Fitness Thread!

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Σημερα εχει σκληρό φιτνεσ !

100γρ ρυζι καστανο ζυγισμενο αβραστο - κολοκυθάκια ψητά - 15μλ λαδι - 150γρ ψητος μπακαλιαρος.

Αυρα απο γυμναστικη κάνεις τιποτα;;;
Kάνεις και δίαιτα ή μόνο διατροφή ;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Διατροφή. Διαιτα δεν θελω να κανω γιατι δεν εχω σκοπο να χάσω κιλά ειμαι 82.5 κιλά.
Και εγω τοσο ειμαι στο 1.91 περιπου θελω να πεσω 78,5 να προσεγγισω το 12% περιπου χοντρικα λιπωδους ιστου οπως τα εχω υπολογισει μπακαλιστικα. Αν δεν μου αρεσει το αποτελεσμα η αν χασω μυικη μαζα τοτε θα παω στο πλεονασμα. Αλλα θελω να δω πως θα ειμαι στα sub 80 ισα ισα να μου φυγει η περιεργεια.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Και εγω τοσο ειμαι στο 1.91 περιπου θελω να πεσω 78,5 να προσεγγισω το 12% περιπου χοντρικα λιπωδους ιστου οπως τα εχω υπολογισει μπακαλιστικα. Αν δεν μου αρεσει το αποτελεσμα η αν χασω μυικη μαζα τοτε θα παω στο πλεονασμα. Αλλα θελω να δω πως θα ειμαι στα sub 80 ισα ισα να μου φυγει η περιεργεια.

Ναι αλλα εγω ειμαι 1.80 2.5kg πάνω απο το υψος μου ! Νομιζω θα πέσεις αρκετά.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Ναι αλλα εγω ειμαι 1.80 2.5kg πάνω απο το υψος μου ! Νομιζω θα πέσεις αρκετά.
και εγω αυτο φοβαμαι αφου σκεψου πολλες μερες μου ειμαι σε ελλειμμα λυπαμαι την μυικοτητα και τρωω κατι παραπανω για να βρεθω σε πλεονασμα :P . Νταξει στηριζομαι στο γεγονος οτι αν τρως μια καλη ποσοτητα πρωτεινης και εισαι σε ελλειμμα θα μπορεις να κρατησεις αν οχι να διατηρησεις την μυικη μαζα ελπιζω. Απλα με τρωει η περιεργεια. Αν ειμουν απολυτως σωστος θα επρεπε πρωτα να bulkαρω και μετα κατευεθειαν cut. Αλλα το κανω λιγο ανορθοδοξα. Δεν ξερω πλησιαζω σιγα σιγα δυο μηνες ειναι αν δω ομως και χανω πολυ τοτε θα αρχισω να τρωω. Ελπιζω να μην τα γκρεμισω ολα παντως.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Βαλε καμια φωτο να δουμε πως το πάς , να σου πει και κανα τριτο ματι εκτος απο σένα. Παντως εγω πιστευω οτι 12 κιλα κάτω απο το βάρος σου ειναι λίγα. Φαντασου εμενα στα 68 κιλά. Θα ειχα πακιστανικους κοιλιακους !!!! :P

Φιλε μου οτι μυς και να κρατησεις σε τοσο χαμηλο νουμερο θα φαινεσαι αρκετα στεγνος και μαζεμένος. Τωρα βεβαια η επιλογη ειναι δικια σου εδώ υπάρχουν ανθρωποι που λενε οχι μ αρεσει που ειμαι 65 κιλά 1.80 υψος δεν θελω να παχυνω. Ο καθενας οτι θέλει το ποσο μεγάλος θα γινει ο καθενας ειναι δικο του θεμα.

τσέκαρε τον JROCKY στο ινσταγκραμ στην αριστερη φωτο ειναι 75 κιλά στη δεξιά 85. Ηθελε να μεγαλωσει περισσοτερο και το κατάφερε με φυσικο τροπο ΠΟΛΥ ΦΑΓΗΤΟ και πολλα βάρη. Το πλεονασμα ειναι οταν θα θές να αυξησεις επιδοσεις οποτε θα πρεπει να φας.... ΠΟΛΥ. :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
@Devil άμα σου έλεγαν βούτυρο ή μαργαρίνη ποιο είναι το χειρότερο τι θα έλεγες;
Μαργαρίνη. Μακράν. Τέρμα επεξεργασμένο τρόφιμο και μπορεί να περιέχει φυτικά λιπαρά αλλά είναι επεξεργασμένο. Το βούτυρο είναι απλά χτυπημένη κρέμα από γάλα. Η μαργαρίνη επίσης περιέχει πολλά ω6 τα οποία πρέπει να ισορροπηθουν με ω3 αλλιώς δημιουργούν προβλήματα (καρδιαγγειακό, διαβήτη, κτλ). Εγώ τρώω βούτυρο αλλά σε μικρές ποσότητες. Μαργαρίνη δεν μπαίνει στο σπίτι μου. Επίσης κάποιες φορές τρώω μη επεξεργασμένο λάδι καρύδας, πχ με ψωμί και μέλι ως γλυκό.
Εγω με την πιεση εχω θεμα. Πριν την προπονηση πινω αλατονερο γιατι σε ηρεμια υπο φυσιολογικες συνθηκες ειμαι στο 8,5-9 μεγαλη και γυρω στο 5,5-6 μικρη ασε δραμα κατασταση και καμια 50αρια παλμους κλινικα νεκρος δηλαδη.
Αν έχεις υπόταση και σκοτοδίνη να το κοιτάξεις γιατί μπορεί να εχεις θέμα και να είσαι σε αυξημένο κίνδυνο για καρδιακή ανεπάρκεια. Οι παλμοί σου είναι καλοί αν αθλεισαι και θεωρείς τον εαυτό σου αθλητή. Αλλιώς έχεις βραδυκαρδια την οποία πρέπει να κοιτάξεις.

Εγώ προσέχω την διατροφή μου γιατί θέλω να τρεφομαι υγιεινά και έπειτα προσέχω την πρωτεϊνη για να χτίσω μύες. Τα υπόλοιπα δεν με νοιάζουν.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Μαργαρίνη. Μακράν. Τέρμα επεξεργασμένο τρόφιμο και μπορεί να περιέχει φυτικά λιπαρά αλλά είναι επεξεργασμένο. Το βούτυρο είναι απλά χτυπημένη κρέμα από γάλα. Η μαργαρίνη επίσης περιέχει πολλά ω6 τα οποία πρέπει να ισορροπηθουν με ω3 αλλιώς δημιουργούν προβλήματα (καρδιαγγειακό, διαβήτη, κτλ). Εγώ τρώω βούτυρο αλλά σε μικρές ποσότητες. Μαργαρίνη δεν μπαίνει στο σπίτι μου. Επίσης κάποιες φορές τρώω μη επεξεργασμένο λάδι καρύδας, πχ με ψωμί και μέλι ως γλυκό.

Αν έχεις υπόταση και σκοτοδίνη να το κοιτάξεις γιατί μπορεί να εχεις θέμα και να είσαι σε αυξημένο κίνδυνο για καρδιακή ανεπάρκεια. Οι παλμοί σου είναι καλοί αν αθλεισαι και θεωρείς τον εαυτό σου αθλητή. Αλλιώς έχεις βραδυκαρδια την οποία πρέπει να κοιτάξεις.

Εγώ προσέχω την διατροφή μου γιατί θέλω να τρεφομαι υγιεινά και έπειτα προσέχω την πρωτεϊνη για να χτίσω μύες. Τα υπόλοιπα δεν με νοιάζουν.
Δεν ξέρω τι διδάσκονται οι διαιτολόγοι . Μπορεί να τα μαθαίνουν όλα παπαγαλια και να έχει να κάνει με το τμήμα αν πέσουν σε ψαγμενο καθηγητή.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Μαργαρίνη. Μακράν. Τέρμα επεξεργασμένο τρόφιμο και μπορεί να περιέχει φυτικά λιπαρά αλλά είναι επεξεργασμένο. Το βούτυρο είναι απλά χτυπημένη κρέμα από γάλα. Η μαργαρίνη επίσης περιέχει πολλά ω6 τα οποία πρέπει να ισορροπηθουν με ω3 αλλιώς δημιουργούν προβλήματα (καρδιαγγειακό, διαβήτη, κτλ). Εγώ τρώω βούτυρο αλλά σε μικρές ποσότητες. Μαργαρίνη δεν μπαίνει στο σπίτι μου. Επίσης κάποιες φορές τρώω μη επεξεργασμένο λάδι καρύδας, πχ με ψωμί και μέλι ως γλυκό.
Λάδι καρύδας; Αυτό δεν είναι τίγκα στα κορεσμένα λιπαρά; Βέβαια φαντάζομαι ότι αφού αθλείσαι αυξάνεις και την HDL σου οπότε για περιστασιακά δεν πειράζει, αλλά και πάλι μου κάνει εντύπωση. Εγώ δεν ήξερα και ψήθηκα μια φορά να πάρω, αλλά όταν είδα την ετικέτα τρόμαξα.


ΥΓ: Για τη μαργαρίνη είχα ακούσει κι εγώ ότι είναι ό,τι χειρότερο αλλά ήταν από άρθρο τύπου queen.gr οπότε είπα να μην το παραθέσω πριν. :P Εσύ το επεξεργασμένο το λες τόσο αρνητικά λόγω των υδρογονωμένων και trans λιπαρών ή για άλλο λόγο; Επειδή αυτά τα απομακρύνουν πλέον (νομίζω).
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
σημερινο πρωινο ειχα φαει κ μια μπανανα πιο πριν.
 

Συνημμένα

  • IMG_20201117_225108.jpg
    IMG_20201117_225108.jpg
    1.2 MB · Εμφανίσεις: 93

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Τα σπάει η κινοα θα την καθιερώσω.
Σημερα ειχε δυνατη προπονηση με ψιλοβροχο.

Έπιασα 25 κάμψεις σε σέτ. Προχωραμε για το 40αρι σε 2-3 μήνες.
Μολις 14 επαναληψεις μακρυα απο το Intermediate του Strength Standards !!!
 

Συνημμένα

  • IMG_20201118_071459.jpg
    IMG_20201118_071459.jpg
    1.1 MB · Εμφανίσεις: 90

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Καλή είναι η κινόα. Εγώ όταν πάρει βραση, μετά από δύο λεπτά την καπακωνω και το σβήνω. Βγαίνω έξω και όταν επιστρέψω είναι έτοιμη.
Δεν θέλει πολύ βράσιμο. Μετά τα 15 με 20 λεπτά γίνεται νιανιά...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Παιδιά, το ότι η μαργαρίνη βλάπτει είναι αστικός μύθος. Είναι φεηκ νιουζ και έχει κυριαρχήσει στο διαδίκτυο. Και εγώ έτσι πίστευα, ότι είναι δηλαδή δηλητήριο. Όμως η γιατρός μου, μου είπε πως δεν ισχύει...
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Παιδιά, το ότι η μαργαρίνη βλάπτει είναι αστικός μύθος. Είναι φεηκ νιουζ και έχει κυριαρχήσει στο διαδίκτυο. Και εγώ έτσι πίστευα, ότι είναι δηλαδή δηλητήριο. Όμως η γιατρός μου, μου είπε πως δεν ισχύει...
E δεν θα τρώμε μαργαρίνες για να ρίξουμε την χοληστερίνη μας !
Αυτά είναι διαφημιστικοί μύθοι για να τρώμε τα προϊόντα τους.

Όταν πέφτει η χοληστερίνη μπορεί να έχεις τον ίδιο κίνδυνο για αθηροσκλήρωση αυτό είναι το θέμα .
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Τα σπάει η κινοα θα την καθιερώσω.
Σημερα ειχε δυνατη προπονηση με ψιλοβροχο.

Έπιασα 25 κάμψεις σε σέτ. Προχωραμε για το 40αρι σε 2-3 μήνες.
Μολις 14 επαναληψεις μακρυα απο το Intermediate του Strength Standards !!!

Πολύ ωραία τα γεύματα με γιαούρτι, κι εγώ φτιάχνω διάφορες παραλλαγές. Πολύ ωραίο (για την άνοιξη) είναι κατσικίσιο γιαούρτι με φράουλες, θα σου φανούν εξαιρετικά γλυκές επειδή είναι ελαφρώς ξινό το συγκεκριμένο γιαούρτι. Αν θες κάτι με περισσότερες θερμίδες, βάλε μήλο, καρύδια, σταφίδες και βρώμη ή κινόα. Το μέλι εγώ δεν το πολυσυμπαθώ με το γιαούρτι για να είμαι ειλικρινής, οπότε δε βάζω πάντα.


Κινόα την επόμενη φορά δοκίμασε τρίχρωμη. Ταιριάζει εξαιρετικά και σε σαλάτες. Οι 2 αγαπημένες μου είναι
1. Παραλλαγή σιζαρς με μαρούλι (προτιμώ το κατσαρό), κινόα, καλαμπόκι βραστό (ή κονσέρβα για ευκολία), στήθος κοτόπουλο βραστό ή ψητό και ψιλοκομμένο, τριμμένη παρμεζάνα και λίγη μαγιονέζα (αν δε θες μαγιονέζα λόγω λιπαρών μπορείς να φτιάξεις βινεγκρετ με λίγη μουστάρδα, λάδι, ξύδι και μέλι).

2. Σαλάτα με μαρούλι ή σπανάκι baby, κινόα, ρόκα, ρόδι και βινεγκρέτ μπαλσάμικου. Μπορείς αντί για ρόδι να βάλεις πορτοκάλι και να προσθέσεις και ξηρούς καρπούς, όπως καρύδια, κουκουνάρια ή αμύγδαλα.


Μπορείς επίσης να φτιάξεις και σαλάτα ταμπουλέ με κινοα αντί για κους κους, αλλά εδώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί έχει ντομάτα οπότε τη σιχαινομαι.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
O τόνος έχει και υδράργυρο λένε , πιστεύω η σαρδέλα είναι καλύτερη . Κονσέρβες σολομού δεν έχω παρατηρήσει..



Χαχα καλά εννοείται δεν είπα να τρώμε βούτυρα για τα ω3 και μαργαρίνες για τα συστατικά τους. Απλά να είχαμε να λέγαμε :D


Έχει και η μαργαρίνη κορεσμένα αλλά πολύ λιγότερα, αφού το βούτυρο είναι ζωικο λίπος και είναι τίγκα στα κορεσμένα. Οι μαργαρίνες και οι soft πιο πολύ έχουν ηλιέλαια, κραμβέλαια που δεν έχουν τόσο κορεσμένα .


Ναι έτσι είπαν κάποιες έρευνες, αλλά λέω ότι τα λίγα ω3 οδηγούν σε καρδιακά προβλήματα παρά τα πολλά ω6, μάλλον αυτό εννοούν επειδή συμβαίνει αυτό που λες ίσως με τα ένζυμα που δεν το ξέρω . Το ένα θα επηρεάζει το άλλο .

Εννοείς για τα διγλυκερίδια αν θα είναι από κορεσμένα ή τρανς ; δεν γράφουν κιόλας να σου πω , αλλά τα έχουν πολλά τρόφιμα .

View attachment 72268
Δες εδώ...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top