Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,742 μηνύματα.
Το τοτάλ ειναι απ'τα χειρότερα γιαουρτοειδή, καλύτερα παραδοσιακό με πέτσα, είναι 100% πραγματικό γιαούρτι. Βλέπω πάντως πολύ vegeterian δεν τρώς καθόλου κρέας;

Γιατι να τρώω κάθε μέρα κρέας αφου τη πρωτεινη μπορω να την πάρω και απο τα γαλακτομικα ;

χθές βράδυ εφαγα κοτοπουλο , αυγά σαλατες κτλπ. δε τρωω καθε μέρα κρέας. Δεν ειναι και το πιο υγειινο. Μη νομιζεις.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατι να τρώω κάθε μέρα κρέας αφου τη πρωτεινη μπορω να την πάρω και απο τα γαλακτομικα ;

χθές βράδυ εφαγα κοτοπουλο , αυγά σαλατες κτλπ. δε τρωω καθε μέρα κρέας. Δεν ειναι και το πιο υγειινο. Μη νομιζεις.
Τα λιοντάρια έχουν άλλη άποψη! :laugh:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,742 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,742 μηνύματα.
Χθές έγραψα οτι ειχα κάτι ενοχλησεις στο αριστερό χέρι. Σημερα δεν έχω τίποτα. Και αυτο δειχνει οτι μπορει κάποιος μετά απο επισκεψη φυσικα σε εναν γιατρο να συνεχιζει τη προπονησή του. Η ενοχληση που έρχεται και φευγει δεν ειναι κάτι ανησυχητικο πιστευω.

Οσο για τη λιπομέτρηση που σας απασχολει μετρήθηκα τις προάλλες στα χέρια σε διάμετρο και βρήκα ανισσοροπια !!! Το ένα χέρι ειναι 36.5 εκ διάμετρος το αλλο 35.8 ! Ας πούμε 36αρια κατα μ.ο. προσωπικά θέλω να τα μεγαλώσω στο 38 ! Ταυτοχρονα δεν έχω σκοπο να αυξησω το βάρος μου. Οποτε με σταθερο βάρος ή μικροτερο και αύξηση του μεγεθους σε κάθε χέρι καταλαβαινει κανεις χωρις μετρήσεις σε "ειδικους" με "ειδικές" ζυγαριές οτι το ποσοστο μυικής μάζας ανέβηκε!!!
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,847 μηνύματα.

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρωινο(10:00):
1 κακάο ζεστό χωρίς γάλα, λίγη ζάχαρη καρύδας
1 φέτα ψωμί με φυστικοβουτυρο κ μέλι

Δεκατιανό(14:00):
250γρ σοκολατούχο Φάρμα Κουκάκη(έχει φρέσκο γάλα όχι συμπυκνωμένα κτλ είπα σήμερα λίγο να την ''σπάσω'' την υγιεινή)
100 γρ κατσικίσιο γάλα
1 μικρή μπανανα
κανέλα κευλάνης
2,5 κσ πρωτεινη γάλακτος
Βγήκαν 2 ποτήρια

Πάντως 5 μερες υγιεινή διατροφή έβαλα 1/2 κιλό... γιατί;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ζυγίστηκες αφού καταναλωσες τα υγρά ; Άλλο να ζυγιστεί κάποιος πρωί και άλλο βράδυ 😛 κανονικά θέλει σταθερή ώρα
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,742 μηνύματα.
Πρωί νηστικός, κι αυτό με στεναχωρεί...

Μιλκομπούκαλε επειδή παρα τα θεματάκια που έχεις δειχνεις να το παλεύεις θα σου πώ ένα πράγμα για να μήν εθελοτυφλεις ! Με άναρχο προγραμμα διατροφης και με οτι να ναι επιλογές δεν θα δεις ποτέ αποτέλεσμα. Οποιο και αν ειναι αυτό. Τα γάλατα σου κάνουν κακό ειναι τιγκα στη ζάχαρη το ξέρω οτι σ αρέσουν αλλα στη τελικη ολα μια συνήθεια ειναι.

Δυστυχως υπάρχει αρκετος κοσμος που επηρεάζεται απο οτι να ναι "ειδικους" που κάνουν φιτνεσ βιντεο με ενα καρο σαβουρες το γιουτιουμπ εχει γεμισει απο δαύτους.

ψωμι-μαρμελαδες-δημητριακα εμποριου με ζάχαρη- κριτσινο-πιτοειδη τορτιγιες και νομιζουν οτι θα πετυχουν το αποτέλεσμα αυτων που βλέπουν. Αυτοι που βλέπουν ξεκινησαν απο τα 20 ο μεταβολισμος και τα γενετικα τους ειναι ηδη πάνω απο το μεσο ορο και με μια σχετικά χαλαρή διατροφη + τα καργιολικια που παιρνουν και δεν στο λένε ειναι οπως ειναι.

Βλέπεις εσυ τον φουσκωτο με τους κοιλιακους και τα μπράτσα να σου παρουσιάζει σαν φιτνεσ επιλογη τα ψωμιά με αυγά και τυριά απο πάνω και λές εδω ειμαστε.

Προσωπικά αν μου ερχοταν να με ρωτησει άνθρωπος που θέλει να φτιάξει το σωμα του τι υδατανθρακες να τρωει τουλάχιστον στο 1ο 6μηνο θα του έδινα μονο αυτες τις επιλογες

- Πατατα
- Γλυκοπατατα
-Κουακερ
- κινοα
- ρυζι
- φαγοπυρο (αν του αρέσει)
- λαχανικά free (μελιτζανες-κολοκυθια-αγγουρια-σαλατες-καλαμπόκι) οτι θέλει απο αυτά.
- λιγο χαρουπομελο
- μπανανα-ανανα-σταφιδες.
- ρυζογκοφρετες

Δεν θα του έβαζα ουτε το ψωμι , ουτε τις μαρμελάδες ουτε τα δημητριακα "ΦΙΤΝΕΣ".

απο πρωτεινη

μισχαρι-κοτοπουλο-γαλοπουλα-αυγα-γιαουρτι-κοτατζ-λευκα ψάρια-σαρδέλα-τονο-μπακαλιαρο-γιαουρτι-γάλα χαμηλων λιπαρών.

και ισως καμια φορά κανα όσπριο.

λιπαρά

ελαιολαδο-καρυδια-αμυγδαλα-αβοκαντο-λιναροσπορο.

Αυτά. Οτι λέει το χαρτι !!!! :D

Και μια VITAMIN C σε δισκια απο το φαρμακειο.

Αν δεις τι αποτέλεσμα έχω πετυχει μονο στον 1 μήνα που τρώω αυτά θα τρομάξεις.

Μικραίνει η κοιλιά. Χωριζει το στήθος , διαγραφονται οι ώμοι και μεγαλώνουν τα χέρια. Σε 1 χρονο θα εισαι αγνώριστος.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δεις τι αποτέλεσμα έχω πετυχει μονο στον 1 μήνα που τρώω αυτά θα τρομάξεις.

Μικραίνει η κοιλιά. Χωριζει το στήθος , διαγραφονται οι ώμοι και μεγαλώνουν τα χέρια. Σε 1 χρονο θα εισαι αγνώριστος.
Σαν την Ερυθρά Θάλασσα ένα πράγμα! :laugh: ,κοίτα το μόνο ''λάθος'' είναι το σοκολατούχο γάλα, τίποτα άλλο, όλα που τρώω είναι προσεγμένα, απλά τρώω ο άνθρωπος 5-6 γεύματα την ημέρα, ελάχιστη γυμναστική λόγω μέσης(είχα σχεδόν παραλύσει).

Τώρα το απόγευμα έφαγα 2 ακτινίδια και 6 αμύγδαλα.
Μετά έχει περπάτημα και κανονικό φαί... πατάτα βραστή και μπιφτεκάρα άπαχη.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,742 μηνύματα.
Σαν την Ερυθρά Θάλασσα ένα πράγμα! :laugh: ,κοίτα το μόνο ''λάθος'' είναι το σοκολατούχο γάλα, τίποτα άλλο, όλα που τρώω είναι προσεγμένα, απλά τρώω ο άνθρωπος 5-6 γεύματα την ημέρα, ελάχιστη γυμναστική λόγω μέσης(είχα σχεδόν παραλύσει).

Τώρα το απόγευμα έφαγα 2 ακτινίδια και 6 αμύγδαλα.
Μετά έχει περπάτημα και κανονικό φαί... πατάτα βραστή και μπιφτεκάρα άπαχη.

εΦΟΣΟΝ λοιπον πλέον δεν κάνεις την γυμναστική που έκανες αν θές να χάσεις πρέπει να πέσεις 100-200 θερμιδες κάτω απο τη συντήρηση σου. Ποσες ειναι οι θερμιδες συντηρησης σου ξέρεις; :)

Τα 6 αμύγδαλα δεν λένε τιποτα. Ποσα γρ ειναι; Αν ειναι 100 αποδιδουν 650 θερμιδες
οποτε αν εσυ μέχρι τωρα εισαι στις 2200 απο το πρωι η συντηρηση σου ειναι στις 2400 παράδειγμα και πάς να μου φάς 6 αμυγδαλα που ομως μπορει να ζυγίζουν 50γρ τοτε εισαι στις 2520 οποτε ΔΕΝ θα χάσεις.

Ειναι θέμα φυσικής CALORIES IN => CALORIES OUT.

IF CALORIES IN > CALORIES OUT TOTE ΠΑΧΑΙΝΕΙΣ.
CALORIES IN = CALORIES OUT ΣΥΝΤΗΡΕΙΣΑΙ
CALORIES IN < CALORIES OUT ΑΔΥΝΑΤΙΖΕΙΣ.


CALORIES IN = OTI TΡΩΣ
CALORIES OUT = ΟΤΙ ΚΑΙΣ.

Ειναι λιγο κουραστικο το κολπο με τις θερμιδες αλλα τουλάχιστον στην αρχή πρέπει να το τσεκάρεις για να δεις ποσο θα τρώς για τον στοχο σου. Θεωρητικά.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απόψε περπάτημα 35' κ ασκήσεις, μετά μία κουταλιά σούπας μουρουνέλαιο.

Δείπνο:
Μπιφτέκι κοτόπουλου, 2 κσ γιαουρτι 2% και 1 πατάτα βραστή 200γρ(ζυγισμένη).
Αυτά γι'απόψε(προς το παρών δλδ).

Θερμίδες όχι δεν μετράω, πρέπει λιγο να μειώσω ποσότητες... είμαι σε περίεργη φάση με το Lyrica μ'εχει κάνει κομμάτια σαν φάρμακο. Ενώ μ'αρέσει να διαβάζω το'χω μειώσει πολύ... μπλοκάρει το μυαλό, γι αυτο μειωσα την δοση ελπιζω να μην επανέλθει ο πόνος.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Χθές έγραψα οτι ειχα κάτι ενοχλησεις στο αριστερό χέρι. Σημερα δεν έχω τίποτα. Και αυτο δειχνει οτι μπορει κάποιος μετά απο επισκεψη φυσικα σε εναν γιατρο να συνεχιζει τη προπονησή του. Η ενοχληση που έρχεται και φευγει δεν ειναι κάτι ανησυχητικο πιστευω.

Οσο για τη λιπομέτρηση που σας απασχολει μετρήθηκα τις προάλλες στα χέρια σε διάμετρο και βρήκα ανισσοροπια !!! Το ένα χέρι ειναι 36.5 εκ διάμετρος το αλλο 35.8 ! Ας πούμε 36αρια κατα μ.ο. προσωπικά θέλω να τα μεγαλώσω στο 38 ! Ταυτοχρονα δεν έχω σκοπο να αυξησω το βάρος μου. Οποτε με σταθερο βάρος ή μικροτερο και αύξηση του μεγεθους σε κάθε χέρι καταλαβαινει κανεις χωρις μετρήσεις σε "ειδικους" με "ειδικές" ζυγαριές οτι το ποσοστο μυικής μάζας ανέβηκε!!!
H διαμετρος διαφερει γιατι το ενα χερι το χρησιμοποιεις περισσοτερο. Εγω πχ γραφω με το δεξι και θα επρεπε να εχει μεγαλυτερη διαμετρο, αλλα απο τοτε που εκανα 3 επεμβασεις στο δεξι, εχει ατροφησει γιατι συνηθισα να χρησιμοποιω το αριστερο περισσοτερο και τωρα το αριστερο μου ειναι πιο δυνατο.

Σημερινο προγραμμα:
Πρωι
2 αυγα ομελετα με μια φετα μπεικον και μιση κουπα cottage cheese
1 ποτηρι στυμμενο πορτοκαλι
1 κουπα καπουτσινο χωρις ζαχαρη
-20 λεπτα βαρη (εκτος ποδια), 15 λεπτα ΗΙΙΤ

Μεσημερι
Ροφημα πρωτεινης με γαλα πληρες και blueberries

Απογευμα
Συκωτακια κοτας με πουρε γλυκοπατατας, 1-2 κουταλιες γιαουρτι skyr και σαλατι μαρουλι με μια κουταλια dressing απο σουσαμι και σοταρισμενα sugar snow peas.
3 κομματακια σοκολατα
-60 λεπτα total body bands
-60-90 λεπτα περπατημα

Βραδυ
Στηθος κοτας στο γκριλ με σαλατα kale και ενα ποτηρι γαλα πληρες με κακαο χωρις ζαχαρη

Δεν ξερω ποσες θερμιδες θα εχω καψει μεχρι τοτε, οποτε αν ειμαι σε μεγαλο ελειμμα θα φαω και λιγο cottage cheese ή μια φετα ψωμι πολυσπορο ολικης με προζυμι με μια κουταλια φυστικοβουτυρο.

Στο φυστικοβουτυρο να προσεχετε τα συστατικα γιατι τα περισσοτερα περιεχουν ζαχαρη. Εναλλακτικα μπορειτε να παρετε φυστικια να τα ψησετε και να τα αλεσετε στο food processor ή στο μπλεντερ ή στην μηχανη του κιμα.

@milkompoukalo το σοκολατουχο γαλα δεν ειναι ανθυγιεινο αν το φτιαχνεις σωστα και αν το πινεις μετα απο ασκηση. Αν εχεις κανει γυμναστικη ή ακομα και περπατημα, ενω δεν ησουν συνηθισμενος, τοτε θα δεις την ζυγαρια να ανεβαινει γιατι ο οργανισμος σου κραταει υγρα. Εγω παντα βαζω μισο κιλο οταν κανω πολλη ωρα περπατημα ή ΗΙΙΤ ή οταν ειμαι πιασμενη και ξαφνικα θα ξυπνησω μια μερα και θα ειμαι ενα κιλο κατω.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,742 μηνύματα.
Νέλλη βλέπω εισαι του γκουρμέ :laugh: :laugh:

τα συκωτάκια ποτε δεν μ αρεσαν :(

πρόσεξε τον γειτονά σου μην τον ξυπνήσεις και αρχίσει να ωρύεται πάλι οπως ο σκύλος στο κλουβι οταν περνάμε :laugh:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,847 μηνύματα.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Σοβαρά σταματά να τρως απαχα γιαούρτια και απαχα κρέατα. Είναι η μεγαλύτερη μαλάκια που μπορείς να κα εις στον εαυτο σου.

Τι σώμα σου είναι τίγκα στην φλεγμονή και γι αυτό βγάζεις όλα αυτά τα θέματα υγείας. Ήρθε η ώρα να κόψεις εντελώς τη ζάχαρη και ΟΛΑ τα γλυκά. Και σταμάτα να ψάχνεις για υποκατάστατα όπως σπιτικά κακάο, μέλια και ότι άλλο σκέφτεσαι. κόψε τα γλυκά, ΟΛΑ και τα υποκατάστατα γλύκας. Όπως κόβεις το τσιγάρο, μαχαίρι. Θα σου πάρει κανένα μήνα να ξεεθιστεις και μετά δεν θα χρειάζεσαι να τρως γλυκά πλέον. Κόψε όλα τα ψωμιά ρυζια δημητριακά πατάτες. Κάνε αυστηρά κρεατοφαγικη διατροφή, λαχανικά και ξηρούς καρπούς όπως φυστίκια αιγινης. Κατά αυτά για κανένα τρίμηνο και θα δεις πως θα φύγουν όλα τα προβλήματα σου.

Και ξεκινά Fasting μια μέρα θα τρως μια μέρα δε θα τρως τίποτα, μόνο νερό. Να ηρεμήσει λίγο το πεπτικό σου, να αποκτήσεις αυτοφαγια μπας και θεραπευτείς.

Κάνε σοβαρά βήματα και κάνε ΕΧΤΡΙΜ πράγματα. Με το να κόψουμε λίγο αυτό, να περιορίσουμε λίγο το άλλο και από αύριο θα προσπαθήσω και γλτυκο μόνο μια φορά τη βδομαδα έφτασες εδώ που είσαι. Είσαι εθισμένος στη ζάχαρη και τον υδατανθτακα μπρο και θα πεθάνεις μικρός αν δεν αλλάξεις.

Εεενταξει τώρα αγχώθηκα😅

Ειμαι ο νούμερο ενα ανθρώπος εθισμένος στα γλυκά.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
H διαμετρος διαφερει γιατι το ενα χερι το χρησιμοποιεις περισσοτερο. Εγω πχ γραφω με το δεξι και θα επρεπε να εχει μεγαλυτερη διαμετρο, αλλα απο τοτε που εκανα 3 επεμβασεις στο δεξι, εχει ατροφησει γιατι συνηθισα να χρησιμοποιω το αριστερο περισσοτερο και τωρα το αριστερο μου ειναι πιο δυνατο.

Σημερινο προγραμμα:
Πρωι
2 αυγα ομελετα με μια φετα μπεικον και μιση κουπα cottage cheese
1 ποτηρι στυμμενο πορτοκαλι
1 κουπα καπουτσινο χωρις ζαχαρη
-20 λεπτα βαρη (εκτος ποδια), 15 λεπτα ΗΙΙΤ

Μεσημερι
Ροφημα πρωτεινης με γαλα πληρες και blueberries

Απογευμα
Συκωτακια κοτας με πουρε γλυκοπατατας, 1-2 κουταλιες γιαουρτι skyr και σαλατι μαρουλι με μια κουταλια dressing απο σουσαμι και σοταρισμενα sugar snow peas.
3 κομματακια σοκολατα
-60 λεπτα total body bands
-60-90 λεπτα περπατημα

Βραδυ
Στηθος κοτας στο γκριλ με σαλατα kale και ενα ποτηρι γαλα πληρες με κακαο χωρις ζαχαρη

Δεν ξερω ποσες θερμιδες θα εχω καψει μεχρι τοτε, οποτε αν ειμαι σε μεγαλο ελειμμα θα φαω και λιγο cottage cheese ή μια φετα ψωμι πολυσπορο ολικης με προζυμι με μια κουταλια φυστικοβουτυρο.

Στο φυστικοβουτυρο να προσεχετε τα συστατικα γιατι τα περισσοτερα περιεχουν ζαχαρη. Εναλλακτικα μπορειτε να παρετε φυστικια να τα ψησετε και να τα αλεσετε στο food processor ή στο μπλεντερ ή στην μηχανη του κιμα.

@milkompoukalo το σοκολατουχο γαλα δεν ειναι ανθυγιεινο αν το φτιαχνεις σωστα και αν το πινεις μετα απο ασκηση. Αν εχεις κανει γυμναστικη ή ακομα και περπατημα, ενω δεν ησουν συνηθισμενος, τοτε θα δεις την ζυγαρια να ανεβαινει γιατι ο οργανισμος σου κραταει υγρα. Εγω παντα βαζω μισο κιλο οταν κανω πολλη ωρα περπατημα ή ΗΙΙΤ ή οταν ειμαι πιασμενη και ξαφνικα θα ξυπνησω μια μερα και θα ειμαι ενα κιλο κατω.
Κακάο οχι το βράδυ φέρνει αυπνίες λογω καφείνης και θεοβρωμίνης, καλύτερα πρωί έως το μεσημέρι, τώρα εσένα μπορεί να σε κοιμίζει(έχω φιλο που πίνει φραπέ 11 το βράδυ κ τον πιανει υπνηλία). Πρέπει να προσθέσεις ένα ακόμα μικρό σνακ, λίγα τα 4 κάνε τα 5. Πρωτείνη να προτιμάς βιολογική όχι με προσθετα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top