Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Καλημερα παιδιά! Κάνω γυμναστική κάποια χρόνια τώρα πολύ χαλαρά 2-3 φορές την εβδομάδα. Άρχισα με κολύμπι και μετά πήγα gym κάνω ένα ομαδικό προγραμμα 2-3 φορές την εβδ αεροβιο με βάρη ζόρικο όμως όχι απλό. Πολλές επαναλήψεις με μπάρα ή dumbbells και τρεχάλα ενδιάμεσα. Σκέφτομαι να το εντατικοποίησω με βάρη στο gym σε συνδυασμό με μια φορά Pilates αν τα καταφέρω . Τι λέτε; Α γυναίκα 165 51 κιλά και μεγαλούτσικη (κοντά 50). Να αρχίσω full body η πιο στοχευμένα; Τι ασκήσεις προτείνετε; Γενικά δώστε info😉

Full body 2 φορες την εβδομάδα. 2 ασκησεις για στηθος 2 για χέρια 2 για ώμους 2 για πλάτη και 2 για ποδια.

Σημερα

το κλασσικο πρωινο ως πρωτο γευμα με γιαουρτι κουακερ λιγο μέλι καρυδια και αντι για μπανανα εβαλα ανανά 150γρ. Δροσιστικος

μετα απο μια ωρα εφυγα για γυμναστηριο... γενικα το κουάκερ ειναι υδατανθρακας αργης απορροφησης που σημαινει οτι ακομη και 1-2 ωρες μετά μπορει να δωσει ενέργεια για την προπονηση. Ειναι μια εξαιρετικη επιλογη τοσο για πρωινο οσο και για προ γουορκαουτ μίλ.

Μετά τη προπονηση καπάκι συμπληρωμα 350μλ ασπράδι ποσιμο

3ο γευμα αυτο εδώ , 150γρ τονος , 100γρ ρυζι (αβραστο ζυγισμενο) λάδι , σαλατα με λεμονια ξυδια αλατια και τα λοιπά και λιγο κρεμυδι

στο ενδιάμεσο ηπια και τις βιταμινες μου , αναβράζουσες ον δε ροκς με παγάκια και γευση πορτοκάλι !!!!
 

Συνημμένα

  • IMG_20200910_041039.jpg
    IMG_20200910_041039.jpg
    1.2 MB · Εμφανίσεις: 107

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
62 σελίδες το Fitness thread... 163 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 60 μέρες. Αντε να τις εκατοστησουμε σύντομα τις σελίδες...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
62 σελίδες το Fitness thread... 163 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 60 μέρες. Αντε να τις εκατοστησουμε σύντομα τις σελίδες...


Αυτο σκεφτόμουν! Θα γινει το 2ο-3ο μεγαλύτερο θρέντ της σελιδας. ;)

Βλέπω μπαινουν συνεχως και νέα μέλη.

Το ειχα πει και τις προαλλες , βάλτε φωτο , βιντεο , προπονησεις , φαγητα τα πάντα ολα
να σχολιάζουμε και να βοηθάει ο ενας τον άλλον.

Το φιτνεσ θρέντ θα ειναι πάντα ψηλά στις προτιμήσεις και τη καρδιά μας !

Καθένας μπορει να γινει ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ απο αυτο που ηταν ΧΘΕΣ.

FIT OR DIE ! let's FIT our life !

Και η κοτα τιμωρός ->

ΚΟΤΑ ΤΙΜΩΡΟΣ.png
 

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Σε λίγα χρόνια Ντέβιλ όπως πάμε, η πλαστική θα κάνει κουμάντο.


:/:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Σε λίγα χρόνια Ντέβιλ όπως πάμε, η πλαστική θα κάνει κουμάντο.


:/:

Εμένα με ενδιαφέρει πρωτα η προπονηση κ μετα να βελτιωνω το σώμα μου. Γενικά όλη η διαδικασια. Όλο το ταξίδι. Για αυτό κ προσεχω τους τραυματισμους. Όταν παω στο γυμναστήριο το πρωτο 15λεπτο είναι ζέσταμα. Αρχικα με ένα λάστιχο μετά με άδεια μπάρα. Δίνω μεγάλη έμφαση στη τεχνική. Η προπονηση είναι ιεροτελεστία.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Αν έχεις τα φράγκα όλα γίνονται
Δύσκολο. Αν είσαι 200 κιλά, τρως μονο κρέμες και γλυκά, καπνιζεις και ζεις καθιστική ζωή... Δε σε σώζει η επιστήμη, όσο κι αν έχει εξελιχθει. Βέβαια σε μη ακραίες περιπτώσεις συμφωνώ.
Αλλά αυτό που αποκτιέται με κόπο είναι πιο νατσουραλ και έχει αλλη αξία...
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δύσκολο. Αν είσαι 200 κιλά, τρως μονο κρέμες και γλυκά, καπνιζεις και ζεις καθιστική ζωή... Δε σε σώζει η επιστήμη, όσο κι αν έχει εξελιχθει. Βέβαια σε μη ακραίες περιπτώσεις συμφωνώ.
Αλλά αυτό που αποκτιέται με κόπο είναι πιο νατσουραλ και έχει αλλη αξία...

Οι πλαστικές σώζουν κόσμο. Υπάρχουν άνθρωποι που μπορεί να έχουν ένα χαρακτηριστικό που να τους χαλάει όλο το πρόσωπο όπως κάποια ουλη, άσχημη μύτη, άσχημα ματιά κ.ο.κ. Και αυτό στη συνέχεια να τους δημιουργεί ψυχολογικά προβλήματα καθώς η εμφάνιση παίζει σημαντικό ρόλο στο ψυχισμό μας. Γιατί να μένουν με το πρόβλημα αν μπορεί ένας πλαστικός να το διορθώσει.

Άλλοι δεν έχουν ιδιαίτερο θέμα αλλά παρόλα αυτά κάνουν για να γίνουν απλά ωραιότεροι για να έχουν τα επαγγελματικά και προσωπικά οφέλη της ωραίας εμφάνισης. Καλό και χρυσό το γυμναστήριο αλλά γυμναστήριο για τη φάτσα το σημαντικότερο σημείο του ανθρώπου δεν υπάρχει.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Δεν ειπα πουθενα οτι ειμαι κατα της πλαστικής χειρουργικής. Απλα η πλαστικη χειρουργικη δεν σου χαριζει μυικη δυναμη, ουτε αντοχη, ουτε υγεια. Η γυμναστικη ειναι must.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Γνώμες για το προγραμματάκι/ διατροφή;


Δεν έδειξαν κάποιο προγραμμα :P

ενα γευμα κοτοπουλο με σαλάτα δεν λέει κάτι. Και ουτε θα κάνει και κάτι χωρις ολοκληρωμενο πλάνο.

Δεν δειχνει σειρά γευμάτων , δεν δειχνει θερμιδες , δεν δειχνει μακροσυστατικά γενικα δεν δειχνει το πλάνο. Εντάξει δικαιωμα της μπορει να το αγορασε και να μη θέλει να το μοιραστει οκ.

Εκεινα που θα σχολιαζα εγω σε 2-3 σημεια ειναι

- Την 1η μέρα η εκτελεση που δειχνει στο κάθισμα ειναι άψογη. Αργά και η κινηση εκτελειται με το ισχιο. Ο κώλος πισω τούρλα οκ. Βάζεις 20-30 κιλά πλην της 1 REP MAX σου διοτι το καθισμα σαν ασκηση ειναι απαιτητικη και αν δεν έχεις την απαιτουμενη μυικη υποδομη στη πλάτη να συγκρατησεις το βάρος θα φυγεις γρηγορα και μπορει να τραυματισεις το χαμηλοτερο τμημα της Σπονδυλικής στήλης.

- Tα Hip thruster sto 6:40 τα εχω προτεινει και εγω στο παρελθον ως ασκηση για την μέση αντι των άρσεων θανάτου.

- Δεν κάνεις κάθε μέρα προπονηση , αν θες να αποφυγεις το OVERTRAINING για παράδειγμα χθές στο γυμναστηριο ηρθε ενας νεαρος με ενα φιλο του για να κάνει ώμους. Συμφωνα με αυτα που έλεγε την προηγουμενη ημέρα έκανε στήθος.

Οι βασικες ασκησεις για το στήθος ειναι οι πιέσεις, στις πιέσεις συμμετέχουν εκτος απο τον θωρακικο , ο προσθιος δελτοειδης η μπροστινη μοιρα του και ο τρικεφαλος. Οταν λοιπον χθες πιεσες στον πάγκο την μπροστινη μοιρα του δελτοειδη την επομενη δεν πάς να την ξαναπιεσεις με πιεσεις ώμων.... μπορεις μονο να δουλέψεις 2 ασκησεις για την πισω μοιρα των ώμων η οποια δεν δουλευει στο πάγκο.

- Στο 10:24 δεν μ αρεσει η εκτελεση της στον πάγκο με αλτηρες για πιέσεις στηθους. Ο λογος ειναι οτι κουνιεται αρκετά ο προσθιος δελτοειδης , με αυτο κάνεις λιγοτερη απομονωση στον μειζονα θωρακικο και σπρώχνεις και με τους ωμους -> Σημειο τραυματισμου σε μεγάλα φορτια στον πάγκο.

Στον πάγκο το σημαντικοτερο απο ολα (εκτος απο το grib) ειναι το πώς θα ξαπλώσεις. Θέλει μια μικρη κουρβα στη μέση η οποια προκυπτει επειδη εχεις θέσει τους ώμους σου πισω και κάτω (ωμοπλάτες) και τους αγκώνες μέσα για να κάνεις την καλυτερη απομονωση στον θωρακικο που λέγαμε.

- Σωστο αυτο με το πρωινο αεροβιο με άδειο στομάχι. Αλλα για να μην κιλλάρεις τα μυικά σου gains δεν κάνεις τρέξιμο και σε υψηλές εντάσεις... κανεις ενα περπάτημα ειτε κανονικο ειτε σε κλιση 20-25 λεπτά και μετά κοιλιακους και τέλος.Δεν εισαι μαραθωνοδρομος να κανεις 1 ωρα διαδρομο τρεξιμο μετά.

Α! Σε 3-4 μέρες δεν υπάρχει αποτέλεσμα.... η κοπελιτσα μπορει να μην έφαγε κάτι το προηγουμενο βράδυ και να στηθηκε επιτηδευμενα για να μας δειξει οτι το στομάχι - κοιλια της ειναι πιο επιπεδη. Προσωπικα δεν ειδα κάποιο αποτέλεσμα. Το οποιο θέλει τουλάχιστον 3 μήνες για να φανεί.

Οποιος νομιζει οτι λέω μπουρδες κάπου να μου παραθέσει το σημειο με λογικα επιχειρηματα και μια έρευνα. Γιατι εχω διαβασει ερευνες για αυτα που γράφω.

Αυτα :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Η πλαστική όπως κι η γυμναστική βοηθούν η καθεμιά απ'το δικό τους μετερίζι.
Νομίζω είμαστε εντάξει.




(στο γυμναστήριο δροσερά κορίτσια ρωτούν για έλξεις κι όλοι είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν)

:playboy:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
(στο γυμναστήριο δροσερά κορίτσια ρωτούν για έλξεις κι όλοι είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν)
Αφού έχει ζέστη και είναι δροσερά τα κορίτσια... :P
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έδειξαν κάποιο προγραμμα :P

ενα γευμα κοτοπουλο με σαλάτα δεν λέει κάτι. Και ουτε θα κάνει και κάτι χωρις ολοκληρωμενο πλάνο.

Δεν δειχνει σειρά γευμάτων , δεν δειχνει θερμιδες , δεν δειχνει μακροσυστατικά γενικα δεν δειχνει το πλάνο. Εντάξει δικαιωμα της μπορει να το αγορασε και να μη θέλει να το μοιραστει οκ.

Εκεινα που θα σχολιαζα εγω σε 2-3 σημεια ειναι

- Την 1η μέρα η εκτελεση που δειχνει στο κάθισμα ειναι άψογη. Αργά και η κινηση εκτελειται με το ισχιο. Ο κώλος πισω τούρλα οκ. Βάζεις 20-30 κιλά πλην της 1 REP MAX σου διοτι το καθισμα σαν ασκηση ειναι απαιτητικη και αν δεν έχεις την απαιτουμενη μυικη υποδομη στη πλάτη να συγκρατησεις το βάρος θα φυγεις γρηγορα και μπορει να τραυματισεις το χαμηλοτερο τμημα της Σπονδυλικής στήλης.

- Tα Hip thruster sto 6:40 τα εχω προτεινει και εγω στο παρελθον ως ασκηση για την μέση αντι των άρσεων θανάτου.

- Δεν κάνεις κάθε μέρα προπονηση , αν θες να αποφυγεις το OVERTRAINING για παράδειγμα χθές στο γυμναστηριο ηρθε ενας νεαρος με ενα φιλο του για να κάνει ώμους. Συμφωνα με αυτα που έλεγε την προηγουμενη ημέρα έκανε στήθος.

Οι βασικες ασκησεις για το στήθος ειναι οι πιέσεις, στις πιέσεις συμμετέχουν εκτος απο τον θωρακικο , ο προσθιος δελτοειδης η μπροστινη μοιρα του και ο τρικεφαλος. Οταν λοιπον χθες πιεσες στον πάγκο την μπροστινη μοιρα του δελτοειδη την επομενη δεν πάς να την ξαναπιεσεις με πιεσεις ώμων.... μπορεις μονο να δουλέψεις 2 ασκησεις για την πισω μοιρα των ώμων η οποια δεν δουλευει στο πάγκο.

- Στο 10:24 δεν μ αρεσει η εκτελεση της στον πάγκο με αλτηρες για πιέσεις στηθους. Ο λογος ειναι οτι κουνιεται αρκετά ο προσθιος δελτοειδης , με αυτο κάνεις λιγοτερη απομονωση στον μειζονα θωρακικο και σπρώχνεις και με τους ωμους -> Σημειο τραυματισμου σε μεγάλα φορτια στον πάγκο.

Στον πάγκο το σημαντικοτερο απο ολα (εκτος απο το grib) ειναι το πώς θα ξαπλώσεις. Θέλει μια μικρη κουρβα στη μέση η οποια προκυπτει επειδη εχεις θέσει τους ώμους σου πισω και κάτω (ωμοπλάτες) και τους αγκώνες μέσα για να κάνεις την καλυτερη απομονωση στον θωρακικο που λέγαμε.

- Σωστο αυτο με το πρωινο αεροβιο με άδειο στομάχι. Αλλα για να μην κιλλάρεις τα μυικά σου gains δεν κάνεις τρέξιμο και σε υψηλές εντάσεις... κανεις ενα περπάτημα ειτε κανονικο ειτε σε κλιση 20-25 λεπτά και μετά κοιλιακους και τέλος.Δεν εισαι μαραθωνοδρομος να κανεις 1 ωρα διαδρομο τρεξιμο μετά.

Α! Σε 3-4 μέρες δεν υπάρχει αποτέλεσμα.... η κοπελιτσα μπορει να μην έφαγε κάτι το προηγουμενο βράδυ και να στηθηκε επιτηδευμενα για να μας δειξει οτι το στομάχι - κοιλια της ειναι πιο επιπεδη. Προσωπικα δεν ειδα κάποιο αποτέλεσμα. Το οποιο θέλει τουλάχιστον 3 μήνες για να φανεί.

Οποιος νομιζει οτι λέω μπουρδες κάπου να μου παραθέσει το σημειο με λογικα επιχειρηματα και μια έρευνα. Γιατι εχω διαβασει ερευνες για αυτα που γράφω.

Αυτα :P

Λες μπουρδες σε όλο οπότε το παραθέτω όλο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Ολα αυτα μελιτζανες - μανιτάρια ειναι φοβερά ρε φιλε ! Αλλα δεν εχω χρονο να τα μαγειρέψω ! :(
Ούτε εγώ. Για να πω την αλήθεια πολλές φορές τα παίρνω πακέτο από την μητέρα μου και τα φέρνω σπίτι μου. ;)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Ούτε εγώ. Για να πω την αλήθεια πολλές φορές τα παίρνω πακέτο από την μητέρα μου και τα φέρνω σπίτι μου. ;)

Κατεψυγμένα παιρνεις καθολου; οι μελιτζανες ειναι απαικτες φιλε νοστιμευουν το φαγητο στο τσάκ μπάμ. Εχω και καλαμποκι στη καταψυξη θα το φτιάξω αυριο. Με μπιφτεκια. Αν προλαβω :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πριν τα ratio γίνουν νούμερα και πρότυπα για να είναι διαχειρίσιμα, ήταν αρμονικές εικόνες.
Εδώ με ξάφνιασε θετικά ο Χάκερ. Δεν είναι πολύ γνωστά αυτά.
Ρεντ μπουλ αν πίνεις, κόψε τα ή περιόρισέ τα σε 2-3 το μήνα. Δεν κάνει καλό η συχνή χρήση.

Τα ratio καλα ειναι αλλα κάποιοι σκελετοι έχουν ιδιαιτεροτητες πχ αν εχεις μεγάλη λεκάνη απο τη φύση σου μη περιμένεις ποτέ μέση δαχτυλιδι. Απλά γυμνάζεσαι με σκοπο να γινεις καλύτερος και μερικοι δεν χρειαζονται και πολλά πολλά αναλογα και πως θα σου βγει στη πορεια. Αλλο σώμα θα χεις το 1ο χρονο αλλο το 10ο.

αλλα θα το πάς σιγουρα 10ετια με αυτο το προγραμμα που χρειάζεται και τις λιγες αποκλισεις; απο ενα σημειο και μετά απλά θέλεις ενα καλο αποτελεσμα πάνω του μέσου ορου και εισαι μια χαρά. Δεν χρειάζονται ουτε οι υπερβολές του strengthstandards για να εισαι δυνατος απο το μ.ο. ουτε οι υπερβολικές λεπτομέρειες. Κάνεις 3-4 βασικά παιρνεις αποτέλεσμα και τέλος.

Γνώμη μου βεβαια. Ο καθενας ας κάνει οτι θέλει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Κατεψυγμένα παιρνεις καθολου; οι μελιτζανες ειναι απαικτες φιλε νοστιμευουν το φαγητο στο τσάκ μπάμ. Εχω και καλαμποκι στη καταψυξη θα το φτιάξω αυριο. Με μπιφτεκια. Αν προλαβω :P
Παίρνω και κατεψυγμένα αλλά προσπαθώ να τα χρησιμοποιώ σε βάθος χρόνου.
Πεινιρλι, πιτακια ολικής, ψαροκροκετες... Καλαμπόκι συχνά από την λαικη. Τα 4 με 5 για 1 ευρώ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top