Fitness Thread!

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Θα το ψάξω. Θέλω να τα δοκιμάσω. Φαίνονται αρκετά βραστερα.
Βέβαια τα φυσικά σάκχαρα τους είναι 11 γρ. ανά 100...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,789 μηνύματα.
Θα το ψάξω. Θέλω να τα δοκιμάσω. Φαίνονται αρκετά βραστερα.
Βέβαια τα φυσικά σάκχαρα τους είναι 11 γρ. ανά 100...


Δε πειράζει φιλε μου, δε πάμε για μιστερ ολυμπια :P προσωπικα μ αρεσει η προπονηση κ το προγραμμα για αυτο τα ακολουθω δεν με απασχολει να φτιάξω το σώμα μου πρώτα απο ολα.... θα έρθει κ αυτο με τα χρονια.

Και ηρθε η ωρα για την πολυβιταμινη μου... να ανεβάσω βιντεάκι; goustareis; :P
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Δε πειράζει φιλε μου, δε πάμε για μιστερ ολυμπια :P προσωπικα μ αρεσει η προπονηση κ το προγραμμα για αυτο τα ακολουθω δεν με απασχολει να φτιάξω το σώμα μου πρώτα απο ολα.... θα έρθει κ αυτο με τα χρονια.
Βιντεακι με διατροφη ακομα καλυτερα.
Και ηρθε η ωρα για την πολυβιταμινη μου... να ανεβάσω βιντεάκι; goustareis; :P
Eγω προτιμώ την ανταλλαγή αποψεων και την διατροφη. Αν θες να βαλεις βιντεακι, νο προμπλεμ.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,789 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
IMG_20200912_204348.jpg

Βραδινό πριν την έξοδο. Αφού βγάλω τις πίτες ολικης από το φούρνο προσθέτω στραγγιστο γιαούρτι και ρίγανη. Μετά μπαράκι ως τις δώδεκα.
IMG_20200912_205602.jpg
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,789 μηνύματα.
View attachment 71123
Βραδινό πριν την έξοδο. Αφού βγάλω τις πίτες ολικης από το φούρνο προσθέτω στραγγιστο γιαούρτι και ρίγανη. Μετά μπαράκι ως τις δώδεκα.
View attachment 71124

Φίλε τα σπάει αυτο το μενού. Πωπωπωωω μου τρέχουνε τα σάλια παναθεμά σε! Και ειμαι διατεθειμενος να σκληρυνω τη διατροφη έως το Δεκέμβριο που τελειωνει το 6μηνο που χω βάλει. Μετα θα ξεκουραστω (δεν εννοω οτι θα πέσω με τα μουτρα) αλλα θα ξεκουρασω λιγο το σώμα μου για κανα μήνα.

Μου ειπε ενας φιλος Κυψελη γινοταν χαμος αποψε... αλλα οπως εγραψες και εσυ ως τις .... 12.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Eιναι πολύ απλή συνταγή. Ώσπου να ζεσταθεί ο φούρνος, κόβεις ελάχιστο κασέρι, καυτερή πιπεριά και τοματινια. Μετά τα βάζεις στους 180 βαθμούς για 10 λεπτά. Όταν τα βγάζεις τρίβεις ρίγανη και λίγο γιαούρτι. Όχι πολύ γιατί θα τρέχει. Εγώ διπλώνω τις πίτες στην μέση. Μπορείς να ανακατέψεις το γιαούρτι με νιφάδες βρώμης.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,789 μηνύματα.
Eιναι πολύ απλή συνταγή. Ώσπου να ζεσταθεί ο φούρνος, κόβεις ελάχιστο κασέρι, καυτερή πιπεριά και τοματινια. Μετά τα βάζεις στους 180 βαθμούς για 10 λεπτά. Όταν τα βγάζεις τρίβεις ρίγανη και λίγο γιαούρτι. Όχι πολύ γιατί θα τρέχει. Εγώ διπλώνω τις πίτες στην μέση. Μπορείς να ανακατέψεις το γιαούρτι με νιφάδες βρώμης.

Φαινεται πολύ καλο , ωραιος !
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,789 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Το κασέρι ειναι πλήρες. Μπορεις να βάλεις καπνιστο μιλνερ 18% λιπαρά.

Μπορεις να βάλεις μοτσαρέλα. ;)
Όντως. Η φέτα και λίγη ελιά.
Το μιλνερ δεν το δοκίμασα. Φοβάμαι μη βγει πολύ στεγνό.
Θα το δοκιμάσω και με κοτατζ αφού ψήσω πρώτα την πίτα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,789 μηνύματα.
Όντως. Η φέτα και λίγη ελιά.

Μπορεις να πάρεις λιγο πέστο απο το σουπερ και να πάρεις και φέτα με χαμηλά λιπαρά.

Αν σου πω πως η πιτσα σπέσιαλ πιά δεν με τρελαινει θα το πιστεψεις; πιο πολυ γουστάρω χωριάτικη.

Καλα εννοειται πως κάτι πιλάφια αλα κρέμ με σάλτσες λευκες και αηδιες ουτε καν μου λειπουν.

Πλεον το αγαπημενο μου φαγητο ειναι μακαρονια με τονο ή μπιφτεκι με ρυζι ή πατατες ψητες στο φουρνο.

Γενικα οσο λιγοτερο επεξεργασμενο φαγητο.
 

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορεις να πάρεις λιγο πέστο απο το σουπερ και να πάρεις και φέτα με χαμηλά λιπαρά.

Αν σου πω πως η πιτσα σπέσιαλ πιά δεν με τρελαινει θα το πιστεψεις; πιο πολυ γουστάρω χωριάτικη.

Καλα εννοειται πως κάτι πιλάφια αλα κρέμ με σάλτσες λευκες και αηδιες ουτε καν μου λειπουν.

Πλεον το αγαπημενο μου φαγητο ειναι μακαρονια με τονο ή μπιφτεκι με ρυζι ή πατατες ψητες στο φουρνο.

Γενικα οσο λιγοτερο επεξεργασμενο φαγητο.


πεστο ομως ειναι σαλτσα και οι σαλτσες εχουν πολλα λιπαρα και αυτη ειναι και συσκευασμενη αρα θα εχει και συντηρητικα
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,789 μηνύματα.
πεστο ομως ειναι σαλτσα και οι σαλτσες εχουν πολλα λιπαρα και αυτη ειναι και συσκευασμενη αρα θα εχει και συντηρητικα

Το να βάλεις 10γρ πέστο σε ενα φαγητο ή 10γρ μουστάρδα 1-2 φορές την εβδομάδα και αφου εχεις κοιταξει τα συστατικα και ειναι χωρις ζάχαρη ενω ολη την υπολοιπη μέρα - βδομάδα - μήνα τρέφεσαι σωστά δεν θα επηρεάσει ουτε την μυική ανάπτυξη ουτε την αποδοση στο γυμναστηριο αλλα ουτε κ την υγεια σου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν έδειξαν κάποιο προγραμμα :P

ενα γευμα κοτοπουλο με σαλάτα δεν λέει κάτι. Και ουτε θα κάνει και κάτι χωρις ολοκληρωμενο πλάνο.

Δεν δειχνει σειρά γευμάτων , δεν δειχνει θερμιδες , δεν δειχνει μακροσυστατικά γενικα δεν δειχνει το πλάνο. Εντάξει δικαιωμα της μπορει να το αγορασε και να μη θέλει να το μοιραστει οκ.

Εκεινα που θα σχολιαζα εγω σε 2-3 σημεια ειναι

- Την 1η μέρα η εκτελεση που δειχνει στο κάθισμα ειναι άψογη. Αργά και η κινηση εκτελειται με το ισχιο. Ο κώλος πισω τούρλα οκ. Βάζεις 20-30 κιλά πλην της 1 REP MAX σου διοτι το καθισμα σαν ασκηση ειναι απαιτητικη και αν δεν έχεις την απαιτουμενη μυικη υποδομη στη πλάτη να συγκρατησεις το βάρος θα φυγεις γρηγορα και μπορει να τραυματισεις το χαμηλοτερο τμημα της Σπονδυλικής στήλης.

- Tα Hip thruster sto 6:40 τα εχω προτεινει και εγω στο παρελθον ως ασκηση για την μέση αντι των άρσεων θανάτου.

- Δεν κάνεις κάθε μέρα προπονηση , αν θες να αποφυγεις το OVERTRAINING για παράδειγμα χθές στο γυμναστηριο ηρθε ενας νεαρος με ενα φιλο του για να κάνει ώμους. Συμφωνα με αυτα που έλεγε την προηγουμενη ημέρα έκανε στήθος.

Οι βασικες ασκησεις για το στήθος ειναι οι πιέσεις, στις πιέσεις συμμετέχουν εκτος απο τον θωρακικο , ο προσθιος δελτοειδης η μπροστινη μοιρα του και ο τρικεφαλος. Οταν λοιπον χθες πιεσες στον πάγκο την μπροστινη μοιρα του δελτοειδη την επομενη δεν πάς να την ξαναπιεσεις με πιεσεις ώμων.... μπορεις μονο να δουλέψεις 2 ασκησεις για την πισω μοιρα των ώμων η οποια δεν δουλευει στο πάγκο.

- Στο 10:24 δεν μ αρεσει η εκτελεση της στον πάγκο με αλτηρες για πιέσεις στηθους. Ο λογος ειναι οτι κουνιεται αρκετά ο προσθιος δελτοειδης , με αυτο κάνεις λιγοτερη απομονωση στον μειζονα θωρακικο και σπρώχνεις και με τους ωμους -> Σημειο τραυματισμου σε μεγάλα φορτια στον πάγκο.

Στον πάγκο το σημαντικοτερο απο ολα (εκτος απο το grib) ειναι το πώς θα ξαπλώσεις. Θέλει μια μικρη κουρβα στη μέση η οποια προκυπτει επειδη εχεις θέσει τους ώμους σου πισω και κάτω (ωμοπλάτες) και τους αγκώνες μέσα για να κάνεις την καλυτερη απομονωση στον θωρακικο που λέγαμε.

- Σωστο αυτο με το πρωινο αεροβιο με άδειο στομάχι. Αλλα για να μην κιλλάρεις τα μυικά σου gains δεν κάνεις τρέξιμο και σε υψηλές εντάσεις... κανεις ενα περπάτημα ειτε κανονικο ειτε σε κλιση 20-25 λεπτά και μετά κοιλιακους και τέλος.Δεν εισαι μαραθωνοδρομος να κανεις 1 ωρα διαδρομο τρεξιμο μετά.

Α! Σε 3-4 μέρες δεν υπάρχει αποτέλεσμα.... η κοπελιτσα μπορει να μην έφαγε κάτι το προηγουμενο βράδυ και να στηθηκε επιτηδευμενα για να μας δειξει οτι το στομάχι - κοιλια της ειναι πιο επιπεδη. Προσωπικα δεν ειδα κάποιο αποτέλεσμα. Το οποιο θέλει τουλάχιστον 3 μήνες για να φανεί.

Οποιος νομιζει οτι λέω μπουρδες κάπου να μου παραθέσει το σημειο με λογικα επιχειρηματα και μια έρευνα. Γιατι εχω διαβασει ερευνες για αυτα που γράφω.

Αυτα :P



Γεία σου συνονοματε, καταρχήν θα σου πω οτι και εγώ έχω τραυματιστεί 2 φορες σε ώμους αλλά ευτυχώς όχι πολυ βαριά! Δηλαδή με αποχή 1-2 μηνών ήμουνα πάλι σε προγραμμα. Θα σου πω 2-3 δικά μου συμπεράσματα για τους ώμους που ίσως σε βοηθήσουν.
Πρώτον και βασικό λάθος που οδήγει σε τραυματισμό ώμων --> υπερπροπόνηση! Δεν μπορείς να κάνεις στα τέρματα στήθος και την επόμενη μέρα να πας να κάνεις το ίδιο και με τους ώμους! Οδήγει αν όχι με την πρώτη φορά αλλα σε βλαθος χρόνου σε τραυματισμο... Επίσης μπορει σε ασκήσεις χεριών (δικέφαλα-τρικεφαλα) να κουράζεται ο ώμος όπως επίσης και στις ασκήσεις πλάτης. Εγώ προσωπικά κάνω πλεον βάρη μερά παρα μέρα, ποτέ καθε μέρα εκτος και αν είναι η μια προπόνηση upper body και η άλλη πόδια.
Δεύτερο λάθος: η λάθος επιλογή ή λαθος συνδιασμος ασκήσεων. Οι οπισθολέμιες είναι όπως είπε και ο PowerBuilderi μια απο τις ασκήσεις που ίσως προκαλούν προβλήματα και εγω προσωπικά αντιπαθώ και τις πλάγιες εκτάσεις αλλα κα τις μπροστινες εκτάσεις αλτήρων... τις κάνω μόνο με 5κιλους αλτήτρες για ζέσταμα.
Τρίτο λάθος εκει που σταματάνε οι θωρακικοί πέρνουν όλο το βάρος οι ώμοι...αυτό συμβαίνει κυρίως στον πάγκο και στον επικληνη πάγκο. Εαν δεν μπορείς να σηκώσεις άλλο ή τα κιλά είναι πολλά για το στήθος σου, οι ώμοι συμμετέχουν στην κίνηση περισσότερο απο όσο τους αναλογεί και έτσι καταλήγεις σε τραυματισμό. Εάν δουλέυεις καθαρά για όγκο και βλεπεις οτι οι μπάρες σου προκαλουν πόνο στους ώμους αντικατέστισε τις με αλτήρες σε ισιο και επικληνλη πάγκο και θα δεις οτι εκει δεν θα έχεις πρόβλημα.
Τέλος θα σου έλεγα να κάνεις πάντα καλή προθερμανση 5-10 λεπτα στους περιστροφέις με ασκήσεις βοηθητικές πριν κάνεις προπόνηση ώμων ή στήθους. Επίσης προσωπική μου επιλογή για ουσιαστική ενδυνάμωση ώμων είναι οι στρατιωτικές πιέσεις / over head press, μια άσκηση που δεν μου έχει προκαλέσει ποτέ πόνο και μου έχει προσφέρει πολλά απο άποψη δύναμης.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Η Απάντηση #9 ειναι επισης μια πολύ σοβαρη απάντηση που βρήκα και τη βάζω συπληρωματικά για οσους θέλουν να συνεχιζουν προπονησεις χωρις να σακατευονται.

Α! Το παλικάρι εχει κ φώτο που δειχνει τη δουλειά του. Ειδικα σε ώμους και στήθος. Για μένα πλέον ειναι απαραιτητο αν κάποιος θέλει να μιλάει για φιτνεσ με αφοπλιστική σιγουρια και να τον παιρνουν στα σοβαρά.

Και φυσικά εχει πολύ καλυτερο αποτέλεσμα απο τον πιτσιρικο που ειχε έρθει στο γυμναστηριο την επομενη ημέρα μετά απο μια προπονηση στήθους και ηθελε να πατησει πάλι τους ώμους του κ το επαιζε αυθεντια στον φιλο του.


ειπα να ασχοληθώ σε κάποια φάση αλλα μετά σκέφτηκα οτι συνηθως αυτα οδηγουν σε παρεξηγησεις. Στη τελικη οποιος θέλει βλέπει τη προπονηση.

To bold ειναι οτι εγραψα κ εγω για τη θέση των ώμων στο πάγκο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Λοιπόν για πιο υγιεινή πίτσα...
1. Χρησιμοποιήστε αλεύρι ολικής άλεσης για τη ζύμη
Αν θέλετε να αυξήσετε τη θρεπτική αξία της σπιτικής σας πίτσας, δοκιμάστε να αντικαταστήσετε το λευκό αλεύρι με αλεύρι ολικής άλεσης. Τα λευκά αλεύρια είναι επεξεργασμένα, πράγμα που σημαίνει ότι έχει μειωθεί η θρεπτική τους αξία. Από την άλλη πλευρά, το αλεύρι ολικής άλεσης θα σας κάνει να αισθάνεστε χορτάτοι για περισσότερη ώρα.

2. Προσέξτε το τυρί
Χρησιμοποιήστε τη μισή ποσότητα τυριού από τη συνηθισμένη και να είστε σίγουροι ότι αυτό δε θα κάνει την πίτσα σας λιγότερο απολαυστική. Για την ακρίβεια, είναι πολύ πιθανό να μην καταλάβετε καν τη διαφορά. Επίσης, δώστε ιδιαίτερη σημασία στο είδος του τυριού που θα επιλέξετε. Tο τυρί που χρησιμοποιείται συνήθως στις πίτσες είναι η μοτσαρέλα και ακολουθούν το προβολόνε, το τσένταρ, το κασέρι, η παρμεζάνα και η φέτα. Aπό αυτά, το πιο πλούσιο σε θερμίδες και λιπαρά είναι η παρμεζάνα και το τσένταρ, ενώ το πιο φτωχό η μοτσαρέλα και η φέτα. Αν, λοιπόν, θέλετε να περιορίσετε τις θερμίδες της πίτσας σας, χρησιμοποιήστε μοτσαρέλα ή φέτα.

3. Φτιάξτε τη δική σας σάλτσα
Γιατί να χρησιμοποιήσετε συσκευασμένες σάλτσες του εμπορίου όταν μπορείτε να φτιάξετε τη δική σας σπιτική σάλτα; Επίσης, καλό είναι να αποφύγετε τη λευκή σάλτσα που φτιάχνεται από κρέμα γάλακτος, καθώς έχει πολύ περισσότερες θερμίδες και κορεσμένα λιπαρά απ’ ό,τι η σάλτσα ντομάτας, η οποία είναι σημαντικά χαμηλότερη σε λιπαρά, αφού φτιάχνεται με ντομάτα και ελαιόλαδο. Αν έχετε ντομάτες, ελαιόλαδο, κρεμμύδι και σκόρδο, τότε έχετε και σάλτσα για πίτσα.

4. Επιλέξτε τα σωστά υλικά
Tα λαχανικά είναι η καλύτερη προσθήκη στην πίτσα σας, αφού είναι φτωχά σε θερμίδες και πλούσια σε θρεπτικά συστατικά. Επομένως, μη διστάσετε να προσθέσετε κρεμμύδι, μανιτάρια, πράσινες ή κόκκινες πιπεριές και φρέσκια ντομάτα. Αν προσέχετε τις θερμίδες που καταναλώνετε, καλό είναι να ξέρετε ότι οι ελιές θα σας προσθέσουν περίπου 25 με 30 θερμίδες και 2 με 3 γραμμάρια λίπος (4 ελιές έχουν 25 θερμίδες και 2 γραμμάρια λίπος). Έτσι, αν δε σας αρέσουν ιδιαίτερα, μπορείτε να τις αποφύγετε.

Όσον αφορά στα αλλαντικά και τα κρεατικά, τα πιο ελαφριά είναι το ψητό ή βραστό κοτόπουλο και το ζαμπόν, τα οποία θα προσθέσουν 2 γραμμάρια λίπους σε κάθε κομμάτι πίτσας, ενώ το μπέικον, το λουκάνικο, το πεπερόνι και το χοιρινό θα υπερδιπλασιάσουν το λίπος σε κάθε κομμάτι.

5. Η ποσότητα μετράει
Aν δεν μπορείτε να περιοριστείτε στα 2-3 κομμάτια, τότε καλύτερα να φτιάχνετε ατομικές πίτσες, ώστε να μην περισσεύουν κομμάτια και να μην μπαίνετε στον πειρασμό να φάτε περισσότερο. Επιπλέον, καλό είναι να ξεκινάτε το γεύμα σας με μια πράσινη σαλάτα, η οποία θα περιορίσει την πείνα σας και θα σας χορτάσει προτού ορμήξετε στην πίτσα.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ένα ακόμη φλεξ:
IMG_20200913_143030.jpg


Φύλλο ολικής και σίκαλης, γέμιση από μανιτάρια, ντομάτα, κρεμμύδι φρέσκο, μαϊντανό, τυρί Φιλαδέλφεια και μυζηθρα.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ένα ακόμη φλεξ:
View attachment 71127

Φύλλο ολικής και σίκαλης, γέμιση από μανιτάρια, ντομάτα, κρεμμύδι φρέσκο, μαϊντανό, τυρί Φιλαδέλφεια και μυζηθρα.
Το άνοιξες το φύλλο τελικά το πρωί :P

Πολύ καλό φαίνεται. Δεν πας για σεφ καλύτερα και να αφήσεις την άλλη εργασία :D
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Το άνοιξες το φύλλο τελικά το πρωί :P

Πολύ καλό φαίνεται. Δεν πας για σεφ καλύτερα και να αφήσεις την άλλη εργασία :D
Δύσκολη χρονιά η φετινή για σχολή μαγειρικής. Είναι όμως μέσα στα πλάνα μου για το μέλλον 😀
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,789 μηνύματα.
Πάνω που έλεγα ο αριστερος δικέφαλος πέρασε εδω και 10 μέρες δεν έδωσε ενοχλησεις... σημερα με έπιασε.

Οι κωπηλατικές μάλλον ενοχλούν. Έκανα χθές.

Θα κοψω τους αλτηρες στις κάμψεις δικεφάλων , θα βάλω λάστιχα + τροχαλιες-σχοινιά μονο και για πλάτη θα παιζω μονο τροχαλια PULL DOWN η οποια ασκηση γυμνάζει ετσι και αλλιως οτι γυμνάζουν και οι αρσεις θανάτου εκτος απο το χαμηλοτερο τμήμα της μέσης και τα ποδια. Ταυτοχρονα θα γυμνάσω με 3 ξεχωριστες ασκησεις τους τρικεφάλους που πιάνουν και τα 2/3 του χεριού ετσι ωστε να διορθωσω τυχον μυικη ανισοροπια στο ένα χέρι. Ο τρικέφαλος θα απορροφάει μέρος των επιβαρύνσεων. Μη πει κανεις για ξεκουραση την εκανα στη καραντίνα για 2 μήνες. Θα ακολουθησω αυτο το πλάνο και βλέπουμε. Το προγραμμα συνεχιζεται κανονικά με ασκησεις που δεν ενοχλουν.

Ο καλος πιλοτος οταν βλέπει ενα προβλημα , πρέπει να αναπροσαρμοζει εκ νεου τα δεδομενα της διαδρομης. προκειμενου να φτάσει το αεροπλανο τελικά στο προορισμο του.

Το χέρι (το μοναδικο σημειο που μου έχει δημιουργησει προβληματάκια αυτο το χρονο προπονησης) δεν θέλει φαινεται να ζοριστει. Αλλα δεν ειναι στο χέρι του ! Οποιος ειναι παθων ας στειλει.

Μια συμβουλή για τους νεότερους που έχουν μάθει να ακούνε ......

οσοι έχουν χεράκι κάτω απο 34-35 εκ διάμετρο μην πάρουν πάνω απο 5-6 κιλά αλτηρες για το 1ο χρονο και πριν το χέρι τους φτάσει στα 37. Μιλάω για τους άντρες... θέλετε να κάνετε ενδυναμωση χωρις τραυματισμους που θα σας αφηνουν μονιμως πισω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top