Κι εγώ προσπαθώ να διαφοροποιω γενικότερα τις προπονησεις μου στα σετ και τις επαναλήψεις, στην διαδοχή των μερών που γυμναζω αλλά είναι κάτι στιγμές που δε θέλεις να κανεις τίποτα. Υπάρχει μια κόπωση γενικότερη. Χρειάζεται ενα καλό διαλλειμα και ίσως αυτό να το δείχνει η αναγκη για περισσότερο ύπνο που έχω τελευταία. Πιστεύω οτι με μια παύση θα είμαι πιο πρόθυμος να συνεχίσω αργότερα. Πιστεύω να με καταλαβαίνεις.

Παυση στο γυμναστηριο εννοεις; ναι ειναι λογικο και πρέπει να γινεται. Στη διατροφη δεν εχεις μεγάλα περιθώρεια για μεγάλες πάυσεις ομως. Πχ εγω αραξα στη καραντινα. Διατροφη ομως κανονικα λες και γυμναζομουν. Δε μπορεις να πεις 3 μηνες ξερω γω τρωω καθε μερα πιτσες και σκατένια διατροφη γιατι θα σε πάει πισω το διπλάσιο :)

Αυτο που λες γινεται και λέγεται deload week - weeks. Μετά απο περιοδους που έχεις φορτωσει αρκετά το σώμα σου. Ειναι ένας έξυπνος τροπος να αποφυγεις το overtraining και άρα εναν τραυματισμό.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Στην διατροφή το ελέγχω πολύ περισσότερο. Όταν ξεφευγω λίγο κάνω λίγο διαλλειματικη νηστεία και όλα καλά. Απλα επειδή είμαι υποτασικος πιστεύω πως η διαλλειματικη νηστεία δεν είναι η πιο καταλληλη για μένα, τουλαχιστον όχι σε καθημερινή βάση.
Πιστεύω οτι είναι ένας έξυπνος τροπος να αποφυγω τις διατροφικες ατασθαλίες ακριβως όπως προτεινεις τις ντιλοαντ γουικς για να αποφυγεις το οβερτρεινινγκ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top